ROTTERDAM U Graaf Florisstraat: Praktisch of politiek probleem? Parkeerbeugel niet gezien: Vierduizend gulden schade Beroering rond debat Hans Visser en de Centrumpartij HiS PLEIN Vrijspraak na eis van acht jaar Beleefde ontvangst op Femina Volwerk redt eer Constant op zoek naar dammers Voor metaal en elektro Regionale vakopleiding van start Rotterdams Nieuwsblad zaterdag 1 oktober 1983 Rotterdam De rechtbank in Rotter dam heeft een 29-jarige Turk wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken van doodslag. De officier van justitie had acht jaar gevangenisstraf geëist. De man werd ervan verdacht met een vriend op 26 januari een Rotterdamse heroïnehandelaar in zijn woning te hebben doodgestoken. Na het misdrijf was de Turk naar Zwitserland uitgeweken. Zijn mede dader keerde terug naar zijn vader land Turkije, waar hij inmiddels in de cel zit wegen het bezitten van een klein beetje hasj. Tijdens de zitting verklaarde de ver dachte, dat hij juist had geprobeerd zijn vriend tegen te houden, toen deze het slachtoffer met een mes te lijf ging. Aangezien er geen getuigen wa ren, moest de rechtbank afgaan op de verklaring van de verdachte voor wat betreft de gebeurtenissen in de wo ning. iiciunrifiniiiifiiniinniiiiiFniDfiiiiifiiiiJiiiiiniiiiiMiiNtiiiiiiiiiiiHtriiiirriiitiNiiiiriiEitiMiiiiiiiiKifrfnrimmru: Rotterdam Parkeer- beugels, fijne dingen voor de mensen die het hebben gehuurd. Ondin gen voor mensen die de beugels niet zien en dan binnen één meter zo'n vierduizend gulden scha de oplopen aan de wa gen. Dat overkwam fil mer Pim Korver deze week, toen hij zijn wagen parkeerde voor het Ma rokkaans consulaat. Korver had de beugel niet gezien en parkeerde zijn wagen. Inmiddels was de 'rechtmatige huurder' komen opdagen en zag tot zijn ontstelte nis dat de plek was inge nomen en trok daarop de beugel omhoog. Toen Korver terugkwam en weg wilde rijden, kwam hij niet verder dan een meter. „Ik kwam achter de wa gen aanlopen en had dus de beugel niet gezien die inmiddels omhoog was gehaald." Het bleek een duur ritje. Zijn rechter voorwiel en de stuurbe krachtiging waren ont zet. Schade: Vierduizend gulden. Korver laat het er niet bij zitten en zal de gemeente voor de schade aansprakelijk stellen. „Op geen enkele manier hebben ze aangeduid dat er parkeerbeugels waren in tegenstelling tot de Westersingel waar zwart- /witte paaltjes zijn neer gezet." De verkeersdienst hoort deze klacht voor de eer ste keer. „Er komen wel klachten binnen over technische mankementen maar dit hebben we nog niet gehoord", aldus een woordvoerder. De ver keersdienst geeft Korver overigens weinig kans dat hij de schade bij de gemeente kan verhalen. „De man mocht daar niet staan, want die beugels worden verhuurd." Golden Ten in Hilton inzet van kort geding •Het Videoplein, de modernste elektronische apparatuur. BotterdamDe opval lend vierkant 'geschou derde' meneer Wobhel toonde zich gisteren in de werkelijk flitsende entreehal van Femina een bijzonder vriendelij ke gastheer. Hoedje af, handje geven, vooral de dames waren helemaal onder de indruk van zijn charmes. Al moet daar aan direct worden toege voegddat zijn stem nog al monotoon klonk. Men zal de komende dagen meneer Wobbel op ver schillende punten van de beurs in de Ahoy '-hallen kunnen ontmoeten. Waarschijnlijk ook op •Meneer Wobbel is wat vierkant in de schouders. het Videoplein, waar niet minder dan vijftien we- reldmerken hun jongste prestaties op het gebied van beeld en geluid to nen en laten horenEen groot contrast vormt de hypermoderne appara tuur met het schitteren de carrousel, dat er eveneens een plaats heeft gekregen. En juist het tonen van deze te genstelling is uiteraard de opzet van het Rotter dams Ten toonstellings Bureau, dat de beurs or ganiseert. Zoals dar ook in de en treehal het geval is met de de vele tiental len beeldbuizen en de oude toverlantaarn plus de antieke projectors. Ter gelegenheid van de opening van de 36ste versie van de Femina is gisteren in de namiddag een ontvangst gehouden in de congreszaal van Ahoy'. Die werd muzi kaal opgeluisterd door de Dutch Swing Society on der leiding van Ed van Dantzig. Rijen Het driebandenteam van Jonker -Frans blijkt voorlopig nog niet in staat de verdienstelijke resultaten, die vorig seizoen bij de ren- tré in de nationale competitie om de KNBB-beker werden behaald, te evenaren. Voor de derde opeenyolgen- de maal werd met 6-2 verlo ren. In Rijen gingen drie van de vier duels tegen DCR ver loren. Het enige Rotterdamse succes kwam op naam van Ted Volwerk (0.447), die daarmee de spreekwoordelij ke eer voor Jonker Frans redde. Rotterdam -De damvereni ging Constant begint volgen de week in Rotterdam een 'grootscheeps offensief' om mensen' met de damsport in contact te brengen. De vereniging mikt daarbij op twee groepen: dammen overdag voor iedereen (woensdagmiddag van half twee tot 5 uur) en een cluba vond voor de jeugd (donder dagavond van 7 tot 8 uur). Beide activiteiten worden onder deskundige leiding ge houden in een zaal van de Rehobothkerk, Noordsïngel 83. Op de eerste woensdagmid dag, 5 oktober, verzorgt Jaap Riesenkamp een simultaan. Op de volgende woensdag middagen geven Constant-le den de deelnemers damles, leggen zij de spelregels uit en zijn er prijzen te verdienen in toemooitjes die niet langer dan één middag duren. De spelers hoeven geen lid te worden van Constant. Pro fessioneler wordt de aanpak bij de jeugdspelers (10 tot 16 jaar) die wel lid worden. Van deelnemers wordt een bijdra ge van vijf gulden per maand gevraagd (jeugd een rijksdaalder). Rotterdam In Rotter dam is beroering ontstaan over een openbaar debat, dat dominee Hans Visser van de Stichting Kerkelij ke Sociale Arbeid op II oktober zal houden met drs. A.Vierling van de Centrumpartij. De anti fascistische organisatie^ de CPN, de minderheids groeperingen in Rotter dam en de Raad van Ker kert hebben ontstemd ge reageerd op het al lang geplande debat in de Pau- luskerk. «Zo'n partij moet je niét dood zwijgen, die moet je doodmar telen", aldus een woordvoer der van de Stichting Sociale Belangen. Surinamers. Het Platform Buitenlanders Rijn mond vindt dat Rotterdam geen ruimte moet maken om de ideeen van de Centrumpar tij tentoon te spre\lw. En ook binnen de kerk zrn vr..gen ge komen waarom Vsse; een de bat met de Centrumpartij wil aangaan. Dominee Hans Visser, ge schrokken van de weerstand, is toch niet van plan de avond af te gelasten tenzij -wordt overgegaan tot geweld. „Ik heb geen zin om een beroep te doen op de politie om anCi-fas- cisten te verwijderen." Het programma van de Cen trumpartij baart dominee Vis ser grote zorgen. „In haar par- tijprogramma verzet de Cen trumpartij zich tegen, discrimi natie, maar er zijn voorstellen die op gespannen voet staan met dit uitgangspunt", vindt Visser. „De koppeling van 'binnenstromende vreemdelin- door Karin Kuijpers gen' aan 'groeiende onleef baarheid van ons land' is een voedingsbodem voor discrimi natie." Dominee Visser wil met open vizier in gesprek gaan met de Centrumpartij. „Ik wil weten of ik het programma vpn hun serieus moet nemen of niet. Moet ik de christelijke en hu manistische waarden die elke vorm van discriminatie uit sluiten van. de Centrumpartij geloven, of is het een aflei dingsmanoeuvre om de aparte afwijzing van buitenlanders te camoufleren. Ik wil deze men sen niet doodzwijgen of ver nietigen, maar ik wil hen met het goede voor het goede win nen. Daarom denk ik dat het juist een goede zaak is om daarover met de betrokkenen te praten." Visser heeft alle partijen, die bezwaar hebben tegen het de- bal, uitgenodigd om vrijdag zijn standpunten nader toe te lichten. „De avond was al lang tevoren afgesproken, maar ik denk dat nu die broeierige sfeer is ontstaan na de conflic ten in Almere. Maar ik sta open voor alle goede argumen ten om het programma van 11 oktober aan te passen of te wijzigen. Maar het moet dui delijk zijn dat we als kerk niet kunnen bezwijken vbor druk en dreiging. Het is juist de taak van de kerk om het op treden van de Centrumpartij te toetsen aan christelijke waarden, Verborgen onder grondse vreemdelingenhaat is ernstiger dan vreemdelingen haat die gelokaliseerd kan worden. Nu uit het racisme zich in de tram, het café en in muurgeklad. Het lijkt mij be ter het hol van de leeuw bin- v Rotterdam Casino Club Rotterdam, de stichting die het inmid dels verboden Golden Ten spel exploiteerde in het Hilton hotel, heeft in een kort geding, dat gistermiddag voor de Rotterdamse rechtbank diende, geëist dat het casino mag blijven draaien, zolang de Hoge Raad zich nog niet over het spel heeft uitgespro ken. Zoals bekend hebben de officieren van justitie on langs besloten, dat Golden Ten onder de wet op de kansspelen valt en dat het dus verboden is. Het openbaar ministerie nam deze maatregel omdat er geen eenheid was in het land ten aanzien van Gol den Ten. In sommige plaatsen, zoals Rotterdam, werd niet opgetreden, ter wijl in Noord Brabant in vallen in de casino's wer den gedaan. In Den Haag en Zutphen zijn ook al korte gedingen gevoerd legen hel besluit van hel open baar ministerie. De casino-ex ploitant heeft deze rechtsza ken verloren. De advocaat van de casinoelub mr. W.H. Anto- nius ging voor de Rotterdamse rechtbank voornamelijk die per m op de vraag of Golden Ten een behendigheidsspel is of een kansspel, zoals de offi cieren van justitie beweren. Ook voerde de advocaat aan, dat de Rotterdamse politie zou hebben toegezegd, dat het casi no mocht blijven draaien, tot dat de Hoge Raad definitief een uitspraak heeft gedaan. Gokspel Landsadvocaat mr. E.J. Daal der zei dat justitie een grote zelfstandigheid heeft voor wat betreft het optreden tegen ca sino's en dat de rechterlijke macht daar nu geen einde aan kan maken. Ook meende de landsadvocaat, dat het Golden Ten spel door de meeste spe lers als een zuiver gokspel wordt ervaren, zodat de wet op de kansspelen wei degelijk van toepasssing is. Rechtbank president mr. L.M.F. Ter Kui- le doet woensdagmiddag uit spraak. nen te gaan en te praten met de Centrumpartij." Er zijn al acties aangekondigd om het debat van 11 oktober te verhinderen. „Ook ik weet dat fascisme een gif is, dat in elk politiek systeem kan binnen dringen. Het leidt ertoe dat het systeem zich verabsoluteert en anderen met geweld aan zich onderwerpt. Wie in zijn den ken door dat gif wordt aange tast, gaat zichzelf uitnemender achten dan de ander en zij die anders denken worden ge weerd en gediscrimineerd. Daarom wil ik in de relatie met het verschijnsel Centrum partij niet de duivel met de duivel uitdrijven. Waarom moet ik het fascistisch kwaad met geweld bestrijden? In Godsnaam, laat antt-fascisme niet gelijkworden aan geweld. Ik hoop dat mijn tegenstanders daar begrip voor opbrengen," Bedrijven en bedrijfjes aan de Graaf Florisstraat maken een slechte tijd door. Een redelijk goed be zocht hotelletje in de po- pulaïre prijsklasse (waar van Rotterdam er tussen haakjes toch al niet zoveel heeft) is failliet gegaan. Andere ondernemers staat het water tot aan de lip pen. In de gemeenteraadsverga dering van donderdag is er al over gesproken. Daar vóór stond de Graaf Flo risstraat al op de agenda van een aantal raadscom missies. Alles draait om de vraag of de verkeersbe perkende maatregelen niet wat kunnen worden ver soepeld. Want sinds de Graaf Florisstraat ver keersluw gemaakt is, gaat het daar mis met de be drijvigheid. In wezen gaat het om een kleinigheid. De Graaf Flo risstraat is in het geheel van het stedelijke wegen stelsel niet meer dan een luciferhoutje. Wat opvalt is, dat de politiek met dit type probleempjes geen raad weet. In dit soort ge vallen zou je praktisch moeten zijn, maar van daag de dag overheersen de principes. Praktisch kun je de verkeersmaatre gelen bijstellen om de erg ste pijn alvast weg te ne men. Maar principieel is de Graaf Florisstraat een onderdeel van het beleid doorgaand verkeer uit woongebieden te weren. En om daarop maar een teenlcngte terug te moeten komen schijnt iets te zijn als van je geloof afvallen. Het is in de raadscommis sies begonnen. Niet min der dan drie van die com missies kwamen er aan te pas: ruimtelijke ordening, verkeer en vervoer; stads vernieuwing en haven en economische ontwikke ling. Ze worden bezet door PvdA en 'klein links1. Staan ze open voor klach ten over dc bereikbaarheid van het bedrijfsleven? Neen: wantrouwen regeert. Wie zegt dat de terugloop bij die hedrijven te wijten is aan dc links bedachte verkeersmaatregelen. Be wijs dat eerst maar. In de raadscommissie voor de haven werd weliswaar de voorzet voor een compro mis (dichthouden de zaak, maar de bereikbaarheid toch iets vergemakkelij ken) gegeven, maar dat strandde in de andere com missies. Die willen eerst rapporten zien. De gedwongen openbare verkoping van het hotel gaf het raadslid Jan Ke- rstholt (VVD) aanleiding een raadsdebat uit te lok ken. Het is dan verbazing wekkend hoe star en bijna hooghartig daarop wordt gereageerd. Wethouder Laan houdt gewoon vast aan de termijn van ruim drie maanden, die met het onderzoek van de Dienst Midden- en Kleinbedrijf gemoeid zijn. Wethouder Den Dunnen, nauwer be trokken bij het bedrijfsle ven, is wat toeschietelijker en maakt er een maand van. Wat de toeschouwer bij deze dorpspolitiek irri teert is de volstrekte afwe zigheid van enige flcxabi- liteit. Het hele beleid van verkeersluwe wijken stort toch niet in elkaar als er Rotterdam Een regio nale vakopleiding voor de metaal- en elektrotechni sche industrie is gister middag officieel van start gegaan, nadat de werkge versorganisatie FME en vakbonden, een daarvoor bestemde stiehtingsacte ondertekenden. Tijdens de oprichtingsvergade ring zei FME-voorzitter W.Bos van de regio Rotterdam te ho pen, dat het initiatief een eer ste begin is voor een betere verstandhouding tussen werk gevers en bonden in de me taalindustrie. „We zuilen sa men de schouders er onder moeten zetten om de kar te trekken", aldus Bos. De FME-voorzitter sprak de verwachting uit dat de metaal industrie in het Rijnmondge bied bij bet aantrekken van de economie zijn voorhoedeposi tie binnen ons land weer kan opppakken. door Koos de Gast wat aan de verlangens van de bedrijven aan de Graaf Florisstraat wordt gedaan Als na maanden blijkt, dat de slechte bedrijfsre sultaten aan de verkeers maatregelen te wijten zijn, wil de PvdA er kennelijk iets aan doen. Als blijkt, dat de economische reces sie de oorzaak is, dus niet. Maar zelfs als de terug gang alleen het gevolg zou zijn van die recessie, dan doe je toch iets. aan het verkeer als dat de pijn kan verzachten? Een stad besturen is toch niet al leen een kwestie van prin cipes Je moet toch ook een beetje praktisch kun nen zijn In dit verband is het illus tratief hoelang de winke liers van de Nieuwe Bin nenweg hebben moeten knokken om hun winkel straat overeind te houden. Er zijn meer voorbeelden van maatregelen, die uit eindelijk zijn genomen, maar vraag niet hoelang het geduurd heeft. In dezelfde sfeer liggen de voortdurende klachten over de parkeermogelijk- heden in het Scheepvaart kwartier en rondom de Wijnhaven. De Verkeers dienst mag dan alwetend zijn en cijfermatig kunnen bewijzen dat er in principe voldoende parkeerplaat sen zijn, het gaat toch om de praktijk En wie erva ren de praktijk beter dan de ondernemers, die er da gelijks mee te maken heb ben? Je vraagt je af of de raad zelf zich met dit soort, ei genlijk toch futiele Mus jes, moet bezighouden. De raad behoort een algemeen beleid uit te zetten. Dat be leid Is het verkeersluw houden van woonwijken. Als er ergens in de stad een kleinigheid moet wor den veranderd, moet de be trokken wethouder zo'n simpele maatregel toch zelf kunnen laten nemen. Raadscommissie en raad hoeven toch niet in de de tails af te dalen om te zien of het principe niet wordt aangetast? Je kunt alles wel politieke lading geven. Laan op de hand van de bewonersor ganisatie, Den Dunnen op de bres voor de onderne mers in het midden- en kleinbedrijf (ook gewone Rotterdammers). In zo'n situatie is er gelijk sprake van prestige en strijd in de fractie met winnaars en verliezers. Den Dunnen weet een enkel fractielid achter zich en de gehele oppositie. Laan de PvdA cn 'klein links'. En dat al les om een doodgewone straat die ooit wat breder is uitgevallen en daarom kunstmatig moet worden afgestopt. Wat in Rotter dam, die grote stad, alle maal niet kan. In de nieuwe vakopleiding zijn de oude bedrijfsscnolen vere nigd, waarvan er bij de ontma- teling van Rijn-Schel de-Verol- me enkelen, onder meer RDM, op punt van sluiting stonden. De vakbonden gaven gisteren toe dat zij te lang hebben ge wacht om met nieuwe initia tieven te komen, toen in de ja ren zeventig bleek dat de be- drijfsscholen tn kwaliteit ach teruil gingen. De nieuwe regionale bedrijfs- sehool heeft plaats voor vier honderd leerlingen. Dit jaar startten 240 schoolverlaters met de twee jaar durende cur sus. Of zij straks een baan krijgen is de vraag. Werkgevers heb ben berekend dat er voorals nog zeventig vakatures zullen zijn. Dat het er meer zullen worden, is niet uitgesloten. „Na het RSV-debacle hadden de werkgevers de schrik in de benen en hebben voorzichtige schattingen gedaan", aldus dis trictsbestuurder Henk Vos van de Industriebond FNV, de eer ste voorzitter van de stichting. De opleiding wordt betaald door de overheid, de werkne mers -zij dragen 0.2 procent varj de totale loonsom bij- en door de vijftien deelnemende bedrijven. De leerlingen krijgen afhan kelijk van de soort opleiding die zij kiezen tussen 150 en 750 gulden zakgeld per maand- Een salaris zoals normaal was bij de vroegere bedrijfsseholen, is afgeschaft.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3