14 ROTIBDAM I Kruisinga bepleit radicale herziening geneesmiddelenwet College ziet geen redenen voor protest tegen Reforger Patrimonium kocht villa's zonder goedkeuring Buschauffeurs m de hal van Atrium: Rotterdam Opeens kwam het ervan. Na het telefoontje uit Nieuwegein, dat de col lega's daar in staking gingen. De twintig buschauffeurs uit Krimpen aan den IJssel waren niet te houden: 'Plat, die zaak bij ons'. wmmmmfmmm i Protest tegen nieuwe grens huursubsidie Congres over zelfmedicatie in Rotterdam Rotterdams Nieuwsblad dinsdag 25 oktober 1983 RZ/RV/RY/RW/RS Rotterdam De PSP-PPR is ontstemd over het feit, dat de Rotterdamse haven is gebruikt voor de aan- en afvoer van oor logstuig voor de Navo-oefening Reforger. Raadslid C. Oosierwijk spreekt over ver kwisting aan menskracht, materieel en geld en vraagt, waarom het gemeentebestuur niet beeft geprotesteerd. Het college antwoordt, dat de gemeente geen enkele rol speelt bij de militaire trans parten, geen mogelijkheden heeft om deze overslagactiviteiten te beïnvloeden, er ook geen contact is geweest tussen Navo en ge meente en er niets bekend is over even tueel vervoer van kernwapens. Rotterdam is slechts per brief door de Landmacht op de hoogte gesteld van de oe fening, waarna er overleg is geweest tussen de politie en de marechausssee over de transporten. Het college benadrukt, dat de oefening Reforger binnen Navo-verband heeft plaatsgehad. Ons land is lid van de Navo. „Gelet op het defensiebeleid van deze en vorige regeringen dat, zowel op het punt van het Navo-Iidmaatschap als op de er kenning van de noodzaak tot het houden van dit soort oefeningen, gedragen wordt door een overgrote meerderheid van de volksvertegenwoordiging, zagen en zien wij geen titel aanwezig om onzerzijds op welke wijze dan ook een standpunt publiek te ma ken", antwoordt het college de PSP-PPR letterlijk. De plannen voor een onaangekondigde 24-uursstaking kregen gisteravond in Atrium spontaan vorm. Grote verwarring bij de passagiers. De staking kwam voor velen als een grote verrassing. 'Plat, die zaak bij ons' Bergschenhoek werd schriftetijk op de hoogte gesteld Rotterdam/Bergschenhoek Patrimoniums Woning stichting te Delfshaven (PWS) heeft zonder goedkeuring van het gemeentebestuur van Bergschenhoek geld belegd in de aankoop van negen 'onverkoopbare' vrije-sectorwo ningen in deze gemeente. Bij de evenmin goedgekeurde - overname van alle rechten en verplichtingen van de geliquideerde Patrimo nium Ontwikkeling BV betaalde PWS 1.841.525 gulden voor de negen villa's. Dit geld onttrok PWS aan de alge mene bednjfsreserve, Op grond van het besluit toegelaten instellingen het 'corporatie-handboekje' van het ministerie moet een woningbouwcorporatie toestemming vragen aan het ge meentebestuur voor het beleggen van geld in onroerend goed. De negen villa's, die in opdracht van Patrimonium Ont wikkeling BV zijn gebouwd, zijn door de Rotterdamse makelaar Kolpa, een beedïgd taxateur, getaxeerd op meer dan twee ton per stuk. Volgens de geldende reglementen had PWS een aanvraag moeten indienen bij hei gemeentebestuur van Bergschen- door Kees Jonker hoek, alvorens de woningen te kopen. PWS heeft Berg schenhoek echter slechts schriftelijk medegedeeld, dat zij de negen vrije-sector woningen voor die ruim 1 8 miljoen gulden had gekocht, Bergschenhoek heeft hierop nimmer geageerd PWS werd niet op de vingers gelikt, omdat zij in strijd met het besluit toegelaten instellingen handelde In het door het accountantskantoor Moret &i Limperg goedgekeurde BV-versla^ is de verkoop aan PWS opge nomen. Het Rotterdamse accountantskantoor geeft geen commentaar op de vraag of het er al of niet van op de hoogte is geweest, dat de desbetreffende verkoop niet de benodigde instemming van het Bergsehenhoekse gemeen tebestuur had. Ontslagprocedure Het PWS-bestuur, dat tevergeefs heeft geprobeerd bij het Nederlands Christelijk Instituut voor Volkshuisvesting (NCIV) een nieuwe baan te vinden voor de nog met ont slagen ex-directeur Pieter van Gemeren, heeft een advo caat ingeschakeld om 'te onderzoeken of er gronden zijn. waarop men tot een ontslagprocedure over kan gaan'. Ingewijden vermoeden, dat de door PWS ingeschakelde advocaat moeilijkheden zal krijgen met het vinden van onstslaggronden, omdat Van Gemeren slechts zichzelf heeft bevoordeeld met goedkeuring van zijn bestuursle den. En een directeur, die overeenkomstig bestuursbeslui ten handelt, kan niet ontslagen worden door datzelfde be stuur. Solinger De gemeente Rotterdam heeft van het PWS-bestuur nog geen zoals Rotterdam het zelf noemt aanvaardbaar antwoord gehad op haar verzoek om zowel Van Gemeren als voorzitter David Soimger te ontslaan/te laten uittre den. Over Van Gemeren heeft het PWS-bestuur gemeld, dat "Van Gemeren met erkenning van zijn diensten voor de volkshuisvesting wordt ontslagen' zonder dat hij werke lijk ïs ontslagen. Het gemeentelijk verzoek om Solinger te laten uittreden is door het PwS-bestuur naast zich neergelegd. Op een tweede, extra dringend, verzoek van de gemeente Rotter dam heeft PWS tot op heden niets laten weten. Dat her haalde verzoek verstuurde de gemeente op 12 oktober. Vervolg van voorpagina In de hal van het zalencom plex Atrium viel het besluit. Het was een kwesue van kop pen tellen. Onderlinge discus sies waren niet nodig. „Dit is nog eens wat je een verras- smgsactie noemt", grinnikte er één. Iedereen was direct na afloop van de, als informatief bedoel de. vergadering in rep en roer. Verbijsterde bondsbestuurders liepen om het hardst naar de telefoon en raadpleegden col lega's De zaaleigenaar haalde de schouders op en sleepte goedmoedig een krat bier aan. Stakingsleiders gingen op in hun nieuwe rol en sloegen aanvankelijk aarzelend, later zelfverzekerd aan het regelen. Ondanks eerdere waarschu wingen van de Vervoersbond FNV 'het water droog te hou den' tol na 2 november, waren de Knmpense chauffeurs met van hun staking af te houden. Met steun van Ridderkerk zou en moest de spontane actie m Nieuwegein ondersteund wor den. „Met drie van zeven ves tigingen van West-Nederland treffen we het vervoersgebied flink." om de staking zo gladjes moge lijk te laten verlopen. Eerder die avond hadden de Krimpense chauffeurs hun collega's uit de rest van Zuid- Holland al laten weten: Wach ten haalt niets uit, wil die drie procent saiariskorting van ta fel. Of zoals één van hen het kern achtig uitdrukte: „Vroeger konden we nog zeggen, die domme Belgen. Maar nu kun nen de Belgen met recht spre ken van die domme 'Ollan- door Nico de Vries ders. We laten ons door de re gering in de luren leggen. We zullen in actie moeten komen, nu en straks." gj w< Gebeld Het betekende vannacht voor het groepje chauffeurs handen voi werk. Een honderd colle ga's werden uit bed gebeid om hun mening te peilen over de plannen. Koortsachtig sleutel den ze een draaiboek in elkaar 'Hechte vuist' Overigens waren de meningen onder de kleine honderd aan wezige chauffeurs over de te voeren acties gisteravond nog al verdeeld. Er waren er bij die meer heil zien in een stevi ge actie, die doel treft. „Als we geen hechte vuist ma ken met z'n allen, missen we de boot. We zullen de zaak re gionaal moeten aanpakken. Met steun van andere bonden, met de politie bijvoorbeeld", zo riep de delegatie uit Voorne- Putten, Voor de chauffeurs uit Spijkenisse en Oostvoorne In de vroege ochtend brachten actievoerders pen aan den IJsse!. 3n spandoek aan op het gebouw van West-Nederland in Krim- moet deze aanpak er toe leiden dat 'alles in de soep loopt'. In hun stoute dromen zien ze gevolgen van samenwerkende stakende polttie-agenten en ambtenaren al voor zich: 'geen openbaar vervoer, lange files voor oranjeknipperende stop lichten en een Spijkenisser- brug die vaker open staat dan dicht is'. „En" zo voegde één van hen en passant er aan toe: „Een bus voor de Botlektunnel en het eiland is hermetisch afge sloten." Overigens moeten de vergaderingen tussen de plaat selijke afdelingen van de bon den op Voorne-Putten nog op gang komen. Kalm aan Het paste aardig bij wat de be stuurders van de Vervoers bond FNV voor ogen stond. Nu kalm aan om na het over leg met minister Rietkerk lan delijk en gezamenlijk met ver schillende bonden aan de bak te gaan. Staken, zo werd betoogd, is niet vol te houden en zeker geen langdurige stakingen. „We hebben immers een te genstander van formaat tegen over ons. We zullen ons kapot staken. De regering heeft on danks de financiële tegenval lers heel wat meer geld dan wat er in onze stakingskassen 7lt Voor Krimpen en Ridderkerk ging dat verbaal niet op. De 'hete herfst' is in de Rotter damse randgemeenten al be gonnen. Grote sleden sturen telegram Rotterdam De vier gro te steden hebben in een expresbrief aan de vaste kamercommissie voor volkshuisvesting hun be- zorgheid uitgesproken over verlaging van de bo vengrens voor individuele huursubsidie. Die verla ging van ƒ735,- naar ƒ600.- per maand is voorgesteld door staatssecretaris Brokx. De grote steden verzoeken de kamercommissie al het mogelijk te doen om de voorgenomen maatregel niet door te laten gaan. In de brief, geschreven door de Rotterdamse wet houder dr. L.M. Linthorst, wijzen de grote steden erop, dat zo'n 15000 wo ningen buiten de huursub sidie zouden komen te val len. Het gaat hierbij vooral om grote woningen, die juist van belang zijn voor grote gezinnen met lage inkomens. Al eerder heeft de raads commissie voor stadsver nieuwing van Rotterdam een protesttelegram gezon den. Rotterdam Dr R.J.H. Krui singa, oud-directeur generaal en staatssecretaris van volks gezondheid, vindt dat de mo gelijkheden voor zelfmedicatie het kopen van geneesmid delen zonder recept van de dokter moeten worden uit gebreid, tegelijkertijd met een goede gezondheidsvoorlich ting Kruisinga zei dit vanoch tend in Rotterdam op een symposium over de toekomst van de zelfmedicatie. Zelfzorg en zelfmedicatie kun nen als aanvulling niet als vervanging van medische zorg volgens Kruisinga een grote rol spelen. Hij pleitte in dit verband voor een nieuwe, dan wel een radicaal herziene geneesmiddelenwet. Het marktaandeel van de zelfme dicatie op het totale genees- middelengebruik is in Neder land 11,8 procent, In verschil lende andere Westeuropese landen is dat twee tot drie keer zo groot. Levensstijl Kruisinga legde de nadruk op het belang van de preventieve gezondheidszorg, dat wil zeg gen het belang van de levens stijl. Wie niet gezond leeft zou meer moeten betalen voor de gezondheidszorg. Dat betekent ook herstel van de persoonlij ke verantwoordelijkheid, al dus Kruisinga. Uit de soorten huismiddelen die in de ver schillende landen het meest worden verkocht, leidde hij af dat in Frankrijk alles goed is voor de lever, in Duitsland voor de stoelgang, in Engeland voor de reumatiek en in Ne derland voor de zenuwen en pijn. „Wij Nederlanders zijn kennelijk een volk van tob- bers en pijnlijders." Drs D. Dees, lid van de Twee de Kamer (VVD), zei ook dat tal v„ n argumenten pleiten voor een verruiming van het zelfmedicatiebeleid. Hij voegde daaraan toe, dat de overheid dan voorwaarden moet schep pen voor een verantwoorde zelfzorg met geneesmiddelen. Zo zal het registratiesysteem moeten garanderen dat de middelen veilig en werkzaam zijn, zal er bij elk middel een goede bijsluiter moeten zitten en zullen artsen, apothekers en drogisten goede voorlich ting moeten geven. Stagnerende omzet De omzet in vrij verkrijgbare geneesmiddelen stagneer?, de laatste jaren: 2D0 miljoen gul den in 1979 en hetzelfde be drag in 1982. Prof.dr. R.M. La- pré, hoogleraar economie van de gezondheidszorg in Rotter dam, verwacht evenwel dat de omzet zal gaan toenemen nu voor medicijnen op recept een eigen bijdrage moet worden betaald. Zo'n verschuiving is volgens hem economisch toe te juichen, omdat het vrij bij dro gist of apotheker te verkrijgen geneesmiddel over het alge meen goedkoper is dan het uitsluitend op recept bij de apotheker verkrijgbare middel met dezelfde werking. Onder linge concurrentie tussen dro gisten op dit gebied moet vol gens Laprê echter niet worden uitgevochten op het prijzen- front, maar op het gebied van voorlichting en service aan de cliënt. Uitbreiding De voorzitter van Nefarma, de Nederlandse Associatie van de Farmaceutische Industrie, dr J. C. Sanders, betoogde dat het huidige, voornamelijk uit pijn stillers, hoestmiddelen, laxeer middelen en huidpreparaten bestaande assortiment van middelen voor zelfmedicatie, voor uitbreiding vatbaar is. Dat past volgens hem bij het streven naar meer verant woordelijkheid bij de burgers zelf, deregulering en privatise ring. Bovendien zouden de collectieve lasten erdoor om laag kunnen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 4