WATERWEE Klaar voor harde actie I Kinderen denken na over autoriteit Varkensstal mag niet in Kethel SPORT Rob Henneveld moet Nederland weer aanzien geven Politie9 brandweer en postbeambten Huldiging 'Van mij mag dit college ook wel onderuit Zes jóngeren kregen extra PvdA accepteert 'Puif' als lid wil rietkemk m, 3,5% MINDER BETALEN??? DAN KOMT HU BIJ ;BRAND MAAR ZELF DE 'Ach, vlieg toch op' laat kritisch bewustzijn groeien Bouwvergunning'geweigerd Meisje breekt bot in hoofd Bingo ten bate van SVV Maassluise judoka favoriet voor medaille op WK Joggen Clubrecord voor Robert de Vries 1 Schiedam Eef Collé heeft zich gemarxceuvreerd in een positie, waarin hij door PvdA en VVD niet langer serieus wordt geno men. Het CPN-raadshd zei deze week, overigens zon der.directe aanleiding: „Ik zou het niet zo erg vinden, als het college hier ook eert keer onderuit ging. Van mij mag het." Collé doelde op de val van het Vlaardingse college van B en W, vorige week. Eerder al werd de CPN door de PvdA/VVD-coali- tie beschouwd als een 'nit- \vit*-«partij. Dat was, omdat de CPN zich keerde tegen de financiële ombuiging van het beleid, waartoe eerder dit jaar in de ge meenteraad werd besloten. De PvdA en de VVD vin den dat'de CPN zichzelf uitgeschakeld heeft om nog constructief mee te kunnen denken. Collé's nieuwste uitlating heeft de scepsis ten aanzien van de tweemansfractie van de CPN niet veranderd. Z Schiedam Slechts in zes ge nvallen is aan jongeren beneden *de 23 jaar, die deze zomer ge- '!kort zijn op de WWV-uitke- r.ing, een overbruggingstoeslag toegekend door de sociale dienst. Drie bijsta ndsmaat- sehappeiijk werkers van de GSD waren vrijgemaakt om de problemen rond het ver- minderde inkomen te beoorde- v len. Was er in achttien geval- Men sprake^van een forse inko- Z( mensdaling, in niet meer dan zes gevallen werd een aan vraag voor extra toeslag inge- üicnd. „Hoe kan dat nou?", vraagt PSP/PPR-raadslid Bart de Leede zich af. „Als mensen in hun uitkering zó gekort wor den, vragen zij toch haast au tomatisch een toeslag aan? Is de voorlichting' wel goed ge- 'weest? Is die mensen verteld wat hun rechten waren?" Het whs de PSP/PPR die zich deze zomer het sterkst keerde tegen deze bezuiniging, opgelegd door het -kabinet-Lubbers. Het antwoord van de GSD in Schiedam luidde, dat alle ge vallen strikt individueel bena derd zijn en een overbrugging .vaak niet nodig gevonden 'werd. Dan was er sprake van andere inkomsten, soms samen met anderen. •Schiedam De PvdA heeft Artnand van Puyvelde toch toegelaten als partijlid. Er wa- ren aanvankelijk bezwaren, omdat de opbouwwerker van Schiedam-Zuid in één jaar .tijds van de CPN via de PSP naar de PvdA manoeuvreerde. „Het is toch merkwaardig hoe iemand in zo'n korte tijcKde doelstellingen van drie partij en kan onderschrijven," meende vorige week nog het vooraanstaande PvdA-lid Jan 'Simons. Volgens FvdA-afdeiingsvoor- «zitter Ruurd van der Veer is -•er echter geen reden tot be- /■zwaren. Volgens het PvdA-re- jglement kan iemand alleen als 1 lid geweigerd worden, als hij 1 lid is van een andere partij of -als hij dë doelstellingen van de partij niet onderschrijft. Van dar Veer zei dat Van Puyvelde igeen lid meer is van de PSP, hoewel „er eerst enige ondui- 'delïjkheid was, want de leden- 'lijst van de PSP is net zo slor- .dig-als d.ie v^n ons", aldus Van - Öer Veer. -Wat het onderschrijven van de 'Pvd A-doelstellingen betreft: T,Daarover kan je urenlang een 'oeverloze discussie aangaan," i aldus Van der Veer, die er evenwel aan toevoegde dat Van Puyvelde zich er in grote 'Mijnen achter stelt. „De PvdA beeft meer leden, die uit ande- "re partijen komen. De meesten doen daar wat langer over dan ..Van Puyvelde," zo leek hij de -.politieke switch van de op- bo.uwwerker te complimente- •jren. *Van Puyvelde dankt zijn bij naam 'Puif' aan zijn CPN-tijd, samen rnet Collé en Bruseker. Wen sprak daar van het trio fef, Uif en Puif. Van Puyvel de was overigens ook negen iter geleden al lid van de Vlaardingen/Maassluis De politie, de brandweer en de postbeambten in Vlaardingen en Maassluis zijn tot voorlopige acties overgegaan tegen de jongste bezuini gingsplannen van minister Rietkerk van binnenlandse zaken. Erg veel hinder ondervindt de bevolking er niet van, omdat het tot nu toe nog een stilzwijgend protest is gebleven. Het gaat om niets aan duidelijkheid over latende spandoeken bij bijvoorbeeld de Vlaardingse brandweer en om stiptheidacties zoals op het postkan toor van Maassluis. De Vlaardingse brandweer laat niet na om zijn ongenoe gen te laten blijken over de door de minister voorgestel de salarisverlaging van 3,5 procent. Boven een deur van de kazerne hangen spandoe ken „Voorkomen is beter dan inleveren", zegt het 'brandpreventie' op de affi che die door een delegatie van de Vlaardingse brand weerlieden werden meege voerd bij de grote demon stratie die vprige week woensdag op de Dam in Am sterdam werd gehouden. Politie De afdelingen van de Neder landse' Politiebond in Maas sluis en Vlaardingen (Schie dam heeft al tot actie beslo ten) laten zich evenmin on betuigd. Landelijk NPB- voorzitter Van der Linden constateerde dat de actiebe reidheid van de politie in het Westland, waartoe Maassluis behoort, niet achterblijft bij de rest van het land. „Er zal niet gerust worden voor de onrechtvaardige salariskor ting van de baan is." Vlaardingse agenten kwa men maandag al bijeen. Zij stelden in epn motie vast „...actie te voeren en deze ab soluut niet te beëindigen voordat de 3,5% geheel van tafel is." Werkelijke actie zal na 2 november van start gaan, wanneer het overleg tussen de ambtenarenbonden en minister Rietkerk niets oplevert. En* eigenlijk gelo ven maar zeer weinigen in een gunsttge afloop van dat gesprek. Postkantoor Op het postkantoor van Maassluis wordt, net als el ders in Vlaardingen, Maas sluis en Schiedam, door de loketbeambten een stipt- Geen afzienbare rijen in Maas sluis', maar de actievoerende loket bedienden zijn toch tevreden over het verloop van de acties. heidsactie gehouden. Proble men levert dat nauwelijks op. Er is geen sprake van een eindeloze rij wachtende en morrende mensenmenigte. „We zijn best tevreden over het verloop van de actie. Maar je zult hier niet zo gauw enorme rijen voor de loketten zien: daar krijgen we per dag niet voldoende mensen voor. De bedoelin gen worden toch wel duide lijk", meent loket-beambte Vreezen. Onplezierige reacties hebben de löketabtenaren in Maas sluis nauwelijks gekregen van het publiek, dat het slachtoffer wordt van de stipte manier van werken. „We, hebben tot nu toe slechts twee boze mensen ge had: de rest heeft er erg veel begrip voor. Je kunt merken dat men toch wel sympa thiek tegenover de zaak staat." éÉT étMÊi BRANDWEERWAGEN HALEN l?ü Vlaardingse brand weerauto's worden sinds "een paar dagen mei verwon dering nagekeken door het publiek. Het korps-heeft op alle auto's affiches geplakt met daarop leuzen tegen de bezuinigingen van minister Rietkerk. Vlaardingen Met z'n allen gaan 338 leerlingen van twaalf lagere scholen wer ken aan een project dat door de sectie kunstzinnige vorming van de gemeentelij ke onderwijsinspectie is opgezet. 'Acn, vlieg toch op' is de weinig uitnodigende ti tel van het centraal-staande toneelstuk en die titel komt overeen met de gevoelens die kinderen vaak hebben bij de veelheid aan regels en voorschriften. Leerlingen van de vijfde en zesde klassen van de di verse lagere scholen gaan zich een week- Jaftg nadrukkelijk bezighouden met de ne gatieve en de positieve aspekten van vrij heidsbeknotting. Welke betekenis kent een kind toe aan het begrip 'Vrijheid'? Hoe legitiem zijn voor hem de beperkingen die daaraan ge steld worden? Hoe bevoegd zijn ouders, le raren en gezagsdragers in het beknotten van de vrijheid? Een paar vragen waar de kinderen zich deze maand mee gaan be zighouden. Centraal in het project staat de theatervoorstelling 'Ach, vlieg toch op', die in opdracht van de sectie werd ver- vaa'rdigd door Bruin Otten. Veel (pop- jmuziek, veel dans en vooral veel stof om gezamelijk over na te denken. De klassen gaan op toerbeurt kijken naar het toneel- Stuk. waarin kinderen iets proberen te doen hun aan inperking. De grote zaal van de Harmonie zal voor die gelegenheid worden aangepast en on der meer worden voorzien van een tribu ne. Ervoor en erna gebeurt er in de Ï5 klassen erg veel. De sectie kunstzinnige vorming levert daarbij ook een waarde volle bijdrage. Behalve regissseur Bruin Otten en zijn 'crew' van acht acteurs heb ben sectieleden Sandor Góra en Rob De Vries een behoorlijk aandeel in het tot standkomen van dit maxi-project. Vrijdag gaan de laatste kinderen naar de Harmonie. Vorige week is er al een groep geweest. Schiedam Schiedammer J. Zeeuw krijgt van de gemeente geen toestemming bij zijn boerde rij aan de Groene weg in Kethel een varkensstal te bouwen. Het is de tweede keer dat hem door de gemeente een bouwvergunning wordt ge weigerd. Begin 1982 had hij bij zijn boerderij een manege willen bouwen, maar ook dat werd hem toen geweigerd. De bouw, die al begonnen was, moest worden gestaakt. Het college van B en W wil ditmaal de bouw vergunning weigeren omdat het bouwplan niet voldoet aan de eisen van het bestemmingsplan,, dat voor de Groeneweg en omgeving geldig is. Het is het uit 1964 stammende 'uitbreidingsplan in hoofdzaak Kethel-Schiedam'. Om te mogen bouwen moet rond de boerderij minstens tien hectare grond liggen en van die oppervlakte een hectare aaneengesloten bij de woning voor het-bedrijfshoofd zijn gelegen. Het. bedrijf van de heer Zeeuw voldoet niet aan deze eisen van het bestemmingsplan en het. college vindt het niet nodig voor de bouw van de varkensstal het bestemmingsplan te wijzigen. In een verweerschrift heeft de Schiedammer aangevoerd dat hij zijn bedrijf, met een grootte van ongeveer twee hectaren, groot genoeg vindt voor een varkensmesterij. Bovendien meent hij het bestemmingsplan verouderd is. Daardoor wordt zijn bedrijf 'bevroren', maai een schadevergoeding krijgt hij niet. Ook heeft de heer Zeeuw nog eens zijn voor- keur^ kenbaar gemaakt voor de bouw van een manége. Dat was volgens hem goed overeenge komen met de recreatieve functie, die in hft kader van de reconstructie in Midden-Delfland krijgt. Beter zelfs dan de varkensstal, maar hij zegt er aanlig mee geholpen te zijn. Schiedam Bij een botsing tussen twee fietsers is gister ochtend een 17-jarig meisje zo ongelukkig terechtgekomen, dat zij een botbreuk in haar huofd opliep. Zij moest in het Schielandziekenhuis opgeno men'worden. Het meisje had bij het spoorwegviaductje Spieringshoek geen voorrang verleend aan een 12-jarige fietser ui» Vlaardingen. Er is daar een heel onoverzichtelij ke Igocht in de weg. Bouwvakker valt Schiedam Op een bouwter rein aan de Scheepvaartweg in Woudhoek is gisteren een 55- jarige bouwvakker door een trapgat gevallen, toen hij bezig was stalen gietvormen in een nieuwbouwwoning te installe ren. De man, wonend in Wa genberg, is met rugklachten en een snijwond in zijn hand op genomen in het Schielandzie kenhuis. Schiedam De gemeente Schiedam zal de sportkampioenen op vrijdag 25 no vember huldigen. Zowel standaardteams als individuele kampioenen zullen dan door het gemeentebestuur in het zonne tje worden gezet. Tijdens de avond in het stadskantoor zal ook de sportprijs van de gemeente Schiedam worden uitgereikt. Vorig jaar viel de bokaal ten deel aan de 'eerste^li- visie vereniging SVV. De plaatselijke pers heeft dit jaar de voordracht gedaan. Sportwethouder Lubb Hafkamp zal de winnaar tijdens de huldiging bekend maken. Rotterdams Nieuwsblad woensdag 12 oktober 1983 Schiedam Om het betaalde voetbal in Schie dam te ondersteunen wordt in de kantine van SVV zaterdag 15 oktober een groots opgezette bingo gehouden. De organisatie is m handen van de immer ac tieve Club van 100. Tijdens de avond is er van alles te winnen zoals fietsen, televisies, trai ningspakken, stofzuigers, levenmiddelenpak- ketten en tal van andere prijzen. Koffie en gé- bak rijn gratis. De Club van 100 wil het bestuur meer financië le armslag geven om op korte termijn een spe ler aan te trekken, die de Schiedammers uit de huidige malaise moeten palen. Om 20.00 uur roept bingo-leider Aad van Dijk (niet het be stuurslid) het eerste nummer af. Moskou Rob Henne veld is de rust zelve. De Maassluise judoka be weegt zich in de Russische hoofdstad Moskou weinig opvallend in de Neder landse afvaardiging. Last van zenuwen heeft Hen neveld niet, al wordt juist van hem deze week een prestatie vdn formaat ver wacht. Immers, als mor gen de wereldkampioen schappen van start gaan, geldt Henneveld als geen ander als favoriet voor één van de medailles. Meer nog dan zwaarge wicht Willy Wilhelm (Ti- burg), die sinds zijn zilver en plak tijdens de Europe se kampioenschappen drie jaar terug in Parijs, weinig of niets meer heeft ge presteerd. Henneveld wordt binnen de Judobond Nederland dan ook gezien als'de man die de vijftien jaar geleden onder broken traditie van de ge broeders Snijders moet voortzetten. Deze middenge wichten gaven Nederland in de internationale judowereld aanzien door hun techniek, terwijl zwaargewichten als Geesink en Ruska op grond van hun massale kracht be wondering afdwongen. Het moderne judo is een combi natie van beide elementen. De Japanners beseffen dat al jaren als geen ander. Vier jaar geleden moesten de grondleggers van deze tak van sport v.eel terrein prijs geven op de tot judoka's ont wikkelde sambo-worstelaars uit Oost-Europa. In Maas tricht, in 1981, herstelden de Japanners zich met een goudscore van vijftig pro- ."#y i Rob Henneveld: Top moet in 1988 liggen. Schiedam Ook ai wordt het steeds kouder, het buitentrim- men in het Schiedamo Bea- trixpark gaat gewoon door. Van 9.15. tot 10.45 uur kan ie dereen die 18 jaar en ouder is meedoen aan net joggen. Er is deskundige leiding aan wezig om alles m goede banen te leiden. De kosten bedragen ƒ2,50, met gratis gebruik van de sauna in het squash- en ten niscentrum Klaverstede. Douche- en kleedgelegenheid is aanwezig. Ook, het verzame len vindt plaats bij Klaverste de. De sportraad van de gemeente heeft besloten om de cursus recreatiesportleider wegens geringe belangstgelling niqt door tQ laten gaan. Mensen die echter alsnog aan de cursus willen, meedoen kunnen con tact oponemen met het bureau sportzaken. Telefoon: 010- 26,05.00, toestel 158 of 287. cent. „Reken maar", zegt Henneveld, „dat Yamashita een' aanzienlijke hoeveelheid krachttraining verricht". Zelf geeft Henneveld er nochtans de voorkeur aan een technisch onderlegd ju doka op de 'tatami' te tref fen. Met zo'n „halve worste laar, die onmiddellijk naar je benen duikt", weet hij veelal niet zo raad. „Het fijnste is een technicus, die een beetje recht op staat". Dom Een voorbeeld uit de judo school van de Sovjet-Unie is Sjota Sjabareli, de Olympi sche kampioen in de klasse tol 78 kilogram. Henneveld stond tegenover hem in mei tijdens de Europese titelstrijd in Parijs, had ruim vier mi nuten het initiatief en ging de laatste dertig seconden door een ongelukkige koka ten onder. „Heel dom was dat. Dat zal mij niet meer ge beuren. Ik heb van die erva ring geleerd. Ik ken Sjabareli nu." In "het woordenboek van de wereldkampioen in deze ge wichtscategorie, de Brit Neil Adams, wordt het sjor- en trekwerk van Sjabareli om schreven als 'judovervuiling'. Henneveld stemt met die kenschets van harte in. Adams ontmoette Henneveld zes weken geleden tijdens het klassieke toernooi in Le- onding. Nadat hij in het be gin vgn de partij een koka had moeten incasseren, ging het gelijk op. Waarna de scheidsrechter in de slotfase Vlaardingen Robert de Vries (VZC) verbeterde tijdens zwem wedstrijden voor de C-competitie het clubrecord op de 100 meter schoolslag. Opgejaagd door Alex Gerritsen zwom Robert de Vries de 100 meter in een tijd van 1.15.1 minuut. Hij verdrong daarmee Rob Valk en Pim van der Werff aan dc top van de VZC-ranglijst. Tijdens de wedstrijden, die overigens royaal door VZC werden gewonnen, werden verder 14 persoonlijke records verbeterd. Goud was er voor Marco van IJzerloo, Jacqueli ne 'Claas, Reinier van der Bend, Gertine vna den Berg, Léon van IJzerloo en de twee estafetteploegen. Een zilveren medaille behaalden Anita Koelsenruyter, Martin Hage- stein, Danny van Hees, Sonja Stein, Esther Brouwer en Mir jam Hagestein. Brons was er tenslotte Voor Anita Koetsen- ruytrer en Mariélle de Ligt. Wilma van Hofwegen (Viking *60) bracht op de 100 meter vrije slag het clubrecord op 1.10.7 minuut. Een verbetering van 1.1 seconde. Haar tijd was goed voor zilver tijdens de zwemwedstrijden in het Kol- pa-bad. Op de 100 meter schoolslag behaalde de Vlaar dingse ook nog een gouden medaille. Zij worn de afstand in een tijd van 1.23.1 minuut. Verder was er goud voor Janet Bakker en Hans Kramers. Een zilveren plak was er voor Ger- linde van Dorp, Remy Vink en John Peters. Brons was er nog voor Gaby Enschoien, Mi chel Kensler en Pieter Mels. naar de mening van Henne veld hem een koka of zelfs een yuko onthield. Adams is een opmerkelijke eenling binnen de judowe reld. In tegenstelling tot Henneveld zoekt de 26-jarige Adams zijn heil niet in Ja pan. Adams hecht er aan een eigen, Europese, stijl te ont wikkelen. „En daar slaagt hij in. anders ben je geen we reldkampioen. Toch", zegt Henneveld met hoop in zijn stem, „zag je hem in Parijs een paar keer op beslissing winnen. Hij had het vreselijk zwaar". In Moskou zijn de Brit, Sjabareli, de Fin Mylly- la alsmede de Japanner Hi- kage waarschijnlijk Henne- velds zwaarste tegenstanders. „Het verschil met Parijs is. dat ik ze nu ken" Peuter Rob Henneveld. die een peu ter was toen hij aan de hand van zijn vader voor het eerst de judomat voelde, mocht twee jaar geleden als lid van Jong Oranje nog uiisluitenb toekijken. In 1982 moest hij tijdens het toernooi om de Europese kampioenschappen voor junioren in Tirgoviste (tot 71 kilogram) alleen voor Nakani uit de Sovjet-Unie buigen. Hennevelds houd greep hield luttele seconden te kort stand om goud waard te zijn. Sterker zowel li chamelijk als geestelijkuit Japan terugggekeerd, vero verde Henneveld dit jaar in de klasse tot 78 kilogram eerst het Nederlands kampi oenschap. Daarna behaalde hij derde plaatsen tijdens de open Westduitse en open En gelse titelstrijd, strandde ih •Parijs één ronde voor het ge vecht om het brons op de Pool Sadej en hervatte ver volgens de 'zilveren' praktijk in Leonding. Ais beheerder/leraar in de sportschool annex fitness/bo dybuilding-centrum van va der Koos geniet Henneveld vrijwel optimale omstandig heden oin het als judoka ver te brengen. Zijn trainingstïj- den met sparringpartner Martin Speijer kan hij zelf indelen. Henneveld kwam op een aanvankelijk besluit een sportopleidïng te volgen, na het behalen van het HA- VO-dipïoma, terug. Bewust richt hij zich op zijn judo- loopbaan, die in zijn ge wichtsklasse. statistisch ge zien, in 1988 tot de top moet *Y reiken. Mocht Rob Henne veld evenwel volgende week met een medaille in Maas- x, sluis terugkeren, dan ligt hij vier jaar voor op zijn schema. v

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3