1ATERWEG 'Dokter Hafkamp schrapt welzijn GRAAG .GEDAAN. SPORT 13 Asvion royaal langs Pollux Van der Louw en het 'crazything' Culturen ontmoeten elkaar in buurthuis Idefiks kritisch over nota alternatief werk Engelse scholieren op Beneden Maas 'Niet zomaar muziek' Voorlopige subsidie voor Sjop Ij I if gggf DWS gestaakt Ronald Bijl match winnaar Voorbereidingen bouw sporthal van start Geen eigen sportzaal vv Hoek van Holland 'Gemeente moet niet zoveel voorbakken' .Schiedam De werkgroep 'idefiks heeft geen lof over ivoor het gemeentelijk werkge legenheidsbeleid. Komt er een .discussienota getiteld 'Op de bres voor werkgelegenheid', dan verstomt de discussie al zodra de nota uit is. En komt 'er een nota over vervangend werk, dan gaat de gemeente hierin voorbij aan de bestaan de projecten die in ontwikke ling zijn. En van samenhang ("blijkt ook al niets, constateert 'Idefiks. De werkgroep, die lijnen wil leggen tussen gemeentepoli tiek en het scheppen van (zin vol) werk, heeft na maanden lang wachten nog altijd geen reactie gekregen op kantteke ningen, die zij in een notitie plaatste bij de 'Op de bres'- nota. Toch zou uit een enkel detail blijken, dat de gemeentelijke afdeling economische aangele genheden, die na 'Op de bres' de nota over vervangend werk uitschreef, wel de Idefiks-kri- tiek moet hebben gelezen. .„Want in die tweede nota kwam het woord 'actieplan' voor. Daar kan de gemeente nóóit zelf op komen," zegt men binnen de werkgroep niet zonder spot. Idefiks-lid John Zwart ver nam, dat de sociale dienst nau- welijks inbreng in de nota over vervangend werk heeft gehad. Dat zou een GSD-amb- tenaar hem hebben laten we ten. Idefiks zal binnenkort ook naar aanleiding van de tweede gemeentelijke nota een 'sig naal' doen uitgaan, omdat men er weinig in ziet teveel 'voor te bakken'. Zo is de gemeente van plan een stuurgroep of toetsingsorgaan in het leven te roepen, die projecten voor al ternatief, kleinschalig werk moet beoordelen, alvorens subsidie wordt uitgekeerd. Eventueel zou de Trechter als projectbureau van deze stuur groep moeten functioneren. Idefiks verwacht hier niets van. In een stuurgroep komen allereerst mensen te zitten, die toch al weinig tijd hebben, zo als de directeuren van de soci ale dienst en het arbeidsbu reau, maar bovendien kan er een remmende werking van uitgaan, als initiatiefnemers als het ware gecontroleerd gaan worden door stuurgroep of Trechter. „In Rotterdam gaat het er heel wat vrijer aan toe," aldus Ide fiks. De indruk bestaat, dat met name de PvdA in Schie dam in zekere mate conserva tief is, waar het om scheppen van alternatief werk gaat. Dat bleek bijvoorbeeld ook in 1981, -toen de PvdA een CDA-initia- tiefvoorstel over de instelling van een vrijwilligerscentrale wegstemde. Schiedam Ondanks de onduidelijkheid, die in het Schiedamse welzijnswerk op diverse fronten heerst, zal de commissie van wethouder Hafkamp woensdag 9 no vember alleen vergaderen over volksgezondheid, be- jaardenwerk en het woonwagenkamp. Het onderdeel welzijn is komen te vervallen, omdat er niet voldoende 'relevante punten' zouden zijn. Centrum De Kreek wil duide lijkheid hebben over zijn toe komst als clubhuis aan de Lange Haven. De opbouwwer kers in de oude wijken willen weten, hoe het staat met de bezuinigingen in hun sector, nu Rene de Jongh zijn taak in Schïedara-West moet beëindi gen en het Centrum nog geen opvolger voor Paul Looïje raag aanstellen. De Federatie van club- en buurthuizen zou graag de toekomst ook wat fij ner omlijnd willen zien. En betrokkenen bij het opbouw werk in Schiedam-Noord wil len nu wel eens weten, of hier ooit nog een opbouwwerker terugkomt, of dat er eenvoudig bij de SSSN een coordinator wordt aangesteld „die bood schappenjongen mag spelen", zoals een voorheen actieve wijkbewoner het uitdrukt. Belangrijkste punt, dat moge lijk in ae rondvraag aan de orde wordt gesteld, is de nas leep van een situatie bij de SSSN rond ziekteverzuim. Hierover dreigt een conflict te ontstaan tussen de gemeente en de bedrijfsvereniging voor de gezondheid (BVG), omdat het college van B en W heeft besloten nauwlettend toe te zien op ziektegevallen in het welzijnswerk. Hiermee treden B en W in de voetsporen van de bedrijfsarts, meent een woordvoerder van de kleine linkse partijen in de gemeen teraad. Hij spreekt badinerend over 'dokter Hafkamp'. Gisterochtend bevestigde een woordvoerder van de BVG in Rotterdam nogmaals, dat het niet de bedoeling mag zijn dat een subsidieverlener gaat be oordelen, of iemand terecht of onterecht ziek is. Dat is het onafhankelijke werk van een bedrijfsarts, aldus de rayon-in specteur van de BVG. Vlaardingen. Het dak van scholengemeenschap Beneden Maas is de hele week getooid met The Union Jack. De Britse vlag wappert daar uit be leefdheid voor de twintig Engelse gasten die er deze week op bezoek zijn. Dat Britten echte uitblinkers zijn in correct gedrag, bleek toen Rijnmond voorzitter An- dré van der Louw gistermor gen binnentrad. Als één man stonden de leerlingen van. het Stafford College of Fur ther Education gistermorgen op voor de hoogwaardig heidsbekleder, die de Engels- Nederlandse werkweek kwam openen met het geven van een les over Rijnmond. Met een aanwijsstok in de hand schelste Van der Louw dat Rijnmond de motor van Nederland is, maar dat daar de laatste jaren danig de klad in is gekomen door de econo mische recessie. Op een vraag of er van overheidszij- de iets aan de werkloosheid wordt gedaan, memoreerde hij zijn eigen plan dat hij ooit als minister van CRM lan ceerde, om mensen met een uitkering gemeenschapsta ken te laten uitvoeren. Hij noemde het een 'crazy thing' dat er zoveel geld aan uitkeringen wordt betaald, terwijl er een heleboel werk André van der Louw voor de klas... blijft liggen omdat daar geen feld voor is. >e groep uit het in de buurt van Birmingham gelegen Stafford bestaat uit achttien tweede klas-leerlingen en twee docenten. De Engelsen zijn in Vlaardingen onderge bracht bij gastgezinnen. Deze week maken de Engelsen uitgebreid kennis met de Ne derlandse leerlingen en staan de nodige uitstapjes (Delfsha- ven, Delft, Den Haag) op het programma. ,,Maar het wordt echt niet al leen kijken", stelt André Va der, adjunt-directeur van Be neden Maas. „Er moet ook flink worden gewerkt". Hij legt uit dat van de week de aanzet wordt gegeven voor een onderwijsproject, waarbij zaken, zoals financiën, recht en consumentengedrag onder de loep worden genomen. Wanneer de Engelsen zater dag weer naar huis zijn, wordt zowel in Stafford als in Vlaardingen doorgewerkt aan het project. Via brieven zullen beide scholen elkaar op de hoogte houden over de vorderingen en volgend jaar februari, wanneer een groep uit Vlaar dingen een tegenbezoek af legt aan Stafford, zal het ver zette werk zijn weerslag moeten vinden in een ge meenschappelijk eindverslag. Adjunct-directeur Vader meent dat het bijzonder leer zaam is voor zijn leerlingen. „Ze praten Engels bij het le ven. Het is echt niet een weekie feestvieren met het Engelse bezoek, hoewel daar natuurlijk ook tijd voor is vrijgemaakt. Er wordt wel degelijk geleerd. Vandaar dat we er aan denken om vol gend jaar ook zo'n uitwisse ling met een Franse school op poten te zetten", aldus Va der die het jammer vindt dat er geen subsidiemogelijkhe den meer zijn voor dergelijke uitwisselingen. Schiedam Het alternatieve werklozenproject Sjop heeft een voorlopige subsidie van vijfduizend gulden van de gemeente ge kregen. Sjop, waarbij enkele tientallen werklozen zijn aangesloten die 'vervangend werk verrichten, had vorig jaar al bij de gemeente aangeklopt voor een subsidie van 25.000 gulden. Er kwam toen êen toezegging. Vorige week hielden medewerkers van Sjop eni ge tijd een hal in het stadskantoor bezet, omdat zij het wachten op een beslissing over het subsidieverzoek beu waren. Burgemeester en wethouders zijn enkele weken geleden nog in diverse commissies teruggefloten, omdat zij aan Sjop voorbij wil den gaan bij het opzetten van vervangend werk voor werklozen. Voor dit jaar heeft het college eibedrag van 20.000 gulden ge reserveerd voor het opzetten van vervangend werk. Sjop heeft inmiddels al een dergelijk bedrag geïnvesteerd in di verse projecten voor werklozen, zoals het punkwinkeltje Belle- nea en het Bureau Alternatieve Hulpverlening (BAH). Boven dien knappen werklozen het vervallen pand in de Lange Kerk straat op, dat Sjop van de gemeente in gebruik heeft Verder zijn er plannen voor een drukkerij, een koffiehuis, een jeugd hotel en een giasrecyclingsprojeet. Behalve een startsubsi die van duizend gulden heeft Sjop nog geen financiële steun ge had van de gemeente. Vlaardingen „De poort staat altijd open", klinkt het uitnodigend uit de mond van de Surinamer Max Reingoud, bestuurs lid van Cultureel Werk Vlaardingen (CWV). Die club, die elke zondagmid dag en -avond bijeen komt in buurthuis Oost, viert zaterdag 19 novem ber een groot feest van verschillende culturen. „Je ziet echt, als de jon gens bij elkaar zijn, dat ze begrip hebben voor el- kaars situatie", zegt CWV- voorzitter Iwan Klein. De Surinamers en Antillianen die kort geleden nog als Cultu reel Werkende Jongeren door het leven gingen, hebben die naam veranderd en staan nu ook open voor andere etnische minderheden. Het woord 'jon- Een van de feesten van het CWV, waar verschillende cultu ren elkaar ontmoeten. Er zijn mensen die onze krant nog niet f lezen. Uw beste vriend of vriendin misschien. Breng daar even verandering in. &dzes:. Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst I en. goed beloond! Want voor die kleinej nu moeite krijgt u een verzilverd - miniatuur van de Laurenskerk. ■Posfcodi Woo«pi«(S. I Naam.- Adze$:^_ m ^0atcode- Wot Ure^erknaar. ïele/oon; I buurde l - geren' is geschrapt, de leeftijd van de bezoekers doet er niet meer toe. Dat waren de eisen die gemeente en rijk stelden bïj de verstrekking van subsi die. De gemeente Vlaardingen en het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur sturen nu ook alleuvee een vertegenwoordiger naar het feest op 19 november om een toespraakje te houden. „Het is plezierig dat er nu iets gebeurt voor de jongeren", aldus Klein. „Vooral voor Surina mers was er tot nu toe hele maal niets te doen in Vlaar dingen." De bedoeling van alles wat de CWV doet is, dat verschillende bevolkingsgroepen meer be grip krijgen voor eikaars situa tie. En dat lukt ook, volgens Klein. Op het feest in novem ber komen allerlei Surinaam se, Turkse en Nederlandse muziek- en dansgroepen. Klein: „Dat is niet zomaar mu ziek, dat zijn culturele uiting en waardoor we eikaars ach tergronden beter begrijpen." Het CWV is druk doende het werkterrein uit te breiden. Zo worden er volgend jaar meer informatieve films gedraaid en cursussen gegeven. Dat staat allemaal in het werkplan voor 1984, dat de dag voor het feest bij de gemeente op tafel moet liggen, In het afgelopen jaar ontving de CWV ongeveer 5000 gulden. Veel steun Er bestaat duidelijk behoefte aan het werk dat de CWV in buurthuis Oost doet, meent het bestuur. „Op zondag, bij de disco hebben we altijd veel mensen binnen. We krijgen veel steun vanuit de Suri naamse gemeenschap. Zondag avond was het zo gezellig dat we tot drie uur 's nachts zijn doorgegaan. Dat mag wel niet'lacht Iwan Klein, „maar de concierge vond het goed. De reacties, ook van Neder landse jongeren, zijn heel posi tief." Ook over steun van overheden heeft het CWV naar zeggen van Klein niet te klagen. „Het ministerie en de gemeente onderkennen dat er behoefte is aan wat wij doen. Ze werken met ons aan goede oplossingen voor problemen." Het CWV is trots op het feest in november. „Er is ai heel lang niet zo'n grote culturele meeting geweest. Je voelt je door die ontmoetingen met verschillende bevolkingsgroe pen echt een stuk prettiger", zegt Klein. „Je voelt, je wel kom in Vlaardingen." Het feest begint 's middags om vijf uur. De toegangsprijs is tien gulden. Rotterdams Nieuwsblad dinsdag RW 1 november 1983 De heren van DWS, hier op een archieffoto in actie tegen De Hollandiaan, konden de wedstrijd tegen Saturnus niet uit spelen. De scheidsrechters staakten de wedstrijd. ïll Schiedam De handbalwed strijd tussen de heren van Sa turnus en DWS moest door de scheidsrechters bij een 12-11 stand in het voordeel van Sa turnus worden gestaakt. Met nog twee minuten te spelen kreeg een speler van Saturnus voor de derde maal twee mi nuten en hij moest definitief het veld verlaten. De vlam sloeg daarna in de pan- Nog twee spelers van de Ridder- kerkse club moesten na zware overtredingen het veld verla ten. Saturnus had nog maar drie spelers over en dat von den de scheidsrechters te wei nig om de wedstrijd nog uit te spelen. De UVG-heren herstelden zich van de smadelijke neder laag die het vorige week tegen Treffers leed door met 25-18 te winnen van Westlandia. De dames deelden de punten met de reserves van Quintus: 11- 11. De Hollandiaan-dames ver sloegen HEC moeiteloos met 9- 4, terwijl de heren niet verder kwamen dan een 12-12 gelijk spel tegen Treffers. In de afde ling de volgende uitslagen: Atomium-WIK (h) 16-17, Heli- um-Wilton (h) 12-16, Oliveo- HVK (h) 21-14. Vires-Unitas (h) 19-10, Atomium-HVK (d) 6-7, Wik-Unitas (d) 14-6 en Wilton-MOC (d) 7-11. Vlaardingen De hoc key dames van Asvion be haalden een overwinning op streekgenoot Pollux. Etten Leur won van. het Vlaardingse herenteam. De heren van Asvion ver loren van Tempo. De goed spelende Evergreen-da mes waren te sterk voor Pijnacker. De heren won nen eveneens, zij het van Oude Maas. Het heren- en damesteam van Spirit speelden beiden een ster ke wedstrijd die resulteer den in overwinningen. Tempo-Asvion 1-0 (h) Asvion speelde tegen het uit Bergen op Zoom afkomstige Tempo. Het was een. gelijkopgaande, spannende wedstrijd, waarin de thuisploeg net voor het eindsignaal scoorde. Asvion-PoIIux 3-0 (d) Een sterk spelende Loes Jorissen scoorde in de eerste helft twee keer. Ook na de rust bleek As vion veel sterker. Weer was het Jorissen, die het derde doelpunt voor Asvion scoorde. Etten Leur-Pollux 2-1 (h) Pollux speelde een goede eer ste helft, wat resulteerde m een 1-0 voorsprong via Frits Hardon. In de tweede helft kreeg Etten Leur een omstre den strafbal, die benut werd en die de beide ploegen weer op gelijke hoogte bracht. Etten Leur maakte van de irritaties bij Pollux gebruik en scoorde nog eenmaal. Ondanks het sterk aanvallende spel van Pollux hierna, wist het niet meer te scoren. Pijnacker-Evergreen 0-2 (d) Het goed spelende Maassluise damesteam doelpuntte twee keer en stelde daarmee de overwinning veilig. Oude Maas-Evergreen 1-2 (h) Evergreen speelde een spannende wedstrijd tegen de koploper Oude Maas, In de eerste helft miste Evergreen en strafbal, maar dit werd goed gemaakt door Onno van Renssen die voor de 1-0 voor sprong zorgde. Al in de tiende minuut van de tweede helft werd het 2-0 door een treffer Vlaardingen In het voorlaatste veldweekein- de was er wederom een puntend eling voor de korfballers van ODO te gen Snel. Succes nam re vanche op de forse neder laag tegen Hoogvliet uit de eerste wedstrijd. Maas sluis rolde Poortugaal dit maal op, terwijl ODI on geslagen bleef tegen de reserves van ZKV. Spirit had geen antwoord op de gulheid van de scheids rechter bij het toekennen van strafworpen aan de tegenpartij. Harga moest voor de tweede maal te gen Actief buigen voor de routine. Poortugaal-Maassluis 1-6 Omdat de teams vorige week ook al tegenover elkaar ston den, hadden beide coaches hun teams uit taktische over wegingen door elkaar gehut seld. Voor Maassluis pakte dat achteraf het beste uit. In de eerste helft bleven de teams dichtbij elkaar, al had Maas sluis een kleine voorsprong opgebouwd. Na de thee walste Maassluis simpel over Poortu gaal en de ruime 1-6 overwin ning was een kleine afspiege ling van de krachtsverschillen. Sportief-Spirit 9-7 In de eer ste helft had Sportief een licht overwicht, maar gaande het duel kreeg Spirit steeds meer greep op het spel. Ondanks het overwicht van een sterker Spirit kon het geen afstand nemen van Sportief. Twee doelpunten werden om ondui delijke redenen afgekeurd. Daarnaast kreeg Sportief keer op keer een strafworp toege kend als het weer tegen een achterstand aankeek. Op deze manier zag het kans om met 9- 7 te winnen. Een woedende Spirit-coach Ed Maijer sprak na de wedstrijd van pure dief stal en wees voor het eerst in zijn trainer/coach-periode een scheidsrechter als schuldige aan. En deelde een compli ment uit aan eigen team, dat ondanks de tegenwerking zich toch kon beheersen in het veld. ODI-ZKV 2 8-5 In de eerste helft hadden de reserves van ZKV nog voldoende kracht om het ODI lastig te maken, Na de hervatting vergrootte ODI de voorsprong, maar ZKV maakte het de Schie dammers knap lastig tot 6-5. Daarna was het verzet gebro ken en ODI won door treffers van Hans, Seip, Reindert van Raake, Erna van der Fiiert en Ronald de Kruyf verdiend met 8-5. Voor ODI is de zaal- competitie al begonnen, dit le verde direct een forse en dik verdiende nederlaag op tegen de reserves van Nieuwerkerk: 5-9. ODO-Snel 7-7 Tegenstander Snel was gebrand om bij ODO twee punten te pakken om zo doende in de race om de titel te blijven. Driekwart van de wedstrijd had Snel die illusie, maar in het slot van de wed strijd zorgde ODO voor paniek in de Dordse gelederen. Zoda nig zelfs dat de coach met nog tien minuten te spelen al op dracht gaf om de bal in het be zit te houden in de aanval. Het had duidelijk angst voor de aanvalskracht van de Maas- landers. Ze waren dan ook achteraf derg tevreden met het gelijke spel, 7-7. Doelpun ten: Martin Boschma, Henk Goedendorp, Jan-Henk te Vast en Bram Hanemaaijer. Harga-Actief 5-7 Actief kon qua veldspel geen moment de koppositie waar maken. In fei te speelden er twee onmachti ge ploegen. Dat Actief uitein delijk winnaar werd, kwam door de routine in de ploeg. Juist het benutten van de klei ne kansen en het forceren van strafworpen op het juist mo ment leverde een 5-7 overwin ning op. Doelpunten: Lenie Alblas, Ed Pak, Pauline Meij er, Koos van Leeuwen en René de Goede, Succes-Hoogvliet 4-3 Een hooghartig Hoogvliet verslikte zich volledig in de onverzette lijkheid van de Schiedamse formatie. Een halve competitie op districtsniveau heeft in Succes een snelle leerling ge had. Hoogvliet speelde in de eerste wedstrijd nog mee Suc ces, maar moest nu ae meerde re erkennen in de tegenstan ders, In de tweede helft hield Succes het hoofd erbij en op het juiste moment scoorde voorzitter Ronald Bijl de win nende treffer, 4-3. Doelpunten: Marga Bijl, Kees Gouweleeuw en Kees Jonkman. van Dick Snoeck. Oude Maas kwam terug en scoorde via een strafcorner. Hierna kreeg de thuisploeg nog een strafbal toegewezen, maar deze werd keurig gestopt door de doel man van de Maassluise ploeg. Spirit-Leiden 3-1 (d) Sprit opende zeer sterk en na een kwartier in de eerste helft scoorde Francis van Deventer via een strafcorner. Dit was ook de ruststand. In de tweede helft kwam Leiden terug. Het kreeg een strafbal die door de keeper van Spirit, Esther Kee- mink, werd gestopt. Hierna maakte Leiden alsnog de ge lijkmaker. Annet Hengst bracht de stand op 2-1. Zij kwam aan het einde nog een keer in actie en scoorde 3-1, Spirit-Keep Fit 4-2 <d) Spirit speelde een sterke wedstrijd op het eigen terrein. Rein Hengst wist al snel via de re bound van de strafcorner de stand op 1-0 te brengen. In de eerste minuten na de rust maakte Spirit een schitterende combinatie, die door Arno Gelder werd afgerond: 2-0. Rob Kossen maakte uit een strafcorner 3-0. Keep Fit scoorde ook nog twee keer, maar de uiteindelijke stand werd 4-2 door een actie van Rein Hengst. Maasland Het bouw-en woonrijp maken voor de sport hal in Maasland wordt onder hands aanbesteed. Hiervoor hebben burgemeester en wet houders inmiddels drie plaat selijke aannemers uitgenodigd, Er is al een krediet beschik baar gesteld. Sinds de gemeen teraad van Maasland net licht voor de bouw van een sporthal op groen heeft gezet, wordt er achter de schermen druk aan de voorbereidingen gewerkt. Het is immers de bedoeling dat de sporthal uiterlijk half okto ber volgend jaar in gebruik kan worden genomen. Met een bouwtijd van ongeveer zeven maanden, moet de eerste paal in maart, of uiterlijk april 1984 de grond in. Er is nog geen de finitieve keuze voor het type sporthal bepaald. Met de bouw van de sporthal is een bedrag gemoeid van 2.555.000 gulden. De goedkeu ring van gedeputeerde staten is nog niet binnen, maar ge zien het vrijwel tot nihil terug gebrachte exploitatietekort is die goedkeuring zonder meer te verwachten. Hoek van Holland Het be stuur van de voetbalvereni ging Hoek van Holland en de Club van Honderd van die vereniging zullen geen verde re initiatieven ontwikkelen om te komen tot de bouw van een eigen sportzaal. De bestuurders zijn van me ning dat de medewerking van uit de deelgemeenteraad zo ge ring is dat verder werken zin loos is. De vertraging in de plannen heeft er tevens toe geleid dat enkele sponsors zich inmiddels hebben teruggetrokken.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3