18 ROTTERDAM Berging havenslib in putten wordt milieuramp Vrijwillige aanmelding 'SHB-pool' neemt toe DE HALVE WERELD BLOEIT IN BLUDORP 4 'WILLEMSTUNNEL KAN 120 MILJOEN GOEDKOPER' B en W willen.stijging beperken Voor Dokhaven-zuivering Minister slaat eerste paal Bodem- sanering gaat te veel kosten Totempaal ingepakt *'oer retour/ending Jaar cel voor RET-opzichter RDM: Forse concurrentie bij Australische order Rotterdams Nieuwsblad woensdag 12 oktober 1333 KZ/RV/EY/RW De bouw van de zuiveringsinstallatie Dokhaven in Rotter dam is begonnen. Terwijl kabinet en parlement gistermiddag discussieerden over de begroting van 1984 sloeg minister Neelie Smit-Kroes zorgeloos lachend de 'eerste paal' voor de installatie, die het afvalwater van een groot deel van de stad moet gaan zuiveren. Opdrachtgever voor de bouw is het Zuiveringsschap Holland se Eilanden en Waarden. De installatie komt geheel onder gronds te liggen om woningbouw in het gebied langs de Dok haven mogelijk te maken. Als de installatie in 1986 wordt op geleverd, is het één van de grootste zuiveringen van ons tand. SaV.xï .m m I eg vs lemstunnel in Rotterdam, ter vervanging* van de verouderde spoorbruggen, kunnen 115 tot 120 mil joen gulden- lager uitvallen dan het eerder ge- raamde bedrag van 758 miljoen gulden. De bespa-" ringen hobben betrekking op voorzieningen op het technische vlak, sfationsuitrusting en tijde lijke maatregelen tijdens de bouw. Dit staat in het dinsdag gepubliceerde eindrapport van de Commissie Kostenbeperking Willemspoor- tunnel. De commissie heeft de afgelopen maanden in opdracht van minister Smit-Kroes van .verkeer cn waterstaat besparingen op de tunnel uitgewerkt, om dat de minister de tunnel ter duur vindt in vergelij king met de kosten voor een tweesporige tunnel (330 miljoen gulden-verschil). De Commissie bestond uit ambtenaren van het departement, de gemeente Rot terdam en de NS. De commissie heeft maatregelen tegen trillingshtn- der en de voorwaarden van Rotterdam buiten be schouwing gelaten. Die kunnen de tunneïkosten nog verhogen. De commissie stelt voor met name over de Rotter damse voorwaarden bestuurlijk overleg te laten plaatsvinden. Smit-Kroes zal de partijen daarvoor uitnodigen. Daarna wil zij zo spoedig mogelijk een beslissing nemen over de bouw van een tunnel of nieuwe spoorbruggen. De Tweede Kamer heeft zich al uitgesproken voor de aanleg van esn 4-sporige tunnel. De belangrijkste besparing kan volgens de Commis sie worden gevonden in een zorgvuldiger afgestemde aanbesteding, gezien de huidige situatie op de bouw markt. Dat kan 25 miljoen gulden opleveren. Het op geringere diepte leggen van de spoorwegtunnel op de rechter Maasoever levert 20 miljoen op. Voorwaarde daarvoor is dat een ondergrondse hal tussen metro en trein komt te vervallen. Een verdere detaillering van de constructie van de tunnel en een efficiënter gebruik van de tunneldek- ken geven een besparing van 15 miljoen. Eenzelfde bedrag kan worden gevonden als de tunnel 1V> a 2 jaar tweesporig en een aantal jaren daarna driesporig, wordt geëxploiteerd. Daarnaast suggereert de commissie de tunnel onder de Koningshaven een meter minder diep te leggen (besparing 7 miljoen gulden), de algemene kosten bij de NS in te perken (7 miljoen), Rotterdam een deel van de kosten van voorbereiding en toezicht zelf te laten betalen (7 miljoen), een tramverbinding tijdens de bouw te laten vervallen (5 miljoen) en het onder grondse station Blaak vier meter smaller te maken (5 miljoen). De resterende besparings-voorstellen heb ben betrekking op maatregelen ter bestrijding van luchtgeluid en een versobering van de tijdelijke markt op de Mariniersweg. Ladingverlies door hoge havengelden' Rotterdam Berging van verontreinigd Rotterdams havenslib in zandputten in het Gelders rivierengebied vormt een rechtstreekse be dreiging voor woon-, werk en bestaansmogelijkheden in dit'gebied en zal leiden tot een .regelrechte milieuramp. Dit zegt de stichting Milieu in Tweestromenland uit het Gelderse Heerewaarden in de gisteren gepresenteerde nota over de specifieke geva ren van het storten van ver ontreinigde baggerspecie in de Gelderse zandputen. Doel van die nota, waaraan verschillende deskundigen meewerkten, is volgens de stichting vooral een discussie op gang te brengen 'voordat ons land zijn zoveelste mi lieuschandaal rijk is'. De provincie Gelderland liet half augustus weten in prin cipe acht lokaties in rivie renland geschikt te achten voor berging van verontrei nigd Rotterdams slib. Daar onder zijn tw.ee zandputten in Heerewaarden. De pro vincie acht storting daar aan vaardbaar, mits wordt vol daan aan zeer vergaande en derhalve ook zeer kostbare randvoorwaarden. Volgens de stichting is uit contacten met verschillende wetenschappers en andere deskundigen gebleken, dat geen enkele voorziening kan voorkomen, dat het veront reinigde havenslib (waarin onder meer zware metalen en gechloreerde koolwater stoffen) zich via grond- en oppervlaktewater verspreidt. „Door grond- en kwelwater bewegingen en bij overstro mingen van de uiterwaarden bij hoge rivierwaterstan den kan het gif alle kanten op", aldus de stichting. De stichting vindt dat de storting van verontreinigd havenslib een nationaal pro bleem. „Het gaat ons er niet om aan te tonen dat het be ter elders, dus bijvoorbeeld bij de buurman, kan worden gestort, maar om te laten zien dat het uiteindelijk gaat om een fundamentele aan pak van oorzaken en bron nen. Waar van vergiftigde stoffen sprake is, zal een zui vering dienen plaats te vin den op een afdoende wijze. De kosten zullen daarbij een ondergeschikt criterium moeten zijn." Rotterdam Rotterdam heeft ernstige bezwaren tegen bet bodemsanertngsplan, dat Rijn mond heeft opgesteld. De be zwaren richten zich vooral op de kosten, die uitvoering van het prografbma voor Rotter dam met zich mee kunnen brengen. Voor 1984 kan het de stad al zo'n 2even miljoen gul den gaan kosten en op de lan gere termijn is er een bedrag van 27V2 miljoen gulden met de uitvoering gemoeid. Rotterdam wil gaan proberen om let zeer uitgebreide sane ringsprogramma van Rijn mond te beperken. Het is uit eindelijk de minister van mi lieu, die het programma vast stelt, Het bodemsaneringspro gramma is erop gericht ernstig gevaar voor de volksgezond heid of het milieu te voorko men bij geconstateerde bodem- .v erant re inigi ng. s' s Rotterdam Onder het motto 'totempalen Europa uit. te be ginnen uit Rotterdam' heeft de Werkgroep Inheemse Volke ren vanmorgen in alle vroegte de totempaal aan de Wolfs- hoek ingepakt en voorzien van het etiket: retour aan afzender. Deze actie vond vandaag plaats omdat op 12 oktober Co lumbus Amerika ontdekte, een indiaanse treurdag. De totem paal is een geschenk van de zusterstad Seattle. Al vanaf de plaatsing zijn er grote bezwa ren tegen, omdat het kunst werk weinig lijkt op een echte totempaal. De maker gebruik te ook nog synthetische verf. De werkgroep speekt van een schandpaal. De actievoerders wijzen erop, dat de totempaal een religieuze betekenis had. Door de afbeeldingen van hei lige dieren werd de mens erop gowezen dat hij het dier mag doden om in zijn levensbe hoefte te voorzien, maar niets mag laten bederven of verlo ren Iglen gaan en vooral dat hij niet meer mag nemen, dan hij nodig heeft, Bij de omstre den Rotterdamse totempaal is niets van dit alles terug te vin den. X; Deze'totem paal is een schandpaal, vincit de Werkgroep Inheemse Volkeren Rotterdam Het Rotterdamse gemeentebestuur heeft .vastgesteld dat de tariefstijging voor de haven over 1983 van gemiddeld 7,2 procent en van 8,2 procent voor olie en droogmassagoed te hoog is gebleken. Door de te hoge tarieven verdwenen enkele ladingpakketten naar het buitenland. Rotterdam Ongeveer tweederde van het aantal van 656 operationele stuk- goedwerkers dat de stu- wadoorsbedrijven per 1 ja nuari '84 willen overheve len naar de 'pool* van de Stichting Samenwerkende Havenbedrijven (SHB) heeft zich daar tot nu toe vrijwillig voor aangemeld. Zowel de Vervoersbond FNV als de havenwerkge- versorganisatie SVZ ver wachten dat er vóór 1 no vember de datum waar op de aanmelding sluit nog een groot aantal men sen bijkomt. Vorige maand rekende de vakbond op hooguit vijftig procent vrijwillige aanmeldin gen, gezien de verdeeldheid en onzekertieid die er bij grote groepen stukgoedwerkers be stond. De laatste dagen echter hebben zich totaal al meer dan 400 stukgoedwerkers aange meld voor een dienstverband bij de SHB: de 'sociale her structurering' die vakbonden en ha ven werkgevers deze zo mer in het kader van het werkgelegenheidsakkoord zijn overeengekomen. Uitbreiding van de 'SHB-pool' tot circa 2.000 man en vermindering van het uersoneelsbestand bij door Bram Oosterwijk de bedrijven zelf is nodig om door een doelmatigere inzet van personeel een betere ser vice aan de rederijen te kun nen bieden. Bovendien zullen de kosten van leegloop wèl personeel, maar geen werk dan door de (door de rijkso verheid gesubsidieerde) SHB worden betaald. Overeengekomen is dat er maximaal 737 man operatio neel stukgoedpersoneel naar de SHB overgaat, maar de be drijven hebben dit aantal on langs tot 656 verlaagd. Müller- Thomsen moet 178 mensen kwijt en bij- dat bedrijf hebben zich zo'n 160 man aangemeld. Bij Quick Dispatch heeft onge veer honderd man (van de over te hevelen 156 mensen) 'ja' gezegd, bij Felshaven zestig van de zestig die overe moe ten, bij Kroon vlag de totale vijftig, bij Seaport zo'n man of dertig (meer dan nodig is) en bij Multi-Terminals nog slechts 22 van de 103 die naar de SHB moeten. Premie De stukgoedwerkers die zich vóór 1 november vrijwillig aanmelden, krijgen een pre mie van een maand salaris. Na 1 november zullen de bedrij ven zonder premieverle ningpersoneel gaan aanwij zen (tot 1 december) en na 1 december volgt een ontslag- aanzegging als personeel dat aangewezen is, weigert over te gaan naar de SHB. Bestuurder Kees Voormeulen van de Vervoersbond FNV gaat er vanuit dat degenen die uiteindelijk aangewezen zullen worden, ook inderdaad naar de SHB zullen overstappen. „Die mensen wordt namelijk passend werk aangeboden en aliS ze dat weigeren, dan ko men ze niet in aanmerking voor een werkloosheidsuitke ring als ze zouden worden ont slagen", zegt hij. Voormeulen verwacht overi gens niet dat er na de peilda tum van 1 januari '84 stuk goedpersoneel zal moeten wor den ontslagen dat op basis van een tegenvallende ladingover slag in de haven óók deel uitmakend van het werkgele genheidsakkoordovercom pleet is. sjDe lading-ontwikke ling van het derde kwartaal (meer goederen, onder meer vanwege de staking in Ant werpen) en de gebruikelijke drukte tijdens het vierde kwartaal staan daar volgens hem borg voor. In een voorstel tot verhoging van de haventarieven voor 1984 aan de raad schrijft het stadsbestuur' dat de concur rentiestrijd met andere ha vens de afgelopen jaren steeds scherper is geworden. Rotterdam wil de concurren tiepositie van dc haven ten opzichte van de andere Westeuropese havens ver sterken door voor volgend jaar de 'zeehavengelden „slechts" met vier procent te verhogen. De aanpassing van de tarie ven voor stukgoed zal nog kleiner zijn. Het gemeente bestuur stelt een tariefstij ging van drie procent voor teneinde de Rotterdamse stukgoedpositie te verstevi gen. De verhoging van het zeehavengeld levert Rotter dam volgend jaar een meer opbrengst van ^ongeveer tien miljoen gulden op. Ook de afgelopen jaren han teerde Rotterdam lage ta riefstijgingen voor stukgoed, maar de effecten daarvan werden deels geneutraliseerd door ttvee achtereenvolgende devaluaties van de Belgische frank. Gezien de slechte gang van zaken in de binnenvaart is de gemeente Rotterdam niet van plan om de binnenha- vengelden te verhogen. Het gezamenlijk bedrijfsleven in de binnenvaart had gepleit voor het afzien van een ver hoging. Het niet verhogen van deze tarieven betekent een inkomstenderving van bijna eén miljoen gulden voor de gemeente Rotter dam. ADVERTENTIE Capelle aan den IJssel/Den Haag Het gerechtshof in Den Haag heeft een 52-jarige 1 hoofdopzichter bij de RET uit Capelle aan den iJssel in ho ger bero.ep veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. De man, die vorig jaar door de Rotter damse rechtbank was veroor deeld tot een jaar gevangenis straf, stond terecht omdat hij zich had laten betalen voor het verlenen van gunsten aan een aannemer. Duizenden bloemen en planten van het zuidelijk halfrond maken een bezoek aan Blijdorp de komende week èxtra de moeite waard. Tot 24 oktober hebt u de kans te ge-JJ nieten varrdit feest in exotische kleuren.' Openingstijden: dagelijks van 9.00-17.00 uur. "EX0TEN ONDER HET ZUIDERKRUIS" 13 TOT 24 OKTOBER m samenwerking metJac vanZuylenBV TG. BUJDORP Rotterdam Er is een forse internationale con currentie bij het werven van de* Australische or der voor de bouw van onderzeeboten voor dit land. Dit zei de directie van de RDM. De werf openbaarde gisteren 'in' te zijn voor deze op dracht die er toe kan lei den dat enkele van de zes boten bij de RDM worden gebouwd. Vol gens de directie liggen de eisen die de Australische autoriteiten aan de sche pen stellen zeer dicht bij de kwalificaties van de serie schepen in de Wal rusklasse die de RDM nu onder handen heeft. Volgend jaar hoopt de in dit voorjsat sterk afge slankte marinewerf op dracht van de Australi sche autoriteiten te krij gen om de voorwaarden op te stellen die tot het uiteindelijke contract zullen leiden. Het gaat daarbij om de specifica tie-eisen De contacten met de Au straliërs moeten er toe leiden dat de werf op Heijplaat ook na het vol tooien van de tweede se rie onderzeeboten voor de Nederlandse marine tot in de jaren negentig bezet is. De RDM-directie ver wacht dit jaar nog dat het definitieve contract met de Nederlandse overheid voor de bouw van de vervolgserie is onderte kend. De materialen voor dBze schepen wor den volgende maand bij de RDM afgeleverd. Hiervoor is al toestem ming van de Nederlandse regering.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 4