ROTTERDAM 13 Kom terug in 84 Ellyna Tatum Esvipoppen mogen weer in de handel Frans Swarttouw wil onderzoek beeldvorming haven Rotterdam Begroting '84 is een somber stemmend stuk iToegespitst op kosten en tarieven Containerdepot van Trend officieel open Importeur dient mogelijk schadeclaim in Illll£ Rotterdams Nieuwsblad zaterdag 10 september 1983 Rotterdam Het massagoed-overslagbedrijf Frans 'Swarttouw wil dat bedrijfsleven èn gemeentelijke overheid samen een onderzoek gaan instellen naar de beeldvorming die de gebruikers van de Rotterdamse .haven hebben. Swarttouw-directeur ir.J. Sjouke vindt -dat zo'n op alle havensectoren gericht onderzoek voor hal moet worden toegespitst op de kosten en op de tarie ven van de haven en dat de gemeente Rotterdam daar toe het initiatief moet nemen. Uit een enquete-onder- -^oek dat Frans Swarttouw zelf heeft laten uitvoeren -naar de positie van Rotterdam als massagoedhaven en -de positie van het bedrijf daarin is gebleken dat de ha- _ven door een meerderheid van de ondervraagde on dernemingen —dertig totaal— niet goedkoop wordt gevonden. Rechts de drijvende ^rijperkraan Aegir 30. die Jtwee kranen van het links 'afgebeelde jype gaat vervangen Uie bedrijven voerden als ne gatieve punten tevens aan: het üaf en toe onrustige arbeidskli maat (stakingen), minder Iflexïbele werktijden, milieu- •eisen en de statische en soms onoverzichtelijke organisatie en structuur van de haven, positieve zaken zijn: goede -toegankelijkheid, gunstige lig ging t.o.v. het achterland, uit stekende faciliteiten en een positieve mentaliteit. De resultaten van dit onder zoek —dertien bedrijven wa- Tën bezorgd c.q. negatief om- -trent de toekomstverwachtin- -gen voor de Rotterdamse ha- wenkomen aan de orde tij- dens het tweejaarlijkse sympo sium dat Frans Swarttouw dit- '_maal op 22 september voor zo'n 250 klanten in De Doelen -organiseert. Naast de algemene jconelusies die het bedrijfs-on- -derzoek heeft opgeleverd, zal -"tijdens dit symposium ook een aantal specifieke 'Swarttouw- zaken' worden aangeroerd. De uitkomst van het door Frans Swarttouw gewenste imago-onderzoek over kosten en tarieven moet volgens ir. Sjouke de basis vormen voor een meer gericht verkoopbe leid van de haven in het bui tenland, zowel overzee als in het achterland. .Het bedrijf dringt voor dat onderzoek aan op een geïntegreerde aanpak van alle betrokken: rijksover heid, gemeente, havenbedrijf sleven en Stichting Havenbe- langen. Besparing Frans Swarttouw zelf heeft vorig jaar een besparing van zes tot zeven procent op de kosten kunnen doorvoeren. Verder heeft het bedrijf in het kader van de felle Westeuro- pese concurrentie het door snee-tarief voor het lossen en laden van massagoed dit jaar niet enkele procenten ver laagd. Sjouke: „Vorig jaar heb ben we een verlies geleden van anderhalf miljoen gulden, .maar toen hadden we te ma ken met een staking van vier weken. Dit jaar denken we quitte te kunnen spelen". Frans Swarttouw neemt in het kader van de modernisering van de eigen bedrijfsfacilitei- ten waardoor de kosten kunnen worden gedrukt deze maand de drijvende grij perkraan Aegir 3D in gebruik, die m éénmaal twintig ton kan grijpen en die daarmee de grootste in zijn soort ter we reld is. De 13,5 miljoen gulden kostende kraan vervangt twee oudere kranen en bespaart 25 man personeel (via natuurlijk verloop en de regeling voor havenwerkers van 57,5 jaar en ouder). Het massagoed-overslagbedrijf —dat met vijftien miljoen ton aanvoerlading per jaar in Rot terdam éénderde van de stroom erts, steenkool, bauxiet e.d. in handen heeftover weegt verder twintig miljoen gulden te investeren in nieuwe los-apparatuur voor de lokatie Sint Laurenshaven. Frans Swarttouw heeft nog steeds géén beslissing genomen omtrent het vorig jaar gelan ceerde plan voor een overslag bedrijf in Europoort (Beerka- naal). Men heeft bepaalde rechten op een stuk terrein, maar vanwege de economische situatie is de investering op dit moment niet verantwoord. Het bedrijf heeft wel behoefte aan meer overdekte opslagruimte en voor dat doel heeft Frans Swarttouw drijvende opslag ruimte gehuurd van het zeeha venbedrijf in Dordrecht: de romp van de bulkcarrier De Witt, die een capaciteit heeft van 20.000 ton en die voorlopig voor een jaar in de Waalhaven wordt afgemeerd. Men gaat er tijdelijk bauxiet, petroleumeo- kes e.d. in opslaan, In afwach ting van verscheping naar overzeese bestemmingen. Ellyna Tatum tijdens de streetparade. 's Avonds zou ze de Harbour Jazzclub op z'n kop zetten... Rotterdam Aan de Oude 'Maasweg (Botlek) heeft Trend Container Services gisteren bet voltooide containerdepot in gebruik genomen. Officieel gebeurde dat door staatssecre taris mr.drs.F. Volkestein van economische zaken, die de af- deling geautomatiseerd contai- neronderhoud 'opende'. Trend Container Services kan op het bedrijfsterrein ongeveer 15.000 containers (20 voet kngte) opslaan, in rijen van negen breed en vijf hoog. De afdeling waar containers kun nen worden gerepareerd, be slaat een oppervlakte van 1000 vierkante meter. Hon derd containers kunnen er te gelijk worden 'bewerkt*. Het Bedrijf beschikt ook over een aparte trailer-werkplaats. De investering in dit project bedraagt circa 25 miljoen gul den. Rotterdam De Har bour Jazzclub smaakte donderdagavond al het genoegen kennis te ma ken met de jazz-zangeres Ellyna Tatum: het ver raste publiek vertelde het rond en gisteravond, toen Harbour de zelfde zangeres opnieuw ont ving na de 'streetparade' was de zaak dan ook bomvol. De 'streetparades' duurden tot diep in de avond en of schoon het weer nou niet zo geweldig was, wisten 'When the Saints' en aanverwante artikelen de binnenstad te veranderen in een groot pretpark, met het anders 's avonds zo rustige Stadhuis plein als swingend middel punt. De café's waren zó vol dat men de terassen tot na middernacht bezette en de koelte van de stevige wind liet verjagen door de warmte van de oude jazz. Ook de door voetgangers in de late uren vermeden Coolsingel swingde de pan uit. Ellyna Tatum kwam gister avond terug in de Harbour Jazzclub, ze had enkele uren geconcerteerd op straat en nam een kwartiertje rust voor dat ze het podium besteeg. Ze betoverde haar publiek met het soort geluid, afkomstig van de gospel, dat in Europa nooit werd geëvenaard. In Europa was ze dan ook nog nooit ge weest. Ellyna zingt gospel, blues en verder wat behoort tot de oude stijl. Zij inspireerde behalve tot luidruchtige bijval in de Harbour Jazzclub ook tot het fiven, dat na '45 zo populair werd en later plaats moest ma ken voor andere vormen van onconventioneel dansen. Op vallend in de jazzclub was, dat behalve types, die men kan schatten op de leeftijd van de jive, ook jongelui deze dans kunst naarstig en vooral ook kundig beoefenden. Zou er weer les in gegeven worden? Op het podium een dynami sche swingende meid, in de pauzes een kleme, stevige vrouw, die evenwel duidelijk even moet uitrusten, want ze is ook geen twintig meer Nu, dat klopt. Op dat zelfde bankje vertelt ze dat ze 57 is en bijna 30 jaar professioneel zangeres. Professioneel, in het kerkkoor heeft ze vanaf haar vijfde ge zongen. Ze woont in New Orleans en heeft daar ook een orkest; 'El- lyna's 2nd Liners' en wat ze daarme doet omschrijft ze als volgt: parades, shows, begrafe nissen, en zo voort. Het as alle maal dixieland wat de klok slaat, de begrafenisliederen zong ze op het Stadhuisplein met evenveel vreugde als de m wezen vaak zo treurige blues. En daar zit 'm de kneep: vro lijkheid en verdriet zijn in dit genre inwisselbaar, de emoties die oorspronkelijk van groot verdriet getuigen, kunnen zo hoog oplopen dat het gaat lij ken op een uitbarsting van vreugde. Ellyna Tatum begon tezamen met haar 3-jarige broertje te Spontaan swingen op straat...,. zingen m de kerk toen ze vijf was, „mijn vader was welis waar tandarts, maar hij zong altijd. Wij waren m die tijd bij onze grootouders. Ik was 29 toen iemand op een bal vroeg of ik 'Embracable you' wilde zingen. Op dat moment begon mijn professionele carrière...en nu zing ik voor het eerst In Europa Komt ze terug? ja, dat is ook zoiets. Zelf kan ik de reis niet betalen, maar als ik word uitgenodigd... Het moet voor de ambte naren, die jaarlijks de be groting van Rotterdam in elkaar zetten wat sneu zijn, dat in wezen maar 45 Rotterdammers - de raads leden - hun werk van het eerste tot het laatste cijfer doornemen. In zo'n begroting zit een bonk werk van misschien wel een paar honderd man, die per bedrijf en per secretarie-afdeling al die berekeningen maken. Al die cijfers bij elkaar opge teld belopen een bedrag van tussen de acht en ne gen miljard. Hier begint de vervreem ding door de grote getallen te werken. Dergelijke be dragen spreken de gewone burger niet meer aan. Hij heeft er niettemin direct mee te maken, want de uitkomst van al dat reken werk bepaalt of hij een piek meer voor zijn centra le antenne inrichting moet gaat betalen. Een voorbeeld is de onroe- rendgoed belasting. Die moet komend jaar met twee procent omhoog, vindt wethouder Joop Lin thorst van financiën. Dat levert op een totaal op brengst van 160 miljoen niet meer op dan rond drie miljoen; en wat stelt zo'n bedragje tegenover al die andere bedragen nu hele maal voor. Maar Rotter dam is zo krap bij kas ko men te zitten, dat het der gelijke luttele bedragen niet meer kan missen. Geen Rotterdammer ligt er een nacht van wakker dat de bevolking van de stad voor 12 miljard bij de banken In het krijt staat. Maar het is wel 21.000 per inwoner, en als je. daarvoor individueel zou worden aangesproken, krabbel je je toch wel twee keer achter de oren. Rotterdam komt nu dik honderd miljoen per jaar te kort om de eindjes aan elkaar te kunnen knopen. Vandaar die bezuinigings- en ombuigingsoperaties, die In 1988 een besparing van 260 miljoen per jaar moeten opleveren. Dan is er nog een bedrag over om nieuwe dingen te doen - zo als de bouw van een nieu we schouwburg - en toch quitte te spelen. De vraag is alleen of het lukt. We zitten vastgeroest aan een voorzieningen niveau, waarop we a. liever niets willen inleveren, en waar voor we b. bij voorkeur niets méér willen betalen. De vraag is zo langzamer hand of dat reëel is. Recreatieve voorzieningen in de sector sport en recre atie worden voor niet meer dan 20 procent uit de inkomsten gedekt. De dier gaarde Blijdorp springt voor één-derde uit de kos ten, het sportpaleis Ahoy' voor de helft. De gemeen telijke kunstgebouwen als de Doelen, de Schouwburg, Luxor en Zuidplein kun nen zichzelf maar voor één kwart bedruipen. De vraag is dan echt hoelang je er mee door kunt gaan. Die vraag is des te knel- lender omdat er in het re giem van rijksuitkeringen door Koos de Gast. aan de gemeente verande ringen komen, die nadelig voor Rotterdam kunnen werken. In het kader van de wijziging van de finan ciële verhoudingswet Ls het een vooruitgang dat de uitkeringen niet meer be paald worden op basis van het <als maar dalende) aantal inwoners, maar op grond van het (constant blijvende of groeiende) aantal woningen. Maar direct nadelig is het dan, dat Rotterdam in de zelfde klasse is ingedeeld als Den Haag en Utrecht, terwijl onze stad nota bene driemaal zoveel wo ningen heeft. En hoeveel dat scheelt moge blijken uit het gegeven, dat Am sterdam als eenling in de ere-devisie 512 per wo ning gaat ontvangen, en Den Haag, Rotterdam en Utrecht maar 375. Daar om bepleit Rotterdam een eigen positie op de rang lijst tussen Amsterdam en Den Haag/Utrecht in. Een andere bedreiging is het rapport Christiaanse, dat het belastinggebied van de gemeenten wil ver groten in ruil voor een ver mindering van de algeme ne belastingen. Het is dui delijk, dat een grote stad als Rotterdam per inwo ner veel minder belasting- capaciteit biedt dan bij voorbeeld Wassenaar. Een verplichte verhoging van de onroerendgoed belas ting wordt fnuikend voor de Rotterdammers, die nu weinig of niets aan OGB behoeven te betalen. Het is duidelijk, dat het college van B en W de raad in december vrij ingrij pende maatregelen wil la ten nemen. Het is te voor- spellen, dat de discussie heftig zal worden. Het col lege zit met de klus 28 mil joen bijeen te moeten schrapen voor de oplos sing van knelpunten en de uitvoering van prioritei ten. In het programak koord tussen PvdA en 'klein links' is in een be drag van 15 miljoen voorzien. Uiteraard gaat het college proberen, die 28 miljoen omlaag te schroeven. Wat dat betreft is het nog steeds bezig zichzelf in stand te houden. Maar als het niet lukt, wordt het een 'heet najaar'. Dat heeft 'klein links* in een stuk in het gewestelijk orgaan van de PvdA trouwens al laten weten. Inderdaad, met de VVD, CDA en SGP zal het colle ge over de begroting min der last krijgen dan met PPR/PSP en CPN. - -V Rotterdam op zijn breedst..,. Rotterdam De impor teur van de Spaanse Esvi poppen, Montelux BV, zal mogelijk een schadeclaim indienen bij de overheid omdat zijn poppen achter af niet schadelijk blijken te zijn voor de volksge zondheid. Het ministerie van welzijn, volksgezond heid en cultuur maakte deze week bekend dat de 'giftige' Esvipoppen weer mogen worden verkocht. De hoeveelheid bedwelmende middelen tolyeen en xyleen bleek dermate weinig dat het ministerie verder ingrijpen niet nodig vond. Als de pop pen een tijdje worden gelucht zijn de stoffen verdampt en is er mets aan de hand, aldus het ministerie. Importeur S. Montero van Montelux heeft door de hele affaire een verliespost van vierhonderdduizend gulden, de groothandels hebben een schade van driehonderddui zend gulden. „Er is zoveel on gerustheid bij het publiek on- staan dat de poppenverkoop direct stilstond'aldus impor teur S. Montero. „Het zal niet zo makkelijk zijn om de ver koop weer opnieuw te star ten, De keuringsdienst van waren in Rotterdam is bezig de twaalfduizend ingeleverde poppen terug te bezorgen aan de rechtmatige eigenaars. H. van Buuren van de Keurings dienst: „Wij hebben volgens de wet gehandeld, die zegt dat er in poppen absoluut geen to-( lueen of xyleen mag voorko men. Dat het ministerie in; haar ondoorgrondelijke wijs-| heid nu zegt dat dat wel mag, is niet onze zaak. Wij hebben' onze plicht gedaan. Het minis-' terie vond de oude wetgeving verouderd en heeft dat nu" blijkbaar bijgetrokken." i Volgens importeur Montero' zijn onlangs EEG-richtlijnen bepaald, waarin staat dat pop pen vijf procent per miljoenste deel benzeen, tolyeen of xy leen mag bevatten. „Vijf jaar geleden kon een dergelijke aanwezigheid nog niet worden vastgesteld omdat de appara tuur ontbrak"* aldus Montero.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 13