WATERWEB 'Meestal wordt gezegd: dat is toch ouwe troep' SPORT Pollux komt sterk terug Oranje Nassau blijft verrassen 10 Schiedam heeft weinig geluk Nederlaag voor WIK Industriële archeologie vult geschiedenisboeken aan .Vlavoc start .ook in :Vlaartïingen- Holy Voorlichting aan buitenlanders over cursussen Horror bij filmclub Schiedams industrieel erfgoed onder de loep Jan Anderson licht het Vlaardingse onderwijs door fC k ODI bluft reserves Spirit af Eric Hoekstra verdedigt titel Schiedam „Weet je waarom de straatnaambordjes in oude straten 20 hoog hangen? In Rotterdam zie je dat bijvoorbeeld nog veel. Dat was voor de koetsiers. Die za ten hoog op de bok en als die bordjes lager zouden han gen, konden ze ze niet zien." Jurr van Dalen van de stich- ting industrieel erfgoed Rijn mond schudt dergelijk voor beelden moeiteloos uit de mouw. Als voorzitter en als ac tief lid van de werkgroep in dustriële archeologie Rijn mond (Wiariin), die is voortge komen uit de stichting, is hij een actief pleitbezorger voor de industriële archeologie, een term die bij vrijwel iedereen gedachten oproept aan lang vervlogen tijden. De Griekse oudheid bijvoorbeeld, of de middeleeuwen. Maar daar gaat het niet om. De industriële ar cheologie in een land als En geland een aparte studierich ting aan de universiteit van Birmingham en in ons land door Hans van Reeuwijk nog maar pas in opkomst houdt zich bezig met het be- t studeren van alle overblijfse- len uit die ontwikkelingsperio- 1de van de mensheid, die is in- - gezet door de industrie!© revo- 1 lutie. Fabrieken, machines, bruggen, arbeiderswoningen, 1 maar ook bijvoorbeeld putdek sels hebben de belangstelling - van Wiarijn, dat al deze zaken als industrieel erfgoed bestem- pelt. Jurr van Dalen: „De meeste Vlaardingen De volksdans groep Vlavoc van CJV 'Liefde en Vrede' gaat met ingang van morgen haar werkgebied uit breiden tot Holy. Voortaan zal elke woensdagmiddag van drie tot vier uur een kinderdans groep bij elkaar komen in schoolgebouw Het Baken aan de Kraanvogellaan 5. De groep is bedoeld voor kinderen van de eerste drie klassen van de Jagere scholen. Dp de andere locaties is Vïa- voc weer gestart om volksdan sen of kinderdansen te leren. In gebouw Triangel aan de Fransenstraat 12 is Vlavoc ac tief op dinsdagavond (gevor derde en beginnende jonge ren), woensdagmiddag (onder bouw lagere school) en vrij dagavond (35-plusscrs). De de- monstratiegroep komt elke vrijdagavond in gebouw Obad- ja bij elkaar. Wie van Vlavoc meer wil we* ten of de exacte oefentijden I-wil vernemen, kan overdag te recht het het bureau van het -CJV, tel. 351721. Maassluis In vormingscen trum De Maaskant wordt van avond voor buitenlanders in Maassluis uitgebreide voor lichting gegeven over het cur susaanbod, dat voor hen be- ?„*chikbaar is. ;\Van zeven tot tien uur geven medewerkers van de ABC- contaetgroep, het vormings- centrum, de werkgroep Bui tenlandse Vrouwen en de ge meente informatie over taai en naaicursussen, het project beroepskwalifieerende eduea- tie en over het Centrum voor beroepsorientatie en Beroep soefening en het Gewestelijk Arbeidsbureau. Van iedere cursus is iemand aanwezig om uitleg te geven. Ook worden «cr films gedraaid en is er fol dermateriaal aanwezig, De informatiedag in het vor- mingscentrum wordt gecoördi neerd door de Projectgroep Volwasseneducatie Buitenlan ders. Schiedam Filmclub Schie dam draalt donderdag en vrij dag de Amerikaanse horror film The Shining, met in de hoofdrollen Jack Nicholson en Shelley Duvall. De voorstel ling, die op donderdag om 21 uur en op vrijdag om 21.30 uur begint, wordt gehouden in het zoldertheater De Teerstoof. Nieuwstraat 12 in Schiedam. Wie tijdens een van de avon den zich als nieuwe donateur v*n de filmclub aanmeldt, be- kak vijf gulden voor het ge hele seizoen en heeft meteen toegang tot de eerste voorstel- 'mg. Wie al donateur is betaalt 3,50 gulden: de normale prijs voor donateurs. bouwwerken worden op een gegeven moment gesloopt. Be grijp me goed, wij vinden heus niet dat al het oude moet wor den behouden. Het is echt geen heimwee naar vroeger. Hoewel soms wel al te gemak kelijk wordt gezegd dat een gebouw tegen de vlakte moet." Als voorbeeld noemt hij oude arbeiderswoningen die rug- aan-rug waren gebouwd. De meeste zijn inmiddels gesloopt. Stoomtijdperk „Duizenden mensen hebben daarin hun hele leven ge woond. Voor dat tijdperk wa ren ze heel typerend. Geluk kig zijn dergelijke huizen in de wijk Feynoord in Rotterdam- Zuid gerenoveerd. Daar heb ben ze van één woning er drie gemaakt. Het ging dus wel. Maar in de meeste gemeenten wordt gezegd: dat is toch ouwe troep, dus slopen we het maar. Neem nou Schiedam. Er staan van die borden dat er zoveel gebeurd in de binnenstad. Nou inderdaad, er is en wordt ont zettend veel gesloopt." De stichting, die in 1979 is op gericht, stelt zich ten doel zo veel mogelijk oude bouwwer ken in kaart te brengen en achter de geschiedenis te ko men die er aan vast zit. Vaak hebben nieuwe gebruikers de gebouwen veranderd en zijn ze niet meer in orginele staat. „Je begrijpt de geschiedenis veel beter als je de bouwwer ken combineert met wat er over op schrift staat en gaat - praten met oude mensen, die het nog hebben meegemaakt. Neem de mensen die het stoomtijdperk nog hebben meegemaakt. Hoe hebben ze die verandering ondergaan? Op die manier krijg je een heel ander beeld dan de ge schiedenisboekjes geven," stelt Jurr van Dalen, die er aan toe voegt dat de geschiedenis zich vaak herhaalt en dat het dus zinnig is zoveel mogelijk te weten van het verleden. Als voorbeeld noemt hij de middeleeuwen. De meeste Schiedam Behalve Wia rijn heeft ook de Histori sche Vereniging Schiedam belangstelling voor indus triële archeologie. Met voorzitter Ruud Poels van de Historische Vereniging is afgesproken dat twee le den van Wiarijn mee zul len doen met een werk groep, die het industrieel erfgoed in de stad onder de loep gaat nemen. Het onderzoek van de werkgroep, zal moeten uit monden in een boekwerk, waarin het wonen en wer ken in het Schiedam van na de industriële revolutie wordt belicht. Wiarijn heeft daar al erva ring mee, want eerder dit jaar verscheen het boek 'Oud Werk' waarin het in dustrieel erfgoed in Rot terdam wordt beschreven en waarin de ontwikke ling wordt geschetst van onder meer havens, kaden, industrie, woningbouw en straatmeubilair in het tijd vak 1850 tot 1940. Dat er interesse voor bestaat blijkt wel uit het feit dat onlangs al de tweede druk is verschenen. Om de belangstelling te peilen voor zo'n werk groep houdt de Historische Vereniging donderdag avond een bijeenkomst over industriële archeolo gie, waar door twee leden van Wiarijn de industriële archeologie aan de hand van dia's uit de doeken zal worden gedaan. Het begint om acht uur in de aula van het Stedelijk Museum, Hoogstraat 112. Gusto: een sprekend voorbeeld van industrieel erfgoed. mensen denken daarbij gelijk aan ridders, jonkvrouwen en grote kastelen. „Maar dat was alleen de bovenlaag van de sa menleving. Daarvan is veel bewaard. Maar van de dingen die een rol hebben gespeeld in het leven van Jan en Alleman is veel minder bekend. En nu dreigt dat weer te gebeuren: dat gebouwen die het leven van generaties hebben bepaald uit het stadsbeeld verdwijnen. Voordat dat gebeurt willen wij er zoveel mogelijk van op schrift hebben. Als er twee unieke stoommachines zijn, dan komt er misschien een in een museum, maar een hon derd jaar oud gietijzeren put deksel verdwijnt. Terwijl je daar duizenden van hebt ge had", zo verklaart Jurr van Dalen de belangstelling voor enkele oude putdeksels, die nog op het nog op het Broers- veld moeten liggen. „Voor die putdeksels werden speciaal fa brieken gebouwd. In die tijd werd voor het eerst fabrieks matig en in grote gatalen din gen geproduceerd. Dat soort dingen, zoals die oude putdek sels, verdwijnen. Jammer toch?" Hij vindt het een prima zaak dat het Historisch Museum in Rotterdam steeds meer van dergelijke dingen in de collec tie opneemt. „Zo hebben ze sinds kort een bordje met de tekst 'Verboden te zingen' en een deur van een badhokje. Dat komt uit de badhuizen die in Rotterdam zijn gesloopt. Daar hebben toch duizenden mensen naar staan te kijken." Als typische voorbeelden van industrieel erfgoed in Schie dam noemt Jurr van Dalen de Gustohallen en de oude fa briek Den Draak bij de Ketel- straat/Vellevest, die indertijd speciaal is gebouwd voor de eerste stoommachine die hier in gebruik werd genomen. „Ik ben een keer door de Gusto- hallen gefietst. Immens! Die hallen hebben zo'n belangrijke rol gespeeld in het leven van enkele generaties. Ik heb me altijd afgevraagd waarom er geen sporthal van is gemaakt. Het is heel triest wat er met die hallen gebeurt. Ongelofe lijk." In ieder geval hoopt Wiarijn voordat de slopersnatner zal toeslaan de hallen nog onder de loep te nemen en te praten met mensen die er een groot deel van hun leven in hebben doorgebracht. Om meer te we ten te komen over het indus triële erfgoed. 'Een tien met een griffeP Vlaardingen Honder den Vlaardingers hebben de. tijd, dat ze de lagere school bezochten, erva ren als een fijne tijd. Tot die conclusie is Jan An derson gekomen na een enquête, die de afgelo pen zomer onder oudere Vlaardingers is gehou den. De achterliggende reden was heel simpel: na de school moesten de kinderen óf de fabriek óf de visserij in. Anderson hield deze enquê te als voorbereiding op de tentoonstelling 'Een tien met een griffel', die vanaf zaterdag 17 september te zien is in het Streekmu seum Jan Anderson aan de Ketheiweg in Vlaardingen. Reden om deze tentoonstel ling op te zetten was het eeuwfeest, dat drie plaatse lijke scholen dit jaar vieren. Verder kwam hij tot de conclusie dat de meeste schoolmeesters niet uit Vlaardingen kwamen, maar uit andere plaatsen in Ne derland. „De meesters gin gen vaak carriere maken in een andere plaats", aldus Anderson, die de gegevens straks weer doorgeeft aan een student van een Peda gogische Academie. De gegevens worden voor een werkstuk gebruikt. Er is van alles gevraagd over de scholen, tot zelfs de bij namen van de onderwijzers toe. Onder meer bleek dat van rivaliteit tussen de ver schillende geloofsgemeen- schapen vrijwel geen spra ke is. Er werd weieens ge vochten tussen leerlingen van verschillende scholen, maar de aanleiding was vaak een andere dan de godsdienst. Ver geschopt Ook zijn de (vroegere) Vlaardingse onderwijzers gevraagd naar hun ervarin gen. Wel hebben veel Vlaardingse onderwijzers het ver geschopt: uit de his torie komen namen naar voren van Koos Vorrink, de leider van het A JC; 'Arie Pleyzier, de vroegere secre taris van de VARA; NCRV- presentator Gerard van den Berg en wethouder Arij Maarleveld. Verder zijn de onderwijzer Van West en Brouwer in Vlaardingen- Ambacht een begrip, even als meester Van Kampen en meester Froger. Naast een aantal gekregen voorwerpen is de tentoon stelling opgebouwd uit an tiek schoolmeubilair, leien, griffels, sponsdozen, kroontjespennen en lees- plankjes, maar ook houten schooltassen. Dat waren kistjes, die aan de wand van het klaslokaal werden ge hangen en waarin de leer ling allerhande spullen kon opbergen. Toen er echter schoolbanken hun intrede deden, raakten ze in on bruik. Verder zijn er veel prentbriefkaarten te zien met de Vlaardingse .scholen erop. Wandplaten Uiteraard ontbreken op de expositie de grote wandpla ten niet, aan de hand waar van de onderwijzers span nende verhalen vertelden of verhaalden van 'de glas tuinbouw bij Loosduinen'. Ook tekenmateriaal, oude aardrijkskundeboeken en handwerkjes van meisjes zijn te bewonderen. Een uitgebreide tentoonstelling over het onderwijs met een sterke plaatselijke tint. Het streekmuseum is iedere zaterdag en elke eerste zon dag van de maand van twee tot vier geopend. Jan Anderson toont een van de mooiste houten school tassen uit de collectie. Rotterdams Nieuwsblad! dinsdag RW 13 september 1983 Vlaardingen In de hockey- competitïe bij de heren wer den de meeste wedstrijden af gelast in verband met het slechte weer. De wedstrijd VocrnePollux ging echter wel door. Ondanks de vele aanvallen van Pollux in de eerste helft konden de Vlaardingers een 1- 0 voorsprong van Voorne niet voorkomen. Een goed benutte strafeomer in de tweede helft bracht de stand op 1-1. Pollux toonde zich veel sterker, wat bleek uit een doelpunt van Frenk Hortonsius. Peter Paul van Bekkum maakte er in de 25e minuut nog 3-1 in het voordeel van Pollux van, wat tevens de eindstand beteken de. Bij de dames gingen alleen de duels AsvionLeonidas en RapidPollux door, daar de velden van Spirit niet bespeel baar waren en de dames van Evergreen van een vrij week einde genoten. Bij RapidPollux bleef de Het damesteam van As vion, dat de competitie be gon met een 1-0 overwinning op Leonidas. stand in de eerste helft 0-0, on danks de vele aanvallen van Pollux. Een strafpush voor Ra pid in de tweede helft bracht 1-0, maar Pollux kwam goed terug via Riet van Rijn, die uit een voorzet van Patricia van Doorn scoorde: 1-1, De dames van Asvion wonnen in Schiedam van Leonidas via een doelpunt van Geesje Bos in de eerste helft. De Schie- damse dames hadden de gehe le wedstrijd een groot over wicht. De score had dan ook verder uitgebouwd moeten worden, maar in de aanval werden de vele kansen niet benut. Maassluis Eric Hoekstra, lid van de Maassluise zeilplank vereniging Delfland, gaat zon dag 18 september proberen voor de tweede maal de Grote Hoekse Zeetrofee in de wacht te slepen. De starplaats van het evenement is het zeege- deelte voor de HWSV. aan de Rechte Straat in Hoek van Holland. Inschrijven kan tus sen 11.00 uur en 12.00 uur. De skippersmeeting is om 12.40 uur, waarna om 13.00 uur de eerste manche van start gaat. Er wordt gevaren volgens de IYRU reglementen en de voorschriften van de KNWV en de NOPO. Er is echter één uitzondering, Alle planken zijn toegestaan, dus ook fun- boards. Iedere deelnemer is wel verplicht om een zwem vest te dragen en een extra mast-plank verbinding te heb ben. Tnichtingen kunnen worden ingewonnen bij de Hoekse Watersportvereniging en zeü- plankvereniging Delfland, of bij Rob Heggelman. Telefoon; 01747-2169. Op zondag 9 oktober staat het tweede open Vlaardingse surf- kampioenschap op het pro gramma. De surfmarathon wordt gevaren op de vlieten tussen Schipluiden en Maas sluis. De startplaats is nabij café Vlïetzicht in Schipluiden. Inschrijven kan tussen 11.30 uur en 12.45 uur. Surfers die meedoen in de open klasse betalen tien gul den en surfers die varen in de recreatieklasse vijf gulden. De open klasse is een marathon van drie uur in de klassen al gemeen, dames, junioren en. veteranen. De wisseltrofee komt in handen van de surfer die eerste wordt in de algeme ne klasse. De recreanten varen twee uur. Het is de bedoeling dat er zoveel mogelijk ronden worden afgelegd. Voor inlichtingen kan men zich wenden tot: Surfsport Vlaardingen, Van Spiegel straat 17 Vlaardingen, telefoon 010-71.50.76 of bij de wed strijdcommissie van zeilplank vereniging Delfland: Jacqueli ne Spaans (01899-12994) of Rob Hegelman (01747-21.69). Vlaardingen Een verregen de zondag en de nodige afge lastingen was het lot van de tweede competitiedag van de korfballers. Vlaardingen en Succes werden bleven binnen, "terwijl Harga ploeterde in de regen. De zaterdagclubs had den ditmaal iets beter weer en speelden gewoon hun wedstrij den. De debutanten Oranje Nassau en ODO verrasten hun tegenstanders en hielden de twee punten in de knip. ODI blufte in de laatste minuten 1v versterkt reserveteam van •.rit Vlaardingen af. Oranje Nassau—DKV 5-4 De gasten dachten er te gemakke lijk over en kregen hk op stuk van een agressief Oranje Nas sau. Door een snelle openings treffer door Lammert Stoker werd de mond gesnoerd van de Dordtse spelers, die scham perden over hun tegenstan ders. Nadat Oranje Nassau vooral in de tweede en derde opstelling DKV afblufte, ging de trucendoos bij de Dordtse ploeg volledig open. Oranje Nassau kon de zelfbeheersing opbrengen om kalm te blijven. Een comfortabele 4-1 rust stand deed een grote uitslag vermoeden. Bij 5-1 stokte de produktie echter. Pas in de laatste seconde kwam DKV te rug tol 5-4, zodat de overwin ning niet echt in gevaar kwam. Overige doelpunten: Bram van 2eim en Ton Slui- ODl—Spirit 2 8-7 OQI werd een klein beetje verrast door de versterking van de reserves van Spirit. Omdat het eerste team vrij was, kon het tweede team op volle oorlogssterkte aantreden. Dit prikkelde ODI optimaal en de teams bleven steeds bij elkaar. In de slotfase leek Spirit de winst te pakken, maar de ontknoping kwam in de laatste minuten toen Hans Seip en Ronald de Kruif, bei den al twemaal eerder sco rend, een 7-6 achterstand om bogen tot een 8-7 overwinning Overige doelpunten: Erne van der Vliert en Reindert van Raalte. HargaJuliana 3-8 Op een zwaar veld deed Harga in de eerste helft h§t best goed en hield Juliana tót 2-4 bij. Na de rust was het beter verzorgde schot van Juliana een stevig wapen, dat de wedstrijd in het voordeel van de gast besliste: 3-8. Zelfs de wisselingen van Pauline Meijer en Ron Oost- Iander door Diana Suttorp en Onno Sluimer hielpen Karei van der Linden niet meer. Een 3-8 nederlaag, de drie doel punten kwamen van Gien Pak, Ed Pak en Koos van Leeuwen. ODOTjoba 6-5 Een keihard werkend ODO troefde de de gradant uit de promotieklasse Tjoba vooral af op het condi tionele vlak. Na een snelle 0-2 achterstand begon ODO aan een inhaalrace. Voor de thee werd de achterstand verkleind tot 2-3. Daarna trok ODO hel initiatief volledig naar zich toe en bouwde de achterstand om tot een 6-3 voorsprong. De slotfase werd toch nog span nend, omdat Tjoba gerouti neerd de foutjes van ODO af strafte cn daardoor nog tot 6-5 kon naderen. Doelpunten. Henk Goedendorp, Margret Broek, Teums Jan van Barnc- veldt en Bram Hanemaaijer SportiefMaassluis 7-7 Maassluis leek op weg naar een grote overwinning, want een snelle 0-3 deed alles ver moeden. Langzaam maar ze ker kwam Sportief, vooral veel fysieke kracht gebrui kend, langszij. In de slotfase moest een doelpunt van Mari an Gregoor Maassluis nog hel pen aan een puntendeling, 7-7. Doelpunten: Peter Gregoor, Ton van Langenveld, Marian Gregoor, Eric de Jong, Ronnie Moerman en Jacqueline Wijn- horst. Schiedam Het heroptreden in de landelijke eerste klasse leverde Schiedam een remise op bij het sterke Katwijk. De Schiedammers waren vooraf blij met een eventuele 10-10, maar achteraf bleken zij wei nig geluk te hebben gehad. Barendrecht De dame- /an WIK verloren de eerste competi tiewedstrijd met 10-2 van ZPB-3. De waterpolosters waren tegen de sterke tegenstander in het geheel niet opgewassen. Met de nieuwe coach Franklin Vintges voor het eerst actief, openden de Vlaardingse dames via Carla Bakhuizen nog wel de score. Toen echter ging het, mede door een groot aantal persoonlijke fouten, snel bergafwaarts. ZPB nam het initiatief over. Het scoorde viermaal op rij. Therése den Boer kon nog wel iets terugdoen, maar de score van ZPB stokte pas bij tien treffers: 10-2. Zo liet Piet Bastiaanse een be tere stand m remise verzan den, verspeelde Peter Lans bergen de winst na een schijf voorsprong en verloor Aad Prins door tijdnood uiteinde lijk een lastig eindspel. Daar door werd het anderhalf uur na 10-8 toch nog een gelijkspel KatwijkSchiedam: Hans VerminRon Heusdens 0-2, Casper v.d. TakRob van Eijk 0-2, Cees VarkevïsserWim Vrijland 1-1, Ruud Klooster manTiny Mous 1-1, Sally de JongJelle Groeneveld 2-0, Frans de JongePiet Basti aanse 1-1, Ron van Egmond Dirk van Schaik 2-0, Kees BinnenkadeAad Prins 2-0, Jan Fase—Peter Lansbergen 1-1, Joop BurgerhoutLeen Lyklema 0-2, totaal 10-10.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3