Jongeren bekennen brandstichtingen Rondvaartboot hoeft plan WV niet te doorkruisen 'Fietspad zal vogels verjagen' Laatste sleutels Aankomst Sint op 19 november VLAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSCHE UÏBANÏ NIEUWE WATERWEG COURANT Politie verwacht nog meer aanhoudingen Snel ontkent voor randweg Zuid te zijn Enquête scholieren in Van Hogendorplaan Speelzalen niet aan onderwijs koppelen Schoenen aan de haal B en W tegen inkrimping ziekenhuis Lokaal en Atlantic uit de lucht Man bedrogen via de giro Vrolijk en Carolina kunnen naast elkaar liggen Aangereden kalf afgemaakt VRIJDAG 28 OKTOBER 1983 Schiedam Vijf jonge ren in de leeftijd van 17 tot 22 jaar hebben zes brandstichtingen in Schiedam in de afgelo pen twee maanden be kend. Na de reeks van brandstichtingen van de afgelopen weken ar resteerde de Schiedam- se politie gisteren vier verdachten, vannacht kwam er daar nog een bij. De politie verwacht nog meer arrestaties. Er zijn in Schiedam wel meer dan zes brandstichtingen op te lossen over de laatste twee maanden. Het onderzoek is nog in volle gang. De vijf, die nu vastzitten zijn, zegt hoofd inspecteur Jan van Hof, be kenden van elkaar. De vijf 'pyromanen' werkten echter niet steeds samen. Het is nog niet duidelijk of de vijf nog binnen enkele dagen zullen worden voorgeleid aan de officier van justitie. Daar over wordt nog overlegd met de officier van justitie. Als het tot voorleiding komt, zal dat waarschijnlijk maandag gebeuren. De politie hoopt eind volgende week een overzicht te hebben van alle brandstichtingen in de afge lopen twee maanden. Brandwacht In Schiedam-Zuid, waar de bewonersvereniging een brandwacht wilde oprichten om de brandstichters af te schrikken, haalde men opge lucht adem toen de arresta ties bekend werden gemaakt Desondanks heeft de vereni ging de bijeenkomst van gis teravond, waarover de werk wijze van zo'n wachtploeg bestaande uit burgers zou worden besproken, niet afge last Slechts een handjevol bewo ners had gehoor gegeven aan de oproep om tot de instel ling van een brandwacht over te gaan. Opbouwwerker Armand van Puyvelde noemde die geringe belang stelling teleurstellend. Men besloot om voorlopig af te zien. van het instellen van een uit wijkbewoners be staande brandwacht. 2«niiiiiiiiiimmmiMiimiiHL Schiedam CDA- raadslid Luud Snel ontkent voorstan der te zijn van aan leg van de gevrees de Zuidelijke Randweg, Die in druk had hij ge wekt in een schrij ven aan B en W. Als eigenaar van drukkerij Snel, sinds kort geves tigd onder in de Grensflat, had hij samen met H. Makkinga van het bedrijf Auto-Ga rant een brief ge schreven over de moeilijke bereik baarheid van het industriegebied Nieuw-Mathenesse. Nu de Rotterdam- sedijk gedeeltelijk afgesloten is, moet het verkeer er via andere routes ko men. Met de platte grond voor zich uitgevouwd heb ben Snel en Mak kinga namens an dere ondernemers in Nieuw-Mathe- nesse suggesties ge daan, di? voor een deel door de ge meente gehono reerd werden. Snel prijst wethouder Van Tilborg in dit verband wegens diens 'kwieke op treden': in één dag tijd kregen de on dernemers hun zin. Snel en Makkinga noemden als alter natieve route ook het tracé Vlaardin- gen-Oost, Juliana- laan, Westfranke- iandsedijk en Ha- vendijk. In zijn hoedanigheid van CDA-raadslid zegt Snel nu niet be doeld te hebben deze route te inten siveren, waardoor immers in de prak tijk reeds een 'randweg' zou ont staan. Schiedam- Zuid verzet zich te gen een dergelijke snelle en drukke verkeersroute. Als ondernemer zag Snel het tracé ech ter als een logische oplossing. .-jiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiifiiiiiiiiitïiiiiiuiiiiiiiiiiiiiimiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiHimimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinn: Minder klanten door 'verkeersplan' Lex van der Jagt rondt het complex-Taanstraat af. Schiedam De stichting Het Zuidhollands Landschap heeft in een reactie op het concept- fietspadenplan van Rijnmond bezwaar gemaakt tegen de aanleg van een fietspad, dat de Oost- vecnseweg moet verbinden met Harreweg, Groeneweg en Schieweg. Het pad, zoals dat op de plankaarten staat getekend, loopt dwars door een gebied waar weidevogels huizen. Ingenieur J. Goudswaard, voorzitter van de planologische commissie van de stichting, vraagt Rijnmond in een brief het tracé een stukje in zuidelijke richting te verplaatsen. Daarmee zou de rust voor de vogels gewaar borgd zijn. De stichting heeft er al eerder op ge wezen dat een fietspad door het broedgebied de vogels zal wegjagen. Tot nu toe heeft Rijnmond daarin geen aanleiding gezien de plannen te veranderen. Vlaardingen Bij de huis vesting van speelzalen wil het gemeentebestuur geen verdeling maken over het openbaar en het katholieke of protestants-christelijke onderwijs. De raadscommis sie voor onderwijs is ak koord gegaan met een voor stel in die richting van B en W. Het huisvestingsbeleid met betrekking tot het peu- terspeelzaalwerk moet niet gekoppeld worden aan het onderwijs in die zin dat er rekening wordt gehouden met openbare en bijzondere peuterspeelzalen. Het bestuur van de vereni ging voor openbaar onder wijs had onlangs op zo'n verdeling aangedrongen. Het openbaar onderwijs had gewezen op het feit, aat er in de toekomst meerdere aanvragen kunnen komen om in leegstaande schoollo kalen een speelzaal te mo gen vestigen. In dat geval zou er van eerlijk verdelen sprake moeten zijn, aldus de vereniging. Omdat al een peuterspeelzaal gevestigd is in een protestants-christelij ke school, zou de volgende aanvraag gehonoreerd moe ten worden door een lokaal in een openbare school aan te bieden. Vlaardingen Sportschoenen van een zeer duur merk en een aantal andere winkelgoe deren zijn verdwenen uit een schoenenzaak aan het Lies veld. De inbrekers verbraken een ruit om binnen te kunnen dringen. Ook een telmachine, een rekenmachine en wat kleingeld werden buitge maakt. Uit een kelderbox in een flat gebouw aan de Van Hoorn- beekstraat zijn wee bromfiets helmen ter waarde van 250 gulden verdwenen. Vermoede lijk is de kelderbox geopend door gebruik te maken van een valse sleutel. Schiedam Burgemeester en wethouders van Schiedam zijn te gen een verdere inkrimping van het Schïelandziekenhuïs. Volgens het onlangs gepubliceerde voorontwerp advies zieken huissituatie Rijnmond, dat is uitgebracht door de provincie Zuid- Holland zouden er in de toekomst nog eens 111 bedden moeten verdwijnen. Door de fusie tussen Nolet- en Gemeenteziekenhuis tot Schielandziekenhuis is het beddenbestand al verminderd van 558 tot 461. Volgens B en W brengt de nu weer voorgestelde beddenreductie de medische zorgverlening in Schiedam in gevaar. In een brief aan gedeputeerde staten wijst het college op de vergrijzing van de Schiedams bevolking en de grote wissel die dat trekt op de gezondheidsvoorzieningen. Maassluis Rijnmondgecom mitteerde Lex van der Jagt, die volkshuisvesting in zijn politieke portefeuille heeft, zorgde er deze week voor dat het laatste groepje nieuwe be woners van de Taanstraat hun eveneens nieuwe huizen in konden. Hij reikte de laatste acht sleutels uit en dat was re den tot een feestje bij de Alge mene Woningstichting Maas sluis, die daarvoor helemaal bijeenkwam in de Ricjderhof. De léatste sleutels? Het leek de woningcorporatie een aardig idee de afronding van het hele bouwproject te vieren, omdat ook het allereerste begin er van de eerste paal met een hapje en drankje luister bijgezet was. Dat gebeurde op 22 december 1982. Vlaardingen Veruit de meeste bezoekers van het winkelcentrum aan de Van Hogendorplaan zijn af komstig uit de omliggende wijken Babberspolder en Vlaardingerambacht. Slechts tien procent van de bezoekers komt uit Holy en slechts vijf procent uit de de Westwijk of Vlaardingen-Centrum. Volgens de verwachting van de winkeliers zou het verkeers circulatieplan (VCP) het aantal bezoekers uit Holy verminderen. De winkeliers van de Van Hogendor plaan ervaren het VCP als bedreigend. Uit tellingen van de leerlingen is gebleken dat wekelijks 20.000 bezoekers naar het win kelcentrum komen. „Dat is volgens de gegevens van het CIMK wat krap", vertelt John Quik. „Mochten door het ver keerscirculatieplan de bezoe kers uit Holy wegvallen, dan kan dat nog wel eens gevolgen hebben voor het winkelbe stand." Dat zijn de meest opzienbaren de conclusie van een enquête, die leerlingen van de tweede klas van de Middelbare Detail handelsschool Benedenmaas uit Vlaardingen hebben ge houden. Zij ondervroegen tus sen 15 en 21 september 1500 klanten als onderdeel van hun studie. De uitslag van de en quête is doorgespeeld aan de Centraal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (CIMK), die op haar beurt de gegevens weer doorgeeft aan de winkeliersvereniging. Verder is gebleken, dat de be zoekers zich er over het alge meen storen dat de sluittijden van de winkels op maandag en dinsdag nogal verschillen, „De consument moet op maandag en dinsdag altijd maar afwach ten of een winkel aan de Van Hogendorplaan geopend is", licht de begeleider van het project, docent John Quik toe. Voorts is gebleken, dat de helft van het aantal bezoekers van hei winkelcentrum ouder dan 36 jaar is. Er wordt dan ook de vraag gesteld of men geen jonger publiek moet trek ken, omdat de omliggende wij ken vergrijzen. Volgens aajunct-directeur Va der is de enquête een eenmalig project en kan het als een ver vanging van een korte stage periode worden gezien. Boven dien is het een manier voor de docenten, die gedeeltelijk uit het bedrijfsleven komen, om 'feeling met de praktijk te houden'. Schiedam De Schiedamse politie heeft gistermiddag sa men met de radiocontrole- dienst twee illegale radiosta tions uit de lucht geplukt. In een huis aan de Bernhard IJzerdraadsingel werd voor zesduizend gulden apparatuur van Radio Atlantic in beslag genomen. Radio Lokaal, dat uitzendingen verzorgde vanuit een huis aan Goeman Borgesi- usstraat, onderging hetzelfde lot. Van dat station werd voor drieduizend gulden aan appa ratuur in beslag genomen. Bei de stations zijn al vaker uit de lucht gehaald. Vlaardingen Er is waarschijnlijk heel wat bonje ontslaan in een Vlaardings gezin, waar van de vrouw onlangs bij de politie aangifte had gedaan van diefstal van een aantal girobe taalkaarten. Uit onder zoek door de recherche is vast komen te staan, dat de 20-jarige vrouw die kaarten zelf en buiten medeweten van haar man om had verzilverd. De politie heeft nu pro ces-verbaal opgemaakt wegens het doen van een valse aangifte. Hij komt weer... Waterweg In de Water weggemeenten Schiedam, Vlaardingen en Maassluis wordt nu al volop ge werkt aan de ontvangst ven Sint Nicolaas. Traditiegetrouw zal Sinter klaas in Vlaardingen aanko men op de dag na de begro tingsdebatten m de gemeente raad. Zaterdagmorgen 19 no vember vaart de Goedheilig man in de vroege ochtenduren de haven van Vlaardingen Schiedam De rondvaart boot, waarvoor de Zwijn- drechtse rederij Carolina vergunning heeft gekregen van de gemeente Schie dam, hoeft geen lig-in-de- weg te zijn voor de plan nen van de VVV, de Sche- veningse reder Jacques Vrolijk en horeca-ondeme- mer Hans Visser. Bij de gemeente Schiedam bestaat de indruk, dat Caroli na op een heel andere doel groep mikt. Men heeft een vergunning verstrekt in de verwachting, dat Carolina grote gezelschappen mensen op aanvraag meeneemt voor rondvaarten naar de Bies- boseh of naar de Noordzee. Men moet hier denken aan bedrijfsgezelschappen. Met haar rondvaartboot zal Caro lina gaan afmeren aan het Hoofd, waar een. aanlegstei ger is gehuurd. Die plannen hebben vclgens Jan van den Hof, ambtenaar op de afdeling algemene za ken, niets te maken met de ideeën, zoals die ontwikkeld zijn door Vrolijk, Visser en de VVV. Het gaat hier meer om een toeristisch object, waarbij het de bedoeling is dat dagjesmensen een aardig programma krijgen aangebo den. Men komt bijvoorbeeld per reisbus aan, consumeert wat in De Stuurhut van Hans Visser op de Maasbou levard en maakt dan een klein vaartochtje, waarna de busreis verder gaat. Volgens Van den Hof is de Scheve- ningse reder in dit opzicht nog vrij in zijn doen en laten, ondanks de vergunning aan Carolina. Rondvaarten door de Schie damse grachten zitten er vooralsnog niet in. Er zijn te veel problemen met alle bruggen en sluizen. Ook Ca rolina voelt er niets voor zich hieraan te wagen. De boot, die men gaat gebrui ken, is veertig meter lang en kan de bochten in de Schie damse havens nauwelijks ne men. Particuliere rondvaarten voor dagjestoerisme ziet de Zwijndrechtse rederij niet zitten, meent Van den Hof, omdat men niet tegen de Spido op kan en wil concur reren, De Spido is in Rotter dam een gevestigde naam en een bedrijf met vele duizen den klanten. binnen. Het evenement wordt weer begeleid door de Fico. Na de 'landing' van de Sint en zijn gevolg wordt een korte rijtoer in de richting van het stadhuis gehouden, waar de bisschop wordt toegesproken door burgemeester Fred van Lier. Het zal sinds de benoe ming van Van Lier als burge meester van Vlaardingen de tweede keer zijn, dat hij de Sint officieel mag ontvangen. Na de toespraken op het bal kon van hel stadhuis wordt weer de traditionele rondrit door de stad gehouden. Hoe het programma er verder uit ziet is nog niet bekend: de Fico is nog met de organisatie bezig. Sint zet dezelfde dag rond half twee voet aan wal in Schie dam. De kerkelijk vorst arri- veert in de buurt van het Zak kendragershuisje en begeeft zich via de Hoogstraat naar het stadhuis. Vervolgens maakt hij, als dat verkeers technisch mogelijk is, een rondrit door het centrum van de stad. In Maassluis arriveert de goed heiligman per stoomboot aan de Govert van Wijnkade, ter hoogte van de Keuchenius- straat. Daarna volgt de tradi tionele intocht. Vlaardingen Een loslopend kalf op de Maassluissedijk is de afgelopen nacht door een botsing met een auto zo ernstig verwond, dat het moest wor den afgemaakt. Het jonge beest was uit een weiland ontsnapt en kwam na een korte wandeling op de rij baan terecht, in de buurt van industriegebied de Vergulde Hand. Het kalf werd om één uur 's nachts op de Maassluis sedijk aangereden door een personenauto, die slechts licht beschadigd werd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1