4 6 'Honderd miljoen per dag tekort.,.' Gesprekken starten vrijdag Groot alarm bij Bottelo: brand en stralingsgevaar Jlt MARKINGS OAGBiAD SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT CREDIT LYONNAIS BANK NEDERLAND BVG: Wij bepalen of iemand ziek is' 285 bezwaarschriften f. tegen IJsselhoevepIan f| Gaan Ben W doktertje spelen Hafkamp: 'Nee!' Schriel in CDA-blad: 'Wethouders zijn niet weggestuurd' RENTETARIEVEN PER 1-10-1983 Marten Putman is gek van Dolly Dots Mensen zonder Werk krijgt eigen ruimte in Weeshuis DINSDAG 18 OKTOBER ]983 Maassluis In een niet echt opwindende forum discussie hebben de drie grootste partijen van Ne derland èn Maassluis gis teravond in ontmoetings centrum Koningshof hun politieke standpunten nog eens nader uiteengezet. Het werd voor een gehoor van zo'n zestig man voor namelijk een toelichting op de miljoenennota en de juist afgeronde debatten over de meerjarenbegro ting. De kleinere fracties hadden ook graag aan het forum deelgenomen, maar werden voor de 'overzich telijkheid' geweerd. Hoe somber Nederland er ei- genlijk voorstaat schetste CDA'er en jongste lid van de Tweede Kamer C. van der Heide door op te merken: „Het rijk heeft een tekort van 36 miljard per jaar. Dat is 100 miljoen gulden per dag... De verzorgingsstaat dreigt aan haar eigen last ten onder te gaan." Hans Kombrink (PvdA) me moreerde. dat ..een inhoudelij ke discussie blijkbaar niet meer tot de mogelijkheden be hoort in Nederland. De stand punten van de partijen zijn in genomen en staan vast." Hij maakte daar grotendeels zijn ongenoegen over de begro tingshandelingen in het parle ment mee duidelijk. En tot slot somde Huub Jacobse van de VVD nog eens de punten op, waardoor Nederland naar het grootste inflatiecijfer in Euro pa is afgezakt. Na een korte pauze waarin fo rumvoorzitter en gemeentese cretaris Huiskes de vragen fil terde, werd de discussie leven diger. De zaal roerde zich en leden van de Maassluisse raad voegden instemmende of af keurende kreten toe aan de antwoorden van de drie ka merleden. Vooral het school geld bleek bij de aanwezige Maassluizers veel vragen op te roepen. Tweede Kamerleden verde digen hun standpunten tij dens de forumavond. Vlaardingen Tegen de plannen om woning- $0 fijr bouw te plegen op het zogenaamde IJsselhoeve- terrein in Holy-Noord zijn bij de gemeente 285 bezwaarschriften binnengekomen. Het was al bekend dat de omwonenden bezwaar zouden maken tegen de plannen, onder meer omdat ze vrezen dat de straten in de omgeving te druk zullen worden, en omdat ze hun uitzicht niet kwijtwillen. ?'i' De vele bezwaarschriften, die vrijwel allemaal identiek van inhoud zijn, worden binnenkort bekeken door de raadscommissie voor de be- |-t; zwaarschriften. VVD: college van drie grote partijen Vlaardingen De fractie van de VVD heeft in een brief, die gisteren is verzonden aan alle andere raadsfracties in de Vlaar- dingse gemeenteraad, het inititatief genomen voor de gesprek ken over de samenstelling van een nieuw college van B en W. Voor aanstaande vrijdag heeft de VVD een eerste vergadering in het stadhuis gepland, waarop alle' fracties hun wensen ten aanzien van de nieuwe coalitie kenbaar kunnen maken. De VVD gaat daarbij uit van het voorstel, dat ze in de brief officieel heeft verwoord, om daar een breed afspiegelingscollege van te maken, waarin PvdA, CDA en VVD zullen samenwerken, en dat mogelijk gesteund wordt door nog andere fracties uit de raad. Gemeente gaat gangen controlerend arts na De VVD wil in dat nieuwe college vijf wethouders hand haven. Daarvan zouden er twee van de VVD en twee van de PvdA moeten zijn, alsmede één van het CDA. De VVD vindt dat zo'n afspiegelingscol lege de beste oplossing zou zijn, omdat het de democratie zou bevorderen en omdat Vlaardingen meer belang heeft bij een constructieve sa menwerking dan bij polarisa tie. De VVD draagt tevens als argument aan, dat zo'n afspie gelingscollege over zoveel raadszeteJs zou steunen, dat het geen probleem zal zijn als individuele raadsleden in inci dentele gevallen een eigen ge luid laten horen; een ijzeren fractiediscipline is dan immers niet noodzakelijk. Al in een eerder stadium heeft de PvdA-fractie overigens dui delijk laten weten, absoluut niets te voelen voor een derge lijk afspiegelingscollege. De andere fracties in de ge meenteraad zijn uitgenodigd, om tijdens de bijeenkomst van vrijdagavond te laten horen hoe ze over zo'n afspiegelings college denken. „Mocht u niet kunnen instemmen met het VVD-voorstel, dan wordt van zelfsprekend van u verwacht dat u aangeeft aan welke an dere coalitie u de voorkeur geeft en waarom", aldus de li beralen in hun brief aan de andere partijen. Opmerkelijk is in de brief, dat de VVD van elke fractie in de gemeenteraad twee vertegen woordigers heeft uitgenodigd. De mogelijkheid om meer mensen uit een bepaalde frac tie te sturen is echter niet uit gesloten, omdat de bijeen komst openbaar zal zijn. Ook tijdens de college-onderhande lingen van vorig jaar vonden de meeste vergaderingen in het openbaar plaats. Het eerste gesprek over de vorming van een nieuw colle ge van B en W wordt vrijdaga vond gehouden in kamer 10 van het stadhuis en begint om 19.30 uur. In het afdelingsblad CDA- nieuws, dat gisteren is ver schenen, benadrukt afde lingsvoorzitter Leo Kal den in een losbladige bijla ge, dat de wethouders uit de PvdA-CDA-coalitie niet door de raad zijn wegge stuurd, maar dat ze vrij willig zijn opgestapt. „De motie (de VVD-motie waarin het college werd opgedragen het bouwplan voor de Maassluissedijk alsnog in een artikel-19 procedure te brengen - red.) was niet bedoeld als een motie van wantrou wen. Dat het college dit zo heeft opgevat en dit ook vantevoren heeft ver klaard is hun zaak. Zij zijn niet weggestuurd, maar opgestapt." Kalden beschrijft in zijn bijdrage de gebeurtenissen, die uit- ideli.il eindelijk tot deze dramati- sche stap in de raadsverga dering van 5 oktober heb ben geleid. Ook bij stelt, zoals al eerder door frac tieleider Jo Schriel werd verwoord, dat de keiharde opstelling van de PvdA- fractie de doorslag heeft gegeven voor de vijf leden van de CDA-fractie, die de motie uiteindelijk onder steunden en daarmee de val van de gekozen leden van het college bewerk stelligden. Kalden stelt in zijn stuk, dat de gehele ge schiedenis voor het CDA geenszins aanleiding is om te twijfelen aan de be kwaamheden van de twee eigen wethouders. „Indien zij beschikbaar zijn zullen zij wederom door het CDA worden verzocht zitting te nemen in een eventueel nieuw te vormen college." In hetzelfde afdelingsblad van het CDA stelt fractie leider Jo Schriel, blij te zijn met de eensgezindheid ïn de CDA-fractie, toen het op stemmen aankwam. Af gezien van de beide CDA- wethouders stemden alle CDA'ers voor de gewraak te motie. Een vlammenzee, die uit de slooppanden in de Stations straat te Schiedam sloeg, moest door de Vlaardingse brand weer worden bestreden. Twee schoonmakers naar ziekenhuis Schiedam Twee werknemers van het schoonmaakbedrijf Gom zijn vanochtend naar het Schielandziekenhuis gebracht, nadat zij de enorme ravage wilden gaan opruimen in de Coca Cola-fabriek Bottelo BV aan de 's-Gravelandseweg. Daar brak vannacht om tien over twaalf een brand uit, die uitein delijk. voor één miljoen gulden schade zou aanrichten. De brandweer gaf groot alarm en bestreed het vuur alsmede de dichte rook met behulp van vier autospuiten, de Magirus- ladder en dertig man personeel. De gevaren waren groot bij de brandbestrijding, In de ruim ten rond de kantine, waar het ADVERTENTIE Spaarrekening Minïmumsaldo f 100,- Bij opname boven f 5000.- en bmnen de termijn van t maand, wordt Va% van het opgenomen bedrag aan u berekend. Renterekening M inimumsaldo f 500,- Bij opname bmnen de opzegtermijn van 1 maand, wordt 1% van het opgenomen bedrag aan u berekend Geldmarktrekening Minimumsaldo f2.500,- Bij opname binnen de opzegtermijn van 3 maanden, wordt 2% van het opgenomen bedrag aan u berekend. Rente afhankelijk van de ontwikkeling op de geldmarkt Toprenterekening Minimumsaldo f2.500,- Bij opname binnen de opzegtermijn van 6 maanden, wordt 3% van het opgenomen bedrag aan u berekend Spaardeposito's Minimumsaldo f5.000,- looptijd 2 jaar vast 3 jaar vast 5 jaar vast 6 jaar vast Renteverrekening op jaarbasis 8,25% Voor bedragen vanaf f 25.000,- 5 jaar vasi 6 jaar vast op maandbasis 7,95% 8,50% ,De tarieven van Kascertificaten, Spaarcertificaten, Premiecertificaten en Kapitaalcertificaten worden u op aanvraag gaarne verstrekt Bij alle kantoren van Credit lyonnais Bank Nederland zijn folders beschikbaar over alle spaarvormen en de algemene spaarvoorwaarden Credit Lyon na is Bank Nederland is een Nederlandse bank die behoort bij de Credit Lyonnais Groep, de vijfde bank ter wereld T Hoofdkantoor Coolsingel 63. Postbus 1045.3000 BA Rotterdam Telefoon 010-694400 I Barendrecht, 1e Barendrechtseweg 170.01806-14411 Dordrecht, Albert Cuypstngel 268,078-13227 7 Maassluis, Haven 15,01899-22555 Middelhamis, Kade 5.01870-3666 Rotterdam, Stadhuisplein 15.010-695911Nieuwe Binnenweg 165.010-362855/362556. Mijnsheren- laan 218-220.010-842055. Straatweg 233a. 010-18034 5 Schiedam, Lange Nieuwstraat 101.010-2692 55Vlaardingen, Westhavenplaats 40a. 010-352055 Zwïjndrecht, Koninginnev/eg 62.078-126688 vuur vermoedelijk begonnen was, bevonden zich honderden plastic kratten die in allerijl beschermd moesten worden. Bovendien bevond zich bij Bottelo een radio-actieve bron, die voor de productie van fris dranken gebruikt wordt, en deze moest in veiligheid wor den gebracht. Er was stralings gevaar aanwezig. De rook noopte tot het gebruik van gasmaskers en andere bescher mende materialen. Vermoede lijk hebben de schoonmakers, die vanochtend aan het werk gingen, nog last van de atmo sfeer gehad. Hoofdofficier van dienst Ad van Leeuwen zei achteraf, dat de brand moeilijk te localise- ren was, maar dal de grote in zet van zijn ploeg een nog gro tere schade bij Bottelo voorko men heeft. Er is schade ont staan aan archief, documenta tie en computers, terwijl ook de grondstoffen zijn aangetast. Bovendien ligt de productie nu stil. Een kwartier, nadat bij Bottelo groot alarm was gegeven, brak een brand uit in slooppanden aan de Stationsstraat, tegen over de Teijlerstraat. De Schiedamse brandweer had op één wagen na zijn materieel allemaal bij de Coca Cola-fa briek staan en vroeg de Vlaar dingse collega's als standby voor de Stationsstraat. De brandoorzaak bij Bottelo is nog niet bekend, maar in de Sta tionsstraat is het buiten twijfel brandstichting. Een politieman struikelde hier over een uitge rolde slang en kreeg een diepe snij wond in zijn hand. Schiedam Tussen de gemeente Schiedam en de bedrijfs vereniging Gezondheid (BVG) rijst een conflict over de vraag, wie er .bevoegd is om ziektegevallen te beoordelen. Volgens de ziektewet is dat de BVG, een instantie die met het GAK vergelijkbaar is. Maar er blijkt een geheim be sluit van B en W van Schiedam te zijn, waarin staat dat nagegaan zal worden, of er ziektegevallen zijn waarbij sprake is van niet-medisehe motieven. Het onderzoek van de ge meente richt zich op de sec toren volksgezondheid en maatschappelijke dienst verlening. Gedurende één jaar willen B en W er „nauwlettend op toezien" dat zich geen ziektesitua ties meer voordoen als bij de stichting samenlevings opbouw Schicdam-Noord (SSSN). Vlaardingen Marten Put man, de directeur van de Vlaardingse stadsgehoorzaal wordt, zoals hij het zelf zegt "helemaal gek van de Dolly Dots". „Iedereen wil kaarten voor de voorstellingen reser veren, maar wie een kaart wil hebben moet morgenavond tij dig een kaartje aan de kassa kopen. Anders staat er morgen vijf minuten voor hei begin nog een ontzettend lange rij", zegt de schouwburg directeur. Volgens Putman is eerste voorstelling, die om zeven uur begint, uitgekocht. „Dan zit de zaal vol met vaders, moeders en kinderen." Voor de tweede, aanvang ne gen uur, is de belangstelling iets minder. Vlaardingen De Vereni ging Mensen zonder Werk gaat per 1 december haar vertrouwde caravan op het Weeshuisplein verlaten, om eindelijk een definitieve ruimte in gebruik te kunnen nemen. De vereniging heeft van het gemeentebestuur een ruimte in het Weeshuis aan geboden gekregen, waarin momenteel nog het Jeugd- servicebureau zit. Dat bureau wordt in het kader van de bezuinigingen binnenkort als zelfstandig orgaan opgehe ven. De vereniging Mensen zonder werk, die onder meer tal van cursussen voor werklozen or ganiseert, maakt al jaren ge bruik van een oude stacaravan als tijdelijke huisvesting Veel ruimte biedt die caravan ech ter niet, en daarom keek de vereniging al geruime tijd uit naar iets anders. Het is overi gens de bedoeling, dat de vere niging zich in de toekomst naast het geven van cursussen en soortgelijke activiteiten meer zal gaan bezighouden mei de belangenbehartiging voor werklozen. Daarbij zal in bepaalde mate worden samen gewerkt met de groep Vrou wen in de Bijstand, die immers vrijwel dezelfde doelstellingen heeft. In overleg met Mensen zonder Werk zal ook Vrouwen in de Bijstand van de ruimte in het Weeshuis gebruik ma ken. De oude stacaravan wordt door de vereniging afgestoten. Een van de werklozen gaat proberen het ding nog een beetje op te knappen. Een besluit hiertoe blijkt reeds op 30 augustus genomen te zijn en het was strikt verli ouwe lijk. De wethouder voor wel zijn en volksgezondheid, Luub Hafkamp (VVD), verbaasde zich er gistermiddag over hoe het besluit m de openbaarheid is gekomen, maar nu het een maal zover is heeft hij er geen moeite mee erover uit te wei den, temeer omdat sommige politici de laatste tijd erop aan dringen meer zaken in de openbaarheid te behandelen. Over de SSSN-kweslie is een schriftelijk verzoek binnenge komen van de fractieleiders van PvdA en VVD, Gé Brou wer en Gerard Verhulsdonk, om de gehele rapportage naar buiten te brengen. Hafkamp ontkent, dat het col- iegebesluil erop neerkomt, dat de gemeente nu zelf doktertje gaat spelen. „Verre van dat", zegt hij. Maar B en W kregen signalen, aldus Hafkamp, dat een arts van de BVG andere argumenten hanteerde dan zuiver medische „Op zijn minst kon jc achter die argu menten vraagtekens plaatsen", zegt de wethouder. Verhinderen De wethouder doelt op de situ atie binnen de SSSN, waar de beroepskrachten Jos van der Lugt en Jaap van der Graaf m de zieken wet liepen; de eerste op het moment dat hij op staande voet ontslagen werd, de tweede op het moment dat het bestuur hem wilde gaan ontslaan. Dat was een half jaar geleden. Het bestuur van de SSSN betwijfelde, of de twee wel echt ziek waren. SSSN-voorzitter Paul Ver speek zei maandag 25 april let terlijk, dat Jaap van der Graaf alleen maar ziek verklaard was „om een ontslagprocedure te verhinderen". Met die aan tijging aan hel adres van de controlerend arts van de BVG, dokter Zeelenberg in Rotter dam, is de SSSN naar hel col lege van B en W gestapt Ook hier noemt men de argumen ten van Zeelenberg „op zijn minst vreemd". Hoewel Hafkamp de schrifte lijke argumenten met letterlijk heeft ingezien want de BVG rapporteert uitsluitend in vertrouwen aan de werkgever, in dit geval de SSSN kreeg hij volgens zijn zeggen 'signa len', dat er geen ziektesympto men van fysische dan wel psy chische aard waren genoemd. Bovendien was Zeelenberg m de ogen van B en W te ver ge gaan door het SSSN-bestuur te adviseren op ie houden met activiteiten, die de beroeps krachten in hun werk fru streerden. „Als de BVG zich gaat men gen in beleidszaken en zegt" wij vinden dit of dat, dan denk ik dat er een grens wordt overschreden. En omdat er ge meenschapsgeld achter de BVG staat, vind ik dat wij best een signaal mogen geven dat er iets niet tn orde is", aldus Hafkamp gistermiddag Hij is daarom enige tijd geleden af gereisd naar de directie van de BVG in Zeist om de kwestie te bespreken. Volgens B en W is het besluit om zelf toe te zien op ziektege vallen genomen naar aanlei ding van een 'voorstel van de BVG'. Het college besloot 'ak koord te gaan' met dit voor stel. Zeist De Bedrijfsvereni ging- Gezondheid (BVG) geeft een heel andere inter pretatie aan het 'voorstel* dat aan B en W van Schie dam gedaan zou zijn over het controleren van ziekte gevallen door B en W zelf. Volgens BVG-voorlichtcr Knol in Zeist gaat het hier om een bevoegdheid, die de BVG-artsen „nooit" aan een gemeente of wie dan ook zullen overdragen. Boven dien heeft de BVG een ge heimhoudingsplicht, zodat zij over iemands arbeidson geschiktheid geen gegevens zal verstrekken aan de ge meente. Knol: „En als nu een gemeente, als subsidie geefster, vanuit een bepaal de bezorgdheid zegt dat zij twijfelt aan bepaalde geval len, dan zeggen wij: nou, jammer meneer, maar dan moet u dat zelf maar in de gaten houden. Van ons krijgt u de gegevens niet. Tja, als die gemeente dat dan vertaalt alsof wij het advies zouden hebben gege ven dat zij er zelf nauwlet tend op toe moeten zien, dan is dat alleen maar omdat wij niets zeggen en zelfs geen enkele relatie met die gemeente willen. Wij hebben niet met een gemeente te maken, maar met een werk nemer en een werkgever." Volgens Knol kan en mag het besluit van B en W geen enkele consequentie hebben. „Wij beslissen of iemand ziek is. Dat wordt door ons bepaald. Wij zijn daar auto noom in", aldus de BVG- voorlichter, die de situatie in Schiedam-Noord inmid dels goed is gaan kennen. Het verwijt, dat BVC-aris Zeelenberg vreemde argu menten gehanteerd zou heb ben, noopt Knol tot de reac tie. „Even lachen. Dat is een leuke grap. maar het gaat niet op. Een arts moet een si tuatie beoordelen. Als ie mand zijn werk doet en hij ondervindt een psychische belasting, waardoor hij zijn werk niet goed kan doen, dan is hij arbeidsongeschikt in de zin van de zïekenwet. Al blaakt hij bij wijze van spreken van gezondheid, de arbeidsomstandigheden ma ken hem dan arbeidsonge schikt in de zin van de zïe kenwet." Een collega van Zeelenberg bij de BVG in Rotterdam voegt daaraan toe: „De zïe kenwet is een soort werkne- mersve-—- De arts be- pae*4 f iemand wee. - werk kan gaan, i of de facto ren t„eg geruimd zijn waardoor mensen ziek wor den. Die situatie beoordelen is heel moeilijk. Als wie dan ook, zijnde niet de arts, dit gaat controleren begeeft men zich op een hellend vlak. Dat de subsidiegever ongerust wordt kan ik mij voorstellen. Tegenwoordig is ziek zijn zo verschrikke lijk. Verschrikkelijk düür, begrijpt u? Ik kan u staal tjes vertellen over wat sub sidiegevers en werkgevers soms uithalen om personeel weer aan het werk te krij gen."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1