WATERWEG 'Ouderen raken ontheemd door stadsvernieuwing' SPORT 19 Honderd gezinnen bouwen 'n feestje Titelstrijd vol frustraties GRAAGÜEDAAN. ,'flOJV Bondswimpel voor 'zilveren' De Korenbeurs UVG ook te sterk voor DWS Paul van Mansum raadt verder bezuinigen af Programma 100 jaar Callenburg 'Nummer 19 is zelfs een ziekenhuis geweest Vijf treffers van René Bos Mahorokan weer succesvol T NOAD niet in de put Rotterdams Nieuwsblad dinsdag RW 20 september 1933 Schiedam „Het oude renwerk moei hoe dan ook een belangrijke plaats in het gemeente lijke beleid blijven hou den. Daar kun je niet veel op bezuinigen. Ze ker niet in Schiedam, dat steeds verder ver grijst. Op dit moment is al vijftien procent van de bevolking ouder dan 65 jaar. Uit de prognoses voor de komende jaren blijkt dat die vergrijzing zich nog sterker zal voortzetten, en dat die groter is dan bijvoor beeld in VI aardingen. Bat betekent dat het aantal ouderen in de stad zo groot is, dat je terdege rekening met hun problemen moet houden." Paul van Mansum, projectlei der en directeur van de stich ting Raad voor het Bejaarden - werk. maakt zich wat zorgen, in liet jaarverslag over het af gelopen jaar maakte hij al wat opmerkingen die die zorg tot uitdrukking brengen. Daarin toonde hij aan dat de opgeleg de bezuinigingen, waaraan ook het ouderenwerk niet is ont komen, ertoe geleid hebben dat sommige activiteiten ge stopt moesten worden. Dat is een slechte zaak, laat hij in een toelichting merken, al rea liseert hij zich dat de tijden moeilijk zijn. „Maar toen moet er goed naar het ouderenwerk worden ge keken, ook op landelijk ni veau. In een beleidsbrief van het ministerie, die in juni werd verstuurd, werd het be ft Paul van Mansum, direc teur van de Raad voor het Bejaardenwerk: „Politiek moet niet meer bezuinigen op ouderenwerk." lang van het open bejaarden- werk ook onderstreept. De landelijke trend is ook om het aantal verzorgingsplaatsen af te remmen door te proberen ouderen langer in hun eigen omgeving te laten wonen. Maar dan zul je toch andere voorzieningen voor hen moe ten creeren. Dan moet er wel voor worden gezorgd, dat de gezinsverzorging niet verder wordt aangetast en dat er op plaatselijk niveau een goed ou derenbeleid wordt gevoerd." Wijkposten Als een van de knelpunten in Schiedam noemt Van Mansum het feit, dat nog niet in alle wijken de nodige activiteiten voor ouderen kunnen worden ontplooid. „In 1981 hebben we wijkposten kunnen openen in Oost en in Zuid. Daar kwam geld voor op tafel via een ar- beidsplaaisenplan, dat toen werd afgekondigd; we zijn er toen in geslaagd twee arbeids plaatsen in het gecoördineerd bejaardenwerk toegewezen te krijgen. Dat betrof overigens alleen de personeelskosten; de organisatie en de activiteiten moeten door de gemeente zelf worden betaald. Daarom is het erg moeilijk nu nog nieuwe za ken op te zetten. In West bij voorbeeld gebeurt op het ogenblik vrijwel niets op dit terrein. Maar we hopen dat daar verandering in komt, als in de toekomst het nieuwe wijkcentrum in de Aleida- straat in gebruik genomen wordt, In dat wijkgebouw zie ik zeker wel mogelijkheden. Ook met Huize Frankcland in West zijn goede contacten; daar is ook nog wel het een en ander mee te doen." Daarnaast is er in Schiedam nog altijd een groot gebrek aan bejaardenwoningen. Destijds is als norm gesteld, dat 25 pro cent van het aantal bejaarden in een specifieke bejaarden wo ning zou moeten kunnen wo nen, maar die norm wordt in Schiedam lang niet gehaald. „Er zijn nu wel 660 bejaard en - woningen in de planning, maar dat is nog niet genoeg, terwijl het twijfelachtig is of een deel daarvan ooit wel ge bouwd worden. De moeilijk heid is in Schiedam ook, dat juist het aantal hoogbejaarden enorm stijgt. En hoogbejaar den hebben over het algemeen natuurlijk eerder verzorging of aangepaste huisvesting no dig." Ontheemd Volgens Van Mansum zorgt de stadsvernieuwing er ook voor. dat bejaarden eerder naar een verzorgingshuis gaan. „Stads vernieuwing betekent voor ouderen erg veel. Soms moe ten ze twee keer verhuizen; de hele wijk verandert van ka rakter; er komen meestal veel meer jonge mensen wonen; dat zijn voor ouderen erg ingrij pende zaken. Ze gaan zich in hun eigen omgeving ontheemd voelen. Je ziet dan ook dat ze dan eerder om een plaatsje een verzorgingshuis vragen. Daartegenover staat echter nog een ander probleem: veel ouderen durven niet meer zo goed naar bijvoorbeeld een serviceflat te gaan. omdat ze door Paul Houkes bang zijn dat ze dat over een paar jaar niet meer kunnen betalen." „De emancipatie onder de be jaarden wordt steeds beter. Dat is niet meer het grootste knelpunt. Mensen, die nu ou der worden, hebben wat dat betreft al heel wat meege maakt; zij hebben te maken gehad met ondernemingsraden en dat soort dingen. Nee, het knelpunt op termijn wordt vooral: kun je straks nog de hulp geven die nodig is, met steeds meer hoogbejaarden en een nog altijd teruglopend be volkingstal? En wat het plaat selijke beleid betreft: de poli tiek zal moeten kiezen, als er bezuinigd moet worden. De politiek moet maar zeggen, of het aantal voorzieningen voor ouderen kan worden uitge breid of met. Dat is een kwes tie van kiezen, waar je je geld aan uitgeeft. Maar als je het mij vraagt hebben kunstgras of een wielerbaan minder prioriteit dan het ouderen werk." Vlaardingen De festi viteiten rond het hon derdjarig bestaan van de Callen burgstraat begin nen zaterdag om tien uur. Burgemeester Fred van Lier knipt een lint door on opent zo de festi viteiten. Tot half elf speelt muziekkorps Tha- lita. Dan beginnen de kinderspelen en wordt de eerste poppenkastvoor stelling gegeven. Vanaf elf uur kan-een bezoek worden gebracht aan drukkerij Nieuwe Water weg, Om twaalf uur wordt bekend gemaakt, wie van de kinderen de mooist versierde fiets heeft. Om half twee wordt opnieuw een pop penkastvoorstelling gege ven. Om twee uur begin nen de talentenjacht en de m a ke-up-wedstrijd. Om half vier kunnen krachtpatsers tegen el kaar in hel strijdperk treden in een poging tot de sterkste man varn de Callenburgstraat te wor den gekozen. Om kwart over vier begint het touwtrekken. Dan volgt tussen vijf en zes uur dis co en om zes uur begint een optreden van pop groep O jé, Om zeven uur begint dan tenslotte de grote barbecue voor de bewoners van de Cal lenburgstraat. Schiedam De Schie- damse streekderby op sportpark Thurlede tussen de herenteams van DWS en UVG eindigde in een 8-9 zege voor UVG. De andere handbalderby tus sen de damesteams van HVK en UVG werd afge last. De DWS-dames won nen na twee nederlagen met 7-4 van MMO. Beide Holland iaan-teams be haalden een overwinning: de heren klopten Aktief met 7-16 terwijl de dames met 4-0 het Bijswijkse Animo versloegen. De heren van WIK, net als de dames van nieuwe trainings pakken voorzien door sponsor hakkenbar Hakzo, rolden met 19-4 Hercules op, terwijl de dames met 7-8 verloren van het Haagse Hellas, wat voor de Vlaardingse dames de eerste nederlaag betekende. In de af deling slechts twee uitslagen: Meeuwen-Unitas (d)10-9 en Wilton-OIiveo (d) 2-6. l>WSjLIVtx (hj B-S Onder voor handbal slechte omstan digheden werd door beide par tijen een redelijke wedstrijd gespeeld. Bert Reurling open de de score waarna Rene Bos voor 1-1 zorgde. Nadat Rob van Beek 1-2 had aangete kend, schoot René Bos een strafworp op de kruising en de terugkomende bal werd door John Vendeloo aan de andere kant na een break-out wel in geschoten: 2-2. Een tweede doelpunt van René Bos bete kende 2-3 en bij deze stand stopte UVG's doelman Martin Draér een stratworp van John Vendeloo. Toch werd het 3-3 door een doelpunt van de knap inge- starte Bert Reurling. Een fout van DWS-doelman Peter van Haasteren werd door René Bos afgestraft en nu kwam de ge lijkmaker van Peter Klokgie- ter:4-4. Voor rust scoorden bei de ploegen via Eric Bisschop en Rob Foncke elk nog eén keer waardoor de ruststand 5- 5 was. Na rust nam DWS door twee treffers van Ton Wouters een 7-5 voorsprong, waarna DWS probeerde deze marge vast te houden. UVG kwam terug tot 7-7 door doelpunten van René Bos en Eric Bisschop. Jos Moelandts schoot DWS vier minuten voor tijd uit de tweede linie naar 8-7 waarna Eric Bis- schop's derde doelpunt 8-8 op het scorebord bracht. In de laatste minuut schoot René Bos via het blok zijn vijfde treffer achter Peter van Haas teren en dat leverde UVG een 8-9 overwinning op. Deze ne derlaag is voor DWS de derde op rij. Zuidland Hoe moet het udokampioenschap van iet district Zuid-Holland bekeken worden? Als een zelfstandig kampioen schap om de districtstitel, of als een aanloop naar het Nederlands kampioen schap, dat altijd twee we ken na de strijd om de twee beste plaatsen in Neerlands zeven judodis tricten volgt. Het antwoord op deze vraag is overduidelijk. Natuurlijk is de .titelstrijd in een district slechts een eerste schifting. Het enige juiste doel moet zijn om per gewichtsklasse de twee sterk ste deelnemers te selecteren. Het te hanteren systeem moet door Rik Bakker Vlaardingen Iedereen vindt het leuk. Niemand uit gezonderd. Niet alleen de dokter op de hoek, maar ook alle kleine middenstanders èn niet te vergeten burge meester Van Lier en zijn vrouw. Alle bewoners van de Callenburgstraat in Vlaardingen 2ien de viering van het honderdjarig be staan van hun straat aan staande zaterdag helemaal zitten. De Callenburgstraat krijgt van iedereen medewerking, de plaatselijke overheid incluis. Een eeuwfeest brengt het no dige aan drukte met zich mee. Tussen het nieten en het ver spreiden van het programma boekje door vinden de initia tiefnemers nog tijd genoeg om toelichting te geven op de fes tiviteiten. „Burgemeester Van Lier vond het idee heel leuk, want we 2ijn de eerste straat in de Oost- wijk, die honderd jaar bestaat. Hij knipt het lint door en opent zo de feesten", aldus een dolenthousiaste Riek van 't Hof, die zich gesteund weet door nog veel meer enthou siaste bewoners. Spontaan Het begon allemaal op 29 au gustus van dit jaar. Toen was Jacolien Wapenaar aan het snuffelen in het gemeentear chief en ontdekte dat de Cal lenburgstraat honderd jaar ge leden haar naam kreeg. Deze bewoonster van de Callen burgstraat atLendeerde haar medebewoners op dit feit. Zonder aarzelen werd daarna door veertien enthousiaste 'Callenburgers' besloten dat het jubileum niet ongemerkt voorbij mocht gaan. Het eeuw- r zijn mensen die onze krant nog niet j lozen. Uw beste vriend of vriendin misschien. Breng daar even Maarn: verandering in. - Adres;' Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst pQs[ en goed beloond! Want voor die kleiner - C°^' moeite krijgt u een k rui denwi jzer. n ,au'°®aiJÏJleejn«> f - ^dreS; I P°stcOde; I Stu ur j P'akkt~ f feest moest worden gevierd en de reacties, die de initiatiefne mers kregen waren erg posi tief. Yvonne Weber: „De spontani teit, waarmee iedereen mee werkt, is verrassend. Het feest verbroedert duidelijk, de con tacten tussen de bewoners worden beter, men zoekt el kaar op. Iedereen wil graag meewerken: er zijn speciale stickers gedrukt en er is zelfs een lied gecomponeerd. Het wordt zaterdag een hele gezel lige ouderwetse toestand." Alle aanwezige leden van het feest comité Knikken, Het succes van het feest staat voor hen nu al als een paal boven water. Ook als het regent? „Ook dan. Als we inderdaad van de straat regenen, dan is er 's middags film in zaal Obadja", zegt Riek van 't Hof. „Als het bij de barbecue nog regent, dan plaatsen wc marktkramen tegen elkaar aan. Die staan er toch de hele dag." Kosten Kinderspelen, poppenkast voorstellingen, een talenten jacht, touwtrekken, disco en een barbecue. Een kleine greep in de activiteiten van aanstaande zaterdag. De Cal lenburgstraat, waarin nu onge veer honderd gezinnen wonen, kreeg op 4 november 1883 haar huidige naam. Daarvoor droeg zij enige jaren de naam Noorderstraat. „We zijn aan de weet gekomen, dat de eerste huizen rond 1878 zijn ge bouwd.- Nummer 19 is zelfs De Callenburgstraat be staat honderd jaar. „Dat kon den wij niet ongemerkt voor bij laten gaan," zeggen enke le initiatiefneemsters van het eeuwfeest, v.l.n.r.: Riek van'! Hof, Jacolien Wapenaar, de heer Wijnstok, Yvonne We> ber en mevrouw Ravens. een ziekenhuis geweest", ver telt Riek enthousiast. Het feest brengt niet veel kos ten met zich mee. „Het is ei genlijk een feest voor de kin deren in de straat", vertelt mevrouw Ravens. „Kinderspe len kosten niet zo veel. De grote evenementen als bijvoor beeld de barbecue bedruipen zichzelf. Daar betaalt iedereen voor." Desondanks zijn vol gens haar giften altijd welkom. De activiteiten van de organi satie zijn eenmalig. „We zijn helemaal niet van plan om straks een buurtvereniging te gaan vormen. Waarom zouden we? Buurthuis Oost is dichtbij en er is een sociëteit even ver derop. Nee, dat zit er niet in," zegt Riek van 't Hof, Zij is niet bang, dat de contacten tussen de bewoners straks weer ver wateren. Bewoner Wijnstok („ik ben geen familie van de wethouder") vult haar aan: „Dat de één meer optrekt met de ander komt altijd voor, maar de contacten van de be woners onderling zijn altijd al erg goed geweest in de straat" De aanwezigen knikken. Zij zien de festiviteiten vol vertrouwen tegemoet Het feest van hun straat kan niet kapot dan ook geheel en al in dienst van dat doel worden gesteld. Dat is nu juist waar het aan schort in Zuid-Holland. Nog steeds heerst er in de techni sche commissie, die belast is met de organisatie van de dis trictskampioenschappen, ver deeldheid over het te gebrui ken wedstrijdsysteem. De dis trictskampioen vormt vanzelf sprekend geen probleem. Door het winnen van alle wedstrij den, rechtvaardigt die kam pioen automatisch zijn afvaar diging naar de nationale titel strijd. De problemen rijzen echter met betrekking tot de nummer twee. In het huidige systeem is de verliezer van de finale zon der meer de tweede districtsaf gevaardigde naar het NK. Hier nu, zou verandering in moeten komen. Niet altijd na melijk, is die verliezer van de finale ook werkelijk de op één na sterkste. Een concreet voor beeld: afgelopen weekeinde, tijdens de districtstitelstrijd voor junioren (17-19 jaar) in Zuidland, ontmoetten de twee absolute favorieten voor de eindzege in de klasse tot 65 ki logram elkaar voortijdig. Desastreus Direct na de poule-wedstrij den, zagen de Hoogvlieter Marcel Roos en de Leidenaar Laurens van Aseh hun namen op het ^aantreedbord' verschij nen. Eén van de twee moest verliezen. Dat werd Marcel Martin Speyer werd in de fi nale tot 95 kilogram versla gen door Leiderdorper Koos van Atten. Roos. Het verschil was miniem (koka), maar de gevolgen voor Roos waren desastreus. In plaats van een vrijwel zekere medaille op het Nederlands kampioenschap (de afgevaar digden van Zuid-Holland ma ken al sinds jaren de dienst uit in de nationale titelstrijd), werd Roos verwezen naar de herkansingen, die nooit of te nimmer tot een beter resultaat kunnen leiden dan een derde plaats, hetgeen een reserve- plek inhoudt voor het NK (in geval van blessures). Dat moet de ambitieuze Hoog vlieter in hoge mate hebben gefrustreerd, want na Laurers van Asch en hemzelf, volgt er een hele grote leemte. De win naar van de andere competi- tiehelft, Mahorokanjudoka Rick Snellen van Vollenho ven, bleek niet van kwalitei ten gespeend, maar is pas te kort in training om een con frontatie met Roos tot een goed einde te brengen. Dat is nu net wat er aan het gehanteerde wedstrijdsysteem schort: na de finale-nederlaag tegen Laurens van Asch. had Snellen van Vollenhoven zijn tweede plaats moeten waarma ken tegen Marcel Roos, die. zijn duels in de herkansing" stuk voor stuk oppermachtig had gewonnen. Pas dan was met zekerheid te zeggen ge weest, dat de werkelijk sterk ste twee Zuid-Holland over twee weken in het Gelderse Ei burg hadden vertegenwoor digd. Gebrek De voorzitter van de wedstrij dorganisatie, Vlaardinger Siem Kattestaart, beaamde dit gebrek in het systeem na enig nadenken. „Het is inderdaad waar dat de nummer twee die uit dit syteem rolt, niet werke lijk de op één na beste judoka is. Maar, het vergt van een verliezend finalist ontzettend veel mentaliteit om ook nog eens die tweede plaats tegen de winnaar van de herkansing te verdedigen. Toch zal ik dit punt ter discussie stellen in de eerstvolgende vergadering van de wedstrijdorganisatie, want wij hebben wel degelijk de plicht om als organsatoren de twee sterkste Zuid hol landse deelnemers uit zo'n titelstrijd te laten rollen." Mahorokan uit Maassluis bleek opnieuw over de meeste jeugd- talenten te beschikken. Marcel van de Water won onbedreigd het syperlichtgewicht (-60 kg) en Erik Verburg (-71 kg) en Ronald van Buuren (-78 kg) evenaarden de prestatie van hun clubgenoot, zij het wat moeizamer. Winnaar tot 86 kg werd de Hagenaar Ed Nales, terwijl de Leiderdorper Koos Atten ternslotte, de klasse tot 95 kg inpalmde, door een sen sationele zege op Mahorokan - troef Martin Speyer. Schiedam Tafeltennis vereniging De Koren beurs kan terugzien op een geslaagde viering van het zilveren jubileum. Het hoogtepunt daarvan was de officiële receptie, ge koppeld aan een open huis en een feestavond voor de leden. De Beurs was daartoe omgeto verd in een sfeervol feestter rein, waarin de gebruikelijke tafeltennistafels hadden plaats gemaakt voor gezellige kraampjes. Met diverse toer nooien en een sportieve zes kamp was de afgelopen week ai tot een feestweeek uitgeroe pen. waarin ook een bijzonde re ledenvergadering paste. Het middelpunt van die verga dering werd voorzitter Jos Clazing, want hij werd tot ere lid uitgeroepen. „Voor mezelf was dat buiten verwachting" aldus de in 1974 aanvankelijk ais tijdelijk gekozen voorzitter. Met zijn ere-lidmaatschap plaatst Jos Clazing zich in het illustere rijtje ereleden als Koos van der Horst, B. van der Horst-Water, wijlen kape laan Gerrit van Dijk, oud voorzitter Wim de Raay en topspeler Hans Lingen. In maart beslist Clazing of hij tijdens de in juni te houden jaarvergadering al dan niet voor een nieuwe periode als kandidaat zal laten voordra gen. Tijden de receptie sprak Frans van Rijsbergen namens de Schiedamse sportraad zijn waardering uit voor het Ko renbeurs-besluit, om vrijwillig naar de vijfde divisie terug te keren. Waarmee De Koren beurs twee vrijwel zekere de-' gradaties op voorhand heeft ingecalculeerd. Namens de NTTB was vice-voorzitter Lo wer aanwezig. Ter gelegen heid van het zilveren jubileum overhandigde hij de oranje bondswimpel. Wageningen Dat het kam pioenschap in de eerste divisie tafeltennis tussen Shot en Middelburg-Zuid zal gaan, is op voorhand een uitgemaakte zaak. Immers, in geen andere individuele sport als tafelten nis zijn da verhoudingen zo bekend. Daarom tilt NOAD ook niet al te zwaar aan de af getekende 6-1 nederlaag, die het xn Wageningen kreeg toe gediend. „Tegen ploegen als Quick'32, Tempo Team 2 en Odion lig gen onze kansen om ons op dit nieau te handhaven", aldus NOAD's aanvoerder Jan Si mons. „Ondanks deze neder laag hebben we toch redelijk goed gespeeld, en dat geeft vertrouwen voor het verdere verloop van de competitie". Simons doelde met dat redelijk goede spel op de geboden te genstand aan het gedegradeer de Shot. De wedstrijd duurde niet minder dan drie uur en een kwartier, wat aangeeft dat NOAD zich niet zomaar ge wonnen heeft gegeven. Alleen in de beslissende derde games trok het al langer in de hoog ste regionen spelende Wage- ningse team de winst steeds naar 2ich toe. Het geringe verschil in game- standen maakte het door NOAD geboden verweer ech ter wel duidelijk. Ron van der Wijk verloor zowel van Ro nald van Rooyen als van Ed die Wiggers slechts nipt in die derde game: respectievelijk 21- 19 en 21-18. Jan Landsbergen verloor in twee games van Wigger, maar pas met 21-15 in de derde game van jeugdinter- national Edwin Angenent. Jan Simons verloor ïn twee games van diezelfde Ange nent, maar redde met 21-23 en 19-21 tegen Van Rooyen de Schiedamse eer. Ook voor het dubbel was een derde game noodzakelijk, omdat Simons en Van der "Wijk een 21-6 ne derlaag tegen Wiggers en An genent met 9-21 winst goed maakten. De derde game was ook nu voor Shot, waardoor de eindstand op 6-1 werd bepaald.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3