'Justitie neemt Akzo in bescherming9 België levert geen bewijs GBMGiSEPAAN. Werk aan Maasvlakte centrale stilgelegd RflTTFRflAM iq Havens nog ernstiger verontreinigd Overvaller RET aangehouden 1 Rotterdam beperkt tariefsstijgingen REINWATER ÓP WATERTRIBUNAAL: Vervoersbond FNV zegt gesprek af met Internatio— Müller i - I III 1 H LIIBJHIVl KZ/P.V/RY/EW 7 oktober 1983 I U Buit vier ton Rotterdam Rechercheurs hebben gisteren een 22-jarige Rotterdammer aanhouden, die ervan wordt verdacht een van de daders te zijn van de over val op een RET-geldtransport afgelopen zondagavond. In zijn woning lagen vier vuur wapens en 160.000 gulden. De mededader wordt nog gezocht. Wel is inmiddels een 20-jarige vrouw uit Schiedam aange houden. Haar auto is bij de overval gebruikt. De roof gebeurde bij het RET- karxtoor aan de Sluisjesdijk, waar de dagopbrengst juist werd afgeleverd. Na de over val werden drie RET-beamb- ten aan de verwarmingsbuizen vastgebonden. Uit een nadere telling is geble ken. dat de buit geen honderd duizend gulden bedroeg, zoals eerst bekend werd gemaakt, maar ruim vierhonderddui zend gulden. Shell voert slib af naar buitenland mimumhm Rotterdam Rotterdam wil de verho ging van de verschillende gemeentelijke tarieven voor bewoners in 1984 beper ken. Desondanks zal het reigingsrecht met vijf procent stijgen, het rioolreeht met 7,1 procent, de zuiveringshljdrage met 1,9 procent en de onroerend-goedbc- lasting voor gebruikers met ongeveer twee procent. Het drinkwater gaat pas op 1 juli in prijs omhoog. De tarieven voor elektrici teit voor kleingebruikers stijgen met on geveer twee procent en voor gas met zes procent, als het protest tegen de gas- prijsverhoging door de minister niets uithaalt. De kabel gaat 4,5 procent In prijs omhoog. =7iiitiiiEtiiiiriiiiiriiNiiifiitiiiiiiiiiiiiiHHiiiiiiiiiirriiiiiiiiiiiiiim!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniirifiiijiiJiitiijiiiiiimiiiuiMHmtiiimiiiiiimiii]iifiiiiiiiiiiifim Vervolg van de voorpagina Rotterdam De Rotter damse milieu-officier van justitie, mr. J. Schoonaard, neemt het chemisch be drijf Akzo-Botlek in be scherming in plaats van het bedrijf op het matje te roepen. Dit beweerde gis teravond voorzitter prof. mr. H.U. Jessuron d'Oli- veira van de stichting Reinwater. „Het openbaar ministerie be schermt de burger niet tegen milieu-criminaliteit, maar houdt diezelfde burger juist af vari openbare gegevens", stel de de voorzitter van de stich ting tijdens het Watertribunaal naar aanleiding van van een telefoongeprek, gistermorgen, met rar- Schoonaard. In dat gesprek zou de offcier vari justitie volgens D'Olivera gezegd hebben dat het hem na overleg met Akzo en rijkswa terstaat niet vrij staat gegevens naar buiten te brengen. Het betreft een klacht tegen Akzo die december vorig jaar door rijkswaterstaat is inge diend. De ambtenaren van rijkswaterstaat hadden toen schoon genoeg van de herhaal de overtredingen van de lo zingsvoorschriften. „Maar na dat het openbaar ministerie zijn invloed deed gelden, gin gen de overschrijdingen van de voorgeschreven waarden met rasse schreden omlaag", zo zei directeur Jansen van het RIZA, de adviseur van rijksw ate rstaatgislera vo nd desgevraagd. Geseponeerd Hij bevestigde dat het open baar ministerie de aanklacht legen Akzo voorlopig heeft ge seponeerd. Zodra het bedrijf weer over de schreef gaat zal een strafvervolging worden overwogen, aldus de RIZA-di- reeteur. Reinwater betichtte verder.de overheid ervan dat zij in het informele overleg met bedrij ven zaken dusdanig voorkookt dat er voor derden nauwlijks meer ruimte overblijft tot in spraak. Op verzoek van de jury van het Watertribunaal ontkende RlZA-directeur Jansen dat het droef gesteld staat met de openbaarheid in Nederland. „Juist in een zaak als Akzo blijkt dat die openbaarheid re delijk werkt. Anders had Reinwater na de hoorzitting van enkele weken terug, nu niet enkele onderdelen van de aanklacht tegen Akzo laten vallen, omdat zij op de hoogte kwam van de juiste cijfers", aldus Jansen. Shell Het Watertribunaal boog zich gisteravond over een tweede Rotterdamse affaire: de lozing van landbouwgiften bij Shell- Chemie. De zogenoemde drins. jut y stond uitvoerig stil bij de effecten van het gebruik van deze giften in de derde wereld. In Europa is het ge bruik ervan verboden, vanwe ge de kwalijke gevolgen die aan. deze stof zijn verbonden. In Amerika werd onlangs een Officier mr. J. Schoonaard: „Niet vrij om gegevens over Akzo naar buiten te bren gen." fabriek gesloten omdat de mi lieu-effecten van lozingen niet langer meer te waren over zien. Vandaar dat de aankla gers, een grote groep nationale natuurbeschermingsgroepen, eisen, dat de produktie van de drins onmiddellijk wordt stop gezet. Tegen de stelling van milieu groepen, dat de drins voor dui zenden doden in de ontwikke lingslanden zorgt, merkte het door Willem van der Kooy en Nico de Vries Engelse jurylid de graaf van Cranbook op: „Er zijn ook mil joenen mensen die juist het le ven aan de drins te danken hebben, omdat het produkt bijvoorbeeld is ingezet bij de bestrijding van de levensge vaarlijke tsé-tsé-vlieg". Te vaderlijk Ook de Wageningse hoogle raar prof. dr. J.H. Koeman zette vraagtekens bij de hou ding van de aanklagers. Zij treden volgens hem te 'vader lijk' op. „Landen in West-Afri- ka, Senegal bijvoorbeeld, heb ben het produkt al lang verbo den", aldus het jurylid dat toe gaf dat er hier en daar best problemen met het produkt voorkomt. „Maar ik heb mijn twijfels over het gegeven dat er vijftigduizend sterftegeval- len door drins zijn", aldus prof.Koeman. Verder wees de hoogleraar -hij is overigens nauw betrokken bij het onderzoek naar drins- erop dat het effect in het Wad dengebied nauwelijks meer meetbaar is. De stern-popula tie op de eilanden neemt dan ook toe, zo zei hij gisteravond. In de zitting van gisteren wer den naast Akzo en Shell ook de aanklachten behandeld te gen het Amsterdamse bedrijf Duphar en de Duitse gigant Bayer in Leverkusen. De in de 'Overleg Duphar' verenigde natuurbescher mingsgroepen richtten zich in hun aanklacht voornamelijk op de verantwoordelijkheid, die het bedrijf voor het milieu behoort te hebben. Duphar - van deze onderne ming zijn in de Volgermeer polder duizenden vaten che misch afval teruggevonden en het loost nog altijd chemische stoffen in het Noordzeekanaal - zou zich volgens de aankla gers aan die verantwoordelijk heid onttrekken. Voorbeeld Als voorbeeld diende gisteren een hinderwet-dossier uit de Amsterdamse archieven. Op de kaft van het uit 1957 date rende stuk laten ambtenaren 'zich bezorgd uit over het be drijf, dat zich aan afspraken niets gelegen laat liggen. Jaren later, zo beweerde het Overleg Duphar voor het tribunaal, blijkt Duphar nog steeds over eenkomsten aan zijn laars lapt. Hoop om in 'harmonieus over leg' met Duphar tot oplossin gen te komen hebben de vere nigde natuurbeschermings groepen al lang opgegeven. „We hebben meer te verwach ten van de overheid dan van het bedrijfsleven", aldus het Overleg Duphar, dat tevens een brief overlegde van het ministerie van Volkshuisves ting, ruimtelijke ordening en milieu, waarin directeur Goudsmit van de afdeling che misch afval schrijft twijfel te hebben over de bereidheid van Duphar mee te werken aan verbeteringen. Duitsers Een lakse houding van de overheid werd gisteren aange kaart door de Duitse milieube weging. Zij verwijt de Duitse overheid dat ze al twintig jaar achtereen genoegen neemt met een overgangsregeling van het chemisch concern Bayer. Het bedrijf loost op gro te schaal chemisch afval en heeft daarvoor alle vergunnin gen in het bezit. De toegestane waarden die in die vergunnin gen staan, geven het bedrijf zelfs de mogelijkheid om nog meer stoffen in de Rijn te lo zen dan nu het geval is. Bayer heeft volgens de Duitse aanklagers volop de mogelijk heden om de lozingen te redu ceren. Dat gebeurt niet, omdat „er geen geld mee te verdie nen valt", aldus de woordvoer der. Botterdam Shell Che mie zal in november be ginnen met de afvoer naar het buitenland van ingedikt verontreinigd slib uit de nieuwe, deze zomer in gebruik geno men, zuiveringsinstalla tie. Dit slib wordt met een filterpers steekvast gemaakt. Op die wijze worden de lozingen van milieugevaarlijke drins uit de inseeticidenfabriek met een derde en moge lijk met de helft vermin derd. Dit heeft een woordvoerder van Shell desgevraagd meege deeld. Shell heeft de gemeente Rotterdam en Rijkswaterstaat donderdag een brief gestuurd waarin staat dat het Westduit- se bedrijf Abfall Beseitigung und Recycling GMBH uit Bot trop binnen enkele weken van Shell opdracht zal krijgen voor de installatie van een filter pers, die in november in be drijf kan worden gesteld. Daarmee wordt het slib uit de zogenaamde voorzuivering van de afvalwaterstromen van Shell-Chemie steekvast ge maakt. Het resterende slib uit de biologische zuiveringsin stallatie wordt inclusief de drins dan nog wel in de Eerste Petroleumhaven geloosd, met een vergunning van minister Smit van verkeer en water staat. Shell is, zo staat in de brief aan de overheden, een onder zoek begonnen om ook aan die lozingen een eind te maken. Dat moet gebeuren vóór de in gebruikneming, uiterlijk me dio 1985, van een speciaal voor het zuiveringsslib in te richten verbrandingsinstallatie. Het ingedikte slib wordt vol gens de Shell-woordvoerder afgevoerd naar Frankrijk of naar Oost-Duitsland. Tot en met zondag kan het nog. Proeven, keuren, kijken en kopen op de Femina. Het con sumenten- pretpark, dat naar verwach tingdit weekeinde dik over de twee honderd duizend bezoekers zal gaan. Rotterdam Geheel onderwacht is het voorbereidend werk voor de ombouw van de Maasvlaktecentra le op kolenstook stilgelegd. Nadat enige tijd geleden één van de twee eenheden vande centrale buiten bedrijf was gesteld om de voorbe reidingen voor de ombouw te kun nen treffen, is men begonnen met het ontmantelen van de eenheid. Terwijl de totale directie van het GEB in het buitenland vertoeft, is woensdag door het Studie- en Pro jectbureau, dat de leiding bij de om bouw heeft, besloten de ontmante ling stil te leggen. Tegen de om bouw is door een particulier en door de Stichting Natuur en Milfeu bezwaar gemaakt. Bij de Raad van State is op 13 sep tember een verzoek om schorsing van de vergunningen ingediend. Het GEB wil met de voortgang van het afbraakwerk wachten, totdat over dat verzoek een uitspraak is gedaan. Al het werk. dat niet meer terug te draaien valt. is daarom stil- gelegd. Raad van bestuur: 'Bond te voorbarig' Rotterdam De Ver voersbond FNV is het er niet mee eens dat de raad van bestuur van Interna- tio-Müller volgende week geen kaderleden bij een gesprek over modernise- rmgs-investeringen voor het stukgoedstuwadoors- bedrijf Müiler-Thomsen wil hebben. De vakbond, die alleen met bestuurders mag komen, heeft de afspraak dan ook af gezegd. Het gesprek zou gaan over de toegezegde modernisering van de lokaties Prinses Mar griethaven en Waalhaven Pier 6: een investering van totaal 24 miljoen gulden, die begin dit jaar vanwege de slechte gang van zaken in de stukgoedsector voorlopig werd uitgesteld. Müiler- Thomsen een dochteron derneming van Internatio- Müllerheeft onlangs enige verouderde en overbodig ge worden lokaties voor 16 mil joen gulden aan de gemeente Rotterdam overgedaan. Volgens bondsbestuurder Kees Voormeulen duiden de moeilijkheden die Interna- tio-Müller over de samen stelling van de delegatie maakt op verminderde inte resse om de investeringen werkelijk te doen. Juist nu het vaste personeelsbestand bij het bedrijf volgens plan op korte termijn wordt te ruggebracht, door overheve ling naar de 'havenwerker- spool' van de Stichting Sa menwerkende Havenbedrij ven (SHB), zou Internatio- Müller er volgens hem alles aan gelegen moeten zijn door een snelle beslissing over'de investeringen de kansen in de markt te verbeteren. De toezeggingen over de inves teringen zijn echter nog steeds niet hard gemaakt. Het is, zegt Voormeulen, nog niet eerder voorgekomen dat een werkgever in de haven wenst te bepalen welke vak bondsleden met hem een ge sprek mogen aangaan. Inter- natio-MüUer meent dat de vakbond te voorbarig is. Vol gens de raad van bestuur gaal het nu alleen nog om voorwaarden rond die inves teringen en daar hebben de kaderleden formeel niets bij van doen. Ais het om de uit voering van de investeringen gaat, zal er met de bonden en met de ondernemingsraad worden gesproken, aldus In- ternatio-Müller. Rotterdam De jury van het Watertribunaal is giste ren opnieuw met een aantal uitspraken gekomen. Zo werd het lozen van zeer gro te hoeveelheden afvalzuur op de Noordzee door vijf chemische bedrijven, Tiofine in Rozenburg, NI Chemicals en Bayer in Belgie, en Kro- nos en Pigment Chemie in Hamburg afgekeurd.' De jury merkt in de overwe gingen op, dat de aanklagers correcte alternatieven heb ben aangedragen en dat de bewuste bedrijven zich zul len moeten inspannen om op andere produktie-processen over te gaan. (Per jaar zijn de vijf bedrijven schuldig aan het lozen van in totaal i.890.000 ton titaan-dioxide, dat een rechtstreekse aan slag op het maritieme leven vormt, zo meent ook de jury). Onder de indruk bleek men vervolgens geenszins van hetgeen de Belgische werk groep water had aangevoerd om de firma Metallurgie Ho boken Overpelt in Antwer pen 'veroordeeld' te krijgen. Aanvankelijk was maandag at aanvullende informatie aan de aanklagers gevraagd. Daaruit kwam deze week naar voren, dat het aangren zende water inderdaad is vervuild met cadmium en lood, maar - zo vermeldt het juryrapport - 'ongelukkiger wijs is er geen bewijs dat de bron van die vervuiling ook daadwerkelijk Hoboken is'. Een veroordeling was er gisteren ook voor Hoechsl- Duitsland. Het bedrijf loost volgens de jury een groot aantal stoffen, waaronder honderden kilo's gehaloge- neerde organische verbin dingen. Ondanks de bouw van een biologische water zuiveringsinstallatie - die overigens volgens de jury door gebrek aan kennis te laat is gekomen zijn er zorgen rond de gechloreer de koolwaterstoffen. De radioactiviteit die ver oorzaakt wordt door drie kernreactoren langs de Maas baart de jury grote zorgen. Te meer omdat er weinig bekend is van de stof tritium, hoewel daar van vast staat dat deze ge netische veranderingen te weeg kan brengen en kan kerverwekkend is. Om de bedrijven te sluiten ligt vol gens de jury te weinig over tuigend materiaal op tafel. Verbijsterd is de jury over de Engelse British Nuclair Fuels in Windscale. De lo zingen daar duren al jaren, terwijl het aantal sterftege- vallen aan kanker onder de plaatselijke bevolking hoog is. Omdat er adequate be handelingstechnieken be staan dringt de jury aan op het terugbrengen van de lo zing van plutonium en ame- ricum tot nul. Rotterdam Het havenslib van de Eerste Petroleumha ven, de Chemiehaven en de Geulhaven blijkt ernstiger verontreinigd dan op grond van de officiële cijfers kon worden verwacht. In de ha vens lozen respectievelijk Shell Nederland Chemie, Akzo Zout Chemie en Booy Clean. Dit maakte de stichting Rein water donderdag bekend op het internationale Watertribu naal in Rotterdam. De müïeu- -organisatie verrichtte eind vorig jaar een onderzoek naar de vervuiling van het haven- slib in het Rijnmondgebied. De slibmonsters, die werden geno men in de directe omgeving van de af va! waterlozingen in de havens, zijn onderzocht en geanalyseerd door het labora torium voor analytische che mie van de Technische Hoge school in Delft. De gevonden gehalten aan mi lieugevaarlijke stoffen zijn volgens de stichting verontrus tend hoog. Zo trof men in het slib van de Geul haven een ex treem hoge verontreiniging aan met olie (200.000 milli gram per kilo), polycyclische aromatische koolwaterstoffen (L9.QQ0 tot 25.000 mitligram per kilo) en chloorbenzenen (1000 tot 1500 milligram per kilo). In de Eerste Petroleumhaven werd een ernstige vervuiling van het havenslib geconsta teerd, onder meer vart de tot nu toe nog niet geconstateerde gechloreerde ethers (100 milli gram per kilo). De stichting Reinwater acht nader onderzoek naar de in de Petroleumhaven gevonden chloorethers noodzakelijk. In het algemeen wordt aangeno men dat ze persistent en giftig zijn. Over de aangetroffen verbindingen is echter weinig bekend. Er zijn mensen die onze kranl nog niet lezen. Uw beste vriend ol vriendin misschien. Breng daar even f ^aain: verandering in. Adres: Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst I Poster,w en goed beloond! Want voor die kleine* e: moeite krijgt u een verzilverd miniatuur van het Rotterdamse Stadhuis. o"in ~- °°np)aafs- a'a'Uu'''anieis Adres; i p°stcodèr Telefoon;^ - J

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 5