SG claimt subsidie voor amateurkunst Schutter vuurt in 'f wilde Ook Schiedam krijgt comité anti-fascisme 5Particuliere schoonmaakdienst niet goedkoper Schiedam irriteert woonwagenbeleid VIAARDiNGS DA6BEAD SCHIEDAMSCHE COORfUff NIEUWE WATERWEE COURANT Poppe (SP): cijfers gemeente onjuist Bouwplan Maassluissedijk: Boersma helemaal niet in de kijker Benzinedief ramt auto en lantaarnpaal Meisje (16) komt ten val Kaalslag opgeschoven Vrouwenhuis krijgt nog weinig bezoek Broersvest weer open Inspraak gestart voor Landstraat □TOTFRWEG DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1983 Schiedam De 34.000 gulden, die de gemeente Schiedam uit spaart nu het Gewestelijk Or kest zijn activiteiten staakt, moeten volgens de Sehiedamse Gemeenschap alsnog aange wend worden voor de amateu ristische kunstbeoefening. Het geld mag niet 'met de bezuini gingen mee' verdwijnen naar andere zaken. Dit sprak de stichtingsraad, het bestuur van ning van de amateurkunst. Daar werd eensluidend beves tigend op geantwoord. De Sehiedamse Gemeenschap wil bier de politiek graag aan her inneren, te meer omdat op de SG-pot al veel bezuinigd werd. Er gaat vrijdag een brief uit naar het college van B en W Zie ook pagina 21 op de SG, gisteravond uit voorstel van Piet Smit. Het Gewestelijk Orkest krijgt geen subsidie meer van de provincie, moet stoppen met het begeleiden van koren en geven van eigen concerten en wordt dus ook door Schiedam niet meer gesubsidieerd. Piet Smit, die goed thuis is in de zang, had dat allang zien aan komen. Hij vroeg dan ook op een forum in Passage, vlak voor de raadsverkiezingen vo rig jaar, heel nadrukkelijk aan de SChiedamse politici of zij vonden dat het geld bestemd moet blijven voor ondersteu- Vlaardingen De Socia- listiese Partij (SP) wil dat de gemeente stopt met de privatisering van de schoonmaak van openbare gebouwen. Bij de gemeen telijke schoonmaakdienst worden sinds 1974 geen mensen meer aangeno men, omdat het volgens het gemeentebestuur goedkoper is dat werk door particuliere bedrij ven te laten doen. De SP bestrijdt dat en wil dat een gemeentelijke schoon maakdienst wordt opge richt. Dat zou voor drie- honderd mensen werk op leveren. Volgens berekeningen van de gemeente is een schoonmaker in dienst van een particulier 'bedrijf ruim zeven gulden per uur goedkoper dan in dienst van de gemeente. Volgens de SP, di# schriftelijke vragen over de zaak heeft gesteld, partij afgeleid, dat het verschil kleiner is. Bovendien worden de hoge loonkosten van het gemeente lijk schoonmaakpersoneel voor een deel veroorzaakt door het ziekteverzuim, dat sinds 1974 voortdurend omhoog ïs ge gaan. De gemeente moet wat dat betreft de hand in eigen boezero steken, vindt SP-voor- klopt die informatie absoluut "?oor ^e-Pf1?? niet. Uit mededelingen van eelsstop is de gemiddelde leeftijd van de schoonmakers veel hoger geworden. Er ko niet. Uit mededelingen van wethouder Cees Bot in de commissie financiën heeft de men geen jonge mensen bij. Logisch dat dan ook het ziek teverzuim stijgt." Als er een normaal ziektever zuim was, aldus Poppe, zou het verschil in uurloon tussen een fiarticulïer en een gemeente- ijk schoonmaakbedrijf al te ruggebracht zijn tot iets meer dan een gulden. Als alle ge meentelijke gebouwen door een eigen dienst zouden wor den schoongemaakt, zou de or ganisatie van al dat werk veel gemakkelijker zijn, zegt Pop pe. Dat zou dan het laatste res tje prijsverschil wegnemen. Poppe haalt in zijn schriftelij ke vragen een brief van de ge meente aan, waarin staat dat de algemene stichting voor huisvesting van bejaarden een eigen werkstersbestand wil, omdat dat goedkoper is. In de brief, die door burgemeester en wethouders is besproken en in de vergadering van de ge meenteraad in oktober wordt behandeld, staat letterlijk: „In dit verband is onze aandacht gevestigd op de Algemene stichting voor huisvesting en verzorging van bejaarden, waar de schoonmaakwerk- zaamheden zijn uitbesteed aan een schoonmaakbedrijf. Ge zien de hieraan verbonden hoge kosten is het streven ge richt op de formatie van een eigen werkstersbestand." Pop pe wil van het college weten, of het nu wel of niet goedko per is voor de gemeente om ei gen werksters in dienst te ne men. 'Beerput gaat open' %-vi A Wethouder Bas Goudriaarv. Rijnmond omzeild. Schiedam Zeker twintig mensen hebben lichte wondjes opgelopen door toedoen van een 14-jarige jongen, dieuit het hoekpand Vlaardinger- dijk/Nieuwe Haven in het wil de weg met een luchtbuks schoot Hij moet ook tientallen auto's, die op het drukke kruispunt passeerden, op de korrel hebben genomen. De schade is volgens de politie onbekend, omdat in veruit de meeste gevallen de 'sJach(of fers' niet wisten waar de ko gelgaatjes vandaan kwamen. Ook de voetgi meers en fiet sers, die getroffen werden, dachten meer aan venijnige insektenbeten dan aan kogels uit een buks. De politie maakte gistermid dag om kwart voor vier een einde aan het schieten. De buks werd in beslag genomen en de dader moest mee naar het bureau. De politie verzoekt een ieder, die iets van het schieten gemerkt heeft, of er schade door opliep, aangifte te doen. Schiedam De Zeeuwse gedeputeerde mr. Jan Boersma <;54) is helemaal niet 'in de markt' voor het burgemeesterschap van behiedam. Hierover zijn wel mededelingen in de pers versche nen maar volgens insiders in de politiek is die naam volstrekt uit de lucht gegrepen. „Pure speculatie» niets meer," zo doet één van hen de zaak af. Volgens deze ingewijde gaat van het noemen van één naam, hoe verzonnen ook, soms een kettingreactie uit, waardoor al gauw hele groepen gaan denken dat de belangrijkste kandidaat zich aangediend heeft. Dat is In de verste verte niet het geval, aldus deze Insider. Schiedam Diefstal en levensgevaarlijk rijge drag kwamen een 18-jarige Schiedammer vandaag duur te staan. Gistermiddag om kwart over vijf reed hij pijlsnel weg, nadat hij bij de firma Kreisel op het Sta tionsplein had getankt. Voor de benzine betaalde de automobilist niet. Hij vluchtte over het fiets pad van de Singel, ontweek ternauwernood een andere auto. maar ramde vervolgens een tege moetkomende wagen, een lantaarnpaal en enkele fietsbeugels. Hij ging op de loop, maar de politie heeft inmiddels zijn identiteit achterhaald. Van daag is hij gearresteerd. Schiedam In het Passage theater hebben de deelnemers aan een discussie over fascisti sche tendenzen gisteravond het standpunt ingenomen, dat in Schiedam een comité tegen fascisme moet worden opge richt. Dit comité dient bij voorkeur geen links-radicaal karakter te krijgen. Het leek de Passagegangers zinniger om het comité samen te stellen uit vele groepen in de maatschap pij. Een initiatief hiertoe zal nog nader worden uitgewerkt. Vlaardingen heeft al langere tijd een vereniging tegen fas cisme. Het is niet bekend of in Schiedam ook aan een vereni- gingsvorm de voorkeur wordt gegeven boven een comité. Er was gisteravond iets min der publiek dan vorige week, maar de discussie was iets diepgaander. Vooral vrouwen uit allerlei geledingen waren aanwezig. Aanstaande woens dag is de derde discussieavond en weer een week later is er een politiek forum. Brïelle Een 16-jarig meisje uit Oosivoorne is gisteren met een gebroken bovenbeen opge nomen in het Zuiderzieken huis in Rotterdam, nadat 2ij op de kruising Oost voor nseweg- Van den Boogaard weg in bot sing was ge'komen met een fietser. Het meisje dat op een brommer reed, kon een jonge man, die plotseling met zijn fiets linksaf sloeg, niet meer ontwijken. Na de volledige sloop van de Sehiedamse kraakbuurt Laan, Roosbeek, Korte Achterweg is het 'gat' in de binnenstad niet bepaald kleiner geworden. Tien jaar fang was er een immense kaalslag. Nadat er nieuwbouw werd gepleegd achter de Baan en de Gedempte Baansloot, leek het gat even kleiner te worden, maar In vrijwel dezelfde periode begon het met de grond gelijkmaken van de oude krakerskrotten. Nu is de kaalslag in de binnenstad weer even groot als vroeger, alleen honderd meter opgeschoven. Voordeel is deze keer, dat er al een bouwplan zo goed als klaar ligt. Het zal niet al te lang duren, voordat fase twee van de woningbouw in Schiedam-Centrum van start kan gaan. Hoewel je het in Schiedam nooit zeker weet, met soms heel onverwachte bezwaarschriften, weet wethouder Zijdeveld zich verzekerd van de steun van een belangrijke groep binnenstadsbewoners, die de armoe allang beu zijn. Maar totdat de bouw begint, heeft Schiedam nog vanaf de Lange Kerkstraat een vrij uitzicht op oude monumenten zoals het stedelijk museum (foto) en de Lïndenhof. -m/vt Vinnige brief: VFkJ IIld 'Schiet nu eens op!' Vlaardingen Wethouder Bas Goudriaan (stads ontwikkeling) is er weer in geslaagd politiek Vlaardingen op z'n kop te zetten. Het plan voor vijftien huizen aan de Maassluissedijk, dat in strijd is met het bestemmingsplan, is buiten Rijn mond om ter goedkeuring naar de provincie ge stuurd. Die goedkeuring zou al telefonisch toege zegd zijn. Maar in het plan had het openbaar lichaam Rijnmond gekend moeten worden, omdat er een wijziging van het be stemmingsplan voor nodig is. Goudriaan heeft Rijnmond echter omzeild en volgens in gewijden zou dat het college van. B en W de kop kunnen kosten. Het plan van de Vlaardingse bouwkundig-tekenaar J. K. Groeneveld is in strijd met het bestemmingsplan uit 1942. Daarin heeft de kaalslag aan de Maassluissedijk een ge mengde bestemming van be drijven, of winkels en eenge zinswoningen. Om daar een plan van 15 huizen goedge keurd te krijgen moet er een voorbereidingsbesluit voor wijziging van het bestem mingsplan zijn en .dat is er niet. Het college heeft t> plan ter toetsing aangeboden aan het ministerie en volgens ingewij den is dat een onrechtmatige daad. Dat betekent dat het col lege aansprakelijk zou zijn als door Aad Rietveld door ingrijpen van de hogere overheden het plan niet door gaat. Dat kon weieens het ein de van het PvdA/'CDA-college betekenen. „Er gaat een beerput open", zegt een van de leden van de projectgroep desgevraagd. De groep is woedend dat het voor stel buiten de inspraak is ge houden, hoewel elk plan voor meer dan vijf huizen onder de algemene inspraakverorde ning valt. De projectgroep, die maanden lang geprobeerd heeft informatie los te krijgen, heeft in een brief aan het col lege geëist dat er openheid van zaken komt en dat het plan alsnog de inspraak ingaat. Tot nu toe werd alles angstvallig geheim gehouden. Het plan is buiten de afdeling stadsont wikkeling op het stadhuis om tot stand gekomen. Goudriaan heeft inmiddels in spraak toegezegd, maar op de afdeling stadsontwikkeling noemt men dat veelbeteke nend het 'model-Schïedamse- weg\ Daarmee wordt bedoeld dat de inspraak als mosterd na de maaltijd komt. Alleen een bezwaarschrift kan de bouw nog tegenhouden. Wethouder Jelle Wijnstok mag vanavond de gevolgde procedure uitleg gen aan de commissie in spraak. Wethouder Goudriaan was vanmorgen niet voor commentaar bereikbaar. Zie verder pagina 21 Vlaardingen De be langstelling van Vlaar dingse vrouwen, voor de open dag, die gisteren bij de start van het nieuwe seizoen in het Vrouwen huis in de Pieter Karei Drossaartstraat werd ge houden, viel de mede werksters een beetje te gen. Het was wel gezellig, zeiden ze, maar de be langstelling was maar ma tig. De medewerksters vertelde gisteren aan belangstellen den, wat zij in het nieuwe jaar allemaal van plan 2üjn. Er kwamen zo'n twintig vrouwen hun licht opsteken over de activiteiten. Zo is er een groep voor gescheiden vrouwen, worden gezamen lijk boeken gelezen en wordt aan yoga gedaan. Vrouwen, die zelf ideeen hebben over wat er in een vrouwenhuis te doen moet zijn, kunnen daar ook mee terecht. Bij voldoen de belangstelling wordt daar plaats voor ingeruimd. Schiedam De Broersvest in Schiedam is weer opengesteld voor het verkeer. Gistermid dag zijn rond vier uur de asfal- teringswerkzaamheden gereed gekomen. In de nacht van maandag op dinsdag is men begonnen met het aanbrengen van een slijtlaag en de defini tieve markering op het weg dek van de Broersvest. Aan het "gdek tussen de Koemarkt en het Proveniers huis hoeven geen veranderin gen meer worden aangebracht. Wel moeten verschillende de len van de Broersvest, tussen rijbaan en winkels, nog wor den bestraat. Het kan nog eni ge tijd duren voor dit werk ge reed is. Schiedam Het pro vinciaal bestuur raakt 'behoorlijk geïrriteerd over het Sehiedamse woonwagenbeleid. In een vinnige brief aan B en W dringen gedepu teerde staten erop aan de woonwagenproble- matiek snel in de ge meenteraad aan de orde te stellen, want de ter mijn van 1 januari 1985 dreigt overschreden te worden. Op die datum wil GS het provinciaal woonwagenbeleid 'naar letter en geest' gereali seerd hebben. De Sehie damse plannen vallen hieronder. Het venijnig schrijven van de provincie kwam medio deze maand op het stads kantoor binnen. Hierin wordt aangedrongen op spoedoverleg tussen amb tenaren van de provincia le griffie, het openbaar li chaam Rijnmond, de hoofdingenieur-directeur van de volkshuisvesting in Zuid-Holland en de meente Schiedam. ge- GS schrijven letterlijk dat het van het college van B en W „minder juist is om onophoudelijk het zoge naamde huizenplan- Schuttersveld als dé mani festatie van gemeentelijk woonwagenbeleid bij uit stek ten tonele te voeren". Dit betekent dat Ben W niet zo vol bravour hoe ven te zijn over het plan- Schuttersveld, zolang het voornemen voor een woonwagencentrum aan de Koekoekslaan niet ge concretiseerd wordt. De provincie zegt op voor hand te blijven vasthou den aan de locatie-Koe koekslaan, ondanks de ruim zeshonderd bezwaar schriften, die de gemeente hiertegen kreeg van de omwonenden in Kethel- Oost. GS sluit niet uit, dat het locatie-onderzoek ge actualiseerd kan worden, maar op dit moment zou er geen reden zijn de Koe koekslaan te schrappen. Met het plan om op het Schuttersveld woningen te bouwen is de provincie slechts akkoord gegaan „wegens het complemen tair karakter hiervan". De huizen zullen in de eerste plaats bedoeld worden voor woonwagenbewoners aan de Schiekade, die in })laats van huizen-op-wie- en andere huisvesting prefereren. Toch is dat de provincie niet genoeg. De brief vloeit voort uit een eerdere notitie van ge deputeerde drs. I. Günther (VVD) van 24 augustus. Ook v/erd in januari al tij dens het werkbezoek van GS aan Schiedam over het lakse woonwagenbeleid gesproken. Vlaardingen Er komt eni ge schot in de plannen om in Vlaardingen voor het gebied je Landstraat-midden, achter de Westhavenkade, een ex perimenteel bouwplan te ontwikkelen. Daarin moet een mengvorm van wonen en bedrijvigheid ontstaan. Een eerste inspraakvergade ring met de kandidaten, die zich hebben gemeld, heeft al plaatsgevonden. Het plan is gemaakt op initi atief van ambtenaar Ad Smit Duysentkunst, die vindt dat kleinschalige bedrijvigheid in de wijk Vettenoordsepol- der moet blijven. Er is in middels een toezegging van de landelijke stuurgroep 'ex perimenten in de woning bouw', die mogelijk subsidie kan geven.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1