ROTTERDAMS NIEUWSBIAB Rotterdam komt 100 miljoen per jaar te kort Deens onderzoek naar wapensmokkel =Zuid-Afrika via Rotterdamse haven Twijfel over herindeling op West-IJsselmonde GRAAGüEDMN ;sst-ss?~- .Trouwen vanuit pordtse gil'wijk ■HV Als er niet omgebogen en bezuinigd wordt: Tanker voor Ivoorkust sssssss. Bedrijfsgezondheids zorg in nieuw pand Van Borselenpenning voor Henk Bruintjes Feeërieke gondelvaart Lichaam geborgen Onkruit maakt dienstgeheimen bekend Kamercommissie steunt Poortugaal a'°erm**- ROTTERDAM ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1983 Ridderkerk Bij De Groot en ^an Vliet, onderdeel van de «jYssel-Vliet-combinatie, is vrij- Iflag de gespecialiseerde chemi- .ealiëntanker 'Toumodi' te wa- i ter gelaten. De doopplechtig heid werd verricht door me- j vrouw Anne Ahibe, echtgeno te van de directeur van rederij "Srtram uit Ivoorkust In deze ,tanker is het door de werf ont wikkelde systeem van een shelterdekruimte boven de la dingtanks toegepast wat bespa ringen oplevert bij het onder houd van pijpleidingen en tankbewakingsapparatuur en het vervoer van de te verwar den Jading. ZfiWe zijn de enige werf die dit *sport schepen kan bouwen", Hei directeur H.A. Boer na af loop van de geslaagde te water loting. Een andere bijzonder- Ih'eid bij deze tanker, die een laadvermogen heeft van 6550 ton, is dat tien miljoen gulden is gefinancierd uit ontwikke lingsgeld middels een zachte lening. In drie weken tijd is daar over overeenstemming bereikt met het ministerie. „Het is een goed voorbeeld hoe de samenwerking tussen over heid en bedrijfsleven kan", zei de heer Boer. Op de vrijgekomen Keiling wordt de kiel gelegd voor een schip van 10.000 ton voor re derij Smits. De werf heeft bo vendien opdracht gekregen van rederij Broere uit Dor drecht om een tanker te ver lengen; een werk dat half no vember begint en eind decem ber voltooid moet zijn. jf 'Dordrecht De 106 huizen in de gifwijk in Dordrecht zijn zo «goed als leeg. Slechts enkelen "zijn nog bewoond, omdat de •uitgekochte huiseigenaren nog wachten op de oplevering van rbun nieuwe onderkomen, „Twee huurders, de families Glimpen en Schut echter wil den hoe dan ook blijven zitten. JZij zijn het niet eens met de réfvvikkelings-procedure en ^vinden bovendien dat het af- - breken van het wijkdeel vol strekt overbodig ïs. •»ÏÏet leven voor de familie "Mimpen gaat dan ook gewoon Carla en Dick stappen ïn de oude A-Ford, op weg naar het stadhuis. door alsof er niets aan de hand is. Dus vertrokken dochter Carla (22) en haar aanstaande echtgenoot Dick van Poorten gisteren vanuit de 'spookwijk' per oude A-Ford naar het ge meentehuis om elkaar het ja woord te geven. Met een niet al te opwekkende achtergrond overigens, want het merendeel van de vertrok ken bewoners hebben via al lerlei opgeschilderde teksten duidelijk gemaakt waarom zij weg waren. Het bruidspaar stoorde zich daar overigens to taal niet aan. Overigens hebben beide fami lies inmiddels van de gemeen te te horen gekregen dat zij vóór 1 januari 1984 hun huis verlaten moeten hebben. Vooralsnog blijven de families bij hun standpunt dat eerst de vergoeding moet worden her- Rotterdam Burgemeester Bram Peper heeft gisteren de nieuwe vestiging van de regionale dienst voor bedrijfsgezondheids zorg en bedrijfsveiligheid naast het metro station Hoogvliet geopend. De regionale dienst voor bedrijfsgezondheids zorg en bedrijfsveiligheid was eerst gevestigd aan de Sint-Jobsweg. De dienst is de afgelopen jaren uitgebreid tot een stichting die dienstbaar is aan een aantal bedrijfstakken als transport, haven, bouwnijverheid, binnenvaart, zeevaart, industriële en handelsondernemingen in de re gio. Bij de regionale dienst zijn circa honderdvijftig bedrijven en instellingen aangesloten, waarbij 31.000 werknemers zijn betrokken. Bij de dienst zelf werken 93 personeelsleden. Mi Rotterdam De Rotterdamse kunstenaar Henk Bruintjes, die onlangs 80 jaar is geworden, is door de gemeente onderscheiden met de Wolfert van Borseïen-penning, Deze onderscheiding wordt toegekend aan burgers die zich verdienstelijk hebben ge maakt voor de stad. Loco-burgemeester H. van der Pols reikte de versierselen van morgen aan Bruintjes uit in het gebouw van de centrale biblio theek aan de Hoogstraat. Hij verrichtte daar tevens de opening van een tentoonstelling van tachtig etsen van de hand van de kunstenaar. Ter gelegenheid van Henk Bruintjes' 80e verjaardag is op initiaj tief van een vriendencomité onder voorzitterschap van André van der Louw een jubileumboek uitgegeven. De eerste exempla ren daarvan werden vanmorgen aan de kunstenaar en aan de heer Van der Pols overhandigd. Het boek bevat 49 reprodukties van etsen en een tekening, biografische gegevens alsmede een compleet overzicht van het werk van Bruintjes. Daarnaast zijn er geschreven bijdragen van Han% Redeker, Wim de Vries, Rob Scherjon, Bertus Schmidt, Wally Elenbaas en Martin Mooij. Het boek telt 99 pagina's, kost 30,- en is verkrijgbaar tijdens de expositie in de Gemeentebibliotheek. Botterdam - Hoewel het college van burgemeester en wethouders van Botterdam er naar streeft de lastenverzwaring voor de burgerij zo beperkt moge lijk te houden, moet er voor 1984 toch gerekend worden op een aantal tariefsverhogingen: - de Centrale Antenne Inrichting wordt een gulden per maand duurder en komt op 12.50; komt op een gemeentelijke - het reinigingsrecht gaat mei een nog onbekend percentage omhoog; - het rioolrecht stijgt met tien gulden; - de zuiveringskosten afvalwa ter nemen met twee procent toe; - de onroerendgoed belasting wordt met twee procent ver hoogd (opbrengst rond 3 mil joen); - het Havenbedrijf gaat vier procent meer rekenen, en - de kleinverbruikerstarieven voor elektriciteit stijgen op ba sis van een rijksbeslissing met twee procent In de geleide brief bij de be groting voor 1984 schildert het college een somber beeld van de financiële positie van Rot terdam. Als er niet flink wordt bezuinigd komt de stad ko mend jaar 107.5 miljoen te kort, een bedrag dat per jaar oploopt tot 131 miljoen in 1988, Door een harde bezuini- gings- en ombuigingsoperatie (de eerste over een totaal van 140 miljoen is al in deze be groting verwerkt, de tweede over nog eens 120 miljoen nog niet) wil het college deze tekorten van lieverlee terug brengen van f 90 miljoen in 1984 tot tien miljoen in 1988. Daartoe eist het college van alle vakwethouders een uiterst secuur beheer van de bij de begroting toegestane middelen. De situatie is des te somberder omdat bij een nadere analyse van de reserves blijkt, dat deze ontoereikend zijn om nog lan ger grote klappen op te van gen. Het nadelig saldo be draagt de komende vijf jaar, ondanks alle bezuinigingen, toch nog 220 miljoen en dat kunnen de totale reserves van de gemeente niet dragen. De boekwaarde van het ge meentelijk bezit is vrijwel even hoog als de totale bruto schuld: 12 miljard, wat neer schuld van 21.000 per inwo ner. Acht jaar geleden bedroeg de schuld nog 7.2 miljard. Het college van benw ziet meer donkere wolken aan de lucht. Het wordt voor bedrij ven als het GEB en het Ha venbedrijf steeds moeilijker aan de algemene dienst bij te dragen. Zo mag het GEB van het rijk de tarieven van de grootverbruikers niet verho gen. Het is onaanvaardbaar de inkomsten daaruit te vergaren door de kleinverbruikers extra te belasten. Een andere zorg is het feit, dat de rijksuitkering ter dekking van de sociale voorzieningen bij lange na niet voldoende is om de kosten te dekken. Nu al staat op voorhand vast, dat tien procent van het totaal aan uitkeringen uit het gemeente fonds opgaat aan de tien pro cent van de uitkeringen, die ten laste van de gemeente ko men, nl 80 miljoen van de ruim 800 miljoen. Als de re geling niet wordt veranderd (en ondanks een positieve uit spraak daarover van de Twee de Kamer lijkt er nog geen zicht op te zijn) komt Rotter dam aan compensatie van 3.5- miljoen in 1984 tot in totaal 28 miljoen in 1987 te kort. Volgens het programakkoord tussen PvdA en 'klein links' zal er in deze begroting onge wijzigd beleid vijftien miljoen moeten worden vrijgemaakt voor het oplossen van knel punten en het uitvoeren van prioriteiten, Er ligt echter nu al voor 28 miljoen aan pro blemen op tafel. B en W zuilen de komende maanden moeten proberen een oplossing voor de ontbrekende 13 miljoen te vinden. De raad heeft daar over bij de behandeling van de begroting in december het laatste woord. Ridderkerk Een ©norm drijvend vlot met daarop de mu ziekvereniging Sur- sum Corda en het Duitse Musikkapelfe Mühlbach en tiental len fraai en wat min der fraai verlichte scheepjes, dat was vrijdagavond het de cor van een feeërie ke gondelvaart op de Waal ter hoogte van Rijsoord. Deze traditie van enkele jaren stond ditmaal in het teken van het 65-jarig bestaan van de muziekvereniging uit Rijsoord. Het fraaie schouwspel trok weer vele dui zenden bezoekers die in drommen langs de Waal ston den te genieten van zeker het fraaie Vi kingschip en enkele dia-figuren, in lamp jes vorm gegeven op de bootjes. Rotterdam In het water van de Waalhaven hebben duikers van de brandweer gistermiddag het lichaam gevonden van de 28-jarige raatroos J.A. Lopez. Het slachtoffer was tijdens verfwerkzaam heden aan boord van het Engelse zee schip Free Trade 2 in het water gevallen. Lopes kon niet zwemmen. ^Rotterdam De anti-militaristi sche actiegroep Onkruit verspreidt "vandaag ïn de Maasstad op grote Üschaal een dik pak papier, waarin ■jOnder meer gedetailleerd wordt omschreven op welke wijze via de ^Rotterdamse haven wapens naar uid-Afrika worden vervoerd. Te- "ijen dit land geldt een internatïo- •maal wapenembargo, gpnkruit beschuldigt de Deense rederij „Trigonlines van wapentransporten naar Ï®uid-Afrika, waarbij Rotterdam werd l^angedaan. Dat deze informatie niet op -louter vage vermoedens berust^ blijkt 2£iit het feit, dat in Denemarken inmid dels een officieel onderzoek op gang is gebracht naar de illegale wapentran sporten van Trigonünes. Volgens On- "kruit komen de zes coasters van deze ■rTederij regelmatig in Rotterdam. =»bnkruii; „Zij gaan als volgt te werk. In ."^havens als Rotterdam en Hamburg gorden lege containers aan boord ge- ahornen, Daarmee vaart men naar Zee- brugge of Lissabon. Daar worden de J^ege containers gelost, met wapens ge- jjVuld en weer aan boord genomen. De ÜMiepen doen vervolgens weer een an dere haven aan, waar de met wapens .geladen containers worden gelost. Een Epnder Deens schip pikt ze een paar da ggen later weer op en vaart ermee naar ««.een volgende haven. Uiteindelijk brengt de coaster de containers naar Zuid-Afrika." Onderweg zouden de naam en het log boek van het schip worden veranderd- Ambtenaren vai» de economische poli tie uit Denemarken zijn in Nederland geweest om de wapensmokkel te on derzoeken. Zij werkten daarbij samen met de economische controledienst. Deze dienst stelde enige tijd geleden ook zelf een onderzoek in naar deze be schuldigingen. Ze konden niet worden door Dirk Meliema bewezen, omdat het Nederlandse on derzoek niet verder kon gaan, dan een controle van de officiële documenten, die de transporten moesten dekken. De directeur van de Economische Con troledienst, mr, M.A.J. Engels meent dat een dergelijk onderzoek, waarbij al leen de documenten achteraf worden onderzocht, lang niet alles zegt. Vol gens de directeur is het vrij eenvoudig containers te verwisselen, zodat de in houd vermeld op de doumenten niet meer overeenkomt met de werkelijke inhoud. Zo zou het schip de Hennetri- gon aan het einde van de zeventiger ja ren acht lege containers in de Binnen haven hebben geladen, die uiteindelijk gevuld met wapens in Zuid-Afrika aan kwamen. Gok zou volgens Onkruit het zeeschip Breezand, eigendom van de Rotterdam se onderneming P.A. van Es 52 kisten met 21,400 ongevulde houwitzergrana- ten naar Zuid Afrika hebben gebracht, In het voorjaar van 1979 zou volgens de anti-militaristen het schip de Valke nier, eigendom van de rederij Marlot, twee kernreactorvaten voor een kern energie-project naar Zuid Afrika heb ben vervoerd. Deze laatste twee trans porten zijn bij de Economische Contro ledienst niet bekend. Dienstgeheim Ook verspreidt Onkruit vandaag voor schriften, die in de Rotterdamse haven gelden tijdens oorlogstijd. Op deze do cumenten staat op elke bladzijde met dikke letters vermeld: Dienstgeheim. Volgens een woordvoerder van het mi nisterie van defensie is deze 'Handlei ding Havenorganisatie ,in Buitengewo ne Omstandigheden' een dienstgeheim met een betrekkelijk lage prioriteit, maar blijft het officieel verboden der gelijke documenten te verspreiden. Uit de handleiding blijkt, dat in oor logstijd een College van Bewindvoering Haven wordt ingesteld. Elk havenge bied krijgt dan een zogenaamde District Haven Commissaris, die veel bevoegd heden krijgt. Een woordvoerder van Onkruit noemt het schokkend, dat in die havenraad het bedrijfsleven wordt vertegenwoordigd, maar dat de bonden op geen enkele wijze worden geraad pleegd. Wel krijgt de District Haven Commissaris grote bevoegdheden ten aanzien van havenarbeiders, di^ in oor logstijd werk weigeren; Ook blijkt uit geheime doumenten, dat er een speciale regeling is voor het tele foonnet. Er worden dan volgens On kruit maatregelen genomen, waardoor ongeveer 99 procent van de bevolking van de centrale wordt afgekoppeld. Slechts de mensen, die direct bij oor logshandelingen zijn betrokken, onge veer 50.000 abonnees, kunnen dan nog opbellen. Een deel van bovenstaande gegevens is al langer in het bezit van Onkruit. De actiegroep geeft er nu ruchtbaarheid aan in verband met de grote Navo-oe- fening Reforger 83, die binnenkort gaat beginnen en waartegen vanuit ver schillende groepen actie gevoerd gaat worden. Rotterdam De vaste ka mercommissie voor binnen landse zaken heeft twijfel over de door de regering voorgestelde gemeentelijke herindeling op West-IJssel- monde. Dat blijkt uit de voorlopige conclusies die de verschillende politieke par tijen naar aanleiding van de hoorzitting op 19 mei hebben opgesteld. De leden van de kamercommissie vragen de regering meer begrip op te brengen voor de positie van de gemeente Poortugaal. In het wetsontwerp voor de gemeentelijke herindeling zou den de gemeenten Rhoon en Poortugaal worden samenge voegd," terwijl de nieuwbouw wijken van Poortugaal aan Rotterdam zouden worden overgedragen. De leden van de vaste kamercommissie vin den dat de regering te weinig begrip heeft getoond voor de afkeer die de bevolking van Poortugaal heeft voor Rotter dam. De kamercommissie vindt de onderbouwing van het rege ringsvoorstel tot gemeentelijke herindeling mager. Men wijst erop dat slechts twee mogelijk heden zijn vergeleken, en dat tal van alternatieven buiten beschouwing zijn gebleven. Opvallend is de aandacht die wordt gevraagd voor een ster ke gemeente Hoogvliet waar aan een deel van Poortugaal is toegevoegd. Daardoor zou te genspel kunnen worden gebo den aan Rotterdam. De PvdA wijst erop dat een dergelijke oplossing vroeger misschien te duur was vanwege de aanleg van de metro, maar dat de si tuatie nu wellicht anders ligt. De meeste steun van de ka mercommissie is er voor de wijk Boomgaardshoek. Men wijst erop dat een belangrijk argument voor de toevoeging van Boomgaardshoek aan Rot terdam, de aanleg van rijks weg A-4, erg onzeker is. Als de A-4 niet doorgaat, zou Boom gaardshoek beter bij Poortu gaal kunnen blijven, menen verschillende leden van de commissie. Er zijn mensen die onze krant nog niet lezen. Uw beste vriend of vriendin misschien. Breng daar ©ven verandering ia. A.dres, Maait hem of haar abonnee. Zogefiksl I po l en goed beloond! Wan! voor die kleine» COa'^- I moeite krijgt u een kruiden wijzer. a,d<^wjjzeinJemoeil 'aflJïJ; ab; refe/0OO; -I

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 11