Wijnstok denkt aan opstappen Goedkopere inspraak leidt tot protesten Korten op uitkering: 'Worden we bajesklant' Méér Procent PerCent Per Giro. VLOS: 'Bundelen activiteiten nu noodzakelijk' VLAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSCHE GODRANT NIEUWE WATERWEG COURANT Vijftig maal proces verbaal Fascisme als drijf- veerf Politiebureau tijdens actie twee uur dicht PSP/PPR stelt principe boven werkgelegenheid 'Wilton-Fijenoord moet geen oorlogstuig maken' '-V. 'v', iüüf BUS biedt wethouder petitie aan Van TÜborg hun petitie aan. Momenteel is die rente Bulva meldde zich te laat DINSDAG 1 NOVEMBER 1983 Jelle Wijnstok Vlaardingen De demissio naire CDA-wethouder Jelle Wijnstok overweegt, na het aantreden van een nieuw college, de Vlaardingse poli tiek vaarwel te zeggen. De CDA'er, die twee keer lijst trekker was bij verkiezingen voor de gemeenteraad, stond met hart en ziel achter het beleid, zoals dat door zijn partij met de PvdA werd ge voerd. Zijn terugkeer na de val van dat college, zegt hij, wordt „een moeilijke zaak." Geruchten over een terugtre den van wethouder Wijnstok, die inspraak, woonruimte verdeling en maatschappelij ke dienstverlening in zijn portefeuille heeft, gaan al ge ruime tijd in politiek Vlaar dingen. Door de CDA'er zelf werden ze altijd met klem te gengesproken. De geluiden worden de laatste weken echter sterker en Wijnstok spreekt ze niet meer tegen. „Ik wacht de ontwikkelingen af', zegt hij nu. De coalitie had, zo meent de demissionaire wethouder, nooit mogen breken op een bouwplan voor vijftien hui zen. „Alleen het totale beleid, waar ik volledig achter stond, had een breekpunt mogen zijn." Het is onwaarschijnlijk dat er opnieuw een PvdA/CDA- combï natie tot stand komt en het is evenmin waarschijnlijk dat Wijnstok in een college van CDA en VVD plaats zou nemen. Als die combinatie er komt voelt hij er ook niets voor om in de gemeenteraad te gaan zitten. „Als je als wethouder terug treedt doe je dat, omdat je niet achter het beleid staat. Dan is het niet erg logisch om wel in de raad te gaan 2ilten." Een definitief besluit heeft Wijnstok nog niet geno men. De onderhandelingen over een nieuwe coalitie, die woensdagavond worden her vat, zullen bepalend zijn voor zijn beslissing. Vlaardingen Ook de Vlaardingse politie zal mor gen het werk voor twee uur neerleggen tijdens de acties tegen de kortingen op de ambtenarensalarissen. De deur van het politiebureau blijft tussen twaalf en twee uur gesloten. De politie zal wel telefo nisch bereikbaar zijn. Er zal echter uitsluitend worden gereageerd op ernstige mel dingen. Gedurende die twee uur zal alleen worden opge treden indien de veiligheid van personen in gevaar is, of wanneer de openbare orde ernstig dreigt te worden ver stoord. Volgens de Centrale van Po litie Organisaties, waarin de politievakbonden NPB en ACPB zijn verenigd, is het de bedoeling dat morgen zo veel mogelijk politieperso neel zal meedoen aan de door de ambtenarenbonden georganiseerde demonstratie op de Markt voor het stad huis- Als het kabinet blijft vol harden in de korting van 3Vz procent op de ambtenarensa larissen. zal de politie over gaan tot meer acties. Derge lijke acties zullen in overleg met de landelijke besturen van de politiebonden op po ten worden gezet. Vlaardingen Het schrap pen van inspraak bij projec ten in Vlaardingen zal tot brievenschrijverij en protes ten achteraf leiden. En en kel en alleen door het opof feren van de oorspronkelij ke doelstelling de verbete ring van het democratisch bestuur kunnen verder gaande bezuinigingen wor den doorgevoerd. Een onge wenste zaak, zeker gezien het feit dat de Vlaardingse inspraakregels inmiddels een landelijke bekendheid genieten en door tientallen gemeenten zijn overgeno men. Dit is cén van de belangrijkere conclusies van het rapport Vlaardingen Een 29-jarige Rotterdammer, die gisteren werd aangehouden bij V D in Vlaardingen, omdat hij 2e- ven damestassen had gestolen, vierde een jubileum. Het was de vijftigste keer dat hij een proces-verbaal aan zijn broek kreeg. Meestal gebeurde dat wegens winkeldiefstal. In dezelfde winkel werden gisteren ook drie Rotterdamse vrouwen van 23, 29 en 54 jaar aangehouden, die goederen hadden gestolen ter waarde van meer dan achthonderd gulden. Vlaardingen De VLOS (Vlaardingen voor Ontwik kelingssamenwerking) ziet voor zichzelf in de toekomst een overkoepelende functie weggelegd. Speciaal daar voor zal een medewerker worden aangetrokken, die zich met documentatie over ontwikkelingshulp gaat be moeien. Volgende projecten zullen over meerdere jaren uitgespreid worden. „We hebhen ons afgevraagd", legde Kor Biumenstock giste ren op het stadhuis uit, „hoe we de VLOS vastere vorm in de samenleving kunnen ge ven. We gaan daarom de hele Vlaardingse gemeenschap, die bezig is met ontwikkelings werk, in kaart brengen. Het moet mogelijk zijn die ver schillende krachten te bunde len." Om dat te bereiken hebben tweehonderd instanties een enquête toegezonden gekregen met vragen over hetgeen zij in het verleden hebben gedaan aan ontwikkelingswerk. „Maar vooral wat ze de ko mende jaren van plan 2ijn." Afstemmen „Dat hebben we bij het Eri trea-project gemerkt. Het kost heel veel moeite de bevolking te vertellen waar we mee be zig zijn. Ze zien door de bomen het bos niet meer. Er zijn al zoveel andere acties." En hel resultaat is een. verminderde belangstelling. Projecten zal men in de toekomst dan ook meer op elkaar moeten af stemmen, Kor Biumenstock: „Omdat het om meer gaat dan geld alleen..." Na een inventarisatie van het ontwikkelingswerk in Vlaar dingen, is het de bedoeling dat de VLOS in 1984 de coördina tie van nieuwe acties op zich neemt. Daarvoor ook is dat do cumentatiecentrum in oprich ting. De medewerker die de informatie moet verzamelen, kost de gemeente geen cent De VLOS zal indien de ge meenteraad er achter staat en dat wordt aangenomen ove rigens met bijna het dubbele aan subsidie kunnen gaan werken. Op de gemeentebe groting staat voor volgend jaar 14.000 gulden. Schiedam De PSP/PPR-fractie in de Schiedamse gemeen teraad ziet met lede ogen hoe blij Wijton-Fijenoord reageert °P de order voor twee duikboten uit Taiwan. De tweemans fractie stelt het principe boven de belangen voor de werkge legenheid. „Het is een moeilijke afweging", gaf PSP/PPR- raadslid Herman Noordegraaf vanochtend toe, „maar als puntje bij paaltje komt, stel ik mij toch op als tegenstander van oorlogsproduktie." .Noordegraaf vindt niet dat de mensen bij Wiiton-Fijenoord dan maar werkloos moeten worden. Hij betreurt dat de di verse overheden niet reeds enkele jaren geleden aandacht hebben besteed aan suggesties om bedrijven, die oorlogstuig maken, geleidelijk te laten overschakelen op meer milieu vriendelijke produktie. Dan was, aldus Noordegraaf, Wilton in zijn voortbestaan nu niet van Taiwan afhankelijk geweest. 'Vlaardingse inspraak - Een analyse'. Het komt er op neer dat, wanneer de kosten voor de inspraakprocedures nog verder worden teruggedraaid, vooral de stadsvernieuwing en in mindere mate de welzijns planning in de knoei komen. En dat zijn juist twee zaken, waarover de Vlaardingse bur gerij zich regelmatig uit spreekt en bij het gemeentebe stuur aan de bel trekt. Forse bezuinigingen op het ge bied van voorlichting zijn niet meer mogelijk, daar zijn de po litieke partijen zich ook van bewust. Wel kunnen kleine in grepen nog plaats vinden. Zo geeft de gemeentelijke notitie aan, dat plannen vaak onnodi ge vertraging oplopen en dus duurder worden omdat van tevoren geen rekening met inspraak wordt gehouden. Het goedkopere alternatief dat Vlaardingen steeds vaker han teert, is 'voorzetten geven': de bevolking niet zelf nieuwe voorstellen laten bedenken maar hen laten kiezen uit een aantal plannen die door de ge meente gemaakt zijn. Brandstichters lokken vragen uit in politiek ISlÉPlIf «w- Try i i •Uitkeringsgerechtigden bieden wethouder Schiedam Een groep van twintig uitkeringsge rechtigden heeft vanmor gen in Schiedam aan wet houder Cor van Tilborg een petitie aangeboden. Daarin vragen de actie voerders het Schiedamse college van B en W om druk uit te oefenen op de regering om de korting van 3,5 procent op de uit keringen van tafel te ha len. De wethouder, die voor het gesprek de vergadering van burgemeester en wethouders had verlaten, zei dat het be leid van de sociale diensten in Den Haag wordt bepaald en dat de gemeente daar weinig invloed op heeft. Na dat ze de toezegging hadden gekregen dat ze op zeer kor te termijn een persoonlijk ge sprek met het gemeentebe stuur krijgen verlieten de ac tievoerders de wethouderse tage. De bond voor uitkeringsge rechtigden Schiedam (BUS), waarin de protesterende uit keringsgerechtigden zich hebben verenigd stelt, dat zij nauwelijks mogelijkheden tot actie hebben. „Ambtenaren kunnen staken, maar wat kunnen wij doen?" Vorige week bezetten dezelfde actie voerders al de afdelingen al gemene- en burgerzaken in het. gemeentelijk kantoren- pand 's Graveland. Na enke le uren beëindigden zij hun actie toen duidelijk werd dat loco-burgemeester Reinier Scheeres anders de politie opdracht zou geven een ein de te maken aan de actie. De BUS denkt dat, als meer dere gemeentebesturen druk uitoefenen op het kabinet, men daar in Den Haag niet omheen kan. „Door deze ac tie willen we burgemeester en wethouders op hun ver antwoordelijkheid tegenover de bevolking wijzen", stelt Henk van Hooff. „Een groot deel van de mensen heeft tenslotte een uitkering. „Gaat die 3,5 procent van onze uitkering af, dan wor den we allemaal bajesklant," aldus Henk Verkerk, die er op wijst dat verder korten op de uitkeringen echt niet kan. „Dan moet je wel gaan ste len." De BUS heeft berekend dat een gezin met twee kinderen dat moet leven van een mi nimum-uitkering er per maand iets meer dan vijftig gulden op achteruit gaal. „En dat kan echt niet als je be denkt dat die mensen nu 1520 gulden, inclusief vakan tiegeld, hebben te verteren. De grens is bereikt. Het kan zo niet langer." Schiedam Waarnemend commissaris van polith Piet van den Hengel ontkent ten stelligste, dat de eint vorige week gearresteerde brandstichters gelieerd ziji aan fascistoïde groeperingen. „Daar is tijdens het ver hoor niets, maar dan ook niets van gebleken. Da wens ik nadrukkelijk te stellen", aldus Van den Hen gel. Hij reageerde hiermee vanoch tend op officieuze berichten uit Schiedam-Zuid en -Oost, als zouden enkele branden wei degelijk gericht zijn geweest tegen Turkse gezinnen. Tot driemaal toe kwamen Turken in gevaar, nadat in belendende percelen brand was gesticht. Om die reden zal de kwestie dan ook aan de orde komen in de commissies voor openbare orde of algemene en bestuur lijke zaken. PSP/PPR-raadslid Herman Noordegraaf is van plan vragen te stellen over mogelijk racistische motieven bij de brandstichting. En er ligt ook een brief van de drie fractieleiders, die vorige week woensdag bijeenkwamen in Schiedam-Zuid, waar de be wonersvereniging een 'burger wacht' wilde oprichten. Vorige week deed loco-burge meester Scheeres nog de uit spraak dat hij blij' was dat de branden in verschillende stadsdelen waren aangestoken, anders zou men aldus Scheeres nog gaan denken dat de branden gericht waren tegen een bepaalde bevol kingsgroep. Door echter die link tussen brandstichting en minderheden te leggen sor teerde Scheeres onbedoeld ook het effect, dat sommige bewo ners van Zuid en Oost dach ten, dat minderheden hun ei gen huis in de hens staken om eerder elders gehuisvest te worden. Gebleken is nu vol gens de politie, dat dit absolute onzin is. Wijkorganisaties zijn ge schrokken van de reacties on der buurtbewoners, nadat d loco-burgemeester zijn i deze kringen verkeerd begrt pen uitspraak deed. 1 Schiedam-Zuid wijt ee woordvoerder hieraan h« mislukken van de 'burgei wacht'. ADVERTENTIE 7* Hoge variabele rente voor giraal sparen bij Van Lanschot Even de spelregels: Eerste girale storting vanaf f 500,- Bijstorringen vanaF f 100,-. Uw geld is direct, giraal, beschikbaar. Over opgenomen bedragen wordt 1,50% in rekening gebracht Vermeld bij een overschrijving het kantoor van uw keuze E van Lanschot Bankiers. Sinds 1737. Bankgiro: 22.51.75.002. Postgiro: 1117570. Viditel: 711. Meer informatie? Bel 073-153461. Amsterdam <020-64 30111. Breda 1076-22 58 44? Den Haag (070-4692 071 Eindhoven <040-44 77 25i. s-HeflOgentx>$Ch (073-15 34 6U. Hilversum <035-4 Ö64t> Nijmegen (080-22 64 55i. Roosendaal (01650-4 09 70), Rotterdam <010-33 25 44), Sittard <04490-2 2600) Tilburg(013-3515 55). Utrecht (030-33 25 35), V/Ughc <073-561662). Waalwijk <04160-358 25>. Zaanstad <075-2142 tl>, Zwolle <038-22 46 44) ,.v,- v Een goede vriend niet <Jeld Vlaardingen In antwoor» op schriftelijke vragen van ht VVD-raadslid Jan Bulva heb ben burgemeester en wethou ders van Vlaardingen late» weten, dat het wel degelijl mogelijk is dat raadsleden ziel laten vervangers door leden ui andere fracties. Bulva hat daarnaar gevraagd omdat hi op 26 september tijdens eei extra vergadering van de com missie voor stadsvermeuwinj niet had mogen optreden al vervanger van de zieki CPN'er Hans Poldervaar! Volgens het antwoord van l en W had Bulva zich te laat bi de voorzitter van de commissie als vervanger gemeld. „De voorzitter van de com mis sie (wethouder Bas Goudriaan red.) heeft zijn afwijzing geba seerd op het leit, dat u zich pai halverwege de vergadering al: plaatsvervanger van de heei Poldervaart bij hem hebt aan gemeld. Hierbij dient nog tc worden opgemerkt, dat dt heer Poldervaart voor de aan vang van de vergadering dt voorzitter niet van zijn afwe zigheid in kennis had gesteld" schrijven burgemeester er wethouders. Ze merken in de beantwoording verder op dar in de betreffende verordening weliswaar niet staat, wanneer een raadslid dient te melden dat hij een ander vervangt maar 'voor de goede orde' acht het college het noodzakelijk, dat zoiets vóór aanvang van de vergadering gebeurt. Bulva was niet in de gelegen heid geweest om voor de aan vang van de vergadering aan wethouder Goudriaan te mel den dat hij Poldervaart zou vervangen. Pas halverwege de bijeenkomst werd hem dat te lefonisch door het CPN-raads- lid verzocht. Toen liet hij de VVD er vanaf zijn ziekbed even uit de vergadering halen. Na de weigering om Bulva als vervanger te accepteren, kwam Poldervaart alsnog koortsig zijn bed uit om aan de rest van de bijeenkomst deel te nemen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1