BDITERDAMS NIEUWSBLAD Sandwich- complot zet Vlaardingeii op stelten PCB's vrij na explosie in computercentrum van Termeulen T 'Dordrecht twee keer erger dan Maassluis' De Waterstoker van 't Spuiwater 'Meer een beroep doen op particulier initiatief Zestien personeelsleden onderzocht 1' i"-1"-? f-fSfSSU i I? iÈSïte VAVM na eigen onderzoek: 'Heilloos als politie bij interland wegblijft' AYR kan tarieven verlagen sojc 'Mj- f ROTTERDAM ZATERDAG 15 OKTOBER 1983 Vlaardingen Op een wel zeer brutale en opzienbaren de wijze zijn twee mannen en twee vrouwen gisteren te werk gegaan om tijdens de Vlaardingse koopavond win keldiefstallen te plegen. De twee vrouwen en één van de mannen hadden zich uitge dost als sandwich-man. Met grote reclameborden op rug en buik en zich snel voort bewegend op roller skates brachten zij op het Liesveld stickers aan de man. Onder tussen rolschaatste het vier de lid van dit sandwich- complot uitgestalde winkel- rekken langs en eigende zich ontspannen rijdend vele goederen toe. Bij V D op het Veerplein doorzag een personeelslid die truc. Onverwijld werd de politie gealarmeerd, die zeer snel de twee vrouwen en hun metgezel inrekende, tot grote nieuwsgierigheid van al het winkelende pu bliek. De vierde rolschaatser maakte zich uit de voeten. Hij bereikte zijn auto en vluchtte, eerst via rijksweg 20 en de Vlaardingse Holy- wijk, later naar Schiedam. In beide gemeenten zette de politie de achtervolging in, maar de hoge snelheid noop te volgens de Vlaardingse inspecteur Meijer tot voor zichtigheid. De vluchteling ging met 120 kilometer per uur door de bocht en daarom werd afge zien van klemrijden. Een maal in het Witte Dorp in Rotterdam-West gearriveerd verkeek de voortrazende winkeldief zich op de ver keersdrempels. Zijn wagen ketste eeri meter omhoog en bleef met panne staan in de Roemeensestraat. Hollend vluchtte de dief verder en hij verdween tussen de hui zen. In de auto ontdekte de politie voor 1500 gulden aan vermoedelijk allemaal gesto- ,Ien spullen. Het gearresteer de sandwich-drietal is later verhoord. "*~'v Sjr??*4 r* Staatssecretaris Brokx Papendrecht „We zullen meer en meer een beroep moeten doen op het particulier initiatief. De staat kan niet alles alleen. Particulieren en particuliere instellingen kunnen bijdragen en de staat kan dan door decentralisatie en deregulering voorwaar den scheppen". Staatssecretaris mr. G.Ph. Brokx van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening prees gisteren de gemeente Papendrecht, projectontwikkelaar BAM en de Rabo bank, omdat in Papendrecht een project van vijftig vrije sector-woningen wordt ge realiseerd, waarvan de stichtingskosten la ger liggen dan een ton per woning. „Het beste bewijs dat de staat een beroep op particulier initiatief kan doen is het slaan, van de eerste paal vandaag. Als je vijf jaar geleden gezegd zou hebben dat er een vrije sector-woning voor minder dan een ton ge bouwd zou kunnen worden, zou je voor gek versleten zijn". De eerste paal werd gesla gen door de hoofdingenieur directeur van de volkshuisvesting in Zuid-Holland, L. van Dijken. De staatssecretaris kwam te laat, in verband met het kabinetsberaad in het Catshuis. Ook Van Dijken roemde het project. „Het is het eerste project in Zuid- Holland met deze lage stichtingskosten en het kost het ministerie geen cent", aldus Van Dijken. De woningen worden gebouwd op grond, die was bestemd voor woningwetbouw. Door het ontbreken van contingenten is deze grond nu bestemd voor vrije sector bouw. „Met deze stichtingskosten 99.990) en de lage rente komen de netto-maandlas ten lager te liggen dan die voor een door snee woningwetwoning moeten worden be taald", aldus burgemeester M. Soetendal. De staatssecretaris hekelde nog even het al ternatief dat de PvdA heeft opgesteld als tegenhanger voor het regeringsbeleid. De hierin gewenste verhoging van het woning- bouwprogramma acht hij niet uitvoerbaar, in verband met de financiering. „We heb ben nu een meerjarenplan opgesteld voor 102.000 woningen per jaar, waarvan de fi nanciering voor de komende jaren is verze kerd. Het is niet waar dat de regering geen buitengewone prioriteit geeft aan deze sec tor. Procentueel besteden we nu meer van het totaal van de rijksbegroting aan deze sector dan tijdens het kabinet-Den Uyl. En de financieel-economisehe situatie is nu slechter dan die in de jare '73-'77". Nadat een aantal werknemers vrijdagmiddag huidirritaties kreeg werden onder meer de politie, de brandweer, de mi lieudienst van Rijnmond en de arbeidsinspectie ingeschakeld. De condensator stond in de computerruimte en maakte onderdeel uit van een optische lezer. De schade werd zeer ge ring genoemd. Polychloorbifenylen zijn zeer giftig en behoren tot de groep van kankerverwekkende stof fen. Het industrieel gebruik ervan wordt sterk terugge drongen en is in een aantal landen inmiddels al verboden. In Nederland wordt de stof met name nog gebruikt in con densatoren en transformato ren. Minister Winsemius van milieubeheer heeft onlangs aangekondigd dat de stof bij vervanging en bij nieuwe ap paraten zal worden verboden en dat bestaande installaties zoveel mogelijk van een ande re vloeistof moeten worden voorzien. Rotterdam In het computercentrum van het warenhuis Ter meulen in de Spaanse Folder is gisteren als gevolg van een ex plosie door verhitting van een condensator een hoeveelheid van de zeer giftige vloeistof PCB (polychloorbifenylen) vrijgekomen. De explosie vond gistermorgen plaats maar de bevoegde autori teiten zijn pas in de loop van de middag op de hoogte gesteld. Zestien mensen zijn on derzocht door het Natio naal Toxicologisch Insti tuut in Utrecht. In het bloed- van de werknemers die mogelijk met PCB's in aanraking zijn geweest, zijn geen sporen aange troffen van deze giftige stof. In luchtmonsters van de ruimte, waar de condensator met de vloeistof is gespron gen, zijn ook geen PCB-spo- ren meer aangetroffen. De betreffende condensator was gevuld met twee liter PCB's, waarvan tien procent door de explosie is vrijgeko men. Een aantal van deze mensen is in contact geweest met de PCB's, Het merendeel vertoefde in de ruimte waar de PCB's zijn vrijgekomen. Het computercentrum is in middels afgesloten. Op het la boratorium van de DCMR worden monsters van de PCB's geanalyseerd. Daarna zal worden besloten op welke wijze de ruimte gereinigd kan worden. Aanvankelijk is bij Termeulen geen alarm geslagen. Volgens directeur E. Termeulen waren werknemers noch onder houdsdienst op de hoogte van de aard en de schadelijkheid van de stof. Rotterdam Zowel bij de KNVB als in het Feyenoord- stadion heeft men verrast ge reageerd op de plannen van de politiebonden om eventueel geen medewerking te verle nen aan de voetbalwedstrijd Nederland - Spanje op 16 no-' vember. „Wij zijn nog niet over deze actie ingelicht, dus hebben we ook nog geen plannen hoe we hierop moeten reageren", zegt een woordvoerder in de Kuip. De reclame voor Reckitts zakje blauw was natuurlijk blauw, en een briket van de Oranje Nassaumijnen was allicht zwart, maar welke kleu ren hadden de andere reclames op zo'n waterstokerijtje aan het Spui- water, rond 1910? Met een zwart/wit foto van Henri Berssenbrugge als voorbeeld heeft Pieter van den Doel stukje bij beet je een hoekje oud-Rotterdam gere construeerd in de bijzondere kleu ren, waarvoor hij zo'n speciaal ge voel blijkt te bezitten. Het is de eerste in een reeks kleurenplaten van zijn hand, die wij met grote re gelmaat zullen afdrukken. Al eerder deelden wij mee, dat het de bedoe ling is om met behulp van de lezers ook in tekst die stukjes oude stad en vooral de sfeer te reconstrue ren. Die lekst 2al de heer Van den Doel worden aangeboden voor het boek, dat van zijn werk in het ver schiet ligt. Ditmaal gaat het ons dus om het Spuiwater, maar zeker ook om de waterstokerijtjes, die voor de huls vrouwen in die tijd op maandag on misbaar waren. Wat verkochten de waterstokers, waar zaten ze, waar zijn ze gebleven en hoe ging dat op maandagmorgen precies in zijn werk? Het Rotterdams Nieuwsblad za! graag schriftelijke reacties op deze vragen verzamelen en tot een ver haal verwerken, dat natuurlijk ook in de krant zal worden afgedrukt. De heer Van den Doel, die ernstig ziek is, kan zelf riet worden bena derd; uw reacties zijn welkom bij het Rotterdams Nieuwsblad, redac tie Rotterdam Centraal, Postbus 959, 300C AZ Rotterdam. Dordrecht De Vereni ging Aktiecomité Vervui ling Merwedepolder (VAVM) is voor de zoveel ste keer woedend op een gemeentelijke instantie. De vereniging, die al ruim twee jaar strijdt voor er kenning van de vervuiling van hun wijk, heeft zich sterk verzet tegen werk zaamheden aan de gaslei dingen, door het GEB uit besteed aan een Brabantse aannemer. Volgens de bestuursleden van de vereniging handelt het GEB onverantwoorde lijk, omdat de werknemers van het particuliere be drijf graven in sterk ver ontreinigde grond. Eerder had de provincie al de maatregel genomen, dat door Martijn Verwaaijen iedere graafwerkzaamheid in de wijk alleen met toe stemming van haar mag worden gedaan. Over het werk aan de gasleidingen was de provincie niet in gelicht. Bestuurslid Ab Wielaard: „Er is indertijd afgespro ken dat als de wijk ooit ge saneerd zou worden, er strenge maatregelen geno men zouden worden. De bewoners zouden worden geëvacueerd en er zou een goede bescherming komen voor de werklui," „Het is inmiddels door onze graafactiviteiten aan getoond dat sterk veront reinigde grond op nog geen zestig een timeter on der de oppervlakte ligt Het GEB stuurt nu men sen, die nergens vanaf we ten, gewoon een put in. Ze lopen allemaal de kans met dat chemisch afval in aanraking te komen. De enige maatregel die geno men is is, dat er plastic handschoenen beschikbaar zijn en dat die mannen na hun werk bij het GEB mo gen douchen." Bang „Maar die mensen zijn bang om te protesteren omdat ze aan hun baantje moeten denken", vult Ire ne Jenner aan. „Het enige wat er nu ook nog aan ge- De put aan het Zijldiep, waar momenteel wordt gegraven. Volgens de VAVM in chemisch afval, zonder dat de werklui er iets van weten. daan wordt is, dat ze iede re dag een schoon pak krijgen," De bewoners hebben via gesprekken met de werk lui geprobeerd te waar schuwen. „Maar die man nen worden ook gek van ons", zegt Irene Jenner. „Die krijgen constant ie mand, die over dat che misch afval begint. Het is al bijna gebeurd dat er een vechtpartij ontstond." De vereniging waarschuw de uiteindelijk de arbeids inspectie. „Na veel zeuren kwam er iemand uit Rot terdam. Die wist niets van de hele toestand hier. Die man heeft even boven die put gehangen, geroken en omdat het niet stonk was het voor hem okee." Zelf graven Het is de zoveelste keer, dat de VAVM probeert te waarschuwen voor de ver ontreiniging in de grond. Eerder al was de vereni ging zelf putten gaan gra ven. Het resultaat was de vondst van chemisch afval in delen van de wijk. Laatst nog werden vaten ClR-afval ontdekt in de nabijheid van het bejaar dentehuis Merwelanden. ,,Er zijn mensen die ons voor gek verklaren dat we zelf gaan graven", zegt ini tiatiefnemer Fred Kien, zelf chemicus van beroep. „Maar wat moeten we dan? De overheid heeft alle gegevens die bekend zijn heerlijk over zich heen laten komen maar verder is niets gedaan. Toen zijn we zelf maar be gonnen. De vondst bij het bejaardentehuis is een heel duidelijk voorbeeld. Er ligt hier gewoon troep. En ik sta liever zelf te graven om het boven water te ha len dan dat mijn kinderen er straks ik weet niet wat aan overhouden." Opvallend De monsters die genomen zijn zijn inmiddels geana lyseerd. De uitslag is Op z'n zachtst 'gezegd opval lend. Kien: „In deelgebied 1 is 52 procent van de ge vonden stoffen boven de C-norm (volgens de over heid ernstig verontreinigd en sanering is noodzake lijk), 82 procent ligt boven de B-norm (niet direct schadelijk maar ook hier zijn maatregelen dringend noodzakelijk)". „Voor deelgebied 3: 49 procent boven de C-norm, 66 procent boven de B- norm. Deelgebied 4: 35 procent boven de C-norm, 58 procent boven de B- norm. Deelgebied 2: 24 procent boven de C-norm, 56 procent boven de B- norm. Wij hebben die re sultaten met die van Maas sluis vergeleken. Daaruit is gebleken dat de veront reiniging van de grond monsters hier ongeveer twee keer zo erg is als daar." De verontrusting onder de bewoners wordt steeds groter. Vooral, omdat men gewoon doorgaat met gra ven. „Want het kan zo echt niet te lang door gaan", oordeelt bestuurslid Kees Klaverdijk. „De mensen weten gewoon zo ontzettend veel, dat ons niets meer wijsgemaakt kan worden. Vandaar dat de enige geruststelling zal zijn. dat de bodem nog maals uitvoerig wordt on derzocht, en niet via steekproeven maar gericht zoeken. Alleen dan kan er duidelijkheid komen. Want wij zijn echt niet aan het overdrijven. Of denkt men soms aat wij voor de lol avond aan avond over gif praten, aan het graven zijn en noem maar op. Wij wonen ook graag rustig, net als iedereen." Rotterdam De Afvalver werking Rijnmond (AVR) wil als gevolg van de aanhoudend goede resultaten de tarieven voor verwerking van huishou delijk- en bedrijfsafval in 1984 met bijna vijf procent verla gen. De prijzen voor chemisch afval zullen daarnaast met maximaal vijf procent worden verhoogd. Dit voorstel van de Raad van Commissarissen en de directie van de AVR moet op 4 november door de aan deelhouders worden goedge keurd. De AVR rekent volgend jaar op een aanbod van bijna 700.000 ton huishoudelijk- en bedrijfsafval. Voor industrieel- /chemisch afval ligt de ver wachte hoeveelheid op onge veer 70.000 ton. De tariefsverlagingen zijn vol gens AVR-woordvoerder L, E, Chevalier mogelijk door de po sitieve resultaten over het eer ste half jaar van 1983 en de verwachting dat de winst over 1983 elf miljoen gulden zal be dragen. De afgelopen jaren heeft de AVR steeds betere resultaten geboekt. Daardoor kregen de aandeelhoudende leveranciers (met name gemeenten) van huishoudelijk afval over 1981 en 1982 geld terugbetaald. Het huidige tarief bestaat voor een aanzienlijk deel nog uit de af betaling van een lening die enkele jaren geleden bij het toen dreigende faillissement van de AVR moest worden af gesloten. „De vaste leveranciers van be drijfsafval kunnen, omdat zij niet in de calculatie hebben gedeeld, volgend jaar op een extra korting rekenen", aldus Chevalier. De AVR denkt in 1984 nog een overcapaciteit te hebben van 100.000 ton, maar is met diverse gemeenten in onder handeling voor het afsluiten van nieuwe contracten voor de levering van huisvuil.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1