12 CONSUMENTEN INFORMATIE i TNO: Italiaans postkantoor weigert geld op girokaart Luxaflex niet schuld van breken dubbel glas Tuinpad met inhammetj es leuker 'LAAT MIJ NOU MAAR MORGEN KOPEN' 'Na mijn trouwen bleef ik toch Nederlandse' Kindervriend mét dikke buik Karaf uit Italië Uit Oost-Indië Baardmanstoel RAAD DAAD 'Minuut gratis kopen' valt tegen Rotterdams Nieuwsblad maandag 19 september 1983 onder redactie van L.Bakker, Els Kemper en Guus van den Oudenalder ci. voorzienbare ihermische oorzaken, indien ten aanzien daarvan vooraf nadrukkelijk een voorbehoud is gemaakt door de garantiegever, e. niet voorzienbare ihenriische oorzaken, zoals o.a. het achteraf aanbrengen van wijzigingen in de verwarming of van de zonwering ter plaatse o in de onmiddellijke nabijheid van de ruit. De omstreden clausule over thermische breuk. 'Bij het gebruik van zonwerende birmenjaloezleën voor ramen met* isolatieglas kunnen breuken ont staan in die dubbele beglazing.' Deze vaak door leve ranciers van isolerend glas verkondigde stelling wordt nu echter met klem tegengesproken door Hunter Douglas Europe in Rotterdam, fabrikant van Luxaflex-produkten. De fabrikant baseert deze ver klaring op een door het TNO in Delft uitgevoerd on derzoek. Kans op glasbreuk door dergelijke zonwering is volgens het TNO vrijwel nihil. Met dit onderzoek wit de Lu xaflex-fabrikant bewijzen dat de jalouzieen achter isolatie glas de dubbele ruit niet met hun terugekaatste zonne warmte kunnen laten sprin gen. Want Luxaflex voelt zich natuurlijk lelijk bena deeld door die anti-propagan- da van de glasleveranciers. Als consument doe je echter weinig met deze geruststel lende verklaring. In het ga rantiecertificaat van de Stichting Glaskring-Waar- borg staat namelijk letterlijk dat 'thermische schade' aan de beglazing van garantie is uitgesloten als die schade is ontstaan door „het achteraf aanbrengen van wijzigingen in de verwarming of van de zonwering ter plaatse^ in de onmiddellijke nabijheid van de ruit". Te verwaarlozen Uit het TNO onderzoek blijkt dat zelfs onder extreme om standigheden (zware spon ning, donkere jaloezieen, vrijwel gesloten lamellen en een maximum aan zonnestra ling de kans op thermische breukkans voor de binnen ruk nauwelijks meer dah 0,1 procent zal bedragen en dat die kans voor de buitenruit helemaal verwaarloosbaar klein is. Problemen kunnen even tueel wel ontstaan, aldus het onderzoek, bij verzwakking van de glasrand door onzorg vuldig snijden of beschadi gen, niet spanningvnj plaat sen door installatiefouten of door warmte- en koudebron- nen achter het glas, zoals ra diatoren. Maar, zo benadrukt het TNO, ook in combinatie met één of meerdere van bovenstaande factoren kunnen binnen jaloezieën nooit hoofdoorzaak zijn van de breuk", In elk geval blijkt er een ver schil in opvatting uit tussen wetenschapsmensen en fabri kanten. Schadeclaims Helaas zullen bij glasbreuk door welke oorzaak dan ook als er nieuwe zonwering is aangebracht, de glasfabrikant en de installateur tóch in ge val van schadeclaims wijzen op de beperkende clausule in het garantiecertificaat. Zelfs al hebben TNO en Luxaflex met hun bevindingen het grootste gelijk van de wereld, de consument zal geen gelijk krijgen want hij is ooit ak koord gegaan met de clausu les van het garantiebewijs. Overleg met leverancier Heb je al bepaalde zonwe ring, dan moet daarom de isolerend glas-leverancier schriftelijk verklaren dat de beperkende clausule daarop niet van toepassing is, en verander je van zonwering dan moet je de leverancier eerst vragen zich eveneens akkoord te verklaren. Wij kregen dit 28 cm hoge Boeddhabeeld uit een erfe nis. Het is van wit gegla zuurd porselein, met ver schillende kleuren. Op de onderkant staan voor mij onleesbare tekens. Hoe oud is dit beeld, en heeft het nog enige waarde? Uw porseleinen Boeddha is een afbeelding van de zoge naamde „Lachende Boed dha" (Müo-fo). Deze boeddha geldt als een groot kindervriend. Geeste lijke eigenschappen, die door ons aan het hart worden toe geschreven, zetelen volgens de Chinezen in de buik. Van daar dit omvangrijke anato mische detail. Uw beeld is gemaakt van Chinees porse lein, waarschijnlijk ïn de 19de eeuw. Volgens de foto van goede kwaliteit. ss •su door dr. J. Schouten kunsthistoricus en oud directeur van de stedelijke musea in Gouda Eén vraag per keer U kunt over antiak ol curiosa dia u in uw be zit hebt, schriftelijke vragen insturen (eèn per keer!), mits u er een goede foto of teke ning bij doet. Een waarde-oordeel kunnen wij meestal niet geven Omschrijf duidelijk waar uw vraag over gaat Vermeldt vooral bijzonderheden zoals formaat, merken en (ekens Ik heb een 25 cm hoog ka- rafje waar ik graag iets meer over zou willen we ten. De voet is van zilver en het bovenste gedeelte ook. In de voet staat: Dis- iellerie Buton, Bologna Italia Casa Fondata nel 1820. Argenterie Comm. G. Galbïati IVIilano. Uw karafje is afkomstig uit de distilleerderij „Buton" te Bologna, Italië. Genoemd be drijf werd in 1820 gesticht. Het karafje werd vervaar digd door de zilversmid G. Galbiatï te Milaan. De karaf is een typisch produkt uit de laat-19de eeuw. Het glazen li chaam kan kristal zijn. ,Laat mij nou Morgen kopen, en laat dat achteraf een mis- kieun zijn, het enige wat het me dan heeft gekost is fl, 70, daar hoeven ze dat filmpje nievoor te maken. AJs het om dure produkten zoais wasmachines gaat, ja dan is het natuurlijk iets anders", Djt is een van de reacties op de televisie-spotjes van Kon- sumenten Kontakc en de VARA, die regelmatig wor den uitgezonden als 'consu menteninformatie'. Ze zijn bedoeld om de consument, die wordt bestookt met STER-reelame, ook eens een ander standpunt over pro dukten te laten horen. Aan deze televisiefilmpjes is dit jaar 225.000 uitgegeven, betaald uit subsidies van de ministeries van economische zaken en welzijn, volksge zondheid en cultuur. In het nieuwe seizoen is er250.000 voor nodig. Mening gevraagd De tot nu toe vertoonde spots gingen onder meer over het nieuwe margarinemerk Mor gen, over de overbodigheid van vitamine-pillen, de kwa de kanten van snoep, het ge ringe effect van vermage- rings-preparaten, enz. ïn opdracht van het ministe rie van economische zaken heeft het Instituut voor Psy chologisch Marktonderzoek aan 25 mannen en 26 vrou wen gevraagd wat 2e ervan vonden. De bedoeling van de spots komt doorgaans redelijk over. In het geval van Mor gen was het voor de meesten duidelijk dat het ging om een margarine, die als net zo lek ker als roomboter wordt aan geprezen. Maar het is en blijft margarine en als zoda nig te duur. De ondervraag den hadden Morgen vaak al eens gekocht en waren niet van plan om dat nog eens te doen. In de maling „Kun je eens zien hoe je in de maiing wordt genomen, hoe je wordt belazerd", zei den ze als reactie. En: „Erg nuttig dat dit soort informa tie wordt gegeven, hoe moet je er anders achter komen Maar niet iedereen dacht er zo over, zoals hierboven al bleek. Er waren ook mensen die zeiden: „Ik maak zelf wel uit of ik die boter lekker vind", of „als je zo begint kun je aan de gang blijven, neem nou de margarines voor hart- en bloedvaten". Bij het anti-snoepfilmpie er gerden de vrouwen zich aan net feit dat oma (die toch al tijd ai de schuld van alles krijgt) ook nu weer de zonde bok is. Over de herkomst van de spots bleek flinke verwarring te bestaan. Als werd ge vraagd namens wie de spots werden uitgezonden, zeiden veel kijkers „de fabrikant", en gelijk er achter aan, „nee, dat kan natuurlijk niet". In de filmpjes zijn steeds heel groot de letters KK te zien, als afkorting van Konsumen- ten Kontakt, de organisatie achter de spots. Vergeefs, naar nu blijkt. Men dacht dat er twee bekende tv-program- ma's mee werden bedoeld, Koning Klant of Kieskeurig. Onlangs kocht ik op de Rotterdamse rommelmarkt de beide op de foto afge beelde stoeltjes. Volgens de handelaar dateerden ze van rond 1900, en kwamen ze uit Schotland. Het hout leek mij noten, later don ker gemaakt. Naar mijn mening zijn uw al leraardigste stoeltjes afkom stig uit het voormalige Ne- derlandsch Oost-Indië. Zij vertonen toch duidelijk de oude Compagnie-stijl, geent op de stijl van Oudhollandse meubelen. De onderstukken zijn naar de vorm typisch 17de eeuws. De rug en armen doen sterk Oosters aan, mis schien vervaardigd door een Chinese meubelmaker, mo gelijk 19de eeuw, maar kan ook van vroeger datum zijn. Wij noemen deze stoel „baardmanstoel". Wij wil len graag iets over de ou derdom en de herkomst we ten. Uw armstoel is een zoge naamde „Voltaire". Een Vol taire bezit een hoge hellende rug. De stijl van deze stoelen is meestal de neo-rococo-stiji, ook in uw geval, hoewel in dit geval niet helemaal zui ver. Baardmanstoelen be staan niet, wel baardman- kruiken. Datering tweede helft 19de eeuw, ca. 1880. Land van herkomst waar schijnlijk Duitsland. Uit een van de spots van Konsumenten Kontakt: vitaminepillen hoe ven niet De PTT mag dan op radio en t.v. een vrolijke recla me hebben lopen van die meneer die vroeger op va kantie altijd zijn neus stootte als hij van de service van de postkantoren wilde profiteren, maar je kunt ook tegenwoordig nog lelijk bezeren aan een al te blindelings vertrouwen in PTT's Postgiro. Nu de vakanties zowat voorbij zijn, komen de verha len over sores in het buitenland los. Geen vreemd geld krijgen op het postkantoor bijvoorbeeld, omdat de betrokkene zijn pas niet had laten verlengen. bviive<) Veel vakantiegangers gaan met hun oude pas op reis, omdat verlengen of vernieu wen van een paspoort tegen woordig flink aan de prijs is. Als je dat een paar jaar kan uitstellen, dan is het mooi meegenomen. Maar soms pakt het heel verkeerd uit omdat geld opnemen vaak al leen maar met een geldig paspoort kan. In veel Europese vakantie landen doen ze aan de grens niet moeilijk over een pas die nog geen vijf jaar is verlopen. De grens is echter niet de enige plek waar men ernaar vraagt. Ook bij het geld op nemen met girobetaalkaarten op een buitenlands postkan toor moet je vrijwel altijd je pas laten zien. Idem met een eurocheque bij een bank. Geen genoegen Ook al ben je er gewoon mee het land binnen gekomen, toch kan het voorkomen dat de post in dat land geen ge noegen neemt met datzelfde paspoort. „Ongeldig", zeggen ze rustig legen je. Er is in het verleden al eens door het ministerie van bui- Dit staat op de velletjes pa pier bij de girobetaalkaarten. tenlandse zaken voor ge waarschuwd. Toch is het niet bij iedereen bekend. Op de velletjes papier, die je tegenwoordig bij je girobe taalkaarten krijgt staat alleen „desgevraagd uw paspoort to nen". Niks over 'geldig1 erbij. In het ANWB handboek, dat voor veel vakantiegangers een bron van informatie is voordat ze op reis gaan, wordt er al helemaal niet voor gewaarschuwd. Alweer terug De Consumentenreisgrids wijst cr nu speciaal op, maar dat gebeurt in het au gustusnummer. Veel toeris ten lezen dat dus pas als ze alweer terug zijn van hun jaarlijkse uitstap naar ver re landen. Dat het in de praktijk inder daad fout loopt, hoorden we van iemand die in twee Ita liaanse postkantoren langs de populaire Middellandse Zeekust weigerachtige loket bedienden aantrof. Hij kon praten als Brugman, het hielp hem niets. Grote boe ken werden erbij gebaald om hem duidelijk te maken hoe groot zijn ongelijk was. „Ik wist helemaal niet dat dat er naar een geldig pas poort gevraagd kon worden", zei de betrokken vakantie ganger ons, „ik had daar nog nooit van gehoord". Biauwgcldgids Het merkwaardige in dit ge val is trouwens nog de infor matie die de PTT zelf geeft over Italië. Die is te vinden in de zogeheten Blauwgeld- gids, het boekje wat je eigen lijk eerst moet lezen voordat je met girobetaalkaarten op vakantie gaat. In het gidsje van vorig jaar stond wel dat je een geldig paspoort moest tonen. Dit jaar vindt men echter een verlopen paspoort voldoende. Een nieuwe regel dus. Maar blijkbaar dringen de nieuwe afspraken die de PTT in een bepaald land hierover maakt niet tot alle postkantoren door. De Giro houdt desgevraagd vol dat de nieuwe regeling in Italië de enige echte en juiste Buitenlandse banken en post kantoren nemen soms alleen maar genoegen met een geldig, niet verlopen paspoort. is. „Als het postkantoor* wei gert, dan is dan ten onrech te", zegt een woordvoerder. Maar hij geeft toe dat iemand die zeker weet dat hij gelijk heeft, met zijn oude paspoort op zo'n postkantoor toch niet verder komt. Zekerheidshalve kun je dus beter niet te zuinig zijn met het vernieuwen van een pas, als je in het buitenland giro kaarten wilt verzilveren. Want geen geld kunnen op nemen als je daar voor je va kantie op had gerekend is natuurlijk wel buitengewoon onhandig. Een pad met inhammetjes staat beter tussen de f Tuinpaden, kaarsrecht of met een bocht, 2ijn eigenlijk on dingen. Tussen de planten of in het gras vormen ze in een tuin een harde lijn, die de boel in tweeen splitst. Een pad is mooier als het als het ware tussen de beplanting verdwijnt. Dan valt het min der op. Maar hoe bereik je zoiets? Beroepshoveniers bedenken voor zulke problemen aardi ge oplossingen. Een aantrek kelijke oplossing is om de randen niet recht te maken maar te laten verspringen, zodat er allerlei inhammetjes ontstaan. Daarin kun je hoge re en lage planten zetten. Ais je het zelf aanlegt moet je er wèl op letten dat het ei genlijke pad steeds een centi meter of zestig breed is. De ervaring leert dat de planten kapot worden gelopen als het straatje te smal is. Verder moet je er ook reke- ning mee houden dat een mens van nature de kortste weg neemt naar zijn doel. Een bocht mag alleen als het maar geen omweg is. Wil je toch een of meer bochten in je paadje, dan moet je via de binnenbocht steeds een rech te lijn kunnen trekken naar de bestemming van het pad. Naar de voordeur, de schuur, de schuur, het terras enz. Ook de stenen of tegels, waarmee het pad wordt ge maakt, zijn belangrijk. Een kleine tuin wordt door het gebruik van grote 40 bij 60 cm grindtegels nog kleiner. Klein materiaal is vaak duurder, maar er zijn toch goedkope oplossingen. Gewone betonnen stoeptegels zijn bijvoorbeeld goed te combineren met rode gebak ken klinkers of met grijze betonklinkers. Wat je kiest hangt ook af van de plaats waar het pad komt. In het gras nloet ander materiaal dan bij een romantisch paad je onder hoge bomen. Nog een advies: loop vóór je ze koopt eerst over de stenen of tegels die je wilt hebben. Dan voel je of je er straks thuis op blote voeten op kunt lopen, of juist met hoge hak ken. Ten slotte nog iets over de naden tussen stenen of tegels. Hoe smaller de voeg, des minder onderhoud. Helemaal geen naad kan echter alleen met machinaal gevormd ma teriaal. Een duidelijke naad kan echter ook aardig zijn, want daar kunnen mossen en kleine plantjes in groeien. Er ook gras en ander onkruid, dus moet je niet opzien tegen af en toe een keertje wieden. Ik las onlangs in Raad en Daad een stukje van een vrouw die met een Duitser was getrouwd en daardoor indertijd haar Nederlandse nationaliteit verloor. U schrijft dat dit alle vrouwen overkwam die vóór 1 maart ■1964 met een buitenlander trouwden. Maar ik ben ik 1962 met een buitenlander getrouwd en ik bleef gewoon Nederlandse. Dat klopt dan dus niet. Beide gevallen zijn juist. Alle Nederlandse vrouwen die vóór 1 maart 1964 met een buitenlander trouwden, ver loren door hun huwelijk au tomatisch de Nederlandse na tionaliteit. Maar die vrouwen, d»e in die tijd met een buitei-lander trouwden en statenloos zou den worden hielden het Ne derlanderschap. Je kon na melijk statenloos worden als de wetten van het land van je echtgenoot je bij een huwe lijk niet de nationaliteit van je man toekenden. Je zou dan én je Nederlandse nationali teit verliezen op grond van de Nederlandse wetgeving én door Lili van Leeuwen geen nieuwe nationaliteit krijgen omdat de wetten van het land van je echtgenoot daarin niet voorzagen. Van daar dat je in 2o'n geval Ne derlandse bleef. Deze problemen bentaan nu dus niet meer. Iedere Neder landse vrouw die na I maart 1964 met een buitenlander is getrouwd of gaat trouwen, blijft Nederlandse. Als zij het wil, kan ze natuurlijk altijd nog de nationaliteit van haar man aannemen. Anthony Parker, nu een eigen winkelshow. De voormalige radio- en tv discjockey Anthony Parker (Ve ronica, Vara en Avro) heeft tegenwoordig een eigen 'winkel show' in supermarkten. Parker doet maakt dan reclame voor een reeks artikelen. Bij z'n show hoort ook de bekende wedstrijd: 'een minuut gratis winkelen'. De uitverkoren klant mag door de winkel rennen, en binnen de minuut zoveel spullen pakken als zij wil. Gratis. Showman Parker holt met de klant mee en jaagt deze op. „Het leuke is dat de meesten in de zenuwen voor niet meer dan één tientje boodschappen bij elkaar weten te graaien", vertelde Anthony Parker aan een redacteur van het reclame vakblad 'Incentive', Een nogal tegenvallende oogst dus.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 6