Bot houdt gesprek open over kleinschalige wij kvoorzieni ngen "Gemeente komt nooit met oordeel over jaarverslag' VLAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Politie Westland: één front met acties Industriegebied snel bereikbaar Bureau Huisvesting zet vraagtekens bij woningbemiddeling Verontrusteleden: 'Dit is politieke zelfmoordT Vier tot vijf slachtoffers per maand School tandartsen dienst liquideert zichzelf Haye van der Heyde en Sjors Groot zijn 'Bang voor zwart' Ondanks afwijzende brief van college: Messetrekker gearresteerd Maasland gaat fietsen coderen Laatste sleutels voor Taanstraat VSÏJDAG 21 OKTOBEH 1983 Westland Politiekorp sen in het Westland mo gen niet op eigen houtje acties gaan voeren tegen de salariskorting voor ambtenaren en trendvol gers van 3,5 procent. Dat is één van de redenen dat de afdeling Westland van de Algemeen Chris telijke Politiebond (ACP) zich aansluit bij de provinciale bonden, waarbij de acties vanuit één crisiscentrum wor den gecoördineerd. Dat hebben de leden van de afdeling Westland van de ACP gisteravond beslist tijdens een druk bezochte bijeenkomst. Meer dan de helft van het aantal leden was aanwezig. Bij die afde ling zijn Naaldwijk, Monster, De lier, Schip luiden, Wateringen, 's- Gravenzande en Maas land aangesloten. De politie zal alleen tot actie overgaan indien het overleg tussen de ambtenarenbonden en minister Rietkerk op 2 november mislukt. Zo wel stiptheidacties als werkonderbrekingen staan op het program ma. Er zal voor worden gezorgd, dat de tuinders en veilingen geen schade van de acties rullen on dervinden. Schiedam De binnenstad van Schiedam is de laatste maanden moeilijk bereikbaar. Overal wordt hard aan de wegen gewerkt. Met name de Rotterdamsedijk en de Koemarkt worden onder handen genomen. De werkzaamheden waren er de oorzaak van, dat het industriegebied Nieuw Mathenesse slecht bereikbaar was voor het drukke en soms zware verkeer. Na klachten van bewoners en bedrijven heeft wethouder Cor van Tilborg overleg gepleegd met gemeentewerken om de situatie te verbeteren. Er is gisteren al hard gewerkt aan het openstellen van het kruispunt Rotterdamsediik N ieu w Mathenesserstraat. Een operatie, die inmiddels is afgerond. Het kan alleen in een later stadium van de werkzaamheden wel voorkomen, dat het kruispunt in verband met asfalterings- werkzaamheden wordt afgesloten. In het centrum van de stad staan borden waarop de route naar het industrieterrein wordt aangegeven. Deze loopt via de Buitenhavenweg en de Maasdijk. |iiiiiiiiiiiMniniii!iiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiii!ii»iiiiiiiiiiiiiiiiiiini!iiiiiMiiiiiiiiiiiii)!nii:!ininiiiiiiiiiiiiiiiitii!iii!iiii!iiiiiiii!ii!!iiiiiii:iiiii!iii!iiiiiiiniiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiii!iiiiii!niMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiniiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ Schiedam Vier tot vijf maal per maand melden zich aan de balie van het bureau huisvesting aan de 's Gravelandseweg 'slachtoffers' van woningbemiddelaars. Deze mensen hebben met behulp van een bemiddelingsbureau een wo ning gevonden, die zij denken te betrekken. Om hun nieuwe onder komen te kunnen gaan bewonen moeten zij een woonvergunning hebben, maar die krijgen zij van de gemeente Schiedam niet. „Voor het toewijzen van woningen kent Schiedam regels. Daaraan moeten wij ons houden. Het komt regelmatig voor dat de mensen helemaal niet inge schreven staan als woningzoekende en dus niet in aanmerking komen voor een huis. De reden voor de afwijzing kan uiteenlopen", zegt woordvoerder Zuidema van het bureau huisvesting. „De klant van het bemiddelingsbureau staat dan bedrogen voor de balie van het kantorenpand aan de 's Graveland seweg en kan naar het geld dat hij voor de bemiddeling heeft betaald fluiten." Zuidema haast zich uit te leggen, dat er in Rotterdam en omgeving ook be trouwbare woningbemiddelaars zijn. „Erkende makelaars of huizenhande laars, in de meeste gevallen bieden die de woonruimte aan de gemeente aan en dan krijgen ze een lijst met kandi daten", legt hij uit. „Malafide bemidde laars zijn meestal alleen te benaderen via telefoonnummers of postbussen. Bij hen moeten ook altijd inschrijfgeld en administratiekosten worden betaald." Volgens Zuidema zijn er in Rotterdam enkele van deze bemiddelingsbureau's aktief, die via kleine advertenties klan ten trekken. „Er zijn bureau's die glas hard beweren dat zij aan hun klanten in een half jaar drie woningen aanbie den. Hoe ze dat doen weet ik niet, maar als het over Schiedam gaat lukt het in elk geval niet." Volgens Zuide ma kunnen de bemiddelaars alleen hun werk doen met particuliere woningen. „Aan het gemeentelijk woningbezit kunnen ze niet komen." Tegen de praktijken van bemiddeling- bureau's is niets te doen. De eigenlijke i activiteit, het zoeken van woonruimte voor een klant, is niet strafbaar. „Je j zou alleen kunnen zeggen dat de be middelaars hun klanten niet helemaal voorlichten. Over het verkrijgen van de woonvergunning wordt niet allesy verteld." De meeste 'slachtoffers' ko- i men volgens Zuidema niet uit Schie dam. Als ze bij het bureau huisvesting komen wordt hen altijd aangeraden zich alsnog te laten inschrijven. Ze kunnen nooit direct geholpen worden. ,.We hebben enkele jaren in Schiedam geen last gehad van malafide bureau's met zulke praktijken. Ze doen nu weer van zich spreken. Ik denk dat een waarschuwing daarom op z'n plaats is." Schiedam Het grieft enkele sociaal-culturele instellingen in Schiedam, dat de gemeente wel jaar verslagen eist, maar daar op niet of nauwelijks rea geert. „Je krijgt de in druk, dat de gemeente het jaarverslag alleen maar even bekijkt om te zien of er nog wel subsidie tegen over moet staan. Maar je mag toch wel een politiek inhoudelijk oordeel ver wachten? Daarmee zou den de gesubsidieerde in stellingen zelf ook meer gebaat zijn", aldus Hans Bakker, bestuurslid van de stichting voor opbouw werk sswo. André Woutersen van club huis Zuid is dat met Bakker eens. „Alleen onder de druk van bezuinigingen komt men er nu toe iets beter de jaar verslagen door te nemen. Voor die tijd was dat nooit het geval", zegt hij. Hij ziet hier een 'structurele desinte resse' in. Bovendien signa leert Woutersen willekeur want sommige jaarverslagen, zoals van de Trechter en het bejaardenwerk, worden vol gens hem wél behandeld en die van andere stichtingen niet. Bakker heeft er bij ambtena ren van de gemeentelijke af deling CSJ op aangedrongen, dat dezen in hun adviezen omtrent bezuinigingen bij stichtingen rekening houden met het totaal aan bezuini gingen, dus ook bij de ge meente zelf. Zo moet volgens hem, mochten er in het op bouwwerk arbeidsplaatsen verloren gaan, tegelijkertijd gekeken worden of bij het gemeentelijk apparaat zelf deze sector wel genoeg ont zien wordt. Anders komt de klap dubbel hard aan, zo re deneert Bakker. Vlaardingen Het be stuur van de stichting ter bevordering van de jeugd- tandverzorgïng in het ge bied Nieuwe Waterweg heeft besloten, zichzelf per 1 augustus volgend jaar op te heffen. Voor de elf personeelsleden die de stichting in dienst heeft zal een ontslagvergunning worden aangevraagd. Het personeel is inmiddels op de hoogte, maar zal op 3 november nog door het bestuur nader worden ge ïnformeerd. Het bestuur van de stichting, die de schooltandartsendienst in Schiedam, Vlaardingen en Maassluis verzorgt met vier dental cars, is tot het besluit gekomen wegens de terug loop van het aantal scholie ren, dat van de schooltan- darts gebruik maakt. In de afgelopen vijf jaar is dat aan tal met de helft verminderd. Volgens een woordvoerder van de stichting is voor alle nog deelnemende scholieren een vaste tandarts te vinden: daar zijn er momenteel ge noeg van. Wel vreest hij dat de zogenaamde risicogroepen als kinderen van migranten door de opheffing nooit meer bij een tandarts zullen ko- njen. PvdA wil verder met VVD Vlaardingen Onderhandelen met de VVD ziet de Vlaardingse PvdA-fractie als de beste mogelijkheid om opnieuw met drie wet houders in een college te komen. De achterban heeft echter, zo bleek gisteravond op een extra lederwergadering, ernstige twijfels over die koers, „Politieke zelfmoord", zeiden verontwaardigde le den. i PvdA-fractievoorzitter Kees van dar Windt legt de leden uit," waarom onderhandelen met de VVD de beste koers is. 'Bang voor zwart' wordt gespeeld door Swami Sjors (links) en Haye van der Heyden. Schiedam In het Schiedamse zoldertheater de Teer- stoof is gisteravond als officiële opening van het theater seizoen 'Bang voor zwart' op de planken gebracht. Het stuk ging daar in première en werd gespeeld door Haye van der Heiden van cabaretgroep Purper en door Swami Sjors (Groot), een van de tekstschrijvers voor de vroege re cabaretgroep Don Quishockïng. Het meer dan twee uur durende programma is een, bloemlezing van dè gesprekken, die de twee als voorbe reiding op het programma met elkaar hebben gehad. Met het nieuwe programma gokken de beide cabaretiers niet op een groot publiek, maar juist op de kleine thea ters. Het programma is opgebouwd uit fragmenten, waarin de heren elkaar vragen stellen en daarop ant woorden of vertellen over hun verleden. Het is niet bij tend of sarcastisch van toon. Er wordt slechts sporadisch gelachen. Swami Sjors en Haye van der Heyden. hebben hier bewust voor gekozen. Zelf noemen zij het program ma een 'talkshow' in het theater. De voorbereidingen voor het stuk zijn in maart gestart. Er worden in totaal tweeëntwintig voorstellingen door heel Nederland gege ven. Volgens de beide heren vormen zij geen nieuw duo, maar geldt de samenwerking alleen voor dit seizoen. Daarna gaat heiden hun eigen weg. Voorafgaand aan de voorstelling werd de gelegenheid geboden een kijkje te nemen in de verbouwde foyer van De Teerstoof. Vlaardingen Hoewel het college van B en W van Vlaardingen een week of twee geleden in een brief aan de commis sie voor democratische planning laten weten, het plan voor uitbreiding van zaal De Deel in Holy- Noord af te wijzen, heeft wethouder Cees Bot (soci aal-cultureel werk) in een gesprek dat een dezer da gen plaatsvond met het samenwerkingsverband van wijkverenigingen in Holy-Noord en het CJV toch wat openingen gela ten in het gesprek. Hoe wel Bot er geen toezeg gingen over wilde doen Het hij blijken dat over het uitbreidingsplan wel licht toch nog te praten valt. Dat hangt samen met de vraag, of het winkel centrum De Loper al dan niet zal worden uitge breid. De uitbreiding van zaal De Deel had het samenwerkings verband van buurtverenigin gen in de wijk voorgesteld, om op die manier op relatief goed kope wijze aan een eigen ac commodatie te komen. Voor die uitbreiding had men voor al gepleit omdat men het voor nemen van het gemeentebe stuur, om centraal in de wijk een grote wijkaccommodatie ten behoeve van geheel Holy- Centrum en Holy-Noord niet ziet zitten. Juist aan zo'n centrale accom modatie wil bet college van B en W echter vasthouden, zo blijkt uit de op 5 oktober ver zonden brief aan de commissie voor de democratische plan ning. Als van het bedrag van twee miljoen gulden, dat voor een wijkaccommodatie in Holy-Noord op de meerjaren begroting is opgenomen, ruim 800.000 gulden afgehaald zou worden het bedrag dat met de uitbreiding van De Deel ge moeid is dan blijven er vol gens B en W nog slechts mid delen over om een kleine an dere voorziening te bouwen. „Gelet evenwel op de grootte van de wijk Holy-Noord en met name de bebouwing van het westelijk en midden-ge deelte alsook de verlangens uit de Drevenbuurt, gaan onze ge dachten vooralsnog uit naar één centrale voorziening, met daarnaast handhaving van het gebruik van zaal De Deel." In een gesprek, dat later plaatsvond niet de belangheb benden was wethouder Bot echter minder afwijzend. In januari verwacht de gemeente duidelijkheid te krijgen over de vraag, of uitbreiding van het winkelcentrum De Loper doorgang zal kunnen vinden. Komt die uitbreiding er, dan zullen er in het centrumgebied van de wijk minder woningen gebouwd worden, waardoor de behoefte aan een centrale ac commodatie op die piek zal af nemen. In dat geval worden de kansen voor het realiseren van enkele kleinschalige voor zieningen iets groter. De wijkverenigingen in Holy- Noord en het CJV zijn er wel teleurgesteld over, dat er nu nog geen duidelijkheid is over de toekomstige voorzieningen. Mevrouw Van Klink, secreta resse van de wijkvereniging Hoofdstedenbuurt; „We ren nen momenteel van hot naar her in de wijk. We gebruiken De Deel, schoolgebouw Het Anker en de opvangschool van 't Kompas en nog hebben we te weinig ruimte voor alle activiteiten." De socialisten willen, nadat de PvdA/CDA- combinatie op 5 oktober ten val kwam, niet tot de oppositie veroordeeld worden. „Een PvdA-be- leid van jaren staat op het spel", zei fractievoor zitter Kees van der Windt. Een hernieuwd samengaan met het CDA is volgens de PvdA geen reële mogelijkheid. Sa menwerking met de li beralen blijft dan over als enige mogelijkheid om het partijprogram zoveel mogelijk in be leid om te zetten, aldus de fractie. Bij de achterban was er ech ter niet veel enthousiasme voor onderhandelingen met de VVD. „Dit gaat mijn ver stand te boven", zei een van de leden. „Zijn, we nu opeens zo enthousiast voor de VVD, die zijn zetelverdubbeling ten koste van ons heeft be reikt?" Veel leden vonden dat de VVD zich in het verleden onfatsoenlijk heeft gedragen tegenover de PvdA en dat daarom niet met de liberalen kan worden samengewerkt. „Waar blijft onze politieke geloofwaardigheid op die manier? Die is toch al zo wankel." Ook binnen het afdelingsbe stuur bestaat onenigheid over de te volgen koers bij de college-onderhandelingen. Een deel van het bestuur is er voor om maar meteen in de oppositie te gaan zitten. Sommige leden zagen nog wel perspectief voor een lijmpoging met het CDA. Van der Windt en IJsbrand van der Velden, die voor de PvdA de onderhandelingen gaan voeren, gaven de leden echter weinig hoop op voort zetting van de oude combina tie. De fractie werd uiteindelijk door de leden naar de onder handelingstafel gestuurd met de opdracht om te streven naar een twee-partijencoali- tie, waarin het partijprogram zoveel mogelijk kan worden verwezenlijkt. Over initiatie ven van de VVD om tot een afspiegelingscollege te ko men was de PvdA heel dui delijk en eensgezind. Daar beginnen de socialisten niet aan. Schiedam De politie heeft gisteravond een man aange houden, die rond half elf op de Dillenburgstraat drie personen met een vlijmscherp kappers mes had aangevallen. Dat ge beurde volgens de slachtoffers zonder enige aanleiding, toen ze naar hun geparkeerde auto liepen. Een van de mannen liep flinke steek-" en snijwon- den op in zijn rechter arm en zijn linker been. Hij moest vanwege die verwondingen in het Schtelandziekenhuis wor den opgenomen. Een van de anderen kwam er letterlijk met de nodige kleerscheuren af. Waarom de messetrekker zo agressief was weet de politie nog niet. De man zit nog vast. Maasland In. Maas land wordt maandag een begin gemaakt met het massaal grave ren van de postcodes in de fietsen. Hiervoor verwacht de politie veel belangstelling. Tot eind november zullen naar schatting ruim 2600 van de in totaal 4370 fietsen worden gegraveerd. Vorige week al kon den leerlingen van de lagere scholen, de land- en tuinbouw school en de nijver heidsschool hun fiets laten coderen. Hiervan is een zeer goed ge bruik gemaakt. Het graveren is gratis en vindt plaats in de brandweerkazerne aan de Slot de Houvelaan, De 'Postcade-Fietseo- de-actie' wordt maan dag ingeluid door bur gemeester Mieke Bloe- mendaal. Iedere ge vonden fiets met een postcode en huisnum mer kan'door de poli tie eenvoudig bij de ei genaar worden terug gebracht. Maassluis Gecommitteerde A.P. van der Jagt van het openbaar lichaam Rijnmond reikt woensdag de laatste acht sleutels uit voor de Maassluisse nieuwbouw in de Taanstraat. In totaal zijn er op die plaats dan 34 huizen in de woningen- wetseetor uit de grond ge stampt. De eerste paal werd net iets meer dan tien maanden gele den geslagen. Dit gebeurde toen eveneens door Van der Jagt, die in de Rijnmond-raad volkshuisvesting in 2ijn porte feuille heeft zitten. Woensdag krijgen de toekomstige bewo ners van de even nummers 24 tot en met 38 hun sleutel aan geboden. Het bouwplan Taanstraat en de uitvoering ervan ligt geheel in Capelse Handen. Bouwont-, werpgroep Beltman verzorgde de tekeningen en voorziet ook„ in de bouw van 29 huurwonin- gen, die nog aan het eind van- dit jaar klaar moeten zijn. Het" gehele complex werd door Bouwbedrijf Van der Kooy- De Jong uit Capelle aan den IJssel in uitvoering geno-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1