ROTTERDAMS NIEUWSBLAD GRAAG .GEDAAN TREINVERKEER twee uur lang onmogelijk Huismeester en 3,5 ton per jaar voor reparatie van Peperldip Raad van Beroep buigt zich over de zaak-Coen Radie Raadselachtige vergiftigingen Hellevoetsluis ,BON 'Waar eindigt de vrijheid van een leerkracht ?9 Misverstand op vrij willigersformulier Spandau Ballet swingtin Ahoy College va n B en W Twee in woners ziek na bezoek aan restaurant Onze Woning niet terug naar 90 mensen ZATERDAG I OKTOBER 1983 iiiiiiiiiiiiiiiiijiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiitiiifiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiitiiimiutuiii 'Bedreigd met verlies uitkering Rotterdam Werklozen worden bedreigd met uitschrij ving van het arbeidsbureau en daarmee met hun uitke ring als zij niet ingaan op vrijwilligersprojecten. Dit is een 'nogal ongelukkige formulering' op de standaardformu lieren, die werklozen te lezen krijgen wanneer zij vrijwil ligerswerk willen gaan doen. De formulering blijkt vol gens het arbeidsbureau een misverstand, maar is zo opge steld om te voorkomen dat er anders twintig keer zoveei mensen uit het bestand moeten worden gelicht om ze aan te schrijven voor nieuwe projecten. „Wc hebben dit erbij gezet omdat we anders helemaal niets horen van de animo voor het vrijwilligerswerk. Hel is een ongelukkig gekozen formulering, die we direct zul len rechtzetten", aldus directeur Paul Suycker van hel Gewestelijk Arbeidsbureau. De onrechtmatigheid kwam deze week bij een forumdis cussie met wethouder Van der Have aan het licht Een werkloze zei dat hij een formulier had gekregen over het BET-vervoersproject waarin werd gedreigd met uitschrij ving wanneer men niet wilde deelnemen. De sociale dienst heeft de zaak ter hand genomen en het bij het ar beidsbureau aangekaart. De zinsnede zal nu'worden ge schrapt |IUIIIIIIIIIIil!Illlllllllll!l[|!Ittllllllllllllt!ll|l!l]illlI||[[||II[IIIIIIIIIII[||||||III||ltlltlllllll|lll De ook in ons land uiterst populaire Engelse formatie Spandau Ballet zorgde gisteravond in Ahoy' voor een swingende opening van Veronica's Rocknight. Het was het eerste live-optreden van de gesoigneerde, meestal in rokkostuums gestoken groep sinds de doorbraak in Nederland. De soft new-wave sloeg ook gisteravond voor het ongeveer 7000 man sterke publiek moeiteloos aan. Spandau Ballet, dat momenteel in 'Gold' een hit heeft, had vooral succes met de nummers van de laatste elpee 'True'. De oudgedienden 10 CC en Peter Tosh completeerden de succesvolle Rock'night. 'Bom' bleek poging om "Waslijn'door te zagen Staande op een brugpijler probeert een lid van de Explosie- ven Opruimingsdienst (EOD) met behulp van een spiegeltje aan een stok 'de bom' te bekijken. Rotterdam Alvorens drastische ingrepen uit te voeren in de Peperklip, wil het college van B en W eerst meer weten .,over de oorzaken waar- door de verpaupering zo I snel heeft kunnen toe- j slaan ih* dit gloednieuwe complex van 549 wonin gen. Volgens een werkgroep van ambtenaren zijn de problemen r le wijten aan een verkeerde opzet van het gebouw en een falend toewijzingsbeleid. Het 1 gevolg daarvan is een concen tratie van grote gezinnen, voor het meerendeel van buiten landse afkomst, in flats in de hoogbouw. De ambtenaren ad viseren de Peperklip te ver- - bouwen, cie woonomgeving te verbeteren, welzijnsvoorzie- ningen voor de bewoners op te zetten, en een beter beheer voor het complex. Zoals het RN deze week al meldde is er in het woonge- bouw, sprake van een opéén- hoping van problemen. Door leegloop, vandalisme en ver- - nielingen, verpaupering, en spanningen tussen de bewo ners, dreigt het pas drie maan- den geleden officiëei inge- - bruik genomen wooncomplex, in snel tempo te verpauperen. Voorlopig volstaat het college 'met het aanstellen van een -huismeester, het voeren van j>een actief reparatiebeleid en ;de opdracht tot enkele verbe tering aan de woonomgeving. Voor dit laatste is een eenma lig bedrag beschikbaar gesteld van driehonderdduizend gul den. Voor het uitvoeren van repa raties heeft het college drie- hondèrdvijftigduizend gulden op jaarbasis gereserveerd. Door het aanstellen van een huismeester hoopt het college een belangrijk deel van dit be drag weer te kunnen terug te verdienen. De huismeester, zal betaald moeten worden door het GWR. De heer Boggia, hoofd van de afdeling woon-maatsehappe- lijk werk, meent echter dat B en W het geld zelf ergens anders moeten vinden. „Bij ons is de portemonnee leeg", aldus de heer Boggia. „Voor een huismeester moet je al gauw rekenen op een bedrag van dertig gulden per wo ning", vertelt hij. Voor de Peperklip komt dat neer op een bedrag van bijna twee ton. Volgens de heer Boggia is het ook ondenkbaar deze kosten te verhalen op de huurders, van wie velen toch al met grote betalingsproble men kampen Overigens is het GWR het he lemaal eens met de aanstelling van de huismeester. Tegelij kertijd wil het GWR, zo* lang dat nodig is, een speciale woon-maatschappelijk werker voor de Peperklip aanstellen. Deze zal samen met de bewo ners moeten gaan werken aan het verbeteren van het woon- en leefklimaat in de flats. Botterdam Nadat gister morgen rond elf uur bij deze krant een anoniem telefoon tje binnenkwam, dat over een kwartier een bom zou ontploffen, die geplaatst was op het kunstwerk 'De Was lijn' bij de Maasbruggen, heeft de politie het trein-en autoverkeer over de Maas geruime tijd stilgelegd. 'De Waslijn' is een kunstwerk, dat via een lijnenspel van me talen buizen de nieuwe Maas brug verbindt met de oude spoorbrug. Het kunstwerk heeft veel kritiek gekregen, vooral van Rotterdamse kuns tenaars. Op een van de metalen buizen van 'De Waslijn' bleek een circelzaag te zijn bevestigd. Daaronder hing een accu, die via electrische bedra ding met de circelzaag was ver bonden. De Explosieven Oprui mingsdienst (EOD) moest nagaan in hoeverre van een echte bom sprake was. Al snel bleek, dat 'de bom' onge vaarlijk was. Wel lijkt het erop of men heeft geprobeerd de metalen buis van het kunstwerk door te za gen, De circelzaag had de buis al enige millimeters doorgezaagd, Indien men erin was geslaagd de buis volledig door te zagen, zou het kunstwerk voor een groot deel in het water zijn gevallen. Het ver moeden bestaat dat het doorzagen niet lukte en dat men daarna om foto's: Henk Speksnijder de aandacht te trekken een ano nieme bommelding aan deze krant heeft doorgegeven. Vooral het treinverkeer tussen de Randstad en het zuiden van ons land heeft veel hinder van het bomalarm ondervonden. Twee uur lang mocht de spoorbrug niet wor den gebruikt. Het autoverkeet werd gedurende drie kwartier om- geleid via de Van Brïenenoord- brug en de Maastunnel. Ook het scheepvaartverkeer is twintig mi nuten onmogelijk geweest. Actie geslaagd: een lid van de EOD draagt de accu weg. Utrecht Muziekleraar René Coen Radie, de raad van Heinenoord en hef bestuur van Christelijk Nationale School De Re genboog in die gemeente hebben gisteren voor de Centrale Raad van Beroep in Utrecht uitgebreid uil de doeken mogen doen welk aandeel zij hadden in de affaire die het lesge ven van de muziekleer kracht op de lagere school onmogelijk maakte. Ze mochten dat doen in hei bijzijn van zeker zestig toe hoorders. Zij hadden gehooi gegeven aan de oproep var onder meer het COC-Hoek- sehe Waard om de homofiele muziekleraar moreel te steu nen. Het ging de Raad er giste ren niet om, een oordeel tc vellen over het handelen van de drie partijen sinds Coen Ra die in een interview in een streekblad uitlatingen ovei God en Kerk deed. Deze uitla tingen deden het schoolbe stuur besluiten de leerkrachl de deur te wijzen. De hoogste beroepsinstantie voor ambtenaren moest 'slechts' uitzoeken of de raad van Heinenoord onzorgvuldig had gewerkt, door te besluiten het salaris van Coen Radie te korten, toen bemiddelingspo gingen tussen school en leraar strandden. De gemeenteraad besloot loen namelijk Coen Radie niet te betalen voor de 3,5 uur les aan De Regenboog, die niet meer plaats vonden. De onzorgvuldigheid was de raad begin vorig jaar verweten door de Rotterdamse ambtena renrechter, Dit leidde tot een beroep van het gemeentebe stuur. Juridisch adviseur Ma es en waarnemend secretaris Romp legden voorzitter KIoos van de- door Henk Zwijnenburg Centrale Raad uit, hoe de raad voortdurend op de hoogte was gehouden van de bemidde lingsgesprekken. „De gemeen te-heeft moeten aanvaarden, dat leraar en bestuur niet meer tot elkaar waren te bren gen", zei mr. Maes. „De raad zat met het gegeven dat ver der praten zinloos bleek en was wel degelijk goed op de hoogte met de feiten. Ze werk te niet onzorgvuldig, dus dient de uitspraak van de ambtena renrechter te worden vernie tigd", getuigde Maes. Witle schoenen Dat mr. Kloos wel degelijk ge ïnteresseerd was in de inhou delijke kant van de affaire, bleek uit zijn onderzoek naar de hele voorgeschiedenis. Zo vroeg hij zich af, wat moest gebeuren als een schoolbestuur een leerkracht de deur. zou wijzen, omdat hij witte in- plaats van bruine schoenen droeg. Mr. Maes stelde dat dit voorbeeld duidelijk het belang aangaf van een afweging of een bestuur onredelijk .oor deelt of niet. In het Heine- noordse geval vond hij het ze ker redelijk, omdat de uitlatin gen van Coen Radie (overi gens werden deze gedaan in een cabaretprogramma) duide lijk kwetsend waren voor mensen die zich sterk maken voor Christelijk onderwijs. Coen Radie (die bevestigde dat hij nog steeds achter zijn nega tieve uitspraken over Kerk en God stond) en zijn raadsvrouw gooiden hun verweer vooral op de beperking van de vrij heid van meningsuiting als Coen Radie als cabaretier zul ke dingen niet meer kan zeg gen. „Waar eindigt de vrijheid van de lesgevende?", vroeg de raadsvrouw zich af. In een re actie stelde mr. Maes dat Coen Radie, wanneer hij die vrij heid wil hebben, zijn diensten niet moet aanbieden aan zo'n school. Of de Centrale Raad van Be roep zich over deze inhoudelij ke vragen uitlaat, of zich be perkt tot het al dan niet zorg vuldig handelen van de ge meente Heinenoord blijkt vrij dag 21 oktober. Dan doet de beroepsinstantie uitspraak. Hellevoetsluis Twee inwoners van Helle voetsluis moesten van de week met spoed naar het ziekenhuis wegens vrij ernstige vergifti gingsverschijnselen. Over de oorzaak tasten de deskundigen mo menteel nog in het duister. De slachtoffers zijn een man en een vrouw, die zondaga vond een maaltijd had den afgehaald bij een plaatselijke Chinees. Maandagmorgen moesten beiden zich onder behande ling stellen van hun huis arts, die hen direct door verwees naar het zieken huis. Een van de slachtof fers, een 27-jarige huis vrouw. die anoniem wenst door Willem Pekelder te blijven vertelt: „Maan dagochtend werd ik dood ziek wakker. Ik had hart kloppingen en zag helemaal blauw. In het Zuiderzieken huis zijn ze de hele dag be zig geweest met het onder zoek. Ze vertelden me dat ik waarschijnlijk nitriet naar binnen had gekregen. Dankzij mijn sterke hart heb ik de vergiftiging door staan, zo lieten ze me nog weten". De vrouw, die woensdag pas weer naar huis mocht, waar ze nu nog wat 'uitziekt', wil niet direct een beschuldigende vinger uitsteken naar het Chinese restaurant, „want mijn man heeft uit hetzelfde pakje babi pangang gegeten en helemaal geen last gehad". Keuringsdienst Bij het andere slachtoffer waren de vergiftigingsver schijnselen minder ernstig, zo laat de Keuringsdienst van Waren in Rotterdam weten. „De man werd al leen blauw èn kon na een kort verblijf in het Zuider- zi eken huis dezelfde maan dag nog naar huis", aldus de heer H. van Buuren, chef van de buitendienst van de keuringsdienst. In het Zui derziekenhuis wenste men geen informatie te geven over de oorzaken van de vergiftigingsverschijnselen. Ook de GG en GD in Spij- kenisse, die in het geheel een coördinerende rol ver vult, onthoudt zich van commentaar. De heer Van Buuren vertelt dat de ziek teverschijnselen wijzen op vergiftiging van het in hoge concentraties zeer giftige nitriet, sulfiet of koolmo- noxyde. „Wat het precies is geweest daar komen we waarschijnlijk niet meer achter. Want hoe langer de tijd verstrijkt, hoe kleiner de kans dat we de oorzaak nog ontdekken". Maandagmiddag kwart over vijf kreeg de Keurings dienst van de gemeentepoli tie in Hellevoetsluis de mel ding dat zich in deze ge meente gevallen van vergif tiging hadden voorgedaan. „Maandagavond hebben wij het Chinese restaurant om gespit en 's nachts hebben we in ons laboratorium voedsel res tan ten onder zocht en tot nu toe hebben we geen enkele aanwijzing dat de vergiftiging is terug te voeren op het Chinese restaurant. Zolang dat be wijs niet is geleverd zal de Chinees ook gewoon open blijven". aldus Van Buuren. Voedsel niet onderzocht Opgemerkt dient ie worden dat de keuringsdienst niet het voedsel heeft onder zocht dat de twee slachtof fers hebben gegeten, want van die maaltijden waren geen restanten meer te ach terhalen. Ondanks de klei ne kans op succes zal de' keuringsdienst het onder zoek voort zetten. „We gaan nog andere voedselmonsters uit het restaurant onderzoe ken hoewel er van zondaga vond natuurlijk geen korrel rijst meer over is. Verder gaan we bij deskundigen in formatie verzamelen over schadelijke stoffen die dit soort ziekteverschijnselen kunnen veroorzaken", zegt de heer Van Buuren. Op het ministerie van WVC is niets bekend over dit ern stige incident, „maar ik ga er nu wel in duiken", zegt voorlichter G. Dankmeyer. De heer R. Brouwer tenslot te, plaatsvervangend korps chef van de politie, deelt de twijfels van de keurings dienst over de betrokken heid van het Chinese res taurant. „Er is die zondag een paar honderd keer babi pangang verstrekt, en dat heeft, behalve in deze twee gevallen, verder geen klachten tot gevolg gehad". Rotterdam Woningstichting Onze Woning heeft meer werknemers in dienst dan zij eigen- !ijk mag hebben. Volgens de normen van het rijk behoort het personeelsbestand van deze corporatie niet gro ter te zijn dan negentig. Momenteel werken er 104 mensen bij het aan de Keenstraat gevestig de Onze Woning. Directeur M, Doesburg - opvolger van de ont slagen B.F. Bambach tegen wie een fraude-on derzoek wordt ingesteld - gaat er echter vanuit, dat hij zijn huidige 'ploeg' bij elkaar kan hou den. In. de begroting-voor '84 zal Onze Woning handhaving van de huidige personele capaciteit beijveren. Die begroting is over een week of vier klaar en moet voor goedkeuring naar de gemeente en het ministerie voor volkshuisvesting, ruimtelij ke ordening en milieubeheer (vrom). Gezien de huidige ontwikkelingen binnen Onze Woning - extra stadsvernieuwingsactiviteiten, terwijl het orde op zaken stellen van de wanor delijke administratie veel inzet vergt - zal het terugschroeven van het personeelsbestand naar het feitelijk, gangbare aantal een klap in het gezicht zijn van de woningstichting. De bezigheden in de stadsvernieuwing, in Delfsbaven en het Nieuwe Westen, zouden ern stig in het gedrang komen. Nu al 'eisen' huur ders, dat er méér Onze Woning-werknemers worden ingezet om het moeizaam op gang ko mende stadsvernieuwingsproces in het Nieuwe Westen te begeleiden en ondersteunen. Wanneer het ministerie echter niet akkoord kan gaan met de in aantocht zijnde begroting voor het volgende jaar betekent dat ongetwij feld, dat Onze Woning haar stadsvernieuwjngs- werk zal moeten indammen. Er zijn mensen die onze krant nog niet lezen. Uw beste vriend ol vriendin misschien. Breng daar even I Naaj?,, verandering in. - Adres Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst I p0sf en goed beloond! Want voor die kleine# u, C°d I Woq«Pfcatg- Sb "uui «uui uie sie moeite krijgt u een telefoonklapper. moeife Telefoon

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1