mm Actievoerders verven leuzen op 's-Graveland Klein rechts: VVD/CDA- coalitie enige oplossing ENERGIETROFEE VOOR SCHIEDAM l 'Veiligheid van schoolkinderen is onbetaalbaar' Bouwplan Patrimonium nog even aanhouden VLAARDINGS DAGBLAD SGHIEDAMSCHE GOURANI NIEUWE WATERWEG CDDBAMT "Brand bedreigt petroieumtank Öfc'\r.fl Passage in nieuw jasje Verkeersplan Stadhouderslaan te duur, maar: Vlaardingen maakt zich óp voor 29 oktober Politiewagen meiert je korter 'Superkraak' in vormingscentrum Doorgedraaide tomaten naar Groote Lucht Auto rijdt pony aan op Harreweg Waarschuwing van B en W Terug naar vier wethouders O-/# III# tsèHj WOENSDAG 12 OKTOBER 1983 Schiedam Loco-burgemeester Rei- nier Scheeres neemt maandag 24 okto ber in hotel Babylon in Den Haag na mens de gemeente Schiedam de ener giebesparingstrofee in ontvangst. Schie dam krijgt die van minister Gijs van Aardenne van Economische Zaken. De gemeente ontvangt de onderschei ding voor enkele energiebesparende ob jecten als de energie-arme woningen in Woudhoek, het totale isolatieproject van. de, gemeentelijke woningen in verschil lende wijken van de stad, de warmtek rachtinstallatie, de, zonnecollectoren bij de ONS en de windmolen. Schiedam krijgt de prijs ïn de catagorie 'non-pro- fit'. Voorafgaand aan de uitreiking is een diapresentatie te zien van alle projecten, die voor de trofee in aanmerking zijn gekomen. Alternatief werk verdeelt PvdA Schiedam Ook de raadscommissie voor welzijn is verbaasd over het passeren van de stichting Sjop bij het, met gemeentelijke steun, óp poten zetten van alternatief werk voor werklozen. Eerder deze week kwam van uit de commissies voor econo mische aangelegenheden en sociale zaken al felle kritiek op de keuze'van burgemeester en wethouders, om alternatief werk onder te brengen bij het werklozenproject de Trechter. Dat heeft zich, in tegenstelling tot Sjop. tot nu toe niet bezig gehouden met alternatief werk. „Zo worden de vruchten van Sjop geplukt door de Trech ter hield V.VD-raadslid Ge rard Verhulsdonk wethouder Luub Hafkamp vopr. Behalve Truus de Nijs (PvdA) waren de overige partijen het met de VVD'er eens. Overigens is de socialistische fraétie verdeeld "over dit punt, want' Pvd A- raadslid Yvonne SiIjee toonde zich maandag tijdens de verga dering-van de commissie voor economische aangelegenheden eveneens verbaasd over het aan de kant schuiven van Sjop. Beroepskrachten PvdA-raadslid Truus de Nijs zei gisteren echter dat het op te zetten alternatief werk het best bij de Trechter kan wor den ondergebracht, omdat daar al beroepskrachten zijn. „Dat werk'kunnen ze er best bij hebben, want ik heb niet de indruk dat men zich daar overwerkt", aldus de Nijs. Ui tred Bruseker (CPN) vroeg het PvdA-raadslid daarop of ze misschien bedoelde dat het al ternatief werk bij de Trechter ondergebracht moet worden, omdat daar op het moment niets gebeurt. »Êr ontstond een discussie over en weer, die door Verhulsdonk (VVD) werd afgesloten met de woor den:,, We hebben hier te ma ken met een Trechter, die je maar blijft volgooïen, maar die ook telkens weer leegraakt", daarmee doelend op de hon derdduizenden guldens die de gemeente de afgelopen jaren in het project heeft gepompt. Zowel Gerard Verhulsdonk (VVD) als Bart de Leede (PSP) uitten de vrees dat de twintigduizend gulden, die de gemeente nog voor dit jaar heeft*'uitgetrokken voor het op poten zetten van projecten voor werklozen, voor een groot deel wordt opgeslokt door voorbereidingskosten. Die kans zou aanmerkelijk kléiner zijn, wanneer wordt gekozen om de Coördinatie van vervangend werk onder te "brengen bij Sjop, waar ai en kele tientallen werklozen ac tief zijn met diverse projecten. Vlaardingen Een uitslaan de'brand in een woning in da Trompstraat in Vlaardin gen zorgde gisteren voor wat zenuwachtigheid bij brand weer en omwonenden, om dat een grote hoeveelheid vetfen een ondergrondse lank met 2000 liter petro leum in een belendend pand döor het vuur werden be dreigd. De brandbare materi alen waren opgeslagen in een naast het brandende huis gelegen opslagplaats van een schildersbedrijf. De brand weer kon voorkomen, dat het vuur die opslagplaats zou bereiken. De brand in de ^.woning is vermoedelijk ingestoken. Twee tot* nutoe onbekende jongens worden daarvan ver dacht. Schiedam Een groep van 25 cliënten van de sociale dienst heeft gisteravond en vannacht in SChiedam gedemon streerd tegen de bezuinigingen op hun uitkering met 3,5 procent. Om kwart over elf gisteravond schilderden zij en kele leuzen op dc gevel van het kantoor gebouw 's-Graveland, waar de sociale dienst is gevestigd, en vervolgens hiel den zij de wacht. Dc politie trad pas op toen er sprake van was dat de actievoerders met hek ken de 's-Gravelandseweg wilden blok keren. Even tevoren hadden zij bij een winkel aan de overkant vlaggemasten uit de grond gehaald, die voor de GSD in de aarde werden gestoken. De politie ge bruikte 'zachte middelen' om de actie voerders te bedaren. Er hoefden geen ar restaties te worden verricht. ïn de loop van de nacht gingen enkele actievoerders naar huis. De groep dunde uit tot ongeveer twaalf personen, van wie er uiteindelijk vanochtend nog drie over waren. GSD-voorlichter Henk Bonzet kan de achtergronden slechts raden; hen*is niet bekend of en hoe deze actie voortgezet zal worden. „Zo'n actie kan gelet op adie leuzen over 3,5 procent ook van "ambtenaren komen. Maar eerlijk gezegd denk ik dat niet. Het zullen wel cliënten van ons zijn," aldus Bonzet vanmorgen. De winkeliers in de Schie- damse Passage worden kennelijk op hun wenken bediend. Enkele maanden geleden maakten zij hun on genoegen kenbaar over het feit dat de gemeente Schie dam niet genegen was voor een opknapbeurt van de Passage geld op tafel te leg gen. Dat is nu dan toch ge beurd, want aan het op knappen van de Passage wordt hard gewerkt. In over leg met de winkeliers overi gens. Gisteravond werd er aan het dak van de Passage nog druk geschilderd. Op de vloer lag een groot kieed en op een meters hoge steiger waren drie winterschilders cfruk in de weer om de ijze ren binten tussen de mat glazen ramen van het dak over de Passage in. de me nie te zetten. Volgens wet houder Herman Posthoorn kon de opknapbeurt nu worden uitgevoerd, omdat regen en kou daar weinig vat hebben op de schilders. Vlaardingen De vei ligheid voor de school kinderen van de Kare- kiet en De Kring in Holy is de gemeente Vlaardin gen momenteel te duur. Er ligt een plannetje klaar om de Stadhou derslaan, die de jeugd moet oversteken om bij de ttvee scholen te ko men, te versmallen. Zodoend^ zouden automobi- listen dan niet meer als For mule 1-racers daar voorbij kunnen jakkeren. Het uit werken van dit voorstel kost echter 22.000 gulden en dat vindt het gemeentebestuur te ver gaan. Omdat ér toch iets aan de verkeersproblemen rond de kleuter- en basisschool moet worden gedaan, zullen amb tenaren op het stadhuis zich over een derde ontwerp bui gen dat goedkoper moet uit vallen. Wethouder Bas Gou- driaan: „Hoogstens een plan van vijf-, zesduizend piek." De raadsleden Cees Boender (PvdA) en Rien Lensvelt (SGP/GPV) meenden even wel: „Veiligheid is onbetaal baar en 22.000 gulden daar voor is toch niet'teveel." Ook socialist Wim Kwakkelstein en CDA'er Nel .van der Lin den noemden "het jammer, dat het plan van tafel werd geveegd. „Vooral tijdens schooltijd is het er een puin hoop", stelde de" christen-de- mocrate, die daar zelf woont, vast. Manifestatie in Lijnba'anhallen Vlaardingen De Vlaarding- se vredesbeweging maakt zich op voor de grote demonstratie tegen kernwapens op 29 okto ber in Den Haag. Via een de monstratieve optocht door Vlaardingen en een gr\>L« ma nifestatie in de Lijnbaanhallen roept het'Vlaardings Platform 29 oktober 1983 waarin Vlaardingen tegen kernbewa pening, de Vlaardingse IKV- kernen, 50-plussers tegen kerngeweld, de FNV en de linkse politieke partijen zijn vertegenwoordigd de bevol king op om mee te gaan naar Den Haag. De demonstratieve optocht be gint om één uur op het Veer- plein en gaat door de binnen stad naar de Lijn baan hall en. Daar begint om twee uur de manifestatie^ die helemaal in het teken staat van 29 oktober. De aanwezigen kunnen het 'vredeslied', dat op de demon stratie- irr Den Haag gezongen wordt instuderen en er is vol op gelegenheid om spandoe ken te maken. Er is een groot aantal sprekers. IJsbrand van der Velden (PvdA) spreekt namens het gemeentebestuur, Lenie Dur- viile namens Vrouwen voor Vrede en het Komitee Kruis raketten Nee. Andere sprekers zijn Jón van den Bosch, voor zitter van de ABOP, Leo Mes man, van de FNV en de Vlaar dingse predikant ds. H. Eikel boom. Tussendoor is er een op treden van Peter Blanker en een pantomime-voorstelling van Arianne Zonneveld en Thea Noordwijk. Om half vijf besluit de cabaretgroep Links over rechtsde manifestatie van het Vlaardings Platform. Een burgerwagen van de Vlaardingse politie is gisteren op de Olmen dreef onzacht in aanraking gekomen met een RET-bus. Ais- gevolg van de dreun werd de politie-auto, waarvan vorige week tijdens relletjps op de busbaan in Holy ai de nodige ruiten waren ver nield, een metertje korter. De bestuurder van de auto, een Vlaardingse hoofdagent, kwam zonder al te veel kleerscheuren uit het vernielde voertuig. Hij moest in het Holyziekenhuis gehecht worden aan een wondje aan zijn achterhoofd. Het ongeval gebeurde toen de autobus plotseling uitzwenkte, op welke manoeuvre de poli tieman-niet bedacht was. Schiedam Het vor mingscentrum Nieuwe Waterweg-Noord is alle geluids-, foto- en verdere elektrische apparatuur kwijtgeraakt aan inbre kers, die de éeuren van het gebouw aan de Louis Raemaekei^traat met ge weld hadden geforceerd. De waarde van de verdwe nen goederen bedraagt 20.000 gulden, de schade beloopt de 2500 gulden. Uit een winkel in huishoude lijke artikelen aan de Groe- nelaan verdween kasgeld en gereedschap, Een winkelier aan de Hoogstraat miste op een gegeven moment 3500 gulden uit zijn portemonnee. Vlaardingen De rioolwa terzuiveringsinstallatie De Groote Lucht gaat doorge draaide tomaten uit het Westland verwerken. Dat zelfde zal in de installatie Nieuwe Waterweg van Hoek van Holland gaan gebeuren. Het is een proef die door het Hoogheemraadschap Delf land is goedgekeurd en op initiatief van drie veilingen in Delft, De Lier en Poeldijk is genomen. In het., laboratorium van Delfland is men bezig met een stuQie om de invloed van de tomatendrab op het gis tingsproces te bekijken. Wanneer de proeven een gunstig resultaat opleveren, zal hei proces ook in de praktijk in de zuiveringsin stallaties worden bekeken. Door het gistingsproces van de tomatendrab Komt extra gas'vrij, dat kan worden ge bruikt om energie voor de zuiveringsinstallaties te win nen. Schiedam Op een slecht verlicht gedeelte van de Har reweg in Kethel heeft een 38- jarige automobilist gisteravond om kwart over tien een pony aangereden, die door een vee houder, samen met'drie paar den. van de wei naar de stal gebracht werd. Het dier be kwam een gapende vleeswond in het linkerachterbeen. Een dierenarts bood t?r plekke hulp, geassisteerd door de poli tie. Vlaardingen Woningbouwvereniging Patrimonium kan zijn plannen voor de bouw van 125 huizen aan de Piet Heinstraat/2e Maasboschstraat beter nog even aanhouden. Burgemeester en wethouders van Vlaar dingen willen eerst met het ministerie overleggen over de grondexploitatie. Patrimonium heeft het plan om in dit stukje Zeehel denbuurt 125 woningen te laten bouwen, maar het col lege houdt liever nog een slag om de arm. Patrimonium en de deel pro jectgroep voor nieuwbouw in de Zeeheldenbuurt wilden al half oktober vier aannemers om een prijsopgave vragen. De mogelijkheid bestaat echter dal het ministerie een grotere bebouwingsdichtheid wenst. De plannen die architect Jou- ke Post uit Rotterdam heeft gemaakt zouden in dat geval helemaal herzien moeten wor den en dat ongemak wil het college de woningbouwvereni ging graag besparen. Het staat Patrimonium overi gens volledig vrij om toch door te gaan met haar speurtocht naar een geschikte aannemer, maar B en W willen de vere niging wel waarschuwen voor een 'eventuele herziening. Op zeer korte termijn is de ge meente van plan de bouwplan nen aan het ministerie voor te leggen. Als er van die zijde geen aanmerkingen komen kan Patrimonium zonder risi co's met de bouw beginnen. Vlaardingen De nieuwe Vlaardingse ploeg van burgemeester en wethouders wordt, als het aan de kleine christelijke partijen ligt, gevormd uit CDA en VVD. Steun van de kleine fracties moet die combinatie aan een meerderheid hel pen. De onderhandelingen over het nieuw te vormen college bieden bovendien de mogelijk-, heid, aldus de SGP/RPF/GPV-combinatie, om het aantal wethouders terug te brengen van vijf naa$ vier. SGP, GPV en RPF vinden dat na de val van het CDA/PvdA-college gepraat moet worden over het 'inleveren' van een wethouder door Vlaardingen. De drie partijen, die samen twee zetels in de gemeenteraad hebben, zijn voor stander van een college met vier wethouders, waarbij de burgemeestec dan belangrijke be leidsterreinen in zijn portefeuille krijgt. De gro te partijen zijn daar altijd tegen geweest. Een coalitie met de'PvdA is volgens SGP, GPV en RPF zo goed als uitgesloten. Samenwerking met het CDA sluiten de socialisten zelf uit en Jussen PvdA en VVD zijn de verschillen van inzicht over met het "éerkeerscirculaiieplan te groot, menen de christelijke partijen. Zij tonen zich daarom voorstander van een college van VVD en CDA, gesteund door de kleinere frac ties in de raad. „Dat lijkt ons gegeven de situa tie de enige oplossingaldus fractievoorzitter Rien Lensvelt in zijn verklaring. „Wij zijn be reid onze verantwoordelijkheid in deze niet uit de weg te gaan." ADVERTENTIE 9 Cs 4>

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1