VVD geeft geen duidelij kheid over coalitie Nota vervangend werk:'de omgekeerde wereld' Grint gaat erin als koek. SCHIEDAM BLIJFT VOOR SPLITSING VLAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSGHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Zwembad Dol-Fijn: minder bezuinigen I Bondsspaarbank krijgt haast met Woudhoek Zuidelijk is gedaver van vrachtauto's meer dan beu Geen geld meer voor extra faciliteiten anderstaligen D'66 dringt aan op spoed Waarom nog geen initiatief voor onder handelingen 9 "Het ligt niet alléén aan ons9 Een vreemde kostganger... VRIJDAG 14 OKTOBER 1983 Tiende filiaal hangt op gemeente Schiedam Binnen een maand verlangt de Bonds spaarbank Schiedam duide lijkheid van de gemeente over de mogelijkheden om in Woudhoek-Noord een filiaal te kunnen openen. Dat zou "het tiende filiaal van de bank moeten worden. De problemen, die de ge meente Schiedam heeft met bet uit de grond stampen van een klein winkelcentrum in Woudhoek-Noord, worden bij de bank als uiterst stagne rend ervaren. Als het nog lang duurt, kan het wel eens zijn dat de bank van het voornemen moet afstappen.^ „Het filiaal had er eigenlijk al moeten staan", zegt direc teur Klaas van der Geest van de stichting Bondsspaarbank Schiedam. Hij' weet niet waar het bij de gemeente nu pre cies op hangt. „Ik heb de ge meente gevraagd of er nu binnen een maand klaarheid kan komen, anders ga ik het somber inzien," zegt Van der Geest. Volgens hem moet er nu beslist een marktonder zoek plaatsvinden om te zien, of het nog wel haalbaar is in Woudhoek een noodves- tiging te beginnen. „Voor een bankinstelling als de onze is het zaak er snel bij te zijn, liefst zodra de men sen in de nieuwbouw wonen. Dat is voor een bank belang rijk, want van een bank wis sel je doorgaans niet zo snel als van een bakker. Naarma te Woudhoek dus vordert, raakt een bank achterop." De spaarbank wil dan ook bepaald niet wachten, tot het winkelcentrum Woudhoek op papier rond is. Zie ook pagina 19. Hij lust ongeveer alles. Grint, slib, stenen, nee kieskeurig is hij niet, deze reuze-stofzuiger. De officiële naam is zuig-/pers- wagen. Per uur eet hij gemak kelijk 55 kubieke meter aan materiaal. Het gaat hier om een nieuw sy steem, dat transportbedrijf Van der Kooij uit Vlaardingen gebruikt om de daken van tien flatgebouwen in Hellevoetsluis leeg te zuigen. Bedrijfsleider J. A. van Reeven vertelt dat het in het begin 'een beetje knoeien was', want het was deze week voor het eerst dat de firma deze aliese- ter gebruikte. Met een hele lange slang wordt het grint van de daken afgezo gen. Het gaat om zes flats aan de Parnassialaan en vier aan de Isaac da Costastraat, in to taal tienduizend vierkante me ter dak. Deze daken worden in opdracht van de eigenaresse, woningbouwvereniging Volks huisvesting, vervangen. De hele operatie kost acht ton. Maassluis De Zuiddijkbe- woners in Maassluis hebben er genoeg van. 2e zijn het meer dan beu, dat hun hui zen steeds grotere gebreken gaan vertonen door de als maar voortd a verende vrachtwagens. Daar moet wat aan gebeuren, vinden ze, omdat ook de dijk zelf ern stig te lijden heeft van de al jaren durende verkeersover last. De vaak al meer dan een eeuw oude huizen hebben nu te lijden van scheuren in de muren, deuren staan soms wat scheef en raamsponnin- gen zijn ontzet. Daar komt nog bij, dat een ook lantaarn paal nog wel eens het slacht offer blijkt te worden van de logge vrachtauto's. De bewoners denken dat 'Amsterdammertjes' (paal tjes) een oplossing kunnen bieden en het verkeer iets meer van hun deur kunnen afhouden. Het Maassluisse college van B en W buigt zichg binnenkort over de verkeersproblematiek op de Zuiddijk. Nog meer banen weg op scholen WM'r. Ron Molenaar Vlaardingen De D*66-fractie in de Vlaardingse gemeenteraad heeft vanmiddag een brief aan alle politieke partijen verzonden, waarin de fractie haar ongerustheid uitspreekt over het feit dat anderhalve week na de val van de gekozen leden van B en W nog geen enkel initiatief is genomen om een nieuw college te vormen. Fractieleider Ron Molenaar verbaast zich daar bijzon der over. „We hebben in een vergadering van vijf uur het colle ge van B en W naar huis gestuurd. Hoeveel uur moet het nu gaan duren voor iemand het voortouw neemt om nieuwe wet houders te vinden?" Molenaar wijst er in zijn brief op dat de wethouders volgens ar tikel 94 van de gemeentewet de lopende zaken blijven afhande len, maar hij meent dat dat niet te lang moet duren. Het is nood zakelijk dat er zo snel mogelijk een nieuwe samenwerking in de gemeenteraad komt. „En het is wat ons betreft duidelijk dat de VVD het initiatief moet nemen, als grootste oppositiepartij", zegt hij in een toelichting op de brief, „Ik heb begrepen dat de VVD er intern nog over bezig is hoe dat moet worden aangepakt, maar ik vind dat het gewoon niet langer kan wachten." D'66 heeft al eerder laten blijken, er voorstander van te zijn dat een college wordt samengesteld dat bestaat uit wethouders van PvdA en VVD. Bij voorkeur zou D'66 zien, dat er vier wethou ders worden benoemd, in plaats van vijf. „Want dat scheelt je toch een ton'per jaar, en die hebben we al hard nodig om de wachtgelden te kunnen betalen. Maar we stellen die vier wet houders niet als eis: als het op een andere manier moet, dan wil len we daar best over praten." De val van de PvdA/CDA-wethouders komt voor Molenaar zelf erg slecht uit. Hij had net in deze periode een korte vakantie gepland: dezer dagen reist hij voor een weekje af naar het Zwar te Woud. „Maar ik heb wel mijn telefoonnummer daar laten no teren, want Ik wil volledig op de hoogte blijven van wat er de komende dagen in Vlaardingen gebeurt." Vlaardingen De Vlaarding se VVD geeft, na het vertrek van de wethouders van PvdA en CDA, de voorkeur aan een coalitie, die steunt op de drie grote partijen in de gemeente raad. Dat staat in een extra uitgave van de partijkrant, die gisteren verscheen. Alle andere partijen zaten met .smart op de standpunt van de VVD te -wachten, omdat die als grootste oppositiepartij de motie heeft ingediend waarop het college van burgemeester en wethouders is gekruikeld. De VVD moest het voortouw maar nemen bij de onderhan delingen, vonden PvdA en CDA. Daar is tot nu toe, tot er gernis van sommige CDAers, nog weinig van te merken. Een vooraanstaande CDA'er veronderstelt dat de VVD ver rast is door de vernietigende uitwerking van de eigen mo tie. „Ze hadden toch allang klaar moeten staan om de macht over te nemen? Ik be grijp niet waar ze op wach ten", aldus die christen-demo craat. De VVD is het afgelo pen weekeinde naar Zeeland getogen om zich daar in alle rust te beraden op de stappen, die genomen moeten worden. Dinsdag was er overleg tussen CDA en VVD, maar dat resul teerde niet in afspraken. Mariëtte Hoogendijk-Van Holst Pellekaan, voorzitter van de liberale fractie, heeft een weinig verhelderende ver klaring opgesteld, waarin zij toegeeft dat ook zij verbluft was door het opstappen van de wethouders. „Ook de VVD, die niet had durven hopen dat Schiedam Ondanks aarze lingen bij CPN en in mindere mate bij het CDA blijft Schie dam voorstander van een splitsing van Zuid-Holland in twee provincies. CPN-fractie- leider Ulferd Bruseker rede neert dat „nu de splitsing toch op de lange baan wordt ge schoven en er van bestuurlijke decentralisatie toch niets over blijft" het beter is om hef openbaar lichaam Rijnmond te ontmantelen. De extra be stuurslaag Rijnmond kost al leen maar tijd en geld in de huidige situatie, aldus de CPN. Andere partijen wijzen er op dat ook het opheffen van Rijn mond kapitalen kost en mis schien wel eens duurder nog uitpakt dan een splitsing van Zuid-Holland. Voor Schiedam zou de komst van een provin cie Rijnmond het voordeel hebben, volgens loco-burge meester Scheeres, dat de jaar lijkse afdracht van zes ton aan Rijnmond wegvalt. De Rijn mond-gemeenten worden vol gens hem benadeeld ten op zichte van andere gemeenten in Nederland, omdat zij de vierde bestuurslaag in stand moeten helpen houden. Het CDA in Schiedam is op dit moment voor splitsing. Mocht echter blijken dat Rotterdam een stadsgewest wordt en geen deel zou uitmaken van de nieuwe provincie, dan wil het CDA de voor- en nadelen nog eens afwegen. Fractievoorzit ter Aad van Lingen sluit dan een ander standpunt niet uit. de CDA-fractie het zover zou laten komen." Zij veronder stelt dat het informele overleg, dat nodig is om tot een nieuwe coalitie te komen, nog wel een paar weken zal duren. Als het aan de liberalen ligt wordt dat een coalitie van PvdA, VVD en CDA. Een combinatie die niet zo gemak kelijk tot stand zal komen, omdat de verhouding tussen PvdA en CDA grondig ver knald is. De socialisten vinden het CDA een onbetrouwbare partner en die partij heeft op haar beurt de PvdA herhaal delijk beschuldigd van arro gantie en. machtsdenken. Mevrouw Hoogendijk geeft in haar verklaring zelf ook de knelpunten bij de vorming van een nieuw college aan. „We zitten in deze stad met een bonte verzameling histo risch gegroeide toestanden. Er zijn politieke tegenstellingen, rancunes en persoonlijke te genstellingen. Er moet reke ning worden gehouden met getalssterkten van de diverse partijen en met het machts denken van de PvdA", aldus Hoogendijk. De VVD houdt ondanks die knelpunten vast aan een colle ge op brede basis, „zoals in ons verkiezingsprogramma staat." Verdere stappen laten de libe raler afhangen van de hou ding van de andere politieke partijen. „Het ligt niet alléén aan ons", stelt mevrouw Hoog endijk met nadruk. Waterweg Schiedam, Vlaardingen en Maassluis zullen om financiële rede nen met ingang van 1 augustus volgend jaar niet worden aangewezen als zogenaamde voorrangsgebieden in het onderwijs. Dat betekent dat er, zoals het er nu naar uitziet, vrijwel geen mogelijkheden meer zijn om extra leer krachten in het basisonderwijs te handhaven in het kader van de zogenaam de onderwijsstimulering of wegens de aanwezigheid van anderstalige leer lingen. Dat blijkt uit een brief, die het wethoudersoverleg van de drie Waterweggemeenten heeft ontvangen van de staatssecretaris van onder wijs en wetenschappen. De afdeling onderwijs in Vlaardingen heeft inmiddels berekend, dat alleen al voor het openbaar kleuter-, het ge woon lager- en het buitenge woon lager onderwijs 188 zo genaamde schooltijden komen te vervallen. Dat houdt in dat ongeveer twintig volledige be trekkingen, verdeeld over 28 arbeidsplaatsen, zouden ko men te vervallen. Bij die bere keningen zijn de consequenties voor het bijzonder onderwijs nog niet betrokken. De nieuwe Onderwijsvoor- rangswet, die volgend jaar van kracht wordt, regelt in welke gebieden extra onderwijs krachten kunnen worden aan gesteld om bijvoorbeeld extra aandacht aan anderstaligen te kunnen schenken. Vlaardin gen, Schiedam en Maassluis zullen niet als nieuw voor- rangsgebied worden aangewe zen, omdat daar geen gelden voor beschikbaar zijn. Volgens een woordvoerder van de ge meente Vlaardingen houdt dat in dat er geen mogelijkheden meer zijn om dergelijke over- tallige leerkrachten in dienst te houden. „Er komt in het voorjaar nog een nieuw stuk van de staatssecretaris over deze materie, maar we hebben weinig hoop dat de zaak er dan beter voor zal staan", meent de woordvoerder van de afdeling onderwijs. In Schiedam en Maassluis zijn de consequenties van de brief van de staatssecretaris nog niet bekeken. Een ambtenaar in Schiedam meent dat, hoewel Schiedam ongeveer evenveel openbare scholen heeft als Vlaardingen, de getallen die in Vlaardingen zijn berekend niet zonder meer op Schiedam mogen worden geprojecteerd, „Dat zou een enorme onrust wekken onder het personeel. We moeten eerst de zaak rus tig op een rij zetten en pas daarna de onderwijskrachten inlichten." Het zit er echter in, dat de brief van de staatssecre taris oak in Schiedam conse quenties voor het aantal ar beidsplaatsen in het onderwijs zal hebben. Het Vlaardingse college van B en W heeft inmiddels Besloten, om samen met de colleges van Maassluis en Schiedam een on derhoud aan te vragen met de staatssecretaris, om hem op de catastrofale gevolgen te wij zen. De nieuwe maatregel komt bo venop de problemen die het onderwijs al heeft met het ge staag teruglopen van het aan tal leerlingen. Ook dat kost al heel wat arbeidsplaatsen. Schiedam In de nota vervangend werk is veel te veel de na druk gelegd op voorwaarden en structuren. „Dit is de omgekeer de wereld," stellen John Zwart en Joke Akkerman van de stich ting Sjop, waar zonder subsidie zo'n twintig werklozen ac tief zijn in diverse projecten, zoals het Bureau Alternatievi Hulpverlening, het punkwinkeltje Bellenea, en Resjop. „Als je zo'n nota opstelt, ver wacht ie dat er wordt bekeken of werklozen, om wie het toch draait, er mee uit de voeten kunnen", meent Joke Akker man. Wat dat aangaat pakt buurman Rotterdam de zaken een stuk beter aan, meent det tweetal. „Daar wordt vanuit de behoefte van de werklozen geredeneerd. De voorwaarden, worden daar aan de projecten aangepast. Hier in Schiedam gaat het omgekeerd. Hier wor den eerst voorwaarden gesteld Vlaardingen Een bewoner van de Madoerastraat heeft weinig plezier beleefd aan een bezoek dat zijn vroegere kost ganger, een 18-jarige Rotter dammer, hem gisteren bracht. Toen de jongen vertrokken was miste de bewoner een por tefeuille met 760 gulden, zijn paspoort en zijn bankpas. De Rotterdammer werd later op het Veer plein aangehouden en naar het politiebureau ge bracht. Een bewoonster van een ander huis aan de Madoerastraat had kennelijk ook ongewenst be zoek gehad. Zij deed aangifte van de vermissing van twee gouden armbanden en een gouden halsketting. Die waren gestolen uit een bijouteriekistje dat in haar slaapkamer stond. De sieraden vertegenwoordig den bij elkaar een waarde van 2600 gulden. Sporen van in braak' kon de politie niet vin den. Maassluis De financiële situatie van het Maas sluisse zwembad Dol-Fijn heeft een iets rooskleuriger aanblik gekregen. Hoewel er in geen geval sprake blijkt te zijn van een positief saldo, is het exploitatie tekort toch afgenomen. Het verlies ondanks een verbetering met twee ton bedraagt echter altijd nog een half miljoen gulden. Het betekent dat er een einde is gekomen aan de gro te bezuinigingen. De Dol-Fijn hoeft nu nog maar op ondergeschikte punten, zoals de gemeente Maassluis het noemt, in te leveren. en daar moeten de projecten dan aan voldoen." Sjop stelt zich op het stand punt dat werklozen die aan een project meedoen het ge voel moeten hebben dat het een stukje van henzelf is. Is dat niet het geval dan schrikt het de mensen af. „Dan blij ven ze zitten en doen niets. Want het is tenslotte vrijwilli gerswerk. Buiten hun uitke ring krijgen ze er niets exira's voor", zegt Zwart. Sjop is nu al geruim.* tijd oc- zig. In de Lange "Kerkstraat werd een verpauperd pand van de gemeente g^kraa^!. dat door een groepje- werl,! mn wordt opgeknapt Riet geld dat er inmiddels is injgestoken zo'n 25.000 gulden is door werklozen zelf op tafel gf'lfgd Het punkwinkeltje Bellenea opende er geruime tijd geleden al zijn deuren en het Bureau Alternatieve Hulpverlening heeft er een kantoor. Momen teel is een groepje jonge werk lozen druk in de weer met het verbouwen van het vervallen achterhuis, waar een ontmoe tingsruimte annex koffieshop moet komen, die door werklo zen wordt gerund. Verder zijn er onder meer plannen voor een jeugdhotei, een drukkerijtje en een glas- recyclingsproject. Van de ge meente heeft Sjop vorig jaar een incidentele subsidie van duizend gulden gehad. Op een gemeentelijke reactie van een nota, waarin de stichting haar plannen uit doeken heeft ge daan, zit Sjop nu al een jaar te wachten. En onlangs bleek dat in de ge meentelijke nota 'Vervangend Werk' met geen woord wordt gerept over de projecten, die Sjop op poten heeft gezet. Ook in de toekomst zien B en W teen taak weggelegd voor jop, want de coördinatie van werklozen moet volgens de nota bij de Trechter komen te liggen. „Dat is toch te gek om los te lopen. Het wordt gewoon ontkent dat hier een groep werklozen al jaren bezig is, meent John Zwart. „Maar ik heb het hier in Schiedam nog nooit meegemaakt dat initia tieven vanuit de burgerij wor den gehonoreerd. Totdat ze la ter wel opeens worden uitge voerd en het gemeentebestuur met de eer gaat strijken", zegt Zwart. I

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1