ROTTERDAM 17 Het 'Kunstgesticht' komt in Delfshaven .J mm mÊÊÊ Van Gemeren in '75 vertrouwelijke brief: Politie bekijkt New York- marathon Rotterdams Nieuwsblad zaterdag 15 oktober 1983 In de publicaties over Patrimoniums Woningstichting (PWS) een belangrijk 'detail': de ruim vijftig miljoen gulden schuld, die de 'Patrimonium-groep' vol gens een ambtelijke schatting zou heb ben. Dat bezorgt Rotterdams grootste woningbouwcorporatie jaarlijks een renteverlies van vier tot vijf miljoen. Al zo'n twee jaar leeft de mythe, dat PWS bankroet is. Dat is altijd tegenge sproken door ex-directeur Pieter van Gemeren met het argument, dat nog di verse posten waren te declareren bij het rijk. Ook de gemeente begint de laatste tijd steeds meer te twijfelen. Het is voor het college van burgemees ter en wethouders van het grootste be lang om zo spoedig mogelijk de ondui delijkheden over de in opspraak geko men PWS en haar geliquideerde project ontwikkelingsmaatschappij Patrimoni um Ontwikkeling BV op te lossen. Niet alleen de zichzelf niet-deskundig noemende PWS-bestuursleden hebben nu al meer dan drie maanden bedenk tijd gehad om commentaar te geven; ook de gemeente, die een toezichthou dende taak heeft op de woningbouwcor poraties, schijnt moeite te hebben met het geven van acceptabele verklaringen voor het gevoerde beleid. Dat is niet zo vreemd: een woningbouw corporatie moet normd£l gesproken jaarlijks na een periode van zes maan den haar financiële verslaglegging hij de gemeente hebben ingeleverd. Mèt goedkeuring van een accountant. Terwijl eerder wel is gesproken over bij voorbeeld het PWS-jaarverslag over '81, heeft men daar nooit bij gezegd, dat dat verslag geen accountantsverklaring heeft. Sterker nog: de boekhouding van de Stichting Patrimoniums Bejaardenhuis vesting (SPB), via welke miljoenen van PWS zijn doorgesluisd naar de BV, is al sinds 1974 niet meer door accoun tants goedgekeurd. Aangezien de geldstromen van PWS naar de BV via SPB zijn gelopen, komt het er op neer, dat de jaarverslagen van Rotterdams grootste woningbouwcor poratie sinds '74 niet meer volledig zijn goedgekeurd. Sinds Van der Ploeg wet houder voor stadsvernieuwing werd. Het gemeentebestuur anno '83 wil de langverzwegen raadsels echter niet lan ger onopgelost laten. Het accountants kantoor Moret Limperg is op volle kracht bezig om enige helderheid te scheppen. Speciaal voor de 'Patrimoni um-groep' vrijgemaakte ambtenaren en de gemeentelijke accountantsdienst zijn in de weer. Het eerste resultaat van Moret Lim perg, dat werd goedgekeurd door het PWS-bestuur, was het verslag van Pa trimonium Ontwikkeling BV. Maar zo wel PWS als de gemeente Rotterdam wil dat verslag niet vrijgeven. Ook de gemeente Bergschenhoek, die evenals Rotterdam toezicht had moeten houden, lijkt niet geneigd het verslag van de in '81 geliquideerde BV te willen afstaan. (Het verslag is overigens nog niet in het bezit van deze gemeente). Burgemeester G.Th.J. Heydra liet don derdagavond weten, dat - als hij het verslag heeft - hij 'toch waarschijnlijk wel het standpunt van Rotterdam zal volgen'. Bergschenhoek begint zich wel te inte resseren in de 'Patrimonium-affaire': Rotterdam is zich al aan het oriënteren in hoeverre Bergschenhoek voor de ver liezen, geleden met vrije-sectorbouw in het Bergschenhoekse Boterdorp, kan worden aangesproken. 'Woningcorporaties hebben strenge geleefd onder bevoogding' Rotterdam, 's werelds grootste havenstad, en het dorpse Bergschenhoek zullen in de na bije toekomst een woordje met elkaar te wisselen hebben. Er zal gesproken moeten wor den over een omstreden onderwerp: de financiële verslaglegging van Patrimonium Ont wikkeling BV, Voor wie het nog niet weet: deze BV werd in '73 buiten medeweten van de gemeente Rotterdam opgericht door de Patrimoniums Woningstichting (PWS), die daarmee de rea lisatie van vrije sector-woningen in Bergschenhoek mogelijk maakte. Op aandrang van Rotterdam en het rijk werd de BV in '81 geliquideerd. Vorig jaar nam PWS - een toegela ten instelling in zowel Rotterdam als Bergschenhoek - de rechten en verplichtingen over. Met het definitief ophelderen van de handel en wandel van Patrimonium Ontwikke ling BV heeft Rotterdam een moeizame start gemaakt. Zij is thans aan het uitzoeken hoeveel de schade bedraagt. Is dat eenmaal bekend, dan zal met belangstelling wor den uitgekeken naar het ant woord op de vraag: Wie 2al het gaan betalen? Bergschen hoek of Rotterdam? door Kees Jonker Het Rotterdamse gemeentebe stuur, dat in deze krant heeft kunnen lezen hoe het niet- goedgekeurde verliessaldo van de BV kunstmatig verlaagd is mede doordat het college zelf onbewust instemde met het opwaarderen van het PWS- kantoor, is aan het uitrekenen hoe groot de verliezen nu wer kelijk zijn. Het in een notarië le akte door PWS opgevoerde verliessaldo van 799.154, 36 is mmstens twee miljoen hoger. Rotterdam wil niet voor het 'Boterdorp-debacie' opdraaien. Vaag Er is niet veel fantasie voor nodig om te verwachten, dat Rotterdam Bergschenhoek zal gaan verwijten, dat zij bouw vergunningen verleende voor de bouw van villa's van vier ton. Bouwvergunningen ver- Strekt aan een BV, waarvan PWS uiteindelijk de enige aandeelhoudster was. Het geld voor die villa's kwam op tafel door leningen die SPB ver strekte. Ook bankinstellingen traden op als financier. Een „risicoloos" project: de over heid stond automatisch garant, zonder dat zelf te weten. Tevens kan Rotterdam aan Bergschenhoek de 'kritische vraag' stellen: Waarom heeft u nooit duidelijkheid geeist om trent de al of niet gemaakte winsten om te kunnen oorde len of de oorspronkelijke doel- e. Het financiële risico, dat de woningstichting zou lopen door de activiteiten binnen de Ontwikkeling B.V., is uitvoerig besproken. Dit risico bestond, als de prijzen die gepland waren voor de verkoopwoningen in de Gemeente Bergschenhoek, met gerealiseerd zouden worden. Hierdoor zou uiteindelijk geen sluitende exploitatie worden verkregen. Daartegenover stond, dat vanaf de aankoop van de qronden tot aan de afslui ting van het project, extra rente-opbrengsten door de woningstichting werden gerealiseerd op basis van het hiervWr besproken liquiditeitenüeheer. Uit berekeningen bleek, dat uitgaande van de geplande bouwproductie in de Ontwikkeling B.V. gerekend mocht worden op een extra rente-opbrengst van mi nimaal 1.ZOO.000,--, hetgeen ruimschoots dekkend was voor het risico dat binnen de Ontwikkeling B.V. werd gelopen. Resumerend kunnen wij stellen, dat: a. De woningstichting er in de jaren vanaf 19&8 >n geslaagd is het sociaal, technisch en financieel management vroegtijdig aan te passen aan de eisen, die gesteld werden door toekomstige ontwikkelingen. b. De woningstichting er in geslaagd is voor de kwalitatieve en kwantitatieve uitbreiding van bet management voldoende financiële basis te vinden door ver breding en verdieping van de taakstelling. c. 0e activiteiten binnen de Ontwikkeling B.V. de financiële draagkracht van de woningstichting tztbc.". .c,-sterkt, doordat eer< 1 l^uiditeitenoeheer mogelijx was, hetgeen in hoge extra rente-opbrengsten resulteerde. d. Het risico, dat de woningstichting liep en loopt door de activiteiten binnen de Ontwikkeling B.V.ruimschoots wordt gedekt door de extra rente-opbreng sten binnen de woningstichting. e. Qe financiering van de bouwactiviteiten van de Ontwikkeling B.V. in prlncioe volledig door externe financiering wordt gedekt. Daarmee werd bereikt, dat de financiële middelen van de woningcorporatie t.a.t. beschikbaar konden komen. f. De woningstichting net deze taakuitvoering heeft voldaan aan haar belangrijk ste doelstelling* n,l. werkzaam te zijn ten dienste van de volkshuisvesting. Passage uit de brief van 18 april 1975. stelling van de BV was be reikt? Die doelstelling luidde een voudig: De winsten van de vrije sector-bouw zullen ten goede komen aan de sociale woningbouw. Weliswaar kan de huidige Bergschenhoekse burgemees ter G.Th.J. Heydra (CDA) zich vaag herinneren, dat hij eens heeft gehoord, dat er gevraagd zou zijn naar die cijfers van de BV, Maar antwoord is nooit gekomen van de zijde van PWS. Dat weet de opvolger van de gepensioneerde Arie van Gent (CHU), die de 'Patri monium-groep' in Bergschen hoek binnenhaalde, zeker. In het verlengde hiervan kan Rotterdam zich afvragen in hoeverre Bergschenhoek 'maatschappelijk onaanvaard baar' heeft gehandeld door toe te zien hoe de BV 75.000 gul den betaalde ten behoeve van een tennispark in Boterdorp, zoals 'haast onvindbaar* staat vermeld in het geheim ver klaarde BV-verslag. En wie weet wat er nog meer in staat, wat Rotterdam noopt tot het stellen van vragen. Hoe 'kritisch' Rotterdam zich ook tracht op te stellen tegen over Bergschenhoek, één ding is onvermijdelijk: Rotterdam zal zelf evenmin aan kritiek ontkomen. Aangezien de boek houding van PWS, waarop Rotterdam toezicht had moe ten houden, sinds 1974 niet is goedgekeurd moet wethouder ir. Pim Vermeulen (PvdA) de vraag beantwoorden hoe het allemaal mógelijk is geweest, Om een indruk te krijgen van wat zich in de jaren '70 kon af spelen, vormen een tweetal zeer vertrouwelijke brieven van Pieter van Gemeren (dè man achter de 'Patrimonium- groep') een aardig steuntje. In Pieter van Gemeren. april en mei '75 verstuurde hij brieven naar de toenmalige wethouder drs. Jan van der Ploeg (PvdA) en staatssecreta ris drs. Marcel van Dam (PvdA). In april '75 schrijft Van Geme ren vertrouwelijk aan Van der Ploeg.' „De woningcorporaties in Rotterdam hebben na de tweede wereldoorlog jarenlang geleefd onder een 2eer strenge bevoogding van de plaatselijke overheidsdiensten." Volgens de toenmalige PWS- directeur werden de corpora ties 'in hun streven naar zelf standigheid gehinderd door de deskundigheidsmacht van de gemeentelijke diensten, die er ongewild de oorzaak van wa ren, dat de corporaties niet tij dig deskundig bemand waren'. Van Gemeren anno '75: „Een tweede punt in deze 2aak is, dat de woningcorporaties in feite niet over de financiële middelen beschikten om vroegtijdig hun management aan te passen aan de gestegen kwalitatieve en kwantitatieve eisen van het voikshuisves- tingsproees. De overheidsin stanties hadden echter wel de beschikking over voldoende financiële middelen.. Tegen deze ontwikkeling heeft Patri moniums Woningstichting zich vanaf 1965 verzet." Van Gemeren over zijn eigen wijk Boterdorp: „Binnen de gemeente Bergschenhoek wer den wij betrokken bij de ont wikkeling en realisering van een geheel nieuw bestem mingsplan "...„Voor deze pla nontwikkeling waren er heel wat gegadigden, die op de tra ditionele wijze woningwet- bouw wilden koppelen aan verkoopwoningen. Binnen Pa trimonium is toen uitvoerig gestudeerd op de mogelijkhe den om de uitvoering van het bestemmingsplan zelf ter hand te nemen. De beslissing om dit plan ook werkelijk uit te voe ren, werd echter pas genomen, nadat daarbij ook betrokken was de noodzaak om in het ka der van de stadsvernieuwing het management van de wo ningbouwcorporatie kwalita tief en kwantitatief aan te pas sen." Daarin moet de Patrimo nium-topman zich vergist heb ben: in '71 reeds kocht de BV grond in Bergschenhoek, ter wijl pas drie jaar later de stadsvernieuwing van de grond kwam. Van Gemerens vertrouwelijke brieven zijn lang van stof. Na vijf kantjes aan Van der Ploeg 'minder kwalitatief dan kwantitatief' te hebben volge schreven geeft hij een resumé, op deze pagina afgedrukt. Weinig doorzichtig Mei '75 krijgt staatssecretaris Van Dam een brief van Van Gemeren, waarin wordt ge suggereerd, dat Van Dam dom is, omdat hij de bedrijfsstruc tuur van de 'Patrimonium- groep' ingewikkeld vond. Het PWS-bestuur (lees: Van Ge meren) merkt op: „U schrijft, dat nevenactiviteiten zijn ont plooid, die in afzonderlijke in stellingen zijn ondergebracht. Daardoor is naar uw mening een structuur ontstaan, die weinig doorzichtig is. Deze stelling wordt wei geponeerd, maar enig bedrijs, dat deze stelling juist zou zijn, wordt in uw brief niet gegeven. Wij menen dan ook, dat het tegen overgestelde waar is." Met an dere woorden: de PWS-be- stuursleden, beweerden acht jaar geleden, dat zij alles wis ten, terwijl zij zich nu plotse ling niets meer kunnen herin neren. Van Gemeren. die zich toen al een zeer gunstige hypothecaire lening had verstrekt via SPB, stuurt Van Darn vervolgens ook nog eens het bos in, daar bij tevens zijn ambtenaren korps zwartmakend: „U schrijft, dat er op financieel gebied tussen onze stichting en de neven instellingen reke- ning-cou rant-ver houd i n gen bestaan, die u ontoelaatbaar acht. Naar uw mening ont breekt daarbij een recent overzicht van de financiële verhoudingen"... „Wij nemen dan ook aan, dat u terzake geen juiste ambtsberichten hebben bereikt"...„Het moet uw controlerende ambtenaren bekend zijn dat onïe 'afdeling interne en externe informatie' maandelijks volledige over zichten produceert inzake de door u genoemde financiële verhoudingen. Om daarbij te wijzen op de momentopnamen van de beschikbare jaarversla gen, komt ons dus bijzonder onzakelijk over." Van Geme ren vermeldt daarbij niet dat al vanaf dat moment geen ac- coun tan tsgoedkcu ring meer verkregen kor» worden. Nog zo'n voorbeeldje daarvan: Terwijl PWS de activiteiten van de BV grotendeels finan cierde met geldleningen, die werden doorgesluisd via SPB, staat in die brief aan Van Dam: „Het moet u bekend zijn, dat in principe volledige exter ne financiering geregeld is voor de activiteiten van de be sloten vennootschap, maar dat daarvan uit het oogpunt van een optimaal liquiditeitenbe- heer niet volledig gebruik wordt gemaakt. Dat wij met deze activiteiten de volkshuis vesting dienen, moet uw rap porterende medewerkers be kend zijn." Dat laatste is de 'rapporteren de medewerkers' nooit bekend geweest. Van Gemeren sugge reerde iets, dal in strijd met de realiteit was en dat heeft hij jarenlang kunnen volhouden. Die tijd is voorbij: het Rotter damse college van burgemees ter en wethouders heeft beslo ten bij het ministerie aan te dringen op een strafrechtelijk onderzoek. Staatssecretaris mr. Gerrit Brokx (CDA) is nu aan de beurt om te beoordelen of er inderdaad een onderzoek zal worden ingesteld door zijn recherche-afdeling Pieter van Gemeren, de man die altijd werd beschouwd als de voortrekker van het Rot terdamse stadsvernieuwings proces, zwijgt tot op heden in alle talen. I Rotterdam Een subsi de van het Bureau Al- ternatief Werk maakt 't j'Het Rotterdams Kunst- gesticht1 -waarschijnlijk i mogelijk uit de benauw de huisvesting- in Span en te verhuizen naar i Delfshaven. Een verbete- s ring die de produktie j van het collectief zal sti- muieren. De stichting was oorspronke- «jk een idee van de nu 27-ja- nge Gerard ïmmerzeel. Hij zat in 1975 op de Academie yoor Beeldende Kunsten, waar 'individueel kunste naarschap' werd gepropa geerd. „Wij hadden het idee p aanvankelijk waren dat Michiel Brink en ik om tt*t een groep kunstenaars samen te werken. Daar had den w© werkruimte voor no dig". Die ruimte werd een hoek- pandje in Spangen, waar nu een aantal drukpersen is opge slagen en waarin jarenlang tweedehands boeken en gram mofoonplaten werden ver kocht, Sommige aan het pro ject deelnemende kunstenaars werden afgeschrikt door deze activiteit, maar het was wel de enige manier om het hoofd bo ven water te houden. Er is nu een aardige subsidie gekomen die het mogelijk maakt huis vesting en activiteiten te ver beteren. Eén van de eerste projecten van het Kunstgesticht was de lay out van de 'Gazet van Spangen', een wijkorgaan. La ter werd de groep gevraagd woonerven te ontwerpen, daarna kwam men zelf met plannen om de gevels van de huizen minder grijs te maken, het 'gevelproject'. Zo werden de poort van een zandspeel- plaats, een buurthuis en een transformator-huisje beschil derd. De winkel bracht het Kunstgesticht in contact met mensen uit het boekenvak, er ontstonden ideeën zelf druk werk te gaan maken. In bezit waren al een etspers, een fototoestel en een donkere kamer. De inventaris werd uitgebreid met een boekdruk pers, er werden houtsneden en lino's gemaakt. Een offsetpers en een stopcylinderpers een machine uit 1905 volgden. Het eerste subsidie, vorig jaar, leidde tot de oprichting van de stichting. Doelstelling: het uit voeren van artistieke produk- ties die een groot publiek kun nen bereiken. De stichting produceert voor zeer lage prijzen boekjes met onder meer grafiek. Een nieu we activiteit is het geven van cursussen. „Wij willen de tech nieken die we hier uitvoeren andere mensen bijbrengen" zegt Gerard ïmmerzeel. „Onze activiteiten zijn nu ook minder op de wijk en meer op de hele stad gericht". Subsidie Het collectief Maarten Schmitz, Henk de Bont, Ge rard Immerzeel. Frans de Groot, Anna Ramsair, Michiel Brink, Ria Annotee en Luuk Simonis vroeg dit jaar een ferme subsidie aan bij het Bu reau Alternatief Werk en krijgt „vrijwel zeker" 2250,-, een bedrag dat vooral zal wor den besteed aan een nieuwe huisvesting in Delfshaven. In dat pandje aan de Taanders- straat moeten de vloeren ge stut worden om de zware ap paratuur te kunnen dragen en als er iets naar binnen of naar buiten moet gaan de ramen er uit, door de deur kan het niet. Het subsidie zal ook worden gebruikt voor de aanschaf van middelen om in samenwer king met het NIVON cur sussen te geven en voor de verhuizing. En als het geld op is? „Binnen een jaar zullen we kostendekkend moeten wer ken", aldus Immerzeel. Behalve de boekjes die door het Kunstgesticht worden uitgegeven zullen er ook andere drukwer ken verschijnen: een ka lender voor 1984 en een serie prentbriefkaarten die bestemd zijn voor de grote vredesdemonstratie op 29 oktober in Den Haag. „En in januari gaan we echt goed van start", zegt Immerzeel, Rotterdam Evenals voorgaande jaren gaat een delegatie van de Stichting Rotterdam Ma rathon hetzelfde evene ment in New York bekij ken, om verbeteringen te kunnen aanbrengen in de organisatie van het evenement in de Maas stad. Naast delegatieleider drs. Gerard Rooyakkers, die zich vooral zal onderhou den met de topatleten en de organisatoren, zullen ook hoofdinspecteur van politie Henk Jansen en de secretaresse van de Stichting Rotterdam Ma rathon Wil de Graaff deel uit maken van het gezelschap. Jansen, hoofd van de verkeerspolitie, maakt speciaal de reis mee om het werk van zijn Amerikaanse colle ga's voor en tijdens het evenement te observer en.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 5