I' J eugdwerkloosheid stijgt het snelst Overname Schiecarton kost tientallen banen I iBBk Beleidsplan mikt op grotere VAD VAL VAN BALKON VLAARDINSS DAGBLAD SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT {SfemfcaiSSSfc:- asc Werkloosheid op nieuw dieptepunt De Krentemik wil naar 50 kinderen 'Die namen zij mee of aten zij op' Directeur Hans Paalman: 'Vw elk wat wife' Anders verlies van 165 arbeidsplaatsen Bruggenbouw vertraagt binnenvaart industrie moet lawaai beperken Akkoord over prijs opknapbeurt Muwi-1 Brussé bevrijdt Lange Haven van sex- en gokplan DINSDAG 20 SEPTEMBER 1983 Elfduizend gepasseerd Schiedam/Vlaardingen- /Maassluis De werk loosheid in het gebied Waterweg-Noord heeft in de maand augustus een nieuw hoogtepunt bereikt. Steeg het aantal werklo zen twee maanden gele den boven de tienduizend, in augustus werd de elf duizend gepasseerd. „Een nieuwe mijlpaal in nega tieve zin", aïdus directeur J.A. van Lent van het ge westelijk arbeidsbureau (GAB). Er werden hij het GAB in Schiedam 690 nieuwe werk zoekenden genoteerd. Dat is een stijging van 6,5 procent. Een jaar geleden was de stij ging van de werkloosheid In augustus 5,3 procent. Van de mannelijke beroepsbevolking is nu 13,9 procent werkloos, onder vrouwen is dat per centage nog hoger: 15,6. Naast de stijging van de werkloosheid stond in augus tus ook een liehte groei van het aantal vacatures. Vanaf 1980 daalde dat aantal alleen maar. In augustus 1980 wa ren er 1105 banen vrij, in 1981 waren dat er 489, in 1982 nog maar 211 en de vo rige maand was het aantal gedaald tot 70. Er zijn nu ne gen vacatures bijgekomen. „Een positieve ontwikke ling", aldus Van Lent. De stijging van de werk loosheid was in de maand augustus het hoogst onder de jeugd. De stroom schoolverlaters droeg er toe bij, dat de jeugdwerk- Loosheid in het g§bied Nieuwe Waterweg-Noord nu 36,5 procent van het totaal bedraagt. Om jeugdige werklozen meer kans op een baan of vervolgopleiding te geven, start het GAB deze maand in samenwerking met de streekschool in Schiedam schakelcursussen. Vooral bij de nieuwe, technische schakelcursus, waar jon geren onder de 23 jaar kennis kunnen maken met verschillende vormen van techniek, is nog plaats voor nieuwe aanmelders. De animo voor de admini stratieve cursus is groot, aldus het arbeidsbureau. Behalve voor de techni sche, kunnen jongeren met weinig vooropleiding ook nog terecht bij de cur sus voor verzorgende be roepen. Vlaardingen Het kleuter dagverblijf De Krentemik moet in de periode tot en met 1938 eindelijk de noodzakelij ke uitbreiding van het aantal plaatsen krijgen. Dat staat in het ontwerp-beleidsplan voor de maatschappelijke dienstver lening en het sociaal-cultureel werk. Al in 1982 had het aantal plaatsen in het kinderdagver blijf moeten worden uitge breid, maar dat is toen met het oog op de bezuinigingen niet gebeurd. Het Vlaardings Cen trum voor Welzijnsplanning wil die uitbreiding nu in de komende jaren tot stand bren gen. Het dagverblijf zal dan ruimte voor 50 kinderen moe ten krijgen, Het aantal personeelsleden bij het kleuterdagverblijf moet met de uitbreiding met drie worden uitgebreid. Dat kost de gemeente een bedrag van zo'n 120.000 gulden per jaar extra, maar aan ouderbijdragen komt jaarlijks zo'n 40.000 gulden, ex tra binnen, zo wordt verwacht. Schiedam Een banket- bakker in de P.J, Troelstra - laan mist voor honderd gul den gebakjes, Die namen de inbrekers mee of aten ze op," meldt de politie over de dader(s). Bij houthandel Van de We- tering in de Gorzen hebben inbrekers een partij hand- gereedschap gestolen ter waarde van 4000 gulden. Uit de Rijnmond-MTS bij Biidorp verdwenen kanti- nébonnen, sigaren en 200 contante guldens. Een in braak in de Vijfsluizenflat leverde de dader enkele be taalcheques op, die in de huiskamer lagen. Museum de wijk in Schiedam Het Stedelijk Museum wil de wijk in. Door het houden van tentoonstellingen en kunst klassen in club- en buurthuizen en bejaardentehui zen hoopt de museumstaf de belangstelling van meer Schiedammers te wekken. Hans Paalman, onder de kansel in de museumaula, 'preekt* het museale beleid. Schiedam Na de overname van Schiecarton door Itnca Cartonnages in Hoogerheide zullen op den duur tientallen banen bij het Schiedamse bedrijf verdwijnen. Vakbondsbestuurder J.H.W. Aalders van Druk en Pa pier schat dat er 75 van de 165 arbeidsplaatsen behou den kunnen blijven. „Als je het reëel bekijkt, is overname de beste mogelijk heid," stelt Aalders. „Gaat de overname niet door, dan leidt dat zeker tot liquidatie van Schiecarton en dan gaan alle 165 arbeidsplaatsen verloren." Inmiddels is duidelijk gewor den dat Imca in Schiedam een afgeslankte vestiging van Schiecarton wil behouden. Aanvankelijk bestond de vrees, dat Imca de gehele pro- duktie in Schiedam wilde stopzetten en naar Hoogerhei de wilde verhuizen. Maar zoals de zaken er nu voor staan, blijft de produktie van zoge naamde halsdozen (onder meer sigarendozen) in Schie dam behouden. Dat betekent, dat in Schiedam 35 a 40 ar beidsplaatsen kunnen worden behouden. Een zelfde aantal werknemers zou in Hoogerhei de (bij Bergen op Zoom) aan de slag kunnen. Imca-bedrijfsleider H.A.A. Lugtmeijer verwacht nog deze week een definitieve beslissing over oe overname vart het verliesgevende Schiecarton, dat de laatste jaren deel uit maakt van het KNP/Kappa- concern. Volgens hem is over name van Schiecarton voor alle partijen de beste oplossing, omdat KNP „de boel anders toch had gesloten en dan had het nog meer arbeidsplaatsen gekost". Hij bevestigt het aan tal van 35 a 40 werknemers dat in de toekomst in Schie dam aan de slag kan blijven, maar wil nog niet kwijt voor hoeveel technisch personeel van Schiecarton er in Hooger heide werk is. Gaat de overname inderdaad door, dan zal Imca aanvanke lijk alle circa 165 personeelsle den van Schiecarton overne men. Daarna zal echter een re organisatie volgen, waarna dat aantal wordt afgeslankt tot circa 75. Met de vakbonden bestaat mo menteel nog verschil van me ning over het sociaal-plan, waarin de overname van het personeel wordt geregeld. De FNV-bond Druk en Papier staat op het standpunt dat werknemers van Schiecarton, als ze in dienst komen van Imca, onder de betrekkelijk gunstige cao voor grafiscn- techniseh personeel moeten blijven vallen, terwijl die rege ling niet geldt voor het eigen personeel van Imca. Bovendien zijn de partijen het nog niet eens over secundaire arbeidsvoorwaarden zoals reis- verhuis-, en inrichtingskos ten voor de werknemers van Schiecarton, die in Hoogerhei de aan de slag kunnen. Schiedam De bouw van de nieuwe brug over de Schie brengt enkele stremmingen met zich mee voor de scheep vaart. Binnenschippers moeten op het deel van de Sehie, dat tussen de Rolbrug in Kethel en de Hulpbrug in het indus triegebied loopt, rekening hou den met vertraging. De nieuwe brug zal de De Brauwweg en daarmee het industrieterrein 's-Grave- landaansluiting geven op de Spaanse Polder. In het onlangs verschenen museum werkplan heeft de educatieve rol van het mu seum een hoge prioriteit ge kregen. Er wordt gewezen op de noodzaak van nevenactivi teiten, die een belangrijke aan trekkingskracht uitoefenen en drempelverlagend werken. Museumdirecteur Hans Paal man ontkent, dat door die drempelverlaging het niveau van het museum wordt aange tast. „Integendeel," zo hield hij gis teren de aanwezigen voor, die in de aula van het museum ge hoor hadden gegeven aan de uitnodiging om met de mu seumstaf van gedachten te wisselen over het door de ge meenteraad geëiste beleids plan. Tevens had de raad daaraan de eis verbonden, dat de Schiedamse bevolking ge hoord zou worden over de toe komstplannen van het mu seum. Hoewel er in totaal zo'n 1400 uitnodigingen de deur uit waren gegaan, waren er niet meer dan 25 mensen komen opdagen. De politiek die zich enkele ja ren geleden nog volop met het museum bezighield, toen van uit de linkse hoek van de PvdA geopperd werd om van het museum meer een ontmoe tingspodium te maken (wer ken van onder meer Karei Appel dienden zelfs verkocht te worden) was gisteravond de grote afwezige. Alleen CPN-raadslid Eef Collé had de moeite genomen om zoals hij zelf zei „te weten te komen wat onder de mensen leeft die er meer mee te ma ken hebben". Ook hij mengde zich in de discussie, toen enke le kunstenaars de vrees uit spraken, dat de verschuiving naar het educatieve karakter ten koste gaat van de beelden de kunst. Colïé: „Juist een ver der doorvoeren van de educa tieve kant is in het belang van de beeldende kunst. Als men sen nooit in aanraking komen met de beeldende kunst, hoe moeten die dan ooit een kunst werk kopen?" Kunstsaus Paalman voegde daaraan tóe dat het echt geen 'vormings centrum wordt met een beel- dende-kunstsaus erover'. „Ik vind het juist een verrijking," aldus Paalman, „'t Is voor elk wat wils geworden. Ik zou ook wel meer willen, maar zolang ik me niet schaam voor ten toonstellingen, ben ik niet on tevreden over de speelruimte. Wij zijn nu eenmaal niet het Stedelijk Museum van Am sterdam. Met de beperkte fi nanciële middelen zullen we moeten schipperen," lichtte hij na afloop toe. Om de educatieve rol te ver sterken karnen er verder meer lesprojecten voor scholen, die op zaterdagen ook voor vol wassenen zullen worden ge houden. Ook wordt begonnen met kunstuurtjes, waarin de stads- en kunstgeschiedenis centraal staat. Bovendien acht het museum het wenselijk, dat er meer con tacten komen met groeperin gen in de burgerij om in sa menwerking met hen activi teiten te houden. Meer personeel Om de uitbreiding van mu- seumtaken uil te kunnen voe ren heeft de museumstaf de eis voor nog een educatief me dewerker (.0 uur) op tafel ge legd. Wil de gemeenteraad daar geen geld voor vrijma ken, dan kunnen volgens Paalman de activiteiten, die het museum in de wijken wil houden, niet doorgaan. „De andere educatieve aspecten wel, maar dan zullen we in tern wat moeten schipperen." Rijnmond Van het gebied ten noorden van de Nieuwe Waterweg zijn het vooral en kele woonwijken in Schiedam, Vlaardingen en Hoek van Hol land, waar onderzocht zal wor den hoeveel last de bewoners hebben van het industriela- waai in de omgeving. Het on derzoek zal eerst in 1985 en 1986 tot voorstellen leiden in de Rijnmondraad. P® wet op de geluidhinder brengt de verplichting met ach mee, dat de provincie Zuid-Holland of Rijnmond het todustrielawaai aan een onder zoek onderwerpt Buiten be paalde zones mag de industrie geen overlast veroorzaken. Zone voorstellen worden in juli 1985 gedaan voor Vlaardingen, it oktober 1985 v*or de Spaan te Polder (Schiedam en Over telde) en in augustus 1986 voor Europoort en de Maasvlakte dus ook voor Hoek van Hol- hnd, want geluid draagt ver ®ver het water). Vlaardingen De Vere niging voor Administra tieve Dienstverlening moet automatiseren. Op die manier wil de VAD tijd vrij krijgen voor uit breiding van de dienstver lening. Alle organisaties voor sociaal-cultureel werk en maatschappelijke dienstverlening kunnen dan onder het werkter rein vallen. Dat staat in een beleidsplan voor het welzijnswerk. Op dit mo ment voert de vereniging de administratie voor on der meer de buurthuizen. Volgens het Vlaardings Cen trum voor Welzijnsplanning, dat het ontwerp-beleidsplan heeft opgesteld, zal tevens moeten worden onderzocht of de VAD als service-appa raat voor gesubsidieerde in stellingen kan worden on dergebracht bij het gemeen telijke automatiseringscen- trum. Volgens het beleidsplan geeft de huidige verenigingsstruc tuur onvoldoende garanties voor het geven van de ver trouwelijkheid van de admi nistratieve gegevens van de aangesloten instellingen. Het subsidiëren van afzon derlijke administratieve krachten bij instellingen in het sociaal-cultureel werk en de maatschappelijke dienst verlening zal na de taakver zwaring van de VAD moeten worden beëindigd, zo wordt in het ontwerpplan verder opgemerkt. Maassluis Een 74-jarige Maassluisse is gisteravond ernstig ge wond, toen zij in de Havenstraat van haar balkon viel. De be jaarde vrouw was er bezig de was op te hangen. De val van zeven meter werd gebroken door een tafel, die onder het balkon op straat stond- Me! een scheurtje in de schedel, een bekkenbreuk en inwendige bloedingen werd de vrouw naar het Holyziekenhuis overgebracht. ADVERTENTIE Oorspronkelijk plan blijft overeind Vlaardingen De Vlaar- dingse bouwcombinatie is met de gemeente tot een akkoord gekomen over de prijs die de opknapbeurt van de 694 Muwi-l-huizen mag kosten. Er zijn geen voorzieningen geschrapt uit het plan dat in het voorjaar aan de bewoners, werd gepresenteerd. De zeven aannemers, die - samen de klus hebben aangenomen, kwamen- kort na de zomervakantie" met een prijs die volgens de gemeente duidelijk te hoog lag. Iets meer dan achttien mil joen gulden was de prijs, waarmee de gemeente naar het ministerie wilde om foedkeuring voor het plan te rijgen. De Vlaardingse aan-.u nemers zaten daar aanmer- - kelijk boven. Alle bezuini- gingen die de combinatie voorstelde om de prijs om laag te krijgen, werden door de projectgroep Muwi zeer beslist van de hand gewezen. De onderhandelingen tussen aannemers en gemeentebe stuur zijn nu afgerond en daaruit is een prijs gekomen, waarmee de gemeente wel in de slag wil bij het rijk. Of die hoger of lager is dan het aan vankelijk door de gemeente gestelde maximum wil men op het stadhuis niet loslaten. Wethouder Bas Goudriaan maakte voor de hernieuwde onderhandelingen met de aannemers de afspraak; dat zij het plan bij het ministerie zouden verdedigen, als het in zijn ogen te duur zou blijven. Het resultaat van de onder handelingen is echter, zegt projectcoördinator Emma Forsten, „acceptabel". De aannemers hoeven niet mee naar het ministerie. De gemeente verwacht begin oktober zekerheid te kunnen geven over het al dan niet doorgaan van de opknap beurt. Dan moeten de ge sprekken met het rijk afge rond zijn. Als de goedkeu ring snel afkomt zouden de aannemers in november met het werk kunnen beginnen. Schiedam De bewoners van de Lange Haven hoe ven niet bang te zijn, dat er een illegaal sexhuis komt op de hoek van de Vismarkt. Het plan van de Rotterdamse ondernemer Kelly heeft op het stads kantoor definitief plaats gemaakt voor een ander plan. De Schiedammer Jaap Brussé heeft voor het pand Lange Haven 99-101 een drank- en horecaver- gunning aangevraagd. Het ziet er niet naar uit, dat de gemeentelijke afdeling al gemene en burgerzaken aan de 's-Gravelandseweg be zwaarschriften binnenkrijgt tegen Brussé's voornemen. Er zat in het pand vroeger al een restaurant, namelijk de exclusieve specialiteitenzaak van Hans Abel, exploitant van het Kasteel van Rhoon, Voor de bewoners van de Lange Haven verandert er daarom weinig. Niettemin is er nog de mogelijkheid be zwaren in te dienen bij de gemeente en dat kan schrif telijk tot 30 september. Bij "de afdeling"AZ liggen ook aanvragen voor vestigings- en drank- en horeeavergun- ninsen van de BV horeca- en .expïoitatiemaatsehappij Post, die een restaurant aan de Schie 1-3 wil beginnen, en van N.F. van Rijsbergen voor een horecabedrijf aan de Lange Haven 11.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1