18 Uitjavazee opgepikte helikopterpiloot is nu restaurateur GRAAG £EDAAN. SOM Stopzetting pcb- gehruik geëist Police biedt degelijk vermaak 'Merendeel steun scheepsbouw weggegooid geld' CDA pleit voor zelfstandig Hoogvliet Politie vergoedt gestolen fiets Overval op boetiek Jaarkaart Piaals: Rotterdams Nieuwsblad woensdag: 5 oktober 3983 RZ/RV/RY/RW Onderzoekers in scriptie: Rotterdam Van de drie mil jard gulden, die de overheid de afgelopen twintig jaar als steun aan de Nederlandse scheepsbouw heeft verstrekt, moet ruim twee miljard als verloren worden beschouwd. Dat verlies is te wijten aan het ontbreken van controle op de steunverlening en van een ge richte scheepsbouwpolitiek. Dit stellen drie studenten poli ticologie aan de Vrije Univer siteit in Amsterdam in hun doctoraalscriptie 'Herstructu rering in de Nederlandse scheepsnieuwbouw 1965-1983'. Volgens de onderzoekers R. Degenhardt, A. Garschagen en C. Loef zijn er te vrijblijvende afspraken gemaakt met wer ven die overheidssteun ont vingen. De controle op de be steding van de gelden is onvol doende geweest. De algemene rekenkamer was daarbij in het geheel niet betrokken, terwijl de Tweede Kamer de eigen controlemogelijkheden groten deels heeft laten liggen, aldus de scriptie. Aan de steunverle ning heeft bovendien te wei nig onderbouwd beleid ten grondslag gelegen. Beslissin gen van onder meer de Be leidscommissie Scheepsbouw waren schadelijk voor plan ning en doeltreffendheid van de scheepsbouw. De onderzoekers spreken zelfs van een mislukte steunopera tie als zij nagaan wat er van de doelstellingen, betere concur rentiekracht, winstherstel en handhaving van werkgelegen heid is terecht gekomen. Volgens Degenhardt heeft de overheid vanaf het begin van de steunverlening nagelaten om gestalte te geven aan een echte scheepsbouwpolitiek. „Het accent heeft veel te veel gelegen op alleen financiële steun. Er zijn nauwelijks nieu we ontwikkelingen in gang gezet, terwijl het merendeel van de gelden terecht kwam bij drie grote concerns die op hun eigen houtje met het geld gingen lopen 2onder dat aan hen echte voorwaarden wer den gesteld." De onderzoekers citeren in hun scriptie in dit verband een brief van waarnemend voor zitter Fibbe van de Beleids commissie Scheepsbouw aan de minister van economische zaken: „ïn een periode van 2,5 jaar tot eind 1978 werd door de overheid uitgegeven, respec tievelijk toegezegd aan steun 1.935.QOO.ODO gulden. Hiervan moet als verloren worden be schouwd 510.000.000 gulden". De onderzoekers geven als al ternatief voor de 'bodemloze put' aan, dat overheidssteun gerichter moet worden gege ven aan werven met een be hoorlijke toekomst. Etten-Leur/Vlaardingen Quentijn Fikke, de Vlaar- dingse helikopterpiloot die acht dagen lang op de Java- zee rondzworf, heeft na zijn crash tussen de Indonesi sche eilanden Java en Bor neo definitief een punt ach ter zijn vliegersloopbaan gezet. Onlangs verhuisd naar het gemoedelijke Bra bantse land hebben hij en zijn vrouw Resi gisteren in Etten-Leur het restaurant Het Witte Paard geopend. „Je weet", zegt Quentijn Fikke nog half slaperig door de telefoon, „dat we een camping wilden begin nen, maar dan heb je 300.000 gulden eigen geld nodig. En dat heb ik als 'armzalig' piloot natuurlijk familie Fikke in Etten- n\et- Leur terecht. De voormali- Via een brouwerij kwam de ge vliegenier van Schreiner Airways: „We kregen een nostalgisch pandje aangebo den. Resi was er gelijk ver liefd op." Binnen een week waren de voorbereidingen afgerond „Bij ons is het zo: we doen het en dan gaat het", aldus Fikke waar na gisteren Het Witte Paard feestelijk werd geopend. Het boek dat Quentijn Fik ke over zijn hachelijk avon tuur, waar op laatst de wildste verhalen over gin gen, zou schrijven, is door het restaurant even op de achtergrond geplaatst. „Het Is er de laatste twee weken niet metr van gekomen. Toch houdt hij aan zijn idee vast en heeft hij al het één en ander op papier staan", zegt Resi. Poortugaal De Tweede- Kamerfractie van het CDA wil de mogelijkheid van een zelfstandig Hoogvliet nader onderzocht ?''en. Ook de nieuwbouwwijken van het doVp Poortugaal zouden aan een zelfstandig Hoogvliet kunnen worden toegevoegd, menen de christen-democra ten. Zij reageren daarmee op het wetsontwerp van minister Rietkerk, waarin de dorpen Poortugaal en Rhoon worden samengevoegd en de nieuw bouwwijken van Poortugaal aan Rotterdam vervallen. In die nieuwbouwwijken be staat een grote weerstand te gen toevoeging aan Rotter dam, zoals ook bleek tijdens de grote hoorzitting die over de herindeling is gehouden door de Tweede-Kamerfrac tie voor binnenlandse zaken. Alle politieke partijen heb ben inmiddels hun twijfels geuit over het wetsontwerp van minister Rietkerk. Aanklagers Watertiibimaal dragen alternatieven aan Vervolg van voorpagina Rotterdam Milieu-organisaties in het Interna tionaal Watertribunaal beperken zich niet tot het opsommen van een reeks laakbare gedragingen van de industrie. Gisteren kwamen zowel de Stichting Natuur en Milieu en de Werkgroep Noordzee, als de Vereniging milieudefensie met mogelijkheden om bepaalde lozingen te verhinde ren, althans behoorlijk terug te dringen. Het gebruik van niet af breekbare pcb's moet ech ter worden stopgezet, zo werd gisteren beweerd tij dens de behandeling van de derde aanklacht. Volgens 'Milieudefensie' zouden grote lozingen van afvalgips door kunstmest- fabrieken (onder meer in Nederland door Windmill in Vlaardingen en UKF in Pernis) de kop ingedrukt kunnen worden door een internationale heffing in te stellen. „Dat is dan niet als straf be doeld, maar veeleer als een bijdrage van de kant van de producent", aldus een van de woordvoerders van de aankla gers. „Als de heffing in heel Europa even hoog ligt, behoeft dat ook geen gevaar op te le veren voor de .concurrentiepo sitie van de diverse bedrijven. De heffing zou hóger moeten liggen dan de kosten voor rei niging van het afvalgips, zodat het ook een aanmoediging is om bepaalde investeringen te plegen." Jaarlijks wordt door UKF en Windmill volgens een recente schatting 1,77 miljoen ton fos- faatgips geloosd. In totaal be landt zo twaalf ton cadmium (een gevreesde zware metaal) in de Waterweg en de Noord zee. De onderzoekers toonden dat onder meer aan door mos selen in de Nieuwe Waterweg 'W Tegen de lozingen van afvalgips voerden milieugroepen in,het recente verleden herhaaldelijk actie. Rotterdam Na een kleine twee jaar van betrekkelijke rust staat de Engelse band The Police inmiddels uit gegroeid tot een van de meest gewaardeerde acts ter wereld weer volop in de schijnwerpers, daarmee het gros der geruchten minach tend de wereld uitruimend. De geruchten als zou het drietal op het punt slaan de groep op te heffen omdat, hetzij de formule niet meer aan zou slaan, hetzij de groepsleden elkaar het lexren zuur zouden maken bleken grotendeels op luchtbellen te zijn gefundeerd. Geen schei ding, maar wel een mis schien wat lang uitgevallen moment van bezinning. Naar het relatieve 'debacle' van het derde album Zeny- atta Mondatia had men ge leerd dat het hoogst onver standig was te hard van sta pel te lopen. Reden waarom het vierde album Ghost in the Machine en het -ecente Synchronicity met tussenpo zes van zo'n dikke anderhalf jaar werden uitgebracht. In de tussentijd mochten de drie groepsleden zichzelf vermaken, wat voor Sting neerkwam op wat acteer werk in de film 'Brinstone and Treacle' en voor Andy Summers op het samen met Robert Fripp fabriceren van her moeilijk toegankelijke album I advance Masked. Nu is het echter weer Poli- ee-tijd en hoe! Vanaf de eer ste tonen van Synchronicity bleek het voor slechts weini gen nog mogelijk rustig op de stoelen te blijven zitten. Spelend in voornamelijk rode, gele en blauwe licht bundels maakte het drietal Ahoy' sportpaleis, Rotterdam. De Engelse driemansformatie The Police. Stewart Copelarcd (slagwerk), Andy Summers (gitaar) en Gordon 'Sting' Sumner (bas. zang), aange vuld met twee achtergrond zangeressen. een uitermate degelijke in druk. Qua repertoire va rieerde het van uiterst nieuw materiaal van het vijfde album tot oude num mers als Walking on the Moon, Message in a Bottle, Oh my God en ook There is a Hole. Het geluid van het drietal heeft absoluut niet aan kracht ingeboet. Inte gendeel, voora' drummer Stewart Copeland bleek in strumentaal de stuwende kracht te zijn. Op maar liefst twee volledig ingerichte drumstellen wist hij door het veelvuldig snel afwisselen van tempi het Police-geluid, dat in vergelijking met de studiosound zeer authentiek klinkt, uiterst levendig te houden. Naast de wat ingetogen spe lende Summers was het vooral Sting die door zijn vriendelijke gesol met het dolenthousiaste publiek de show stal en op verfrissende wijze nu eens niet op bloe men, maar op pinda's gefê teerd werd. Ook muzikaal bleek Sting, de leverancier van de meeste Foliee-songs. het meest interessante ge beuren. Hij wisselde zijn gi taar regelmatig af voor veel al korte maar niet minder leuke avontuurtjes op onder meer de panfluit, de staande bas, en klarinet. AI is The Police niet echt sprankelend en echt supe renthousiast meer te noemen een avondje Police blijft nog steeds een veilige belegging. Aaernoud Oosterholt te plaatsen en regelmatig te onderzoeken. Bij dieren kan cadmium leiden tot sterfte en misvormingen, bij de mens tot ontkalking van het skelet, maagontsteking en hoge bloeddruk. Gebruik Dat afvalgips, zo hielden de aanklagers de juryleden in de 'uitverkochte' zaal voor, kan wel degelijk ook worden ge bruikt op land, bijvoorbeeld voor de ophoging van wegen en parkeerterreinen. „Als de landopslag met degelijke con trole wordt omgeven, kan het probleem van het afvalgips worden opgelost." Het milieu beleid van de Europese ge meenschap speelt hierin een grote rol, betoogden de aan- door Willem van der Kooii The Police in Ahoy'. Niemand kon er sti! bij blijven zit ten. klagers voorts. Een stuurgroep zou op korte termijn naar con crete regelingen op zoek moe ten gaan. De jury toonde zich tijdens de ondervraging enthousiast over het gehalte van de aanklacht, maar struikelde over een op merking en wel dat kunstmest op zichzelf geen noodzaak 2ou zijn. Prof. Koeman; „Dat steekt schril af tegen de rest van het onderzoek. Men heeft hier nogal een ongenuanceer de kreet gelanceerd." In een reactie op zijn oordeel lieten de milieugroepen weten, dat intensivering van de land bouw niet zozeer noodzakelijk is, maar veel rneer een betere verdeling van het beschikbare voedsel. Het probleem van de pcb's (polychloorbifenylen, niet af breekbare giftige stoffen) nam de hele middagzitting in be slag. De aanklagers in deze zaak, de landelijke vereniging tot behoud van de Waddenzee zagen eigenlijk maar één wer kelijke oplossing: stopzetting van het gebruik tegen het eind van 1985. PCB's 'hebben, zoals bekend al voor een drastische vermindering van het aantal zeehonden in de Waddenzee gezorgd, maar zijn ook bedrei gend voor de mens. Liefst 21 lozers van het spul in West- Europa waren gedaagd. In to taal zijn 280 monsters geno men bij 69 fabrieken. Volgens de aanklagers is er in het ge heel geen afname van het ge bruik van pcb's waarneem baar, ook al wil de industrie dat doen geloven. Zij eisen dat het bedrijfsleven op andere technieken overgaat. Het lozen van zeer grote Hoe veelheden afvalzuui op de Noordzee had andere milieu groepen gebracht tot een aan klacht tegen vijf chemische bedrijven, Tiofine in Rozen burg, NI Chemicals en Bayer in België, en Kronos en Pig ment Chemie in Hamburg. Per jaar zijn de vijf bedrijven schuldig aan het lozen van in totaal 1.890.000 ton titaan dioxide, dat een rechtstreekse aanslag op het maritieme le ven vormt. Talrijke schepen met het spul vertrekken regel matig uit Rotterdam, Antwer pen en Hamburg en dumpen het afvalzuur op zee. Volgens de Brit dr. Alan Pickaver, die vele onderzoeken naar de ge volgen van hot afval heeft verricht, is macaber cijferma teriaal voor handen. Bij het Deense Helgoland waren nog geen twintig jaar geleden veertig, vijftig beroepsvissers aan het werk. Nu zijn het er nog vier, vijf. Éénderde van de huidige vangst, die ook kwan titatief minder is, moeten kan niet worden verhandeld door uiterlijke ziekteverschijnselen bij de vis. Hij voegde er het lastige parket van die bewuste vissers aan toe. „Aan de ene kant hebben ze belang bij een schone zee. Anderzijds durven ze geen alarm le slaan bij lo zingen, omdat anders niemand meer vis wil eten." Pickaver reageerde op een jury-vraag over ambtelijke rapporten, die geen noemens waardige invloeden 'op het zeeleven hadden geméld door lozingen van titaan-dioxide. „Dat is op zich nietonjuist. Het is niet zo dat het plankton onmiddellijk^ wordt verwoest als er een lozingen heeft plaatsgevonden, maar het is een ernstige slijtage op de lam j ge termijn." Zijn antwoord bracht een filosofische reactie I van een van de juryleden te weeg. „Is het niet zo dat lozin gen verboden zouden moeten worden zolang niet bekend is of er schade berokkend zou kunnen worden?" Hij kreeg luid applaus uit de zaal, die voor een groot deel was ge vuld met studenten van de landbouwhogeschool in Wage- ningen, die een 'dagje' Wafert- ribunaal als verplichte leerstof hadden opgekregen. Recycling Medè-aanklager René Koenen (werkgroep Noordzee) verze kerde de jury, mede aan de hand van -het voorbeeld van de firma Bayer Uerdingen, dat er wel degelijk ahdere moge lijkheden zijn met het afval gips. „Recycling is beslist geen onmogelijke zaak. Schonere produktie behoeft niet auto matisch tot extreem dure oro- dukten te leiden. Maar dan moet er wel een bepaalde be reidheid bestaan." Bovendien zou de keuze van de erts. die nodig is, ook van grote invloed kunnen zijn op de inhoud van het afvalgips, dat de bedrijven kwijt moeten. Koenen liet weten, dat er al lerlei toezeggingen worden ge daan, maar dat in de sfeer van concrete data veelvuldig Uit stel wordt gepleegd. „Aanvan kelijk zouden bepaalde bedrij ven al in 1987 andere proces sen gerealiseerd kunnen heb ben. Nu wordt al* gesproken over 1991, 1993. Het Neder landse Tiofine steekt, zo zei hij, niet bepaald gunstig af bij de andere vier aangeklaagde bedrijven. „Bij Tiofine wordt helemaal niets gedaan." De industrie was evenals maandag niet aanwezig om aantijgingen tegen te spreken, danwel andere zaken aan te kaarten. Dordrecht De Dordtse poli tie zal aan een inwoonster van Dordrecht een fiets vergoeden, omdat deze door schuld van de politie is gestolen. Twee agenten hielden van nacht aan de Spuiweg twee jongens aan op een fiets. Ze vroegen van wie de tweewie- Ier was. „Van mijn zus", ant woordde de berijder. Maar het merk wist hij niet. De agenten namen daarom de jongens mee naar het bureau. De fiets werd achtergelaten in de bosjes. Op het bureau bleek, dat de tweewieler^ inderdaad \'an de zus van één van de jongens was. Ze werden losgelaten, maar bij" de Spuiweg bleek de fiets gestolen... Rotterdam Twee onbeken de mannen hebben tien mille buitgemaakt bij een overval op een boetiek aan de Nieuwe Binnenweg. Een 21-jarige ver koopster, die alleen in de zaak was, werd bedreigd met een mes. De daders doorzochten de winkel en verdwenen met het geld. Rotterdam De Rotterdamse gemeentelijke musea geven een jaarkaart uit die toegang geeft tot de drie grote musea: Boymans van Beuningen, his torisch museum De Dubbelde Palmboom en museumschip de Buffel. Het museum voor Land en Volkenkunde is ge durende twee jaar wegens ver bouwing gesloten, de Atlas van Stolk en het Zakkendra gershuisje blijven gratis toe gankelijk. De jaarkaart, die op iedere datum kan ingaan, kost /6,- en is verkrijgbaar bij de musea en bij de VVV Rotter dam. Op dezelfde adressen is overigens ook een landelijke museumkaart verkrijgbaar voor ƒ15,-. Er zijn mensen die onze krant nog niet f lezen. Uw beste vriend ol vriendin misschien. Breng daareven 1 verandering in. Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst S p0 en goed Beloond! Want voor die kleine* w moeite krijgt u een kruiden wijzer. :°de; Stuue fjPffleuvel iV ^dreS;. I Pc*fcod I doorrij"" lib.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 4