mmm 3mm Het einde van het Afrika Instituut GRAAG .GEDAAN. ia OBTTFRnilM Rotterdam krijgt meer 'Antwerpse' schepen Duitse minister vaart uit tegen Nederlandse binnenscheepvaart Jongerenorganisaties politieke partijen op één lijn i/iöfi .'fiOJkf ,j~-wa=ir- Forse schade door brand Minder klachten over milieu in Drechtsteden Terug van Prinsjesdag Onderzoek beleid Simonis gevraagd 'Wilt u de koffers terugnemen Rotterdam moet kernwapenvrij Kok naar Rotterdam en Dordt a0term'-v- 0 I |f 21 September 1993 RZ/RV/RY/RW ill» I UliWlllI Rotterdam Een door nog onbekende oorzaak uitgebro ken brand op een zolder heeft vannacht omstreeks twee uur forse schade toegebracht aan een woning aan de Agniese- straat. De drie bewoners be vonden zich op de tweede ver dieping en bleven ongedeerd. Ook de eerste verdieping liep aanzienlijke schade op. De drie bewoners van die woning zochten eveneens een veilig heenkomen. De Rotterdamse brandweer had de brand binnen een kwartier onder controle. Bonn De Nederlandse binnenscheepvaart is verantwoordelijk voor de enorme overcapaciteit en daardoor de chaos bij de Rijnscheepvaart. Dat zei de Westduitse minister van verkeer Dollinger deze week in Duisburg tijdens de internationale binnenscheepvaartdag. „In West-Duitsland", aldus minister Dollinger, „is sinds 1969 zeker 26 procent van de bi nne nsc heep vaartton nage gesloopt, terwijl in diezelfde tijd in Nederland de vloot van Rijnschepen met 22 pro cent is toegenomen." Net als bij het wegvervoer werden de Nederlanders tijdens de binnenscheep vaartdag afge- schilderd als de grote boos doeners. „Door het optreden van de door onze correspondent mr. Bert Tigchelaar in Bonn Nederlanders is de markt volledig uit het lood", aldus minister Dollinger, die de Nederlandse regeringsverte genwoordigers opriep om ook met slooppremies te werken om zo de hoeveelheid laad ruimte te beperken. Staatssecretaris Scherpenhui- zen van verkeer en water staat, diende zijn Westduitse collega van repliek en wees de beschuldigingen van de hand. De Nederlandse rege ring kan misschien de toela ting van nieuwe schepen in Nederland reguleren, maar de toelating tot de internatio nale markt is vrij. Staatsse cretaris Scherpenhuizen stel de een internationale rege ling voor omdat alleen op die manier een einde kan wor den gemaakt aan de overca paciteit bij de binnenscheep vaart op de Rijn. „Nationale sloopacties leveren niet veel op wanneer er geen interna tionale regeling is", aldus staatssecretaris Scherpenhui zen. In het verleden is bij dergelijke sloopacties, waar bij de overheid premies ver leende wanneer oude sche pen werden gesloopt, geble ken dat met deze premies weer nieuwe, grotere en mo dernere schepen werden ge bouwd. Gebundelde strijd tegen fascisme Rotterdam De jongerenorganisaties van de drie grote politieke partijen, PvdA, CDA en WD, gaan gezamenlijk actie voeren tegen fascisme en racisme. Indien de actie succesvol is, zal de samenwerking op dit gebied landelijk worden. De voorzitters van de jongerenafdelingen in Rotterdam constateren, dat in de drie partijen dezelfde mening heerst over fascisme en racisme en over hoe dat het beste be streden kan worden- Rotterdam Een jarenlange stijging van het aantal mi lieuklachten in de Drechtste den is vorig jaar voor het eerst omgeslagen in een lichte da ling. Dit meldt de Technische Mi lieudienst Drechtsteden in haar verslag over 1982. Een oorzaak van de kentering weet de TMD niet te noemen. De milieudienst had vorig jaar te maken met 809 klachten. Het jaar daavoor waren er dat nog ruim honderd meer, 932 klachten. In haar verslag merkt de TMD op dat luchtkwaliteit in het ge bied nagenoeg hetzelfde is ge bleven. Maar veel aandacht zal er volgens de dienst nodig zijn voor de stikstofdeeltjes in de lucht. De waarden van deze component rijken dagelijks na genoeg tot het maximaal toe laatbare. Bestrijding aan de bron, voornamelijk verkeer en straks op kolen gestookte cen trales, is dan ook noodzaak, al dus de TMD. ^IIIIIItlllllilllllllilHIIIIIIIIlMIIIIIIIIIIIIIlIIIII^ H Een traditie op de der- h de dinsdag in septem- |j H ber: de mariniers trek- h ken bij terugkeer van h het Haagse Binnenhof s door de Rotterdamse j| binnenstad. De actie is gericht op de schoolgaande jeugd, onder wie volgens de politici in spé het fascisme oprukt Zowel burge meester Peper als wethouder Simons van onderwijs jeugdza ken en vormingswerk zijn blij met het initiatief. Peper: „Vooral in de oude wij ken is de Centrumpartij^ veel te sterk. Je kunt twee dingen doen: het doodzwijgen, het geen volgens mij geen goede benadering is, of je Kunt er ac tie tegen voeren. We kunnen ons er in deze democratie niet bij neerleggen dat onvrede zich uit in haat tegen mensen uit een andere cultuur of met een andere huidskleur." Onwetendheid De drie jeugdige voorzitters stellen, dat vele jongeren uit omwetenheid het fascisme aanhangen. Daarom willen zij vooral voorlichting geven over fascisme. Zij richten zich bin nenkort tot de scholen in Rot terdam en omgeving met het verzoek een lesuurtje aan voorlichting te mogen beste den. Wethouder Simons zal dit verzoek steunen. Ook zullen de jonge politici voor het merendeel studen tenvoor scholen pamfletten uitdelen, waarin in een paar regels wordt uitgelegd, wat fascisme ongeveer in de prak tijk inhoudt. Het pamflet: Mensen met andere opvattin gen zijn een minder soort mensen, het eigen ras is supe rieur, één man moet de baas zijn, fascisten zoeken een be paalde groep mensen, die de schuld van alle problemen krijgt, ze zoeken een zondebok en alle tegenstand moet met geweld de kop in worden ge drukt. Rotterdam In een brief aan de priesterraad heeft de Vere niging van Pastoraal Werken den gevraagd een onderzoek te verrichten naar de gang van zaken in het bisdom Rotter dam onder bisschop Simonis (1972-1983). Dat onderzoek zou moeten worden gedaan door een onafhankelijke instantie, zoals het KASKI. De situatie van de plaatselijke geloofsge meenschappen zou daarbij aan de orde moeten komen. Di t voorjaar had de Rotter damse priesterraad al besloten een enquête te houden onder de priesters in het bisdom ten- feïnde het ongenoegen te regis treren, Door het vertrek van Jsisschop Simonis naar Utrecht is die enquête onzeker gewor den. Een besluit over het door zetten ervan is nog niet geno men. Rotterdam Twee Rotter dammers van 21 en 24 jaar zijn gistermiddag bij de Makro in Delft gesnapt bij een poging tot diefstal van geluidsappara tuur ter waarde van 2.000 gul den. De apparatuur was verstopt in drie koffers, die het tweetal bij de kassa wilde afrekenen. Dat kostte de Rotterdammers 425 gulden. Na hun arrestatie vroegen de twee aan de politie of die wilde bemiddelen bij het teruggeven van de koffers aan de Makro. Die hadden ze slechts gekocht om de appara tuur in te verstoppen. De politie heeft het verzoek van de hand gewezen. 9' S.S S Rotterdam Verdenking van verzekeringsbedrog, valsheid in geschrifte en oplichting. Dit zijn de gronden, waarop justi tie deze week heeft besloten de 36-jarige directeur van het Afrika Instituut aan de Heem- raadssingei te arresteren. Het betekent waarschijnlijk het definitieve einde van het noodlijdende instituut, dat de schuldenlast de laatste maan den steeds hoger zag worden. De directeur van het Afrika Instituut beschuldigde de ver zekeringsmaatschappij Delta Lloyd meermalen van 'oplich- tings-praklijken' en sprak van 'meedogenloze dieven'. Hoe indertijd die ene contai ner van her vrachtschip de 'Bonsu' kan zijn gewaaid, ter wijl de rest van de lading ge woon gespaard bleef, kon hij niet verklaren. Hoe een kunst verzameling met een waarde van 1,1 miljoen gulden zo slor dig geplaatst kon worden, ook daarop bleef hij het antwoord schuldig. „Het interesseert me ook niet, feit is dat het gebeurd is en dat ik schade heb geleden waar voor ik verzekerd ben", zei de directeur meermalen. Hij kon in wezen ook niet anders, om dat een deel van de kunstwer ken particulier eigendom was dat hij had geleend. De gedu peerden vonden een jaar wachten op het uitbetalen wat lang en gingen de directeur steeds meer onder druk zetten. Ontslagen Dat deed ook de Amro-bank, waar het Afrika Instituut in middels zoveel had geleend om het geheel draaiend te door Martijn Verwaaijen houden, dat ook van die kant druk werd uitgeoefend. „Ik sta echter met mijn rug tegen de muur, omdat dat verzekerings geld er nog steeds niet is", al dus de directeur, die inmiddels vrijwel alle personeelsleden in dienst van het instituut had ontslagen. Slechts een secreta resse en hijzelf bleven. En altijd weer richtte hij de beschuldigende vinger naar de verzekeringsmensen, die hem bovendien in het diepst van zijn ziel troffen door zijn ver zameling 'aapjeskunst1 te noe men. Een beschuldiging die overigens door de betrokken verzekeringsmaatschappij al tijd is ontkend. „Bovendien stellen ze de meest irrelevante vragen", maakte hij zich' in mei van dit jaar nog boos tegenover deze krant. „Normaal gesproken duurt een dergelijke afwikke ling niet langer dan zeven maanden. Ik begrijp werkelijk niet waarom het in dit geval meer dan een jaar moet du ren." De directeur heeft altijd met klem tegengesproken, dat het verhaal op sommige punten niet klopte. „Hoe en waar die container is gestuwd is niet mijn zaak", zei de cultureel antropoloog in dertijd. „Nogmaals, er is niets onrechtmatigs gebeurd en dus moet ik gewoon uitbetaald krijgen." Dat laatste zal dus in ieder ge val nog enige tijd op zich laten wachten. Het is zelfs de vraag of het ooit zal gebeuren. De di recteur zal nu toch met een zeer aannemelijk verhaal moe ten komen, wil het alsnog op gelost worden. Voorlopig lij ken de particulieren, die iets van hun verzameling hebben uitgeleend, met lege handen achter te blijven... Rotterdam Voorzitter Wim Kok van de FNV geeft vol gende week dinsdag in het Rotterdamse Palace zijn visie op het regeringsbeleid, zoals dat gisteren door Koningin Beatrix in de troonrede is ont vouwd. De woensdag daarop spreekt Kok in Kunstmin in Dor drecht. Beide bijeenkomsten beginnen om acht uur. De spreekbeurten maken on- Rotterdam De Rotterdamse haven krijgt steeds meer schepen te behandelen die vanwege de staking Ant werpen niet aandoen. Vooral Europe Container Termi nus (ECT) heeft het flink druk. Alle schepen die normaal de Antwerpse haven aanlopen en in Rotterdam ook bij ECT komen, laden en lossen momen teel hun 'Antwerpse' lading bij ECT. Het bedrijf heeft ook drie containerschepen behandeld die uitsluitend op Antwer pen varen en niet in een dienst op Rotterdam zitten. Er is intussen bij Kroonvlag (Eemhaven) ook een uitgeweken schip gearriveerd met 150.000 dozen bananen: lading die de Rotterdamse haven onder normale omstandigheden niet ont vangt De Vervoersbond FNV heeft uit Antwerpen nog steeds geen verzoek ontvangen om schepen die uitgeweken zijn, niet te behandelen. Vakbonds-woord voerder Bert Duym houdt er overigens wel rekening mee dat er een dergelijk verzoek komt. „Als wij van de Internationale Transportarbeiders Fe deratie het verzoek krijgen solidair te zijn, dan gaan we de haven in en dan zullen we de uitgeweken schepen besmet verklaren. Binnen de ITF zijn daar vaste afspraken over", aldus Duym. Zorgen Voorzitter F.K.H. Meyer Swantée van de havenwerkgever sorganisatie SVZ spreekt over 'een extra, maar bescheiden drukte, met ongetwijfeld een naijl-effect'. Hij zegt verder: „We moeten daar echter niet teveel over jubelen, want op zichzelf is de situatie voor Antwerpen natuurlijk verdrietig. Ook wij kunnen in zo'n positie terechtkomen nu onze ambte naren flink moeten gaan inleveren en daar heb ik toch wel zorgen over." Rotterdam De Rotterdamse gemeenteraad doet nog dit jaar een uitspraak over een lokaal vredes- en veiligheidsbeleid, zo hebben de raadsleden Ruud' van Middelkoop en Yvonne de1 Rijk (PvdA) gezegd tijdens een Europese Havenstedenconfe-1 rentie, die dit jaar in Huil werd gehouden. Aandere deel nemers waren delegaties uit Hamburg, Antwerpen en en kele Britse havensteden. Onderdeel van de discussie in de Rotterdamse raad zal zijn de opstelling van een verkla ring, waarin Rotterdam kern wapenvrij wordt verklaard. Het betekent, dat de gemeente een verbod oplegt voor ver voer, opslag en doorvoer van kernwapens en onderdelen. In een aantal werkgroepen discussieerden de zestig deel nemers over de mogelijkheden van lokale acties tegen bewa pening, over burgerlijke onge hoorzaamheid en andere vor-' men van verdediging. Omdat de kernbewapening een internationaal vraagstuk is, hebben vele vakbewegin-1 gen in West-Europa hun ver-1 zet tegen deze wapens gebun deld in de organisatie 'Vakver enigingen voor Europese nu cleaire ontwapening'. Carl van Druten, tweede voorzitter van de afdeling Rotterdam van de FNV, vindt dat de FNV zich daarbij zo spoedig mogelijk zou moeten aansluiten. In de slotverklaring in Huil werd de nadruk voor de korte termijn gelegd op de noodza-' kelijkheid van een breed ver-- zet tegen de nieuwe kemra- ketten en het voeren van een intensieve dialoog met perso nen en organisaties uit Oost- Europa. Besloten werd dat een pro-" gramma van gezamenlijk te ondernemen activiteiten zal worden opgesteld. De deelne mende organisaties uit Rotter dam waren de PvdA, de PPR, het IKV en de FNV. derdeel uit van een landelijk tournee van de FNV. Het fe deratie-bestuur wil de menin gen van de leden peilen over de plannen van het kabinet- Lubbers. Er zijn mensen die onze krant nog niet I lezen. Uw beste vriend of vriendin misschien. Breng daareven f Naam verandering in. j Adres: Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst I P0stc en goed beloond! Want voor die kleine^ 1 n moeite krijgt u een telefoonklapper. °°nplaai; Stuur I t ^«ajïl;. J Adres;, I •fwiCOdj,; '"«"Plaats., eiefoofl; lele%0iÏÏkv°°'de moeite naar-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 4