Schiedam wil busbaan open voor autoverkeer VOP wint strijd rond bijdrage speelzaal Oppositie: 'Goudriaan spant Wijnstok voor z'n karretje' Woonwagenkamp de dupe van spel PvdA en WD HAAKS DAGBLAD SCHIEOAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Maardingen blijft tegen Werkgroep wil schoorstenen in nieuwbouw AVONDJE TRAM IN GROENOORD Man slaat vrouw dood 'Levensgevaarlij ke toestand bij school' Centrale verwarming is uit de tijd CJV op de commerciële toer Schiedam-Noord uit beschuldiging: Ravage na inbraak VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1983 Schiedam/Vlaardingen Solidair met de wijk bewoners van Groe- noord en Woudhoek heeft de gemeente Schie dam een brief geschre ven aan de buurstad Vlaardingen, waarin het verzoek wordt gedaan de busbaan Brederowe- gVEuropaboulevard ook voor autoverkeer open te stellen. Gisteravond werd bekend, dat Schiedam het verzoek uit zijn noordelijke stadsdeel onder steunt. Vanochtend werd evenwel duidelijk, dat Vlaar dingen het Schiedamse ver zoek vriendelijk zal afwijzen. Vlaardingen voelt er niets voor om al het verkeer uit Schiedam-Noord, dat in files vastloopt bij de ondertunne ling van de spoorweg op de Nieuwe Damlaan, zelf te ver werken. De Holywijk is daar allerminst bij gebaat Schie dam moei de eigen boontjes maar doppen, was het stand punt van Vlaardingen ook in het verleden. Volgens ver- keersambtenaar Roel Blom is die mening met veranderd. Geslerkt De werkgroep ruimtelijke or dening en milieu (ROM) in Schiedam-Noord voelde zich gisteravond gesterkt door de houding van de gemeente Schiedam, hoewel het een en keling, zoals Joop Huiismans en Ben Lemmens, verbaasde dat Schiedam in zijn brief niet sprak over openstelling van de busbaan tijdens spitsuren. Die subtiliteit had men er graag in. gezien, om Vlaardingen niet helemaal te doen schrikken. De ondertunneling op de Nieuwe Damlaan is voor het verkeer uit Schiedam-Noord duidelijk merkbaar. „Er zijn nu al files van een half uur", volgens ROM-voorzitter Henk Ravensbergen. „En dan zijn er nota bene nog twee rijbanen ter beschikking. Straks wordt dat er één, als de tunnel vor dert. Waar laat je dan al dat verkeer?" Al lang Hoewel het initiatief van Schiedam op prijs gesteld wordt, werd gisteravond ook de kanttekening gemaakt dat de gemeente Schiedam al lang had moeten zorgen voor een tweede uitvalsweg, bijvoor beeld ten noorden van het Prinses Beatrixpark. „Vóór de verkiezingen van vorig jaar waren alle partijen het daar mee eens. Maar daarna hoorde je er niets meer over. Het zal nu 1990 worden. Dan zijn wij wel zeven jaar verder. Reken ik dat goed uit? Zéven jaar!" Wijkverenigingen Nu het ernaar uitziet, dat de Europaboulevard gewoon dicht blijft voor autoverkeer, wil de werkgroep ROM de wijkverenigingen in Vlaardin gen-Holy aanschrijven. Of dat tot succes leidt, laat zich voor spellen. In Holy werd in het verleden zelfs al gedemon streerd tegen enkel de komst van een busbaan. De straten hier, langs voetbalvereniging Zwaluwen, zijn te smal voor veel verkeer. Zou de 'navel streng' tussen Schiedam en Vlaardingen geopend worden, dan vereist dat een verlenging van de Europaboulevard over een nu nog braakliggend ter rein. Dan zou Vlaardingen kosten moeten maken, omdat Schiedam zijn verkeer niet kwijt kan. Schiedam In navolging van de vrouwenad viescommissie voor de woningbouw (VAC) wil ook de werkgroep ruimtelijke ordening en mi lieu in Schiedam-Noord, dat voortaan in de nieuwbouw weer schoorstenen worden ge bouwd. „Dan ben je tenminste niet gedwongen een centrale verwarming te nemenmaar Kan je overschakelen op een gashaard. En dat stookt toevallig wei veel goedkoper", redeneerde gis teravond Aad Broxks, lid van de werkgroep en in het dagelijks teven milieuambtenaar bij Rijn mond. De VAC bracht haar advies al eerder dit jaar uit aan de gemeente. Gisteravond besloot ook de werkgroep om deze problematiek onder bre dere aandacht te brengen. Het ging Broxks er vooral ook om, dat bestaan de eengezinswoningen zonder schoorsteen er alsnog één krijgen via wat bouwkundige aan passingen, „Ik vind, dat er gewoon een schoor steen in moet, want de stookkosten rijzen de pan uit," zei hij. Henk van de Berg, inwoner van Schiedam- Noord, had niet gehoord dat Broxks met name over eengezins- en doorzonwoningen sprak. Hij dacht dat het ook om de flats in Groenoord ging. „Moet je dan schoorstenen van twintig etages hoog gaan bouwen?" riep hij ongelovig uit. Koos den Hartogh sprak van gevelkachels in plaats van centrale verwarming. Maar behalve het ontsierend karakter vond Broxks de mi lieutechnische bezwaren hiertegen te groot. Broxks was nagegaan, dat in veel gemeente de bouwverordening spreekt van verplichte schoorstenen. „Centrale verwarming is uit de tijd," zei hij. Schiedam Over het tramtra cé, dat tussen sporthal Margriet en de Blauwe Brug komt te lo pen, wordt komende maand een informatiebijeenkomst gehou den. Belangrijkste punt voor de meeste bewoners van het Bach- plein is, of zij geen last van tramlawaai zullen ondervinden. Gisteravond werd door de actie ve wijkbewoner Henk Ravens bergen gezegd van niet. „In het Proveniershuis, waar de rails vlak langs loopt, waren zij daar ook bang voor. Maar de tram reed al twee da gen, toen merkten zij het pas. Omdat zij het zagen! De herrie valt dus wel mee." De trambaan komt tussen de Blauwe Erug en het Hof van Spaland te lopen en houdt op de Churchill weg een kaarsrechte koers aan. Bij de He ma in de binnenstad en bij het Hof van Spaland zijn in formatieborden neergezet, maar in elk geval in Groenoord was daar gisteravond nog niets op te zien. Er zat een blankhouten plaat in. Vlaardingen De wijkvere- nïging in de Vettenoordsepol- der heeft succes geboekt in de strijd met de gemeente rond de verhoging van de bijdra gen, die ouders van kinderen die gebruik maken van de peuterspeelzalen moeten beta len. De afdeling prijspolitiek van het ministerie van econo mische zaken heeft de wijk- vereniging op haar verzoek la ten weten dat de ouderbijdra ge, die tot 1 januari 2,75 gul den per dagdeel was, dit jaar ten hoogste 2,87 per dagdeel mag bedragen. Het gemeente bestuur had besloten dat de ouders vier gulden per dagdeel zouden moeten betalen, maar daartegen heeft de wijkvereni- fiing zich altijd verzet. Sjaak Sluijters van het buurt huis in de VOP is erg blij met de brief van het ministerie. -.Het is erg duidelijk wat daar in staat; ook de tarieven van de peuterspeelzalen vallen on der de prijzenbeschikking en dus mag je niet zomaar met een rigoreuze verhoging ko men. We hebben ons tegen die verhoging naar vier gulden verzet omdat we in een wijk werken waar overwegend mensen met lage lage inko mens wonen: daar stemmen jve ons beleid op af." Woordvoerder Boot op het stadhuis twijfelt ondanks de brief van het ministerie nog steeds, of de tarieven van de peuterspeelzalen wel onder de prijzenbeschikking van het ministerie vallen. „We hebben altijd gemeend van niet, en daarom verbaast de brief van het ministerie ons wel een beetje. Het is ook erg gek dat wij nu geen brief van net mi nisterie hebben gekregen met de mededeling dat die verho gingen te groot zijn." Op het stadhuis wordt door financiële en juridische deskundigen als nog bestudeerd, of de tarieven van de peuterspeelzalen inder daad onder de prijzenbeschik king vallen. Als dat inderdaad zo zou zijn, en wanneer dat zou betekenen dat ook tarieven van ande re speelzalen omlaag zouden moeten waarbij het teveel be taalde met terugwerkende kracht teruggegeven zou moe ten worden, dan zou dat vol gens de ambtenaar flinke ge volgen kunnen hebben voor het speelzaalwerk. Triangel wordt aangepakt om een nieuwe toekomst te gemoet te kunnen gaan. Vlaardingen Van de bui tenkant zijn de nieuwe gor dijntjes van bruin Brabants bont het enige dat opvalt aan het verbouwde CJV-ge- bouw Triangel. Ze doen nau welijks vermoeden dat de redenen van de verbouwing commercieel zijn, maar toch is dat zo. Het wordt voor de christelij ke jeugdvereniging steeas moeilijker de exploitatie van Triangel rond te krygen, al dus bedrijfsleider H. Lang straat. „Ja, de subsidiekraan faat langzaam dicht", zegt ij een beerie bedenkelijk. Het grote CJV-gebouw aan de Fransenstraat was in de twintig jaar dat het bestond aardig achteruitgegaan. Langstraat: „Het was niet 'Exploita tie Triangel steeds moeilijker9 meer naar onze zin." Vooral de foyer, die het meest ver huurd wordt, is aangepakt. „Triangel vervult een be langrijke maatschappelijke functie", meent Langstraat, „Echt, iedereen komt hier. Deze verbouwing was nodig, wilden we nog een beetje blijven meedraaien." Het meeste werk is door de leden van het CJV zelf ge daan. Henk Ravensbergen aan de Koekoekstaan: „Als je niks doet, zijn de woonwagenbewoners de dupe," Schiedam De PvdA en de VVD vertroebelen met hun politieke spel over de Koe koekslaan de verhouding tus sen de woonwagenbewoners en het gemeentebestuur. Die beschuldiging uitte gister avond PSP'er Koos den Har togh, die namens de werk groep ruimtelijke ordening en milieu (ROM) in Schiedam- Noord contact onderhoudt met het woonwagenkamp en de bewoners van Kethel-Oost. De PvdA en de VVD zijn het zeer met elkaar oneens over de plannen om aan de Koe koekslaan een nieuw woonwa gencentrum van 23 wagens te realiseren. De VVD is het eens met de meeste wijkbewoners, die voor zeshonderd bezwaar schriften zorgden. Toen de PvdA en de VVD een coalitie aangingen, werd de Koekoeks laan plotseling een minder be langrijke prioriteit, zo schat Den Hartogh de situatie nu in. Volgens hem deed de PvdA een concessie. Hij z:et zijn stel ling bewezen door de laksheid van de afgelopen anderhalf Provincie Dat werd gisteren onder streept door een schrijven van het provinciaal bestuur, waar in aangedrongen wordt op meer voortvarendheid met de Koekoekslaan. Het artikel hierover in het Rotterdams Nieuwsblad sloeg in als een bom. ROM-voorzitter Henk Ravensbergen liet hel kopie- ren en verspreiden en het was voor hem aanleiding om de bewoners van Kethel-Oost erop te wijzen, dat zij er goed aan doen om contact met de werkgroep en de gemeente te blijven onderhouden. Ad van Geloven zei echter, namens de vereniging Ruimtelijke orde ning Schiedam/Kethel-Oost (Rosko), dat zijn nieuw ge kozen bestuur volgende week besluit of het contact met de werkgroep verbroken zal worden. In Kethel-Oost is men huiverig, dat elk contact, hoe gering ook, alleen maar kan leiden tot een compromis en zelfs dat wil de wijkbevol- king daar niet. Geen contact, geen compromis en dan ook geen woonwagenkamp, is de redenatie. 'wijk zelf gaan brengen", zei hij tegen Van Geloven, die vrij kort na het lezen van het RN- artikel vertrok. Ravensbergen redeneerde: „Het is niet zo, dat de vereni ging tegen is en de werkgroep vóór. De werkgroep denkt er ook genuanceerd over. Maar als je niks doet, zijn die woon wagenbewoners ac dupe en dat kan niemand maken. Daar moet je ook als bewoner van Kethel-Oost begrip voor kun nen hebben." Volgens Rosko-afge vaardigde Van Geloven wil zijn vereni ging wel met de gemeente on derhandelen, maar uitsluitend over de realiserng van het woonwagencentrum, niet over de inrichting ervan. „Want als je daarover begint te praten, ga je in feite al akkoord met de realisering ervan", vindt men. Verdeeldheid Ravensbergen noemde het echter van groot belang, dat Rosko bij de ontwikkeling be trokken blijft, gelet nu ook op de brief van gedeputeerde sta ten van Zuid-Holland. „De verdeeldheid, die er nu is tus sen de gemeente en Kethel- Oost, mag je niet binnen de Maassluis Inbrekers hebben een ravage achtergelaten in het hoofdgebouw en de dependance van de Koningin Juliana scho lengemeenschap aan de Kastanjedal in Maassluis. De buit bestond uit twee cassetterecorders, een videorecorder en 'tien videobanden. De vandalen rukten verder schilderijen van de muren en gooiden het schoolmeubilair, nadat zij het eerst overgoten hadden met limonade en melk, door de lokalen. Vlaardingen Een 30-jarige VÏaardinger heeft gisteren te genover de politie bekend dat hij zijn vrouw, die woensdag dood werd aangetroffen in haar huis aan de Madndweg, ernstig heeft mishandeld. Uit sectie door de patholoog-ana toom is gebleken, dat de vrouw is overleden aan het letsel, dat haar bij de mishan delingen werd toegebracht. De familie van het slachtoffer waarschuwde woensdag de po litie, nadat de vrouw ai een paar dagen niets van zich had laten horen. De vrouw werd dood aangetruffen in haar wo ning Haar man werd onmid dellijk gearresteerd en beken de gisteren zijn vrouw al ver schillende keren ernstig te hebben mishandeld. De ver dachte wordt vandaag voorge leid voor de officier van justi tie in Rotterdam. Schiedam Vlak voor de ingang van de lagere school De Ouverture op het Bachplein ontstaan volgens enkele moe ders „levensgevaarlijke toestanden" door gemeentelijke werkzaamheden en vrachtverkeer. Twee moeders maakten hiervan melding tijdens een bijeen komst van wijkbewoners in de Blauwe Brug, gisteravond. Zij lieten weten dat schoolhoofd J.G. Oosterhof de gemeente belde om te vragen wat er nu weer werd uitgespookt, maar de gemeente zou dat niet geweten hebben. Vermoedelijk kreeg het schoolhoofd een ambtenaar te pak ken, die niet op de hoogte was, want ten stadskantore is het wel bekend. Er wordt een fietspad aangelegd naar Midden- Delfland. De werkgroep ruimtelijke ordening en milieu (ROM) was gisteravond erg verbaasd, dat deze plannen niet vooraf be sproken zijn met de wijk. Dat is tegen de afspraken in, vindt de werkgroep. Vlaardingen „Waarom laat u zich voor het karretje van Goudriaan spannen?", vroeg SP-raadshd Remi Poppe hoofdschuddend aan wethou der Jelle Wijnstok. „De ver antwoordelijke wethouder had hier moeten zitten. U niet." De commissie inspraak besprak gisteravond de procedure, die gevolgd is met hei plan voor 15 huizen aan de Maassluisse- dijk. Alle haastig opgetrommelde oppositiepartijen ondc r teken - den het verzoek van de Socia listische Partij om vanmiddag om half vijf met de commissie stadsvernieuwing de situatie te bespreken. In het verzoek stel len de ondertekenaars, dat 'het lij Kt aai ae plannen voor de Maassluïsedïjk zijn ontwikkeld buiten de commissie stadsver nieuwing om' en dat dit on aanvaardbaar is. De burgerleden van de pro jectgroep voor stadsvernieu wing in het centrum slinger den de zaak aan, door wethou der Wijnstok te vragen om de notulen van een gesprek dat zij drie maanden geleden met Goudriaan hebben gehad. Na veel vijven en zessen was hen toegezegd, dat die notulen gis termiddag klaar zouden zijn, maar het enige dat ze in han den kregen was een velletje met wijzigingen in de tekst van de notulen, „Wat hebben we hier nu aan?", zei opbouwwerker Leo van Gerven boos. „Wijzigin gen in notulen, die we nog niet eens hebben vastgesteld en waarvan we met weten wat er in staat. Dat is toch op z'n zachtst gezegd vreemd!" Wet houder Wijnstok zei in eerste instantie weinig van de affaire rond de Maasluisedijk af te weten. Toen de zaak speelde, was hij op vakantie. „Is over het bouwplan voor de Maas sluïsedïjk in de projectgroep Riet vergaderd?" vroeg hij on gelovig over de slechte infor matievoorziening. Oud „De zaak heeft nooit op de agenda gestaan van de com missie stadsvernieuwing. Steeds hebben we alleen via de mededelingen iets gehoord over de plannen." Wethouder Wijnstok vond dat begrijpelijk. Hij verwees de boze commis sieleden naar notulen van een vorige vergadering, waarin staat dat van een inspraakpro cedure kan worden afgezien, als het om bouwplannen gaat. die nog stammen uit de tijd dat er geen inspraakverordening was. Volgens Goudriaan ging het hier om een variant op een oud plan en was inspraak dus niet noodzakelijk. Volgens oppositiepartijen en de projectgroep is het plan voor huizen aan de Maassfuis- sedijk helemaal niet oud. „Eerst zouden hier eengezins woningen komen. Nu zijn het Van Dam-eenheden. De plan nen zijn nog dit jaar door ar chitect Groene veld getekend. Dit is een heel nieuw plan!", riep de socialist Poppe uit. Don Rodrigues (D'66) had geen goed woord over voor wethouder Goudriaan. „Schandalig", hield hij wet houder Wijnstok voor. „Colle gialiteit is tot op zekere hoogte goed, maar ik zou het verdom men fouten van een collega wethouder recht te praten. Ach, ik praat al vijf jaar tegen een muur aan." Ook WD'er Floor Quast ging de handelswijze van Goudri aan te ver. „Het is te prijzen dat u Goudriaan dekt, maar het is nu al verschillende ke ren gebeurd dat Goudriaan pas informatie naar buiten brengt, als het hem zint. Hoelang kunt u nog collegiaal blijven en laat u zich door Goudriaan in de problemen brengen?" Quast sprak van een opeensta peling van mis-informatie. „Ik voel mij duidelijk gemanipu leerd" zei hij verongelijkt. „Maar we hebben leergeld be taald. Ik ze^ in het vervolg al leen maar ja', als ik van de noed en de rand weet." Hij vroeg de commissie een uit spraak te doen over de infor matieverstrekking door Gou driaan, Van de commissiele den kreeg hij alleen Don Ro- driques mee. Ook- CDA'er Maarten Vermeer was niet en thousiast over de PvdA-wet- houder. Hij vond dat de raads leden tekort was gedaan. Poppe: „Meneer Wijnstok, mag ik van u weten hoe u het om zeilen van de raad en de pro jectgroep kunt rijmen met de uitspraak van uw fractievoor zitter: „Inspraak is goed, maar de gemeenteraad beslist." Aan de andere kant van de tafel bleef het stil. „Ach", mompelde Don Rodri- ques mismoedig, „de koppen zijn geteld". En hij hield zijn aansteker onder de agenda van de vergadering.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1