Woonboten rond november verplicht op het riool Van der Wel haalt uit naar houding PvdA'ers Aantal ontslagen in ziekenhuis gedaald tot 13 'Gemeente moet woningonderzoek beginnen' OP ADVIES VAN WERKGROEP: VIAARQINGSH6BE1U SCHIEUAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Gemeentewerken zoekt goedkopere oplossing Desnoods vechten We! door tot de Kroon Geen antwoord op vragen over 'oortjes' Samenwerking '77; klakkeloos gebouwd Affaire Van der Lugt: raadslid wordt genegeerd Recessie belangrijk motief bij bouwplan Platanendreef OVATERWEG VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1983 Vlaardingen De woon bootbewoners aan de Vaartweg en het Jaagpad ,n£bij het politiebureau hebben vernomen, dat de aansluiting op het riool voor hun deur staat. Hoe wel het Vlaardingse ge meentebestuur sinds be gin juni geen enkel con tact meer met de 22 bewo ners heeft, blijkt gemeen tewerken opdracht en de benodigde financiën te hebben gekregen om voorbereidingen te tref fen. De bewoners van de tien woonboten weigeren echter iedere medewer king. Desondanks zullen de werkzaamheden rond november van start gaan. „Ze kunnen hoog en laag springen", roept bewoner Fred Trooster strijdvaardig .uit. „maar als wij er niet achter staan, gebeurt het niet. We gaan door tot de Hoge Raad." Hij heeft het gemeentebestuur een velletje handtekeningen van alle betroffenen gestuurd. Ze willen weten wal er is be sloten en voegen er aan toe, „dat er niet op moet worden gerekend dat wij akkoord gaan met de door u gestelde fi nanciële afwikkeling." „We willen best op het riool, maar dan wel voor een nor maal bedrag. Nu moeten we met z'n allen veertigduidend gulden opboeren. Om de riole ring renaaoei te maken, heb ben ze ons met een extra hoog tarief opgezadeld. Eerst waren het onze tuintjes, toen de ka- bel-tv en nu het riool. De ge meente denkt ons zeker altijd maar te kunnen uitbuiten", benadrukt Trooster nog eens. Afdelingschef Van Vossen van gemeentewerken ontkent niet dat de vierduidend gulden, die per woonboot moet worden betaald voor hup onvrijwillige aansluiting op dè riolering, een hoop geld is. „We zijn nu aan het zoeken naar een goedko pere mogelijkheid. De bedoe ling is, dat we met gietijzer door de kademuur heengaan en dat maakt het vrij kostbaar. Als we echter met kunststof kunnen werken, zou het goed koper zijn. En dat wordt nu bekeken." Woonboten wcigercnm ede werk in. i Uit deze krant van 2 juni. Schiedam De personeelsinkrimping, als ge volg van de tegenvallende beddenbezetting, bij het Schielandziekenhuis is teruggebracht tot dertien verpleegkundigen. Aanvankelijk stonden zeventig banen op de tocht. In feite gaan er maar twaalf arbeidsplaatsen verloren, aan-' gezien er onder de dertien ont slagen enkele part-timers zit ten. De ontslagen vallen uit sluitend in de verpleegkundige sector. De vrees dat alle dertien leer ling-verpleegkundigen, die deze maand hun diploma be halen, zouden worden ontsla gen, is niet uitgekomen. Dat komt omdat bij het bepalen van de personeelsleden die ontslagen worden, het aantal jaren dat men aan het zieken huis is verbonden een belang rijke rol speelt. En sommige gediplomeerde verpleegkundi gen zijn korter aan het zieken huis verbonden dan de leerlin gen, omdat de dienstbetrek king bij leerlingen al ingaat bij de aanvang van de opleiding. Het lagere aantal ontslagen kon vooral worden bereikt door natuurlijke afvloeiing en de bereidheid bij een deel van het personeel om korter te gaan werken ten gunste van hun collega's, die anders ont slag boven het hoofd hing. Toen begin dit jaar bekend werd dat het budget van het ziekenhuis fors werd verlaagd, werd nog gesproken van ze ventig ontslagen. Door het als nog toekennen van een groei- norm van een half procent voor dit jaar en de behoefte aan meer personeel ten gevol ge van de landelijk invoering van drie extra-vrije dagen voor ziekenhuispersoneel, rol de van de zomer een aantal van 35 uit de bus. Middels een enquête heeft de directie daar na de bereidheid onder het personeel gepeild om korter te gaan werken. Algemeen-directeur F. Sonne- veld zegt dat het natuurlijk nooit leuk is om mensen te ontslaan, maar is toch niet on tevreden over het bereikte re sultaat. „Het is een stuk beter gelopen dan het er aanvanke lijk uitzag." Hij kan niet garanderen dat het Schielandziekenhuis de komende jaren weer zal wor den gedwongen tot een persn- neelinkrimping. „In de hele ziekenhuiswereld is sprake van een dalende beddenbeze- ting. Ik hoop dat het geleide lijk gaat en dat we het kunnen opvangen door natuurlijk ver loop." Schiedam Het D'66-raadsIid Adrïe Reijnhout krijgt van loco-burgemeester Reinier Scheeres geen antwooord op zijn vragen over de openstel ling van de 'oortjes' bij de Be- neluxtunnel. „Het overleg tus sen de betrokken overheden duurt niet alleen voort, maar biedt inmiddels ook perspec tief', schrijft Scheeres aan het raadslid. Volgens de Schiedamse loco- burgemeesier is het niet bij voorbaat uitgesloten dat tussen de partijen overeenstemming wordt bereikt over de aanleg van de zogenaamde 'ruime va riant'. Volgens Scheeres kunnen de financiële moeilijkheden wor den overwonnen en krijgt men naar verwachting van irijk en provincie een subsidie ;Van minimaal 1.750.000 gul den. De gemeente Vlaardingen heeft zich namelijk bereid ver aard de meerkosten voor de aanleg van de ruime., variant, voor haar rekening te nemen. Schiedam trekt ton uit voor alternatief werk Daar gaat weer een eerste paai. Vlaardingen Op het nog ontgonnen stuk terrein aan het ein de van de Holysingel worden binnen afzienbare tijd weer 206 huurwoningen uit de grond gestampt. Op die plaats werd gister middag vast een eerste, zeker vijftig meter lange paal geheid. Voorzitter Verburg van de Vlaardingse woningbouwvereniging Samenwerking '77 vraagt zich echter af of gestapelde bouw nog wel moet worden voortgezet. Hij meent dat de woningbouwcorporaties, in Vlaardingen zeker hun hand in eigen boezem mogen steken. „We hebben maar klakkeloos gebouwd wat er werd voorgeschreven. Voetstoots hebben we kreten uit Den Haag aangenomen. Eén- en tweeka merwoningen moesten er komen. En nu moeten we weer kleine eengezinswoningen gaan bouwen. Maar we zouden eens moeten kijken naar de effecten." „Nieuwe woningen", benadrukte de voorzitter met het oog op de net geheide eerste paal, „verhuren we wel. Die 2ijn vaak een stuk goedkoper dan gelijke, oude huizen. Het prooleem is dat bestaande woningen nu leeg raken. Waar moeten we de mensen voor één- en tweekamerwoningen vandaan'halen? Van buiten de stad soms? De gemeente moet het voortouw nemen en eens met een woningonderzoek gaan beginnen." Een half uurtje daarvoor had wethouder Jelle Wijnstok (woon ruimteverdeling) de aanzet gegeven tot de bouw van de 206 wo ningen. In een hooggesloten lange, witte overjas, dito hand schoenen, witte helm met daar bovenop een witte koptelefoon had hij volgens toeschouwers meer weg van een 'muppet' dan. van een statig.bewindsmarirDe paal ging onder daverend ge weld "de grond in, zodat de hutzen aan de Pijnboomdreef op hun grondvesten stonden de trillen. Schiedam De gemeente Schiedam gaat een werk groep in het leven roepen, die zich speciaal gaat be zighouden met vervangend, alternatief werk in de gemeente Schiedam. Het college van B en W heeft hiertoe het besluit genomen naar aanleiding van de nota 'Vervangend werk gemeente Schiedam'. Deze. werkgroep bestaat uit medewerkers van de GSD en de gemeente Schiedam. ,De nu gereed gekomen nota- is een vervolg op de nota 'Op de bres voor werkge legenheid' en is een voorloper van nog op te stellen actieplan. R en W van Schiedam zijn be reid de uitvoering van de nota op de prioriteitenlijst voor de jaren 1984 tot en met 1988 te .plaatsenden hiervoor een be drag van 100.000 gulden te re serveren. Voor dit jaar wordt 20.000 gulden beschikbaar ge steld om het project op te star ten en lopende projecten rug dekking te geven. De nieuwe werkgroep 2ou zich continu moeten gaan bezig houden met het onderzoeken van ontwikkelingen op dit ter rein, het bevorderen van alter natief werk, het opheffen van belemmeringen en het bevor deren van initiatieven. Ook een lid van het college zal in de werkgroep zitting krijgen. Wethouder Herman Posthoorn is de eerst aangewezene, De werkgroep gaat onderzoe ken wat de mogelijkheden zijn voor de verschillende groepen werklozen op het gebied van scholing, projecten in de be taalde en de onbetaalde sector, subsidieregelingen en het scheppen van voorwaarden voor nieuwe bedrijvigheid. Per jaar wordt een programma opgesteld. De activiteiten, die niet tot het gemeenschapsta- kenplan behoren, worden uit gevoerd door het werklozen- project De Trechter. De commissie zich ook moeien buigen over werken met be houd van de uitkering. De re gels zouden als het nodig is moeten worden aangepast. ||iiiiiiiiiiiiiiii!iimiiiuiiiiiiiiiiiiiiMiHii!iii[iiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiii!fi[ii!iimiiiiiiiiiiü[iiiiiiiitiüiiiJiiinuiiiiniiii][i!uiiii[iiiiiiiUEi[i!iiiiiiiiiiit]iiiiiitfiiiniiiiii)uiuiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiHimmitiii!miiii^ 1 Schiedam Het okto- ber-nummer van Voor- li waarts, het afdelings- h blad van de PvdA in Schiedam, opent met 1 een opmerkelijk stuk van Pvd A-lid Cees van der Wel, die fors uit- 1 haalt naar de houding van veel PvdA-bestuurs- leden en fractieleden s ten opzichte van coliega- 1 raadslid Jos van der 1 Lugt. Van der Wel constateert dat Van der Lugt door zijn partijgenoten volstrekt wordt genegeerd en dat het lijkt alsof hij is verworden tot slechts het laatste deel van zijn naam: lucht. Van der Wel haalt als voorbeeld de bijeenkomst van vorige maand aan, waarin PvdA en VVD hun éénjarige sa menwerking vierden, en waarvoor Van der Lugt niet was uitgenodigd. „Misschien was het door iemand vergeten, maar denkbaar lijkt dat aller minst", schrijft Van der Wel in het afdelingsblad. „Die avond was op zijn minst gesproken krenkend voor het PvdA-raadslid. Met mensen humaan om gaan, kan de PvdA Schie dam niet", constateert hij. Die laatste stelling werkt hij in zijn verhaal nog wat nader uit. Van der Wel constateert dat de PvdA een kwade naam heeft op gebouwd, waar het perso nen betreft. „Echt ver in de geschiedenis hoeft niet te worden teruggebladerd om schrijnende voorbeel den te vinden. Er is vol doende bewijslast om te kunnen vaststellen, dat de PvdA Schiedam niet met mensen om kan gaan. Er hoeft slechts herinnerd te worden aan de namen van Clara Stroman, Jaap Looij, Jaap de Visser, Hans Ko- nings." i Deze mensen werden in het nabije verleden ook het slachtoffer van incidenten of meningsverschillen, die zich binnen de afdeling voordeden. Volgens Van der Wel kennen de rellen binnen de Schiedamse par tij allemaal hetzelfde ver loop: het begint met een politiek meningsverschil. „Wordt dat niet bijgelegd, dan gebeuren er andere dingen." In het verhaal in de Voor waarts geeft het Pvd A-lid in grote lijnen weer hoe de affaire rond Jos van der Lugt, die wegens vermeen de fraude is ontslagen als opbouwwerker in Schie- dam-Noord, is uitgegroeid van een incident tot een le vensgrote rel, die er toe heeft geleid dat het raads lid binnen de fractie vrij wel geheej wordt gene geerd en die diverse malen uitdrukkelijk ten horen heeft gekregen dat hij zijn plaats in de Schiedamse ge meenteraad beter maar ter beschikking kan stellen. Jos van der Lugt zelf merkt in het verhaal onder meer nog op graag met het PvdA-bestuur over de zaak te willen praten. „Maar dan moet iedereen zijn starre besluiten terugne men. Soms zie je de haat bij mensen van onze partij in de ogen staan. Je vraagt je dan af wat er dan nog mogelijk is." -iJiti!iiiiinniitiiiiiitiiiiiiiiitiHiiiiiiiii!iiiiiitiiiii[iiiiiiiii]ii]!iiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiii[iiiiiitiiiiK?itt]riiiiiiiiiiiJ!iiHiiiiiitiiiiiiiiiiftiiiiiiiiiiiii]fiiiiiiiHiiiiiiii^irft[tiiii[)iiiitiijiii]|[iiHiniiittiiiiii!tiimii!i= Vlaardingen Waarom heb ben de belanghebbenden bij de bouw van 46 premie A-koop- woningen op het 'bungalow terrein' aan de Platanendreef geen brief van de gemeente gehad? Die vraag hield de commissie bezwaarschriften, die gisteravond bewoners en gemeente hoorde, bezig. Rijn mond acht het aanschrijven van de bewoners immers wen- selijk? „Het is niet voorge schreven. Bovendien is het moeilijk om te bepalen wie nu wel en wie niet belangheb bend zijn", was het antwoord van een Vlaardingse ambten naar. Voorzitter Jo Schriel zag zich genoodzaakt de vergadering van de commissie te verplaat sen naar de raadszaal. Zo veel omwonenden waren er geko men om hun bezwaren tegen de door de Raad van State voorlopig stilgelegde bouw kracht bij te zetien. Die be zwaren richten zich voorna melijk tegen de hoge bebou wingsdichtheid op de plek, waar oorspronkelijk bunga lows zouden komen. Boven dien vinden ze de 46 wonin gen, die door aannemingsbe drijf Van der Waal worden ge bouwd, lelijk. De vertegenwoordigers van de gemeente voerden vooral eco nomische motieven aan om het plan toch door te zetten. De gemeente lijdt op de niet bebouwde grond een groot renteverlies. „De gemeente heeft er belang bij dat er zo snel mogelijk gebouwd wordt", aldus een ambtenaar. Om de zelfde reden is het plan nog in de vakantie ter visie gelegd, „Elke maand dat er niet ge bouwd wordt betekent op nieuw verlies." Bungalows bouwen in een tijd van econo mische recessie ziet de ge meente niet zitten. Raadslid Maarten vermeer (CDA), een van de toehoorders bij de vergadering, rekende uit dat de gemeente ook -verlies lijdt als er wel gebouwd wordt. Een deel van de grond wordt namelijk niet uitgegeven. Een sommetje van Vermeer leerde al snel, dat de gemeente er elk jaar meer dan tachtigduizend gulden op toe moet leggen, zo lang die grond braak blijft lig gen. De premie op de woningen en het contingent huizen dat Vlaardingen dit jaar mag boui wen komen in gevaar als het werk niet snel wordt hervat, betoogden de ambtenaren- Maar dat, vonden de bewo-t ners, mag geen argument zijn om toch met de bouw van dé huizen door te gaan. w, v> i-' M 1

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1