SPORT 15 COMMENTAAR Vlaardingen werkt aan terugkeer Wethouder is te ver gegaan 'CDA moet nu actieve bestuursleden missen' DC Schiedam weer remise SW wint Beker Theo Schoenmakers: Slaapkamer in brand Instuif Maassluis beperkt tariefsverhoging Koren houden samen concert Cursus algemene j vorming van start Van der Knaap erelid Kunstenaars solidair met actie Amnesty Schewe stopt, Koos Gouka twijfelt nog Fortuna houdt de 'nul' vast Eerste winst Radio Molenaar Rotterdams Nieuwsblad dinsdag RW 27 september 1983 DE KRITIEK, DIE de Vlaardïngse raadscoalitie van PvdA en CDA gisteravond tijdens een extra vergadering van de commissie voor stadsontwikkeling over zich heen gestort heeft gekregen, is niet mals te noemen. Zelfs het CDA, dat zich in het afgelopen jaar net als in de vorige raadspe riode een betrouwbare partner heeft getoond, die be reid was heel wat door de vingers te zien, liet wethouder Bas Goudriaan (PvdA) en daarmee het gehele college val len door zich achter de oppositie te scharen. De inzet: het bouwplan voor de Maasslulssedijk, op de hoek van de historische Markt, waar Goudriaan een soort woonkazerne wil neerzetten. Aan dat bouwplan zitten nog al wat knelpunten. Zo Is er bewust geen inspraak aan de omwonenden gegeven, voldoet het plan op diverse punten, niet aan de bedoelingen van het bestemmingsplan, terwijl de financiële haalbaarheid twijfelachtig is: de gemeente za! waarschijnlijk dik geld op de grondkosten moeten toe leggen. Over het bouwplan en alle problemen daarom heen is de commissie voor stadsontwikkeling niet of nau welijks geïnformeerd. DAT DE OPPOSITIE die affaire heeft aangegrepen om weer eens duidelijk te maken, hoeveel bezwaren ze heeft tegen het zittende college, is begrijpelijk. Die kritiek richt zich vooral tegen wethouder Goudriaan, die in de loop der Ja ren al vele malen heeft gebalanceerd op de grens tussen wat nog net wel kan en wat net niet meer, om maar snel bouwplannen te kunnen realiseren. De felheid echter waarmee zelfs fractieleider Jo Schriel van het CDA de wet houder tegemoet trad, Is opmerkelijk te noemen. Daaruit is af te leiden, dat de wethouder nu inderdaad te ver is ge gaan. EN DAT iS HIJ ook inderdaad. Als blijkt dat een bouwplan dusdanige risico's In zich draagt dat Vlaardingen achteraf met grote financiële gevolgen zou kunnen komen te zitten, omdat er schadeclaims zouden kunnen komen nu de bouw niet in het bestemmingsplan past, en ook omdat de grondkosten er niet uitkomen, dan hoort de gemeente raad daar terdege over te worden geïnformeerd. Dat is niet gebeurd. Het college heeft de zaak in eigen hand ge houden en wilde er niemand In kennen. Ook al was de be doeling daarvan snel te kunnen bouwen, hetgeen natuur lijk een goede zaak is, dan nog is deze handelwijze af te keuren. 'HET IS JAMMER dat Goudriaan tijdens de discussies van gisteravond geen duimbreed toe wenste te geven. Het misstaat een wethouder niet toe te geven dat er iets is mis gegaan. Het is ook vreemd, want in het verleden zelfs enkele weken geleden nog, met de bijna netzo hoog opge lopen Schiedamseweg-affaire was Goudriaan achteraf nogal vlot met spijt,betuigen. „De procedure verdient mis schien geen schoonheidsprijs", zo placht hij zich tot nu toe in dit soort affaires-te verdedigen. HOE MOEILIJK de'PvdA het gisteravond had, valt af te lezen uit de krampachtige wijze, waarop de wethouder en zijn fractie het gevoerde beleid verdedigden. Zowel de wet houder als zijn fractiegenoten vonden het noodzakelijk in hun betogen fors uit te halen naar de bewoners en de op positiepartijen, die 'stapje voor stapje' een rel van de zaak zouden hebben gemaakt. Daarbij werd volledig voorbljge- gaan aan het feit, dat voor die rel wel degelijk aanleiding was. En natuurlijk hadden vooral de kranten het weer ge daan: die hadden de zaak immers opgeklopt door de uit gebreide publiciteit van de afgelopen dagen. Lariekoek, om met Poppete spreken. KOST DEZE ZAAK nu de kop van de wethouder of zelfs van het hele college? Dat is niet te verwachten. Als Goudri aan in zijn standpunt volhardt, dat het collega niets laak baars heeft gedaan, dan komt de oppositie volgende week tijdens de gemeenteraadsvergadering met moties van af keuring en van wantrouwen. Zeker die laatste motie zal het, zoals we de situatie nu inschatten, niet halen. Het CDA zal, ook al keurt men de handelwijze van het college rond dit bouwplan af, de consequenties niet willen nemen van het naar huis sturen van de wethouder en daarmee het op zijn gat gooien van de coalitie. Het wordt weer een dubbel tje op zijn kant, maar Goudriaan is al zo vaak door de gong gered. En dan maar op naar de volgende affaire. P.H. Schiedam Met een variant op de bijbelse pas sage, waarin staat dat vele eersten de laatsten zullen zijn, zegt Theo Schoenmakers over het bestuur van het CDA in Schiedam, waaruit nu al vier leden zijn opgestapt: „Ik denk dat zij, die nu zijn blijven zitten, uiteindelijk de verliezers zullen zijn." De 30-jarige ex-secretaris van het CDA-Schiedam ziet voor het afdelingsbestuur geen politieke toekomst. Het is een profetie, gestoeld op zijn ervaringen gedurende het afgelopen jaar. „Het hele jaar door heeft het bestuur nauwelijks politieke ac tiviteiten ontplooid. Het bestuur heeft zich met mij bezig gehouden en verder niets. De actieve bestuursleden zijn nu weg. Ik ben benieuwd of het clubje zittenblijvers in staat is behoorlijke politiek te bedrijven." Theo Schoenmakers blijft lid van het CDA, zegt hij, ondanks zijn diepe teleurstelling over de recente gang van zaken, die hem het imago van 'splijtzwam' bezorgde. „Ik hen juist opzette lijk eind vorig jaar afgetreden als secretaris, omdat ik geen splijtzwam wilde zijn. Ik had geen zin In ruzie en wilde het CDA niet in pro blemen brengen." Schoenmakers ziet CDA-voorzitter Jan den Brinker als de duidelijke oorzaak van alle na righeid. „De CDA-commissie, die rapporteerde naar aanleiding van beschuldigingen, dat ik voor een reisje naar Straatsburg teveel rekende, heeft mij vrijgepleit. Die commissie zei ook, dat het bestuur eerder de problemen bad aangedikt dan opgelost. Dat vind ik nogal wat. En wat doet het bestuur? Den Brinker zegt ijskoud te gen de leden, dat ik niet deug; dat ik niet in het partijbestuur thuis hoor; dat de commissie vond dat ik ten onrechte geen verantwoording had afgelegd. Nu, dat is een leugen. Ik heb het be stuur wel degelijk een schriftelijke verantwoor ding doen toekomen." Schoenmakers voelt zich niet gebonden aan de zwijgplicht, die vorige week werd opgelegd toen de CD A-led en vergaderden. Schoenma kers was er niet bij, toen de achterban in groot tumult bijeenkwam. Hij voelde zich er niet te gen opgewassen. „Wat Den Brinker is begon nen, berokkent mij persoonlijk schade. Al mijn kennissen en familie schieten mij erover aan. Ik hoor niet anders. Onderhand ontstaat de in druk dat Hans Valkenburg en ik er met de kas vandoor zijn gegaan. Dat is toch belachelijk. Schiedam Een bewoner van de Villastraat, die vanmorgen vroeg wakker werd en in bed nog even een sigaret rookte, heeft daarmee zijn eigen slaap kamer in brand gestoken. De kleine brand veroorzaakte grote rookontwikkeling. De brandweer had aan één brand spuit genoeg om het vuur te doven. Schiedam In het Schiedam- se buurthuis Nieuwland (Al- bardastraat 65) is morgenmid dag een instuif voor kinderen van zes tot elf jaar. Vanaf half twee tot half vier zullen pop pen worden gemaakt voor een daarna te spelen schimmen spel. Maassluis Het Maassluisse college van B en W heeft be sloten de drinkwatertarieven voor volgend jaar slechts met een minimum te verhogen. Per 1 januari zal het vastrecht voor kleinverbruikers met drie gulden worden verhoogd en de verbruiksprijs met 1,3 cent per kubieke meter. Dat betekent afhankelijk van het verbruik een verhoging van ongeveer 1,4 procent De tarieven voor de aanslui ting op de CAI worden vol gend jaar met 3,5 procent ver hoogd. De voorstellen moeten nog door de gemeenteraad worden aangenomen. Schiedam Vier abonne mentsconcerten, die de afde ling zang van de Schiedamse Gemeenschap de komende maand zou organiseren, gaan om diverse redenen niet door. Dat heeft Piet Smit, vertegen woordiger van de afdeling zang in het SG-bestuur, mee gedeeld. Hij zei, dat er wel vier koren bereid zijn gevon den een gemeenschappelijk concert te geven op 15 okto ber, Vlaardingen In het PEC- gebouw aan de Cornelis Hout manstraat 2a in Vlaardingen start deze week de cursus al gemene ontwikkeling voor vrouwen', bedoeld voor vrou wen die niet veel meer dan een lagere schoolopleiding hebben gehad. Tijdens de cursus wordt onder meer aandacht besteed aan de vakken Nederlands, Engels, rekenen en maatchappijleer, Wie nog mee wil doen, kan zich melden bij Hansje van Toor (tel. 350019) of Ineke Maarleveld (tel. 351124). Vlaardingen Tijdens de algemene ledenver gadering van de Vlaardingse tafeltennisvereni ging Radio Molenaar werden M. van der Knaap en P. Tuytel benoemd tot erelid. Zij hebben twintig jaar zitting in het bestuur gehad als res pectievelijk voorzitter en secretaris. Tijdens de vergadering legden zij hun functie neer en dat was voor het nieuwe oestuur een reden temeer om hen te huldigen. A. van der Linden, die al in het bestuur zitting had, is als de nieuwe voorzitter van de vereni ging gekozen, terwijl er voor het eerst in het bestaan van de club twee vrouwen in het be stuur werden opgenomen. Mevrouw J. Dopper neemt de functie van secretaresse op zich*en haar zus mejuffrouw C. Koppers werd be noemd tot algemeen lid. Vervolgens stelde de heer S. ketting zich beschikbaar als commissa ris van materialen. Penningmeester G. Noord- ink. wedstrijdsecretatris senioren P, Hulsman en secretaris junioren A. Boogaard bleven op hun post en completeren zo het bestuur. 'Nieuwe ploeg moet nog wennen' Het CDA in Schiedam, in vergadering. Een archieffoto uit de tijd, dat het nog pais en vree was. Vlaardingen Ondanks de degradatie naar de vierde klasse, had de voetbal vereniging Vlaardingen tijdens de over schrijvingsperiode niet over belangstel ling van nieuwe spelers te klagen. Er kwamen zo'n negen spelers over naar de Broekpolder en daar stond het vertrek vna slechts twee spelers tegenover. Op vallend is de inbreng van SHO, want liefst drie spelers kwamen in het kielzog van trainer Hoon Schleurholtz Boerma mee naar Vlaardingen. Ook van stadge noot De Hollandiaan kwam een trio over en van het Schiedamse DHS ook nog eens twee. De bekendste spelers van het SHO-trio zijn de broers Cees en Adrie Wander. In hun glo riejaren speelden zij een toonaangevende rol bij het Rotterdamse Zwart Wit '28. Maar ook spelers als Ton Hoogland, Jack Riedijk (bei den De Hollandiaan), Jan kerkhof (DHS) en de eveneens daar vandaan komende en bij Vlaardingen bepaald niet onbekende Danny Molendijk zijn regelrechte kandidaten voor de topelf van de nieuwbakken trainer van Vlaardingen. Terwijl de commissie oordeelde dat er niets aan de hand was!" Valkenburg was penningmeester van het CDA. Ook hij trad af, omdat de beschuldigingen bui ten proporties waren. Vorige week legden ook oud-voorzitter Werner van Katwijk en Adwim Sonneveld het bijltje erbij neer. Het valt op dat alle vier vertrokken bestuursleden enkele jaren geleden behoorden tot de actieve jongerenbe weging in het CDA: het CD JA. „Ik verwijt mijzelf dat ik zo in de verdediging zit," zegt Schoenmakers, „maar ik heb nu een maal niet die haat om aan te vallen. Ik heb die haat niet, die er kennelijk tegen mij bestaat. Toch ga ik nu niet naar een andere partij. Ik voel mij politiek gezien nog bij het CDA thuis, al is het jammer dat er ook mensen bij zitten die noch christelijk noch democratisch zijn." Schoenmakers vindt dat juist Den Brinker zich had moeten onthouden van het verwijt, dat er geen financiële verantwoording van de ex door Kor Kegel sie naar Straatsburg zou zijn. „Juist Den Brin ker heeft in 1978 verzuimd om als voorzitter van het campagneteam van het CDA verant woording af te leggen aan het bestuur, ofschoon er een enorm tekort in het verkiezingsfonds was ontstaan. Hij is dat zogenaamd vergeten, j Ach, dèt vind ik ernstig. Wal nu gebeurd is j rond mijn persoon, is te meer schandalig omdat penningmeester Hans Valkenburg de rekenin gen had nagekeken en zei dat het klopte, ter wijl de speciale commissie het beaamde. Ik zie j het simpel: als het bestuur mij afvalt, valt het ook de penningmeester en de commissie af." Het bestuur heeft nu het standpunt ingenomen, dat Schoenmakers Voorlopig' geen deel mag uitmaken van het bestuur. De ex-secretaris vindt dat een teken aan de wand. „Als ik wer kelijk fout had gehandeld, zou ik helemaal niet J meer in het bestuur mogen. Dat ik nu 'voorlo pig' niet mag, dat woord alleen al, dat zegt dat er, niets meer aan de hand is dan een persoonlij ke aversie tegen mij. Dat zuivert mij. Maar dan nog: zo ga je in de politiek toch niet met elkaar om?" Schleurholtz Boerma zelf is blij met al die aanwinsten, te meer daar nu ook jongeren uit eigen gelederen als een Arie Ram en Cees Post daartoe be horen. Desondanks kent de 32- jarige trainer, die voorheen onder meer één jaar SHO (vierde plaats) en twee jaar WCR (de huidige club van I Joop Molendijk) trainde, nog een tweetal problemen. Het grootste is die van de lan- ge lijst van blessures. Adrie Wander (gebroken ellepijp), Jack Riedijk (gebroken voet). Ton Hoogland (knie) en Ron van Baarle (enkel) kunnen voorlopig niet spelen. Ook Danny Molendijk is gebles seerd (dijbeen), maar hij speel de desondanks mee in de der by tegen HVO (2-2). Terug Na een jaar niet gespeeld te hebben, keerde André Montijn terug, terwijl het met Frank Lokker ook de goede kant op gaat. Hij speelt in het tweede, terwijl in december het 'plaat werk uit zijn been verwijderd wordt, De in Hellevoetsluis wonende trainer, die in zijn ei gen carrière betaald voetbal speelde bij FC Dordrecht, ziet met belangstelling de terug keer van de nu nog buitenspel staande spelers tegemoet. Waarmee zich tegelijkertijd het tweede probleem, zij het heel wat prettiger, aandient. Boerma: „Voetballen kunnen ze allemaal, maar het belang rijkste is, hoe maak je er een hecht elftal van. Vlaardingen bestaat nu vrijwel uit een ge heel nieuwe ploeg. De spelers moeten nog aan elkaar wen nen." Tot nu toe vallen de resultaten in ieder geval alleszins mee. Een overwinning op ZBVH en een gelijkspel tegen het vooraf zo gevreesde HVO betekenden tot dusverre al drie punten. „Het draait inderdaad niet slecht", aldus Boerma, „Vooral met Cees Wander als laatste man ben ik erg blij, terwijl Ron Klaver (de derde van SHO afkomstige speler, red.) op het middenveld erg sterk speelt". Derby's Schleurholtz Boerma verwacht In ieder geval een goed seizoen van 'zijn' Vlaardingen. Of dat meteen het herwinnen van het vorig jaar verloren gegane ter rein moet gaan betekenen, laat hij in het midden. „De compe titie ïs nog maar net begonnen. Bovendien hebben we met een groot aantal derby's te maken, wat ongetwijfeld puntenver lies gaat betekenen. AI spre ken die wedstrijden natuurlijk voor het publiek aan". „Graag zou ik met de eerste drie gaan meedraaien, net als Roon Schleurholz Boerma- .'Meedraaien zou leuk zijn...' vorig jaar bij SHO. Alleen hebben we het op het laatst de promotie niet gehaald en wer den we uiteindelijk vierde. Dit seizoen meedraaien zou met deze nieuwe ploeg een leuk uitgangspunt zijn om volgend jaar door te gaan." Den Haag Het schaduw- team van SVV, dat dit week einde niet naar het Nijmeegse NEC behoefde af te reizen om dat het hoofdveld van De Gof- fert niet twee wedstrijden zou kunnen verdragen, versloeg gisteravond de HVB-hoofd- klasser Westerkwartier met 4- 0. De Schiedamse doelpunten in dit duel, dat in het teken stond van de nederlaagserie van de Haagse zondagclub, werden gemaakt door Johan Wouters en Marcel Oosterdijk (elk tweemaal). Schiedam Ook in de tweede ronde van de landelijke dam- competitie is Schiedam op 10- 10 blijven steken. Nu werd deze uitslag bereikt bij het zwakker geachte Dordrecht. Slechts twee spelers wonnen Schiedam Zesentwintig kunstenaars uit Schiedam Ia- ten weten, dat zij de actie van Amnesty International tegen politieke moorden ondersteu nen. De kunstenaars richten zich tegen de door de Chileen se regering bevolen moorden op burgers. Concrete aanlei ding voor het kunstenaarspro test is de moord op de Chileen se fotograaf Rubén Orta Jopia op 7 november 1980. Veilig heidsagenten doorzeefden hem volgens Amnesty met kogels. Het bewind weigerde een on derzoek in te stellen. Een affiche, waarop de kuns tenaars hun handtekeningen plaatsten, wordt de komende dagen in verschillende gebou wen in Schiedam opgehangen. Het maakt deel uit van de Amnesty-actie tegen politieke moorden, die verder ook be staat uit het schrijven van brieven aan regeringen van landen, waar deze staatster reur voorkomt. Wie hieraan mee wil doen, kan zich mel den bij Luc Korpel, telefoon 266487. De kunstenaars, die tekenden, zijn Piet van Stuivenberg, Theo Wiegman, Maijo van Soest-Verzijden, Marcel War- menhoven, Daniël van Meer- haeghe, Alberto Koppeschaar, Nico Sweep, Frits Henderickx, Jacqueline Henderickx, Sjef Henderickx, Amy Gale, Ad van Otterloo, Albert Verkade, Willy van den Berg, Nanna Tintel, Willy Reppel, Tony van Wassem. Daan van Gol den, D. van Belle, Gando Ngando, Jos Hachmang, Ge-' rard van Soest, Cees Bouw, Ton van Gelder, Jeroen van Rijn en Gea Kalksma. Schiedam Zoals het er *iu naar uitziet zullen Wim Sche we en Koos Gouka volgend jaar niet meer in het eerste cricketelftal van Excelsior'20 spelen. Na een uitermate goed verlopen seizoen in de hoofd klasse vinden beide routiniers het welletjes. Gouka: „wim heeft inderdaad aangekondigd dat hij ermee stopt. Ik beslis pas in februari, maar zoals ik me nu voel, hoeft het voor mij ook niet meer. Rupert Gomes (speler- coach van de Schiedammers, red.) dringt erg aan op nog één seizoen, maar het wordt ook voor mij een steeds zwaardere opgave". Wie dan eventueel de 'captain cy' voor zijn rekening moet nemen, is nog onzeker. Gouka: „Dat is eigenlijk de oorzaak, dat ik nog zolang ben doorge gaan. Er is niemand in de groep die daar al echt aan toe is. Ook Henk Kornet niet. Hij is nog teveel met zichzelf bezig om echt leiding aan anderen te kunnen geven Met klem ontkent Gouka de geruchten, dat Cees van Lin- gen volgend seizoen terug treedt als voorzitter om weer plaats te maken voor Bas Kor net sr. „Dat is volkomen uit de lucht gegrepen", laat zijn ant woord niets aan duidelijkheid te wensen over. hun partij: Rob van Eijk er Piet Memsier. Schiedam mikt bij het heropt reden in de landelijke eerste klasse op handhaven. Pas in tweede instantie wordt een sprong naar de top overwogen, DordrechtSchiedam; J. v.d. WeteringhRon Heusdens 1- 1, Den HartogRob van Eijk 0-2, A, v.d. Weteringh-—Wim Vrijland 1-1, Roedolph—Tlny Mous 1-1, KosiorJeile Groe ne veld 2-0, Van Vloten—Piel Bastiaanse 1-1, KeizerDirk van Schaik 1-1, Lekker ker kerAad Prins 1-1, Horne Piet Meinster 0-2, v.d. Ven Leen Lyklema 0-2, totaal 10- 10. De start van de Vlaardingse damvereniging VDV ïs heel wat minder goed verlopen. Zonder ook meer één oefen wedstrijd te hebben gespeeld, moesten de spelers van VDV aantreden tegen Zwjjndreeht. De eerste nederlaag werd di rect een feit, want met 7-9 ging de wedstrijd verloren. Slechts twee spelers wisten hun partijen in winst om te zetten. De routiniers Wim Niestadt en Coen Biel hadden geen moeite om hun partij in winst om te zetten. Wim Heu velman, die ditmaal achter het hoogste bord zat (Gerrii van Mastrigt was met vakantie), koos voor een vreemde ope ning, waar zijn tegenstander geen vat op kreeg. De partij eindigde echter in remise. Tot een puntendeling kwamen ook Ton Burgerhout en Dik van der Kerkhoff. De drie resterende partijen gingen verloren voor VDV. Leen Torn nam in zijn partij te veel risico en moest dat be kopen met een fikse neder laag, terwijl Dirk Tamboer een fraaie stand op het bord niet vast kon houden. Bn een 7-7 stand ging Cor van Veelen in vast kon en. Bij een 7-7 de slotfase van zijn partij als nog ten onder en dat beteken de een 7-9 nederlaag voor VDV. Vlaardingen Op zater dag 26 november wordt de eerste ronde gespeeld van het D-pupillen bekertoer nooi. Voor de eerste keer wordt het evenment afge werkt. De loting van de eerste ronde ziet er aks volgt uit: DVO '32-De Hol landiaan, TSB-Excelsior M, MSV '71-Rozen burg, RKWIK-DSS '26, VFC- MVV '27, Fortuna Vlaar- dingen-Vlaaridngen. Sa telliet-Zwaluwen en VDL- HVO. Dordrecht In de tweede helft slaagde Fortuna er, on der aanvoering van een voor treffelijk keepende Remy Leerdam, in de aanvalsgolven van ODS het hoofd te bieden. Daardoor bleef het 0-0. Fortuna begon goed. In de ge- lijkopgaande eerste helft kwa men er enkele kansen voor de Vlaardingers. Zo kreeg Rudol- fo Gardeslen oen 'kijker' en treuzelde Jasper Quak net tets te lang. Na de thee werd For tuna ver teruggedrongen. Er moest men man en macht ver dedigd worden, maar de scha de bleef beperkt tot twee boe kingen voor Gardeslen en Ed win Berveling. Rotterdam In de eerste wedstrijd van de competitie behaalden de tafeltennissers van Radio Molenaar de volle winst. Het trio Guy Noordink, Erik Kloppers en Jan Jaap van der Mark moet na de de gradatie uit de landelijk klasse het verloren gegane terrein zo spoedig mogelijk zien terug te winnen. Een hoge notering wordt dan ook in het Vlaar dingse kamp verwacht. Eerste slachtoffer van de da dendrang van de Vlaardingers werd het Rotterdamse Xerxes. Via een 7-1 voorsprong, met verlies voor Jan Jaap van der Mark, werd het uiteindelijk een 7-3 overwinning, De laat ste twee partijen gingen verlo ren door nederlagen van Erik Kloppers en wederom Jan Jaap van der Mark. Guy Noordink won al zijn partijen, terwijl het dubbelspel werd gewonnen met een score van 28-26 in de derde en beslissen de game.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3