Bedreigingen aan adres Cees Bot m Ambtenaren bereiden massale acties voor s Vlaardingen doet mee aan 'People Campaign9 VLAARD3NGS DAGBLAD SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT BIB 111111 Motie- Colléniet eens in stemming Driemaal brand n Eten bij gemeente is onhygiënisch Vlaardingers te voet naar demonstratie Beroofd van schoudertas Schiedam Met een renovatie voor de deur weten de bewoners van 305 huizen in Schiedam-Oost nu nog niet, of zij 4000 gulden dan wel een gehalveerde ver goeding krijgen, wanneer zij hun buurt uit verhuizen. Willibrordus- kerk mikpunt vandalen Jenny overladen op Westland- beurs Sfeer socu- j werk wordt grimmiger Uitkerings- trekkers willen meer acties Bromfietsers aangereden DINSDAG 25 OKTOBER 1983 Schiedam „Het wordt een lange hete herfst", verzuchtte een brandweerman gister avond. Driemaal moest de brandweer uitrukken. Eerst was er een brandje in een slooppand op de hoek van Ma- riastraat en Huijsmansstraat, vervolgens was een partij af valhout op het Gusto-terrein in brand gevlogen. Hier moest de havendienst uit Rotterdam de brandweer nog assisteren met-een waterkanon. De derde brand was om elf uur 's avonds en leverde geva ren op voor bewoners van de Strijensestraat. Bijna op de hoek van de Nieuwe Maas straat, op nummer 60, sloegen de vlammen fel uit een onbe woond pand op de eerste ver dieping. Een van de ter assis tentie geroepen politiemensen riep vanwege het gevaar voor de omgeving uit: „Wie zo'n pand in de brand steekt, moet wel gestoord zijn!" De omwo nenden moesten hun huizen verlaten, maar de brandweer wist de schade te beperken tot het ene pand. Op de vraag of brandstichting in alle drie de gevallen als oor zaak wordt gezien, antwoord de hoofdinspecteur van politie Piet van den Hengel vanmor gen: „Gezien alle branden van de laatste tijd moet ik we! die kant op denken." mmm 11 j vBsag Weer gingen slooppanden in vlammen op in Schiedam. Gis teravond gebeurde dat onder meer op de Mariastraat. Schiedam De Keurings dienst van Waren klaagt al geruime tijd over het eten, dat in het Sehiedamse stads kantoor aan de ambtenaren wordt verstrekt. De slaatjes zijn muf, de eieren zijn grauw uitgeslagen, de hygië ne laat te wensen over. „Is het nog wel verantwoord de ambtenaren nog één hap van die troep te laten ne men?" vroeg CPN-raadslid Ulferd Bruseker zich gister avond af. Hij verzette zich, samen met andere woordvoerders van de oppositie {CDA en klein links), tegen het voorstel van B en W orn een zelfbe dieningsbuffet voor het stadskantoor aan te schaffen. Dat ding kost 159.000 gul den. „Dat kan je toch niet maken in deze tijd van be zuinigingen? Bovendien gaat er een halve arbeidsplaats mee verloren", 2ei Bruseker. PSP/PPR-raadslid Bart de Leede kreeg de lachers op zijn hand, toen hij redeneer de dat B en W gewoon nade re eisen aan de hygiëne moeten stellen. „Je hoeft je in plaats daarvan toch niet meteen een MacDonalds aan te schaffen?" aldus De Lee- de. Hij wilde het voorstel af voeren van de agenda, maar de PvdA en de VVD rea geerden dat zij liever zijn or devoorstel afgevoerd wilden zien. Wethouder Van Tilborg be greep de 'heilige veront waardiging' over het agen dapunt niet, zei hij. Hij be schuldigde de oppositie van 'tegen zijn alleen om het te- fen zijn en noemde Bruse- er een 'beroerde bedrijfse conoom', omdat deze het nut van de zelfbediening niet zag. „Wij sparen nu vier uur tijd uit en dat is dus efficiën ter," aldus Van Tilborg, die volgens Bruseker in een eco nomische 'cirkelredenering' doldraaide. Het oude buffet gaat nu a 5000 gulden naar het politie bureau. „Krijgen ze daar dus slappe kroketten," zei een ambtenaar opgelucht. Van Tilborg vond dat de Bedrijfs restauratie Nederland (BRN), die de kantine in het stadskantoor exploiteert, zelf maar moest zien hoe de nieuwe outillage wordt gere aliseerd. Bruseker vond dat de gemeente zich best ook zorgen kan maken om ar beidsplaatsen bij de BRN. Schiedam/Vl aardingen Zowel in Schiedam als Vlaardingen hebben de gezamenlijke vakbon den van gemeenteperso- neel acties op stapel staan voor volgende week woensdag, wan neer het overleg tussen minister Rietkerk en de vakcentrales over de korting van 3,5 procent op de ambtenarensala rissen wordt voortgezet. In beide steden zal het werk die dag gedurende twee uur worden neergelegd. Boven dien worden voor de hele dag prikacties voorbereid, waarvan ook de bevolking de nodige hinder zal onder vinden. Uitkeringsgerechtigden, die ook een korting van 3.5 pro cent op hun inkomsten bo ven het hoofd hangt, worden ook opgeroepen deel te ne men aan de demonstraties in de binnensteden. In Vlaardingen wordt het werk tussen twaalf en twee uur neergelegd. „Een ver lengde middagpauze annex werkonderbreking", aldus voorzitter Koos de Zwart van de afdeling Vlaardingen van de grootste ambtenaren bond AbvaKabo. „Verder worden de hele dag stipt heid- en prikacties gehou den". Tijdens de werkonder breking zullen ambtenaren van de over de stad versprei de gemeentelijke diensten en bedrijven in een demonstra - teve optocht naar het stad huis op de Markt trekken. Chaos De acties in Schiedam zullen zich toespitsen van half twee tot half vier. Bedoeling is dat de Broersvest wordt geblok keerd door de actievoerende ambtenaren, zodat het ver keer in de binnenstad een chaos wordt. Om dat te be reiken zullen zoveel mogelijk gemeentelijk voertuigen worden meegenomen, zoals brandweerwagens. Van de zijde van de politievakbon den is toegezegd dat van die kant medewerking zal wor den verleend. ,.We willen de rest van de bevolking duidelijk maken dat er iets onrechtvaardigs aan de hand is", aldus een bestuurslid van de afdeling Schiedam van de AbvaKabo. „Het is een schuchter begin van de gezameiijke ambtena renbonden. We zijn niet zo bedreven in actie voeren. Maar als die korting van 3.5 procent niet wordt ingetrok ken. volgen zeker nog meer acties." Vlaardingen Ook een aantal Vlaardingers zal te voet naar Den Haag gaan om daar zaterdag de gro te anti-kemwapende- monstratie bij te wonen. Ze zullen meelopen met een groep Rotterdam mers, die daartoe het ini tiatief heeft genomen. De wandelaars vertrek ken vrijdagmorgen uit de Maasstad naar Delft, waar de nacht zal wor den doorgebracht. Zater dagmorgen wordt het laatste stuk naar de resi dentie afgelegd, waar de groep zien zal aansluiten bij de grote demonstratie. De gezamenlijke^ anti kernwapen comités ver wachten dat zaterdag morgen zo'n twintig bus sen vanaf het Liesveldvi aduct zullen vertrekken om demonstranten naar Den Haa£ te brengen. Kaartjes a tien gulden zijn te koop in de Ida Maria de Raathstraat 9. De vredesdemonstratie- retourtjes kunnen ook te lefonisch worden besteld op nummer 349551. In te genstelling tot eerdere berichten in deze krant worden zaterdag geen buskaartjes in de Lijn- baanhallen verkocht. Papendrecht Een 55-jarige inwoonster van Papendrecht is gisteren op de Vondellaan in haar woonplaats beroofd van haar schoudertas. De tas werd van- haar schouder gerukt door twee jongens op de fiets. In de tas zaten 250 gulden en per soonlijke bescheiden. Uit eèn kelderbox aan de Bo terbloemstraat is voor 2.000 gulden aan gereedschappen gestolen, De deur werd met een breekijzer geforceerd. Onzekerheid blijft in Schiedam- Oost De PvdA/VVD-coalitie wei gerde gisteravond duidelijk heid te geven. Een motie van de oppositie, ingediend door Eef Colïé (CPN), werd niet eens in stemming gebracht, maar overgeheveld naar de commissie stadsvernieuwing, die op 10 november vergadert. Dit leverde overigens een stukje onzorgvuldige politiek op, oordeelde D'66-raadslid Adri Reijnhout Tot veler verbazing, ook bij de PvdA, besloot het college van Ben W enige tijd geleden de verhuisvergoeding van 4000 gulden alleen te handhaven voor mensen, die na verblijf in een wissel woning terugkeren naar hun gerenoveerde huis. Zij verhuizen eigenlijk twee keer. In die gevallen, dat men naar elders verhuist, krijgt men een gehalveerde vergoe ding, zo luidt het coilegebe- sluit. De oppositie van CDA, CPN, D'66 en PSP/PPR vindt dit volstrekt verkeerd, omdat de totale onkosten voor de be trokken bewoners toch vrijwel gelijk zijn. Eef Collé vroeg dan ook om het collegebesluit te rug te draaien. De FvdA/WD-coalitie weigerde wethouder Van Tilborg voor dit voldongen feit te plaatsen, omdat deze reeds toegezegd had op 10 november in ae commissievergadering de kwestie te bespreken. Van Til borg liet weten dat, als het col lege van B en W verkeerd ge handeld blijkt te hebben, „dit college ook de eerste zal zijn om die fout goed te maken". Toen het er dus niet naar uit zag, dat Collé zijn zin zou krij gen en dc halvering ongedaan zou worden gemaakt, drong hij erop aan om tenminste de werking van het gewraakte collegebesluit op te schorten tot 10 november.' Met een mo tie onderstreepte hij dit ver zoek. Een ordevoorstel van PvdA-fractieleider Gé Brou wer om de motie-Collé ook op die datum te behandelen, werd door de PvdA/VVD-meerder heid aangenomen. Dit wekte de verbazing van Reijnhout (D'66): „Brouwer lijkt slim, maar is het niet. In de motie wordt gevraagd het besluit van B en W op te schorten tot 10 november en de PvdA doet nu het voorstel pas op die datum te vergade ren over het opschorten tot die zelfde datum. Dit is onfatsoen lijk." Vlaardingen De WiUibror- duskerk aan het Erasmusplein in Vlaardingen is gisteren het mikpunt geworden van van dalen. Vijf ruiten werden ver nield, vermoedelijk door scho ten met een luentdrukwapen. Bovendien werden nog eens drie ruiten en twee deuren van de kerk in de Westwijk met viltstift beklad. Een reisje naar Pa rijs, vijfhonderd gulden zakgeld, wijn, parfum en bloemen stonden gisteravond om tien voor half negen klaar, toen Jenny van Ros- moolen uit Vlaardingen nietsvermoedend om een kaartje voor de Westlandbeurs kwam. Zij bleek de 30.000e bezoeker van de twin tigste Westlandbeurs in 's-Gravenzande. Sa men met haar echtge noot kreeg zij een la ding cadeau's aange boden van Miss West landbeurs Juliet Prak- tiek. „Als het zo door gaat halen we voor morgenavond de 40.000 bezoekers wel", voorspelde de organisatie vanoch tend. „De Weslland- beurs breekt dit jaar alle records. We ver wachten nog heel wat mensen vanavond met de brtiidsparenquiz van Fred Oster." ^ifsiiiiiiiiiiiiituiiiiiiiiiiiiiiiriJiiiiiiiiiiJiiuiiiiiiiiiiiiiiiJiJiiiiiiiiiiiififiiiiiiMiJJiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiJNifiiiiiitiiJiiiiiiiiiiiniiiJiiiiifiiiiiiriiiiiiiiiiiHUiiHiiirijijitimiiiJntEtiiiiiiiiiiiiiriiLs Vlaardingen De Vlaar- dingse demissionaire wet houder Cees Bot (sociaal-cul tureel werk) moest gister avond verkapte bedreigin gen aanhoren van bezoekers van buurthuis De Fijpelaar en het OJC. Zo hoog nemen die twee instellingen het plan van de gemeente op om de buurthuizen te dwingen vijftig procent winst op de baromzet te maken, welke winst vervolgens aan de ge meente moet "worden afge dragen. De vergadering van de sociaal-culturele commis sie kreeg daardoor een grim mig karakter. De kamer, waar de commis sie vergaderde, zat vol met bezoekers van De Pijpelaar en OJC. Er zaten mensen op de grond en sommigen moesten in de deuropening of op de gang blijven staan. Bijna allemaal kwamen ze om te horen wat de commis sie vond var. de nieuwe re- geiing voor de barwinsten. Vorige week was daar een extra vergadering over en Bot had er onderhand meer dan genoeg van. „Die bar winsten, daar wil ik nu niet meer over praten", zei hij, maar hij kwam er niet on deruit. Bram Vlasblom, bestuurslid van buurthuis de Pijpelaar, wilde graag weten wat Bot had gedaan met vijftienhon derd handtekeningen, waar mee de Vettenoordsepolder vorige week ageerde tegen de afdracht van de barwimt, „Die zitten in het archief", zei de demissionair wethou der luchtig. Dat schoot bij Vlasblom in het verkeerde keelgat en hij dreigde Bol, dat nij die vijftienhonderd mensen nog weieens tegen zou komen. „Met z'n allen. Dan zult u wel anders pra ten." PvdA'er Leo ten Haven be greep niets van de opwin ding bij het publiek. De me dewerkers van het buurt huis in de VOP beweren dat zij de vijftig procent bar- winst niet halen, maar Ten Have zette daar de cijfers uit een accountantsrapport te genover. Daaruit komt naar voren, dat op de barverko pen wel degelijk meer dan vijftig procent winst wordt gemaakt, in sommige geval len zelfs honderd procent of meer. Ook werkers uit ande re buurthuizen spraken hun verbazing uit over de acties van de VOP. „Ze moeten de honderd procent gemakKe- lijk halen." De medewerkers van het buurthuis wilden echter niets van die koele cijfers weten. Zij vinden dat ze 'voor de gemeente werken' als de barwinst wordt afge dragen en daar voelen ze niets voor. „U neemt onze motivatie weg", zei een van de vrijwilligers. Het is vol gens de medewerkers twij felachtig of de bar van het buurthuis wel zoveel winst zal maken als de nieuwe re geling ingaat. Bot had zo langzamerhand alle argumenten al gebruikt, hij werd er moedeloos van. „We zullen het wel oneens blijven." Hij kondigde aan dat hij de buurthuizen niet zal toestaan de maatregel te frustreren. Vlaardingen/Schiedam' Op uitdrukkelijk verzoek van een meerderheid uit de raadscommissie voor alge mene zaken zal het Vlaar dingse college van B en W brieven gaan schrijven naar gemeente- en gewestbestu- ren in de Verenigde Staten, Dat gebeurt in het kader van een campagne, die is op gezet door de vredesbewe ging. In die brieven moet duidelijk worden gemaakt, dat ook het Vlaardingse ge meentebestuur zich ernstig zorgen maakt over de bewa peningswedloop. De cam pagne, die onder het motto 'People to People Campaign' is opgezet door het IK.V„ in samenwerking met de Ame rikaanse vredesbeweging, heeft ten doel een massale transatlantische brieven stroom op gang te brengen. In Schiedam heeft de gemeen teraad met een stemverhou ding van 17 tegen 16 gister avond besloten het comité anti-kernbewapening duizend gulden subsidie te geven. De twee aanwezige PvdA-wet- hcuders, Posthoorn en Scheer- es, stemden mee met het initi atiefvoorstel van de PvdA, dat verder de steun kreeg van klein links, PvdA-wethouder Zijdeveld was afwezig. Hel CDA beleed bij monde van fractieleider Aad van Lingen zijn warme sympathie met de vredesbeweging, maar vond het niet op de weg van een ge meenteraad liggen om in we reldproblematiek te duiken. Klein links en het comité te gen de kernbewapening had den felle kritiek op B en W. die aanvankelijk geprobeerd hebben het subsidieverzoek buiten de raad te houden. In Vlaardingen had het IKV gevraagd, of het Vlaardingse gemeentebestuur wilde mee werken aan de campagne 'People tot People Campaign'. Aanvankelijk voelden B en W daar niet zo veel voor. in een ontwerp-antwoordbrief meld den burgemeester en wethou ders dat het innemen van een standpunt in internationaal verband een aangelegenheid van de rijksoverheid is, eri dat men het sturen van brieven naar diverse city of country councils daarom niet op zijn plaats achtte. Op verzoek van met name de PvdA- en de CDA-leden van de commissie voor algemene zaken wordt de ontwerp-brief gewijzigd. De meerderheid van de commissie vond gisteravond dat Vlaar dingen wel aan het initiatief zou moeten meedoen. Alleen de VVD was daartegen: die vond de hele brief onzin. In de brief aan het IKV komt tevens tot uitdrukking, dat Vlaardingen voornemens is het gemeentebestuur van Woensdrecht, dat zich verzet tegen de plaatsing van kern wapens op haar grondgebied, steun toe te zeggen in haar protest. Schiedam De groep uitkeringsge rechtigden, die giste ren de afdeling alge mene- en burgerza ken in het gemeente- lijke kantoorpand aan de 's-Gravelandseweg heeft bezet, beraadt zich op verdere ac ties. „We gaan er net zo lang mee door tot die korting van 3,5 procent op de sociale uitkeringen van tafel is", aldus de actie groep, die in Schie dam-Oost is ontstaan. Aan de bezetting van de gemeentelijke dienst- kwam na de middagpau ze een einde, 's Middags kon het publiek weer ge woon terecht voor een woonvergunning, pas poorten, rijbewijzen en uittreksels uit het ge boorteregister. Tijdens de bezetting stonden de ac tievoerders wel toe dat er aangiften van geboorten en overlijden werden ge daan. Aanvankelijk hadden de actievoeders aangekon digd de gemeentelijke dienst de hele dag lam te zullen leggen, maar na overleg met de politie werd aan het eind van de morgen besloten weer naar huis te gaan. De politie zat duidelijk in de maag met de bezet ting, Een kaderlid van de poli tie vakbond NPB vroeg de actievoerders of ze asjeblieft uit zichzelf wilden weggaan, als de politie de opdracht kreeg het gebouw te ontrui men. „We zitten allebei in hel zelfde schuitje", hield de politieman de actievoerders voor. „Ze willen jullie 3,5 procent korten op de uitkeringen,, maar datzelfde geldt voor onze salarissen. We knokken beiden voor hetzelfde.'" Ridderkerk Twee brom fietsberijders zijn met verwon dingen naar het Clara-zieken- huis overgebracht na aanrij dingen. Op het kruispunt Geerlaan-Burg. De Zeeuw straat in Ridderkerk liep een 26-jarige vrouw beenletsel op. Zowel zij als de automobilist die haar aanreed, verklaarde door groen licht te zijn gere den, De politie Verzoekt getui- fen die om 16.09 uur op dat ruispunt aanwezig waren zich met haar in verbinding te Stellen Op het kruispunt Willem straat-J. van Stolbergstraat kreeg een 52-jarige bromfiet ser geen voorrang van een au tomobilist. Hij bekwam een heupfractuur.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1