14 WATERWEG 1 Modelbouwer vindt na 50 jaar Uiver terug Eerste lezing theosofie handelt over astrologie GRAAG£EDAAN. Blaasorkest ensembles en koorklas 'Wit maken moeten ze zelf .maar doen' Kinderen willen meer Oranje- pret tk.-. Actie voor Noordierse kinderen 'Die reacties vond ik prachtig' Hoek van Holland: tweemaal zoveel tv Orion straalt variatie uit Tl Rotterdams Nieuwsblad dinsdag 27 september 1353 RW Muziekschool komt aan vraag tegemoet Waterweg Met de start van haar vijfde seizoen komt de streekmuziek- school Nieuwe Waterweg- Noord tegemoet aan een ^regelmatig terugkerende - vraag van mensen die al „van de muziekschool ge bruik maken en van an dere inwoners uit het ge bied. Er wordt een blaas orkest opgericht, er ko- -men twee heterogene en sembles en er is inmiddels begonnen met een koor klas. Directeur Hans Mulder van de streekmuziekschool: „Tijdens de open dag die we enkele maanden geleden hielden kwamen er diverse mensen 7 naar me toe die zeiden: 'Ik heb geen zin om les te nemen, want ik speel al jaren een in strument, maar tk zou wel eens samen met wat andere mensen willen spelen. Is daar .nou niks aan te doen?' En die vraag hadden we ook al regel- matig van leerlingen gekre gen. Daar willen we nu iets aan doen, en vandaar de nieu we initiatieven." De streekmuziekschool, die werkt voor het gehele Water weggebied en die behalve in haar hoofdvestiging in een oud schoolgebouw aan de Willem vertelt Mulder. „Je krijgt ver der vogels van allerlei pluima ge op de muziekschool, die op verschillende niveaus spelen. Dan is het erg moeilijk om een ensemble samen te stellen." Ouderen Een van de nieuwe initiatie ven van de muziekschool is het oprichten van een blaasor kest, dat speciaal is bedoeld voor ouderen: mensen vanaf 65 jaar. De bedoeling is hen in de gelegenheid te stellen, hun oude hobby weer te gaan beoe fenen. Joh an van de Berg, trombonist bij de Marinierska- Hans Mulder: bejaarden niet vergeten. Beukelszoonstraat in Vlaardin- gen ook lessen geeft in Schie dam en Maassluis, had al eer der plannen om dergelijke ne venactiviteiten te gaan ont wikkelen. „Maar de eerste ja ren dat je bezig bent komt net daar niet van: daar heb je ge woon geen tijd voor, omdat je nog erg veel moet opbouwen", door Paul Houkes pel, wordt de dirigent van het blaasorkest Iedereen die een blaas- of slaginstrument be speelt is welkom om mee te doen. De repetities, die in ok tober beginnen, zullen elke donderdagmiddag van 14 tot 15.30 uur plaatsvinden. Naast dit blaasorkest start de muziekschool met twee hete rogene ensembles, waaraan ie dereen die een 'meeneem-in strument' bespeelt kan mee doen. De Maassluisse compo nist en dirigent Meeuwis Rebel gaat de ensembles lelden. Er wordt gestart met een begin- nersgroep, die op dinsdag van 17 tot 18.30 uur repeteert, en een gevorderden-ensemble, dat op dezelfde dag van 18.30 tot 20.00 uur aan de slag gaat. Koorklas Al sinds begin deze maand is de streekmuziekschool onder leiding van directeur Hans Mulder begonnen met een koorklas, die is bedoeld voor mensen die op den duur best in een van de bestaande koren zouden willen zingen, maar die op dit moment de drempel nog te boog vinden. Mulder: „Het is niet de bedoeling dat die koorklas uitgroeit tot een eigen muziekschool-koor: het moet echt een springplank worden naar de bestaande ge zelschappen. Ik denk dat voor veel mensen het repertoire van de bestaande koren een beetje afschrikt Daarom zin gen we in de koorklas vooral volksliedjes." Ook al zal de koorklas geen echt koor wor den; toch staan er al enkele optredens gepland. Zo zullen de leden van de klas onder meer te horen zijn in Huize Frankeland, De koorklas repe teert op donderdagavond van 20.30 tot 21.30 uur in de mu ziekschool. De contacten met Frankeland zijn niet toevallig. Sinds korte tijd is de muziekschool in dit huis bezig met het geven van een cursus algemene muzikale vorming voor bejaarden. Do centen rijden er wekelijks naartoe met een auto vol in strumenten om door middel van muzikale spelletjes het een en ander te doen met be grippen als maat, ritme en dergelijke. „Dat gaat erg goed, en ie ziet ook dat maatgevoel bij bejaarden nog steeds aan wezig is, evenals de behoefte om iets met muziek te doen. Wellicht kunnen we dat op den duur ook uitbreiden naar andere bejaardenhuizen; dat hoop ik in elk geval zeker. We pretenderen alle lagen van de bevolking te bereiken; dan mag je de ouderen zeker niet vergeten", meent Mulder. Kennismaking Er is nog een nieuwe activiteit in het vijfde seizoen: een ken- nismakingscursus voor de ac cordeon. Deze cursus, die in de dependance van de muziek school in De Koningshof in Maassluis wordt gegeven, heeft als doel leerlingen die nog nooit eerder muziek heb ben gemaakt wat begrippen bij te brengen en ze kennis te la ten maken met het muziekon derwijs. Het gaat om acht les sen, die in vier weken worden gegeven: op dinsdag- en vrij dagmiddag van 16.30 tot 17.15 uur. Per cursus worden maxi maal acht leerlingen aangeno men, maar is de belangstelling groot dan kan het experiment worden uitgebreid. Trombonisten tenslotte zijn nog welkom als lid van de big band van de muziekschool, die elke woensdagavond onder leiding van Cees Matla repe teert Gebrek aan leerlingen heeft de streekmuziekschool nauwe lijks. „En dat terwijl we vrij wel niet aan werving doen: we geven alleen wel eens folders uit op de scholen voor de cur sussen algemene muzikale vorming, We moeten het toch vooral van de mond op mon- dreclame hebben", meent Mul der. „In de toekomst willen we wel wat meer voor buitenlan ders gaan doen: dan zal er wel wat gerichte werving nodig zijn. Er zijn al gesprekken aan de gang met de Turkse en de Palestijnse organisaties." Een grote wens van de mu ziekschool is nog steeds een dependance in Vlaardingen- Holy, Voor leerlingen uit die wijk is de afstand naar de Wil lem Beukelszoonstraat vaak te groot, zo blijkt in de praktijk. „Het gevolg is dat velen van hen les komen nemen in de Schiedamse vestiging in de Blauwe Brug, in Schiedam- Noord, want dat is dichterbij. Dat betekent echter wel dat de Blauwe Brug meestal overvol zit." Aad van der Tang Na vijf jaar de redactie ver zorgd te hebben voor het his torisch tijdschrift Scyedam, uitgegeven dcor de Historische ■Vereniging Schiedam, gaat Aad van der Tang andere din gen doen. Zijn werk als eind redacteur zal voortgezet wor den door Theo Schoenmakers. De redactie bestaat verder uit Ruud Poels, Herman Noorde- graaf en Cees van der Geer. Schiedam/Vlaardingen Walter van Ginneken, gepen sioneerd directeur van de Stadsgehoorzaal in Vlaardin gen, brengt zijn vrije tijd dezer dagen door met het opschilde ren van de woning, die zijn dochter heeft in Schiedam. Een oefening voor het grote werk in Vlaardingen? Zijn op volger Marten Putman wil im mers de Stadsgehoorzaal wit geverfd hebben. „Nee," zei Van Ginneken gis termiddag, „dat moeten ze zelf maar doen, hoor." De vroegere directeur zei niet wat hij van een witte schouwburg vindt. Wel liet hij weten blij te zijn, dat in Schiedam Connie Eg- gink directrice van het Passa getheater geworden is. „Ik heb - haar van nabij meegemaakt. Da's een goed meissie. Als zij niet benoemd was, had ik per soonlijk bij wethouder Post hoorn aan de bel getrokken." Schiedam "•Dertig hinderen op de Rotterdamsedijk vinden het helemaal niet fijn, dat hun straat wordt geasfalteerd en vermoedelijk de2e week weer wordt operigèsteld voor het verkeer. Zij hebben de afgelo pen dagen reuze pret gehad. Op de opgebroken weghelft werden prachtige zandkaste len gebouwd, bovendien orga niseerde het echtpaar Van Vessem alle- spelletjes, die doorgaans alleen op koningin nedag worden gedaan. „Prachtig vonden zij het," zegt mevrouw Van Vessem. „Zij komen nu om de haverklap vragen: wanneer doen jullie het weer? Wanneer is er weer zo'n Oranje-feest? Tja, ergens is het best jammer dat de Rot- - terdamsedijk weer open gaat" - Schiedam De actie, die stamgasten van café The Pub zijn begonnen voor Noordierse kinderen, heeft na enkele we ken tijd meer dan duizend gul den opgebracht Men hoopt aanstaande zaterdag de pot in één klap voller te Krijgen, als er een Spaanse avond wordt - gehouden, met bijbehorende drank en eten, terwijl los van deze activiteit dames en heren gratis geknipt kunnen worden door Lucienne Fennis, kapster - uit Haarlem. Het actiecentrum The Pub is gevestigd aan de Rotterdamsedijk. -Men hoopt over enige tijd en kele Noordierse kinderen voor een vakantie naar Nederland te hajen. Vlaardingen „Al die reacties, dat vond ik prachtig. Er stonden op de tentoonstelling veel mensen te kijken naar mijn model van de Uiver. Het was helemaal van metaal, dus dat viel wel op." Aan het woord Vlaardinger J.K. van Velsen (67), die na een halve eeuw zoeken zijn model van De Uiver, de DC 2 van de KLM die in dat jaar de race naar Melbourne won, weer terugheeft. In 1934 kreeg hij op een tentoonstelling van het dagblad De Gooi- en Eem- 1 ander een eervolle vermel ding voor het door hem ver vaardigde model van de Uiver. „Ik zie me nog staan in de zaal tussen al die mensen. Iedereen had het erover dat het zulke leuke vliegtuigjes waren en natuurlijk was ik als jongen erg trots, dat er bij mijn vlieg tuigjes een kaartje stond met 'eervolle vermelding'." Van Velzen maakte niet alleen een model van De Uiver, maar ook van de Ferry Fox, de winnaar van de snelheidsrace naar Melbourne. „Destijds was ik als jonge knaap werkzaam als machine bankwerker bij een construc tiebedrijf in mijn geboorte- laats Hilversum. Tussen de .ussen door werkte ik aan pk kli het model", aldus de Vlaardin ger. Hij was in die tijd erg ge ïnteresseerd in de luchtvaart, die toen nog in de kinder schoenen stond. Hij was ook lid van de vereniging 'De klei ne luchtvaart'. Gezagvoerders van de KLM hielden geregeld lezingen en de 'marconisten' onderwezen de leden van de vereniging in het hanteren van de seinsleutel. „Ik heb geprobeerd de Uiver zo goed mogelijk van metaal na te maken. Je moet weten dat er geen tekening van de Uiver was. Ik heb indertijd alle foto's uit de kranten ge knipt en aan de hand daarvan het model gemaakt", vertelt de nu gepensioneerde machine bankwerker. Aan zijn hobby, het maken van de modellen kwam echter abrupt een einde, toen Van Velzen Hilversum moest ver laten om in dienst te gaan. „Na mijn diensttijd ben ik in Vlaardingen terecht geko men", zegt hij. Van Velzen raakte om nog steeds duistere Van Velzen en zijn mode! van De Uiver. reden de modellen kwijt. „Hoe het kan weet ik nog steeds niet", zegt hij, maar toen ik een paar weken geleden in de kelder een kist openmaakte, vond ik de onderstellen van mijn model van de Uiver." Van Velzen lapte het model op en las in de tot zijn grote ver bazing in de krant dat de NOS volgend jaar aandacht gaat be steden aan de race, die een halve eeuw geleden in een Ne derlandse overwinning eindig de. Een verslag dat waar schijnlijk veel kijkers trekt Van Velzen zit dan in elk ge val voor de buis. Hoek van Holland De deelgemeente Hoek van Holland zal over vijftien televisiekanalen beschikken, als zij op het Westlandse kabelnet wordt aangesloten. De Hoek telt nu acht televi sie- en vijftien FM-kanalen. De aansluiting van Hoek van Holland op het Westlandse net is thans in voorbereiding. De PTT heeft in principe reeds zijn goedkeuring gegeven aan de plannen van het gemeentelijk energiebedrijf in Rotterdam om de televisieont vangst van de deelgemeente te koppelen aan de centrale antenne van Naaldwijk. Uitgangspunt voor die aansluiting is het kostenaspect ge weest. De totale kosten worden geraamd oo 412.00 gulden, waarin begrepen een bedrag van 70.000 gulden voor het treffen van voorzienin gen om ook de ontvangst van teletekst mogelijk te maken. Rotterdam zal wel de Duitse uitzendingen voor haar rekening in De Hoek blijven nemen. De reden daarvan is dat die signalen beter van kwaliteit dan de Westlandse. De CAI-Westland zal dan de overige uitzendingen voor de deelge meente verzorgen. Als de deelgemeente op het Westlandse kabel net wordt aangesloten, is er een mogelijkheid voor uitbreiding tot vijftien kanalen. Om de veertien dagen, van. avond te beginnen op, wordt in een zaal van de Vlaardingsc Bethelkerk (Burgemeester Verkadelaan) les gegeven in 'permanent leren'. Men wordt dan onderwezen in de Joodse traditie en Joodse bijbelstudie. Gastdocent drs. Marcel Poort huis zal dinsdag (aanvang 20.00 uur) een verhandeling houden over de profeet Jona. Boksclub Joost in het Vlaar- dingse buurthuis Oost zorgt vanaf oktober voor bokslessen voor beginners. Deelnemers moeten 15 jaar of ouder zijn. Wie mee wil doen moet zich voor 2 oktober opgegeven heb ben bij het buurthuis in de Oosterstraat 86 (telefoonnum- mer: 356954). CJV Liefde en Vrede uit Vlaardingen houdt zondag oktober een fietstocht, die door Vlaardingen leidt. Na afloop wordt in zaal Triangel film ge draaid. Starten kan vanaf een uur 's middags. Groepen, die groter zijn dan vier personen moeten zich al op donderdag 29 september tussen half acht en acnt uur opgeven in Trian gel. De wijkvereniging Hoofdste- denbuurt start opnieuw een cursus klantklossen, waarvoor een medewerkster van het Studiecentrum voor Oude Ambachten uit België naar Vlaardingen komt. Een keer in de veertien dagen wordt de woensdagavond in zaal de Deel aan de Baarnhoeve van zeven uur tot half tien een les gegeven; zowel voor beginners (aanvangsdatum 19 oktober) als gevorderden (aan- vang 26 oktober). Meer infor matie kan woensdagavond 5 oktober om half acht worden ingewonnen. Schiedam Buurthuis Nieuwland in Schiedam houdt op donderdag 6 oktober een winterkledingbeurs in het clubhuis aan de Albardastraat Winterkleding, die niet meer wordt gedragen kan woensdag 5 oktober tussen half tien en twaalf uur schoon, heel en ge streken worden ingeleverd in het buurthuis. De maximum te vragen prijs bedraagt vijfen twintig gulden. Van het be drag wordt een vijfde deel achtergehouden door de orga nisatie. De kledingbeurs is donderdag open van negen tot vier uur en van zeven tot ne gen uur. j Schiedam Orion is een ster, maar ook een lichtend voor beeld van hoe het moet in de hedendaagse padvinderij. De rowans, een afdeling van de Schiedamse scoutinggroep Burgemeester Van Haaren, hebben zichzelf naar Orion ge noemd en richten nu hun zak lantaarn op jongens en meiges van 13 tot 17 jaar. De jeugdige scouts kunnen wel wat nieuw licht gebruiken. Volgens rowan-begeleider Rien Adriaanse is er plaats voor zes tot twaalf jongeren. Wie zich als lid opgeeft, gaat deel uitmaken van één der meer actieve scoutbewegingen in Schiedam. Het is er niet al leen het traditionele spoorzoe- kertje wat de klok slaat, en ook niet alleen het heitje voor een karweitje (na de inflatie is die leus veranderd in: een taak voor een knaak), hoewel er op het nabije kruispunt van Nieu we Damlaan en Schiedamse- weg heel wat mensen te hel pen zijn met oversteken maar bij Orion is er ook plaats voor discussie over de maat schappij en de levensbeschou wing, voor creativiteit, bij voorbeeld cabaret, en voor vele vormen van buitenleven, dienstvaardigheid en sport en spel. De rowans besturen hun eigen afdeling. Aanmelden kan bij Rien Adriaanse, telefoon 768006. Maassluis -Met een voordracht, handelend over geboorte en astrolo gie, begint de Theosophi- cal Society .vanavond in Maassluis aan een nieuwe serie lezingen, die alle be trekking hebben op de esoterische wijsbegeerte, als filosofie voor het le ven, 'De Koningshof is het ontmoe tingscentrum, waar het theoso- iisch genootschap nu voor het 'derde seizoen zijn voordrach ten zal houden. In de twee voorgaande jaren was er een goede belangstelling voor de lezingen, waarvan de inhoud f;ebaseerd is op een stelsel van eringen, zo oud als de mens heid zelf ert steeds onder ande re benamingen bekend. De theosofie leert „in welke rich ting de mens moet zoeken ten einde tot vrede in hemzelf en in de wereld te komen, niet door vage en theoretische ide alen, maar door inzicht in structuur van mens en univer sum." Volgens de theosofie is dit inzicht van belang voor ie der, die begaan is met het lot van de medemens en die naar wegen zoekt om dat lot duur zaam draaglijk te maken. De naam theosofie is samenge steld uit twee Grieksé woor den en betekent goddelijke wijsheid. De leer gaat niet uit •van een hoogste god, die het heelal schiep, en ook niet van 'de ontwikkeling van de kos- Imos uit een oerstof of na een 'big bang'. In de theosofie wordt bewustzijn gezien ais oorzaak van alles wat bestaat. •Men ziet dan ook een essentië le eenheid achter de grote ver scheidenheid aan vormen en levensuitingen. 'De Theosophical Society werd in 1875 in New York gesticht door Helena Petrovna Blavat- sky. Naar haar is in Den Haag 'een pand genoemd, het Bla- vatskybuis, en daar is het hui dige internationale hoofd kwartier. Het genootschap heeft in Nederland vier loges. De Rotterdamse loge kreeg als vanzelf Maassluis als werkcen trum en houdt haar verdere voordrachten in de Konings hof dit seizoen op 25 oktober (thema: de macht van onze vrije wil), 22 november (gezag en verantwoordelijkheid), 22 december (de geboorte van het licht), 24 januari (het worden van uw Zelf), 28 februari (de groei van ons bewustzijn), 27 maart (de samenleving, een spiegel van onszelf) en 24 april (broederschap, de weg naar vrijheid). Alle lezingen vangen aan om acht uur. De voordracht van hedena vond is getiteld: geboorte en astrologie. De theosofie diept dit onderwerp verder uit dan doorgaans bij astrologen ge bruikelijk is, want horoscopie geldt in de esoterische be schouwingen als een meer ma terialistisch afgeleide van de astrologie. Wel gaat men in op de volgende vraag: bepalen de sterren het menselijk lot of is er alleen sprake van beïnvloe ding? De oude wijsgeren zei den al: „De sterren neigen, maar dwingen niet." Er zijn mensen die onze krant nog niet lezen. Uw beste vriend of vriendin misschien. Breng daar even f Naam verandering in. - Adres Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst I p0si 1 en goed beloond! Want voor die kleine^ ty c°de: moeite krijgt u een telefoonklapper. i g Adres: I P°stcod( Tejei0Oö; v°o rd I /uUrde±,/%

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 2