WATERWEB J Schiedamse gemeenschap waarschuwt tegen fascisme FOKfi SPORT 19 599/ 129- 959- NVOB viert 80-jarig bestaan Leen van Oosten krijgt zijn kans bij Sparta 'Wat doet de politiek er tegen Fietspad in Broekpolder bijna klaar Konijnen beletten Vlaardingen niet om te voetballen Vlaardingen vraagt om meer woningen Fietspad voor Parkweg Route van 7200meter PRAKTICA 150 A BICHISSêtJI NISSIN 340 T Bij onfwikke/en en afdrukken: 'Vorig jubileum glad vergeten' Maassluisse meisjes in Diseo- Queenfinale Bert van Hees weer actief Zuidema weg bij SFC Verschoven Peter van der Waal genezen Eddy Van der Roer terug in het doel CURSUSSEN VAN START Schiedam „Als iemand een keer een fascistische kreet op een muur schildert is er nog niet zoveel aan de hand. Maar als het stelselmatig gebeurt is het ein de natuurlijk zoek," Henk Tiggelhoven van de Schiedamse Gemeenschap verduidelijkt dat de fascistische leuzen en haken kruizen die her en der op muren worden gekalkt niet de directe aanleiding voor de Schiedamse Ge meenschap zijn om in een viertal bijeenkomsten in het Passagetheater de gevaren van het fascisme uit een te zetten, „Feit is natuurlijk wel dat er geen dag voorbij gaat of het woord fascisme valt op radio en televisie of staat in de krant te lezen. Het fascisme duikt steeds meer de kop op. Je ziet ook steeds meer affiches. En de kreten worden steeds erger." Tiggelhoven wijst op onderzoeken in onder andere Duitsland, waaruit blijkt dat steeds meer mensen sympathiën hebben voor neo-faseistische partijen. Hoe groter de ontevredenheid, hoe meer fascistoïde denkbeelden aanslaan. Door fascistische partijen wordt daar ook gretig op ingespeeld. „Dat zie je in ons land toch ook", stelt Tiggelhoven. „De Centrum Partij richt zich juist op ontevreden mensen. Vooral jongeren. Wat wij met die bijeen komsten willen is de mensen laten zien wat er ge beurt als het neo-fascisme de kans krijgt. Op de meeste scholen wordt tegenwoordig regelmatig aan dacht besteed aan fascisme. De leerlingen worden gewaarschuwd welke gevaren er in schuilen. Maar voor volwassenen is er niets." Herkennen „Vandaar dat de Schiedamse Gemeenschap vond dat ook iets voor ouderen moest worden georganiseerd. Het gaat ons er om dat de mensen kunnen herken nen noe het fascisme de kop op steekt." De vier bijeenkomsten worden alle in het.Passage theater gehouden. De eerste bijeenkomst staat ge pland op woensdagavond 14 september. Aan de hand van dia's zal uiteen worden gezet hoe het fascisme zich in het algemeen manifesteert en in het bijzonder in Turkije. Op de tweede bijeenkomst (woensdag 21 september), die gaat over vrouwen en fascisme, zal mevrouw Huvers, die in de tweede wereldoorlog koerierster was in de illegaliteit, een toelichting ge ven op de film 'Donna, vrouwen in verzet'. De derde bijeenkomst (woensdag 28 september) wordt hei hedendaags fascisme onder de loep geno men. Het Rotterdams Initiatief zal dan onder meer ingaan op de werkwijze en herkenbaarheid van hui dige facsistische organisaties. Politiek De serie wordt op woensdagavond 5 oktober besloten met een forum bestaande uit vertegenwoordigers van de Schiedamse politieke partijen, die de vraag zal worden gesteld: Wat doet de politiek tegen het opkomend neo-fascisme?. Daarna zal cabaret Onzui ver een programma brengen rond de zondebokken van het fascisme: joden, communisten, gastarbeiders, krakers, enzovoorts. Alle bijeenkomsten beginnen om kwart over acht en zijn gratis. Vlaardingen Het college van B en W heeft van de ge meentel aad de opdracht ge kregen, een brief naar het mi- 'nisterie van ruimtelijke orde ning te sturen met het verzoek om in de komende jaren meer «woningwetwoningen te mogen ^bouwen. 'Het regeringsvoornemen om ^koopwoningen te laten preva leren boven huurwoningen is j-voor Vlaardingen een proble- •matische zaak, omdat er nog zoveel woningzoekenden aijn die op de sociale huursector zijn aangewezen. ,,Een motie van die strekking ;'van de SP'er Remi Poppe kreeg de steun van vrijwel de gehele gemeenteraad. Alleen !de VVD stemde tegen, omdat in de motie tussen de regels Idoor kritiek op het regerings beleid stond. Een aanbod van Poppe om die gewraakte aii- jnea uit de motie te halen, zo- dat er een unanieme onder steuning van de raad zou ont- staan, werd door Joco-burge- meester Van der Velden die op dat moment de vergadering j leidde geweigerd: hij bracht de - ongewijzigde motie in stem- ming. De brief wordt gevoegd bij lange vragenlijsten, die de ge meente moet insturen om glo baal aan te geven, welke bouw- en renovatieplannen er voor de komende jaren zijn. Schiedam Langs een ge deelte van de Parkweg in Schiedam wordt een fietspad aangelegd. Het gaat om het stuk tussen de Burgemeester Honnerlage Gretelaan en de Noordvestsingel. De fietspaden worden twee meter breed en komen tussen winkels en par- ADVERTENTIE I 4-112000 sec. traploos ot I met handbediening. J Belichting smeter dmv, I GPD cellen. Aansluiting I voor winder en dedicated flitser. CC? NTAx\ - Inklusief SMC Pentax M 20)50 mm objectief flodv met origineel Pen fax lichtsterk J>. 8/35-70 mm zoomobiectief DIAPROJECTOR Automatische diaprojector met afstandsbediening voor scherps tellen, vooruit en achteruit projectie, 24V/150W halogeenlamp, spaarschake tmg. Kom pleet met universeel diamagazijn. Bi/passende stevige originele draagkoffer jQ,- p, sfjMWVfieiKtr Computerlhtser met verstelbare reflector, thynstor en richtgetal 34. Battectjvoedtng. - Inklusief filterset NISSIN 360 TW idem, echter met invulfhts en richtgetal 36. GRATIS FUJI-FILM Voor kleinbeeld, pocket en disc de nieuwe briljante HR film. - Niet goed, niet betalen GARANTIE. - in 2 werkdagen gereed. mooiste-P' - enp geweldige*1*" TIJDELIJK- - 30x40 cm -50x7Ocm. ROTTERDAM Admiraliteitsstraat b (ei 010 - 130 1i3G m Vlakbij me''ostanon Oostplein 2e Middellanüsiraat 23 tel 010-772117 inruil mogelijk I GEOPEND: dinsdag tlm vrijdag 9.00 - 1800, zaterdag 9 00-1700. vrijdag 1900 - 21 00 uur koopavond. Ruime parkeergelegenheid AaiuuetMOM geld/g m 7509 83 en tolang voor^gU tetetomsc» bestellen OIO-130 IOC, yenentimg poor gentel Nederland Vlaardingen Provinciale waterstaat van Zuid-Holland legt deze maand de laatste 700 meter fietspad in de Broekpol der aan. Daarmee is de meer dan zeven kilometer lange fietsroute door het recreatiege bied bijna klaar. Het laatste stuk verbindt de al door de ge meente Vlaardingen aangeleg de fietspaden. Het laatste stuk fietspad, dat langs een beboste los wal loopt, werd niet eerder aangelegd omdat er onduidelijkheid be stond over de vraag wie dat moest betalen. Bij de vaststel ling van de grenzen is komen vast te staan dat dit gedeelte binnen Midden-Delfland ligt. De kosten, die zestigduizend gulden bedragen, komen dus voor rekening van de provin cie. Door de aanleg van het geas falteerde pad wordt het einde lijk mogelijk een 'rondje' Broekpolder' te doen. Tot nu toe was dal alleen weggelegd voor crossers, die er geen been in zagen een stukje ruw land schap op de fiets te doorploe gen. Als de aanleg klaar is ligt er in de polder ruim zeven ki lometer fietspad, waarvan bij na vijf kilometer geasfalteerd is. Het werk moet binnen twee a drie weken gereed zijn. keerhavens te liggen. Hierom was door winkeliers en omwo nenden gevraagd. Ais dit deel van de Parkweg is gereconstrueerd, heeft de rij baan een breedte van zes en een halve meter en aan beide zijden van de rijbaan komen parkeerhavens, die een breed te hebben van bijna twee me ter. Tussen fietspad en de zij berm van de parkeerhaven be staat geen niveauverschil. De scheiding wordt aangegeven door een kleurverschil. Het trottoir ligt echter vijf centi meter hoger het fietspad. Aan de linkerkant van de weg, ge zien vanuit het stadscentrum worden bomen geplaatst. Vlaardingen Toen vier jaar geleden bij de Vlaardingse afde ling van de Nederlandse vereniging van ondernemers in de bouw (NVOB) een uitnodiging binnenkwam voor de viering van het 75-jarig jubileum van de Schiedamse zusterorganisatie schrokken ze even. „Hé, wij zijn toch een jaar ouder?" Hun ei gen 75-jarig jubileum was dus onopgemerkt voorbijgegaan. Vrij dag, als de vereniging tachtig jaar bestaat, zal ze dat niet nóg een keer gebeuren. Deze mijlpaal wordt uitbundig gevierd met een receptie in het Deltahotel en voor de leden een vijfdaagse reis naar de Griekse zon. De Vlaardingse afdeling van de NVOB is voortgekomen uit de in 1903 opgerichte timmerrnanspatroonsbond. Na een aantal sa menvoegingen en bijbehorende naamsveranderingen werd in de jaren zestig de NVOB opgericht, waarvan in Vlaardingen steeds zo'n twintig tot vijfentwintig bouwbedrijven lid waren. De meeste onderhandelingen worden door de NVOB tegenwoor dig op landelijk niveau gevoerd, maar dat betekent niet dat de plaatselijke afdeling er werkloos bijzit. Het belangrijkste wat de werkgeversorganisatie de laatste tijd in Vlaardingen heeft be reikt is, volgens voorzitter Booy. dat de gemeente bouwklussen in de stad zoveel mogelijk aan Vlaardingse ondernemers geeft. Als voorbeelden noemt hij de opknapbeurt aan de 410 semi-per- manente woningen in de Baüberpolder en de renovatie van de MUWX-I. Die worden allebei door een combinatie van Vlaar dingse aannemers uitgevoerd. Regionaal wordt nog gewerkt aan een klachtenregeling, die klanten van NVOB-aannemers bescherming moet geven als een karwei niet goed wordt uitgevoerd- Verder is er op plaatselijk niveau weinig te doen voor de vereniging. Tot rond 1920 was dat anders. Booy weet nog te vertellen dat in die tijd, toen er nog geen centrale arbeidsovereenkomsten waren, de lonen plaatse lijk werden vastgesteld. De vakman verdiende toen vijfenzestig cent per uur er< vakantie had hij niet. De zelfstandigheid van de afdeling Vlaardingen is nu grotendeels verdwenen. Veel reden tot juichen is er in de bouwwereld niet. „Het houdt met over", aldus Booy, „maar de leden hebben genoeg werk om hun bedrijven draaiende te houden." Maar tachtig jaar is voor de ondernemers reden genoeg voor een feestje. De receptie in het Deltahotel begint vrijdagmiddag om vier uur en eindigt twee uur later. De stichting filmclub Schie dam vertoont vanavond en morgenavond in gebouw de Teerstoof aan de Nieuwstraat de film Die Blechtrommel. De club verwacht een grote scha re belangstellenden voor de bekende film van regisseur Volker Schlondorf naar het boek van Gunther Grass Van avond begint de voorstelling om negen uur, morgenavond een uur later. De toegangsprijs voor donateurs bedraagt ƒ3.50 en het kost vijf gulden om do nateur te worden en gratis toe gang te hebben tot de eerste voorstelling. Het VVD-Tweede-Kamerlid drs. ir. B. J. G. van der Kooij spreekt maandag in hotel Rijn mond aan het Nieuwlandplein in Schiedam over politiek, toe gespitst op financieel-economi- sche problemen. Hij doet dat op de openbare vergadering van de ondercentrale Water weg-Noord van de VVD. Zijn toespraak begint na de afwik keling van de huishoudelijke zaken, rond kwart voor negen. Maassluis De zusjes Yvonne (22) en Liseue (18) Mies uit Maassluis zijn samen met dne andere meisjes doorgedrongen tot de finale van de Disco- Queenverkiezing m een Put tershoekse discotheek. Die fi nale vindt morgenavond plaats. De hoofdprijs van de verkie zing is een weekje vakantie in Ibiza, terwijl de winnares op 7 oktober ook in de landelijke finale mag meedoen. Rotterdams Nieuwsblad donderdag RW 8 september 1983 Vlaardingen Bij de start van de KNVB-competitie zal de voetbalvereniging Vlaar dingen zaterdag toch voor de diverse elftallen gebruik ma ken van alle vier de velden. Aanvankelijk was er sprake van dat er geen wedstrijden gespeeld konden worden om dat een wat al te fanatieke fa milie konijnen de velden to taal onbespeelbaar maakte. De knaagdieren zijn er nog steeds en hebben geenszins 'besloten' een ander deel van de Vlaardingse Broekpolder onveilig te maken. De club stelt echter alle vertrouwen In de 'schietvastheid' van de mandie verenigingen met zijn geweer moet vrijwaren van dergelijke problemen. Dit heeft voor de zaterdagciub he laas nog niet tot tastbare resul taten geleid. Dit deels omdat konijnen hun naam nog steeds eer aan doen. Vlaardingen hoopt vanzelf sprekend binnen afzienbare tijd van de komjnenplaag ver lost te zijn. maar heeft beslo ten het moment niet af te wachtendat alle beesten zijn weggejaagd. Aanstaande zater dag gaan -extreem slechte weersomstandigheden vanzelf sprekend daargelaten- alle wedstrijden op het sportcom plex van Vlaardingen gewoon door. Hoek van Holland Het ziet ernaar uit, dat Leen van Oosten (22) dit jaar echt gaat doorbreken in het betaald voetbal. Sparta-trainer Bert Jacobs geeft de Hoekenaar de kans, die .hij zelf zeker wel meent te verdienen. In de eerste wedstrijd van het betaald voetbal in dit seizoen, tegen AZ '67, kreeg Leen van Oosten de plaats van 'laatste man' toebedeeld en hij was daar bijzonder blij mee. Lang heeft hy erg hard ge werkt om dit te bereiken. Tot zijn vijftiende jaar voetbalde hij bij Hoek van Holland, tot dat één van de Sparta-scouts hem ontdekte en hij werd in gelijfd bij de Rotterdamse ploeg, eerst in de regionale B- jeugd, later in de A-jeugd. Op zijn achttiende jaar kreeg hij een contract en speelde vervolgens in het C-elftal. De doorbraak leek voorhanden, maar bleef vooralsnog uit. Slechts zo nu en dan mocht hij opdraven in de hoofdmacht, onder meer tegen NEC en FC Twente. ,,Ik zag jongens als René van der Gijp, Michel Valke en Ro nald Lengkeek komen en gaan en ik bleef een beetje hangen. Dat was frustrerend", geeft Leen van Oosten toe. Aan de andere kant speelde hij met de Sparta-jeugd ook vele leuke toernooien. In Amerika tegen Celtic en New York Cosmos, gevolgd door toernooien in Frankrijk en Denemarken. Maar het grote werk bleef uit, mede als ge volg van een hardnekkige en- Leen van Oosten, keiblessure. Leen van Oosten heeft inmi- dels vier trainers bij Sparta meegemaakt. Na Eijkenbroek en Nijman werkte hij onder Barry Hughes „Ik kreeg van Hughes niet echt een kans om me waar te maken", meent hy. Schiedam Bert van Hees, vorig jaar nog trainer van af- dehngsclub SFC, is door het bestuur van DHS aangetrok ken om de RVB-elftallen te trainen. De Schiedamse oefen- meester had voor het nieuwe seizoen nog geen nieuwe werkgever gevonden. Van Hees zal zich vooral bezig gaan houden met het derde elftal van de tweedeklasser. Het ni veau van du elftal moet om hoog, omdat hoofdtrainer Wim Freriks m geval van blessures en schorsingen spelers uit hei derde elftal moet toevoeger, aan de selectie. Schiedam Kees Zuidema heeft het bestuur van SFC verlaten. De secretaris heeft in Jan van Geene zijn opvolger gevonden. De bestuurssamen stelling van de Schiedamse af- detingsclub ziet er nu als volgt uit: Jan Buy tenen (voorzitter), Jan van Geene (secretaris), R. Rijntalder (penningmeester) en A. van Dijk (wedstrijdse cretaris). Vlaardingen De korfbal wedstrijd Olympiaan-Oranje Nassau is alweer verschoven De wedstrijd wordt nu op woensdag 14 september ge speeld, Olympiaan had daarop aangedrongen m verband met activiteiten binnen de eigen vereniging. Maassluis Geheel on verwacht heeft Peter van der Waal de training bij Excelsior Maassluis her vat. De behandelende artsen zetten voor de boomlange spits van de Maassluise eersteklasser het sein op groen Aan vankelijk zag het er naar uit dat Van der Waal de komende competitie niet meer zou spelen. Hij had dermate hinder van een liesblessure dat operatief ingrijpen noodzakelijk bleek. Die operatic- zou in december plaats vinden Trainer Fer Groenewcg: „We wisen niet wat we hoorden De blessure schijnt helemaal genezen te zijn. Tenminste, dat zeggen de doktoren Jk heb inmiddels eenmaal met Peter getramd en het ging redelijk. Het is natuurlijk wel zo dat hij nog mei kan spelen. Maar het is al een posi tieve zaak dat hij weer mag trainen." „Altijd moest ik wachten tot er eens iemand geblesseerd was. Een aanvaller breekt nu een maal gemakkelijker door in het betaalde voetbal dan een verdediger. Maar met Jacobs heb ik goede moed dat het gaat lukken. Ik krijg in elk ge val nu de kans en dan moet ik het zelf maar waarmaken", zegt Leen van Oosten, wiens tweede hobby, naast voetbal, de zeevisserij is. Als het even kan gaai hij met zijn visboot de zee oo om gul of zeebaars te verschalken. Ook waterskiën behoort tot zijn liefhebberijen. Leen van Oosten, de enige Hoekse voetballer die op dit moment nog op betaald niveau speelt, heeft het verder bij Sparta uitstekend naar zijn zin. „Een fijne vereniging", vindt hij „En een kweek bak voor jonge spelers. We hebben een goede scout die een neus heeft voor talent". Dit seizoen wordt hee! erg be langrijk voor Van Oosten. Als hij zich in de hoofdmacht van Sparta kan waarmaken, dan ligt de verdere voetbal toe komst helemaal open. „Ik voel dal het gaat lukken", zegt hij zelf, „Ik krijg de kans en ik wil bewijzen dat de trainer ge lijk heeft. Ik ga er hard tegen aan, dat is zeker en als ik vrij blijf van blessures, dan zullen ze meer van me horen dit sei zoen", aldus Leen van Oosten die als aardigheid zelf traming gaat geven aan de hele klein tjes bij voetbalveeniging Hoek van Holland, toch nog een beetje een oude liefde die met is weggeroesi. Schiedam Eddy van der Roer staat weer onder de lat. De oud-doelman van SVV en Excelsior, die betrekkelijk vroeg met de actieve wedstrijdsport stopte, speelt mo menteel tn het tweede elftal van Excelsior '20. De 36-ja- rige routinier helpt daarmee trainer Ertc Gudde uit de problemen, daar Coen van der Pas (37) zijn pink heeft gebroken. Hel is niet uitgesloten dat de Schiedammer binnenkort ook in het eerste elftal actief zal zijn. De hui dige doelman Jan van Veen maakte in de voorbereiding geen sterke indruk. Maassluis In vormingscentrum de Maas kant io Maassluis gaat eind september weer een groot aantal sporttechnische cursussen van start. De cursussen worden gehouden in samenwerking met de Maassluise Sportraad en de Nederlands Christelijke Sport IJnie. In de laatste week van september start de cur sus bestuurskader. In totaal zal de cursus acht weken in beslag nemen en worden de volgende onderwerpen behandeld: grondslagen van een vereniging, organisatie van een vereniging, functies van het bestuur, beleidsontwikkeling, financiën, plaats van de jeugd binnen de vere niging, en de kaderwet specifiek weizijn. Op 22 september begint de curusus algemene basisopleiding voor het sporttechnische kader. Het doel van deze opleiding is een noodzakelij ke ondergrond te vormen voor het gehele sporttechnische kader voor iedere opleiding per tak van sport. De cursus is vooral gericht op de aspecten van leiding geven die in alle vormen en van sportbeleving aan de orde komen. Wie in het bezit komt van het zogenaamde ABO-di- ploma kan verschillende vervolgcursussen gaan volgen. Eén van die cursussen is de opleiding tot recreatiesportleider A. Op 26 september begint die cursus. Tijdens de cursus leert men leiding te geven in de recrea tiesport. De zelfwerkzaamheid vormt een groot onderdeel van de cursus. Wie belangstelling heeft voor één van de cur sussen kan contact opnemen met het Vormings centrum de Maaskant, De Vloot 207 in Maas sluis.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3