Duur Maassluis drukt woonlasten in 1984 Huren in Vlaardingen-Oost bijna honderd gulden hoger Lichte daling werkloosheid Houding B en W noopt PvdA tot initiatief VLAARDINGS DAGBLAD SGHIEDAMSCHI COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Begroting met moeite sluitend Slooppanden door brand verwoest Harde kern9 blijft thuis 'Zilveren' cassette Overvaller steelt waardeloze kaarten Arbeidsbureau schoont bestand Gemeente- garantie j beter begeleiden MAANDAG 24 OKTOBER 1983 V erontwaardiging over 'bedenktijd' van VVD Viaardingen Diverse frac ties in de Vlaardingse ge meenteraad hebben hun ver ontwaardiging uitgesproken over het feit, dat pas op 2 no vember verder gepraat zal worden over de vorming van een nieuwe coalitie en de be noeming van nieuwe wet houders. VVD-fractïevoorzit- ter Mariëtte Hoogendijk stel de die datum voor, omdat de VVD nog wel even tijd nodig heeft om na te denken wat er nu moet gebeuren, nu een afspiegelingscollege met VVD, PvdA en CDA niet mogelijk is gebleken. „Schandelijk!", mopperde een PvdA-lid na afloop van de bespreking van vrijdag. „Dat mag toch zo lang niet duren? De VVD heeft inmid dels tijd genoeg gehad om over de problemen na te denken." De PvdA was niet de enige fractie die moeite had met de lange onderbre king in de onderhandelin gen. CDA-leider Jo Schriel protesteerde ogenblikkelijk, toen Hoogendijk het voorstel deed op 2 november verder te praten. „Het lijkt mij dat er reden is om er wat haast achter te zetten. Kunnen we niet gewoon volgende week verder praten?", wilde hij van Hoogendijk weten. Zij was op dat punt niet te ver murwen. ■sr'}i De Schiedamse brandweer gaf in de nacht van zaterdag op zondag groot alarm voor een uitslaande brand in twee sloop panden aan de Hoofdstraat. De vlammen sloegen al gauw uit het dak en de brandweer had grote moeite om het vuur on der controle te krijgen. De oorzaak van de brand, die ont stond op de eerste verdieping, is nog niet bekend. Aan de Kortlandstraat ging vrijdagavond laat ook al een slooppand in vlammen op. De brandweer bestreed het vuur met vijf stralen. Ook hier ontstond de brand op de eerste ver dieping en bleef de oorzaak onbekend. Joke Kortus en Roel van Veen nemen de sleutel van huis in ontvangst. Viaardingen De gemeente Viaardingen en de woningbouwvereniging Samenwerking '77 zijn uitermate pessimistisch over de toe komst van de stadsvernieuwing in oost. Ne- getieve uitspraken hierover werden vrijdag middag gedaan bij de uitreiking van de eer ste sleutel van de nieuwe woningen aan de voormalige Touwbaan. Deze sleutel was voor Joke Kortus en Boel van Veen. Voorzitter Nico Nieuwstraten van Samenwer king zei dat de te bouwen hui2en aan de Van Kinsbergenplaats en omgeving door nieuwe re gelingen van de regering naar schatting 90 gul den per maand duurder worden dan de gereed gekomen woningen aan de Touwbaan, Voor de te bouwen 92 woningen en 18 Van-Dameenhe den was een gemiddelde huurprijs berekend van 366 gulden. Bovendien verwacht Nieuw straten, dat midden volgend jaar de huursubsi die op woningen minder wordt. Hij noemde dit een droevige zaak en vond dan ook dat de ge meente het voortouw moest nemen en hierte gen moest protesteren in Den Haag. Projeetambtenaar Jan Landsheer kon alleen maar beamen wat Nieuwstraten had gezegd. Hij deed er zelfs nog een schepje bovenop. Volgens hem gaat het niet om huren die 90, maar zelfs 140 gulden per maand hoger komen te liggen, „Straks wonen mensen in een stadsvernieu- wingswijk, waar de huren van woningen, die vrijwel tegelijkertijd zijn ontwikkeld, in huur prijs nonderü tot nonüeraveerug guiaen ver schillen", zei hij. Dat heeft volgens Landsheer rampzalige gevolgen voor het doorstromen naar duurdere huizen. De nieuwe bewoners van de stadsvernieuwingswijken laten in de meeste gevallen goedkope woningen achter. Landsheer verwacht dat door deze huurverho gingen de doorstroming vrijwel geheel tot stil stand 2ou komen. Hij zei dat er een decentrali satie van de stadsvernieuwing te verwachten is. Dat wil zeggen dat Viaardingen in de toekomst van het rijk jaarlijks een bedrag krijgt en dan mag kiezen waar het geld wordt gebruikt. De verantwoordelijkheid komt dan bij de gemeen teraad te liggen en Landsheer sprak de angst Uit, dat die straks de projectgroepen te weinig werkruimte geeft Dat zou volgens hem de on dergang betekenen van de inspraak. Landsheer vertelde vrijdagmiddag dat de bouwplannen voor de bouw van 234 woningen aan de Van Kinsbergenplaats en omgeving zijn voorbereid zonder inspraak van de toekomstige bewoners om de planvorming sneller ter laten verlopen. De aanbesteding heeft inmiddels plaatsgehad. De demissionaire wethouder Bas Goudriaan, die zichzelf omschreef als een raadslid die de lopende zaken afhandelt, zei dat Viaardingen met enkele andere gemeenten, die in een gelij ke positie verkeren, binnen twee weken een brief aan de minister zal sturen. Daarin protes ten ze tegen het feit, dat zij de dupe worden van de nieuwe regelingen. Uitkeringstrekkers bezetten 's Graveland Schiedam Naar schatting twintig uitkeringsgerech tigden uit Schiedam hebben vanmorgen om kwart over acht de afdeling huisvesting en burgerlijke zaken van de gemeente in het kantorenpand 's Graveland aan de 's Gravelandseweg bezet. Zij deden dit uit protest tegen de voorgenomen korting van 3,5 procent op de uitke ringen. Nadat de actievoerders op de afdelingen arriveerden, beslo ten de ambtenaren rond half half negen na kort overleg naar huis te gaan. Alleen chef Schiedam Een ongeveer 45- jarige onbekende man heeft vrijdag een. bejaarde Schie damse vrouw een cassette van. driehonderd gulden in de maag gesplitst. De vriendelijke man sprak de 70-jarige vrouw op straat aan en bood aan haar met de auto naar huis te rijden. De vrouw, die slecht ter been is, ging op dat aanbod in. Eenmaal thuis werd zij er door de man toe bewogen om geld te gaan ha len bij de bank. Opnieuw was de man zo vriendelijk om haar te rijden. Hij neusde nog even in het huis van de vrouw rond en wist haar een zogenaamd zilveren cassette te verkopen voor het spotprijsje van drie honderd gulden. C. Noordzij bleef. De actie voerders lieten geen bezoekers meer toe. Uitsluitend degenen, die aangifte kwamen doen van geboorten en overlijden moch ten doorlopen. De politie was dit weekeinde al van de actie op de hoogte gesteld. Volgens woordvoerder Henk Verkerk is het de bedoeling, dat de afdelingen de gehele dag bezet blijven. Verkerk zei dat in de toekomst rekening moet worden gehouden met nog meer acties. Hond kwart voor tien zijn drie agenten gaan praten met een delegatie van de bezetters. Zij konden de actievoerders er echter niet toe bewegen de tweede etage van de kantorenflat te verla ten. Volgens Verkerk doen slechts twintig uitkeringsgerechtigden aan de bezetting mee, omdat men de protestactie ordelijk wil laten verlopen. „Het is geen probleem om hier met vierhonderd man te proteste ren, maar we hebben juist de harde kern thuis gelaten om vernielingen en opstootjes te voorkomen", lichtte hij de ac- De politie overlegde vanmorgen rond tien uur met de bezetters. Die weigerden echter het kantoorpand te verlaten. tie toe. Een van de bezetters verklaar de zijn aanwezigheid als volgt: „Ik heb 45 jaar gewerkt en al die tijd betaald. Nu word ik op mijn wao-u it kering gekort. Heb ik dat verdiend? Nu 3,5 procent korting volgend jaar 10 procent. Ik heb een crisis en een oorlog met al die ellen de meegemaakt, maar hier voor wil ik een tweede, zij het een binnenlandse, meema ken." Wanneer er weer acties ko men en of deze ook een vrien delijk karakter hebben, wilden de actievoerders niet zeggen. Maassluis Met 'bijzonder veel inspanning' is het colle ge van B en W van Maassluis er in geslaagd de begroting voor volgend jaar sluitend te krijgen. Dat kostte vooral veel moeite, omdat B en W wilden tegemoetkomen aan de toezegging de woonlasten voor de bevolking zoveel mogelijk te beperken. Daar is men uiteindelijk in ge slaagd: de onroerend-goedbe- lasting, de reinigingsrechten en de rioolrechten gaan niet omhoog, terwijl de elektrici teitstarieven slechts in geringe mate verhoogd zullen worden. In de aanbiedingsnota bij de begroting waarschuwt het col lege er echter voor dat dat de komende jaren wel eens an ders zal kunnen worden. Als geen bijzondere maatregelen worden getroffen, zal het in de toekomst onmogelijk zijn een sluitende begroting te handha ven, wordt in de aanbiedings nota gesteld. Het Maassluisse college spreekt van een 'toenemende bezorgdheid'. „Men hoort wel eens geluiden waaruit moet blijken, dat de financiële posi tie van Maassluis nogal mee valt", mopperen burgemeester en wethouders. Met een aantal voorbeelden wordt aangege ven, dat dat zeker niet meer het geval is. B en W voorzien bijvoorbeeld een enorme last voor de alge mene dienst vanwege het hoge bedrag aan onderhoud, dat in de toekomst nodig zal zijn aan de gemeentelijke bezittingen. Ook de reserves van de ge meente leveren niet veel sou laas meer. Verder is gebleken dat de hoge bedragen, die Maassluis moet bijpassen van wege de sanering van de bo dem in onder meer de Steen- dijkpolder, niet in de prijs van die grond mag worden doorbe rekend, zoals Maassluis van plan was geweest, maar dat deze bedragen uit de algemene middelen moeten komen, En zo zijn er nog wel meer zaken, die ertoe bijdragen dat de fi nanciële situatie er ook voor Maassluis voor de komende ja ren somber uitziet. Sinds de vaststelling van de meerjarenbegroting heeft Maassluis diverse onverwachte tegenvallers gehad, in totaal ten bedrage van een miljoen gulden, die in de begroting voor volgend jaar moesten worden opgevangen. Een van de grootste tegenvallers werd gevormd door de kosten van de sociale dienst, die nog eens Schiedam Een stapeltje waardeloze voorraadkaarten was de buit van een man die zondagmiddag het benzinesta tion van Polderman aan de Laan van Bol'es overviel. De overvaller, die een plastic zak. over het hoofd had getrokken, drong rond vijf uur het win keltje bij het pompstation bin nen en riep dat hij geld wilde hebben. De pompbediende was echter niet van plan hem dat te geven. Hij gooide rekken met snoepgoed naar de over valler en rende het kantoor uit. De dief kon met de plastic zak over zijn hoofd blijkbaar niet zo goed zien wat hij mee nam, Hij griste een aantal kaarten uit een bak en vlucht te het kantoor uit. Op de kaar ten stonden aantekeningen over de voorraad in het win keltje. Schiedam Het werkloos heidcijfer in de regio Nieuwe Waterweg-Noord is in de maand september met 455 ge daald. Op de 31e van de vorige maand stonden 10.852 werk zoekenden ingeschreven bij het arbeidsbureau in Schie dam. Die onverwachte daling werd vooral veroorzaakt doordat het arbeidsbureau afgelopen maand een standsschoning heeft uitgevoerd. Door het controleren van het bestand bleek dat een groot aantal mensen wel stond ingeschre ven, maar niet (meer) ,,werk- loos was en dat niet aan het GAB had doorgegeven. Vol gens directeur J. A. van Lent zou het aantal werklozen wel licht op het zelfde niveau als augustus zijn gebleven als de 'schoning' niet had plaatsge vonden. De daling werd te vens veroorzaakt door een verbeterde situatie in de bouw. Vooral door seizoensinvloeden konden de afgelopen maand 103 werkloze bouwvakkers aan een baan worden gehol pen. Van de.mannelijke beroepsbe volking was eind september 13,4 procent werkloos, bij de vrouwen bedroeg dat percen tage 15. Het aantal vacatures steeg in de maand september van 60 naar 73. In die periode werden 138 vacatures gemeld en in 125 werd voorzien. 250.000 gulden méér opslokt dan toch al was voorzien. Wat het bevriezen van diverse tarieven betreft, en dan met name die van de onroerend goedbelasting, wordt in de aanbiedingsnota opgemerkt dat dit de gemeente een der ving van inkomsten oplevert, die niet misselijk is. Omdat het bevriezen van de belasting doorwerkt naar latere jaren scheelt dat Maassluis over een termijn van 20 jaar 6,5 miljoen gulden. Overigens worden vol gend jaar niet alle tarieven be- voren. Leges, marktgelden en hondenbelasting, om er enkele te noemen, worden wel met drie procent verhoogd. In de begroting is niet alleen sprake van tegenvallers. Hier en daar zijn ook posten te vin den, die aardig wat geld ople veren. Het CA I-bedrijf bij voorbeeld zal volgend jaar een winst maken van 121.000 gul den, van welk bedrag ruim 8000 gulden in de bedrijfsre- serve zal vloeien. De resteren de 112.000 gulden vloeien naar de algemene dienst. Dat over schot zou ook gebruikt kunnen worden om het programma pakket, dat via de CAI wordt aangeboden, uit te breiden of om de CAl-tarieven te verla gen, maar gezien de financiële situatie vindt het college dat beide mogelijkheden achter wege moeten blijven. „Wij zijn van mening dat een dergelijk 'offer' in geen enkele verhou ding staat tot de voordelen, die aan een sluitende begroting zijn verbonden", aldus Ben W in de aanbiedingsnota. Steun aan comité anti-kernwapens Schiedam Schiedam De PvdA komt vanavond met een initiatief voorstel in de gemeenteraad om het Comité Tegen Kernbe wapening Schiedam duizend gulden subsidie te verlenen. De linkse partijen zullen dit voorstel steunen. Of hiermee een meerderheid wordt ge haald, hangt van de drie PvdA-wethouders af. Het PvdA/VVD-college probeerde aanvankelijk het subsidiever zoek buiten de vergadering van vanavond te houden. Het Schiedamse comité anti kernbewapening had zijn ver zoek gericht tot B en W en de gemeenteraadsleden. De wet houders hebben dit formalis tisch benaderd. Als slechts het college wordt aangeschreven, alsmede de raadsleden afzon derlijk, dan is er geen verzoek aan de raad als zodanig ge daan, meenden de wethouders. De conclusie, die zij hieruit trokken, was dat het subsidie verzoek niet op de lijst van in gekomen stukken geplaatst hoefde te worden. Zou de kwestie nu niet op de agenda zijn beland, dan was het subsidieverzoek over 29 oktober heen 'getild'. Het co mité had wellicht die duizend gulden zelf wel op kunnen brengen, maar de voorberei dingen voor de vredesdemon stratie (aanstaande zaterdag in Den Haag) zouden voor zo ver het Schiedam betreft zonder gemeentelijke steun moeten worden getroffen. Dat ging de linkse partijen te ver. Schiedam moet zijn steentje bijdragen, vond de PvdA, en daarom kwam deze partij met een initiatiefvoorstel. Deze procedure was de enige weg om het comité tijdig duizend gulden uit gemeentekas te ^oen toekomen. HiiiiiiniiiiuiiiiiiiiimiiiiiuiuHiiiititmmni^- H Waterweg De ge- s meentebesturen van Schiedam, Viaardingen en Maassluis hebben de S bedoeling kopers van s H een huis, die gemeente- S garantie aanvragen, be- ter te gaan begeleiden dan tot nu toe het geval is geweest. Een werk- §s S groep uit de drie ge- meenten heeft daartoe s S een aantal voorstellen S gedaan. §i In de afgelopen tijd zijn M er orienterende contac- S H ten geweest tussen de j§ drie gemeentebesturen. 5 s Dit was een gevolg van s 5 het feit dat de gemeen- |f ten steeds vaker wor- s den geconfronteerd met gs huizenbezitters, die hun hypotheek niet meer 5 kunnen betalen, zodat s= de garant staande ge- meente de schuld bij de bank moet vereffenen. De helft van deze strop wordt door het rijk be- EE H taald; de andere helft 5§ komt voor rekening j| van de gemeente. Al- =j 2 leen al Maassluis is er s S hierdoor in 1982 voor p bijna 300.000 gulden bij H ingeschoten. En dat ter- S wijl de onderlinge con- s tacten hebben uit ge we- H zen, dat Maassluis door- |j =E gaans iets strengere ei- 5 sen stelt, vóór er een j= gemeentegarantie wordt afgegeven, dan Vlaar- =j dingen en Schiedam, s E De werkgroep heeft ge- s adviseerd om een ge- sprekje te voeren met aanvragers van ge- meen te-garantie, zodat e= S die beter op de hoogte s zijn van wat de conse- H quenties ervan zijn. ee Ook wanneer door de hypotheeknemer een betalingsachterstand B wordt gemeld moet E5 vanuit de gemeente een h. gesprek met de huisei- s genaar worden gevoerd, SE j=| Tijdens zo'n gesprek kan ook worden beke- ken of de betalingspro- s blemen zijn op te lossen. H Ook wanneer een huis S toch gedwongen ver- 3 kocht zou moeten wor- s den zou de gemeente SE met de vroegere eig'e- naar moeten gaan pra- ten, om te zien of er een betalingsregeling te S treffen is voor de schuld aan de gemeen- 3 te, die na de verkoop B s nog overblijft. =riiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiü!iiitiiiiniiiiuil

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1