Maassluis zeer dure gemeente Nieuwe scheur coalitie Schiedam-West wil na 10 jaar nieuw centrum Het koffertje van IJsbrand... Het voordeel van Van Lanschot. 9 Procent PerCent VLAAROENGS DAGBLAD SGH1EDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT fr Schieland: meer automatisering Rookgordijn... Waterschade in café Bulvamag CPN'er niet vervangen Consumentenbond: Schiedam- Zuid 't zwarte paard Schuld per in woner ruim 10.000 gulden rEen goede vriend met geld □WATERWEG DINSDAG 27 SEPTEMBER 1983 Schiedam Verdergaande automatisering in het Schielandziekenhuis zal geen banen kosten. Dat meldt de stuurgroep auto matisering in het perso neelsblad van Schieland. Begonnen wordt met de patiëntenregistratie, om dat dit de basis is voor het werk in heel Schieland. De prijzen voor de middag- hap mogen dan overigens ook wel eens de computer in, blijkt elders uit het per soneelsblad. Er schijnen nogal wat verschillen te zijn in de prijs, die voor groente en vlees moet wor den betaald in de locatie aan de Burgemeester Knappertlaan en die aan de Stadhouderslaan. Vlaardingen Onverlaten hebben de afgelopen nacht in een huis aan de Van Ol- denbarneveltstraat via de brievenbus een gordijn in brand gestoken. De bewo ners konden het brandje zelf blussen. Omwonenden waarschuw den de bewoners rond kwart over vijf, dat het gordijn in brand stond. De schade bleef beperkt tot een verbrand gordijn en rookschade in de hal. Vlaardingen De Schie- damse brandweer moest gis teren uitrukken om een brand in een huis aan de Buitenhavenweg boven café het Fust te blussen. Het huis was onbewoonbaar ver klaard. Door de bluswerk zaamheden. liep het café wa terschade op. Vlaardingen Een zie ke Harts Poldervaart moest gisteravond voor de extra vergadering van de commissie stadsver nieuwing uit zijn bed worden gebeld, omdat wethouder Bas Goudri- aan weigerde VVD'er Jan Bul va als plaatsver vanger van de CPN'er te accepteren. „Ik sta mor gen bij de burgemeester op de stoep", zei een woedende Bulva. „Dit is discriminatie van de een mansfracties. Die kun nen zich 20 nooit laten vervangen." Poldervaart belde Bulva tijdens de vergadering, met de vraag of die be reid was hem te vervan gen. Toen de VVD'er echter het woord wilde voeren werd hem dat door de wethouder ont nomen. „Ik heb het recht om Poldervaart te ver vangen. Dat artikel van de commissieverordening ken ik uit mijn hoofd", aldus Bulva. Wethouder Goudriaan, al danig getergd door alle kritiek die hij over zich uitgestort kreeg, was ech ter niet bereid aan die „onzin" mee te doen. „Ik ken die verordening toch, ik heb hem zelf hel pen opstellen", zei Bulva niet begrijpend. In de verordening staat dat raadsleden zich, in overleg met hun fractie voorzitter en dat is Poldervaart 2elf kun nen laten vervangen door een ander lid van de raad. Goudriaan hield echter voet bij stuk en liet Bulva niet als ver vanger optreden. Daarop kwam de zieke Polder vaart alsnog met natte oogjes naar de vergade ring, om zich bij de oppo sitie aan te sluiten. Het gat aan de Maassluisse- dijk, waar de vijftien omstreden woningen zouden moeten ko men. Schiedam De be wonersvereniging Schiedam-West viert haar tienjarig bestaan zaterdagmiddag met een receptie, die tot haar grote spijt moet worden gehouden in het wijkcentrum De Bever. Liever had de vereniging gezien, dat na tien jaar een nieuw wijkcentrum was ge realiseerd. In plaats daarvan gebruikt men als nood vestiging nog steeds de vroege re kleuterschool Ki- véva, waar het overi gens een actief cen trum is geworden. In een speciaal bulletin blikt de bewonersvereniging terug op de afgelopen tien jaar, een periode die begon toen de huidige wethouder Post hoorn en het PPR-activist Herman Noordegraaf ook el ders in de oude wijken initia tieven namen om bewoners verenigingen op te richten. In het* bulletin zegt Basja Nies waag, echtgenote van de. voorzitter van Schiedam- West, dat, hoewel haar man werkloos is. het werk voor de wijk zoveel tijd kost dat hij zelden in de huiskamer vertoeft. Meestal is Jaap Nieswaag op pad. Zeifs in een vakantie moest hij terug naar Schiedam, omdat er een kort geding van de bewo nersvereniging liep. zegt zij quasi-klagerig. De receptie begint zaterdag middag om drie uur en duurt tot vijf uur. CDA valt college af rond omstreden plan Vlaardingen Het Vlaardingse PvdA- /CDA-eollege krijgt geen steun van één der coalitiepartners, het CDA, waar het gaat om het omstreden plan voor de bouw van 15 huizen aan de Maassluissedijk. Tijdens een op verzoek van de oppositie bijeen geroepen extra vergade ring van de commissie stadsontwikkeling. Maassluis Maassluis is wat betreft de gemeente lijke tarieven duur voor de inwoners. In vergelij king met de heffingen komt het gemeentelijk voorzieningenpakket er magertjes af. Tot die conclusie komt de Consumentenbond na een onderzoek naar zeven ge meentelijke heffingen. Voor al het ophalen van vuilnis en de electrtciteit kost de bur gers veel geld. Ook de prij zen in winkels zijn bekeken, maar de resultaten daarvan pakken heel wat gunstiger uit. Wat betreft de onroerend goedbelasting neemt Maas luis een middenpositie in. be wettelijke normen laten niet zoveel ruimte meer voor verdere verhogingen. Na het optellen van zeven kosten posten die Maassluis de bur gers in rekenig brengt wa ter, elektriciteit, reiniging, riool, kabel-tv, zuiverings heffing en on roerend-goed- belasting blijkt de ge meente in vergelijking met den andere plaatsen in het kmd aan de zeer dure kant. be Consumentenbond con stateert dat de burger niet al tijd waar voor zijn geld krijgt tegenprestatie voor de op gelegde lasten. Daar tegen over staan ook een aantal po sitieve punten, maar die we gen volgens de consumen tenbond niet op tegen de kinpunten. Kritiekpunten zijn onder moer de stadsreiniging, voor al de toestand waarin parken en openbaar groen zich be vinden, en het milieu. „Zo wel te land, ter zee als in de lucht geeft het milieu reden tot zorg",aldus de consumen tenorganisatie, die Maassluis als eerste onder de loep nam in een serie van tien ge meenten. Ook heeft de stad op cultureel gebied zijn in woners weinig te bieden, hoewel daarbij wordt opge merkt dat de inwoners na tuurlijk de mogelijkheid heb ben om naar Botterdam te gaan. Verder komt uit het onder zoek naar voren dat er nogal wat schort aan de gemeente lijke informatie via voorlich tingsloket en gemeentegids. De aanwijzing van routes voor vervoer van gevaarlijke stoffen wordt 'natte vinger werk' genoemd, waar geen gevarenanalyse aan is voor afgegaan. Als gunstige bevindingen worden onder meer genoemd de openstellingstijden van de gemeentelijke t loketten, waardoor burgers ook buiten werktijd bij een gemeentelijk dienst terecht kunnen. Wat kinderspeelplaatsen en win kelvoorzieningen aangaat be hoort Maassluis tot de betere gemeenten.-*" Uitschieters Ook qua verkeersvoorzienin- gen rolt de gemeente gunstig uit de bus. Een ander opval lend punt is dat de bewoners van Maassluis zich 's avonds minder onveilig voelen dan elders in het land doorgaans het geval is. De Consumentenbond vindt het prijspeil van levensmid delen bepaald niet aan de hoge kant. Daarentegen zijn de tarieven van rijscholen wel hoog ten gevolge van een te weinig concurrentie in die sector. Binnen de ge meente is voldoende moge lijkheid om tegen normale prijzen benzine te kopen, hoewel er ook flinke uit schieters naar boven zijn. De voorlichting bij reisbureaus, met name de bijkantoren van banken, laat te wensen over. De onderzoeksresultaten zijn opgesteld aan de hand van een bewoners-enquete en steekproeven, die onder meer werden uitgevoerd door de werkgroep Maassluis van de Consumentenbond. Steendijkpoider Wethouder Isaac van der Knaap kreeg gistermiddag uit handen van Consumen tenbond-directeur Dik Wes tendorp de gemeentetest aangeboden. Daarbij deed Westendorp de suggestie de onroerend goedbelasting in de Steendijkpoider, in navol ging van de Dordtse gifwijk, te verlagen. Dat voorstel werd door Van der Knaap al meteen van de hand gewe zen. Over hef rapport zei hij het eerst nog te willen doorne men alvorens er dieper op in te gaan. Wel zegde de wet houder toe er binnenkort met de consumentenorgani satie over te zullen spreken. laakte CDA'er Jo Schriel gisteren de door wethou der Bas Goudriaan ge volgde procedure. Schriel steunde zelfs het voorstel van de Socialis- tiese Partij, waarin wordt geëist dat het col lege ongelijk bekent en dat de omwonenden als nog inspraak krijgen. Hij sloot zich daarmee aan bij de oppositie. CDA en oppositie hebben het college tot drie dagen voor de volgende gemeenteraadsverga dering de tijd gegeven om zich op de zaak te beraden. Als het college zijn standpunt in deze zaak niet wijzigt hangt burge meester en wethouders een in terpellatie en moties van af keuring en wantrouwen boven het hoofd. De voorbereidingen voor de bouw mogen echter gewoon doorgaan. Goudriaan werd door zowel het CDA als de oppositie fel op de huid gezeten in de roerige vergadering. Hij werd ervan beschuldigd, dat hij de raadsle den niet goed heeft geïnfor meerd en dat hii allerlei proce dures aan zijn laars heeft ge lapt. Vooral Schriel was onge woon fel in zijn kritiek op de wethouder van het eigen CDA/Pvd A-college. Het plan voor 15 woningen van bouwkundig-tekenaar Jacques Groeneveld is volgens Goudriaans eigen ambtenaren strijdig met het bestemmings plan en vooral Schriel liet blij ken daar zwaar aan te tillen. ,„U bent daaraan voorbijge gaan. Daarmee loopt u risico's. U kunt de gemeente opzadelen met een schadeclaim." Volgens Schriel had het college via een artikel 19-procedure bij Rijn mond goedkeuring moeten Schiedam In de wijk, die zich nogal eens het zwarte schaap van Schie dam voelt, de Gorzen dus, krijgen steeds meer men sen zin in strategisch den ken. Dat leidt niet alleen tot een actiever bewoners vereniging en kordate in spraak naar de gemeente toe, maar ook in de bloei van de schaakvereniging Het Zwarte Paard. De wijkschakers gaan nu ook cursussen houden, zo wel voor de jeugd als voor volwassenen. Het is moge lijk om echte schaakdiplo ma's te behalen. De cluba vonden zijn op maandaga vonden, als er in het cen trum aan de Dwarsstraat 42 meer sociaal-culturele activiteiten plaatsvinden. Het Zwarte Paard werd afgelopen seizoen zowel met het eerste als met het tweede bondsteam kam pioen. Aan de Dwarsstraat legt men wel degelijk een link tussen de schaakpres taties en de inspraak. „Als wij die stadsvernieuwing op het GTB-terreïn er niet snel door krijgen, zetten wij B en W schaakmat," aldus een grapjas uit de Gorzen. vragen om het bestemmings plan te mogen wijzigen. „Naar mijn gevoel bent u te ver ge gaan", vatte de CDA'er samen. Behalve de PvdA waren alle overige partijen diezelfde me ning toegedaan. VVD'er Jan van Hemert noemde de hele zaak een beschamende verto ning. „Er is gehandeld in fla grante strijd met de afspraken. Dat doet deze wethouder met de regelmaat van de klok, maar dit slaat toch wel alles", aldus Van Hemert. „Wij zijn het zat om steeds voor voldon gen feiten geplaatst te worden, om steeds de domme August te moeten spelen in het een- manscircus van Bassie en Gou driaan." Volgens de PvdA was de hele affaire alleen maar een poli tiek spel, opgezet om wethou der Goudriaan te wippen. Wim Kwakkelstein sprak van, „een stok om de hond Goudri aan te slaan." Hij joeg de pro jectgroep stadsvernieuwing te gen zich in het harnas door te i beweren dat die zich daarvoor had laten gebruiken. Ook de wethouder zag in de zaak niets anders dan. „een rel die doel bewust. stapje voor stapje is opgebouwd." De PvdA'ers wezen alle kri tiek van de hand. Het college was terecht voortvarend te werk gegaan en verwijten troffen alleen de raadsleden, die voldoende gelegenheid hadden gekregen om vragen te stellen, „De commissie is prima geïnformeerd", stelde fractievoorzitter Kees van der Windt. „De procedure is niet helemaal vlekkeloos verlopen, maar ja, dat hou ie natuurlijk altijd", vergoeilijkte hij het handelen van de wethouder. SP'er Remi Poppe had daar maar twee woorden voor over: „Gelul en lariekoek." Schriel zei het wat diplomatieker. „Er zijn allerlei dingen die we nu nog niet weten. De wethouder had ons opening van zaken moeten geven." De totale uitstaande schuld in de vorm van kort en langlopende le ningen van de gemeente Vlaardingen bedraagt per 1 januari aanstaande 810 miljoen gulden. Per hoofd van de bevolking is dat een bedrag van ruim 10.000 gulden. Dat blijkt uit de deze week aangeboden begroting voor volgend jaar. Te genover deze gemeente schuld staat een bedrag aan bezittingen van 1,9 miljard gulden: de verze kerde waarde van alle gemeentelijke eigendom men. Dat is omgerekend ruim 24.000 gulden per inwoner. Uit de begroting blijkt verder, dat per inwoner in het komende jaar 252 gulden zal worden uitge geven aan politie, brand weer en andere vormen van openbare veiligheid. Voor de exploitatie van de beide zwembaden in de gemeente wordt per inwoner een bedrag van 22 gulden bijgepast, ter wijl voor het onderhoud van straten, parken en plantsoenen 157 gulden per inwoner wordt be steed. Voor de gemeen te- btbliotheek wordt in 1984 een bedrag van 3G gulden per inwoner uitgegeven. In totaal heeft Vlaardin gen in 1984 een bedrag van ruim 204 miljoen gulden te besteden. IJsbrand van der Velden (links) en chef-financiën Van Beu- zekom met het Vlaardingse koffertje, en de bijbehorende mil joenennota. Vlaardingen Wethouder IJsbrand van der Velden kwam gistermiddag, bij de toelichting voor de pers op de gemeentebegroting voor volgend jaar, aandragen met een heus zwart begrotings koffertje, waarin de Vlaar dingse miljoenennota werd vervoerd. Het ging welis waar om een zo te zien oud, al lang afgeschreven schrijfmachinekoffertje, maar het kon op die manier toch nog uitstekend dienst doen. Hoewel de begroting voor vol gend jaar, die in dat koffertje zat, sluitend is zoals we gis teren in deze krant al meldden waarschuwde Van der Vel den toch voor al ie groot opti misme. „We hebben het voor 1984 weer gered, maar ik geef geen enkele garantie voor la tere jaren. Zo zijn we'eY ook in geslaagd om rekening te hou- ADVERT8NTIE Spaart) neven 8% (eff. rendement per 23-9-1983 8,86%) Verkrijgbaar in coupures van f 1.000,- en f 5.000.-. Looptijd ca. 5% jaar, waarna u de spaarbrieven kunt verzilveren en de rente ontvangt. Tussentijdse verkoop via de beurs mogelijk. Bankbrieven 9% (eff. rendement per 23-9-1983 8,90%) Bankbrieven 8% (eff. rendement per 23-9-1983 8,63%) Verkrijgbaar in coupures van f l.QOO.- en F 5.000,-. Looptijd maximaal 8 jaar. Rente wordt jaarlijks uitgekeerd. Tussentijdse verkoop via de beurs mogelijk. F. van Lanschot Bankiers. Sinds (737. Hoge Steenweg 29.5211 JU 's-Hertogenbosch. Viditel 711 voor alle inloimatie kunt u bellen 073-15 34 61 of een van onderstaande telefoonnummers. Amsterdam (020-64 3011), Breda 1076-22 53 44). Den Haag (070-46 92 0?i, Eindhoven 1040-44 77 25). 's-Heoogentxasch 1073-15 3461, Hilversum (035-4 8641). Nijmegen 1080-22 64 55) Roosendaal (01650-109 70) Rotterdam (010-33 25 44). Sraard (04490-22600). Tilburg (013-3515 55). Utrecht (030-33 25 35). Vyght (073-561662). Waalwijk (04(60-3 58 25). Zaanstad (075-214211). 2v;ctle (038-22 46 44). Wijzigingen voorbehouden. den met de zaken, waar de ge meenteraad niet op wilde be zuinigen. maar ook daar zeg ik uitdrukkelijk bij: voor '84 is dat gelukt. Of dat voor latere jaren ook lukt weet ik nog niet." Niet alleen de bezuinigingen, tot een bedrag van 1,9 miljoen gulden, waartoe de gemeente raad ai in mei had besloten, hebben ervoor gezorgd dat de begroting voor volgend jaar sluitend is gemaakt. Een ander deel van hel verwachte tekort is gedekt door de saldi-reserve, een van de gemeentelijke spaarfondsen, aan te spreken door daaruit flinke bedragen te halen. Daarmee wordt on der meer een extra afschrij ving op het stadhuis gedaan, door welke financiële operatie geld vrijkomt dat gebruikt kan worden voor andere zaken. Bij de opstelling van de begro ting voor volgend jaar is het college ervan uitgegaan, dat alle ambtenaren die in aan merking komen om gebruik te maken van de VUT-regeling, dat inderdaad zullen doen, „Het met de VUT gaan is niet verplicht; dat mag iedere amb tenaar voor zichzelf uitmaken, maar als iemand als VUT-ge- rechtigde toch aan het werk blijft kost dat de gemeente wel geld, ja: daar is in de begroting niet op gerekend." De bedoe ling is om VUT'ters en met pensioen gaande medewerkers niet te vervangen. Dat kost 38 arbeidsplaatsen, maar gedwon gen ontslagen hoeven niet te vallen. Het college is er overigens ook in geslaagd, om slechts een deel van de opgelegde kortin gen op de gemeente-biblio theek aan de lezers door te be rekenen. Het abonnements geld wordt weliswaar ver hoogd van 15 naar 25 gulden per jaar, maar dat levert slechts een derde van het door *Pet rijk bezuinigde bedrag op.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1