WATERWEG Sociale hulpverlening wacht op een 'moeder' Schiedam liet Tros al eerder in de kou staan SPORT Wim Kwakkelstein wil liever derde sporhal Al vijf jaar kadervorming in Maassluis Hans Lingen en Jan Simons in tweede ronde 1RS Instanties overlappen elkaar Oostwijk gaat praten over uitwerking VCP PERSOONLIJK Foute foto CDA als enige voor dovenbond UVV-beurs druk 1 bezocht Zakkenroller in bibliotheek Peter Spek: vechten voor a tletiekbaan Hans Schop: operatie Schiedam In de sociale hulpverlening in Schie dam staat een gigantische reorganisatie voor de deur. Tegen die achter grond heeft het instituut Sociaal Raadslieden zich gekeerd tegen elk van de vier varianten, die wet houder Posthoorn heeft uitgedacht om dit instituut (alvast) los te koppelen van de gemeente Schie dam. Het instituut doet er geen goed aan zich zo afwijzend op te steüen, meent Posthoorn, die deze week met zoveel woor den zei dat deze houding fnui kend kan zijn voor een goede werksfeer in het pand aan het Broersveld. De wethouder had zijn ideeën uitsluitend ont vouwd om de aan te stellen personeelsleden bij het insti tuut meer duidelijkheid te ge ven omtrent hun toekomstige rechtspositie. Het is een moeilijke materie, waarover de commissie sociale zaken zich geen mening wis ten te vormen. Posthoorn was zowat de enige, die er in de commissievergadering deze week een visie op nahield. De andere commissieleden wilden eerst eens horen, hoe het insti tuut zelf zijn toekomst ziet. Twee problemen Volgens Posthoorn halen die commissieleden twee dingen door elkaar. Er zijn twee pro blemen, die op zichzelf staan. Het ene is het streven van Posthoorn om te komen tot een volledig nieuwe opzet van het maatschappelijk werk, men zou het een soort fusie kunnen noemen van alle vijf tien hulpverlenende instanties in Schiedam. Het andere is de simpele noodzaak van het in stituut Sociaal Raadslieden om nieuwe beroepskrachten aan te werven. Er zijn namelijk op dit moment geen raadslieden. Waar het Posthoorn nu om gaat, is dat er in de eerste plaats een besluit wordt geno men over de verzelfstandiging van het instituut. Tot dusver was de sociaal raadsman of - vrouw in dienst van de ge meente en het was een bege leidingscommissie, die een van de gemeente onafhankelijke werkwijze moest garanderen. Van die situatie wil Posthoorn af. Hij redeneert dat ook de stichting maatschappelijk werk Schiedam, de rechtswin kel, het bureau voor rechts- Bij het verhaal in onze krant van gisteren over de acties van ambtena ren is een verkeerde foto terecht gekomen. In plaats van een foto van de loket-actie in het postkantoor van Maassluis is het stuk ge ïllustreerd met een foto van de receptie van de Stichting Samenle vingsopbouw Maassluis, die vorige week vijf jaar bestond. Reactie van de SSM: „Een leu ke foto, maar we hiel den die receptie echt niet in het postkan toor." Schiedam De Nederlandse Christelijke.Bond van Doven, die in Schiedam vijf leden telt, vangt bot bij deze gemeente., Een verzoek om ƒ116,25 aan subsidie wordt door de ge meente Schiedam niet inge willigd. Slechts het CDA heeft zich voorstander getoond van subsidieverlening. Redenen om tegen te zijn vindt de gemeente in de aan wezigheid van andere instan ties, die aan gehandicapten- en patiëntenbelangen en aan ge zondheid werken. Ook wil de gemeente niet voor tekorten van de bond opdraaien, nu de kerken er minder geld dan vroeger voor over hebben. Vlaardïngen Bewoners van de Vlaardingse Oostwijk mogen zich in november buigen over de uitwerking van het verkeers circulatieplan in hun buurt. Dan gaat het plan de inspraak in. Over afsluitingen en andere belangrijke zaken hoeven ze niet te praten, want die staan vast. Het gaat bij de inspraak om de de tails zoals de wijze van afsluiten en inrichting van straten. Volgens het VCP moeten in de Oostwijk twee straten worden afgesloten. De Schiedamseweg wordt doorgeknipt ter hoogte van station Vlaardingen-Oost en de Binnensingel waar die on der de spoorlijn Rotterdam/Hoek van Holland doorgaat. Verder wordt de kruising Sehiedamseweg/Julianasingel aangepast. Dat zijn de belangrijkste maatregelen die volgens het VCP in de Oostwijk moeten worden genomen. Dartoe zal, als de inspraak is afgerond, begin 1984 in de gemeenteraad over worden beslist. Wanneer de inspraak precies zal plaatsvinden en hoe de bevol king daarvoor wordt uitgenodigd is nog niet bekend. Vandaag worden de afspraken daarover gemaakt. De najaarsbeurs s voor kinderkleding en speelgoed, dia de Schiedamse Unie Van Vrijwilligers 3 (UW) had georganï- sereerd, zit er weer s op. Dinsdagmiddag 5 langzaam op gang gekomen door het brengen van de spul- letjes liep het gister- ochtend uit tot het S bekende evenement in sporthal Margriet, De najaars- en win- terkledlng voor kin- s H deren van nul tot =s twaalf jaar ging be- hoorlijk van de hand, j§ evenals het soms nog heel fraai ogende speelgoed, Schiedam Dat is nu het voordeel van een culturele stich ting: er hoeft deze keer geen wethouder op zijn knieën naar Hilversum. Het is de Schiedamse Ge meenschap geweest, die de Tros probeer de te strikken. Het was de directeur van deze stichting, Ruud Pillard, die Chiel Montagne met diens 'Op losse groeven' naar de Margriethal wilde halen. En om dat het een stichting was die dit probeer de, hoeft de wethou der voor cultuur Herman Posthoorn er niet voor op te draaien. Als' er ie mand naar Hilver sum moet, is dat Pil lard. Zeven jaar geleden lag het anders. Toen was het ook ai Chiel Montagne, die afge last dreigde te worden. Schiedam bestond toen 700 jaar en dat werd een rel. Wethouder voor cultuur was in die tijd Clara Vis been-SU oman, de tegen- door Kor Kegel woordïge secretaresse van museumdirecteur Hans Paalman. Zij had een cul tuurnota uitgebracht, daar kwam behoorlijke kritiek op en zij rechtvaardigde zich voor de ziekenomroep Schiedam. Toen zij echter na afloop in de ZOS-studio nog wat na praatte met interviewer Cees van der Wel, liet zij zich ontvallen dat het een schande was dat juist de Tros naar Schiedam-700 moest komen. Het had de Vara moeten zijn, vond de PvdA-wethouder. „Hup, te rug de studio in!" dirigeer de Van der Wel en Clara kwam via de microfoon van de ziekenomroep in de pers. De kranteberichten over haar afkeer van de Tros haalden Hilversum en daar besloot het toenmalig televisiehoofd van de Tros, Cees Baay, dat „als het zo moest, het al niet meer hoefde." De Tros belde dus af. Bij Clara's collega uit die ja ren, de legendarische Cor Bolmers, stonden de haren overeind. Dat was roet in het eten. Bolmers is korte tijd daarna met knikkende knieën naar Hilversum af getogen om Baay excuses Chiel Montagne in de put. aan te bieden. Uiteindelijk kwam de Tros toch, mèt Chiel Montagne. De Vara kwam óók dat had Clara Stroman alsnog bereikt. Anno 1983 laat Schiedam opnieuw de Tros in de kou staan. In de Margriethal is geen gaatje te vinden. Sporthaldirecteur Leen van der Kraan zegt, dat Pillard dan maar op tijd had moe ten programmeren. Pillard verbaast zich over die stoot onder de gordel, laat zich niet meer als voordeurmat gebruiken en beklaagt zich op zijn beurt, dat de sport hal zo strak in de program mering vastzit dat sport au tomatisch voorrang krijgt en dat er verder niks kan. Omdat het de SG was die Chiel wilde strikken, zal Pillard terug naar Hilver sum moeten voor nieuwe afspraken. Wethouder Luub Hafkamp (sport) en Herman Posthoorn (cul tuur) staan er feitelijk bui ten. Toch is hun houding van belang. Zij zouden te gen de Margriethalbestuur- ders kunnen zeggen en dat is dan waar Pillard om vraagt „Houd rekening met meer grote evenemen ten zoals een Tros-show." Dan weet Pillard waar hij aan toe is en wat hij voor afspraken kan maken. Tot nu toe hoorde hij van de zij de van het stadskantoor al leen maar: „Ga je gang." En dat botst dan met de organi satie van de sporthal, hoe wel ze daar zeggen (bij monde van CDA-raadslid Rein van Raalte): „Pillard heeft geen gebruik gemaakt van de alternatieve data, die wij opgaven." Pillard ontkent dat hij te laat met data op de proppen kwam. Als Pillard nu van B en W groen licht krijgt om alsnog wat te bereiken, en de Tros komt, of de Tros komt niet, of toch, of niet, dan kan Pillard tenminste een wet houder aansprakelijk stel len. Dan gaat straks een wethouder Bolmers achter na. Een herhaling van ze ven jaar geleden. Kan Chiel Montagne deze Schiedamse smartlap niet inbouwen in zijn program ma? aï hulp en meer van dergelijke instanties los van de gemeente opereren, dus dat ook de raadslieden beter op autonome basis kunnen werken. Hij snapt dan ook niet, waarom het instituut daar zo'n moeite mee heeft. Het instituut is echter bang voor zijn toekomst. Volgens voorzitter Marcel Houtkamp distantieert de begeleidings commissie zich van de vier va rianten, dte de wethouder be dacht heeft, hoewel er over één nog te praten zou zijn; die gaat uit van een vrijwel gelijke werkwijze in de praktijk. 'Opgeslokt' Wat niet uitgesloten is, is dat het instituut in de toekomst bij een reorganisatie van het hele welziinsveld inderdaad 'opgeslokt wordt door een overkoepelende instantie. Daar zijn meer instellingen bang voor. Ieder vecht voor de eigen verworvenheden, voor spelt men bij' de gemeente. Maar het zijn ook bezwaren van andere aard. De hulpver lening is bijvoorbeeld niet ge baat bij één centraal bureau, waar zowel weggelopen jonge ren als hun ouders advies ko men inwinnen. Posthoorn houdt echter^bepaald niet vast aan een samenvoeging op één plek, zodat iedereen door de zelfde deur naar binnen moet. Maar feit is, dat de hulpverle nende instanties veel op el- kaars gebied werken 'over lappen' heet dat. En daar moet toch een betere samenwerking voor te bedenken zijn, vindt de wethouder, die nu één jaar met de sociale problematiek in Schiedam belast is. Voorheen ontfermde CDA-wethouder Riet Taverne zich hierover. Eén bestuursvorm Posthoorn denkt maar wil dit niet forceren aan één bestuursvorm: de 'moeder' bij wie men kan uithuilen. Hij krijgt in principe steun van PvdA'er Wim Oomen en CPN'er Eef Collé, die nog voor Taverne wethouder voor soci ale zaken was, Oomen was het duidelijkst: de versnippering in het sociale werk moet afge lopen zijn, „het is erg goed de taken eens op een rij te krij gen." Oomen zit ook in de be geleidingscommissie van het instituut Sociaal Raadslieden, evenals CDA'er Jaap van Kat wijk, die kennelijk bij een re cente vergadering eerder was weggelopen en nu niet hele maal op de hoogte bleek. Leentje van Schaik honderd jaar Sinds vandaag heeft Maassluis er weer een inwoner bij die de honderd jaar is gepasseerd. Leentje Spohia van Sehaik- Behrens viert vandaag haar honderdste verjaardag. Ze is van origine Rotterdamse en woont pas sinds 1970 in Maas sluis. Namens het gemeentebestuur heeft burgemeester Hans van Es de felicitaties overgebracht aan de honderdjarige, die woont aan de Merellaan. Echtpaar Lens Het echtpaar Lens uit Vlaar dïngen viert maandag zijn zes tigjarig huwelijksfeest. Burge meester Fred van Lier zal hun trouwdag met zijn aanwezig heid opsieren. Rond elf uur 's ochtends zal hij het diamanten bruidspaar thuis in verzor gingsflat De Meerpaal opzoe ken. Daarbij worden natuur lijk de nodige presentjes over handigd. Nicolaas Lens (84 jaar) is een geboren en getogen Vlaardin- ger; net zoals zijn vrouw Hille- gonda Lens-Berger die 2elfs nog een jaartje ouder is. Schiedam Tijdens het uit zoeken van enkele boeken in het filiaal van de bibliotheek aan de Mgr. Nolenslaan is een mevrouw uit Schiedam besto len van de portemonnee die in haar boodschappentas zat. Bij de nieuwbouw in Woud- hoek werd een compressor ge stolen. Uit een kelder aan de M.C.M. de Grootstraat ver dween een bromfiets van 3000 gulden. Twee cassetterecorders werden gestolen uit een auto in de Korte Singelstraat. Rotterdams Nieuwsblad donderdag RW 13 oktober 1983 Wim Kwakkelstein. Vlaardingen -De renovatie van de atletiekbaan van AV Fortu- na blijft de gemoederen in Vlaardingen nadrukkelijk bezig hou den. In het investeringsprogramma is voor 1986 een bedrag van één miljoen gulden opgenomen om de baan aan de Marathon- weg te vernieuwen. Tot vreugde van de atleten, maar dat is dooi een andersluidend voorstel van de PvdA'er Wim Kwakkelstein omgedraaid in woede. Hij vindt namelijk dat een derde sporthal voor de stad een grotere prioriteit heeft dan de renovatie van de atletiek baan. Daarom heeft de PvdA- fractie het voorstel gedaan om het bedrag dat op de meeija- renbegroting staat opgevoerd voor een te bouwen atletiek baan, te gebruiken om een derde sporthal' te realiseren. Dat is de enige manier, aldus de socialistische fractie, om op korte termijn in de behoefte aan sporthallen te kunnen voorzien. In de beleidsnota sport en re creatie, die onlangs door de ge meenteraad officieel is vastge steld. wordt de behoefte aan een derde sporthal onomstote lijk aangetoond. Als die derde hal niet wordt gerealiseerd, zal de binnensport in de komende jaren nog meer in de knel ko men dan nu al het geval is. Tot nu toe heeft de gemeente ech ter geen financiële middelen gevonden, om deze voorzie ning te realiseren. De PvdA'er Wim Kwakkelstein vindt daarom, dat daarvoor maar het geld dat voor de andere bestemming stond opgevoerd in de meerjarenplanning, moet worden aangewend. Het voorstel is nog niet door het demissionaire college van B en W overgenomen. Het is waarschijnlijk dat Kwakkel stein, die gisteren niet bereik baar was voor commentaar op deze 2aken, de suggestie eerst in de VRSR (Vlaardingse Raad voor Sport en Recreatie) zal inbrengen. Verontrusting Peter Spek, voorzitter van at letiekvereniging For tun a Vlaardingen, heeft met ge mengde gevoelens kennis ge nomen van het voorstel van Wim Kwakkelstein: „Wij als vereniging hebben onze ver- onstrusting al uigesproken over de voorstellen van Kwakkelstein. Wij zullen te allen tijde blijven vechten voor de renovatie van de atle tiekbaan. Het bedrag dat is ge moeid met de aanleg van de door Chris Woerts baan is best hoog. Eén miljoen gulden is niet niks, dus ik kan best begrijpen dat Kwakkel stein dat geld wil overhevelen naar een derde hal waar rela tief gezien veel meer mensen van gebruik maken. Maar als dat zou gebeuren, kom je als kleine vereniging nooit ver der." Ook bij de leden van de vere niging heeft de suggestie van Kwakkelstein weinig bewon dering gewekt. Peter Spek: „Het is belangrijk voor ons dat we de leden iet," kunnen bie den, ook ai komt die baan er pas in 1986. 2e worden nu al zo lang met beloftes zoet ge houden dat er nu echt iets moet gebeuren. Die baan moet er gewoon komen." Ceen waardering Ook de zaalsporters kunnen overigens weinig waardering opbrengen voor de handelswij ze van de socialisten, die de bouw van een derde sporthal belangrijker vinden dan de re novatie van de atletiebaan. Wim Verheij, de voorzitter van korfbalvereniging Oranje Nassau, is ook al niet blij met het plan van Kwakkelstein. „We schuiven de aanleg van- de atletiekbaan nu al zo ver voor ons uit; dat die baan moet er gewoon komen. Ik heb Kwakkelstein al nooit kunnen volgen en nu hij met dit voor stel komt, ben ik het spoor he lemaal bijster. De atleten heb ben gewoon recht op die baan. Wij als zaalsporters hebben er vorig jaar een tweede hal bij gehad Een derde hal is na tuurlijk noodzakelijk, maar het mag niet ten koste gaan van de atletiekbaan," Problemen Wim Verheij denkt eerder dat een tramingszaal de proble men van de verenigingen kan verlichten, dan de bouw van een derde hal: „In de huidige twee hallen wordt ook nog ontzettend veel getramd. Bouw een eenvoudige zaal die hoog genoeg is om cr in te trainen met een goede kleed- gelegenheid en je bent van een hoop problemen af. De "bouw van een tramingszaal is ook nog voordeliger. De ideale op lossing dus." Het plan van Wim Kwakkel stein hoeft dus niet te rekenen op de steun van veld- en zaal sportverenigingen. Het nieuw te vormen college moet, wil het het voorstel van Kwakkel stein overnemen, in ieder ge val de beleidsnota veranderen. Een nota die overigens ook met steun van de PvdA is aan genomen door de gemeente raad. Peter Spek: „Mocht er in het nieuwe college een PvdA'er wethouder van sportzaken worden, dan kunnen we de re novatie van de baan wel ver geten denk ik. Het is voor ons dus te hopen dat er iemand van het CDA of van de VVD op die stoel komt te zitten. De investering staat nu op de be groting, maar je weet nooit of het niet voor 1986 wordt ge schrapt. Het is en blijft tenslot te een hele investering." Schiedam Hans Schop kan voorlopig niet spelen voor DHS, De middenvelder moest de competitiewedstrijd tegen Zwijndrecht vroegtijdig beëindigen in verband met een blessure. Onderzoek heeft imiddels uitgewe zen dat de kniebanden van Hans Schop waren berschadigd. Gperatief ingrijpen was noodza kelijk. De operatie heeft inmiddels plaats gevon den. Het herstel zal ze ker enige maanden du ren. Maassluis Al meer dan vijf jaar kan in het Maasslui- se vormingscentrum De Maaskant worden deelgeno men aan een opleidingen van vrijwillig sportkader. Een activiteit die nu overigens door de gemeente Rot terdam als primeur wordt geclaimd. Het vormingscentrum begon de vrijwilligersopleiding om de partieel leerplichtigen van 16 jaar en ouder een ex tra mogelijkheid te bieden. De achterliggende gedachte was ook om de sportvereni gingen mee te laten profite ren van de kennis opgedaan Schiedam Zondag wordt de tweede ronde om de NTTB-Cup gespeeld. Een van de vier plaatsen waar de strijd om de nationale taf eken nisbeker zich afspeelt is Schiedam, waar enkele weken terug ook al de eerste ron de werd gespeeld. Jan Simons (NOAD) schitterde daar, want hij wist zich als eerste divisiespeler voor de tweede ronde te plaatsen. Oud-NOAD-speler Hans van den Broek (TT Alkmaar) en oud-Korenbeurs-speler Ron van der Aa (Quick'32) slaag den er niet In zich voor deze ronde te plaatsen. De tweede ronde bestaat uit vier achtkampen waaruit de beste drie overgaan naar de volgende ronde. Jan Simons is overigens niet de enige Schiedamse deelne mer in deze tweede ronde. Ook Hans Lingen (Scylla) ver schijnt aan de start Als eredivisiespeler was hij recht streeks voor deze ronde geplaatst. De overige deelnemers naast Simons en Lingen zijn René Hijne (TT Alkmaar), Fjodor Rademaker (TT Amsterdam), Ronald Rijsdorp (Avanti), Jan Henk Bonhof, Wim Wegman (beiden Mid delburg-Zuid) en als enige tweede divisiespeler Fred van Oostenrijk (Onkyo). De wedstrijden in de Beurs beginnen 's middags om 12.00 uur. tijdens de opleiding. Na enige tijd ging ook de ABO-oplei- ding van start. De docenten Daan Kraan, Henk Bongers en Anton Huiskes 2orgden ervoor dat de afgelopen jaren 150 jongeren gediplomeerd kader werden voor sport- en jeugdverenigingen en scou ting. De sporttechnische opleidin gen zijn nu een geïntegreerd onderdeel van het vormings programma op het vormings centrum. Momenteel volgens zo'n 60 jongeren een ABO- opleidng, terwijl ook een aantal bezig is om het diplo ma zwemelider-A te halen. Om praktijkervaring op te doen verzorgen de cursisten het programma van de speel- instuiven van de gemeente Maassluis in de Wethouder Smithal. Veel van de jongeren gaan na het behalen van het di ploma aan de slag bij de ei gen vereniging of club. Een enkeling gaat zelfs nog ver der en probeert het CIOS-di- pioma te halen. De leiding van het vormings centrum, met als stuwende kracht Maarten van Bergen, denkt nu aan het opzetten van een specifieke voetbal scholing. Inmiddels zijn er al oriënterende gesprekken ge weest met de KNVB afdelin gen Rotterdam en Den Haag. Wie meer wil weten over de opleidingen die het vor mingscentrum heeft kan contact opnemen met Maar ten van Bergen: 01899 13510.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3