Gorzen gaat posten met eigen brandwacht Rampenplan verzwaart taken van brandweer mm m w- Hoorzitting plan Maassluissedij k op 3 november 'Plezierig gesprek' tussen ambtenaren en burgemeester Werk drie uur neer gelegd EOD HOARDINGS DAGBLAD SGHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT gggp demonstreren massaal demonteert wekkeren strijkijzer Dodelijk ongeval op werk Beleidscentrum in kelder ONS Stadscafé geplunderd Botsing door voorrangsfout Driemaal over kop E'WATERWEG 1 Vlaardingen - Met Ylaardingers man en macht pro j beren de medewer- kers van VTaardin- gen tegen Kernwa- pens en de plaatse- lijke afdeling van het IKV nog wat extra bussen te charteren, die zater- dag kunnen worden 1 ingezet om de grote groep Vlaardingers, die mee willen 1 doen aan de vredes- demonstratie in Den Haag, te kun- 1 nen vervoeren. 1 Nu al hebben de organisa- toren zoveel kaarten ver kocht dat er zestien bussen overvol zitten, en er is nog een klein kansje dat men nog een paar extra bussen te pakken krijgt, die kun nen worden ingezet. „Maar het is vreselijk moeilijk om nog bussen te huren; er is in vrijwel heel Nederland niks meer te krijgen", verzucht Riet Eggermont van VtK. De organisatoren bieden mensen die mee willen de monstreren de gelegen heid, voor tien gulden (kinderen: vijf gulden) mee te rijden. De kaarten s die daarvoor onder meer bij de wereldwinkel op de Hoogstraat en bij boek- p handel Den Draak ver- p kocht werden, zijn haast weggevlogen, zoveel vraag ff was er naar. „Het gaat echt geweldig: je krijgt van alle kanten re- acties van mensen die meewülen", zegt Riet. Oorspronkelijk lag in de j§ bedoeling dat bij het ver- s trek zaterdagmorgen nog §j kaarten te krijgen zouden zijn bij de Lijnbaanhallen, s maar het is niet zeker dat er dan nog ruimte in de =j bussen over Is. Om tien uur 's morgens p kunnen de deelnemers za- terdag verzamelen op het 5 Liesveld. Om half elf ver- trekt de stoet naar Den Haag. .vllllllll[IHIIIIIIUMIIIItlll|[tI)ltlll]!IlllllllUlllltlllllllll|j||||||Ill|||||||[i||||||t||||]i|||[||||||l||||||||||[|||j|||i||||j||||||||||||||||||||j|||||||||||||||||i||||||,= Vlaardingen De ambtenarenorganisaties hebben gistermorgen in een gesprek met de Vlaardingse burgemeester Fred van Lier uiteengezet, welke actieplannen men heeft voor volgende week woensdag, wanneer op de dag van het overleg tussen ambte- nareneen trales en het kabinet op de Markt een grote ambte- narendemonstratie wordt gehouden. Volgens Van Lier is het gesprek in een 'plezierige sfeer' verlo pen en zijn er wat procedure-afspraken gemaakt. Van Lier: „Ik verwacht op die dag door de actie geen grote problemen: we hebben er uiterst vriendelijk over kunnen praten." Op eventuele acties na 2 november is in het gesprek nauwelijks ingegaan. De burgemeester wacht wat dat betreft de ontwikke lingen ook maar af. Deze week hebben de ambtenarenbonden al met hun leden afgesproken, dat Vlaardingen bij eventuele ver volgacties een speerpunt-functie zal krijgen. Als het overleg met de regering op niets uitloopt zal het Vlaar dingse stadhuis op een of meerdere dagen door actievoerende ambtenaren worden gesloten, zo werd dinsdag voorspeld. PTT Maassluis vertikt het even Zottin fjpf - De slakende PTT'ers in Maassluis stemden vanmorgen massaal vóór een demonstratieve optocht op 2 november. Maassluis De Explosieven Opruimingsdienst moest er van nacht aan te pas komen om een verdacht pakketje van 40 bij 40 centimeter, dat na een anonieme melding was aangetrof fen voor de ingang van het Maassluïsse stadhuis, onschade lijk te maken. Röntgenfoto's wezen uit dat zich in het pakje, dat tikkende geluiden produceerde, in elk geval een wekker, een strijkijzer en de nodige bedrading bevond, maar explo- sieven konden op die foto niet worden gezien. Daarom hebben de EOD'ers het pakje in de vroege ochtend uren door middel van een koelwaterapparaat vanaf grote af stand opengespoten. Pas toen bleek dat het om een nep-bom ging. Wie de nepbom heeft geplaatst is niet duidelijk. Wel stond op het pakketje geschreven: „Dit is onze bijdrage voor de 3,5%-regeling." Schiedam De 54-jarige Th. F. van Loosbroek uit Schiedam is om het leven ge komen door een ongeval tij dens takelwerkzaamheden bij een zandstraalbedrijf in de Eemhaven in Rotterdam. De top van de kabel van de kraan brak, waardoor de giek viel en op het slachtoffer terecht kwam. Maassluis De beamb ten op het hoofdpostkan toor in de Maassluisse Koningshoek hebben van morgen drie uur lang het werk neergelegd. Op een vergadering werden plan nen gemaakt voor een de monstratieve optocht op 2 november, terwijl de sta pels post onaangeroerd bleven. Om negen uur werd het werk hervat. „De 3,5 procent van tafel", zo omschreef Rob Am- merlaan van het actieco mité het doel van de sta king kort en bondig. Om zes uur vanochtend be gonnen de 55 PTT'ers op het Maassluisse hoofdkantoor niet zoals gebruikelijk de post te sorteren, maar kwamen ze bij elkaar in de kantine voor een actievergadering. De postbe- stellers bleven binnen. Op bij kantoren werden de poststuk ken 'vastgehouden' tot negen uur. „Iedereen doet mee", zei Ammeriaan tevreden. Tot de actie was dinsdag op een ver gadering van het georgani seerd personeel besloten. Al het werk begon vandaag drie uur later dan gewoonlijk. Voorzitter Coen van Dijk van het actiecomité sprak van een geslaagde actie. „We zullen "wel wangedrag van het pu bliek krijgen, maar die komen we zoveel mogelijk tegemoet", aldus Van Dijk. „Je hebt hier nou eenmaal niet de post van Lubbers en Rietkerk", hield hij de stakende postbeambten voor. „Dan loop je drie dagen om het huis heen voor je een keer een brief in de bus gooit. Nu hebben we natuurlijk de kans dat we collega-ambtena ren treffen met de actie." Woensdag gaan de PTT'ers een demonstratieve optocht door Maassluis. Of dat samen met de andere ambtenaren zal gebeuren wist het actiecomité nog niet te vertellen. Vanmid dag zou het comité weer bij eenkomen om de gebeurtenis sen van de dag te bespreken. Van Dijk: „Alles is tot in de puntjes geregeld, daar staan wij garant voor. Na de tweede bestelling komen we hier weer bij elkaar om te praten." DONDERDAG 27 OKTOBER 1933 Loco-burgemeester Scheeres (midden) bij één van de vele branden van de laatste tijd. Links brandweercommandant Metaal, rechts waarnemend commissaris van politie Van den Hengel. Schiedam In folders, die vanochtend huis-aan- huis in de Gorzen en. daarbuiten zijn verspreid, roept de bewonersvereni ging Schiedam-Zuid vrij willigers op om een eind te maken aan de brand stichting in oude sloop- panden. Men wil in de wijk gaan posten, in de hoop dat brandstichters hierdoor afgeschrikt wor den. „Er moet een eind gemaakt worden aan al die branden. Er mogen geen slachtoffers vallen", aldus het bestuur van Schiedam-Zuid. Vanavond om half zeven is er een bijeenkomst in het lokaal van de bewonersvereniging in de Zwartewaalsestraat 16, Een •ieder, die wil assisteren bij deze 'brandwacht' van wijkbe woners, is daar welkom. „Maar weet wel, als u mee doet, dat het absoluut niet de bedoeling is om eigen rechter te gaan spelen'waarschuwt het bestuur van de bewoners vereniging. Men wil absoluut voorkomen, dat de brand wacht het karakter van een knokploeg krijgt. Het is echter vooral om die re den, dat drie fractieleiders uit de gemeenteraad, Gé Brouwer (PvdA), Gerard Verhulsdonk (WD) en Adri Reijnhout (D'66), niet warm lopen voor het initiatief van de bewoners vereniging. Zij zien veel ha ken en ogen aan het voorstel. Om dezelfde reden hebben B en W zich ervan onthouden gisteravond aanwezig te zijn bij de bestuursvergadering. Waarnemend commissaris van politie Piet van den Hengel is evenmin gelukkig met het ini tiatief in Schiedam-Zuid. „De opsporing van de daders en de veiligheid van de bevolking is primair een politietaak", zei hij vanmorgen. Van den Hengel noemde het een goed recht van burgers om hun eigendommen te bewa ken. Maar bij de brandstich tingen van de laatste tijd ging het om onbewoonde slooppan- den. Van den Hengel voelt er niets voor, dat bewoners zich in een brandwacht verenigen en door de wijk gaan zwerven. Over het onderzoek naar de reeks van brandstichtingen zegt Van den Hengel, dat dat op de goede weg is. De politie verwacht zeer snel tot arresta ties over te kunnen gaan. In het belang van het onderzoek wil de hoofdinspecteur voorlo pig echter geen vragen beant woorden. Ook binnen het college van B en W van Schiedam is met on gerustheid gesproken over de veie branden, die de laatste tijd in leegstaande panden in de stad uitbreken. Loco-burge meester Rei nier Scheeres: „Het is duidelijk dat wij ook denken 'tan brandstichting, want leegstaande huizen gaan meestal niet uit zichzelf in vlammen op. Wat alleen vol strekt niet duidelijk is, is of het gaat om een georganiseer de actie of om pure baldadig heid," aldus Scheeres. „Ik vind dat je niet meteen mag spreken van een pyro maan die bezig is. Dan denk je toch aan iemand met geestelij ke problemen. Daar zijn geen aanwijzingen voor. Ik ben al lang blij, dat de branden ver spreid door de stad voorko men. Anders zou men geneigd zijn te denken, dat de branden tegen een bepaalde bevol kingsgroep gericht zijn", aldus Scheeres, die vreest dat het probleem een beetje inherent is aan de stadsvernieuwing. Vlaardingen De voorzitter van de afdeling rechtspraak van de Raad van State heeft voor volgende week donder dag, 3 november, een hoorzit ting uitgeschreven in verband met het omstreden bouwplan op de hoek van de Markt en de Maassluissedijk. Omwonen den hebben schorsing van de bouw aangevraagd, in afwach ting van de behandeling van het bezwaar, dat bij de Raad van State is ingediend. De Raad van State moet over enige tijd beslissen of het voor malige college van B en W te recht een bouwvergunning heeft afgegeven. Zoals bekend zijn de perikelen rond het bouwplan, en vooral de weer stand die dat in de gemeente raad heeft opgeroepen, aanlei ding geweest voor het uiteen vallen van de Vlaardingse coa litie en het wegsturen van de wethouders. Van de voorlopige uitspraak van de voorzitter van de afde ling rechtspraak van de Raad van State zal afhangen, hoe het verder zal gaan met het bouwplan. Het college van B en W, dat de lopende zaken nog steeds waarneemt, heeft besloten om de voorbereidin gen voor de bouw gewoon door te laten gaan. Zo is afge sproken dat de gemeenteraad in de decembervergadering het voorstel zal krijgen om tot uitgifte van de grond in erf pacht over te gaan en om de nodige financiële middelen ter beschikking te stellen. Een woordvoerder op het stad huis: „Die voorstellen zijn lo gisch, gezien de nog steeds ge handhaafde opstelling van het college dat de bouw moet doorgaan. Als de Raad van State schorsing van het bouw plan zou gelasten, dan zouden die voorstellen eventueel als nog van de agenda kunnen worden gehaald." 'niiiiiiiiiiiiiriimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiFiiiiiiiiinmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMimiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiniiiiiiimiMa^ Schiedam „Het is met een rampenplan precies hetzelfde als met een brandverze kering: je hoopt dat je het nooit nodig hebt." Dat zei ambtenaar Jan Brouwer bij de presentatie van het Schiedamse rampen plan. Schiedam is verplicht voor het eind van dit jaar zo'n plan te hebben. Daarin staat hoe gehandeld moet worden als zich in vredestijd een ramp voordoet. Loco-burge meester Reinier Scheeres omschreef het als een verza meling procedures en afspra ken. „Alles wat je tevoren kunt vastleggen, moet je vastleg gen", lichtte hij toe. In het plan staan alle taken en ver antwoordelijkheden van de instanties vermeld zodat vol gens loco-burgemeester Scheeres „daarover geen touwtrekkerij kan ontstaan." Het plan is overigens in oor logstijd niet van toepassing. Het rampenplan, is gemaakt aan de hand van een model, dat geldt voor de hele pro vincie Zuid-Holland. Het is gemaakt om een zo groot mogelijke uniformiteit te krijgen in de rampenbestrij ding, Schiedam had al een vredesrampenregeling; maar die was volgens Scheeres niet zo uitgebreid als het nieuwe plan. Om vertrouwd te raken met het rampenplan wordt er binnen afzienbare tijd mee geoefend. Nu zetelt de leiding bij een ramp op de zesde etage van het stadskantoor, in de toe komst wordt die onderge bracht in de kelder van de Openbare Nutsbedrijven. Loco-burgemeester Scheeres: „Als de stroom uitvalt ver slechteren de werkomstan- l{iiiiiii(iiiiHiiiii!niiuiiitiiiiiiiiiuimiiijiiuiiiiiii»iiiiiniiiiiiiiiiiiiiiii!imiiHiiiiiiiiiH!iJiiiiiiiiiiHiiiiiiuniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinifiiiiiiitiiiii!iiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiii]inniiiiii digheden in het stadskantoor aanmerkelijk. De aircondi tioning valt weg, er kunnen geen ramen open en de liften werken niet meer. Boven dien is het 's nachts niet be mand", zo zei hij. De ONS zijn volgens hem makkelijker bereikbaar. Er is dag en nacht iemand aan wezig en de gemeente kan er eenvoudig inbreken op de cai. Daar komt nog bij, aldus Scheeres, dat de ONS altijd voorbereid is op netelige si tuaties. Voor het inrichten van het nieuwe beleidscen trum is zeventienduizend gulden uitgetrokken. Het nieuwe rampenplan be tekent een verzwaring van de taken van de brandweer. in de praktijk niet veel mer ken van de invoering van het plan. Op pagina 17 van de stadsgids staat nu al ver meld hoe te handelen bij een dreigende ramp. Die pagina wordt bij de volgende uitga ve aangepast. De staf moet een cursus ram penbestrijding volgen. De brandweer krijgt echter geen nieuw materieel of extra mensen. De Schiedamse bevolking zal iiuiiiiiuinitiiitttiiiiiiiiiiiiiiuiuiiiiiiiiiiuuiiHiiiiuiiituiiijnininiiniiiitiiiiuiiiiiiiiiiiniiiiiiuiiiititiiiiiitiJiiiiiiiiiiiritiitiiiiiimiiiiiiiftiuiiiiitiitiiJiiiiiHiiiiiiiiiiitiJiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Op de gemeen telijke voorlichtingspagina zal in de toekomst herhaal delijk aandacht aan het plan worden besteed. Schiedam In het Stadscafé in aanbouw, het achterste deel van het Proveniersbuis, is voor achtduizend gulden aan bouwmaterialen en gereed schap gestolen. De entreedeur werd met geweld geforceerd. Ambtenaren en politici volgen met belangstelling elke activi teit rond het Stadscafé Prove niershuis, omdat het etablisse ment van de Rotterdamse ho reca-ondernemer Emans nog wei eens een belangrijke rol zal kunnen gaan spelen in de gemeentelijke beleidsvoering. Men ziet hierin een geschikte uitwijkplck na vergaderingen. Schiedam Door een voor rangsfout botsten gistermiddag twee personenwagens op de kruising van de Ringerstraat en de Van Heekstraat. Beide auto's werden totaal vernield. Een van de bestuurders liep een diepe scheur aan het rech ter oor en een vleeswond aan de rechterknie op. De Schie dammer, die had gedronken, werd in het Sehielandzieken- huis behandeld. De bestuurder van de andere wagen kwam met de schrik vrij. Schiedam Op de kruising van de Vlaardingerstraat en de Vellevest is vannacht een onbekende automobilist met zijn personenwagen drie maal over de kop geslagen. De automobilist, die van de Kethelstraat de Vellevest op wilde rijden, schampte eerst een muur. waarna de auto kantelde en vervolgens drie maal over de kop ging. Toen de politie arriveerde was de bestuurder verdwenen. Aan de hand van het kente ken zal de politie de onbeken de proberen te achterhalen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1