BOTTERDAM 15 AGENDA Ambtenaren onderbreken werk Rijnmond: vier ton voor plannen provinciehuis Peper verbiedt Ê1 Spurs krijgt forse boete ERAAD OVER VERDERE ACTIES Deel huisvuil uit Dordt naar AVR SSS22 Onderzoek binnen Stads ontwikkeling VALSE DOLLARS: WEER TWEE AANHOUDINGEN Rijnmond onderzoekt transporten van chloor Rijnmondraad ruziet over overschotten c '-$00™ 00 ^$00 4 Rotterdams Nieuwsblad dinsdag KZ/EV/RY/RW 1 november i9S3 jntterdam Rijnmond geeft jrast vier ton uit aan de voor leiding van een provincie- Mis, dat in 1987 nodig zal zijn. Lwel de Tweede Kamer nog J(t over de splitsing van iuid-Holland in twee provin- heeft besloten, gaat Rijrt- -jnd met de voorbereiding van de splitsing door. CDA. SGP /RPF stemden tegen deze uitgaaf. Zij vonden, dat er eerst zekerheid moet rijn dat de splitsing doorgaat. Anders is het volgens hen zon de van het geld. D.Tegelaar van D'66 pleitte er juist voor om het geld uit te geven om zo de regering voor het blok te zeiten. Fr zijn toezeggingen gedaan, dat we als Rijnmond geld mo gen uitgeven aan de voorbe reiding van de splitsing, dus moeten we dat gewoon doen", meende hij. Ook de PvdA veelde niets voor wachten. Frovcon Teegelaar opperde de suggestie jjn met een provinciehuis rjieuwe wegen in te slaan en ,ret voor meer te gebruiken jan alleen als provinciehuis. Hij stelde voor om het Rijn mondhuis zo in te richten, dat het ook voor congressen ge schikt is. De naam had hij al: Proveon, ofwel provinciehuis- congrescentrum. Voor D'66 ligt de plaats ook al bijna vast: Ergens tussen het Rotterdamse stadhuis en het Centraal Sta tion, aan het Weena dus. Rijnmondgeeommitteerde drs.P. Patijn wilde zich niet op een plaats vastleggen. Rijn mond is nog volop in onder handeling over een geschikte riek' voor een provinciehuis, üj wees erop, dat Rijnmond voor de taak staat om vóór 1 januari 1987 voor huisvesting te zorgen. Dan is alle tijd hard nodig om die huisvesting goed voor te bereiden en dus moe ten de voorbereidingen onver kort worden doorgezet. Hij zegde D'66 toe te bekijken of het provinciehuis voor meer zaken kan worden gebruikt. Velen belden om te vertellen,- dat ze niet door de tunnel konden Londen Tottenham Hot spur, morgenavond de tegen stander van Feyenoord in het UEFA-bekertoemooi, heeft een boete gekregen van 10.000 pond sterling (on geveer 45.000 gulden). De Londense voetbalclub betaal de de Argentijnen Osvaldo Ardïies en Ricardo Villa 'zwart'. Volgens de onderzoekscom missie van de League kregen beide Argentijnse internatio nals bij hun komst in 1978 bijna 30.000 pond toegestopt. De Britse pers maakt mel ding van aanzienlijk hogere bedragen: 63.000 pond voor Ardiles en 45.000 voor Villa, die tegenwoordig in de Vere nigde Staten speelt. m Keurig in een met bloemen opgesierd trams!el is gisteren met het doorrijden van een fint de nieu we tramlijn in Kra- lingen officieel geo pend. De nieuwe lijn, lijn 9, zal de verbinding met Kra lingen en de bin nenstad beduidend verbeteren. Lijn ne gen mocht zich gis teren ai verheugen in een groot aantal passagiers, die met de strippenkaart in de hand het nieuwe traject even wilden verkennen. Lopend protest van GEB'ers door tunnel Vervolg van de voorpagina Rotterdam Met een mars door de Maastunnel hebben vanmorgen tijdens de spits vier- tot vijf honderd GEB'ers een verbod van burgemeester Peper om de tunnel te blokkeren aan hun laars gelapt. De Rotterdamse burgemeester verbood even na ze ven uur de blokkade, direct nadat 160 GEB-wa- gens het parkeerterrein van het Feyenoordstadion hadden verlaten. Vervolg van voorpagina Rotterdam In het stadhuis en bij de secretarien van deelge meenten in Rotterdam hebben ambtenaren vanmorgen om elf uur het werk onderbroken. In de kantine van het stadskantoor aan het Rode Zand zijn zij toegesproken door AbvaKabo-be- stuurder Sieb Dorenbos. Na de lunch werd het werk weer her vat. Het stadhuispersoneel beraadt zich volgende week dinsdag over vervolgacties. Gedacht wordt aan stipheidsacties en werkonder brekingen. Bij Gemeentewerken werd vanmorgen vroeg het werk even eens neergelegd. Vanaf half tien hield het personeel een demon stratieve vergadering in Europoint. Bij deze gemeentelijke dienst staan voor volgende week een stipheidsactie en verschil lende werkonderbrekingen op het programma. Vanavond besluiten chauffeurs van de RET of zij morgen vier entwintig uur staken of dat er een stipheidsactie komt. Inmid dels hebben ook de GEB-chauffeurs zich bij de acties aangeslo ten. Zij zullen zich houden aan de voorschriften en zich alle ver keersregels in acht nemen. Vertragingen zijn er onder meer te verwachten voor het aan- en afsluiten van meters. iMeteropnemers De meteropnemers zijn de ko mende weken wel van plan om de achterstand bij het af wikkelen van GEB-rekenin- gen bij grote bedrijven en kan toren weg te werken. De grootverbruikers wachten een versnelde procedure, waardoor de rekening eerder wordt geïnd. De Rotterdamse parkeerwach ters bekijken overmorgen in Palace of zij zich aansluiten bij de acties die op stapel staan bij de politie. Bij de GSD begin nen volgende week dinsdag stipheidsacties en werkonder brekingen. -De sociale dienst wil echter voorkomen dat uit betalingen niet worden neerd. Bij de Belastingdienst staat voor volgende week vrijdag een demonstratieve optocht te wachten die via drie routes eindigt in het Park. Ambtenaren uit de Krimpe- nerwaard en Alblasserwaard, die aangesloten zijn bij het CNV, hebben op een ledenver gadering in Gorinchem een beroep gedaan om het bestuur van de christelijke bond om alsnog tot een vergelijk te ko men met het CDA. In een brief aan voorzitter Harm van der Meulen zeggen de CNV'ers dat 'het spanningsveld on draaglijk is'. Zij weten niet langer meer of zij het CDA of het CNV moeten volgen. Dordrecht De gemeen schappelijke vuilverbranding voor Dordrecht en omstreken (Gevudo) hééft maandag be sloten een 15-jarig contract aan te gaan met de Afvalver werking Rijnmond (AVR) in Rozenburg voor de levering yan 40.000 ton huisvuil per jaar. Het is een hoeveelheid al t's! die Gevudo zelf niet kan verwerken. Volgens Gevudo-directeur k.L.van der Burg is hiermee voorlopig een" eind gekomen aan uitbreidingsplannen bij zijn bedrijf. Een verminderd groeiende aanvoer van huis vuil uit de veertig gemeenten in de Dreehtstreek en omge ving die samen de Gevudo vormen, is naar zijn zeggen de belangrijkste reden. Ook speelt mee dat een stads verwarmingsproject in de nieuwe Dordtse wijk Stadspol- ders van de baan is. Uitbrei ding bij Gevuco zou volgens de oorspronkelijke plannen ge deeltelijk uit de opbrengsten van het leveren van deze warmte gefinancierd moeten worden, aldus Van der Burg. Gevudo krijgt per jaar 145.000 ton huishoudelijk afval voor verbranding aangeleverd. De capaciteit bedraagt 110.000 ton. De ambtenaren van het ge meentelijk elektriciteitsbe drijf hadden het plan om de tunnelbuis van Zuid naar de stad gedurende een uur af te sluiten. Nadat de kolonne door de politie drie politiebussen sloten het eerste tunneltje bij het Maastunnelplein af was tegenhouden, lieten de GEB'ers de wagens op de Pleinweg achter bm lopend door de Maastunnel te gaan. Bij het binnengaan van de tunnel werd ook het verkeer vanuit de stad richting het zuidelijk stadsdeel lamge legd. Uit voorzorg besloot de politie beide tunnelbuizen gesloten te houden. De stoet ging daarna via de rechter- tunnelbuis en terug naar zuid via de linkertunnelbuis. 'Kassa' Het verkeer ondervond aan beide 2ijden van de tunnel hinder van de actie. „Het is altijd kassa zodra de tunnel eruit is", aldus een leidingge vende politie-officier. Het optreden van burgemeester Peper wekte de ergernis van zowel vakbonden als de GEB-werknemers. „Een onverstandige zaak van Peper. De mensen zijn laai end na deze ingreep. Met dit besluit maakt hij het de poli tie en ons moeilijk", aldus Siep Dorenbos van de Abva- /Kabo. De bond had de als verrassing bedoelde actie niet aangemeld bij het ge meentebestuur. Politie-ambtenaren, zelf eveneens in protest tegen de kortingsplannen van minis ter Rietkerk, toonden zich hoogst ongelukkig met de si tuatie. „Opdracht van de hoogste baas", was de scham pere reactie van een van de politie-officieren. De GEB'ers zelf toonden zich zeer nijdig. Terwijl bestuur der Siep Dorenbos zich tele fonisch in verbinding stelde met wethouder Jansen over het gemeente-optreden gin gen de GEB'ers aan de wan del. „Dit was de enige wijze om de zaak nog enigszins or delijk te laten verlopen. An ders hadden ze de sleuteltjes in hun zak gestoken en wa ren we tot iaat bezig geweest met het wegslepen van de wagens. Of de bruggen wa ren ze gaan bezetten", aldus sfctieleider Martin Wuysnian. Vanmorgen bij het wegrijden al wilden enkele GEB-be- ambten de stoet verlaten om Maasbruggen en Brienen- oordbrug te bezetten. Actie- leiders en politie konden dat nog voorkomen. I w HBS GEB'ers lopend op weg naar de Maastunnel Rotterdam Binnen de ge meentelijke dienst voor stads ontwikkeling (SO) is een amb telijk onderzoek aan de gang. Vanuit het zogeheten beleidso verleg SO, waarin directeur ir.A.W. van Hattum en een aantal ambtenaren van deze dienst zitting hebben, is aange drongen op het onderzoek. Dit zal worden verricht door een onlangs opgerichte werk groep, die onder leiding staat van de directeur van de Dien stenstructuur Ruimtelijke Or dening en Stadsontwikkeling (DROS), S.Kolthek en drs.J.G. Boerkamp, hoofd personeels- en organisatiezaken. Zij zijn reeds begonnen aan het voe ren van een gesprekken met een groep van 25 topmannen van SO. Kolthek en Boerkamp trekken na deze gesprekken hun con clusies ten aanzien van een mogelijke reorganisatie van de in Europoint gevestigde ge meentelijke dienst. Kolthek is weinig mededeel zaam omtrent het onderzoek en de oorzaken daarvan. Hij zegt wel, dat 'SO al enige tijd bezig was met het bestuderen van een organisatorische aan passing en dat het functione ren van enkele overlegorga nen niet meer optimaal was'. Kolthek erkent, dat hij vaag is. „Maar", aldus de DROS-di- recteur, „Boerkamp en ik moeten ons eerst wat meer oriënteren in hoe de onrust is ontstaan. Na afloop van de ge spreksronde zullen wij in de werkgroep verslag doen en be kijken we of veranderingen moeten worden doorgevoerd." Rotterdam Opnieuw heeft de Rotterdamse recherche twee arrestaties verricht met betrekking tot de 'vangst' van drie miljoen gulden aan valse dollars, twee weken geleden. Dit keer is in Aalsmeer een 38- jarige inwoner uit Uitgeest aangehouden en in Rotter dam 31-jarige vrouw. Zij zijn na verhoor op vrije voe ten gesteld. Over hun aan deel laat de politie zich niet gedetailleerd uit. De drie eerdere arrestanten (twee Amsterdammers, 42 en 48 jaar en een 39-jarige Rotterdammer) zitten nog altsjd in voorarrest, maar zwijgen ais het graf over hun betrokkenheid. Wel trof de politie in de woning van de laatste een fotocopieer- apparaat aan, dat eerder deze maand bij Gemeente werken was gestolen. Het nadere onderzoek toonde wel aan dat de falsificaten nog niet eerder ergens zijn opgedoken. Dinsdag- 1 november De Doelen: kleine zaal. 20.15- Buch- berger Quarteu. werken van Reder. Mozart en Mendelssohn. Hofplein theater: 20.15, 'Lief zijn voor elkaar', klucht. Rotterdamse Schouwburg: 20.35: 'Het bal van de etalagepoppen', toneel. Haagse comedic. Theater Zuidplein; 20 30, Toneelgroep Koafie speelt 'Steenpuist'. Theater Zuid plein: grote zaal, 20.15. Madame But terfly', opera, Compagnia D'Opera Itahana. De Lantaren: 21.00: Hesita te &i Demonstrate met Shangri-Lah. Poppentheater Belle Psss: Water- i; pofezie Roode loostraat, 20.00: Belle J-etteren; pofczie en poppenspe" Leeuw: (Capelle) 22.00: Seaport ;pel Jazz-Inn Der Quartet met zang van Ella-Rose Mit- chel Jazzcafé Dizzy: 2200 Yvonne de Kok Kwartet. Woensdag 2 november De Doelen: 12 45: Koffieconcert door Rotter. Philh Orkest (openbare repe titie). Hofpleintheater: 20 15, 'Lief zijn voor elkaar', klucht. De Schouw burg: 20.15* 'Het bal van de etalage poppen', toneel, Haagse comedic Pic colotheater: Krochtheater speelt "Een verziekte avond'. De Lantaren: 21.00: Hesitate Demonstrate met Shangrs-Lah. 20.30. Dansgroep Kns- tina de Chatel met 'Per Aspera' en 'Wiederkehr'. Bibliotheektheater 20.00. Kuizmnerbarmonie Staatskapel- le Dresden De Larenkamp: (Zuicl- wijk) 20.15; Het Werktheater speelt "Gebroed'. Poppentheater Belle Psss: Waterloostraat, 14 30 Het pop pentheater speelt De Binnenste Bui- lentaar". De Klimmende Bever (IJsselmonde) 14.00: NJ.T. speelt 'Stef de scharrelkip' (tot 13 jaar), De Duikelaar (Kiejwegkwartier) 14.00: Kindertheater in de wijk; Toneel groep Pit speelt 'Smikkel en Knappe- kop'. Galerie W, Picterse in Toezie: 20.30. Podiumdiscussie 'De angst in de literatuur van vandaag Sc angst m der zeitgenossichen literatuur". Bioscopen Alhamora 1: "Sophie's Choice' (16) dag 2.00 en 8 00 u Alhambra 2 'Brandende liefde' (16) dag. 2.00-7 00 en 9.30 u Calypso 1: 'De Illusionist' (12) dag. 2.Q0-7.Q0 en 9 30 u. Calypso 2: 'De Anna' (12) dag 1.45-6 45 en en 9.15 u Calypso 3: 'Life of Brian" (al) dog 2 00-7 00 en 9 30 u. Centraal: do l/m ma. 'Lieve meisjes, kleine prijs jes' (18). di. en woe. 'tussendoortjes' (18) dag 12.15-2.00-3.45-5.30-7.15 en 9.00 u. Cineac (Beurs): 'Return of the Jedi' fal) dag. 2.00-6 45 en 9.30 u. Cineac (Bijenkorf): "Octopussy* (12) dag. 2.00-6.45 en 9.30 u. ma. 2 00 u. Cinerama I: 'Superman-3' (al) dag 1.45-6.45 en 9.30 u Cinerama 2: "Highroad to China" (al) dag. 1.45-6.45 en 9.15 u. Cinerama 3: 'Flashdance' (16) dag. 1.45 u, 'Blue Thunder" (12) dag. 6.45 en 9.15 u Cinerama 4: "Educating Run' (al) dag. 1 45-7 00 en 9.30 u. Cinerama 5: 'De Lift' (16) dag 7 00 en 9.30 u. ma. en dt. 2 00- 7.00 en 9 30 Corso: 'Vrijdag de der tiende' (16) dag. 2.00-7 00 en 9.30 u Krlterion: 'Gejaagd door de wind' (12) dag. 7.30 u (beh maandag) Lu- micre 'Return of the Jedf (al) dag. 2.00-6 45 en 9 30 u. Lumiere 2: The horror show' (16) dag. 2.00-700 en 9 30 u. Lumiert 3: The Bronx War riors' (16) dag. 1.45-6.45 en 9.15 u. Lu miere 4: 'The meaning of life' (16) dag 1.45-6 45 en 9.15 u. Metro-1: 'Stingray' (12) vnj en zat. 7.00 en 9.30, zat en zond. 2.00 u. ma. di. en woe. bingo Metro-2: 'Porky-2 de volgende ochtend' (16). vrïj t/m zond. 7.00 en 9 30 u. 'Roze konijntjes op hel hete spoor' do. en ma t/m woe 8.00 li. Rex: Wilde dromen' (18) dag. van 10.00 u. s' morgens tot 1Ü.OO s' avonds, zat. 12.00-10.00 u. zond. geslo ten. Thalia: 'King of Comedy' (al) dag. 2.00-7 00 en 9.30 u. 't Venster-1: 'Niagara' en 'Uenuemen prefer blon des' (16) dag. J930 u, ma gesloten "t Venster-2: 'Dor Mann auf der Maner' (16) dag 20.00 en 22 30 u, ma. geslo ten. 't Venster-3: "Eijanaika' (16) dag. 19.30 u, ma gesloten. Kindervoorstellingen Alhambra-1: 'Vol gas met Herbie" dag. 2 00 en 6 45 u. Cinerama 5: 'De onvoorstelbare tocht' dag 1.00 u, beh. ma en di. Metro-2: 'Dik Trom en het Circus* woe. 200 u. Passage: 'Gulli ver's reizen' woe. 2 00 u Spijkenisse Euro 1: 'Raiders of the lost ark' (12) vrij, 6.45 en 9 15 u. zat. t/m woe. 1.30- 645 en 9 15 u Euro 2: 'High road to China' (al) vrij 6.45 en 9 15 u, zat, t/m woe i 30-6,45 en 9.15 u Euro 3: 'Star Wars' (al) vnj 6.45 en 9 15 u 2at. t/m woe. 1.30-645 en 9.15 u. Euro-4: 'Brandende liefde' (16) dag 6.45 en 9 15 u, ma. en di 1.30-6.45 en 915 u Kindervoorstellingen Euro: 'Marüjn' woe 1 30 u HclJcyoefcsluis Tivoli-theaten 'Octopussy" (al) do. vrij. zat. ma en woe 20 00 u, zond. 16.00 en 2000 u. 'Het erotisch zaard van Casanova' (18) zat. 23 15 u, di. 20.00 u. Kindervoorstellingen Tivoli-theaten 'Sjors en Sjimmie in het land der reuzen' woe. 14 00 u. Brielle Apollo-theaten 'Firebird Tornado' (al) do vrij en zat. 19.00 u, zond. 16 00 u. 'Octopussy' (12) do. en zat. 14.00 u, zond 19.00 u. di. 20.00 u. 'Hot Bubblegum in het leger' (16) do. t/m zond 21 30 u, ma. en woe. 20.00 u. Kindervoorstellingen Apollo-theaten 'Kuifje en het haai- enmeer' woe. 14.00 u. Kindervoorstellingen (al) Cinode: 'Sjors rn Sjimmie en de to verring' woe. 2.00 u. Rotterdam Rijnmond gaat de gevaren van transporten met vloeibaar chloor- en am moniak onderzoeken. De stu die moet inzicht verschaffen of bepaalde wijzen van trans port risico's met zich dragen. Verder wordt bekeken of deze transporten minder of meer gevaren opleveren dan bij voorbeeld de aanvoer en ver voer van LPG en benzine. De studie gaat rond de zeshon derdduizend gulden kosten. Een derde daarvan komt op de rekening van Rijnmond, het overblijvende deel moet ge dragen worden door het mi nisterie voor volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en mili euhygiëne. Bij de evaluatie van het onder zoek wordt de Contactgroep Veiligheid Omwonenden be trokken, waarin vertegen woordigers zitten van de over heid, stichting Europoort-Bot lek Belangen en Rijnmondver tegenwoordigers. CDA tegen besleding overschotten: Rotterdam De Rijnmond- raad heeft langdurig geruziet over de besteding van de over schotten, die het dagelijks be stuur dit jaar verwacht. Zoals het er nu uitziet houdt Rijn mond ruim negen ton over. Daarom heeft het dagelijks be stuur een hele lijst van uitga ven gemaakt om dit geld nog dit jaar te gebruiken. Het CDA was het duidelijkst in de afwijzing van dit beleid. „Het is niet juist om op basis van allerlei wensen en verlan gens te gaan op potverteren", aldus H.J. van Mar Je. „Dit overschot bewijst, dat de on- roerend-goedbelasting, die Rijnmond heft, niet nodig was geweest, want ook de vorige jaren hebben we telkens meer dan een miljoen gulden over gehouden", Het CDA stelde voor om het geld aan de burgers van Rijn mond terug te geven. Lukt het niet om het aan alle belasting betalers terug te storten, dan moet het geld volgens het CDA naar de gemeenten toe, die allemaal financiële proble men hebben. D'66 voelde ook veel voor het afschaffen van de onroerend- goedbelasting, maar stelde voor het overschot nu maar te gebruiken voor een Regionaal Ontwikkelingsfonds. PSP/PPR vond, dat het over schot gewoon aan de reserves moet worden toegevoegd. Bij de begroting voor het nieuwe jaar kan Rijnmond dan weer uit die reserves putten. SGP/RPF wilde het overschot gebruiken voor het milieu. Met alleen de stemmen van het CDA tegen wist gecommit teerde drs.P. Patijn het voor- Stel toch door de raad te pra ten. Hij wees erop, dat het om onvoorziene meevallers gaat, die het overschot van negen ton hebben veroorzaakt. Hij vond, dat het geld daarom aan kleine zaken moet worden be steed. Voor fondsvorming voelde Patijn niets. Juist omdat het om meevaller tjes gaat zag hij ook niets in af schaffen van de onroerend- goedbelasting of terugstorting naar de Rijnmondgemeenten. Het overschot toevoegen aan de reserves vond hij niet werkbaar, omdat het erg moei lijk is om die reserves later weer te kunnen besteden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 5