17 Opschudding over politiefoto's WU a Schooljeugd slechts twee keer in de fout BONDSBESTUURDER TON BROERE: Werkloosheid naar 21,8% fflW Meeste actievoerders weer op vrije voeten Minstens één beroepskracht voor 'Pro Gastarbeiders' Vrouw beroofd voor woning ^ROTTERDAMS nTeUWSBLAD CONCERT BETER VOORBEREID Fctierdams Nieuwsblad woensdag RZ/RV/RY/RW 14 september 1983 'Meer acties in dienstensector' Rotterdam Op het moment, dat de vaste Kamercommissie voor Soci ale Zaken vergaderde over het aan wijzingsbesluit voor trendvolgers in de dienstensector, hebben werkne mers uit de sectoren sociale verze keringswetten, de ziekenfondsen en de bedrijfsverenigingen vandaag in het hele land het werk voor een dag neergelegd. Daarmee wordt geprotesteerd tegen de plannen van minister De Koning van Sociale Zaken, om de ambtenaren in die sector tot trendvolgers te maken. Vol gens de Dienstenbond FNV een maatre gel, die regelrecht indruist tegen de eer der gemaakte cao-afspraken. Ton Broere, landelijk "bestuurslid" van de Dienstenbond FNV: „De ambtenaren zitten toch al m zo'n vervelende positie. Maar daar staat in principe wel een be hoorlijke rechtspositie tegenover. Wat dat betreft is alles best we! acceptabel. Gelijkstellen met het particuliere be drijfsleven is allemaal wel aardig, maar laat deze mensen dan ook nog niet eens de dupe worden van de bezuinigingen die op ambtenaren worden doorge voerd. Want op dat moment wordt deze groep veel te hard aangepakt." „Rationeel denk ik dan, wat is in gods naam de reden. Ik weet het mei", ver volgt Rroere. „Want m wezen heeft de overheid in deze sector totaal geen door Martijn Verwaaijen recht van spreken. De betalingen lopen allemaal via de premies, die worden op gebracht door werknemers en werkge vers. De overheid heeft zich al veel eer der teruggetrokken. Het geld waar de overheid nu dus van denkt te kunnen plukken komt helemaal niet toe aan die instantie." Motie Al eerder kwam de minister van sociale zaken met het voorstel om deze catagorte tot trendvolgers te bombarderen Toen echter diende VVD- en PvdA-fracties in de Tweede Kamer een motie m die het haalde „Maar de minister legt die motie gewoon naast zich neer en komt nu weer met deze voorstellen Dat komt ook omdat het cao-akkoord, dat wij met de werkge vers bereikt hebben, hem met beviel. Ter wijl werKgevers en werknemers elkaar daar best in konden vinden In de praktijk zouden de plannen van de minister erop neerkomen, dat de jongeren m deze sector er zo'n 35 gulden netto op achteruitgaan, iemand met een bruto-m- komen van 2600 gulden 37 gulden en met 3500 gulden zo'n 50 gulden per maand acties van vandaag naar gestreefd zo min mogelijk mensen de dupe te laten worden van de staking Broere „We hebben van tevoren de afspraak gemaakt dat de uitke- rings-gerechtigden geen hinder zouden ondervinden van onze actie De gevolgen zullen voor de buitenstaander minimaal zijn Broere* „En dat is dan nog buiten het m- Broere sluit verdere acties overigens met leveren van de prijscompensatie voor 1983 uit „De acties gaan door", zo zegt hij reso- en 1984." iuut „Acties in de vorm van discussies op het werk. prikacties. maar het is ook met uitgesloten dat we op 4 oktober andermaal Geen hinder oveigaan tot een staking Op die dag pra ten wij weer met de minister over het De Dienstenbond FNV heeft er in haar aanwyzmgs-besluit Een Amerikaanse fotografe in legeruniform, die verzet opriep, door demonstranten te fotograferen. advertentie 2 SHOWROOMS Nieuwe Binnenweg 311 Kortetóde 63-59. Si; •J? ar Si <V," £7 £7 Ci Q -fi '5 £7 A ÏJ* f? N *7 Rotterdam Het in het openbaar fotograferen van mensen, die gisteren tijdens de ongeregeldhe den bij de Prinses Beatrix- haven door de politie zijn. gearresteerd, heeft beroe ring gewekt. Agenten sloegen de arrestanten eerst in de boeien, voordat ze op de gevoelige plaat werden vastgelegd. De actievoerders, die niet op de foto wilden en die hun ge laat van de fotograaf weg draaiden, werden door agen ten aan hun oorlellen beetge pakt en gedwongen in de ca mera te kijken. De arrestan ten trokken daarop de meest onmogelijke gezichten om de gelijkenis zo gering mogelijk te maken. Het hele gebeuren zette kwaad bloed bij andere demonstranten, waardoor de ongeregeldheden zich voort zetten en feller werden. Wetboek Volgens de letter van de wet mag de politie geen mensen direct na hun arrestatie foto graferen. Volgens het wetboek door Dirk Mellema van strafvordering mogen al leen de verdachten worden zijn gesteld. Dit gebeurt alleen bij zwaardere delicten. De re gel is Ingesteld om het aantal foto's in politiedossiers aan re gels te binden. De werkwijze om mensen di rect na hun arrestatie te foto graferen wordt echter steeds vaker toegepast. Voor het eerst gebeurde dat in maart 1982, ook al bij een actie van Onkruit. Het betrof toen de bezetting van eert kantoor van de RDM. Navraag destijds bij politie woordvoerder H. van Wanum leerde, dat de politie de foto's aan de arrestanten zou terug geven. Later verklaarden de betrokken arrestanten, dat zij geen foto hadden ontvangen. Van Wanum nu daarover: „Mensen kunnen hun foto te rugvragen. Ik weet niet of het is toegestaan om arrestanten direct te fotograferen." Amerikanen Gisteren rond het middaguur, juist na een felle charge van de politie tegen demonstran ten, die stenen gooiden naar passerende legervoertuigen, verschenen drie Amerikanen in legeruniform, die foto's maakten van de demonstran ten. Deze fotografen moesten door de politie in bescherming worden genomen tegen de ac tievoerders, die niet wilden dat er foto's van hen werden gemaakt. Hierop ontstond een nieuwe vechtpartij tussen de politie en de demonstranten, waarbij een meisje gewond raakte. Arrestanten werden gedwongen in de camera te kijken. Rotterdam Het Aktiecomité Pro Gastarbeiders krijgt waar schijnlijk minstens eén be roepskracht. De vrijwilligers organisatie had de gemeente om vier beroepskrachten ge vraagd De raadscommissie voor bij zondere groepen bleek gister avond verdeeld over de toe kenning van de vier gevraag de beroepskrachten De PvdA- raadsleden W. Vleugels en V de Rijk stelden voor het actie comité twee beroepskrachten to geven Het aktiecomité heeft honderd vrijwilligers die zich inzetten voor acties voor en voorlichting aan de buiten landers CPN-raadsltd A Boelsma vond dat het actiecomité door de unieke plaats die het in neemt vier beroepskrachten mocht krijgen Wethouder Hans Simons vond dit voor een vrijwilligersorganisatie te veel en stelde voor één be roepskracht te subsidiëren Rotterdam Twee on geveer achttienjarige jongens hebben voor haar woning aan de Mathenesserlaan een 71-jarige vrouw* beroofd van haar handtas. De buit bestond uit 55 gul den, een paar pantof fels, enkele bescheiden en wat kleine spulletjes. De vrouw hield haar tas zo stevig vast, dat toen de jongens eraan ruk ten. zij ten val kwam Zij kneusde hierbij haar linkerpols gefotografeerd, die langer dan zes uur worden vastgehouden en die in voorlopige hechtenis Rotterdam Van de 23 anti-militaristische ac tievoerders, die gisteren tijdens ongeregeldheden bij de Prinses Beatrixha- ven zijn gearresteerd, zijn er later op de dag 19 na een kort verhoor weer vrijgelaten. De overgebleven vier ver dachten zijn in voorlopi ge hechtenis gesteld. De vrijgelaten arrestan ten behoorden tot een groep die gistermorgen op de rails ging zitten om een trein, geladen met containers, de door gang te beletten. Vol gens de actievoerders vervoerde de trein mili tair materieel voor de NAVO-oefening Refor- ger '83 waartegen zij protesteerden. De arrestanten die nog worden vastgehouden waren betrokken bij de felste confrontatie tus sen politie en actievoer ders. Tegen het middag uur probeerden de de monstranten een colon ne legervoertuigen te dwarsbomen, door op de rijbaan te lopen en ste nen te gooien naar de tanks en vrachtauto's. De politie trad hier hard tegen ojj. De vier arres tanten zijn aangehouden tijdens de schermutse lingen, die hierop volg den. I la.stuurmi] het Rotterdams NieuwsbladSport- I bijlage 'tJIT'bsjhge Zaterdagbijlage 14 dagen gratis op proei itdam Adres j Postcode Plaats Tel nr In een open enveloppe zonder postzegel opstur^r. h na"r mmer 30<X) VB RotletdARij Natuur en Milieu: 'Meer doen dan bestaande milieunormen' Rotterdam Bij de bouw van de kolengestookte Maasvlakte centrale moet al het technisch mogelijke worden gedaan om de uitworp van schadelijke stoffen tegen te gaan Die be strijding moet verder gaan dan de bestaande milieunormen. Du stelde J. Fransen van de stichting Natuur en Milieu gis teren bij de ingestelde schor- smgsprocedure bij de Raad van State Natuur en Milieu procedeerde samen met de Stichting Centrum Milieube heer Zuid-Holland en DA Wijngaarden, bedrijfsarts uit Schiedam, tegen een beschik king van het dagelijks bestuur van Rijnmond waarbij aan de gemeente Rotterdam vergun ning is verleend tot de om bouw van de Maasvlaktecen trale van olie op kolen. Deze schorsingszaak loopt vooruit op de behandeling van het beroep dat is ingesteld is tegen deze beschikking. Ook Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland zijn in beroep gegaan GS is van mening dat de negatieve gevolgen voor het milieu tengevolge van de uitworp van stikstofoxiden door de kolencentrale slechts aanvaardbaar is 'indien uitput tend de bestnjdingstechmeken op hun toepasbaarheid zijn be- Rijnmond zei tijdens de schor singszaak dat de verleende vergunning de milieubepahn- gen niet overschrijdt en zelfs wat betreft de uitworp van stikstofoxiden binnen de nor men blijft De eerste produc tie-eenheid zal tn 1987 in wer king gaan GS en Natuur en Milieu pleitten gisteren voor de bouw van een rookgasdeni- trificatie in de Maasvlaktecen trale De gemeente Rotterdam benadrukte tijdens de 'zitting vooral de sociaal-economise he belangen die gepaard gaan met de ombouw van de Maasvlak- tecenirale van olie op kolen. Vertraging m de werkzaamhe den, wat het gevolg zal zijn wanneer de voorzitter van de afdeling voor de geschillen van bestuur de vergunning in derdaad zou schorsen, bete kent verlies van rendement van de 32 miljoen gulden die a) zijn geïnvesteerd De totale kosten zullen uiteindelijk, zo verwacht men, 1,1 miljard gul den bedragen Rotterdam De circa zevenhonderd Capelse schoolkinderen, die gisteren een nieuw concert kregen aangeboden van het Rot terdams Philharmoniseh Orkest, bleken dit keer beduidend be ter geïnstrueerd. Tijdens het anderhalf uur durende concert gin gen zij slechts twee keer in de fout door tijdens een rustpunt in de- muziek te klappen In oktober vorig jaar was dit voor de dirigent aanletdmg het jeugdige gezelschap de Rotter damse Doelen uit te zetten Een incident, dat in Capellc voor veel heftige reacties zorg de Dirigent Friesen maakte giste ren daarentegen totaal geen ophef van het tweetal kleine vergissingen, die de kinderen begingen. Onverstoorbaar hief hij de dirigeerstok omhoog en ging verder Óp de dertien deelnemende scholen was het concert goed voorbereid Aan de hand v,iri een door de gemeente Capelle verstrekt informatiepakket met dia's en een bijbehorende geluidsband zijn de scholieren op de hoogte gebiacht van de gang van zaken in een con certzaal. ,,De kinderen wisten precies wat ze kregen voorgescho teld", vertelt onderwijzer Sou- ren van de Siotschool „Er was hen verteld welke werken er gespeeld zouden worden en hoe ze zich moeten gedragen in een concertzaal De herkansing werd door de Capelse schooljeugd beloond met een bos bloemen voor de dirigent. Toch zijn de meeste scholen, die voor elke tien kinderen een begeleider hadden meege nomen, het erover eens dat het programma, dat het RPhO speelde, te zwaar was voor vijfde- en zesklasleerlmgen van de lagere school „Een begin van twintig minu ten Tsjaikowsky is voor deze leeftijd iets te moeilijk", rea geert een leerkracht van de vd Leeuwschool „Dat is meer iets voor middelbare scholen Daarnaast was het be ter geweest als de kinderen bij het concert waren betrokken, zoals de vorige keer Nu moes ten ze stil zitten en luisteren Op zo'n mam er jaag je ze eer der weg van een concertzaal dan dat je ze er naar roe trekt En dat is toch de bedoeling van zo'n concert Als zoiets op een leuke manier wordt ge bracht, blijft hoi bij de jeugd hangen Nu niet Volgens de heer Ifeykoop van de Montessorischool was het concert van gisteren eon dui delijke vooruitgang De heer Souren van de Siotschool heeft zijn twijfels over het succes „Een geslaagd stuk muziek, aardige presentatie, maar veel te lange stukken Het is ook niet de beste manier om kin deren bekend ie maken met klassieke muziek Het zou veel beter zijn als een groepje musi ci van een man of tien de scholen zou afgaan en daar wat spelen Ondanks dat het voor de kin deren moeilijk was de concen tratie vast te houden, bleven ze keurig in het gelid Een waarschuwende vinger hier en daar ten spijt, oogde het gezel schap als een goed gedrilde menigte Rotterdam De werkloosheid in de regio Rotterdam is vori ge maand gestegen met 1900 tot een totaal van 51 300 perso nen Deze stijging werd voor namelijk veroorzaakt door de schoolverlaters. Uitgedrukt m percentages van de afhankelij ke beroepsbevolking bedraagt de werkloosheid 21,8 procent Dat is vier procent meer dan het landelijke gemiddelde Het Gewestelijk Arbeidsbu reau heeft vorige maand ne genhonderd inschrijvingen ge had van schoolverlaters. Er is bovendien ook een stijging van de werkloosheid waar te nemen in de categorie school verlaters boven de 22 jaar, die een HBO-opieiding hebben ge volgd of een universitaire stu die De openstaande vraag naar personeel is vorige maand toe genomen met 90 vacatures Het arbeidsbureau heeft nu 550 vacatures in de bakken. De nieuwe vacatures hebben betrekking op de kantoor- en handelsberoepen en de bouw en metaalberoepen. tii' m

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 5