ROTTERDAM 19 Romeins krijgshuis, hofsteden en lustoorden AGENDA Crooswijk, zoals "t was... CROOSWIJK ZOALS'! WAS Het college en de rechten van de raad "KBÖNÏfK EN KRITIEK Politiek-cultureel café gaat open «- Sfc*-" te' Subsidie voor Kunstgesticht Rotterdams Nieuwsblad vnidag RL/RZ/RV/RY/RW/RS 30 september 1963 Aan het einde van de jaren zeventig ging in C roos wijk het ene na het andere 'monu ment van een volksbuurt' te gen de grond. Talloze gezin nen vertrokken. ,.C roos wijk is Crooswijk niet meer", klonk het toen. terwijl de ou dere buurtbewoners mis troostig naar de open plek ken staarden. Het abattoir, waar zelfs al in 1878 Crooswijkers in de rij hadden gestaan voor een stuk kopvlees, werd een prooi van de sloper. De alou de veemarkt, die in 1867 was aangelegd om tegemoet te komen aan de wens om een centrale plaats voor de 'han del in koesbeesten', werd vol gebouwd. Andere monumen ten verdwenen al eerder. Zo als de in 1907 gebouwde Ko- ningïnnekerk, die na een complete rel waarin uit de gewelven, opgediepte kokers een hoofdrol speelden, in met donderend geraas ter aarde stortte. En niet te vergeten de fabrieken van Jamin en Heineken, waarin talrijke Crooswijkers vele ja ren van hun leven hadden gewerkt. Toch lag er over Crooswijk vele jaren lang een sombere klank. Crooswijk was voor de buitenstaanders in de eer ste plaats de begraafplaats, daar aangelegd om de vele doden van de cholera-epide- mieen van 1832 en 1866 te kunnen herbergen. Naar Crooswijk ging je in die jaren niet als je er niets te 2oeken had; hooguit één keer in je leven, al was 't dan wel met een de laatste keer. Waar geen enkele R' *er- damse wijk er ook maar een moment over piekerde om een stank uitbrakende fa briek als die van Frangois Adriaan Molyn onderdak te bieden, had Crooswijk ge woon niets in te brengen; burgemeester en wethouders van Rotterdam gingen er zonder dralen van uit dat een beetje stank op deze plek geen bezwaar vormde. En zo werd Crooswijk langzaafn maar zeker in het verdom hoekje geduwd. Het werd een achterbuurt, waarin de criminaliteit hoogtij vierde en die bij elk bevolkingson derzoek veruit het hoogste scoorde als het ging om bui tenechtelijke geboorten. drankmisbruik, armoede en werkloosheid. Maar tegelijkertijd vormde zich in Crooswijk een ge meenschap, die lak had aan de buitenwereld. Men han teerde er zijn eigen wetten. Jaren later, tijdens de tweede wereldoorlog, bleek dat zelf de Crooswijk plotseling een vluchtplaats voor duizenden.* Ineens was Crooswijk niet slecht meer. Weliswaar werd de buurt het centrum van een zwarte handel die zijn weerga niet kende, maar dat het in donkere stegen met si garetten en levensmiddelen leurende legioen zwart-han- delaren vooral uit niet-Croos- wijkers bestond, was iets waar men achteloos aan voorbij pleegde te gaan. Crooswijk was ook de plek waar in mei 1943 een Engelse bommenwerper tussen de huizen te pletter sloeg. Crooswijk werd vaak verge ten en verguisd. Maar het was wel de plek waar ïn de broeierige zomer van 1934 de met rellen omgeven huureta king zijn hoogtepunt beieik- te. Net als in de Amsterdam se Jordaan patrouilleerde de politie er met het geweer in de aanslag. En er werd gé- schoten. Crooswijk was ook de plek waar de voetbalclub Sparta op een veld aan de Prinsen- laan zijn eerste kampioen schap van Nederland behaal de en er aantrad tegen de eerste buitenlandse club, Harwich Parkestone. En Crooswijk was het Schutters veld, de plek waar tot 1907 de Rotterdamse Schutterij in actie kwam en waar later de Mariniers exerceerden. Het zijn stuk voor stuk verdwe nen historische plekjes. Langzaam maar zeker veran derde de houding van Rotter dam ten opzichte van de zo lang verguisde wijk. Mis schiet kwam het omdat de Crooswijkers uitzwierven over de stad en waar ze ook neerstreken duidelijk maak ten nog steeds trots te zijn op hun buurt. „Crooswijk daar woon ik", was zo"n kreet waarmee de bewoners aan dacht trachtten te trekken. En het lukte. De krotten gin gen tegen de vlakte. Maar daarmee ook de historische plekjes waar de Crooswijkbr had rondgezworven en was opgegroeid. Nu rest nog slechts de herinnering. In twaalf afleveringen brengt deze krant de belang rijkste plekjes en gebeurte nissen terug w de herinne ring. Crooswijk, zoals 't was... De eeuwenoude historie van Crooswijk De historie van de Rotterdamse wijk Crooswijk voert eeuwen terug. Naar de jaren waarin welgestelde Rot terdammers er hun buitenverblijven hadden. Maar zelfs nog veel verder, toen de Romeinse heirseharen er ten tijde van keizer Hadrianus het krijgshuis Castra Helium bouwden, en er een met steenslag geplaveide heirbaan aanlegden. •i&'ZL V. V&T' - De omgeving bestond toen nog vooral uit moerasgronden. En juist daardoor was het, zo re deneerde men eeuwen terug, te enen male ondenkbaar*dat het mensenhanden waren ge weest, die op deze on door waadbare plek een krijgshuis konden bouwen. Hier moesten hogere machten in het spel zijn geweest. En zo ontstond de legende van de reuzin, die op een dag als uit het niets te 'voorschijn was gekomen, lan- ge tijd over de moerassige vlakte had gestaard, vervol- gens haar enorme voorschoot had volgestouwd met bergen zand en pardoes de zuigende modder was ingestapt Enkele uren later lag er in hei moeras een gigantische zandheuvel. En daarop verrees dan het bouwwerk. Omstreeks het jaar 1280 werd de polder op last van Aleida van Henegouwen ingedijkt Was er toen van het bestaan .van Crooswijk nog geen spra- .ke, in 1337 werd er zijdelings •gerept over het bestaan van een gebouwtje op die plek en in 1361 verrees er een bouwsel dal omschreven werd als een kapel. De naam van de meest bekende hofstede. Het Duif huis, dook op in de vijftiende eeuw. Méér dan een bouwvallige to ren, buiten de vesten van de stad, in het gebied van Ru- broek, was het echter niet. Ei genaar was Claes Vranckenz. In de omgeving van Het Duif huis bezat ook de in Dordrecht .woonachtige Jacob Croesingh Heer van Benthuuysen vier morgens land. Drie morgens daarvan werden aangekocht door de zoon van Claes Vranc kenz, Vranck CJaesz, met de bedoeling het bezit 'in de wo- ninge en onder het Huys te Krooswykuit te breiden. Bewoonbaar De hofstede was toen nog steeds niet als woning in ge bruik. Dit veranderde pas in 1584, nadat de zuster van Vranck Claesz, Annetje Claesdr, In het huwelijk was getreden met Adriaen Leên- dertz Besemer, een uit Ouder kerk afkomstige handelaar in koebeesten. Vranck Claesz was toen al in 1581 overleden, waardoor zijn vrouw Fijtje Jo- risdr met twee kinderen ach terbleef. Het toeval wilde dat Fijtje hertrouwde met Jan Leendcrtz Besemer, de zwager van Adriaen. En deze Jan was het, die het landgoed nog ver der uitbreidde en de hofstede bewoonbaar maakte. Zo pas seerde er in 1602 een acte van Het Duifhuis, waarin gespro ken werd over: 'met de huy- singen, barch, schuyer, pootin- ge ende plan tinge daer op staendc'. Op dat moment werd ook de naam Krooswyk officieel gere gistreerd, want in 1599 hadden de twee stiefzonen van Jan Leendertz Besemer, Claes en Joris Vranckenz, respectieve lijk korenkoper en bakker van beroep, hun naam verrijkt met dc toevoeging Krooswyk, Maar Jan Leendertz Besemer overleed en de rechten op Krooswyk gingen over op zijn enige dochter Machteld, ge huwd met de korenkoper Gijs- brecht Cornel isz Elsewael. Op het moment dat ook Machteld overleed, waren de kinderen uit dit huwelijk nog mindeija- rig, waardoor hun voogd, Hen- drick Vermaet, zijn vrouw Maria Gijsbrechtdr Elsewael, en de familie Krooswyk. be sloten Het Duifhuis of Huis te Krooswyk te verkopen aan Allard van der Duyn, brouwer in de Roode Leeuw. De hofste de veranderde voor een be drag van /13.000,- van eige naar. Van der Duyn ging on middellijk aan de slag om zijn pas verworven bezit te veran deren in een buitenverblijf. En dat hem dit lukte, blijkt uit de weergave van Jacob Lois in zijn 'Beschrijving van Schic- land"; 'het huis werd vernieuwt ende seer heerlijck vertimmert ende vergroot met schoon e opge-> metselde graften en schoone plantagien, met seer schoone hooven en tuinen verciert, ende noch met eenige perceel- en van landerijen vermeer dert'. Het was 1696 geworden toen de erfgenamen van mr. Corne ll's Allardsz van der Duyn, de zoon van Aliard, de hofstede verkochten aan Mr. Eewout Prins. In de acte werd gespro ken van: 'een welgelegen en zeer vermakelijke hofstede, van ouds genaamd Het Duif huis ofte het Huis te Kroos wyk'. Hierna verkreeg Mr. Adriaen Deynoot. koopman, burgemeester en vroedschap van Rotterdam, de hofstede door erfschap in zijn bezit, waarna, na zijn overlijden in 1744, zijn met Abraham Ge vers gehuwde dochter, vrouwe Kenau Deynoot, eigenaresse werd. Zij overleed in 1780 in het Huis te Krooswyk. De naam van de hofstede dook weer op in 1817, toen er op 6 maart in de Rotterdamsche Courant een advertentie ver- Scheen met de mededeling dat het vermaarde Huis te Kroos wyk zou worden geveild. Het werd hierin beschreven als: 'een fraai Heerenhuis, nu ook geapproprieerd tot een volko men winterverblijf, voorzien van en fraai je geschilderde ruime Zaal cn andere spatieu se Kamers en Vertrekken, meest gestukadoord en alien proper behangen, rut me Keu ken en andere Commoditeiten, .voorts Tuinmanswoning, Stal ling voor zes Paarden, Koets huis', Oranjehuis, Koepel aan cfe Botte... zijnde in de plaats die over en langs de Botte een aangenaam Uitzigt is hebben de, verscheidene riante partij en Water- en Slingerbeken, Houtplantsoen, warmoeziers- Jand, Boomgaarden en verdere bepoting, waarbij nog behoort een Cingel en Private Oprij Laan met eene Moestuin over de Plaats gelegen en een stuk Bosch land. groot c. eene mor gen .Eigenaar op dat moment was Claudius Pieter Gevers. Koper werd de loodvvitfabrikant Abraham Demmers, die er fl 1.250,- voor neertelde, maar het op 7 mei 1817 alweer ver huurde aan logementhouder P.I.Annoké. De huur bedroeg /I2Q0,- per jaar. Wat Annoké met het Huis te Krooswyk van plan was, werd op 25 mei 1817 duidelijk, toen in de krant de mededeling verscheen: 'De cerstondi.rgeteeke.ndc brengt bij dezen kennis, dat hij, in possessie gekomen van het van ouds genaamde Huis te Krooswijk, hetzelve na He den den 24en Mey voor het Publyk zal openen en met ver loop van eenige dagen een be gin maken met het geven van maaltijden en alles met den meesten smaak zal ingericht hebben, tot het logeren van Familien. welke gedurende het Zomer Saisoen voor eenige weken van deze aangename ligging zouden verkiezen te jóuisseren ofwel voor langer tijd eenige Apartementen be geren. Een goed, gem aki ijk Rijtuig, alsmede geschikte Booten, om -zich naar de Stad te laten vervoeren zullen altijd voor diegenen in gereedheid zijn, welke van deze Plaats eh Huis gelieven gebruik te ma ken. En voorts, dat het Loge ment, van ouds genaamd het Klein Schippershuis, thans het Heeren Logement, door Hes- zelfs Zoon Christiaan Annoké zal worden gecontinueerdzul lende men tof het houden van Table d'Hóte als van het Loge ment niets onbeproefd laten, om te trachten de Stadgenoten en Reizigers te voldoenzich bij deze in hunne Geeerde gunst aanbevelende". P.I.Annoké. C.Annoké. Pieter Isaac Annoké, ging. Het Duifhuis toen het nog niet meer was dan een torenlje. Kort na net ingaan van een nieuwe zesjarige huurtermijn, een compagnieschap aan met de uit Maastricht afkomstige Eugemus Severmus de Jonge. Elk der firmanten bracht dui zend gulden in voor de nood zakelijke inkopen om het loge ment in het Huis te Krooswyk te kunnen voortzetten. Weer enige tijd later ging Annoké in zee mét een nieuwe compag non, ene Jan Karei Schott. Kort hierna trok Annoké zich terug uit de firma, Voor het Huis te Krooswyk Waren daarmee de laatste ja ren ingegaan. Abraham Dem mers, die officieel nog steeds de eigenaar was, verkocht het huis in 1819 voor/12.000,- aan Bernardus Sepherinus de Jon ge, een broer van Eugenius. De nieuwe eigenaar bewoonde het buitenverblijf tot 1828, het jaar waarin het huis opnieuw openbaar werd geveild. Erg veel interesse was er niet, waardoor bij de toenmalige be- stuurderen van Rotterdam het plannetje rees om voor een zacht prijsje eigenaar van het buitenverblijf te worden. Op die plek zou dan een begraaf plaats kunnen worden aange legd. Maar dan moest er snel worden gehandeld. En dat nu, was in strijd met hei stedelijk reglement, dat bepaalde dat elke aankoop van onroerend goed eerst aan de gemeente raad moest worden voorge legd. Prompt besloot het colle ge alle raadsleden vertrouwe lijk van de voorgenomen aan koop op de hoogte te brengen, schakelde vervolgens een stro man in en werd aldus voor een bedrag van /12.450,- eige naar van het Huis te Kroos wyk. Enige tijd later werd het gebouw gesloopt. Het was opvallend hoe bur gemeester Bram Peper in de raad van gisteren veel tege moetkomender reageerde op wensen van de oppositievoe- rende partijen dan de wet houders in eerste instantie in hun beantwoording de den. Het college lijkt er dui delijk moeite mee te hebben de rechten van de raad in het oog te houden. Voor zo ver dat de coalitie geldt moet het dat zelf weten. Als de belangen van VVD en CDA in het geding zijn, komt Peper vrij nadrukke lijk tussenbeiden. En zo hoort het natuurlijk ook. De eerste keer geschiedde dat tijdens het vragenhalf- uurtje. Het was lang geleden dat een raadslid met een zo brandende vraag zat. Het ging dit keer over de ver- keersvermïndering door de Graaf Florisstraat. VVD en CDA hadden daarover op korte termijn een raadsde- bat gevraagd, want er gebeu ren met het midden- en kleinbedrijf in deze buurt ongelukken. Het eerste ho telletje, juist in een bijzon der gunstige prijsklasse, is al failliet gegaan, doordat het aantal gasten sinds de afsluiting met meer dan de helft daalde. Komt dat wel door de afslui ting, zo redeneren PvdA en 'klein links' dan nog. Hoe veel van de teruggang is aan de verkeersmaatregelen te wijten en hoeveel aan de te ruggang van de economie? Daarop moet de Dienst Mid den- en Kleinbedrijf eerst meer eens studeren. Over drie maanden kan er dan eindelijk over dc diagnose worden gepraat. Maar wat heeft praten over de diagnose voor zin als de patiënt intussen is overle- den? Dat wordt meer een kwestie van sectie verrich ten. Wat maakt het uit waar door het met bedrijven in die straat slecht gaat. Ook als het door de recessie is, en je kunt door een verkeers maatregel de pijn verlich ten, dan doe je dat toch? Onbegrijpelijk, dat wethou der Jan Laan (verkeer en vervoer) in zo'n toch emotio neel geladen zaak niet soe peler reageert. Een kind met enig politiek gevoel in de pink zal al zeggen, dat als KersthoU (VVD) gelijk heeft er subiet iets aan de si tuatie dient te worden ver anderd. De raadscommissies komen elke veertien dagen bijeen, het hoeft heus alle maal niet zolang te duren. Maar Laan houdt stoïcijns een termijn van drie, drie- en-halve maand aan. Wet houder Den Dunnen (met zijn partijgenoot Zevenber gen vóór het wegnemen van hindernissen in de Graaf Florisstraat; heeft wat dat betreft irae*kt feeling en be loofde een rapport op een termijn van drie, vier weken in de commissies te hebben (waar VVD en CDA niet in zitten). Ook dat voldeed dus niet aan de wens van Kerst- holt om de Graaf Floris straat over vier weken op de agenda van de raad te heb ben. Waarop Peper resoluut de knoop doorhakte: als Kerst- holt er over vier weken over wil praten, moet dat gebeu ren, vond hij. Ook in het tweede geval kwam hij de VVD een eind tegemoet. Voor de zoveelste keer wond Minus Polak (VVD) zich op over het feit, dat de directeur voor een ge meentelijke dienst (in dit geval het Gemeentelijk Wo ningbedrijf) op basis van een enkelvoudige voor dracht diende te worden be noemd. 'Ik twijfel er niet aan, dat het een beste kandi daat is, aldus Polak, maar ik wil voor mezelf de zeker heid dat wc de allerbeste man op de lastigste plaats bij het woningbedrijf krij gen'. Wat was het geval geweest? Op de interne oproep had den zich twee sollicitanten gemeld, van wie er één al di- rect was afgevallen. Met één man is de slectiecommissie dus verder gegaan en toen dat een geschikte kandidaat bleek hadden commissie en college externe werving on nodig geacht Wat heeft de raad dan nog te benoemen, vroeg Polak zich verdrietig af. In de procedu re staat niet voor niets, dat de raad zo mogelijk uit een tweetal moet kunnen kiezen. Het hart van de procedure is, dat er zo waarborgen worden geschapen, dat de kwaliteit in topfuncties ge handhaafd blijft. Het antwoord van D'66-wet- houder Jansen (APO) leek* nergens op. Natuurlijk: in het kader van de bezuini gingsoperaties moet er ge streefd worden naar de ver vulling van vacatures uit het interne aanbod. Maar dat mag nooit betekenen, dat men ook voor door de raad te benoemen functiona rissen zo gemakkelijk afziet van externe werving. Door dat wel te doen zet het college de raad voor het blok. Bij benoemingen kan men namelijk niet tegen stemmen. Men kan alleen blanco stemmen of zijn stem ongeldig maken. In theorie is het mogelijk, dat iemand met 44 ongeldige stemmen en één stem vóór wordt be noemd.... Ook hier een weinig toe schietelijke wethouder, al wil Jansen er dan wel bij de behandeling van de begro ting op terugkomen. Ook nu gaf Peper VVD en CDA de genoegdoening, dat de woor den van Polak voor hem aanleiding zijn er in het col lege over te praten. En dan hadden we nog de botsing tussen George van Gent (VVD) en wethouder Henk van der Pols (bedrij ven). Eind juli hield Van Gent een uitstekend verhaal over het krakkemikkige voorstel om bewoners uit stadsvernieuwingswijken, die naar Delfshaven-buiten- dijks en het Buizengat ver huizen, J700 uit te keren voor de aanschaffing van elektrische kookplaten en pannen, omdat er in deze door stadsverwarming ver warmde huizen geen gasbui zen liggen. Van Gent vindt dat vol strekt onaanvaardbaar: ie mand, die door de stadsver nieuwing gedwongen wordt te verhuizen en kiest voor een huis in Rotterdam-Oost heeft naar zijn mening even veel recht op het platen-en- pannengcld. Maar dat is noch het college, noch de PvdA-fractie aan het verstand te peuteren. Van Gent wond zich daar hogelijk over op. Gelijke ge vallen moet je gelijk behan delen, vindt hij. In wezen wreekt zich op nieuw het feit. dat VVD en CDA de raadscommissies mijden. In de commissies kun je misschien nog met andere partijen zakendoen. Slerke argumenten kun je daar moeilijk onder tafel werken. Maar in de raad lig gen de standpunten vast en heb je je te schikken in de macht van het getal. In dit geval 27 tegen veertien. Deze keer was het dus Van Gent, die met dat hopeloze gevoel bleef zitten zijn ge lijk niet te kunnen verzil veren in een politiek succes- 't 46-ste. Rotterdam Het Rotterdams Kunstgesticht krijgt 20.000 gulden subsidie om zich te specialiseren in oude druk technieken. De afgelopen jaren heeft het Kunstgesticht zich beziggehouden met oude druktechnieken en de ver koop van tweedehands platen en boeken. Door de gerin ge belangstelling heeft men de winkel moeten sluiten. Voor de uit 1909 stammende stopcylinder-snelpers was in de winkel geen ruimte. Kunstgesticht wil nu cursussen gaan geven om mensen te bekwamen in oude druktech nieken. Rotterdam Vanavond om acht uur gaat in het gebouw van de Nivon aan de Dirk Smitstraat 76 een politiek-cultureel café van start. Het is de bedoeling van de initiatiefnemers, dat iedere vrijdagavond een discussie over een po litiek actueel onderwerp wordt gevoerd. Daarna is er immer gelegenheid tot verdere discussie aan de bar. Vanavond is het onder werp: racisme en de rol van de media. Journalis ten van het NRC, Het Vrije Volk, De Waarheid, Vrij Nederland, het NOS- programma Radio Thuis land en van deze krant zullen zich onder het pu bliek mengen, om bij te dragen aan de discussie. Omdat het de openingsa vond betreft, zal na de dis cussie de Molukse new- wavegroep H. Gang optre den. Vrijdag 30 september De Schouwburg: 20 15: RO Theater, 'De Vlieg" van Jean-Paul Sartre Re gie Wilfried Mmks (try-out). De Lan taren-2: 2100: Lantarenproduklie; 'De Bruiloft' van Elis Caneiti Stads gehoorzaal: Viaardmgen. 20.15: Blij spel 'Aan hei langste eind" met oa Kmv Courbois en Gerard Thoolen. De Doelen: 20.15. Rotterdams Phd- harmomsch Orkest, dirigent James Conlon, soliste Bella Davidovich, pia no Brahtns-programma Hofplein- theater: 20.15 Tineke Schouten met 'Tineke Schouten'» wan woemen sjoow' Luxortheater: 20.15: Herman van Veen met zijn nieuwe one-man show Harbour Jazzclub: 2130. Jazztcrix, Theater Zuidplein: 20 15 Peter Weekers groep, composities van Peter Weekers, Rob vd Vlugt, Frans Leerdam Rob Hursmann. 20 30 (Arlecchtno) Purper, een theaterpro gramma dat naast eiose-hafmony. scenes, gedichten, een operapersifia- ge bevat De Lantaren: 2030. Mu- zicktheaterproduktie Yusa, met Aat Ceolen en Thijs vd. Poll, Geprodu ceerd door de Stichting Or kater. Folkhouse Matrix: 20 30 Kikker- folkfestival met Stapel. Calcia. Irolt en Trefoil Theatercafé De Schouw- burgt 23.00* Video; 'De spelende mens'. 23 30 Cupcakes, muziek uit de laren '50 en '60. Ahoy' Complex: 23.00. Veronica's Rockmght, met o.a 30 CC, Peter Tosh, Spandau Ballet. Zaal Harmonie: Schiedamseweg, Viaardmgen, 22.30* Ja2zcafé Leo Kuyper Kwartel. De Doejen: 10.00- 23.00 Tweede Europese Milieuhlm- fcstival; thema 'Mens en water', met o a, een informatief en een wedstrijd- programma en zes tentoonstellingen. Piccolotheater: 20.30: Saskia Ker senboom met klassieke dans uit Zuid- India. Zaal Harmonie: Schiedamse- weg, Viaardmgen. 20 30; Film "Can terbury Tales'. Theater de eer- Stool: bchiedam, 21 00 Cabaretgroep Nar. Ahoy* Complex: 1100-17 00 en 19 00-22 30. 'Femma' consumenten- thuishoud beurs Zaterdag 1 oktober Theater Zuidplein: 20 15 De Haagse Comedie speelt 'Het bal van de etala gepoppen' met o a Lou Landré en Bas ten Batenburg De Schouwburg: 20 15* RO Theater, 'De Vlieg' van Jean-Paul Sartre Regie Wilfried Mink» (première). De Lantaren-2: 21.00: Lamarenproduktie, 'De Brui loft' van Elis Caneiti Hofpleinthea ter: 20 15* Tineke Schouten met Ti neke Sehouten's wan woemen sjoow' Luxortheater: 2015 Herman van Veen met zijn nieuwe one-man show De Lantaren: 20 30* Muziektheater- produktie Yusa. inet Aat Ceelen en Thijs v d Poll Geproduceerd door de Stichting Orkater Harbour Jazz club: 213ö- The South Jazzband Theater Zuidptein: 20 30 (Arleccht no) Purper, een theaterprogramma dat naast close-harmony, scenes, ge dichten, een operapersiflage bevat Folkhouse Matrix: 20 30. Ktkker- folkfestival met Makam es Kohnda, Katastroof. Tiiotendirk en Battlefield Band Ahoy' Complex: 20 00 TV- sterrengala mei o a Vader Abraham, Corrie Komngs, Freddy Breek en The Shorts Oude Kerk: Delfshaven, 16 00 Orgelconcert door Gerard Le* gierse L 'Esprit; Weiideidijk 25, 22 00* Chipolata Jazzband De Stoep: Spijkemsse, 20 15* De Nieuwe Snaar, muziektheater, en na de pauze Thea tergroep Carrousel met 'Iets in de re gen' De Doelen: 10 00-23 00 Tweede Europese Milieu filmfestival: thema Mens en water', 's avonds bekend making filmprijzen Ahoy' Complex: 1100-10 00. 'Femtna* consumenten- t huishoud beurs Piccolotheater: H00* Workshop 20 30 Saskia Ker senboom met klassieke dans uit Zutd- India Poppentheater Belle Psss: Waterloostraat 137b. 14.30 Het pop pentheater speelt 'In de kijkdoos van Kiko'. De Kandelaar 20 00: Film The hon. the witch and the wardro be' Bioscopen Altiambra 1: 'Sophie's Choice' <16) dag, 2 00 en 800 u. zond I 30-4.45 en 3 QO u Alhambra 2 'Octopusay' (12) dag 200-6 45 en 9 30 u. zond 1 15- 4 00-6 45 en 9.30 u Calypso 1: 'Woodstock' (12) dag 145 en 7 45 u. Calypso 2: 'Blue Thunder" (12) dag 2 00-7 00 en en 9 30 u. zond 130-4 00- 7 00 en 9 30 u Calypso 3: 'Gejaagd door de wind' (16) dag 1 45 en 7 45 u Centraal: "Supersterren in 3D' <18) dag 1215-2 00-3 45-5 30-7 15 en 9 00 u Cineac (Beurs): 'Qctopussy' (12) dag. 2 00-645 en 9.30 u zond 1.15- 4 00-6 45 en 9 30 u Cineac (Bijen korf): 'Highroad to China' (161 dag 2 00-7 00 en 9 30 u. zond 7 00 en 9 30 u. woe. 2.00 u Cinerama 3: 'Space Hunter" (12) dag 1.45-7 00 en 930 u. zond. 1.30-4 00-7.Ö0 en 9 30 u Cinera ma 2: 'Een moordboeF (16) d«»g I 45- 6 45 en 915 u. zond. 1 30-4.00-6 45 en 9 15 u Cinerama 3: 'De Lift" (12) dag 145-6 45 en 9 15 u. zond I 15- 3 45-6 45 en 915 u Cinerama 4: 'Flashdance' (al) djig 1 45 en 6 45 u, zond 130-4 00 en 7 00 u. en 'Psycho- 2' (16) dag 9 30 u Cinerama 5: 'Hot Bubblegum in het leger' (16) dag 2 00-7 00 en 9 30 u, zond 130-4 00- 7 00 en 9 30 u Corso: 'Vrijdag de der tiende' (16) dag 2.00-7 00 en 9 30 u, zond 2 00-4 30-7 00 en 9 30 u Krite- rion: "De stem van het water" (al) dag 7 00 en 9 30 u, zond 2 15-7 flÖ en 9 30 u. ma alleen 8 00 u. Lumiere 1: 'The Bronx Warriors' (16) dag. 2.QÖ- 7.00 en 930 u, zond 1.15-4 00-7 00 en 930 u Lumiere 2: The meaning of life* (16) dag, 200-7 00 en 9 30 u, zond 1.15-4,00-7 00 en 9 30 u. Lumie re 3: 'An Bloem* (12) dag 1,45-6.45 en 915, zat en woe. 6 45 en 9 15 u, zond. 4 00-645 en 9 15 u. en 'Heidt' zat en woe. 1.45 u, zond 1.15 u. Lumiere 4: "Porky-2, de volgende ochtend' (16) dag 1.45-6.45 en 9 15 u. zond 1 15- 4 00-6 45 en 9.15 u Metro-1: 'De dui vel hale je' (16) vrii 7.00 en 9 30, ma di en woe. bingo Metro-2: "De vloek van de mummie' (12) vrij zat. cn zond. 7.00 en 9.30 u. en "Ik ga vreemd schat" (18) ma. Um woe 800 u. Rex: 'Hdt Babes' (18) dag. van 10 00 u s' morgens tot 10 00 s' avonds Thalia: 'Brandende liefde* (16) dag 2 00-7 00 en S> 30 u. zond 21)0-4 30-7 00 en 9 30 u 't Venster-1 'Another Way' (16) dag 19 30 en 22 00 u. ma gesloten 't Venster-2: 'Dagboek van een verlo rene' (16) dag 20 00 en 22 30 u. ma gesloten 't Venxter-3: 'Lianna' (16) dag. 19 30 en 22 00 u, ma gestoten Nachtvoorstellingen (16) Calypso-1: The Exorsist" vrij en zat 00 15 u Calypso-2: 'Zweedse slipjes ut Tirol' vrij en zat 00 15 u Calyp- so-3: 'Cheech Chong's next movie' vrij en zal. 00 15 u. Cineac (beurs): 'The Zen-Kwundo bottenbrekers' zat 00.15 u. Lumiere-1: The Bronx War riors' vnj en zat 24 00 u Lumiere-2: 'Ilsa de harembewaakster van de ohesheiks' (18) vnj en zat 24 00 u Lumiere-3: 'Skyriders' vnj en zat 24 00 u 't Venster-1: 'La citta del donna' vnj en zat 00 15 u. 't Ven- ster-2: 'Hecate' vrij en zal 00 30 u 't Venster-3: 'Law and disorder' vrij en zat 00 !5 u Kindervoorstellingen Lumiere-3: 'Heidi' zal. 2ond en woe 1 15 u Metro-2: 'Oom Ferdinand en de toverdrank' zat zond. en woe. 200 u. Passage: 'De fluit en de zes smur fen' zal zond en woe. 2 0Q u Spijkenissc Euro 1: 'Brandende liefde' (16) dag C 45 en 9.15 u. zat zond en woe 1 30- 6 45 en 9 15 u Euro 2: 'Porky"s-2. de volgende ochtend* (16) dag 6 45 en 9 15 u. zat zond en woe 1 30-645 en 9 15 u Euro l: 'Flashdance' tal) dag. 6 45 en 9 15 u, zat zond. en woe 1 3D- 6 45 en 9 15 u Euro4: 'Octopussy' (12) dag 6 30 en 9 15 u Kindervoorstellingen Euro: 'Kuifje en het haaienmeer' woe 1 30 u. Hellcvoetsluis Tivoli-theateK 'Bad Boys' (16) vrij. en zat 19 00 u, zond. 16.00 u 'Por- ky's-2, de \olgende ochtend' <16) vrij en Zat. 21 30 u, zaond. ma en woe. 20 00 u 'Dc Pornoboerderij* (18) do. en d» 2000 u i Kindervoorstellingen Tivoli-theaten 'Bugs Bunny zet de boel op stelten' zond 1100 u. woe 14 30 u Brielle Apollo-theater: 'Evil Dead' (16) do en ma 20 00 u, vrij en /,u '22 00 u, zond 21 00 u 'Blue Thunder' (12) vnj en zat 1930 u, zond 16 30 u, woe 20 O0 u Kindervoorstellingen Apollo-theaten 'Lutky Luck en de vier Daltons' 2<it zond "en woe 14 00 Dordrecht Euro Cinema: Za.il-1 'Buil deelt dof fe dreunen uu' (ai) dag 6 45 en 9 30 u. zal zond en woe. 1 45-6 45 en 9 30 u Zaal-2 'Flashdance' (al) dag 6 45 en 30 u, zat zond eu wue 1 45-6 45 en 930 u Zaal-3 'Brandende liefde' (16) dag 6 45 en 9 30 u. zat zond eri woe 1 45-6 45 en 9 30 u Euro Cinrma-4: (Voorstraat 291) 'Vrijdag de dertiende' (16) dag 6 45 cn 9 30 u, zat zond cn woe 1 45-6 45 en 9 30 u Cinode: 'The Verdict' (16) dag 8 00 u, vrij en /at 7 00 en 9 30 u Kindervoorstellingen (al) Cinode: 'Kuifje en de zonnetempel' woe. 2 00 u Medische Diensten Apotheken: Do Rotterdamse apothe ken zijn dagelijks geopend van 8 30- 17.30 u Buiten deze tijd, dus ook in de weekeinden is voor spoedgevallen een waarnemingsregL'ling Men kan via het antwoordapparaat of het me dedelingenbord van uw eigen apo theek te weten komen welke apo theek waarneemt Betreft het een spoeo i ept, dan kunt u een taxi ne men Vraag een taxibon die u aan de chauffeur overhandigt Taxi Tele fooncentrale, Tel: 010-361222. Art- sen boodschappend ie ast: Tel: 206611 (ook voor Viaardmgen en Schiedam). Integraal Kankercentrum Rotter dam: Telefoonbaken voor vragen over kanker" I.K R Tel: 010-63-1130. Ambulancedienst: Voor Bcrkcl. Bergschenhoek en Blciswijk Tel: 010- 333300 t - Raad en Daad: Vragen kunnen schriftelijk worden gesteld aan Re dactie Sijthuff Pers. rubriek Raad c-n Daad. Postbus 16050. 2500 AA Den Haag Op donderdag kan lussen 9 00 en 1100 uur telefonisch informatie worden ingewonnen ut> tel 070- 190749 G.E.B. Voorlichtingscen trum Rotterdam: (Rochussen&traat 198. Tel 010-575840Voorlichting nver energie, besparing, CAI. tarie ven L*d Openingstijden maand t/m vrij van 9 00-16 45 uur. Telefonische Hulpdienst Rijnmond: Rotterdam 010-362244, Schiedam 010-731161. Voor hulp bij maatschappelijke en geestelijke noden Telefonische hulpdienst voor jongeren: Tel 010- 552539. dag van 17 00-24 00 u Tele fonische Ilulpdicnst Spijkenissc: (van 19 00 tol 03 30 u) Tel 01880- 25952 Hulp- en informatie centrum Postkantoor Coolsmgel Tel. 172929. sociale en culturele informa tie. rechtshulp, studie en onderwijs zaken. vacaturebank, loon technische dienst enz Geopend maand 11.00- 17 00 u, dinsd. t/m vrij 8 30-1700 u. Crisiscentrum Rotterdam: Mnthe- nesserlaan 270, tel 763944, Voor mensen inet accuie problemen op elk gebied, Geopend 24 uur per dag ook zaterdag en zondag. A.A. werkgroep Rotterdam: Bergweg 3G7a, tel. 673815, voor mensen mei alcoholpro blemen Stichting Rechtswinkel: tel 525577 en 525690 (op werkdagen van 10.00-14 00 uur): Krahngen: Goudseryweg 21. di. 17 00-19 00 u. Bloemhof- Vioherstraat 1. dt 17.00- 19.00 u. Spangen. Potgicterstraat 8. do. 17.00-20 00 u. Bureaus voor rechtshulp: Zuid. Plein weg 218-220 (tel: 843433): maand 13.00- L5 00 u. dond. 9 30-L 1.30 u Noord: Teilinger- straat 59 (tel 658777). ma 13.00-16.00 u. di. en vrij. 1000-12.00 u. Schiedam Hoogstraat 198 (tel. 737433) maand, en dinsd. 14 00-16.00 u, dond. 17.00- 19 00 u, dinsdagmiddag Turkse tolk aanwezig West Mathenesserlaan 173 (lel 3363711); do, 13.00-15.00 uur. voor maand, en dinsd. kan afspraak worden gemaakt. p'

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 5