ROTTERDAM Vuilniszakken fü tegen overstroming Ombudsman: Rotterdamse politie onderzoekt klacht onvoldoende Water en nog eens water... Dordrecht en Zoetermeer schakels in het puinplan SEssssassE» ter meulen Uit woning 26 mille gestolen Man bekent tien inbraken ECTNog maar weinig schepen uit Antwerpen Romp aangespoeld Centrum Beeldende Kunst opent nieuw seizoen Vierde open dag binnenscheepvaart Rotterdams Nieuwsblad I maandag RZ/RV/RY/RW 19 september 1983 Rotterdam Tot diep in de nacht hebben bewoners van de Dortselaan en omgeving gisteren gestreden tegen het water, nadat om negen uur 's avonds een betonnen transportbuis van de hoofd waterleiding was gebarsten. Het water spoot onmiddel lijk vele meters hoog en zet te de wijde omgeving blank. Wanhopig probeerden omwo nenden hun portieken en kel ders droog te houden door dijkjes aan te leggen met volle vuilniszakken. Toch moest de brandweer al spoedig uitruk- Rotterdam Uit een woning aan de Bergselaan is vrijdag middag een geldkistje met 26.000 gulden gestolen, De ins luiper is de woning binnenge komen terwijl de bewoner lag te slapen. ken om volgelopen kelders leeg te pompen. Ook het verkeer ondervond overlast van het stijgende wa ter. Straten moesten door de politie worden afgesloten om dat er voor auto's geen door komen meer aan was. Gepar keerde auto's werden ijlings door hun eigenaars in veilig heid gebracht. Later in de nacht kon de buurt straat voor straatweer door de po litie worden vrijgegeven. Een woordvoerder van de Drinkwaterleiding wijdt het openbarsten van de leiding aan de aanhoudende regen van de laatste dagen. „De bo dem verzakt dan veel sterker dan bij normaal weer. En als dan de grond onder een buis wegslaat, kan zoiets gebeu ren." Vandaag wordt de leiding ge repareerd. Met planken en vuilniszakken werd gepoogd portieken wa~ tervrij te houden. lil Rotterdam Een 19-jarige Rotterdammer die op 13 sep tember op heterdaad werd be trapt bij een inbraak in het So- pbia-kïnderziekenhuis, heeft toegegeven de laatste maanden tien inbraken te hebben ge pleegd. Hij deed dat voorna melijk in scholen en kantoren. De waarde van de totale buil is niet bekend. De man be steedde de opbrengst aan drugs. -t,;\ i Altijd is water goed voor een spelletje 'waterfietsen'. Rotterdam Eén schip nog maar, dat normaal niet op Rot terdam vaart, heeft vanwege de staking in Antwerpen la ding naar de Rotterdamse ha ven gebracht. Het is het in Antwerpen geregistreerde containerschip Dart Europe van de rederij Armement Deppe, die in een dienst naar de Verenigde Staten vaart. Het is vanochtend bij Europe Container Terminus aan de door Bram Oosterwijk Prinses Margriethaven aange komen en heeft daar enkele honderden containers gelost. He containers zullen per bin nenvaartschip of per trein naar Antwerpen worden ver voerd. De Dart Europe zal ook een hoeveelheid 'Antwerpse' containers laden. Hit weekeinde heeft ECT eveneens een containerschip van de Deense rederij Maersk behandeld dat zowel Antwer pen als Rotterdam aanloopt, •flaar dat ditmaal ook de voor Antwerpen bestemde en uit het Verre Oosten afkomstige containers in Rotterdam loste, «torgen verwacht ECT een uitwijkend' containerschip van Hapag-Lloyd. advertentie ponö s cremecacaoöoter. Voor een zachte soepele huid Voorkomt uitdrogen inh 150 mI van 6^9? voor Pond's bodymilk en cacao boter van 5-95" voor 4,95 Fenjai crèmedouche.£VB' Tube creme- douche Kies -- uit 5 geuren van voor zwitsai shampoo. Voor elke dag van 5^55 Rotterdam De nationale ombudsman, dr. J.F. Rang, acht een klacht van een bur ger over de Rotterdamse po litie onvoldoende onder zocht. Dr. Rang noemt in deze het optreden van het openbaar ministerie onbe- hoorlijk. Het betreft een klacht tegen twee agenten wegens mishan deling en wederrechtelijke vrijheidsberoving. Op 23 janu ari 1982 werden twee agenten gestuurd naar een snackbar aan de West-Kruiskade, waar zich een man met een vuurwa pen zou bevinden. Een bezoe ker, die aan het signalement voldeed, weigerde zich tn de snackbar te laten fouilleren. Hierop ontstond een vechtpar tij tussen de agenten en de man, die uiteindelijk op het politiebureau belandde. De agenten gebruikten hun wa penstok tijdens de vechtpartij. Een van de agenten liep een lichte kneuzing op. De burger was zijn bril kwijtgeraakt. De arrestant bleek niet in het bezit van een vuurwapen. Vermoedelijk is er een vals te lefoontje bij de politie binnen gekomen. Toch kreeg de be trokkene een proces-verbaal, omdat hij zich tegen zijn aan houding had venset. Nader hand diende hij bij het Justi tieel Klachtenbureau in Rot terdam een klacht in over het politie-optreden. Twee politie-inspecteurs on derzochten, zoals gebruikelijk, de klacht en kwamen tot de conclusie dat de politie vrijuit ging. Op 22 april 1982 liet de hoofdcommissaris aan de kla ger weten, dat zijn klacht niet terecht was. Hoofdcommissaris A. Vermeij schreef letterlijk aan het openbaar ministerie dat „de klappen met de wa penstok, waardoor de man op het hoofd is geraakt, accepta- Zoals bekend kan sinds enige tijd een klacht over de politie ook bij de nationale ombuds man worden ingediend. Hood- comtnissaris Vermeij is daar verbolgen over, omdat zijns inziens de afhandeling van klachten in het Rotterdamse korps goed is geregeld. Zijn bezwaar tegen de werkwijze van de ombudsman is dat de procedure te lang duurt. De ombudsman stelt nu, dat de politie-inspecteurs de klacht niet goed hebben onderzocht. Deze poli tie-functionarissen hebben alleen de betrokken agenten gehoord en niet de klager en de getuigen van het voorval. Dit is volgens Rang in strijd met de voorschriften. Ook de minister van justitie heeft zich inmiddels, op ver zoek van de ombudsman, met de zaak bemoeid. De bewinds man schrijft, dat het beter zou zijn geweest, indien de klager en de getuigen door de politie zouden zijn gehoord. Rotterdam Bij de GEB-cen- trale aan de Maasvlakte is de romp van een mannelijk per soon aangespoeld. Of er sprake is van een misdrijf, is niet be kend. De politie stelt een on derzoek in. Rijnmond groeit heel langzaam Rotterdam Het inwo nertal in de zestien Rijn mondgemeenten is de af gelopen anderhalf jaar vrij stabiei gebleven. De bevolking groeide met on geveer 0,1 procent tot 1.050.788 inwoners per 1 juli 1983. In 1980 en 1981 groeide de Rijnmondbe volking nog met respec tievelijk 0,8 en 0,4 pro cent. De bevolkingsgroei in Zuid-Holland (0,3 pro cent) en Nederland (0,4 procent) lag in 1982 hoger dan in de Rijnmond. Dit heeft het Openbaar Li chaam Rijnmond zaterdag meegedeeld in het statistisch bulletin over de bevolkings ontwikkeling. Vooral de laat ste zes maanden is de al gerin ge groei vrijwel stil komen te liggen. Het inwonertal nam in die periode met 160 mensen toe. De aanwas vindt traditioneel plaats in de groeikernen Hel- levoetsluis, Spijkenisse en Ca- pelle aan den IJssel, waar de afgelopen anderhalf jaar onge veer 15.500 inwoners bijkwa men. De groeipercentages van deze gemeenten zijn in de eer ste helft van 1983 daarentegen flink afgezwakt, van gemid deld ruim tien procent naar nu ruim twee procent. Bevolkingsafname vindt met name plaats in Rotterdam, Vlaardmgen en Schiedam. Het inwonertal van Rotterdam daalde sinds 1 januari 1982 met ruim 11.000, dat van Schiedam en Vlaardingen met respectie velijk 2.362 en 1.350 mensen. Rotterdam Voor het Centrum Beeldende Kunst/Artoteek Rijn mond aan de Nieuwe Binnenweg 75 is het nieuwe seizoen weer be gonnen. Dit gebeurde af gelopen zaterdag met een open dag, waarop beel dende kunstenaars uit het Rijnmondgebied de gelegenheid werd gebo den zich ieder op een ei gen wijze te presenteren. En tot plezier van de be zoekers gebeurde dit vooral door de perfor mance- en installatiekun stenaars op een uiterst verrassende wijze. Maar het programma, dat van 's ochtends tot na mid dernacht duurde, telde ook traditionele onderde len. Zoals een poppenthe ater voor de jeugd en veel muziek, afkomstig van de groepen Lazy Bo nes, het Jazzqumtet Oc casional, de nieuwe band I Brutti, Foreign Bodies. Heylema en De Bruin en de En Datteme Jugband Maar ook video perfor mances. een demonstra tie lithograferen, een dia presentatie en enkele tentoonstellingen ontbra ken niet. Muziek voor de beel dende kunst: The Lazy Bones in de Artoteek. De zeilmaker, verantwoor delijk voor alle zeildoek aan boord. Rotterdam Een groot aantal Rotterdammers trotseerde afgelopen za terdag het slechte weer om kennis te kunnen ne men van de gang van za ken binnen het particulie re schippersbedrijf. Spe ciaal voor dit doel werd in de Leuvehaven en de Oude Haven voor de vier de maal een open dag van de binnenscheepvaart ge houden. Verschillende evenementen trokken door de hevige regenbui en echter minder publiek dan werd verwacht. Een jeugdige touwslager in actie. De belangstellenden kregen echter volop gelegenheid de buien te ontvluchten Zo kon een bezoek worden gebracht aan de in deze havens afge meerde schepen, die hiervoor fraai waren opgetuigd Op de onlangs in gebruik genomen scheepshelling werden ver schillende ambachtelijke acti viteiten gehouden die te ma ken hebben met de scheep vaart, met als een van de grootste bezienswaardigheden het hellingen van een schip. Veel belangstelling was er ook voor de expositie en prijsuit reiking van de door deze krant gehouden fotowedstrijd in het kader van de in juli gehouden Rotterdamse historische zeil- dag. En net als tijdens het op talloze foto's vastgelegde eve nement van toen, was ook nu weer het Witte Huis openge steld voor het publiek. Was het publiek bij een aantal activiteiten gedwongen :n de open lucht plaats te nemen, zo als bij de roei- en wrik wed strijden voor opvarenden uit de Rijn- en binnenvaart en de demonstraties van de Rotter damse brandweer, minder pro blemen leverden het bezichti gen van de verschillende ten toonstellingen op Zoals bij de modelbouw vereniging Neptu- nus, op het zeevaart-instructie- schip Prinses Beatrix, de edu catieve tentoonstelling in het vuurbaken Het Lage Licht en het societeitsschip de Witte Zwaan van de Algemene Maatschappij voor Varenden Groot was de belangstelling ook voor de tien historische schepen van de stichting Nieu we Functie voor Oude Sche pen (NIFOS) in de Oude Ha ven. Deze stichting beijvert zich ervoor de eigenaren van de bij de stichting ingeschre ven schepen de mogelijkheden te bieden de schepen op een verantwoorde manier te ex ploiteren. Rotterdam De puinbre- kers in Zoetermeer en Dor drecht spelen een belang rijke rol in een verwijde ringsplan voor sloop- en bouwafval, dat de provin cie in ontwerp tot 1 novem ber ter inzage heeft gelegd bij alle Zuidhollandse ge meenten buiten het Rijn mondgebied. De tot omstreeks 1990 in Zoetermeer staande puin- breekinstailatie krijgt vol gens dit plan de verwerking van veel bouw- en sloopafval toegewezen uit de eigen om geving en uit de Haagse en Delftse agglomeraties. Afval van sloop- en bouw werken uit dezelfde streken dat niet te hergebruiken valt, en reststoffen die niet kun nen worden verbrand moe ten volgens het provinciale plan naar de regionale stort plaatsen in Zoetermeer en Bergschenhoek worden ver voerd, Het plan, 'Bouwen met puin* genaamd en sterk gericht op hergebruik van het afval, kiest voor vier samenwer kingsgebieden in de provin cie. Ruwweg zijn dat het noorden van Zuid-Holland (Bollenstreek tot en met B- Dnehoek, inclusief Wasse naar. Leidsehendam en Zoe termeer), het westen (Den Haag/Delft/Westland), het oostelijk deel van de provin cie. en de gehele zuidelijke zone. Rijnmond en Goeree- Overflakkee vallen buiten de opzet. Het noordelijke gebied moet volgens het plan een semi- mobiele puinbreker krijgen, in het oostelijk gebied moet worden gekozen tussen een verplaatsbare of een vaste breekinstallatie. De zuidelij ke samenwerkings2one is voor het breken van puin op Dordrecht aangewezen. Niet alleen met steen houdt het provinciale plan zich be zig; ook met de verwerking van afvalhout in grote regio nale inrichtingen, het dusda nig verwerken van oud as falt dat terugwinning moge lijk is, en het verbranden van daarvoor Ln aanmerking komende reststoffen. Hoorzittingen over het plan zijn maandagavond 3 oktober in het Dordrechis Museum en dinsdagavond 4 oktober in het Zoetermeerse wijkcen trum Meerzicht.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3