[ÏB 'Wat ik doe? Gewoon blijven wachten op lijn 5..' VOOR 33 CENTPER DAG NAAR BLUDORP Bijna tien procent minder lading in haven Politie-protest bij raadscommissie Sluiting afdelingen Bergwegziekenhuis levert geld op Havenwerkers: overgang naar 'SHB-pool' afgewikkeld i'-KABO Wensboom van ambtenaren Jazz en dans in Theatercafé VVD: Voorkom acties politie bij voetbal Inbrekers actief Omleiding Rotterdams Nieuwsblad woensdag 2 november 1983 RZ/RV/RY/RW Rotterdam De overgang op vrijwillige basis van ruim 700 Havenwerkers van de Rotter damse stukgoedstuwadoorsbe- drijven naar de 'pool' van de Stichting Samenwerkende Ha venbedrijven (SHB) wordt deze week definitief afgewik keld. Minister De Koning (so ciale zaken) ging gisteren ak koord met voortzetting van de bestaande SHB-regeling, waar bij de rijksoverheid de helft van de leegloopkosten uit het Algemeen Werkloosheidsfonds betaalt. De overgang van personeel naar de SHB maakt deel uit van het deze zomer tussen werkgevers en werknemers gesloten akkoord over de werkgelegenheid in de stuk goedsector. Met een andere verdeling van de ongeveer 4.000 man stukgoed-personeel tussen de bedrijven en de SHB ongeveer op basis vijftig- /vijftigkan een betere dienstverlening worden gebo den. Bovendien raakt het be drijfsleven een stuk leegloop- kosten kwijt aan de rijksover heid. Werkgevers en werknemers kwamen overeen dat er 737 havenwerkers naar de SHB moesten overgaan, in eerste instantie op vrijwillige basis. Als dat aantal echter niet zou worden gehaald, zouden er mensen worden aangewezen. Nu zich ongeveer 700 haven werkers hebben aangemeld (met een premie van een maand salaris), ziet het er naar uit dat het bij dat aantal blijft en dat er geen mensen meer zullen worden aangewezen. Deze week zullen de aanstel- lingsbrieven worden getekend en half november kan het nieuwe personeel bij de SHB reeds beginnen. De grootste leverancier aan de 'pool' Is Müller-Thomsen, dat 178 mensen moest leveren en waar zich 218 man heeft aan gemeld. Multi-Terminals le vert 103 man, Quick Dispatch 168, Felshaven 67, Kroon vlag 58, Seaport Terminals 25, NTB 17 en Deka Transport 16. Wachten op de tram... Rotterdam De Rotter damse haven heeft in de eerste drie kwartalen van dit jaar 9,4 procent of achttien miljoen ton minder lading verwerkt dan in dezelfde periode van '82: 174 miljoen ton tegen ruim 191 miljoen ton. De achteruitgang deed zich vooral voor bij ruwe olie, ertsen en olie- produkten. In de stukgoedsector zet de opgaande lijn door, met één miljoen ton lading (plus 3,6 procent) meer in de eerste negen maanden. De belang- In eerste negen maanden rijkste bijdrage leverde de containersector. De cijfers van het derde kwartaal geven aan dat er vier procent minder lading werd geladen en gelost dan in hetzelfde kwartaal van vorig jaar. Het totaal kwam uit op 57,8 miljoen ton. Ook in dat kwartaal kwam de achteruitgang vooral van wege een lagere overslag van olie en ertsen. In de stukgoed-categorieën con tainers, conventioneel stuk goed, lash en rij-op/rij-af- lading was er een plus. De gevolgen die de Ant werpse havenstaking in september op de Rotter damse haven heeft gehad, zijn niet goed meetbaar ge bleken. Er is wel een ver hoogde activiteit geweest, zowel wat het aantal sche pen betreft als het volume van de lading. Het aantal zeeschepen dat de haven de afgelopen drie kwartalen bezocht, bedroeg 23.334 (min 2,5 procent). Het gemeentelijk havenbe drijf ontving daarvoor on geveer 193 miljoen gulden aan zeehavengeld. Dat is anderhalf procent minder. Botterdam 'Boos op Koos' (Rietkerk), lieten vanochtend veel stickers op de uniformen van RET'ers weten. Op de verschillende vestigingen heeft de staking zich rond vier uur vanochtend in alle rust voltrokken. Leden van de Christelijke Federatie Overheidspersoneel (CFO), die niet staken, hebben de AbvaKabo-leden geen strobreed in de weg gelegd. „De werkwilligen hebben zich gewoon aangemeld", aldus ae- tieleider Wessel in de tramre mise aan de Oostzeedijk. „De CFO staakt niet, maar ver klaart zich wel solidair." Een trambestuurder stond vanmorgen zelf op de tram te wachten. „Ik wist niet dat er gisteravond besloten was dat we zouden gaan staken. Stom hè." Vele passagiers bleken ook niet op voorhand te geloven dat er een staking was uitge broken. Een man, geduldig wachtend op het Centraal Sta tion: „Lijn 5 zal toch zo wel komen. Ik wacht op lijn 5. Wat ik nu ga doen? Blijven wach ten op lijn 5." Anderen schakelden opgewekt de ben en wagen in. „Normaal pak ik altijd een tram naar m'n werk", zei een dame op leeftijd vanochtend. „Eens een keer een half uurtje lopen, kan natuurlijk ook geen kwaad. Dat was ik bijna verleerd." Talrijke Rotterdammers vielen terug op de fiets, terwijl ook velen tegen de gewoonte in de auto van stal haalden. Als ge volg daarvan was er grote Rotterdam 'De heer zag mijn sala ris en weende, de ambtenaar wordt een martelaar. Weg met die 3'/j procent". Een van de honder den wensen die gis teren zijn opgehan gen in de wens boom in het Euro- pointgebouw. Driehonderd amb tenaren kwamen gisteren bijeen om acties voor te berei den tegen de plan nen van de regering om 3Vi procent van het ambtenarenloon in te houden. Vertegenwoordigers van de verschillen de ambtenarenbon den riepen leden op om vandaag aanwe zig te zijn op het Binnenhof in Den Haag. „De politieke barometer staat op storm voor de jaren '85-'B6'\ sprak Guus van Huygevoort van de AbvaKabo. Of de wensen van de ambtenaren be waarheid wordt, blijft de vraag... iiidiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiitiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiHiiMiiiiiiiiimiiiiiiiimmiuiiiiufiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiniiiiriiiiiiiiiiiiiiimiimiiiiiiuiiiiiiiiiiuiiiiHiiiiii Rotterdam De districtscommissie Groot-Rijnmond gaat ak koord met de sluiting \'an twee oude verpleegafdelingen van het Bergwegziekenhuis en overheveling van de bedden naar twee nieuwere beddenhuizen. De verhuizing kost ruim vierhonderdduizend gulden en kost dertig arbeidsplaatsen die echter door natuurlijk verloop en een vacaturestop worden ingevuld. Met de verhuizing zal een kos tenbesparing worden gehaald van ruim honderdduizend gulden per maand. Volgens de districtscommissie zijn de verhuisplannen niet in strijd met de toekomstige ziekenhuissituatie in Rijnmond, waar in het Bergwegziekenhuis zal gaan samenwerken met Eudokia en Van Dam-Bethesda. De rheuma-afdeling van de Daniël den Hoedkliniek, die in de nieuwe ziekenhuissituatie moet verhuizen, komt mogelijk te val len onder een algemeen ziekenhuis. De districtscommissie Groot-Rijnmond heeft een vijftal moge lijkheden aangegeven, waaronder integratie in het Zuiderzie kenhuis, het Sint Franciscus Gasthuis of het Academisch Zie kenhuis Dijkzigt. Vanmiddag zal de commissie zich hierover be raden. Rotterdam Vrijdag 4 no vember komt Gijs Hendriks met zijn Eurosyncopators van af 23.30 uur spelen in het The atercafé van de Schouwburg. Hendriks speelt saxofoon. Bert van Erk bas, John Engels drums, Bart van Lier trombo ne, Erik van Lier tuba, bas en trombone, Michael Moore saxofoon en Stan Tracy piano. Zaterdagavond 5 november wordt na het dansgala in de grote zaal van de Schouwburg in het Theatercafé een serie kleine voorstellingen gegeven, te beginnen om ongeveer 24 uur. Tijdens de voorstellingen, die gratis toegankelijk zijn, heeft men de consumptieprij zen iets verhoogd. drukte op de toevoerwegen naar de binnenstad. Bedrijven hebben busjes inge zet om werknemers bij het Centraal Station op te pikken. „Lekker hoor", zegt Mona Si- bum, „maar dan moet ik van middag wel vijf kilometer naar huis lopen als ze me hier weer afzetten." Met dat probleem kampten veel mensen bij het Centraal Station. De fietsenverhuur op het Centraal Station liep storm. „Het is een gekken huis", aldus de fietsenverhuur- der. „Ik heb er ongeveer vijf tig staan en ze moeten snel zijn, anders is alles weg." Een man, die uit ueltt kwam, maakte rechtsomkeer. „Ik ga mijn fiets halen, ik ben nu toch al te laat en ik moet an ders acht kilometer lopen." Scholieren vonden de actie van het openbaar vervoer wel leuk, „Had ik het geweten, dan was ik op mijn nest blij ven liggen", aldus een jonge man met schooltas. „Gym gaat nu toch niet door." Sommige alerte scholieren hadden er iets anders opgevonden. Rol schaatsen aan, tas onder je arm en rollen maar naar school. Overigens heeft de AbvaKabo vanochtend wel telefoontjes gehad van boze passagiers, De een vond het een schan de", aldus een woordvoerder van de ambtenarenbond. „Want die had een abonne ment van vijftig gulden. Een ander had een invalide kind. Ja, het is jammer voor de pas sagiers, maar we staken voor een goede zaak." Op de haltes zijn zwarte stickers geplakt waarop de RET begrip vraagt van de passagiers voor de ac ties. Vanmiddag zullen RET'ers massaal naar Den Haag gaan om te protesteren tegen de sa larisverlaging van 3Vi procent. Rond het middaguur is het overleg gestart tussen de vak bonden en minister Rietkerk. „De geste van premier Lub bers om een half procent eraf te halen, heeft de acties van het openbaar vervoer niet kunnen voorkomen. Het is een lachertje", aldus Carolien Tuij- thof van de Abva/Kabo. „Het gaat ons om die 3Vs procent en we zijn niet tevreden met een half procent. Daar komt nog 2!/j proeent prijscompensatie bij en een half procent vakan tietoeslag die we vanaf mei 1982 niet meer hebben gekre gen." De staking van de RET duurt tot vanaeht vier uur. In de loop van de week zijn stipt heidsacties te verwachten als het overleg niets oplevert. Dat betekent dat de RET'ers stipt volgens het boekje zullen wer ken. Zo wordt de bus, tram en metro na elke rit zorgvuldig gecontroleerd op water, olie en remmen, waardoor onherroe pelijk vertragingen zullen op treden. Morgen zal de Abva Kabo met de Nederlandse bond van gemeente-ambtena ren overleggen wat er voor verdere acties op stapel staan. Trambestuurders aan de Oostzeedijk brengen hun tijd door met koffie, discussies en het beantwoorden van telefonische reacties Rotterdam De Rotterdam se VVD-fractievoorzitter W. Baggerman heeft burgemees ter Bram Peper gevraagd alle maatregelen te nemen om ongewenste acties van de politie bij de voetbalwedstrij den Sparta-Feyenoord en Nederland-Spanje te voorko men. In een brief aan de burge meester noemt Baggerman het absoluut onaanvaard baar, dat door opzettelijk niet-optreden of optreden van de politie risicovolle si tuaties ontstaan. Bij de politie leven plannen om in het ka der van de zogenaamde 3'/i- %-nee-actie bij de beide voet balevenementen verstek te laten gaan. Volgens de VVD is het is niet de taak van de politie om wanorde te schep pen. Daarom vraagt men de burgemeester als hoofd van de politie de acties te voorko men. Rotterdam Door het slot te forceren hebben nog onbe kenden gisternacht gereed schap ter waarde van 19.000 gulden uit een container ge stolen. De container stond op een bouwterrein aan de Schiemond. Ook de eigenaar van een aan het Slag geparkeerde auto werd verrast door inbrekers. Uit de auto werden twee koffers ontvreemd ter waar de van tienduizend gulden. Rotterdam In verband met asfalt-werkzaamheden zal de Charloïsse Lagedijk vanaf vrijdag aanstaande om 16 uur voor alle verkeer worden af gesloten. De werkzaamheden duren tot maandagochtend. Het verkeer wordt omgeleid via de Groene Kruisweg, Slin- ge en de Krabbedïjkestraat. Tijdens de gemeente raadscommissie voor po- litieaangelegenheden hebben vanochtend on geveer dertig politiemen sen geprotesteerd tegen de voorgenomen bezuini gingen. Zij beplakten de muren van de overvolle commissie-kamer met af fiches en stickers. Voornaamste oogmerk van de actievoerders, die de drie politiebonden vertegenwoordigdenwas de raadsleden en burge meester wijzen op de nij pende situatie, die in hun ogen is ontstaan onder het politiepersoneel. De dertig agenten volgden de vergadering zonder verdere actie te onderne men. ADVERTENTIE Dat kan tussen 1 november '83 en 1 maart '84 met een Maand-Winter-Kaart. U betaalt f 10.- en een maand lang hebt u élke dag toegang tot de Diergaarde en de bijzondere winter tentoonstellingen. Kinderen van 4 t/m 9 jaar en 65+ers f 5.-. Daarbij historische Blijdorp-prent kado. Er zijn 3 verschillende rondleidingen op aanvraag. Op woensdagmiddag en zaterdag.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 4