Geen etiket bekend als het was etiket Cafeïnevrije coia-golf wordt steeds groter CONSUMENTEI i INFORMATIE 20 Geen rinkeitje te horen bij Duitse tassentest Kinderen mog na scheiding soms niet in ziekenfonds we de lucht in' bolen altijd op moet ietten is de tob- be.Ook daar kan van alles en nog wat bij staan. Een kruis er doorheen wil zeggen dat het kledingstuk hele maal niet mag worden genassen en niet tegen water kan. Een getekend handje erin betekent: met de hand lauw wassen. Cijfers die erin staan geven aan hoe heet het sop mag worden. Een streepje onder de tobbe wil zeggem even opletten en voorzich tig zijn, kies op je wasmachine voor het wolwasprogramma, of voor de programma's kreukher- stfcllende textiel of synthetische vezels. Er zijn weinig etiketten die zo'n grote bekendheid genie ten als het wasetiket in kle ding. Er zijn er ook maar wei nig die je zo direkt nodig hebt. Want je-komt voor rare verras singen en onaangename scha deposten te staan, als je kle ding te heet wast. Juist daar over vertelt het wasetiket wat er moet gebeuren. Dil etiket bestaat nu 25 jaar. Daar om wordier feest gevierd en heeft directeur D. Westendorp van de Consumentenbond een nieuw sym bool. dat er voortaan ook op komt te staan, aangeboden gekregen. Dat is het „droogsynibool speciaal voor huishoudens waar een wasdroger staat. Je zou het niet verwachten, maar op het ogenblik heeft al pak weg 15 procent van de Nederlandse huishoudingen zo'n speciale droog- trommel, naast of op de wasmachi ne. Ondanks de krapte in ieders porte monnee verwachten fabrikanten dat droogtrommels goed verkocht blijven worden. Dat is niet zo'n mal le gedachte, want in de winter kun je de was meestal niet buiten han gen en binnen is er in de meeste hutzen weinig plaats. Droogsymbool Het zal in het begin nog wel even wennen zijn aan dit nieuwe droog symbool. Het ziet er zo uit: een vierkant met een rondje erin. Als het zo op het etiket staat kan het kledingstuk of welk ander ding van textiel dan ook zonder enig pro bleem in de droogtrommel. Een kruis er doorheen wil echter zeggen dat het er absoluut niet in mag. Iets van wol bijvoorbeeld. Verder kan het voorkomen dat er een of twee stippen in het droog symbool staan. Bij het strijkijzer symbool kom je die ook tegen en ze betekenen ongeveer hetzelfde: din gen met een stip mogen niet te heet_ worden gedroogd (bijvoorbeeld" acryl, ondergoed met chloorvezeï, en polypropeen dat voor regenkle ding wordt gebruikt). Twee stippe'» gelden voor de meeste andere stof fer), die wat meer hitte kunnen ver- dragën: katoen, polyester, polyami de, nylon, lingen. Speciaal ondergoed Chloorvezeï is spui dat wordt ver werkt in ondergoed dat speciaal bij rheuma wordt aanbevolen. Door ie mand uit het vak, zoals de heer G.van Lom wel, secretaris van de Vereniging voor Textieledkettering, die over bet wasetiket gaat, wordt dit ondergoed als niet erg bruikbaar bestempeld. „Er wordt zwaar mee geadverteerd, maar je mag het niet heter wassen dan 40 graden, terwijl lichaamsvet uit ondergoed pas verdwijnt in sop van minstens 60 graden. Maar als dit ondergoed met chloorvezeï zo HEET WASSEN m de wasmachine geoorloofd WARM WASSEN ook in de wasmachine, geoorloofd (juist te waim vogr de handen) LAUW WASSEN ooK in de wasmachine, geoorloofd LAUW WASSEN UITSLUITENq MET OE HAND. maximum temperatuur 40*C Nieij wrijven en wringen, maar uitdruk ken Niet sul m weekDao. sop of spoelwaiei talen siaan Verder is er het strijkijzer, In het strijkijzer staan puntjes: kleding met drie van. die puntjes mag heet wor den gestreken, twee puntjes wil zeg gen 'minder heet', één punt 'voor zichtig, niet te warm1. Een kruis er door wil natuurlijk zeggen: niet strijken. Minder bekend De symbooltjes die bij het publiek Wat minder goed overkorpen zijn de driehoek en het rondje. Een driehoek, eventueel met de let- ters 'cl' erin betekent dat het kle- 'dingstuk mag worden gebleekt in water met een beetje chloor of bleekmiddel. Eventueel om vlekken weg te krijgen. Een kruis erdoor zegt dan dus weer dat dat niet mag. Omdat veel mensen tegenwoordig niet meer aan bleken doen, letten ze ook niet erg op dat symbool, maar bijvoorbeeld met vlekken wegble- ken zou ie je kunnen vergissen. Het rondje geeft aan of een artikel naar de stomerij kan en chemisch gereinigd kan worden. Soms mag dat niet en is het rondje wéér door gekruist. Het moeilijkst zijn de letters die erin staan. In feite zijn die voor de sto merij bedoeld. Toch moet je er ook als klan.t iets van weten. De'A en de P geven geen problemen. Een F betekent dat dat er alleen met wasbenzine kan worden gerei nigd, maar vanwege het brandge vaar en de eisen die er daarom aan een bedrijf worden gesteld, zijn er maar zeer weinig stomerijen die dat doen. Bovendien is die reiniging duurder en duurt langer. Voorzichtig „Het komt soms voor dat fabrikan ten uit voorzichtigheid, om geen klachten te krijgen, zeggen dat iets niet kan met een stuk textiel. Voor gordijnen wordt soms aangeraden ze alleen in wasbenzine te reinigen, heet wordt gewassen krimpt het terwiil het ook best anders kan", heel- sterk. Van een herenonder- zegt de heer Van Lomwei. Hij vindt broek met lange pijpen houd je de dat jammer, want dat doet het wase- helft over..,!" tikef geen goed. Consumenten die toch klachten Het wasetiket is dus precies bedoeld hebben over textiel na een wasbeurt om dat soort ellende te voorkomen, die volgens de voorschriften van het etiket is uitgevoerd, kunnen Tobbe zich wenden tot de VTWS (Vereni ging textiel etikettering). Kalfjeslaan Het eerste waar je bij de wassym- 2. 2623 AA Delft. Een tas kan wel stevig zijn en tegen eeh stootje kunnen, maar beschermt een tas ook de inhoud voldoende? Voor bood- schapp' *- komt het niet zo na. maar als je kwetsba en kostbare spullen in een tas stopt wil je toch weten of die zaken heel blijven bij hard stoten of vallen. NIET WASSEN: het arliKel Kan «t Het STER-spotje van Star Drops moet veranderd en mag niet meer zeggen dat het produkt volkomen vei lig is. Star Drops is een tandpolish, waarmee de tanden volgens de fabrikant parelwit worden en die te gelijk geen enkel kwaad doet. ,,Wat?", reageerde een tan- denpoetser uit Amsterdam, ,,Hoe kan dat? Mijn tandarts zegt dat het schuurt en gla zuur aantast Daarom raad hij het af'. De Reclameraad, die deze klacht moest beroordelen, gaf de Amsterdamse me neer gelijk. Een Italiaans rapport, waarin stond dat de tandpolish heus geen schade aanricht, werd als onvoldoende bewijs be schouwd. Er is ook een groep tandartsen, zo rede neerde de Reclameraad, die er heel anders over denkt. AQJ«Ken m«t »»n koud*, xaar ver dund oplossing *»n bU»k.w*i8f of ehloofbie«VinttJd«l Is geoor loofd. Voor öe te gebruiker» Hoe veelheden raadplege men de gebruiksaanwij zing cp ae Hes {en het boekje ..vettig was sen") In ieder geval goed doorroeren, dan het gewassen en mmslens éénmaal koud ge spoelde wasgoed hier V« lol V» uur inleggen. Goed spoelen a NIET BLEKEN biMkwater of g*concentreert bUekmldd*!. ook geer» als bleekwaïer werkende oni- vlekkmgsmiddeierv (herkenbaar, aan de „chtoorgeur") gebruiken „Onze lassen beschermen goed," zegt men bij de West- duitse firma ROWI. Ze laten zien hoe ze daar de tassen (speciaal voor fotospullen) testen. Niet met ingewikkel de apparaten, zoals laborato ria als het TNO het wel doen bij warentests, maar op een toch welt doelmatige huis- tuirt-en-kéuker» manier. HEET STRIJKEN, max 200*C, per- sen onaer voentrge doek, ooorsio men en drogen in tromrneldroger geoorroofd MATIG HEET STRIJKEN, max iM'C, persen onder vochngc dOek. doorstomen en diogen in Irommeldroger gver hel algemeen geoorloofd, mits hel artikel mei te nal is. WARM. MAAR NIET HEET STRIJ KEN, max ttO'C. eventueel zeer voorzichtig persen onder vochtige doek. voorzichtig doorstomen ge oorloofd Voorzichtig met drogen in trom- meidroger NfET STRIJKEN. Persen en door stomen is onmogelijk ol gaai ge paard mefgrdle risico's Voorzich tig met drogen in droogtrommet Men stopt m die tassen zes gewone wijnglazen en gooit dan vanuit een bovenraam van het fabriekskantoor in Neuburg/Donau van wel 5V4 meter hoogte die tas met tere lading plompverloren op straat. Een fototas met glaswerk wordt van 5V4 meter hoogte uit een raam gegooid. Om de zaak een gewichtig tintje te geven zetten ze dan wel beneden een mijnheer met zo'n.witte laborantenjas aan en met een bloknote in z'n hand. Die kan dan met een registreren of hij iets hoort rinkelen. Het artikel is bestand tegen ALLE] GEBRUIKELIJKE VLEKKENMtDOE LEN. j Hei artikel is Bestand tegen PER.j CHLOORETHEEN. WASBENZINE, WHITE SPmtT. Rtt EN RU3. I Het artikel is bestand tegen WAS BENZINE. WHITE SPIRIT EN Rn3. NfET CHEMISCH REINIGEN, voor zichtig met tri ekkenmid delen. Dat doen ze niet voor de grap, want ROWI wil die tas sen verkopen* aan fotografen die er niet voor terugdeinzen om hoge bergen, steile wan den en gletschers te overwin nen. En zo'n tas moet dus die kostbare foto-uitrusting goed beschermen. Trouwens, Duit sers 'doen maar zelden iets zomaar voor de grap. Die zul len heus niet lachen als al die glazen domweg kapot vallen. En als we de Duitse testers mogen geloven, dan hep het allemaal prima af. Als bewijs tonen ze een foto met alle maal hele «lazen. Vereniging Textlelelfkettertng voor Was-en Strl|kbe handeling Drogen in irommeldroger toege staan. De symbolen kunnen in allerlei variaties op wasetiketten voorkomen. Allemaal nog heel na die klap, zegt men bij'Rowi. De cafeïnevrije cola's zijn aan hun, opmars in Neder land begonnen. Seven-Up kwam er hier vijf maanden geleden als eerste mee, met als merknaam 'Like Free'. De Coca Cola Company .brengt vanaf 10 oktober een 'coke zonder caffeïne en eind volgende maand of be gin. december staat er ook -een 'Pepsi Free' tussen de ge wone Pepsi Cola flessen in de winkels. Verwacht wordt dat dit jaar of het jaar daarop nog enkele andere frisdrankbedrijven naast de gewone cola's een cafeïnevrij versie op de markt brengen., al zegt woordvoerder Prenen van de Riedel-frisdrankenfabriek: „Voorlopig wacht ik de' ont-* wikkeling van de markt nog even pf, op korte termijn hebben we nog geen plan nen". De grote merken hebben in de Verenigde Staten al veel langer cafeïnevrije cola's. De belissing van Coca Cola en Pepsi Cola om hun dranken hier ook zonder dat van kof fie afkomstige 'pepmiddel' te brengen moet dan ook niet gezien worden als een pure reactie op de komst van het merk 'Like Free', 'Like Free' is namelijk pas sinds mei op de markt en toen had bijvoorbeeld de Ne derlandse Coca Cola-leiding allang een bijzonder uitge breid marktonderzoek laten uitvoeren naar de wenselijk heid van zo'n cafeïnevrij pro dukt, is de lezing van Coke's marketing manager F. de Wee'rd. Hij spreekt van „een planning die 3 jaar geleden al •begonnen is," Coca Cola verzcyi er geen nieuwe merknaam voor, maar hield het bij een extra aandtyding donder cafeïne". 'Ik ben aan het scheiden. Mijn vrouw heeft een part-time baan en zit om die reden in het ziekenfonds. Zelf ben ik par ticulier tegen ziekte verzekerd. De kinderen zijn met mij meeverzekerd. Hoe moet dat nu verder. Kunnen de kinderen tijdens de scheidingsprocedure al overgeschreven worden naar de ziekenfondsverzekering van mijn vrouw. Of moeten we wachten tot de scheiding definitief is? Of de kinderen als meeverze- kerde van hun moeder kun- H if'Cillllirf'IE nen worden beschouwd, hangt er nog van af. Want al <jo0r yj] van Leeuwen worden ze na de echtschei ding toegewezen aan de vrouw, dan nog zou het wel uitdraaien op een extra 'ge- eens kunnen zijn dat ze niet zinspremie', ondanks het feit worden toegelaten tot het dal de vrouw zelf, in verband ziekenfonds. met haar baan, verplicht zie kenfondsverzekerde blijft en daarvoor al premie afdraagt. Zij betaalt dan dus tweemaal. Eenmaal een verplichte zie kenfondspremie die op haar loon wordt ingehouden. En daarnaast nog een gezinspre mie om haar kinderen verze kerd te krijgen. Een onvoordelige zaak, waar geen andere oplossing voor Zo rien de Like-Free pro- dukten eruit, de cola van Seven- Up. jaarlijks ongeveer 270 miljoen liter. (De totale frisdranken consumptie is in ons land on geveer 800 miljoen liter, een derde daarvan bestaat dus uit een of andere cola-drank). door Heineken-dochter Vru- mona) kiest dus, wèl een an dere naam 'Pepsi Free'. Dat komt omdat in de Verenigde Staten de^ cafeïvrije versie van Pepsi ook al zo heet. Hoeft er niet in „Over twee jaar, als nog meer merken met soortgelij ke produkten op de markt zijn, zal een kwart tot een derde van de totale cola markt uit coladranken zon der eafeïne-ioevoeging be staan. Want het hoeft er he lemaal niet in. De smaak wordt er heus niet beter of anders door. In Amerika be staat 7 procent van de totale frisdrankenmarkt nu al uit. cafeïnevrije cola en binnen een maand of twaalf ver wacht men dat dit is opgelo pen tot 15 procent. Ik zie dus zeer goede vooruitzichten voor Nederland", zegt Seven- Up's marketing-manager. Bert Riemslag, die verant woordelijk is voor de eerste cofeïneloze eola-golf in ons land. Extra keuze „We bieden gewoon een ex tra' keuze aan onze klanten, wa'nt de gewone Pepsi blijft natuurlijk ook bestaan", al dus een zegsman van dit be drijf, 'die er aan toevoegt: „Bewezen is immers al dat cafeïne in cola beslist niet schadelijk is-". 603 Hor 1. VI plas kinc stoc 12.1 rivie van me; 20. lenti spoi 29.2 maa 33. t dat; tot. Meer dan de helft Verdient de vrouw met haar part-time baan meer dan de helft van het totale gezinsin komen, dan kunnen de kin deren zbnder moeite worden bijgeschreven. Verdient zij met haar werk daarentegen minder dan de helft van haar totale inko men dus is bijvoorbeeld de alimentatie voor haar èn de kinderen meer dan het bedrag dat ze bij haar baas verdient dan kun nen de kinderen niet mee verzekerd worden. De kinderbijslag hoeft voor deze berekening niet bij het gezinsinkomen te worden op geteld, De kinderalimentatie echter wel. Het ziet er naar uit dat de folf van cola zonder cafeïne, ie ons land gaat overspoe len, een extraatje is dat niet ten koste gaat van de ver koop van gewone cola's, zo is van enkele frisdranken-ken ners-te horen.. Afwachten En wat betreft de vraag of ook tijdens de echtschei dingsprocedure de kinderen al bij de vrouw meeverze kerd zouden kunnen worden, luidt het antwoord: meestal niet. Aangenomen dat de vrouw met haar baan meer dan de helft van het inkomen ver dient en de kinderen in prin cipe dus met haar meeverze- i unnen worden, zullen, .ekenfondsen meestal de definitieve echtschei ding afwachten alvorens ze tot inschrijving van de kin deren overgaan. Het kan anders lopen, maar reken .er niet op. Want bij de ziekenfondsen hebben ze de ervaring dat echtscheidingen ook wel eens niet doorgaan. Mocht dat het geval zijn, dan zou zo'n meeverzekerd kind weer ten onrechte in het zie kenfonds gezeten hebben. Om al *deze verwarring te voorkomen blijven de kinde ren zolang de echtscheidings procedure loopt meestal bij hun (particulier verzekerde) vader op de polis staan. geen eigen cola-drank sinds de introductie in mei nu 3,2 procent van de totale Nederlandse cola-markt heeft veroverd. Die is hier bleek dat vooral jongeren grote interesse toonden voor de korpst van Coca Cola zon der cafeïne," aldus de Coke woordvoerder. Maar de naam van het nieuwe produkt blijft gewoon dezelfde als van de reeds honderd jaar bestaande gewone Coca Cola. Pepsi Cola (hier gemaakt Seven-Up zegt dat zijn cafeï nevrije 'Like Free' een niéuw merk op de cola- markt want men had nog V.ooral jongeren „Uit onze marktonderzoeken Wat dan Wat dan te doen? Om de kinderen verzekerd te krij gen zal-er een particuliere ziektekostenverzekering moetén worden afgesloten. En dat is nogal onvoorde lig. Want een premie voor alleen kinderen kennen de ziektekostenverzekeraars niet. Ook de vrijxvilige zieken fondsverzekering kan eigen lijk niets voor deze mensen doen. Soms is er een vrijwil lige verzekering die enkele tientjes korting toekent, maar veel is het in ieder geval nooit. Het zal dan dus vrijwel altijd De smalfilmer die met het vliegtuig op reis is daarvan, of desnoods .het complete filmpje, geweest en z'n vakantiefilm wil completeren kunnen bij de eigen vakantie-opnamen ge- met beelden daarvan, kan bij de KLM voor plakt worden. 15 een kort super-8 filmpje,kopen. Stukjes De beelden tonen vliegtuigen met op de achtergrond het 111fl B111 f B il'N'B stationsgebouw, opnamen in de vertrekhal met publiek en door Guus van den grondstewardessen, de rol- Oudenalder •lende voetpaden naar de 'ga- tes', het hi nemen van de in- stapkaarten, een kijkje in de ^oorzien van een geluids cockpit tijdens de startproce- spoor, dure, wegtaxién, opstijgen en Df* filmpjes moeten per brief- vervblgens (bij avond) weer kaart worden besteeld bij landen. KLM (SPL/MS), postbus 700, 1137 ZL Schiphol Oost. Ge- Het filmpje duurt 2 tot 2Vz lijk met het filmpje ontvangt 'minuut (12 meter lang) en is men een acceptgirokaart voor15. Vergeet niet duide lijk op de briefkaart te ver melden: Voor' super-8 film „De start van uw vliegreis" aangevuld met het type van het vliegtuig waarin u de va kantiereis maakte. Er is na melijk keuze uit filmpjes met diverse toestellen: DC8-63, DCS, DCIÜ en de Boeing 747. Het filmpje dat wij als proef bestelden, was prima van kleur en goed scherp. Leuk om de vakantiefilm helemaal 'af' te maken. Opnamen om in uw eigen vakantiefilm te plakken.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 6