Weer rellen busbaan Furie-ade: er ontbrak iets. Renovatie van Schiedam-Oost: bijna 5 miljoen VLAARDINGS DAGBLAD SGHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT 'Levensbeschouwelijk vormen: onzin' 'Echte bureaucratie blijft buiten schot' Politie pakt tasjesdief 'Rijnmond veegt ons van de kaart' Zijdeveld gaat praten 5Shalom9 11 mille lichter I' Minderheidsstandpunt van wethouder Van der Velden Geveltoerist valt van Gusto Brand in Weeshuis in kiem gesmoord Schiedam-Zuid: Bejaarde breekt heup Exhibitionist aangehouden Vlaardinger ziekenhuis ingeslagen VVD'er Bulva: 'Discriminatie' MAANDAG 3 OKTOBER 1983 Vlaardingen Wethouder IJsbrand van der Velden is binnen het Vlaardingse col lege de enige tegenstander van het opzetten van een ob- servatiegroep voor heel jonge kinderen met leermoeilijkhe den. Van der Velden is niet tegen de groep op zich, maar tegen de commissie die daar iinilllllllilIlUUIIlilllllllflllllllllimilMllillllflIf j Schiedam Een 34-jarige Schiedammer is zondagmiddag bij een klimpartij van de Gus- tohal gevallen. Volgens eigen zeggen wilde hij het gebouw van de voormalige scheeps werf beklimmen. Ver kwam hij niet, want al op een hoogte van drie meter, gleed hij uit en belandde op de grond. Met een gebroken arm een gebroken enkel en een gat in het hoofd is de man in het Schielandzie- kenhuis opgenomen. IIIIIIIlilllIllllllllltlllllilllillllllllJIIMIIIilllllt! Vlaardingen In het Wees huis, het pand aan het Wees huisplein waar buurthuis De Haven en Rood Vlaardingen hun onderkomen hebben, is zaterdagochtend een brandje geweest. De brandweer was echter op tijd ter plekke om het vuur in de kiem te smo ren. De voordeur, de hal, het drankhok en de bar liepen brand- of waterschade op. De politie, die een onderzoek in stelt, denkt ernstig aan opzet telijke brandstichting. Er is nog niet bekend hoeveel scha de er is. als overkoepelend orgaan bo ven komt te staan. Daarin is ook het protestants-christe lijk onderwijs vertegenwoor digd. „Maak daar maar een neu trale toestand van", zegt Van der Velden over de observa- tiegroep, die per 1 januari van het volgend jaar verbon den wordt aan de openbare Professor Kohnstammschool. „Kinderen onder de vier jaar hoeven niet levensbeschou welijk gevormd te worden. Ik kan mij daar trouwens niets bij voorstellen", aldus Van der Velden. In de observatiegroep wordt bekeken naar welke school de kinderen met leerproble men het best kunnen worden doorgestuurd. De protes tants-christelijke Van Houte- school heeft maandenlang gewerkt aan het starten van zo'n groep, maar daar lukte het niet. Toen hebben de ge meente en de stichting voor christelijk buitengewoon on derwijs samen de draad weer opgepakt. Men werd het eens over een observatiegroep, die verbonden moest worden aan de Kohnstammschool. „De samenwerking komt tot uitdrukking in een overkoe pelende commissie voor zeer jeugdigen, waarin beide par tijen vertegenwoordigd zijn", zegt het hoofd van de ge meentelijke afdeling onder wijs, P. Zoutendijk. Maar daarin hoeft, vindt wethou der Van der Velden, het christelijk onderwijs niet vertegenwoordigd te zijn. „Die commissie gaat bekij ken of die kinderen levens beschouwelijk wel goed ge vormd worden. Voor zulke jonge kinderen..." Het college komt in de ver gadering van de gemeente raad in november met een voorstel over de observatie groep. De voorbereidingen, zo weet Zoutendijk te mel den, zijn intussen al in volle gang. Schiedam Eén der meest actieve organisaties in Schiedam, de bewonersvereniging Schiedam-Zuid, vindt het triest te constateren dat bij de bezuinigingen „de echte bureaucratie" grotendeels buiten schot blijft. Er wordt vooral gesnoeid op voorzieningen die de Schiedammers direct aangaan, zegt de vereniging, die liever het mes zou zetten in „het niet zichtba re deel van het gemeenteapparaat". „Juist de bureaucratie is voor velen een steen des aanstoots. Vermindering van. de dolge draaide papierwinkel zou een welkome bezuiniging zijn. Blijkbaar is dat voor de ge meente te moeilijk," schrijft het bestuur van de bewoners vereniging in haar wijkkrant. In plaats daarvan ziet de vere niging tot haar teleurstelling, dat de dienstverlening minder wordt. Zij noemt als voorbeeld het idee om voortaan niet twee keer, maar eenmaal per week het huisvuil op te halen „voor dezeitde prijs" en het terug schroeven van inspraakmoge lijkheden. „In Schiedam heb je als burger al weinig te zeggen, maar dat schijnt nog te veel te zijn." Andere voorbeelden noemt Schiedam-Zuid het snijden in welzijnsvoorzieningen, die juist goed van de grond begin nen te komen, en het duurder worden van trouwen en be graven „Schiedam is op dit gebied al één van de duurste gemeenten in Nederland," al dus de bewonersvereniging. Vlaardingen Een 21-jari- ge Vlaardinger is gistermid dag gearresteerd, nadat hij een dag eerder een bejaarde vrouw had bestolen. Zater dagochtend rond kwart voor elf liep de 74-jarige dame over de Parkweg, toen een bromfietser haar op het trottoir van achteren benaderde. De knul gritste haar hand tasje weg, maar trok daarbij het vrouwtje tegelijkertijd ondersteboven. Gevolg was, dat zij met een gebroken heup naar het Holyzieken- huis moest worden ge bracht. En dat alles gebeur de voor een buit van exact vier gulden. Dankzij een duidelijk signalement, dat getuigen van de dader kon den geven, arresteerde de politie de man zondag al. Woonwijk in verzet tegen 'doodvonnis' Schiedam 'Met verbijstering' zegt kader van dé Schiedamse woonwijk de Gorzen kennis te hebben genomen van de Rijnmond-discussienota 'Zicht op zonering'. Daarin staat dat geen nieuwbouw van woningen meer zou moeten plaatsvinden in gebieden, waar sprake is van ernstige milieuvervuiling. Eén van die gebieden is Schiedam-Zuid, met name de Gorzen, waar juist een uitge breide stadsvernieuwing op stapel staat. De bewonersvereniging van die wijk meent dat de gemeente Schiedam het doodvonnis tekent over de eigen stad, als geen fel protest wordt aangetekend tegen die Rijnmond-nota. De paardentram reed de hele dag door het centrum Maassluis Op een of ande re manier was het niet zoals vorig jaar. Gezellig was de Furie-ade, het Maassluisse Haring- en Bierfeest, best. Tal van schepen lagen weer langs de haven afgemeerd. Braderie-achtige taferelen in de binnenstad en spelletjes en attracties voor de jeugd. Maar toch, er ontbrak iets- Wellicht was het ontbreken de najaarszonnetje een nega tieve factor. Furie-ade '82 stond nog in het teken van een onverwacht mooie dag, waardoor het stadsfeest alras uitgroeide tot een warm en gezellig taferee!. Om die re den was er toen ook uiterma te veel volk op de been. Nu was het allemaal wat frisser. In vergelijking met het noodweer, dat het Haring en Bierfeest in Vlaardingen vorige maand teisterde, kwam Maassluis echter goed weg. Het was dus lang niet zo druk als vorig jaar. De wandeling langs de haven, de kraampjes, de barretjes, de bezichtiging van het maritieme gebeuren: het was allemaal heel aardig, maar bij elkaar reikte het nooit tot een echt volksfeest. Misschien waren heel sim pel gewoon de verwachtin gen te hoog gespannen. Ook werkte het mogelijk in het na deel, dat Rotterdam vorige week zijn Open Havendag had. En ook daar lagen bij voorbeeld naamgever de Furie en de gaffeltopzeilschoener De Eendracht, die vorig jaar al Maassluis had aangedaan. Niets nieuws onder de zon dus, hoewel er nog dertien andere schepen konden worden aan schouwd. En desondanks was de opmerking van een wande lend echtpaar: „Het is niet zo veel, hè...niet geheel eerlijk. Zo hadden ook de Piet Hein, het koninklijk jacht dat prin ses Juliana bij haar trouwen van het Nederlandse volk kreeg aangeboden; De Zwer ver, stoomschip Finland en 'Avontuur te huur' zoals het bijbehorende bordje het schip omschreef, de Maassluisse ha ven aangedaan. Een haven trouwens, die er nogal ver vuild uitzag. Een van de aar digste attracties was overigens het reddingsloopnet over dat zelfde smerige water heen, waarop de jeugd zich danig uitleefde. Dan waren er verder nog de dans* en judodemonstratie en deden waterfietsers hun uiter ste best een ringetje te steken. In de fraaie Grote Kerk zocht menig Furie-ade-ganger enige warmte en werd tegelijkertijd bekoord door het orgelspel van Jaap Kroonenberg. Maar volgens de insiders was het ook in de kerk niet zo druk als het -vel behoorde te zijn. En als apotheose, het als 'spec taculaire hoogtepunt van de middag' aangekondigde para chutespringen. Zes Flying Dutchmen kwamen uit de lucht boven de haven terecht om hun heil verder op een ponton te zoeken, dat voor deze ene keer in de haven was gedeponeerd, Daarmee ver vingen de para's de helicopter- show, die vorig jaar als klap stuk was aangekondigd. Er werden dit jaar op de Ftne-ade ook waterfietswedstrii- den gehouden. Burgemeester Van Es ont ving van het bestuur van de Stichting Maritiem een aandenken aan de Furie-ade van dit jaar. De werkgroep 'Schiedam- Zuid in de steigers' verwijt Rijnmond de hele woonwijk van de kaart te willen vegen. In de wijkkrant noemt de werkgroep het belachelijk dat zomaar wordt gesteld dat de overlast van bedrijven niet te verminderen is. Hele maal bont maakt Rijnmond het, volgens de werkgroep, door te stellen dat m de meest ernstige gebieden het wonen maar moet wijken voor industrie. „In de nota wordt de hele wereld op zijn kop gezet, Voortaan behoeft de indus trie zich niet meer in te hou den, maar moeten de woon wijken langs de Nieuwe Wa terweg verdwijnen! Geluk kig is het maar een discussie nota," zegt de werkgroep, die via de bewonersvereniging het verzet tegen deze uit gangspunten op gang wil brengen. De werkgroep beperkt zich in haar oordeel met lot het beschouwen van eventuele gevolgen van de nota voor de eigen wijk. Gemeld wordt, aan de hand van de Rozenburg Wegens het to nen van zijn geslachtsdelen heeft de politic van Rozenburg vanmorgen een 31-jarige man uit Maassluis aangehouden Hij heeft inmiddels zeven geval len bekend. De man pleegde zijn daad tegenover twee meis jes. Dat werd gezien door een vrouw, die met de man het zelfde had meegemaakt en hem herkende. Op haar aan wijzingen heeft de politie de exhibitionist aangehouden. De man bleek het al meermalen te hebben gedaan, als hij na zijn nachtdienst huiswaarts keerde. Schiedam/Vlaardingen Het afgelopen weekeinde zijn in het grensgebied van Vlaardingen en Schiedam bij het zandliehaam van rijks weg 19 weer ongeregeldhe den uitgebroken. Er verza melden zich grote groepen jongeren uit beide steden, die een dreigende houding te genover elkaar aannamen. Tot grote rellen, zoals in voorgaande jaren toen de ME er aan te pas moest komen, is het niet gekomen. Aanvankelijk nam de politie van beide steden een afwach tende houding aan. Maar toen de jongeren vrijdagavond straatstenen uit het wegdek haalden, greep de politie in en maakte gebruik van de wa penstok om de circa tweehon derd jongeren te verspreiden. De vlaardingse politie arres teerde drie jongens in de leef tijd van veertien tot 'zeventien jaar, die met slagwaper.* op zak liepen. Zaterdagavond verzamelden naar schatting honderd jonge ren zich weer in het grensge bied en sloeg de politie hier en daar weer met de wapenstok in op de relschoppers, toen die mei stenen wilden gaan gooi en. Het aantal jongeren was gis teravond al gedaald tot enkele tientallen. De politie stelde zich weer zeer terughoudend op en na een uur dropen de jongeren uit zichzelf af. Er werd nog een arrestatie ver richt. Een zestienjarige Schie damse scholier werd door een agent in burger aangehouden, toen hij vol trots op een gesto len brommer aan kwam rij den, die hij, zoals hij zelf zei, als 'trofee' van een Vlaarding se leeftijdgenoot had afgeno men. Schiedam Het comité Ver ontruste Bewoners van de Rot- terdamsedijk wordt binnen kort uitgenodigd voor een ge sprek met de wethouder voor ruimtelijke ordening, ir. Chris Zijdeveld. Dat is het comité door B en W van Schiedam toegezegd. In een antwoord aan de bewoners schrijft het college, dat enkele verwijten onterecht zijn gemaakt en dat bepaalde opmerkingen „aan de waarneembare feiten voorbij" gaan. Zo zou de indruk van de Ver ontruste Bewoners, dat er met geld wordt gesmeten, verkeerd zijn. J uist werkt asfaltering van de Rotterdamsedijk op dit moment kostenbesparend, al dus het college, dat daarmee duidelijk maakt dat met het noodzakelijke onderhoud juist is gewacht tot de werkzaamhe den op de Koemarkt. Ook is asfalt qua onderhoud in de toekomst goedkoper dan straatstenen. En om inspraak mogelijk te helpen maken zijn er ambte naren, redeneert B en W. Het college meent dat de bewoners blij moeten zijn met het over leg tot nu toe. giniuiiiiiiiiiMniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitniiiiiiiiiiutiiiiniiiiiiMiiuiiiiiiitiiiiiuiiiiiiiiiiiiiitihijiiiiiiiniNiiiiii^ Schiedam Binnen afzien bare tijd kan een begin wor den gemaakt met de renova tie van 78 woningen, die ei gendom zijn van de Vereni ging Volkshuisvesting. De oude onderkomens, die tus sen 1925 en J927 zijn ge bouwd, liggen in de Watt straat en de Stephenson- straat in Schiedam-Oost en maken deel uit van m toiaal 305 woningen, die verbeterd moeten worden. Met de op knapbeurt is een bedrag ge moeid van 4,6 miljoen gul den Dat is ongeveer 65.000 gulden per woning. De woningen woraen niet alleen gerenoveerd, maar ook vergroot. Door een sa menvoeging en na opleve ringen was het aantal terug gebracht naSr vier. Bij de re novatie worden de vloeren, het dak, goten, kozijnen, de gas. water en electriciteits- leidingen vernieuwd. Ook worden de keuken en de douche vernieuwd. Voorts keijgen alle woningen een berging. Het aantal wonin gen is na de renovatie terug gebracht naar 71 huizen. De huur van de huizen gaat H na oplevering met ongeveer S 145 gulden omhoog en komt rond de 380 gulden per maand te liggen. nota, dat in Schiedam-Cen trum. -Oost, -West en - Nieuwland geen groot scheepse woningbouw meer zou mogen plaatsvinden. Wegens de luchtvervuiling zou dat niet verantwoord zijn. De nota beveelt aan ten zuiden van rijksweg 20 al leen nog 'kleine gaatjes te vullen', aldus de interpreta tie van Schiedam-Zuid. .-niifiiniiriiiiiiiiiMiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiitiiiiiiniitiiiitiiniiitiiiiitHtiiiiiiitiiiiiitiiriiiiiiiiiiiiriiiiiiitiiiiiniiiiiiitJiiüiiiiiiiiiüiiiiiiiiiiiitiEiiiiiifiiiKitinf Vlaardingen Hei, zeiljacht 'Shalom', dat afgemeerd ligt in de Vlaardingse Oude Haven aan de kant van de West ha venkade is bijna elf mille lich ter gemaakt De dieven for ceerden de toegangsdeur en plunderden toen zo'n beetje hel schip leeg. Een radio-ont vanger, lasapparatuur, een boormachine, een dieselgene rator, een acculader, een zee- hengel met molentje en een aantal lieren bleken ie zijn ontvreemd. De schade be draagt 10.700 gulden. In de Wilhelmmahaven bij Vlaardingen Oost Bedrijven vond een ongeluk plaats Op het schip Atair, dat daar voor anker lag. struikelde de 39-ja- rige Frans de Ronde over een ketting toen hij dc trap afliep. Hij viel anderhalve meter om laag en liep verwondde zijn enkel en heup. Hij is in het Holyziekenhuis opgenomen. Vlaardingen In hel pas geo pende café De Peper in de Vlaardingse Pepers teeg is za terdagnacht rond een uur een knokpartij ontstaan. Een 28-ja- nge Vlaardinger vond het no dig een vijf jaar oudere stadge noot af te drogen. Daarbij liep de oudste zo'n klap op zijn oog op, dat hij met spoed in het ziekenhuis moest worden op genomen. Een oogoperatie wordt met onwaarschijnlijk geacht. Dc andere man is door de poli tie gearresteerd. Hem wordt zware mishandeling ten laste fielügd. Vlaardingen De weigering van wethouder Bas Goudriaan om Jan Bulva als vervanger van communist Hans Polder vaart te accepteren in de com missie stadsontwikkeling, die speciaal handelde over de bouwplannen voor de Maas- si uissedijk. zit het WD-raads- lid hoog Hij heeft nu ter op heldering een vijftal vragen aan het college van B en W gesteld. „Ik ben van mening, dat de voorzitter m strijd met de ver ordening voor de commissie vergaderingen heeft gehan deld schrijft Bulva. Hij ci teert daarbij het betreffende artikel, waarin zwart op wit staat dat een afwezig raadslid zich door een ander lid van de gemeenteraad mag laten ver vangen. De VVD'er vraagt zich af of de weigering van wethouder Goudriaan om hem als ver vanger te accepteren geen dis criminatie is van de rechten van een kleine fractiê.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1