4 BINNENLAND rpleger ontkent moord Bart van der Laar Verzekeraars: hulp voor militairen ••\T Industrie bereid te betalen SIJTHOFF PERS 'Blijf af van gratis rechtshulp' VNG: meer aandacht voor middelgrote gemeenten m VOOR BETERE VERWERKING CHEMISCH AFVAL CDA-beraad kernwapens Praten over werk met uitkering Psychiatrisch rapport gevraagd Collectieve verzekering gezinsleden voorgesteld 295.- Onderzoek naar uitlatingen van burgemeester KMAN dreigt met kort geding tegen Schoo Twijfel aan nut welzijnswet Onderzoek naar spreiding vakantie amm DEKENSVOOR RODE KRUIS Rotterdams Nieuwsblad zaterdag 10 september 1983 Amsterdam Met brede ge baren, dramatische stemver heffingen, lachend, fluiste rend, of snikkend, heeft de Baarnse verpleger Martin (24) in een one man-show voor de Amsterdamse rechtbank giste ren ontkend dat hij de moord heeft gepleegd op platenpro ducent Bart van der Laar. In januari had hij zowel aan de politie, de officier van jus titie als ook voor de rechter commissaris een volledige be kentenis afgelegd. Sinds zijn verblijf in de psychiatrische observatiekliniek heeft hij die echter herroepen. Volgens deskundigen is Mar tin een ziekelijke fantast, die altijd in het middelpunt van de belangstelling wil staan. „Ik heb me in januari bij de politie gemeld om de aan dacht op mezelf te vestigen en om het onderzoek naar die moordzaak op gang te hou den. Ik had dringend psychia trische hulp nodig. Dat heb ik ook meteen gezegd. Maar on danks alle beloften gebeurde er niets. Onder druk van vijf rechercheurs heb ik toen een bekentenis afgelegd. Door mijn verdomde trots wilde ik daar later niet meer op terug komen. Dat kon ik pas toen ik in de POK weer psychisch was opgekalefaterd", aldus de verdachte. De overvloed aan kloppende details uit zijn bekentenis en zijn precies met de feiten overeenkomende aanwijzin gen tijdens de reconstructie van de moord zijn voor offi cier van justitie mevrouw mr. A. E. Broek-Blaauboer echter bewijs genoeg. Zij stelde de rechtbank voor de verdachte eerst schuldig te verklaren aan moord en ver volgens alsnog een psychia trisch rapport over hem te doen uitbrengen. Pas daarna door Sybe Stamm wil de officier een straf of maatregel tegen Martin eisen. Als prostitué m Amsterdam was verdachte in 1980 mei de platenproducent in contact gekomen. Direct na de moord, op 10 november 1981, had hij zich al bij de politie gemeld om inlichtingen te verstrek ken. In januari van dit jaar, toen het onderzoek was vastgelo pen, belde hij enkele keren anoniem op, om te zeggen wie alles van de zaak wist. Hij noemde zijn eigen naam. Op de avond van zijn aanhouding bekende hij. Het jongmens beweerde giste ren alle gegevens voor zijn bekentenis te hebben ont leend aan de vele publicaties over deze zaak in dag- en weekbladen. Hilversumse rechercheurs verklaarden dat er tijdens de verhoren geen abnormale druk was uitgeoefend op de verdachte. Hij legde zijn be kentenis af aan een bepaalde adjudant, die hem aankeek 'net als moeder'. Tegen die blik was hij niet bestand. Aan de politie zei hij vrijwel nooit iets over de zaak te heb ben gelezen, omdat hij daar niet tegen kon Er is ook geen lectuur hierover bij hem thuis gevonden. Sommige saillante gegevens in 2ijn bekentenis had Martin niet verstrekt in antwoord op gestelde vragen, maar waren door hem uit ei gen beweging aangedragen. Zo had hij gezegd dat het tweede schot op Bart van der Laar een veel mindere knal gaf dan het eerste, waarmee hij het slachtoffer in het hoofd had getroffen. De twee de knal klonk heel dof, zei hij, en dat klopt, want de tweede kogel, afgevuurd op Van der Laars borst, was in diens kamerjas blijven steken. Ook tot dan toe onbekende details bleken bij nader on derzoek te kloppen. Uit boos heid en jalouzie omdat hij een andere jonge homofiel uit Van der Laars woning zag vertrekken was hij eerst bij een vriend de revolver gaan halen, voor hij zijn afspraak met Van der Laar nakwam. De vriend was niet thuis en Martin had stiekem de revol ver van onder diens bed weg gepakt. terwijl de vrouw van zijn vriend in een andere ka mer was. Aan de vrouw 2ei hij dat hij een overhemd kwam halen, wat hij ook in derdaad meenam. Martin ver telde dit aan de politie, die het verhaal bij navraag van de vrouw bevestigd kreeg. Kort na de moord bad Martin aan twee verschillende vrien den gezegd dat hij de platen producent had gedood, om zich te wreken voor het feit - dat Van der Laar zijn jongere broertje zou hebben ver kracht, Het werd nu door Martin afgedaan als dronke manspraat en fantasie. Martin verdedigster mevrouw mr. A. M. Oosterhuis meende dat er in Martins bekentenis te veel tegenstrijdigheden zit ten om tot het bewijs te kun nen komen. Zij vroeg vrij. spraak. Vonnis 23 sept. Den Haag - De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) gaat meer aandacht geven aan de middelgrote ge meenten in Nederland. Bestuurders van plaatsen rond de 100.000 inwoners zullen voortaan ook worden betrokken in het overleg tusen minister Rietkerk (binnenlandse zaken), de VNG en de vier grote sleden. Deze koerswijziging van de vereniging is ''■'oor burgemeester en wethouders van Breda na overleg met de vereniging aan leiding geweest het in mei 1982 genomen besluit uit de VNG te stappen, op te schorten tot 1 januari 1986. Breda (bijna 120.000 inwoners) wilde het lidmaatschap opzeggen omdat de middelgrote gemeenten binnen de organisatie onvoldoende aan bod zouden komen. Getalsmatig hebben kleine plaatsen veruit de overhand. Het opzeggen van het lidmaatschap zou Breda jaarlijks een besparing van 118.000 gulden hebben op geleverd. De VNG vreesde na het besluit van Breda dat meer gemeen ten in hun bezumigingswoede de VNG de rug zouden toeke ren. „We zijn ons toen gaan bezinnen op de vraag hoe we het nut van de VNG kunnen aantonen", aldus directie-secretaris drs. H. Overbosch van de VNG. De organisatie bemiddelt on der meer in conflicten tussen gemeenten en rijk en ontwerpt model-regelingen voor gemeenten. Twee weken geleden is aan de leden van de vereniging een brief gezonden waarin wordt getracht aan te tonen dat een lidmaatschap van de VNG wel degelijk kostenbesparend kan zijn. Een uiteenzet ting, waarbij Breda overigens nog wel wat vraagtekens plaatst. Zo noemt de VNG als voorbeeld het totstandkomen van een heffing van onroerend-goedbelasting op militaire ge bouwen. Dat levert Breda jaarlijks meer dan twee ton op. „Je kan je wel afvragen of de VNG dat alleen voor elkaar heeft gekregen. Wij hebben ook al lang aangedrongen op zo'n hef fing", aldus een zegsman van Breda. De VNG zelf is ook aan het bezuinigen De contributie is voor dit jaar bevroren tot het peil van 1982: één gulden per inwo ner. Ook in 1984 zal die bijdrage naar verwachting niet stij gen. Du is alleen mogelijk als zes procent van het personeels bestand afvloeit. Op niet-personele uitgaven is al acht ton ge kort. De bezuinigingen hebben al tot resultaat gehad dat vorig jaar een overschot op de begroting ontstond. De gemeenten kregen dit bedrag teruggestort. Bij nieuwe overschotten zal dit wederom het geval zijn, zo heeft de VNG toegezegd. ADVERTENTIE Een bijzonder aanbod van uwkranl 10 DAGEN COSTA BRA VA voor Slechts per persoon op ba$«s van VOLPENSlON U verblijft in MALGRAT DE MAR, een gezelfige, gemoedelijke badplaats, welke nog met door het massatoerisme ts aangetast, Het hotel SORRA D'OR (met zonneterras, zwembad, lounge, T.V lift en internationale keuken) ligt 25 meier van het strand aan een ca 2 km lange boulevard, waaraan de meeste hotels, bars, restaurants, nachtclubs en wmkets liggen en waar het 's avonds gezellig druk ra. Maigrat heeft een mooi zandstrand met ver spreide groepjes pijnbomen U kunt er vele takken var watersport beoefenen Hei station ligl nabij het hotel zodat ook bijv. een bezoek aan Blanes (Iropische tuinen) en' BARCELONA (de op eén na grootste stad van Spanje) tot de mogelijkheden behoort Onze doorlopend ter plaatse aanwezige Nederlandse hostess zal u daarover gaarne alle gewenste inlichtingen verstrekken. U vertrekt per super de luxe touringcar van MAASKANT REIZEN (voorzien van toilet, bar. t.v. en video) rond het middaguur uit Oen Haag en Rotterdam. Aankomst in Maigrat de andere cag omstreeks 9 uur v.m. Tijdens de reis wordt gedurende da nachl doorgereden. De vertrekdata Zijn maandag 3 OKTOBER, 10 OKTOBER en 17 OKTOBER a s De2e reis is eveneens mogeli|k met een overnachting op Ce heen- en terug reis en een dagtocht naar Barcelona en Montserat, een middagtocht naar bezoek aan de botanische turnen alsmede een zondagmorgen- de marki m Tordera. Vertrek op dinsdag 20 SEPTEMBER en 27 SEPTEMBER a.s Koster 475.- per persoon. Vertrek op dinsdag 4 OKTOBER en dinsdag 18 OKTOBER a.s. alsmede van een speciale extra HERFSTVAKANTIE REIS op vrijdag 14 OKTOBER a.s. Kosten 1 435.- per persoon. Tijdig boeken wordt dringend aangefadenl Gecombineerde reisverzekering 20.- per persoon 5.- pohskosten Annuleringsverzekering 3 1/2% van dereissom 6- poliskosten. Intichtinflfin en boekingen: tekjlomsch onder no. 070-190802 (van maandag t/m vrijdag van 9 tot 13 uur) ol persoontijk m onze vestigingen Spuistraat 71, Den Haag (op de hoek van het Spui) en Coolsingel 67 Rotterdam (t.o stad huis). POSTBUS 16050 2500 AA 'wGRAVEMHAGE TEL 070-190882 (MAANDAG T/M YRUOAG TUSSEN EN 13 UUR) Utrecht De particuliere ziektekostenverzekerings maatschappijen hebben staatssecretaris Hoekzema (defensie) aangeboden de 65.000 gezinsleden van be roepsmilitairen collectief te verzekeren. Het maatschappijen, verenigd in het KLOZ (Kontaktorgaan Landelijke Organisaties van Ziektekostenverzekeraars), zien hierin een oplossing voor het conflict over de ziektekos ten tussen de staatssecretaris en de militaire belangenorga nisaties. Dat conflict leidde vo rige maand tot een stiptheids actie op de luchtmachtbasis Leeuwarden. De problemen ontstonden toen staatssecretaris Hoekzema de militairen premie wilde laten gaan betalen voor de ziekte kosten van hun gezinsleden. Tot nu toe betaalt het ministe rie van defensie de premie voor gezinsleden van militai ren, die onder de ziekenfonds grens zitten aan het zieken fonds en een deel van de kos ten van de gezinsleden van militairen die meer verdienen. De laatste groep sluit meestal een aanvullende verzekering bij een particuliere maatschap pij. Het voorstel van de particulie re ziektekostenverzekeraars aan defensie houdt in, dat alle verzekerden zich aan kunnen sluiten bij de verzekerings maatschappij waaraan ze de voorkeur geven. De premies kunnen centraal aan het KLOZ worden afgedragen, maar de gekozen maatschappij zorgt voor de administratie van de verzekerde en de ver goeding van de ziektekosten. De polisvoorwaarden kunnen collectief worden overeenge komen met het ministerie van defensie en de belangenorga nisaties. Een woordvoerder van defen sie zei gisteren, dat op het de partement nog steeds wordt gestudeerd op alternatieven voor de bestaande regeling en dat het KLOZ-aanbod daarbij zal worden betrokken. Arnhem De Arnhemse offi cier van justitie, mr. J. Peij- nenburg gaal een onderzoek Instellen naar voor zigeuners mogelijk discriminerende uit latingen door burgemeester M. van Dyke van Ede. Justitie reageert hiermee op een klacht van de vereniging ROM, die de belangen behar tigt van in Nederland verblij vende zigeuners. Burgemeester Van Dijke zou zich tijdens een gemeentelijke commissievergadering beledi gend en discriminerend heb ben uitgelaten over zigeuners, Amsterdam De advocaat van het Komitee Marokaanse Arbeiders in Nederland (KMAN) heeft gedreigd een kort geding aan te spannen te gen minister Schoo (ontwikke lingssamenwerking). Het KMAN eist dat Schoo haar 'smadelijke beledigingen' over de organisatie terugneemt. Als dat niet gebeurt, zal het comité de bewindsvrouw voor de rechter dagen. Schoo schreef een brief aan de Nationale Commissie Voor lichting en Bewustwording Ontwikkelingssamenwerking (NCO), waarin zij bezwaren opperde tegen het toekennen van subsidie aan het KMAN. Den Haag Het kabinet vraagt zich af of het nog wel zin heeft door te gaan met de invoering van de kaderwet specifiek welzijn. Die wet schept mogelijkheden het re gelwerk dat net rijk heeft bij de verdeling van geld voor de verschillende organisaties op het gebied van welzijn over te dragen aan lagere overheden, zoals gemeenten en provincies. Inmiddels zijn er echter zoveel verschillende nieuwe regelin gen bedacht en in uitvoering op het welzijnsterrein, dat het nodig is te bezien of invoering van de wet nog wel zin heeft, aldus minister-president Lub bers. Den Haag Minister Deet- man (onderwijs en weten schappen) heeft opdracht ge geven een onderzoek in te stellen naar het functioneren van de vakantiespreiding. Voor het onderzoek worden hoofden van scholen, leer krachten, ouders en leerlingen geenquêteerd. Het ministerie verwacht, dat het onderzoek in januari 1984 klaar zal zijn. De tweede kamercommissie voor onderwijs en weten schappen zal de uitkomsten van het onderzoek gebruiken vqor een evaluatie van de re geling vakantiespreiding. Op het Vredenburg in Utrecht is gisteren een landelijke manifestatie gehouden tegen de rege ringsplannen de gratis rechtshulp af te schaffen en een eigen bijdrage van minimaal 50 gulden in te voeren. De demonstratie was georganiseerd door de fandelijke vereniging voor rechtshulp, wetswinkels, advocatencollectieven en belan gengroepen van werklozen, woningzoekenden, arbeidsongeschikten en bijstandvrouwen. Jaarlijks doen ongeveer 325.000 mensen een beroep op de dienstverlening van de sociale ad vocatuur. Het merendeel van deze mensen be hoort tot de laagste inkomenscategorie. De pro blemen van deze mensen liggen vooral op het gebied van de sociale verzekeringen en voorzie ningen, wonen en werk. Tegenstanders van de eigen bijdrage vrezen dat de financiële drempel om deskundige juridische hulp in te roepen voor steeds meer mensen te hoog wordt. Oak is men bang dat de regering het gratis pro cederen wil afschaffen, zodat per zaak minimaal nog eens 50 gulden op tafel moet komen. Den Haag Hoewel de fi nanciële uitwerking nDg moet worden geregeld, heb ben Shell, Hoogovens, Pak hoed, Akzo en de Afvalter- minal Moerdijk (ATM) zich in principe bereid verklaard bij te dragen aan een oplos sing voor de verwerking van chemisch afval in Neder land. Dat schept verplichtin gen en het kost geld. Om daarover met het be drijfsleven enerzijds" en de gemeente Rotterdam, AVR en het rijk anderzijds te on derhandelen, heeft minister Winsemius (volkshuisves ting, ruimtelijke ordening en milieubeleid) een van zijn voormalige topambtena ren benoemd als 'persoon lijk vertegenwoordiger': ir. S. Herweijer, onlangs ge pensioneerd als directeur-ge neraal ruimtelijke ordening. Herweijer moet met de par tijen 09 drie punten overeen stemming bereiken: wie be taalt hoeveel, hoe worden de zaken bestuurlijk geregeld en waar komt de opslag plaats. Niet uitgesloten is. dat er nog andere chemische bedrijven worden benaderd om mee te doen. Verder is het nog de vraag in hoeverre het rijk financieel wil en kan deelnemen in het nieu we verbrandingsbedrijf en de opslagplaats. Waar bedrijfsleven en over heid het in ieder geval wel over eens zijn, is dat er in Nederland meer mogelijkhe den moeten komen voor het verwerken en legaal storten van chemisch afval. De AVR is in Nederland de eni- door Christ! Visser ge onderneming die op grote schaal chemisch afval ver brandt. Dat gebeurt welis waar tegen acceptabele ta rieven, maar de verbran dingsoven is in feite een 'oud beestje', dat lang niet alles aankan. Bovendien la ten de huidige milieu-techni sche voorzieningen, te wen sen over. Vervanging is noodzakelijk; een al te grote capaciteitsuit breiding niet. Gezien de te verwachten nieuwe verwer kingstechnieken, moet vol gens het rapport van Hor- ringa en De Koning worden gewaakt voor overcapaci teit. Bovendien is het stre ven van de overheid en de grote industrieën tegenwoor dig meer gericht op het voor komen van het afvalpro bleem door andere produc tiemethoden. De kleine en middelgrote af- valproducerende bedrijven zijn daar echter nog lang niet aan toe. Voor hen is het afvalvraagstuk een bijko mend probleem. Op veel van dat afval heeft de overheid geen zicht. Het gaat naar het buitenland of het verdwijnt in de sloot. Met redelijke verbrandingstarieven, ge koppeld aan minder strenge eisen voor tijdelijke opslag en vervoer, moeten juist deze bedrijven over de drem pel worden geholpen, stelt het rapport. Een centrale opslagplaats voor stoffen, die niet kun nen worden verbrand, is net zo urgent als een nieuwe verbrandingsoven. Op dit moment verdwijnt jaarlijks bijna 50.000 ton van het zoge noemde C2 middenklasse-af val naar het buitenland, om dat het in Nederland ner gens op verantwoorde wijze bovengronds kan worden opgeslagen. Voor de buik-af valstoffen en de zeer giftige reststoffen, die slechts in zoutmijnen mogen worden gedeponeerd, kan Nederland nog geen oplossing bie den. Voor opslag van het C2-af- val kan Nederland volgens het rapport wel een reëel al ternatief bieden: bijvoor beeld opslag op folie tussen betonnen wanden. Later zou van een dergelijke opslag plaats, afgedekt met grond, een kunstduin kunnen wor den gemaakt. Bovengrondse opslag is in Nederland duur omdat niet, zoals in sommige andere landen met leem- of rots grond, direct op de bodem kan worden gestort. Horrin- ga en De Koning adviseren daarom alleen een tijdelijke tot maximaal tien jaar opslagplaats. In die tussen tijd zou gewerkt moeten worden aan technieken om dit afval om te vormen tot relatief onschuldig materi aal, dat zonder meer de grond in kan. Ook het ont ginnen van een droge zout mijn in Groningen of Over ijssel zou een afdoende en te gelijkertijd natuurlijke op lossing zijn, meent het ad viesbureau. Lage Vuursehe De CDA-fractie is gisteravond in een confe rentie-oord te Lage Vuursehe tot de slotsom gekomen dat plaat sing van de kruisraket pas 'actueel' wordt als de onderhandelin gen in Genève geen enkel resultaat opleveren. Van een automatisme bij plaatsing in deze omstandigheden is overigens volgens de CDA-fractie geen sprake, aldus een ver klaring na afloop van het fractieberaad- De CDA-fractie gaat er van uit dat daadwerkelijke Navo-plaatsing kan worden voorko men. Het kabinet heeft is van mening dat bevriezing van de kernbe wapening in oost en west nog steeds niet aan de orde is. Dat Standpunt zal Nederland bij de komende algemene vergadering van de Verenigde Naties naar voren brengen. Premier Lubbers zei gisteren na afloop van het kabinetsberaad dat bevriezing zou neerkomen op een aanvaarding van het standpunt dat er een evenwicht bestaat in de mate van bewape ning. Dat zou een verstoring tot gevolg hebben van het overleg in Genève, vreest Lubbers. Den Haag Het kabinet zal op Prinsjesdag gelijk met het werkgelegenheidsplan een apart discussiestuk presente ren over werken met behoud van uitkering. Het kabinet heeft daarover vrijdag een standpunt ingeno men. maar geeft er de voor keur aan zijn plannen eerst door te nemen met de maat schappelijke organisaties alvo rens met een beleidsplan naar de Tweede Kamer te stappen Premier Lubbers zei dit vrij dag na afloop van de minister raad. In het kabinet heerst vooral bij de VVD-mtnisters onder meer de vrees dat door toena me van werken met behoud van uitkering het bedrijfsle ven oneerlijke concurrentie wordt aangedaan. CDA-minis- ter De Koning van sociale za ken daarentegen meent, dat door strakke regelgeving dit soort problemen binnen de perken zijn te houden. Den Haag De wegenwacht van de ANWB zal het Rode Kruis 9Q0 aluminium isolatie dekens aanbieden. Door ver keersslachtoffers op deze de kens te leggen, of erin te wik kelen, kan worden voorkomen dat ze afkoelen. Al tientallen jaren is er een goede samenwerking tussen de ANWB en het Rode Kruis. In de auto's van de wegenwacht zit gratis verband van het Rode Kruis en de wegenwacht bevoorraadt op haar beurt de hulpposten van het Rode Kruis langs de weg.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 4