ROTTERDAMS NIEUWSIlil Ondernemingsraad RSV opgeheven Afzonderlijke benadering van alle actievoerende huurders Ondiepe wateren worden dramatisch vernietigd 'Academici moeten onderop beginnen' FNV wil acties bij Tiofine Eethuisje voor junks bestaat twee jaar 'Casino's gaan viii willig dicht' E5 'Oorlogsschip' in Delfshavense Schie Resultaat van geheime bijeenkomst: JeariPierre-RibauH li jdens milieufestival: Felle brand in teer- produkten Niet meer kinderleukemie rondom kerncentrales □(OTTERDAM ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1983 Rotterdam Bij het che misch bedrijf Tiofine wor den acties voorbereid. Gis teravond hebben de FNV- leden besloten de directie maandagochtend een ulti matum te stellen. Tot don derdag twee uur krijgt de directie de tijd op de vak- bonds voorwaarden voor een nieuwe cao in te gaan. De bonden bereiden nu al acties voor. Het dienst doende personeel is nu al met de afbouw van de pro- duktie begonnen. Rotterdam Het eethuis voor drugverslaafden aan de Mau- ritsweg heeft gisteren zijn tweede verjaardag gevierd. Het eethuisje is indertijd opge zet door de Stichting Sekover en de Junkiehond en bedoeld om plaats te bieden aan drug verslaafden, die anders waar schijnlijk niet eten. De gasten bepalen zelf het bedrag voor het eten. De stichting Sekover ziet het drugsprobleem niet als een justitieel probleem maar als een maatschappelijke kwestie, die samen met ge bruikers moet worden opge lost. Dominee Hans Visser van de Stichting Sekover zei gisteren dat er nog veel meer van der gelijke programma's in de stad moeten worden uitgevoerd. Visser denkt aan buurtgerich te projecten als de Afrikaan- derwjjk en gelegaliseerde ont moetingsplaatsen voor ver slaafden. Het eethuisje wordt vooralsnog door particuliere gelden betaald, maar het ziet er naar uit dal de gemeente binnenkort subsidie zal geven. Deze maand zijn er door de stichting weer twee projecten van start gegaan. Van woens dagnacht tot en met zondag nacht is er in de Pauluskerk een nachtopvang van 23.00 uur tot 6.00 uur. Deze nachtop vang is niet alleen bedoeld voor drugverslaafden, leder een kan er terecht. „Het voor ziet in een behoefte", aldus Visser. „Mensen die de bus of de trein hebben gemist, of mensen die om de een of an dere reden niet naar huis dur ven, komen hier aan." Het is niet de bedoeling dat de mensen er slapen. Ze komen er voor een praatje en een kopje koffie. In de wijk Mid delland is een huiskamerpro ject gestart waar acuut dakloze mensen terecht kunnen. Politie verwacht: Rotterdam De Rotterdamse politie verwacht niet dat de 2even exploitanten van Gol den Ten-casino's in de Maas stad gedwongen moeten wor den om hun etablissementen te sluiten. Volgens een politie woordvoerder zijn met de ex ploitanten destijds afspraken gemaakt dal zij vrijwillig hun casino's zullen sluiten als justi tie dat verlangt. Dat zou dus vanavond moeten gebeuren. De exploitanten hebben van de Rotterdamse politie een week extra de tijd gekregen om hun casino's vrijwillig te sluiten. Morgen moeten zij dicht zijn. Enkele weken geleden bepaal den de gezamenlijke procu reurs-generaal dat Golden Ten -casino's gesloten moeten worden omdat er naar hun mening sprake is van een bij de wet verboden kansspel. Dat standpunt wordt door enkele exploitanten van Golden Ten casino's juridisch aangevoch ten. Het TNO is van oordeel dat het gaat om een spel, waarvan de uitkomst beter te voorspellen is dan het zuivere kansspel. New Orleans Brass Band in filmeafé Rotterdam De New Orleans Brass Band treedt woensdag avond om acht uur op in film- café de Motivatie aan de Blaak 329. De toegang is gratis. Voor het optreden van de Brass Band, brengt zanger/entertai ner Joe McKay enige songs ten gehore. De voormalige mijnenveger in de Delfshavense Schie, Rotterdam Een oorlogsschip ïn de Delfshavense Schie is ze ker geen alledaags beeld. Toch gebeurde het gistermiddag, al moet er meteen aan toege voegd worden dat de ooit als mijnenveger in de vaart ge brachte 'Abraham Crijnssen" al vele jaren lang heel vreed zaam gebruikt wordt als oplei dingsschip van het Zeekadet- tenkorps Rotterdam, Het schip verwierf ooit bekendheid tij dens de strijd in de Java zee, waar het deel uitmaakte van een convooi met bet vliegdek schep Karei Doorman. In 1942 slaagde de Abraham Crijnssen erin vanaf Java te ontsnappen aan de Japanners. Voor dit doel had de bemanning het schip gecamoufleerd als eiland, waardoor het ongehin derd kon uitwijken naar Au stralië. Vergeleken bij dit wa penfeit was het tochtje van gistermiddag een kleinigheid, al vroeg het passeren van de Hoge Brug - de overspanning van de VJaardingweg en de 2e Hogenbanweg - van de be manning een grote mate van zorgvuldigheid. Hierna voer het schip door naar het land goed De Tempel aan de Delft- weg 186 om er te gaan funge ren als publiektrekker voor het Overschie Festival'83 dat tot en met morgen wordt ge houden. Er worden op dit driedaagse festival circa twin tigduizend bezoekers ver wacht. Kamer van Koophandel: Rotterdam Juist in deze tijd van economische re cessie zouden academici bereid moeten 2ijn in het be drijfsleven onderop de maatschappelijke ladder te be ginnen. Dit is de mening van de Kamer van Koop handel in Rotterdam, in een brief aan het college van bestuur van de Erasmus Univeristeit. Volgens de Kamer is het de taak van de universiteit, de studenten hierop voor te bereiden. „De huidige si tuatie is momenteel 2odanig, dat vele academici werk zullen moeten vinden buiten de traditioneel door hen bezette functie", aldus de Kamer in haar brief, die werd geschreven naar aanleiding van de nota 'acade mici en kleine- en middelgrote ondernemingen'. De Kamer van Koophandel onderkent de 'psychologi sche' bezwaren, die worden geuit door de kleine be drijven met het in dienst nemen van academici. Die bezwaren gelden volgens de Kamer echter veel min der in middelgrote ondernemingen, met een perso neelsbestand van vijftig tot honderd werknemers. Rotterdam Wethouder voor stadsver nieuwing, ir. Pim Vermeulen, gaat de wij ken, waar huurinhoudingsacties worden gehouden, afzonderlijk benaderen. Alle wijken, die als protest tegen de hoge woonlasten een deel van hun huur op een gemeenschappelijke rekening zetten dan wel via een boycotactie een deel van de huur in eigen portemonnee houden, kun nen op zeer korte termijn op een toenade ring van de gemeente rekenen. Wat de inhoud daarvan precies zal zijn, wil het stadhuis nog niet verklappen. De wijken merken van zelf wel, op wat voor manier Vermeulen met hen in discussie wil gaan. De afzonderlijke benadering van de actie voerende wijken is een voortvloeisel van de bijeenkomst van dinsdagavond 13 sep tember. Achter gesloten deuren vergader den toen zo'n zestig vertegenwoordigers van de oude wijken met Vermeulen, ge- ruggesteund door een aantal ambtenaren. Van bewonerszijde waren vooral verte genwoordigers van Crooswijk, het Oude Noorden, Provenierswijk en Agniesebuurt aanwezig. Het gesprek was het eerste officiële con tact na ae breuk tussen de vier genoemde wijken en de wethouder. Die breuk ont stond, nadat Vermeulen op 27 april een oproep deed tot afbouw van de huurin houdingsacties zonder enige vorm van te gemoetkoming of 'inwilliging van eisen'. Drie weken later kwam de wethouder op zijn standpunt terug. Hij verklaarde de huurinhoudingsacties toe te staan zolang deze het stadsvernieuwingsproces niet zouden schaden. Op de besloten bijeenkomst van 13 sep tember werd de wijkbewoners nog steeds niet duidelijk, wat de wethouder nu pre cies aan wil met de huurinhoudings- en boycotacties. De wethouder op zijn beurt had moeite met het peilen van een door allen ondersteund eensluidend standpunt. Wat echter wèl duidelijk werd, was dat de vertegenwoordigers van de vier stadsver nieuwingsgebieden bij voorkeur afzonder lijk met de wethouder in discussie gaat omtrent 'hun eigen' huuracties. Dat zal dan ook gaan gebeuren. Naast de vier wijken zullen alle overige, die bij het ROB (Rotterdams Overleg Bewonersorga nisaties) als 'huuractievoerend' te boek staan, door de gemeente benaderd wor den. Rotterdam De centrale ondernemingsraad van Rïjn-Schel-de-Verolme komt donderdag voor het laatst bijeen. In die verga dering wordt het overleg orgaan definitief opgehe ven. Volgens voorzitter Wim van Schellebeek functioneert de raad nauwlijks meer, nu nage noeg alle bedrijven los zijn ge komen van het bijna failliete concern. ,,Bij die bedrijven die nog on der de parapluie van RSV ope reren, zullen de onderne mingsraden hun eigen boon tjes moeten doppen", aldus de scheidende voorzitter. Het einde van het in uitstel van betaling verkerende con cern lijkt overigens in tijd vooruit te zijn geschoven. De rechter-commissaris heeft be sloten de crediteurenvergade- ring, die eind deze maand was gedacht, te verschuiven naar de laatste week van november. Het wachten is onder meer op de verzelfstandiging van Wil- ton-Fijenoord, Voor de Schie- damse werf is nog geen oplos sing gevonden voor de schei ding tussen de marine- en re- para tie werf. Taiwan, dat bij Wilton twee onderzeeboten laat bouwen, wil keiharde garanties om te voorkomen dat de gelden uit voorfinanciering naar de repa ratie werf vloeien. De Neder landse overheid wil eveneens een abslote scheiding tussen de beide werven. Rotterdam Het wordt hoog tijd dat de dramatische vernieti ging van de ondiepe wateren wordt stopgezet, meent Jean-Pier re Ribaut, hoofd van de afdeling milieu en natuurlijke hulp bronnen van de raad van Europa. Hij zal maandag de discussie over dit onderwerp leiden op het Europese milieufestival, dat de komende week in Rotterdam wordt gehouden. De ondiepe wateren zijn een van de onderwerpen, die op het internationale forum ter sprake komen. Tegelijkertijd zullen 78 milieufilms uit acht tien verschillende Europese landen worden vertoond. De ondiepe kustwateren en moerassen vallen steeds meer ten prooi aan allerlei menselij ke activiteiten. In Groot-Brit- tannie is de afgelopen eeuw 68 procent van deze zogenaamde „wetlands" verdwenen. In Frankrijk is nog maar 1,5 mil joen hectare van deze natuur gebieden over. Vroeger had den deze een omvang van 4,5 miljoen hectare. Het wadden gebied langs de kusten van Nederland. Duitsland en De nemarken wordt ook steeds meer bedreigd. Ribaut wijst er op dat de on diepe wateren een genetisch kapitaal van een buitengewo ne dichtheid en verscheiden heid vertegenwoordigen. On telbare vogelsoorten zijn van deze gebieden afhankelijk. Reptielen en amfibien worden met uitsterven bedreigd, om dat hun territorium steeds kleiner wordt. Talloze planten komen alleen in deze wateren voor. Bij verdere aantasting van de ondiepe wateren zullen zij gaandeweg voorgoed ver dwijnen. Veie vissoorten, die hier hun woongebied hebben, zullen het zelfde lot ondergaan. De on diepe v/ateren kunnen volgens Ribaut van groot belang zijn voor de produktie van nuttige planten. De waterhyacint kan bij voorbeeld op een waterop pervlak van één vierkante meter vier kilogram aan bla deren produceren. Deze kun nen uitstekend als veevoeder gebruikt worden. Bovendien zijn zij in staat het merendeel van de fosfaten uit het afval water te onttrekken. Onderzoek promovenda: Rotterdam - Bij kinderen die wonen en leven in de buurt van een kerncentrale komt niet meer leukemie voor dan bij kinde ren die elders in Nederland wonen. In ons land worden geen geografische verschillen in voorkomen van leukemie vastge steld. Dit is een van de resultaten van een epidemiologisch on derzoek naar leukemie onder kinderen, jonger dan 15 jaar. Het onderzoek is verricht door dokter H.A. van Steensel-Moll, die hierop is gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam. Uit het onderzoek, dat in sa menwerking is verricht met de Stichting Nederlandse Werk groep Leukemie bij kinderen, blijkt verder dat drie op de hon derdduizend kinderen lijden aan deze meest voorkomende vorm van kanker bij kinderen. Leukemie wordt iets vaker vastgesteld bij jongens dan bij meis jes. Vijftig procent van de leukemie-patiemjes is bij vaststelling van de ziekte jonger dan vijf jaar. Uit een schriftelijke enquete onder moeders van patientjes en niet-patientjes blijkt dat bij moeders van kinderen die leukemie hebben het gebruik van slaap- of kaimeringstabletten, contact met chemische stoffen in het beroep, hormoongebruik, röntgenfoto's en een dreigende miskraam tijdens hun zwangerschap vaker voorkomen. Welke chemische stoffen hier mogelijk een rol bij spelen is niet bekend. saam Een korte, felle brand heeft voor vele duizenden guldens schade aangericht op het terrein van Swindak in Zwijndrecht. De brand woedde in een grote stapel teerprodukten en sloeg over naar paliats en kratten vlak achter een groot magazijn van een levensmiddelen- bedrijf. De Zwijndrechtse brandweerlieden waren juist bijeen in verband met het komend afscheid van brandweer commandant ir.A.B.J. de Koning. Mede daardoor was men snel ter plaatse. Ondanks de ontploffende vaten teer en de enorme hitte kon met de inzet van vee! materiaal en gebruik van een waterscherm en schuimkanon voorkomen worden, dat de brand oversloeg naar het levensmiddelen magazijn. Na een half uur was de brand bedwongen. De kustwateren, baaien en la gunes leveren tevens een be hoorlijke visopbrengst. Deze varieert van 7,5 tot 150 kilo gram per hectare In bepaalde moerassen kan dit het tien voudige belopen. Tenslotte hebben de „wet lands" een hydrologische func tie. Ze vormen vaak een buf fer tussen het zoute water van de zee en het zoete water van de rivieren. Ze kunnen dik wijls worden gebruikt voor de zuivering van afvalwater van kleine steden. Er is een internationale over eenkomst ter bescherming van de ondiepe wateren, de zoge naamde Ramsar conventie uit 1975. Vanwege het vrijblijven de karakter van deze overeen komst, die de verdrag sluiten de partijen geen rechtstreekse verplichtingen oplegt, acht Ri- bault verdergaande maatrege len noodzakelijk om de „wet lands" van de ondergang te redden. Op het milieu-film festival zal voorts uitgebreid aandacht worden besteed aan de vervui ling van de Rijn en Maas met het oog op de drinkwatervoor ziening. De wereld gezond heidsorganisatie en de milieu organisatie van de Verenigde Naties zullen extra aandacht vragen voor de drinkwater voorziening in de ontwikke lingslanden. Hel Europese milieuburcau in Brussel, een organisatie van milieugroeperingen m de EEG, zal de vervuiling van de zeeen door de scheepvaart ter discussie stellen. De Europese Gemeenschap zal de vervui ling van het water in cn rond de Middellandse zee als gevolg van het toerisme aan de orde stellen. Tevens staat een dis cussie op het programma over het waterbeschermingsbeleid van de Europese Gemeen schap. De conferentie van lo kale en regionale autoriteiten van Europa- willen aandacht voor de gevolgen van het ge bruik van water voor de pro duktie van energie. De stad Rotterdam wil dat de politie, autoriteiten, deskundi gen, vertegenwoordigers van het bedrijfsleven en particulie ren die aan het internationale forum deelnemen, met sugges ties komen voor structurele oplossing van het baggerpro- bleem. De gemeente weet langzamerhand geen raad met de berging van het ernstig verontreinigde slib uit de Rijn- delta. Alleen door internatio nale bestrijding van de lozin gen op de grote rivieren kan het probleem uiteindelijk wor den opgelost. Tegelijk met het filmfestival houdt de Raad van Europese Gemeenten in Rotterdam een internationale conferentie over de gevolgen van de zee- en kustvervuilmg voor de ge meenten. Ongeveer tweehon derd vertegenwoordigers van kustgemeenten zullen maan dag en dinsdag een actiepro gramma opstellen tegen de vervuiling van de zee en de kust.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1