WATERWEG 'Met gevestigde partijen komt er nooit socialisme' Laks woonwagenbeleid maakt nu tongen los SPORT 15 'Ik heb vertrouwen in deze groep' Ruim verlies Excelsior'20 SAP: Niet uit op goedkoop succesje 'CDA heeft plan sportzaal alleen maar tegengewerkt' Damkampioenschap van Vlaardingen Vlaardingen van toen vastgelegd Nepveger troggelt bejaarde geld af TSB-trainer Henk van der Bend: Kampioenschap Vlaardingen De men sen achter de Socialistiese Arbeiderspartij (SAP), be zig met de oprichting van een Vlaardingse afdeling, blijven realistisch. „Een raadszetel zullen we niet één-twee-drie halen in Vlaardingen", zegt Henk Strik, bestuurslid, actief in de industriebond FNV en lid van de bedrijfsleden- groep van Windmill. „Maar we zijn ook niet uit op goedkoop succes. We willen het vertrouwen winnen van de mensen en dat is iets wat je niet in een paar maanden lukt." Maar hij voorspelt dat de Vlaardingers binnen af zienbare tijd iets zullen mer ken van de SAP, de partij die de bevolking het besef wil bij brengen dat zij de macht heeft. De SAP, inmiddels werkzaam in Amsterdam en Rotterdam, is afdelingen aan het oprichten in een paar middelgrote plaat sen en Vlaardingen is er één van. „Daar is naar mijn me ning duidelijk ruimte voor", zegt Strik. „We ontmoeten in Vlaardingen en in een reeks andere steden in toenemende mate sympathie." ,De economische crisis is daar volgens Strik duidelijk debet aan. De mensen wenden zich af van de gevestigde linkse partijen. „Zoals die bezig zijn, kunnen we tot Sint Juttemis wachten op het socialisme. Dat komt op die manier geen stap dichterbij en de mensen zijn daarin teleurgesteld." Arbeideremacht De macht aan de arbeiders is volgens de SAP de sleutel om Kalender en boekje met oude ansichten Vlaardingen In het Vlaardingse Visserijmu seum zijn gistermiddag de eerste exemplaren van een boekje en een kalen der met foto's uit vroeger tijd ten doop gehouden. Met 'De Vlaardingse vis- serij in oude ansichten' en 'Vlaardingen nog pas gis teren' ging de stad van Haringkoppen even terug naar de beginjaren van deze eeuw. De drie grijze vissers Goedk- negt, Van Roon en Van Schoor kregen uit handen van samen steller Jaap Sluimer (samen met Peter Zuydgeest verant woordelijk voor de uitgave) het gebonden werkje met an sichten aangeboden. „Vele po gingen om een boek te maken rijn mislukt", bekende Slui mer. „Maar nu is toch het eer- ste boek over de Vlaardingse visserij een feit. En wanneer de belangstelling de spuigaten uitloopt, zijn we al gereed een tweede deel uit te brengen." Schipper Van Roon was onder de indruk van de eerste druk, die in totaal 124 prenten en fo to's herbergt. „Van elk schip Zou een verhaaltje te vertellen rijn. Schepen en loggers, die hebben toch zestig jaar lang het beeld van Vlaardingen be paald. Nu gaat het allemaal veel moderner. Móar", hield hij zijn gehoor met veel voor, ,je krijgt nooit meer de haring terug die je vroeger hebt gege ten. Daarna was het de beurt aan burgemeester Fred van Lier om de eerste kalender voor 1984, 'Vlaardingen pas van gis teren', in ontvangst te nemen. Daarop staat het beeld van de stad gefotografeerd 'voordat de stadsvernieuwing toesloeg'. Hoewel de eerste burger wei nig bekend is met de voor gaande decennia onthulde Van Lier vroeger hier ook niet he lemaal vreemd te zijn geweest: .,Als jongen struinde ik nog wel eens door Vlaardingen, vooral bij Het Hoofd, wanneer ik op weg was naar Pernis." Het boekwerkje met oude an sichten zeker de moeite Waard voor geboren en geto gen Vlaardingers is niet goedkoop. Het ligt voor 33,75 de bockhandel. Daar is ook de kalender,' die bijna twaalf 'gulden kost, te krijgen. Zowel het boekje als de kalender zijn uitgegeven door de Vlaarding se uitgeverij Den Draak. i Dave Bakker en Henk Strik van de SAP, midden in Vlaardingen. uit de problemen te komen. En die arbeidersmacht 'let wel, we hebben het over macht en niet over alleenheer schappij' kan alleen worden bereikt, aldus Strik, door soli dariteit en als de mensen een helder beeld hebben van de weerstanden tegen het socia lisme. De partij is in juni voortgekomen uit de interna tionale communistenbond (1KB), een naam die bij al te veel mensen afkeer opriep, zegt Dave Bakker, penning meester van de afdeling in op richting. Het idee voor een Vlaardingse afdeling is geboren onder een groepje arbeiders bij Windmill. Lid van de partij waren ze al, maar, zegt Bakker: „We wil den iets in Vlaardingen doen, want daar wonen we en daar werken we. En met een paar mensen doe je natuurlijk geen ene salamander. Daarom zijn we hard bezig er mensen bij te krijgen." Drie maanden wor den al plannen gemaakt en volgende week woensdag avond vindt is in de Lijndraai er de oprichtingsvergadering. Knokkers De SAP is vast van plan om in Vlaardingen aan de weg te gaan timmeren, maar Bakker en Strik beseffen dat dat moei lijk gaat worden. „Je hoeft niet te verwachten dat je snel groot wordt natuurlijk", zegt Strik. Maar ze zijn wel hoop vol gestemd. „We zijn allemaal knokkers en als het niet gelijk lukt moeten we nog wat har der knokken", zegt Bakker simpel. De afgelopen weken werden er al op allerlei plaat sen in Vlaardingen waar veel mensen bijeen waren folder tjes uitgedeeld. Respons is daar nog niet op gekomen. „Nog niet, maar daar is de tijd ook nog veel te kort voor." De SAP wil om te beginnen groepen als Vlaardingen tegen kernbewapening en het Breed Overleg Woonlasten steunen, „Daar willen we de schouders onder zetten." Strik ziet wel positieve zaken in Vlaardin gen. „Het is een kernwapen- vrije gemeente, het is een speerpunt in de acties tegen het bezuinigingsbeleid van het kabinet. Dat moet alleen maar steviger worden." De gemeen te mag, vindt de SAP, geen doorgeefluik zijn van de bezui nigingen van het rijk. „Maar de actie daartegen moet niet alleen van de gemeenteraad komen, daar is ook actieve steun van de bevolking voor nodig." i Het is een hele verandering die de SAP nastreeft. Mede zeggenschap en mede-eigen aarschap in de bedrijven voor de arbeiders, lonen boven de 60 mille afromen, drastische arbeidstijdverkorting met be houd van loon, strengere mi lieuwetgeving en Nederland uit de Navo. Maar, zegt Strik, „voor zover wij zien zullen die ontwikkelingen de komende jaren in een stroomversnelling komen." En mocht het niet ge lijk lukken, de SAP zal niet snel opgeven. Dave Bakker; „De vraag is: kun je iets ver anderen? Nou, je kunt in ieder geval je stem laten horen en protesteren tegen het bezuini gingsbeleid. Als je dat niet doet denken de mensen die de macht hebben, dat je het met de bezuinigingen eens bent en pakken ze steeds meer. Als je niet ergens begint is het einde zoek. En als we niet genoeg in vloed hebben om iets te veran deren, dan moeten we zien dat we die invloed krijgen," Op de oprichtingsvergadering, die volgende woensdagavond om acht uur begint in de Lijn draaier, vertellen bestuurleden iets over het beleid van de So cialistiese Arbeiderspartij. „En daarna Is er in ruime mate ge legenheid tot discussie. Want het is natuurlijk niet gelijk koek en ei." Burgemeester Fred van Lier neemt de eerste historische Kaïenaer voor in ontvangst. Schiedam De politie waar schuwt voor de praktijken van een ongeveer 35-jarige nep- schoorsteen veger, die gisteren een hoogbejaarde bewoner van de Ridderkerksestraat dupeer de. De bedrieger bood aan voor enkele tientjes de schoor steen te vegen, maar na het uit elkaar halen van de kachel, kwam hij al uit op een taxatie van vele honderden guldens. Dat had de bejaarde niet in huis, „maar minder was ook goedvoor één keer dan". Nadat de schoorsteenveger vertrokken was, met toch nog een flink geldbedrag, bleek overigens dat hij alleen even de stofzuiger op het kachel gat had gezet. Schiedam Onvermijdelijk komt nu toch een discussie op gang over het woonwagenbeleid van de gemeente Schiedam. De fikse kritiek, die het provinciaal bestuur vorige maand leverde, heeft de gemeenteraadsleden Herman Noordegraaf (PSP/PPR) en Adri Reijnhout (D'66) ertoe aangezet schriftelijke vragen af te vuren op de achillespees van de PvdA/WD-coalitie. Het tweetal zag geen andere raad, die unaniem werd aan- weg. De gedeputeerde die het provinciaal woonwagenbeleid behartigt, mevrouw drs. I. Günther, overigens lid van de VVD, had het Schiedamse col lege van B en W aanbevolen het woonwagenbeleid eens in door Kor Kegel de gemeenteraad ie bespreken. Niets wijst erop, dat B en W aan dit verzoek gevolg zouden geven. Noordegraaf en Reijn hout vragen daarom B en W harder aan het beleid te trek ken, opdat ingrijpen van de provincie niet noaig wordt. Je zult in Schiedam maar woonwagenbewoner zijn. Al minstens tien jaar wordt de kampbevolking aan de veraf gelegen Schïekade ïn de ui terste noordoostelijke punt van Schiedam voorgespiegeld dat er een woonwagenterrein dichterbij de bebouwde kom zal komen, en misschien nog wel meer dan één ook. Perio diek trekken de woonwagen bewoners aan de bel om eens te vragen, hoe het er toch mee staat De kantine van het stadskantoor werd er een paar maal voor bezet, toen het wachten te lang ging duren. Om een daad te stellen kwam Ruurd van der Veer in 1978 met een motie in de gemeente genomen. De toenmalige PvdA-fractieleider, die als huisarts goed thuis was op het kamp, stelde in die motie dat de situatie onhoudbaar was. Reeds in de nabije toekomst zou een voortgezet isolement van de kampbewoners leiden tot een schier'onoplosbare so ciale en culturele problema tiek. Dat is dus reeds zes jaar geleden... Noordegraaf en Reijnhout zet ten de verdere feiten uit de geschiedenis nog eens op een rijtje. De motie-Van der Veer leidde twee jaar later tot een intentieverklaring van de raad, waarmee werd aangege ven dat de Koekoekslaan een geschikte locatie voor een nieuw woonwagencentrum was. Er was een onderzoek naar 21 andere locaties aan vooraf gegaan. De honderden bewoners van de dure huizen in Kethel-Oost stonden toen al op hun achter ste benen. Maar in beroep gaan was niet mogelijk: de raad sprak .immers slechts een intentie uit. Dat mag. Weer twee jaar later kwam het eindelijk tot een ontwerp- bestemmingsplan voor de Koe koekslaan. Gedurende de ene maand, dat het plan ter inzage werd gelegd, kwamen 653 be zwaarschriften uit Kethel-Oost binnen. Het was toen 8 mei 1982. En hoewel de wet op de ruimtelijke ordening bepaalt, dat een ontwerpbestemmings- plan uiterlijk binnen zes maanden na de tervisieleggïng door de raad vastgesteld moet worden, verdween het even in de la, want de politieke partij en hadden het te druk met de collegevorming. Het PvdA- /CDA-verbond maakte na enig politiek spektakel plaats voor de PvdA/VVD-coaiitie. En hiermee was de ellende in het kamp gehaald. De PvdA had zich tot op dat moment als voorstander van het plan-Koe koekslaan uitgelaten. Maar de VVD was fel tegen; die steun de de honderden bezwaar- schrijvers uit Kethel-Oost. Zorgvuldig Een half jaar hadden B en W volgens de wet de tijd voor het bestemmingsplan. Toen de stichting samenlevingsopbouw woonwagenbewoners Schie dam (SSWS) eind '82 vroeg waar de vaststelling bleef, be riep het college zich op die 653 bezwaarschriften. Het verwer ken daarvan kostte veel tijd. Zorgvuldig, niet routinematig, moest de procedure verder worden vervolgd, want het zag ernaar uit dat Kethel-Oost tot het uiterste dwars zou gaan liggen. Noordegraaf en Reijnhout on derschrijven nu dat het zorg vuldig moet. Maar er is nu al anderhalt jaar om en dat lijkt hen 'toch wel erg lang'. Graag zouden zij eens weten hoeveel bezwaarschriften precies B en W al verwerkt hebben. In die vraag klinkt door: dóen jullie wel wat? Er komen namelijk berichten uit het stadskantoor, dat de PvdA en de VVD, die het over de Koekoekslaan feitelijk on eens waren, nu terwille van de coalitie hebben afgesproken de kwestie verder te laten rusten. Die vrees bestaat zelfs in het Provinciehuis. Daar voelde ge deputeerde Günther fijntjes aan, dat B en W van Schiedam ondertussen niet voor niets het 'huizenplan Schuttersveld' presenteren als „de manifesta tie van gemeentelijk woonwa genbeleid bij uitstek". Het Schuttersveld, waar woningen gebouwd worden die in de eerste plaats bedoeld zijn voor kampbewoners, wordt door de gedeputeerde meer gezien als bliksemafleider van de Koe koekslaan-impasse. Mevrouw Günther vindt echter, dat het Schuttersveld hooguit 'comple mentair' mag zijn op het be leid: aanvullend dus, en niet het hoofdbestanddeel. Noorde graaf en Reijnhout zijn be nieuwd naar de verdediging van B en W tegen deze pro vinciale kritiek. Op I januari 1985 wil de pro vincie haar woonwagenbeleid volledig gerealiseerd zien, in clusief Schiedam. Het verbaast Noordegraaf en Reijnhout, dat B en W dit zelf niet eerder aan de orde hebben gesteld. Rotterdams Nieuwsblad woensdag gy/ 2 november 1983 Hoek van Holland „We willen persé geen politiek bedrijven. We willen ook geen politieke voorkeur uitspreken. Maar als deel raadsbestuurder Van der Wel met steun van zijn fractie ons een sportzaal door de neus boort, dan moet dat maar eens hard en in het openbaar wor den gezegd." Voorzitter Eildert Zwart van de voetbalvereniging Hoek van Holland stelde tijdens het vragenhalfuurtje van de deel- gemeenteraad bikkelhard dat het de schuld van Van der Wel is, dat de voetballers hun bouwplannen voor een eigen sportzaal hebben moeten in trekken. Het was voor het eerst dat het vragenhalfuurtje werd ge bruikt voor een dergelijke conclusie. Na de verklaring van voorzitter Zwart verheten de voet bal bestuurders demon stratief de vergaderzaal. „Van der Wel en het CDA hebben ons gewoon tegenge werkt", zo stelt Zwart, die be weert dat de deelraadsbestuur der steun heeft gezocht en ge vonden bij directeuren van en kele diensten. „Het is hem gelukt ervoor te zorgen dat onder een te bou wen sportzaal zo'n dure grond kwam te liggen, dat het voor ons inderdaad een financiële onmogelijkheid werd", zo stelt Zwart. „Hij heeft steeds ge sproken over het grondplaatje, kapitaalsvernietiging en con currentiebeding van De Hoek stee In feite is er van zijn kant nooit een positieve bena dering van ons plan geweest". Vlaardingen Terwijl de meeste Vlaardingse voet balclubs dankzij de talrij ke onderlinge derby's veelvuldig in de publici teit komen, zit TSB dank zij de indeling in een voor Vlaardingen wat minder tot de verbeelding spre kende afdeling en haalt dus zelden in de krant. Daarbij komt ook nog dat TSB tot nu toe niet be paald verbluffende pres taties heeft geleverd. Vorige week baarde het voor het eerst opzien door in Pijn- acker koploper DSVP het eerste verliespunt afhandig te maken. Waarbij niet de Vlaardingse, maar de thuis club het beste weg kwam. Die opgaande lijn, een week eerder had TSB net zijn eer ste overwinning behaald, stokte echter afgelopen za terdag weer toen van Rijs- oord werd verloren. Het typeert nog de wisselval ligheid van TSB, dat met vier punten uit zes wedstrij den een erg bescheiden posi tie in de derde klasse in neemt. Met een tamelijk nieuw elftal, dat volgens de eveneens nieuwe trainer Henk van der Bend nog in opbouw is. Zonder bekende namen als een Cees Campen, Leen Boon en Henk van der Kraan. Maar wel nog altijd met routinier Wim Maurits, Ton Rovers, Cees de Jonge en de weer in het eerste te ruggehaalde 'zoef de haas' Wim Stoevelaar. Rond hem is Van der Bend een nieuw elftal aan het formeren. ,TSB was aan het veroude- .vfKvW'i Henk van der Bend, de nieuwbakken trainer van TSB, raakt niet gauw in paniek. 3! ren", aldus Viaardinger Van der Bend (33), die zelf actief bij de Hollandiaan is geweest en nog een jaartje bij RK WIK heeft gespeeld, waar hij ook twee jaar de jeugd onder handen heeft genomen. „Er moest bij TSB verjongd wor den", vertelt Van der Bend en zijn eigen komst naar sportpark 'De vijf sluizen' houdt hiermede nauw ver band. Niet alleen is hij voor een trainer zelf nog jong, maar zijn aanpak bij IFC, waar hij na traimngsactivi- Vlaardingen De eerste ron de van het Vlaardings dam kampioenschap wordt op 10 ja nuari gespeeld. Het aantal klassen, waarin kan worden deelgenomen, is uitgebreid met één. Naast de hoofd, eer ste en tweede klase is er nu ook een ere-klasse. Bij vol doende deelname zal boven dien een aparte groep van huisdammers worden ge vormd. Bij aanmelding moeten de dammers opgeven in welke klasse zij willen spelen. Voor deelname moet men wel in Vlaardingen woonachtig zijn of lid zijn van de Vlaardingse damvereniging (VDV). Het in schrijfgeld bedraagt voor niet- leden van de VDV acht gulden en voor leden vier gulden. De deelnemers worden naar sterkte ingedeeld door een speciaal doorvoor in het leven geroepen commissie, die be staat uit C. Biel, F Kars en D. Tamboer. Alle wedstrijden worden afge werkt in het clubgebouw van de VDV aan de Emmastraat 43 in Vlaardingen. Aanmelden kan bij de penningmeester van VDV, R van Woerden, Aal- sehol verlaan 123. Telefoon: 74.54.03 Op dinsdagavond kan men verder na 19.30 uur te recht in het clubgebouw van de vereniging Schiedam Voor de Rijnmond-competitie ver loor Excelsior'20 mét 4-2 van Papendrecht. VDL oefende tegen het Goudse GSV en verloor met 2-5. DHS speelde tegen De Zwervers en verloor met 1-2. Papendrecht-Excelsiori20 4-2 Excelsior'20 was zeker niet de mindere van Papendrecht, maar de voorhoede faalde jam merlijk. Peter Keizer opende voor de thuisploeg de score na een snel uitgevoerde counter. Na de rust liep het slimme Pa pendrecht uit naar 4-0, via treffers van Jos Giersbergen, Keizer en Henk Korteland. Pas toen konden de Schiedam mers iets terug doen. Mathïeu Seheffers en Edwin van Wijk gaven de score voor Excel sior'20 een \v<n draaglijker aanzien* 2-4. VDL-GSV 2-5 VDL was niet opgewassen tegen het tech nisch superieure GSV De thuisploeg werkte hard, maar kon toch met voorkomen dat het royaal ten onder ging. Hans Bos en John Broeder scoorden voor VDL. In de Maassluise ploeg ontbrak Mar cel van der Vaart, speelde Wim Quack slechts een halve wedstrijd en viel Hennie Bnnkman al snel uit met een rugblessure. DH5-De Zwervers 1-2 Het was Menno Hoekstra, de broer van Feyenoorder André, die de score opende voor het Ca- pelse De Zwervers. Uit een voorzet van Ruud Kloppers was het Jan Viergever die voor de gelijkmaker zorgde. Vijf minuten voor het einde bepaalde De Zwervers uit een buitenspelsïtuatie de eindstand op 1-2. teiten bij RK WIK en SVV: voor het eerst hoofdtrainer', werd, sprak tot de verbeel ding. Hij bouwde daar een heel nieuw elftal op, waar-1 mee hij in zijn derde en laat-; ste jaar promoveerde van de vierde naar de derde klasse.' Helemaal zonder problemen ging die veijonging bij IFC overigens niet. „Toen ik èr een paar A-spelers bij haal de, stapte het jeugdbestuur al na drie weken op". Junior voorzitter Sjaan Bresser en haar medebestuursleden, kunnen echter gerust zijn.- „Op zo'n smalle A-basis van twaalf man als hier bij TSB kan ik moeilijk een beroep doen", aldus Van der Bend." Dat hij juist vorige week A- junior Jan de Kok in het eer ste opstelde, was louter om dat het een oefenwedstrijd betrof. Oriëntatie „Met dit elftal", zegt Van der" Bend over zijn huidige spe lersgroep, „ben ik me nog aan het oriënteren. Dit eerste jaar zie ik voornamelijk al£ een opbouwjaar. In het twee de jaar denk ik een duidelij ke lijn te kunnen uitzetten, Ook al draait het nog niet zo goed, ik heb wel vertrouwen in deze groep. Bovendien raak ik niet zo gauw in pa niek". Vooralsnog heeft de jeugd het vertrouwen van Van der Bend, die zich in dit opzicht tevreden toont over het op treden van nieuwkomer Bar ry Zuidgeest (ex-MVV'27). De zoon van oud-Spartaan Wout Zuidgeest, die ook nu weer alle uit- en thuisweg* strijden volgt, stond niet be^ kend als een harde werker. „Barry doet hier al meer dan vorig jaar", aldus Van dér Bend, „Z'n conditie is ook beter, terwijl hij nu meer meeverdedigt. Van commen taar van zijn vader trek ik me niets aan. Dat leidt door het verschil van inzicht se leen maar tot zinloze discus^ sies". Schiedam In het voorjaar van 1984 wordt voor de twee de maal het Schiedams voet balkampioenschap voor A-ju nioren afgewerkt. De voorron den van het toernooi, waar bij na alle Schiedamse verenigin gen aan meedoen, worden in de maanden april en mei afge werkt. De finale wordt op een nog te bepalen datum gespeeld op het terrein van Martinit. De kampioen van Schiedam voetbalt daarna nog een wed strijd tegen de kampioen van Vlaardingen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3