22 ROTTERDAM Dossier zoek bij Studentenhuisvesting Hoek van Holland wil overslagbedrijf niet GRAAG GgMAN. Tosfaalmest- industrie loost bergen cadmium' 'SOM H Signaleringssysteem ook in Beneluxtunnel Ontslag zeelieden Nedlloyd akkoord Alsnog akkoord mj lioime Dievegge bijt verkoper China opent container dienst In basisonderwijs: «u. c"i W Bouwbond FNV wil praten met gemeenten EZH betaalt windturbine OP Maasvlakte Dordt krijgt sociale academie Rïffij ia Rotterdams Nieuwsblad donderdag 29 september 1983 RZ/RV/KY/RW Aanklacht bij Watertribunaal: Rotterdam Opnieuw wordt vandaag een aanklacht bekend gemaakt, die volgende week door het Internationaal Wa tertribunaal in behandeling wordt genomen. Het betreft een boekwerkje van de Vere niging Milieudefensie, die zich heeft gericht op de gehele fos faatmes t-industrie in de EEG, in het bijzonder Windmill in Vlaardïngen en IIKF in Per nis. Volgens de vereniging maken de bewuste fabrieken zich schuldig aan lozingen van zeer grate hoeveelheden cadmium, na kwik het meest giftige zwa re metaal. Volgens de aan klacht zal met de verontrei- ging gestopt moeten worden en zouden de fabrieken zich de moeite moeten getroosten om te onderzoeken of het af val ook anders gezuiverd zou kunnen worden. Een onafhan kelijke EEG-stuurgroep zou zo'n onderzoek ter hand kun nen nemen. Per jaar wordt volgens een re cente schatting 1,77 miljoen ton fosfaatgips geloosd door UKF en Windmill. Dat bete kent dat er twaalf ton cadmi um in de Waterweg belandt, en dus in de Noordzee. Cadmi um hoopt zich op in organis men, ook in de mens, niet al leen via voedsel maar ook via de ademhalingsorganen. De gevolgen, zo beschrijft de ver eniging, zijn sterfte bij dieren, Rotterdam Een chef-ver koper van een kledingzaak aan de Lijnbaan is gisteren door een vrouw, die hij op een kledingdiefstal betrapte, In zijn schouder gebeten. Toch 2ag de msn nog kans om het gestolen trainingspak uit de tas van de vrouw te pakken. De dievegge nam hierop de vlucht, nadat zij de winkelier nog met een mes had bedreigd. verminderd voortplantings vermogen en misvormingen aan de ruggewervel. Bij de mens kan aanraking met cad mium leiden tot ontkalking van het skelet, maagontste king, verhoging van de bloed druk en beschadigingen aan lever en nieren. Tang He eer<u •rfup tu lluitenfum Rotterdam mag zeil scholenplan maken W-Z& - Rotterdam Rotterdam krijgt, als eerste gemeente in Nederland, invloed op het basisonderwijs. De stad mag zelf bepalen wanneer scholen worden gesloten, en wanneer ze nog open kunnen blijven. Tot nog toe wer den scholen altijd gesloten door het rijk, uitsluitend op basis van het leerlingenaantal. Het ministerie van on derwijs en wetenschappen ging gisteren, tijdens een overleg met de gemeente Rotterdam, akkoord met de vergaande invloed van de stad, Daarbij werd het kant-en-kla re Rotterdamse scholeriplan geaccepteerd, dat tot stand ïs gekomen door samenwerking van alle zuilen. Volgens een ambtenaar van het ministerie, die bij het overleg aanwezig was, is het voor het eerst dat zo'n uitgewerkt plan door een gemeente is gemaakt. „Ik weet dat ook andere steden ermee bezig zijn, maar zo goed gere geld als in het Rotterdamse plan, is het nergens", aldus de ambtenaar. In de onderwijswereld wordt de invloed van de gemeente Rotterdam als een belangrijke winst gezien, omdat daardoor scholen kunnen worden be houden, die anders hadden moeten worden gesloten- Het komt erop neer dat schoolbesturen elkaar de ruimte geven, in plaats van el kaar te bestrijden. Zo kan een schoolbestuur op de ene plaats in de stad een school sluiten, waardoor een school van een door Richard Stomp ander schoolbestuur kan wor den behouden. Normaal zou den beide scholen dicht moe ten. Elders in de stad kan da dan omgekeerd gebeuren et dat leidt getalsmatig tot eet belangrijke winst. De precieze inhoud van he Rotterdamse plan wordt nq zorgvuldig geheim gehouden Dat komt .omdat de betrokket scholen zglf nog niet over hut toekomst fcijn ingelicht. Hf zijn immers de koepels van di verschillende zuilen die aai het plan hebben meegewerkt Rotterdam Rijkswaterstaat gaat in een tienjarenplan het sig naleringssysteem in alle rijkstunnels aanpassen. Het is de bedoe ling dat hetzelfde systeem zal worden aangelegd als op rijksweg 13 (Rotterdam-Den Haag). Met het aanpassen van het waarschu wingssysteem zijn enkele miljoenen guldens gemoeid. Als eerste zal de zuidelijke randweg naar de Beneluxtunnel aan de beurt komen. Volgens rijkswaterstaat ïs dat vooral, omdat het signaleringssysteem in de Beneluxtunnel hard aan vervang 2 toe is. Bovendien streeft men naar een uniform systeem. De signaleringssystemen worden vanuit een centrale in Delft in werking gesteld. Het systeem, dat dit jaar op rijksweg 13 functio neert. geeft in allerlei verkeerssituaties precies aan wat er aan de hand Is. Volgens rijkswaterstaat zijn alle dertien tunnels, die in het bezit zijn van het rijk, toe aan grondige renovatie. Naast het aanbren-. gen van het nieuwe signaleringssysteem zullen de tunnels ook voorzien worden van een brandwerende laag. Het werk moet in 1995 voltooid zijn. Rotterdam De Bouw- en Houtbond FNV wil op korte termijn van de gemeentebestu ren horen wat zij kunnen doen aan verbetering van de werk gelegenheid in de bouwnijver heid. De bond wil met alle be trokkenen, inclusief werkge vers, komen tot een vorm van samenwerking om de bouw te stimuleren. Gedacht wordt aan het verlenen van prioriteiten voor Infrastructurele werken en het opzetten van leerling bouwplaatsen. Rotterdam bij voorbeeld doet daar amper iets aan, in elk geval veel te wei nig vindt de bond. Het district Zuid-Holiand-Zuid houdt zaterdag in Vlaardingen een forum met wethouders van Hellevoetsluis, Dordrecht en Rotterdam waarin die pro blematiek aan de orde wordt gesteld. 4 De Tang He onder een van de containerkranen van Unitcentre. Rotterdam De 16.100 bruto ton metende Tang He opent deze week vanuit Rotter dam de vol-con tain er- dienst van China Oce an Shipping (Cosco) tussen West-Europa en het Verre Oosten. Dit eerste schip capaci teit 1.115 containers van 20 voet lengte lost en laadt bij de Uniteentre-terminal van Multi-Terminals aan de Waalhaven (Pier 7) enige honder den containers. De Volksrepubliek China biedt tweemaal per maand een afvaart in deze 'Sino Euro pean Container Liner Service'. De Chinese staatsrederij, die negen vol-containerschepen in de Westeuropese dienst zal inzetten, handhaaft de bestaan de dienst met conven tionele vrachtschepen. In West-Europa doen de containerschepen van Cosco de havens Antwerpen, Londen, Rotterdam en Ham burg aan. In de Volks republiek China zijn Shanghai en Hstnkang de laad- en ioshavens. Verder bezoeken de schepen ook Singapore en Hongkong. Rotterdam Na een artikel in het zich pro gressief noemende studentenblad Venijn over vermeende malversaties bij de Stichting Stu dentenhuisvesting Rotterdam (SSR) is binnen de stichting een aantal maatregelen genomen- Zo is onder meer aangifte gedaan van vermis sing van gegevens uit het dossier van een ex- werknemer. Volgens drs. P.T. Vlaar, secretaris-penning meester van de stichting, ziet het ernaar uit dat men probeert iemand een bak te zetten. Na de eerste geruchten over mogelijke malversaties heeft het bestuur accountants opdracht gegeven een extra diepgaand onderzoek in te stellen. Een onderzoek dat met het oog op volgende subsidie-aanvragen toch gedaan had moeten worden. De accountants hebben geen onregel matigheden kunnen ontdekken. Een eigen onderzoek leerde dat het in Venijn afgedrukte kasbewijs voor de aanschaffing van postzegels niet geheel overeenstemde met het origineel in het dossier van de stichting. Op de fotokopie was met de hand een datum toege voegd. Directeur E.H. Gröllers meende daarin het handschrift van een secretaresse te herken nen. Zij gaf daarop toe dat ze thuis nog meer afdrukken van financiële stukken had „om haar positie te kunnen verbeteren als dat nodig mocht blijken". Zij is op staande voet ontslagen. Nader onderzoek leerde dat een werknemer, die in maart al ontslag had genomen, heeft be schikt over vertrouwelijke gegevens. Gisteren bleek dat uil ziin personeelsdossier een aantal stukken is verdwenen. Daarvan is, aldus drs. Vlaar, aangifte gedaan bij de politie. Hoek van Holland Het da gelijks bestuur van de deelge- meenteraad heeft een be zwaarschrift ingediend tegen de vestiging van het Europees Massagoed Overslagbedrijf (EMO). Het bestuur constateert daarbij dat er in Hoek van Holland weinig sprake zal zijn van ge luidshinder. Ook toont het zich tevreden over het aanleg gen van een sproei-installatie langs de gehele lopende hand, Drie meter hoge windsehotten Rotterdam Nedlloyd mag 216 buitenlandse opvarenden van de vloot ontslaan. Het Gewestelijke Arbeidsbureau heeft daarin toegestemd, om dat het ontslag economisch noodzakelijk is gebleken, zo zegt het GAB. Met de goedkeuring van het GAB komt een eind aan het conflict dat rond het ontslag van deze zeelieden de afgelo pen maanden heeft gespeeld. Het Bureau voor Rechtshulp in Rotterdam spande bijvoor beeld een kort geding tegen de staat aan, omdat die zich ten aanzien van buitenlandse zeelieden in de wetgeving discriminerend zou hebben gedragen. De president van de Haagse rechtbank bepaal de dat de toenmalige minis ter van verkeer en water staat Tuijnman inderdaad te ver was gegaan. De ontslagen buitenlandse gezellen kunnen nu een tij delijke verblijfsvergunning voor zes maanden aanvra gen, teneinde ander werk te kunnen zoeken. f moeten voorkomen dat koien en ijzererts door de wind kun nen worden verspreid. Daarnaast zijn er echter zoveel negatieve effecten dat het deelraadsbestuur toch heeft gemeend een bezwaarschrift te moeten indienen. Niet bij alle opslaghopen worden sproeiers feplaatst. Tevens komen bij et aanleggen van grote voor raden de bergen steenkool bui ten het bereik van de sproei- installatïes. Het aanbrengen van eventueel losse sproeipa- len wordt onvoldoende geacht. Volgens het Hoekse bestuur moet de voorwaarde worden gesteld dat het bedrijf ver plicht is alle opslaghopen op het terrein te besproeien. Dit ter voorkoming van stofover- last. Het deelraadsbestuur ver wacht verder een toename van de stoflast doordat EMO de maximum-capaciteit van 13 miljoen ton ijzererts en 9 mil joen ton kolen zal gaan benut ten. Het bedrijf kan geen toezeg ging doen over het gelijkblij- ven van de stofuitworp op 73,5 kilo per uur. Een nog zwaardere belasting van het milieu en een nog ver der overschrijding van de stof- norm wordt door het deel raadsbestuur ontoelaatbaar ge acht. Het bezwaarschrift is inge diend zonder dat de deelge- meenteraad zich als geheel heeft kunnen uitspreken. Dit omdat anders de termijn van indiening zou worden over schreden. De« deelraad moet er in de vergadering van van avond nog zijn goedkeuring aan geven. Rotterdam De EZH (het sa menwerkingsverband NV Elektriciteitsbedrijf Zuid-Hol land) zorgt voor de financie ring van de enorme experi mentele windturbine, die op de Maasvlakte zal worden ge bouwd. Deze installatie, voor zien van zes turbines met een doorsnee van 16 meter aan één mast van meer dan zestig me ter hoogte, wordt gebouwd en onderhouden door het GEB Rotterdam. De EZH bepaalt de bedrijfsvoering. De investeringskosten voor deze 'multi-windturbine', die een vermogen van 400 kilo watt krijgt, worden geraamd op 1,6 miljoen gulden. Het is mogelijk dat daarin tot een be drag van zes ton subsidies worden verstrekt, op basis van beperking van energiegebruik in de zogenaamde non-profit- sector, en op grond van de re geling voor demonstratiepro jecten in energiebesparing. De raad van commissarissen van de EZH heeft gisteren de directie van deze NV gemach tigd, het multi-windturbine- project te doen uitvoeren. De plaats ervoor op de Maasvlakte moet nog nader worden be paald, Men wil de installatie aller eerst gebruiken om produktie- gegevens te verzamelen en de invloeden op het elektriciteits net te bestuderen. Er zijn mensen die onze krant nog niet lezen. Uw beste vriend of vriendin misschien. Breng daar even f Maam.-. verandering in. m Adres- Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst I POSfe en goed beloond! Want voor die kleine* moeite krijgt u een verzilverd °°nPLa/s.-. miniatuur van de Laurenskerk. O01;*"»-.-. o f Postcode;. reJefooC: Rotterdam/Dordrecht Het ministerie van onder wijs en wetenschappen heeft toestemming gege ven voor een nieuwe soci ale academie in Dordrecht en voor uitbreiding van twee scholen in Rotter dam. De Dordtse academie op protestants-christelijke grondslag krijgt plaats voor 400 leerlingen. In Rotterdam mag het la ger technisch onderwijs op reformatorische grondslag uitbreiden. De school vroeg al vier jaar toestem ming om te mogen groei en, maar telkens tever geefs. Nu mag de school 350 leerlingen groter wor den; het gaat om 200 in het Ihno en 150 in het Ito. De stichting algemene ge zondheidszorg (beroepson derwijs), mag 250 leerlin gen meer aannemen. Stakingsdreiging afgewend: 1 m* p* Rotterdam Alsnog zijn directie van Tiofine (eigendon; van Billiton) en de bonden tot overeenstemming gekomet over een nieuwe cao, die tot i april 1985 van kracht is. Vol gens districtsbestuurder Heal Krul van de Industriebond FNV verkeert het driebon- derdkoppige personeel in eer. 'overwinmngs&temmmg'. Di recteur ir. J.M. Sehonevelc zegt op zijn beurt dat de be drijfsleiding de bonden flin» tegemoet is gekomen. Tijdens twee ledenvergaderin gen vanavond in Rozenbur zullen de personeelsleden zie uitspreken over de resultaten van de onderhandeling. Tot gisteren dreigde bij -Tiofi ne een staking, die volgens ói directie een kwart miljoen gul den per twee dagen zou zijn gaan kosten. Eén van de punten van over eenstemming is het invoeren van een zogenoemde vier-vijf- ploegendienst per 1 oktober 1984. Daarnaast komt er voor de dagdienst een arbeidstijd verkorting, die in 1985 moei uitmonden in elf extra vrij" dagen. Het voornemen van o directie de zogenoemde ploe- gentoeslag van 28 procent te rug te brengen naar 26 is tij dens de langdurige onderhan delingen van gistermiddag van tafel gehaald. Het percentage blijft 28. Volgens districtsbestuurder R Walravens van de Industrie bond hebben kaderleden bt Tiofine inmiddels de voorstel' len positief bevonden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 4