PELSDIER FOKKERS SLAAN TERUG 'Land zonder drempels' voor iedereen bereikbaar is WERELDVOEDSELDAG Sporten in vrije tijd Financieel recordjaar Astma Fonds T extielmuseum Reagan maakt gehoor apparaatje populair Doemdenken FHENSEl Redactie: Ed Olivier Rotterdams Nieuwsblad I oktober 1983 Minister Rietkerk (binnen landse zaken) heeft deze week het bungalowpark 'Land zon der drempels' in Bxddmghui- zen geopend. Het bijzondere van dit park is dat de beneden verdiepingvan alle 70 bunga lows, het zwembad en alle an dere voorzieningen volledig toegankelijk zijn voor rninder- valide vakantiegangers. Dat betekent niet alleen geen drempels, maar bijvoorbeeld ook extra handgrepen, ruime re paden en 'open' aanrechten, zodat pok een rolstoelpatient ir de keuken actief kan zijn. Het idee om een dergelijk re creatiepark op te zetten is ont staan in 1977 toén de vereni ging AVO-Nederland, die streeft naar een betere plaats voor de gehand cap ten in de samenleving, haar vijftigjarig bestaan vierde. Een inzame lingsactie voor de stichting 'Land zonder drempels' lever de ongeveer 6 miljoen op, vol doende om in Biddinghuizen nabij De Flevohof een park te beginnen. Geld voor aanpassing van an dere recreatieve attracties, zo als het zwembad, werd later verkregen uit de Telebingo- pot. De doelstelling van AVO-Ne derland komt in dit park volle dig tot haar recht, omdat door de extra voorzieningen zowel gehandicapten als niet-gehan- dieapten er zonder problemen hier vakantie kunnen houden. Bovendien meent AVO-Ne derland dat het 'Land zonder drempels' een voorbeeldwer king zal hebben op andere re creatieparken. Voedselhulp is korte-termijn - hulp, die op de lange termijn niets oplost. Deze hulp blijft echter n oodzakelijk zolang de vereiste verbetering in de voedselsituatie in de ontwik kelingslanden niet optreedt. Dit schrijft minister Braks (landbouw en visserij) in een speciale krant, die het Natio naal FA O-comité ter gelegen heid van de derde Wereld- voedseldagzondag 16 okto ber heeft uitgegeven. Braks noemt de Wereldvoed- seldageen dag van bezinning. „Een dag om te leren van het verleden en om samen te wer ken aan de toekomst Samen, dat betekent niet alleen de man of de vrouw in de Derde Wereld, maar wij allemaal. Moge deze dag zo snel mogelijk overbodig worden", aldus Braks, volgens wie de oplos sing van het probleem is gele gen in het bestrijden van de ar moede. Er wordt voldoende voedsel geproduceerd, maar door on gelijke wel vaarts ver houdin gen tussen westerse landen en ontwikkelingslanden en tus sen bevolkingsgroepen in die landen onderling, bereikt dit voedsel niet iedereen. Nederland heeft voor dit jaar 52 miljoen gulden uitgetrok ken voor de voedselhulp. Ter gelegenheid van Wereld- voedseldag heeft het Nationaal FAO-comité een teken- en op stelwedstrijd uitgeschreven voor leerlingen van basisscho- len (10 tot en met 12 jaar) en een soortgelijke wedstrijd voor de eerste drie leerjaren van het voortgezet onderwijs. Tweede- Kamervoorzitter Dolman reikt vrijdag 14 oktober de prijzen uit in Den Haag. Inwoners van Tilburg die overdag over veel vrije tijd beschikken, kunnen die tiid voortaan sportief besteden. Vanaf maandag kan iedere Tilburger in een sporthal of op een sportcomplex aan sport doen. Per keer wordt daar f 2,50 voor gevraagd. Het Tilburgse gemeentebe stuur is tot dit initiatief ge komen, omdat de laatste jaren steeds meer mensen over meer vrije tijd zijn gaan beschikken. Meer vrije tijd door bij voor beeld deeltijdarbeid, ar beidstijdverkorting, vroeg tijdige uittreding of werk loosheid. Daarnaast zijn meer vrije un.:. heschik- baar gekomen in de sport accommodaties, omdat scholen minder uren nodig hebben door vermindering van het aantal leerlingen. Vooralsnog zullen alle sportactiviteiten door de Gemeentelijke Dienst voor Sport en Recreatie en de Tilburgse Sportraad wor den begeleid Uiteindelijk is het de bedoeling de be geleiding over te laten aan vrijwilligers of aan plaat selijke sportverenigingen. Krachtpatser De bekende Belgische krachtpatser John Mas- sis heeft zijn eigen we reldrecord verbroken door in het Franse Cler mont-Ferrand met zijn tanden vier spoorweg wagons te verplaatsen, Massis trok het 106 me ter lange treinstel lig gend op een ladder over een afstand van bijna drie meter. De spoorwegwagons wogen samen 168 ton. Het Nederlands Astma Fonds heeft vorig jaar voor het eerst meer dan tien miljoen gulden ont vangen: de helft via col lectes en plaatselijke ac ties, de andere helft via contributies, lotto, toto, Al gemene Loterij Nederland, beleggingen en nalaten schappen. Dit meldt het fonds in 2ijn jaarverslag over 1982. Het Astma fonds besteed de vorig jaar ruim drie miljoen gulden aan weten schappelijk onderzoek. Het aantal subsidie-aanvragen voor onderzoek nam op nieuw toe, waarschijnlijk doordat de overheid daar op bezuinigde. Het interieur van het textielmu seum De 'textiel' zal nooit helemaal uit Twente verdwijnen. Giste ren is een textielmuseum geo pend in de gerestaureerde spinnerij van hetopgeheven textielimperium Janmnk in Enschede. De opening werd verricht door ex-werknemer Arnold Douw ma, die veertig jaar in de textielindustrie heeft gewerkt. Het materiaal is voor de stich ting 'Twents-Gelderse Textiel museum' verzameld door lief hebbers. De meeste gebouwen van de Janninkfa brieken zijn Inmiddels gesloopt. De twee verdieping hoge spinnerij is door de gemeente Enschede voor het museum aangekocht en voor zes miljoen gulden op geknapt. De bovenverdieping is tot tachtig wooneenheden verbouwd. Beneden heeft het museum 2500 vierkante meter expositieruimte ter beschik king. Ce geschiedenis van de textie lindustrie zal in het museum op verschillende manieren te zien zijn, variërend van aller lei machines tol een mode) van de 'afdakswoningen' waarin de textielarbeiders en hun gezinnen werden gehuis vest. Het museum geeft ook een beeld van de sociale ont wikkeling van de laatste hon derd vijf tig jaar. President Reagan, sinds enkele weken met een minuscuul gehoorapparaatje. De Amerikaanse president Reagan (72) heeft door het dragen van een gehoorapparaatje een plotselinge opleving van de vraag naar dit hulpmiddel teweeggebracht, althans in de Veren igde Sta ten. ,,De mensen zeggen: als Reagan het kan, kan ik het ook", airïus Margeret Holtzclaw, directeur van de 'Hearing and Speech Society' in Washington. Volgens het genootschap blijkt uil een enquête onder ziekenhuizen die zich met gehoorstoom issen bezighouden, dat er sinds 7 september toen bekend werd dal de president het apparaatje d roeg viif honderd extra verzoeken om informatie over een gehoorapparaat binnenkwamen. Dr. Jane Madell. directeur van zo'n ziekenhuis in New York, krtcgin de eerste paar dagen nadat Reagen met het gehoorapparaatje op de Arneriaanse televisie te zien was ongeveer honderd vijf tig telefoontjes. „Hoorapparaatjes hebben een slechte naam. Veel mensen willen geen zichtbare prothese dragen, omdat ze denken dat dit hun imago zal schaden. Maar Reagans besluit Zdl nu zeker navolging vinden. Fred Racké „Bepaalde groeperingen beschuldigen de fokkers van dierenmishandeling. Ze kunnen dat niet met wetenschappelijke bewij zen onderbouwen, maar toch trek ik mij het als mens en als fokker zeer aan". Bewogen woorden van W. K. Goezinnen, voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Fokkers van Edeipelsdiereri (NFE). Hij was destijds het mikpunt van de actiegroep Lekker Dier, die nertsen uit hun hokken losliet op zijn be drijf in Putten. De pelsdierfokkers ontketenen au een tegenoffensief. Zij wil len zich presenteren als beoe fenaren van een tak van bio- industrie waarin men uiterst zorgzaam met de dieren om springt. Onvoldoende verzor ging van nertsen of vossen neeft immers onvermijdelijk een slechte kwaliteit pels tot gevolg. En natuurlijk wenst geen fokker zijn eigen porte monnee te bestelen. De 284 leden tellende NFE, waarbij zeker negentig procent v?n de Nederlandse pelsdier- fokkers is aangesloten, zet dit jaar in samenwerking met het ministerie van landbouw een proefbedrijf op in Beekbergen, f bij het instituut voor pluim- vee-onderzoek Spelderholt. De bedoeling is door middel van gedrags- en welzijnsonderzoek lot normen te komen voor het pelsdierfokkersbedrijf. De NFE wil hiermee zowel het publiek geruststellen als de fokkers zetf. Maar of de hoen ders in Spelderholt blij zullen zijn met de komst van hun aartsvijanden valt te betwijfe len. Vraag Over de ethiek van hun broodwinning zijn de fokkers kort. Zolang er vraag bestaat, wordt eraan tegemoet geko men. Dat is de grondwet van de economie'. En er moet ver diend worden. Goezinnen: „De actiegroepen zijn tegen natuurlijk bont. Dat is hun goed recht. Maar zij hangen het probleem aan de - verkeerde kapstok wanneer zij roepen dat wij fokkers onze dieren mishandelen", H.J.A. Bekke verklaart na mens de overkoepelde organi satie van fokkers en handel, «ei Nederlands Bont Instituut: „De consument maakt zelf uit wat hij wil dragen. Alleen wordt hem nu door eenzijdige berichtgeving een schuldge voel aangepraat. Is bont luxe? Een auto is ook luxe. Veel bont is afkomstig van dieren die worden gefokt om het vlees of van speciaal gefokte dieren. Daar kan toch weinig bezwaar tegen bestaan. En de bedreigde diersoorten vallen onder de bescherming van de wet BUD". Bontfabrikant C. van der Ven uit 's-Hertogenbosch gooit er nog een schepje op. „De bont branche is milieubewust", zegt hij. „De produktie van kunst vezel is enorm milieuvervui lend en energieverslindend, Daarom is het vreemd dat juist milieugroeperingen altijd kunstbont aanvoeren als mid del om écht bont overbodig te maken. De natuurlijke bont- produktie tast het milieu niet aan en de grondstof is altijd voorhanden. Kunstbont zit overigens op geen stukken na zo prettig als echt bont en het is lang niet zo mooi. Wij vinden overigens dat luxe wèl mag. Of het nu buitenshuis eten is of een mooie nieuwe fiets of een bontjas". Bekke zegt, dat de bontver koop de laatste jaren iets is te ruggelopen. Volgens onderzoe kingen in de VS, West-Duits- land en Japan is dit te wijten aan de economische recessie, Nederlands onderzoek is nog niet verricht. „Het Centraal Bureau van de Statistiek kan de bontbranche niet vangen in cijfers", aldus Bekke. De NFE-leden produceren jaarlijks ruim een miljoen nertsvellen en zo'n tachtigdui zend vossevellen. De gemid delde veilingprijs voor een nertsvel is zestig, voor een vossevel negentig gulden. Eten Het dier jn gevangenschap komt aan de orde. Goezinnen hierover: „Ik woon midden in het bos, maar ik heb nog nooit een hert of een zwijn na de maaltijd om zich heen zien kij ken om tevreden knorrend te genieten van de natuur. Nee, een dier dat gegeten heeft gaat door Mark Glotzbach naar zijn schuilplaats of zijn hol om te slapen", „Voor een dier draait alles om het eten", beaamt pelsdierfok- ker J. Verburgt, die ook met het houden van varkens en koeien ruime ervaring heeft opgedaan en voor wie de kringloop van leven en dood van het dier in dienst van de de mens een natuurlijks iets is. Tijdens een rondleiding door zijn bedrijf in Randwijk, gele gen aan de Rijn, zegt hij: „Het dier is volmaakt tevreden als het zijn voedsel op tijd krijgt. Als dat het geval is heeft het niet veel ruimte nodig". De dieren zijn luchtig gehuis vest in geheel gazen rennen, in twee rijen onder 'sheds' (af dakken) geplaatst. Hun uit werpselen vallen door het gaas op de grond en kunnen hun verblijf dus niet vervuilen Hun voedsel wordt op het bo vengaas gedeponeerd, een bruine kwak van slacht- en vi safval, vermengd met meel waaraan ook de nodige vitami nen en mineralen zijn toege voegd, De beesten knabbelen het om het gaas weg. Bevallin gen geschieden in nestkisten met stro. De nertsen komen nieuwsgie rig naar de bezoekers toe gaan op hun achterpoten staan. Een erewacht van pienter uit hun oogjes blikkende vleesliefheb- bers. Af en toe uit er een zich onder de overweldigende be langstelling minder behaaglijk voelende nerts een snerpend NFE-voorzitter Goezinnen (links) bekijkt een van üe nertsen van lok ker Verburgt (rechts). alarmgcfluit. Er huppelen zelfs een paar ontsnapte dieren rond. Dank zij de in de hin derwetvergunning verplicht gestelde nertsdichte omhei ning kunnen zij niet van het bedrijfsterrein af. De blauwvossen zijn minder gediend van de belangstelling en kruipen achterin hun ren weg, sommige vervaarlijk grommend Het ziet er alle maal uiterst proper uit. Niette min lijken de rennen waarin de dieren meestentijds indivi dueel zijn gehuisvest, al te klem Doen zich nooit geval len van stress voor? „Als er stress zou voorkomen, zou dat nu moeten zijn, met al die mensen", wijst landbouw- voorlichtster Agnes Vernooy ons terecht en legt geruststel lend haar hand op een ren, waarin een vos aehter 2ijn staart blijft rondtollen. Het dier gaat daarop nog harder rond. Maar, het zij gezegd, dit dier is het enige van Ver- burgts duizenden dat aan overspanning ten prooi lijkt. De lijfelijke geneeskundige zorg van de pelsdieren loopt voornamelijk over hel Cen traal Diergeneeskundig On derzoek in Lelystad. Euthanasie In november heeft het 'afpei- sen' van de dieren plaats, zoals het villen wordt genoemd. Maar daaraan vooraf gaat ui teraard het doden. Over het ombrengen van de pelsdieren doen volgens de fokkers de vreemdste gruwelverhalen de ronde. Zij hebben het zelf in dit verband bij voorkeur over euthanasie. Vossen worden geelektroku- teerd. Iemand houdt het dier vast door met een vosseklem de nek en met een hand de staart vast te houden. Een tweede persoon plaatst een elektfode in de anus van de vos en laat het dier bijten m de andere, hem voorgehouden tweede elektrode. Na één se conde voelt het het .slachtoffer niets meer, drie of vier secon de later is het dood. De moeilijker hanteerbare nertsen worden vergast met koolmonoxyde in een kist die is aangesloten op een draaien de motor. Ook deze methode brengt een minimum aan on gemak met zich mee voor het geleidelijk m doodssluimer ra kende dier, aldus de fokkers. Het proces vergt hooguit vier minuten. Agnes Vernooy: „Vroeger werden nertsen dieren ook wel gedood door nek omdraai en. Misschien gebeurt het nog wel door een enkele met aan gesloten fokker. Het moet ge beuren mei een snelle, korte handbeweging. Maar aan het eind van de dag kan de hand wel eens vermoeid raken". Van de gevilde pelsdierlijken wordt verwerkt in vee- en honden en kattenvoer. De far maceutische industrie gebruikt nertsolie wel voor middelen ter behandeling van huidziek ten. De pelsdierfokker heeft zijn dieren, voor zover ze niet voor de fok worden geselecteerd, zeven en een halve maand on der zijn hoede. NFE-voorzitter Goezinnen: „Ik heb aan het doden van mijn dieren nooit plezier beleefd". Vreugdevol, ouderwets avond je'. Smeets belooft al: eerst nu een Stukje en straks, na de Haagse politiek, nog een heleboel. En spannend! Nou reken d'r maar op! De oude tijden lijken terug te keren. Tijd geleden, dat 'we' zo goed 1 varen in de Europa Cups. Van de zes kunnen er vijf de vol gende ronde halen toch zeker? Sparta fs trouwens al door. ho ren we. die hadden de tickets voor de loting in Zurich al be steld. Zal de radio wel uitzen den, die loting. Ook net als vroeger en dan op de krant naar de zetterij hollen om 't er nog in te krijgen, met com- men taar als het kan. Maar nu eerst de beelden. En de commentatoren natuur lijk. Die waren uiteraard in de voorbije jaren wat somber ge raakt. En wie neemt het die mannen kwalijk7 Al die teams in de eerste ronde eruit, alle spanning weg. niet eens even lekker uithalen over de kwali teiten van hei Nederlandse voetbaldat toch tenslotte al twee keer tweede was gewor den, tweedê van de héle we reld. willen we dat wel even vasthoudenja?, en dat nu in Europees verband en via de clubs toch weer bewees dat Maar niks hoera Want ja. wc waren met AjaX en PSV en ga zo maar door, toch wel rap uit geschakeld geweest, de laatste tijd. Eigenlijk konden we d'r ook weer niet zó veel meer vanNog maar weer eens af wachten of er soms nieuwe Crutjffs en Van Hanegems op stonden, want alleen met zul ke jongens in zo'n generatie hek lom je weer nieuwe top pen. Nee. we leggen ons voorlopig maar bij de feiten neer i is een kwestie van wachten op betere tijden. En dat hóór je dan ook, in de commentaren. Waaraan? Let maar eens op. Er breekt een Nederlandse rechterspits door, van welke club dan ook, dat doet er nu even niet toe, en die spits, die zet een verde diger en vervolgens de doel man op het verkeerde been en die schiet dan nét voorlangs. Maar, zegt de commentator streng, die kans had toch be nut moeten worden' Het jam mer' komt niet over z'n lippen. En even later is die rechter spits, of één van zijn collega 's weer dichtbij een doelpunt, maar ja, zo'n keeper staat er ook niet voor niks en die ver richt een wonderbaarlijke mooie redding. Wat zegt dus die commentator? Dat die van ons véél te veel kansen nodig hebben. En als je die niet be nut, dan kom je gewoon geen ronde verder en dan verdien je dat dus ook niet. Zo is dat Nu de andere kant. Daar komt zo'n vijandelijke spits alleen voor de keeper en schiet naast. Nou, daar hebben we mazzel zeg. En die gasten, tja, je kan best van pech spreken En daar komt weer zo'n vijan delijke spits, maar nu wordt hij miraculeus gestuit door de doelman. Nou. hot is maar goed dat die daar toevallig stond, trouwens, en het was nog maar gelukkig dat bij er nog net een paar vingers ach ter kon krijgen en die spits, tja, dat was al de tweede keer, dus je kon zeggen da t de gas ten dan weliswaar beter speel den, maar dat ze nou eenmaal van een beetje fortuin ge speend bleven... Verdomd, zo gaat dat maar door. En heus niet btj één wedstrijd van de vier die ze uitzenden. Nee, bij minstens drie. Een Nederlandse aanval ler kan niet eens even pech hebbenof gewoon op een per fect reagerende doelman stui ten, nee, 't is een knoeier die niks snapt van kansen benut ten. 1 En een Nederlandse doelman? Of een verdediger, die op het laatste moment, maar wel het juiste, redt? Die hebben ver domd veel geluk. Let maar eens op, de volgende keer. Vijf van de zes clubs naar de vol gende ronde? Kwestie van Vrouwe Fortuna mee op reis. U kunt het makkelijk chec ken. Want in de volgende EC- ronde hebben we weer vijf sa menvattingen voor u in petto. Vijf keer de gelegenheid om even te controleren dat we er voorlopig nog even niks van kunnen en dat we weer terug zijn naar af, en dat dé nieuwe generatieenfin, net hebben we het doemdenken een beetje afgeschaft of de voetbalcom mentatoren hebben het ont dekt. 'U U- fii

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 5