ROTTERDAMS NIEÜWSBLAO 'We kunnen het in China wel vergeten m Rotterdammers lopen naar de vredesmars lp Ook acties op begraafplaats Crooswijk VAN DE STRO 'Dictaat van Rietkerk pikken we niet' Peper in Hongkong over levering duikboten aan Taiwan: Hongkong Burgemeester Peper van Botterdam zal bij terugkeer in Nederland van zijn bezoek aan de Volksrepubliek China de regering op de hoogte stellen van de bezwaren van dat land tegen wéér een levering van duikboten aan Taiwan. ,',Ik kan mij niet voorstellen dat Nederland een korte termijn-politiek voert, waardoor de banden met China worden verbroken", zei Peper tijdens een tussenstop in Hong kong. Wh m i ifiil Voorarrest bankier verlengd Geringe belangstelling 'Vernieuwend Ondernemen' Ridderkerkse ambtenaren: De 'valse en voze bekoring' van de Zandstraat 4- Twee petten Dode en gewonde door aanrijding RE, wmmmm ZATERDAG 29 OKTOBER 1983 gend genoeg, maar er is ook economisch geen enkel argu ment, zegt hij, om op de inge slagen weg voort te gaan. „Dat is echt korte termijn-politiek, „In China is mij duidelijk te verstaan gegeven, als mens en als burgemeester van Rotter dam dat een speciale band on derhoudt met Sjanghai, dat Nederland pas de grote kans krijgt als de duikboten-affaire is afgewikkeld. Als er nu ver volgopdrachten voor oorlogs- materieel voor Taiwan komen, Jtwnnen Nederlandse bedrijven het in China wel vergeten. Op 'dit moment is het nog steeds zo, heb ik van topmensen in Hongkong begrepen, dat als andere landen een zelfde aan- 'Bod doen aan China als Neder land dat dan die opdracht ze ker naar het andere land —gaat". Volgens de Rotterdamse bur gemeester maakt China geen enkel bezwaaf tegen economi sche banden tussen ons land en het vroegere Formosa. „Maar hier ^gaat het om oor logstuig dat ooit tegen China gebruikt zou kunnen worden. Dat Taiwan met een grote bui- *dei geld door Europa trekt en bij de meeste regeringen 'neen' krijgt, is veelzeggend". "Zelfs indien economische ^overwegingen weer een rol -zou spelen bij de beslissing om ;al dan niet aan Taiwan te le veren, moet zo'n besluit ook in "het voordeel van China uitval len, meent Peper. „Omdat sinds een jaar of twee, drie heel duidelijk is geworden dat China een open deur-politiek voért die erop neerkomt dat men op basis van zelfvertrou wen bedrijven uitnodigt om met Chinezen samen projecten op te zetten. Japanners, Fran sen, Duitsers en Amerikanen hebben dat heel goed begre pen. Japan alleen al verhan delt jaarlijks tien miljard dol lar met China dat door grote exportinsppaning veel buiten lands geld heeft verzameld waarvoor men techniek in koopt". Op zichzelf is een politiek ar gument voor Peper al overtui- door Koos de Gast in Hongkong als je ziet wat landen doen die het vertrouwen van China hebben gewonnen. Die doen dat niet voor niets. China ïs een uitstekende betaler. Ons land zou zich ook moeten rea liseren dat er een aantal Ne derlandse multinationals bezig is om op een rustige manier de Chinese markt te bewerken. En ze zijn daar zeer optimis tisch over, heb ik hier in Hongkong gehoord", aldus Pe per. Aft.. m Rotterdam De raadkamer van de Rotterdamse rechtbank heeft het voormalige hoofd (59) van de effectenafdeling van Slavenburg's Bank, die vorige week maandag werd gearresteerd, dertig dagen ge vangenhouding opgelegd. Dit gebeurde op verzoek van justi tie, die de inwoner van Krim pen aan den IJssel nog verder wil laten verhoren door het speciale rechercheteam, pe verdachte, die al ruim een jaar weg is bij de bank, werkte op het gebied van effecten vroeger intensief samen met de voormalige president-direc teur mr. Piet Slavenburg, bij voorbeeld ten aanzien van de koersen. Totnutoe waren de effectenza ken van de bank nauwelijks onderzocht. Vooral echter de rol van de Zwitserse vestiging van Slavenburg bij zwart-geld- praktijken is de laatste weken centraal komen te staan in het recherche-onderzoek. Bij Sla- Venburg was het normaal, dat cliënten zwart geld in Zürich belegden in de vorm van ef fecten. Het feit, dat de voormalige ef fectenman al meer dan twee weken vastzit, ïs overigens op merkelijk. Bijna alle overige twintig verdachten in de Sla venburg-zaak stonden na vier dagen weer op straat. De al eerder gearresteerde broer van mr. Piet, Ruud Sla venburg, die binnen de raad van bestuur was belast met de binnenlandse kredietverle ning, is gisteren opnieuw ver hoord door het recherchteam. Rotterdam Nu het merendeel van de ambtenaren heel duidelijk maakt, dat de plannen van de regering om 3'/2 procent te Korten op de salarissen onzalig zijn, kom je toch zo af en toe de gekste dingen te gen. De politie, die meestal orde-handha vend optreedt bij acties is nu zelf in actïe gekomen. PTT-mensen die opeens uitroe pen stipt te gaan werken, chauffeurs die zonder zich druk te maken precies vol gens de regels werken, en zo zijn er meer voorbeelden op te noemen. De Abva/Kabo werkt in dit geval coördi nerend. En werkt de plannen uit van de mensen die uiteindelijk actie moeten voe ren. Deze ambtenarenbond onderhoudt ook de contacten met de mensen, en pro beert zo opvallend mogelijk naar buiten te treden. En iedere dag weer een stuntje, dst de aandacht op de problemen vestigt. Zo ook gisteren, toen men op het idee kwam om ook de werklui op de begraafplaats Croos wijk de kans te geven hun grieven te ui ten. En dan wordt het ineens even heel anders. Dan komen gevoelens naar boven en reageert men nogal eens erg veront waardigd. Gisteren tussen de middag werd de statige door Martijn Verwaaijen ingang van de begraafplaats ineens opge sierd door borden. Die heel duidelijk lie ten lezen, dat ook deze ambtenaren (graf delvers, steenhouwers en doodgravers zo als de werklieden het zelf noemen) het niet eens zijn met de plannen uit Den Haag. 'Wij vragen voor deze actie begrip' was uiteindelijk het bord dat het meest in het oog viel. Begrip, dat door veel mensen wel degelijk werd opgebracht Maar niet door iedereen. Want toen rond half één een stoet de poorten binnenreed, was met name de begrafenis-ondernemer ziedend. En dan niet eens zozeer over de borden, maar meer over de fotografen die zich hadden verzameld, „Wij zetten deze kleine actie op maar wel zonder dat de mensen er last van heb ben", verklaart één van de mensen. „Daarom ook hebben we geen massale bij eenkomst gepland. Het werk moet ge woon doorgaan. Oorspronkelijk waren er plannen om ook de mensen van het cre matorium hier te laten komen. Maar dat kan niet, dan hebben de mensen er toch last van." In alle rust werd dus slechts heel even ac tie gevoerd. Op redelijk nette wijze, al wa ren de meningen verdeeld. Rotterdam De belangstelling voor het congres en vak beurs 'Vernieuwend Ondernemen' in Ahoy' is beneden de verwachtingen gebleven. In totaal trok de driedaagse mani festatie nog geen tweeduizend bezoekers. Met name de star tende en ai draaiende ondernemers, waarvoor de manifesta tie was opgezet, hebben het laten afweten. Volgens het organiserende tentoonstellïngsbedrijf Tenna- tio is de geringe toeloop naar Ahoy' vooral te wijten aan on bekendheid met de nieuwe beurs. „Het duurt altijd even voor- zo iets ingeburgerd is, maar volgend jaar komt er be slist weer iets dergelijks. We hebben er van geleerd. Mis schien waren we wat al te ex clusief", aldus A.de Klerk van Terxnatio. Het wegblijven van de onder nemers heeft vooral de verba zing gewekt van het Verbond van Nederlandse Onderne mingen. „Ik denk dat het niet duidelijk geworden is voor wie 'Vernieuwend Ondernemen' bestemd is. Beginnende en kleine ondernemers hebben beslist gedacht: dit is zo groots opgezet, dit is niets voor mij", aldus A.Beck van het VNO. De belangstelling in Ahoy' vormt dan ook een groot con trast met de informatie-avon den die het VNO in het land houdt. „Dan hebben we altijd een volle bak", aldus Beek. „Pas in Leiden nog zeshon derd mensen en in Arnhem vierhonderd. Onze elf advi seurs zijn in het land dagelijks bezig met starters". Ook bij de stands van Job-Cre- atïon van Philips, de gemeente Rotterdam, de Export- en Voorlichtingsdienst, uitzend- bureau's, banken, Rijksnüver- heidsdienst, de Notanele Broe derschap, verzekeringsmaat schappijen, het Uitvin derseen - trum, de Kamer van Koop handel, bleek bij de onderne mers weinig belangstelling te bestaan voor het inwinnen van adviezen. Een woordvoerder van het Katholiek Nederlands Onder nemers Verbond stelde dat het gebrek aan belangstelling ook kan worden veroorzaakt door dat de ondernemers overvoerd raken. „Er wordt zoveel voor ze georganiseerd. Het is zo langzamerhand een modever schijnsel geworden al die aan dacht voor vooral de starter. Eerst hadden we het onder werp energiebesparing, daarna de innovatie en nu dan het be ginnend ondernemerschap' aldus de woordvoerder van KNOV. Het congres en vakbeurs Ver nieuwend Ondernemen' stond tijdens de openingsdag (woens dag) in het teken van de star tende ondernemer. De tweede dag kreeg als thema: 'Vernieu wen bij tegenwind'. Gisteren, de slotdag, had als motto: 'Ver nieuwen door samenwerken'. Ook de politiehonden zijn in Ridderkerk solidair met hun geleiders. Ridderkerk/Sliedrecht Ruim 300 ambte naren van gemeentelijke diensten en politie in Ridderkerk hebben gisteren besloten 'het dictaat van Rietkerk' niet te pikken en over te gaan tot actie als het overleg tussen de mi nister en de bonden op 2 november niets op levert. „Sinds 1978 hebben we al 10 procent ingeleverd en als de plannen van Rietkerk doorgaan zal dat in 1987 25 procent zijn", al dus G. Keizer. De bijeenkomst in het Ridderkerkse gemeen tehuis was belegd door de gezamenlijke bon den. „Een historische gebeurtenis voor Rid derkerk, want we hebben hier nog nooit op zo'n schaal actie gevoerd". Tot 2 november zullen de acties een zacht karakter hebben, maar al snel daarna kunnen ze harder wor den. „De gezamenlijke bonden steunen en coördineren de acties. Ze kunnen maanden gaan duren", aldus Keizer. De aanwezigen verklaarden zich bereid tot stiptheidsacties, demonstratieve werkonder brekingen en het uitdelen van waarschuwin gen inplaats van processen-verbaal. Ook de Sliedrechtse politie gaat actie voeren. In de week van 7 tot 11 november dragen de agenten buttons met 'Ik pik het niet', worden in de ochtendspits verkeerscontroles gehou den, ziet men kleine parkeerovertredingen door de vingers en wordt iedere dag in het politiebureau vergaderd. „We maken er geen puinhoop van, maar houden wel prikacties. De hulpverlening wordt gewaarborgd, maar er komen intensie ve verkeerscontroles in de ochtendspits die tot opstoppingen kunnen leiden. Alleen fiet sers en bromfietsers worden ongemoeid gela ten", aldus J. van Neerbos van de Neder landse politiebond. Slechts twee tot drie poli tiemensen nemen om principiële redenen geen deel aan de actie in Sliedrecht. De ac ties beginnen pas als het overleg op 2 novem ber met de minister niets oplevert en zullen verharden naarmate de minister volhardt in zijn voornemen om ambtenaren te korten in hun salaris. De beroemde auteur Marie Brusse vond in de Zandstraat, vóórdat de buurt moest wijken voor het nieuwe stadhuis, al de achtergrond voor enkele van 2ijn beroemdste schetsen; Jan Feith probeerde het in het boek Tingeltangel (over het leven van Zandstratertje Louis Da vids) nog beter te doen dan de meester zélf: „De vroegere Zandstraat straalde in haar er barmelijke pronkjaren de valse en voze bekoring lokkend al haar pretkroegen uit. Elke avond laaide de feestsehijn ru moerig uit de danszaaltjes op. De stemmen der pretmeiden gierden; het vloekend mans volk bakkeleide. Daar dreigde de uitdaging: een kroegruit knalde aan stukken, link werd al een mes uit de broekschee getrokken. De drankdoezel zwol tot hete driften..." Maar er was óók een Zandstraat van overdag, pal tegen de fat soenlijke buurten aan en die heeft Pieter van den Doel voor deze nieuwe plaat in onze serie gereconstrueerd. De tijd: om streeks 1910, op zo'n dag dat het zonnetje over de Polder' scheen. De Zandstraat is hier ;ezien naar de Raamstraat toe, Ie hond dient als trekdier, een houten kaas tegen de gevel geeft aan, dat hier een speciaal zaak in boter, kaas en eieren is gevestigd. Gaarne zouden we voor de heer Van den Doel de herinneringen aan deZand- straat-van-Overdag en de Zandstraat-van-de-Nacht bij eenbrengen. Wat was het juiste beeld van de Zandstraat? Wie daarover iets op schrift '.vil zet ten is uiterst welkom bij de re dactie van Rotterdams Nieuws blad, rubriek Rotterdam Cen traal, postbus 959,3000 AZ Rot terdam. f® Rotterdam Lopen voor de vrede. De 175 Rotterdammers die gisteravond vanaf het Stadhuisplein vertrokken naar Den Haag namen deze leuze wel erg letterlijk. De doorgewinterde vredesde- monstranten vertrokken om half zes in de vooravond, te voet, en gesterkt door toespra ken van wethouder Hans Si mons en dominee Hans Visser naar de residentie om te getui gen van hun afschuw van de kernwapens. Wethouder Simons herhaalde in zijn toespraak tot de vredes- wandelaars nog eens de door VVD en CDA omstreden col lege-oproep tot Rotterdam mers om te gaan demonstreren in Den Haag. Simons: „Elke Rotterdammer heeft er recht op om te weten hoe zijn ge meentebestuur over de bewa- peningsproblematiek denkt. Er komt een moment om echt doordacht nee te zeggen tegen verdere bewapening. Een be slissing over plaatsing van nieuwe kernwapens mag al leen worden genomen als daar grote overeenstemming in het Voor het vertrek werden de loper nog gesterkt door enige toespraken. land over bestaat." Dominee Hans Visser voegde daaraan toe dat de vredesde monstratie „niets met politiek te maken heeft, maar alles met je eigen leven." De 175 wandelaars vanuit Rot terdam hebben in Delft de nacht doorgebracht. Rotterdam Twee 'petten' kreeg wethouder drs. J. Laan gisteren aangeboden toen hij de miljoenste ton repak ver werkte in de Nieuwe Langeweg in Hoogvliet. Repak is een bouwstof die verkregen wordt door bouw en sloopafval dat door breken, reinigen en zeven geschikt wordt gemaakt voor de wegenbouw. De plaats waar de wethouder gisteren het materiaal verwerkte ligt vlakbij de plek waar in februari 1979 de eerste ton repak werd gebruikt Het Rotterdamse bedrijf Recycling Combinatie wilde met de twee helmen voor wethouder Laan laten zien dat in dustrie en milieu best samen kunnen gaan. Rotterdam De 53-jarige C.A. van Dam uit Rozenburg is gistermiddag om het leven gekomen door een aanrijding op de Europaweg. De 62-jari- ge C. Degeling en de 47-jari- ge P. van der Poel, eveneens uit Rozenburg, raakten ern stig gewond. Het ongeluk gebeurde toen een truck met oplegger bot ste op een tegemoetkomende personenauto. Dit kwam doordat de truck remde voor stopborden en de oplegger op de andere weghelft terecht kwam. De drie slachtoffers zaten in de personenauto.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1