16 WATERWEG 'Anti-CPN-stemming is er vooral in de PvdA' De Luit hoopt op goed contact met de buren I DE KRANT BRENGT IEYENINUWBROUWERU. Ulferd Bruseker blijft CDA: één commissie tegelijk PRIMA GEPRIJSD Bachplein heeft ook eigen blad Inspraakavond over rampen plan Maassluis ^Vrouwenhuis viert het eerste jaar Erkenning voor de Vrije Ligger VAfl MEERTf n Dan is hier uw kans DEVERZEKERINGSUNIE Levensverzekering Mij NV Rotterdams Nieuwsblad donderdag 10 november 1983 RW Schiedam Waarom gaat u niet verhuizen? Als u Schiedam niet leuk vindt, waarom gaat u dan niet ge woon weg? Waarom vertelt u steeds hoe leuk het is in Vlaardingen of Rotterdam of Zaanstad of Beerta, maar waarom gaat u daar niet wonen? Drs. Ulferd Bruseker (35) heeft de vraag niet beant woord. toen PvdA-raadslid Hans van Kleef hem dins dagavond vroeg waarom hij niet ergens anders naar toe ging. Van Kleefs vraag stond bui ten de orde van de vergade ring en had inhoudelijk niets te maken met waar Bruseker het over had. En de CPN-fractieleider had het weer over van alles. Kernbewapening, affiches, een 'snoepreisje' van twee wethouders naar Vienne, de ambtenarenacties, het zwij gen der carillonkiokken, het dossier-SSSN, fascisme de vergadering had een uur Mini-rommelmarkt Vrijdag II november houdt de stichting Lentefeest in het pandje Broersvest 101 in Schiedam een mini-rommel markt. Men kan terecht van 10 tot 15 uur. Heipaal In wijkcentrum De Heipaal (Vlaardingen-Holy) wordt zaterdag 12 november een Surinaams/Antilliaanse avond gehouden. Postzegels De filatelistenvereniging Vlaardingen en omstreken houdt dinsdag 15 november 'haar jaarlijkse grote postze gelveiling in de grote zaal van gebouw Triangel in de Fransenstraat. De zaal gaat om zeven uur 's avonds open en de veiling van binnen- en buitenlandse postzegels be gint om acht uur. Schiedam Aan de reeks buurtperiodie- ken is sinds kort het bewonersblad Bach plein toegevoegd. Het is een uitgave van de commissie Bachplein en zal vier maal per jaar ver schijnen. In het eerste nummer schrijft voorzitter J.Th. van der Klink van de commissie, die is in gesteld door bewo ners van de vier flats aan het plein, dat er reeds eerder een der gelijk initiatief is ge nomen. maar dat daarvan niets terecht is gekomen. Behalve veel infor matie over de ko mende jaarvergade ring van de bewo nerscommissie staat in het eerste nummer een voorwoord van Gerard Prins, voor zitter van de stichting samenwerkende Schiedamse woning corporaties. Hij juicht het initiatief toe en kondigt aan dat de huurders via het be wonersblad zullen worden geïnfor meerd door de corpo raties. korter geduurd als Bruseker er niet bij was geweest. Als hij bijvoorbeeld verhuisd was. Schiedam uit. „Dat is nou typisch zo'n voorbeeld van hoe de PvdA- fractie omgaat met gespreks partners," zegt Bruseker. „Kwesties, die wij aan de orde stellen, worden niet se rieus meer beargumenteerd. Het wordt weggehoond. En je ziet het steeds vaker. Als je kritiek hebt, kan je je kof fers pakken." Bruseker bespeurt een anti- CPN-stemming. In de Schie damse politiek is dat een nieuwe tendens. De jonge doctorandus in de economie betrekt het effect daarvan ook op zijn fractiegenoot, de voormalige bouwvakker en wethouder Eef Collé (60). Heb je ze weer! Dat hoor je steeds vaker zeggen. Het lijkt in om Collé te vloeren. In de gemeenteraad zei VVD-frac- tieleider Gerard Verhuls- donk vorige keer: „Ik ken Collé lang genoeg om te we ten, dat hij de raad gebruikt als vingeroefening voor de verkiezingen." VVD-wet houder Cor van Tilborg ty peerde het CPN-optreden anders: „Het is een tegen willen zijn alleen om het te gen zijn. Qppositietje spelen. Dat mag van mij, maar dan krijgt u het wel zo uitgete kend." Formalistisch Bruseker: „Die anti-CPN- stemming is er toch vooral in de PvdA-fractie. Dat is mis schien niet zo verwonderlijk. Wij lopen steeds tegen din gen aan, die de PvdA eigen lijk niet kan uithalen, maar die gebeuren omdat de PvdA met de VVD in een coalitie zit. Als wij daarop wijzen, is de PvdA ons daar niet dank baar voor, nee." „Neem nou die verhuisver- goeding, waar Ee! over te keer gaat. Die vergoeding van 4000 gulden wordt voor een aantal Schiedammers ge halveerd en de PvdA doet er niets aan. De ambtenaren voeren actie, je ziet in veel andere gemeenten dat B en W steun betuigen, maar in Schiedam is het college verre van solidair. De vragen, die Eef gesteld heeft over de contmgentering van de wo ningbouw: zij werden nooit serieus beantwoord. De vre- deszaken: een politieke dis cussie erover was onmoge lijk. Arie Verlinde en nog een paar mensen in zijn frac tie hebben een goeie rol ge speeld, maar het college re deneerde strak. Formalis tisch is de manier, waarop de demonstratie van 29 oktober werd aangepakt. Die subsi die, de affiches die niet mochten, het carillon dat niet mocht spelen en in andere plaatsen wel. Ik kan mij niet voorstellen, dat de PvdA zijn wethouders en de fractie zo laat handelen. Er zijn ontieglijk veel mensen in actie en de fractie doet for malistisch. De solidariteit door Kor Kegel ontbreekt. Er is geen verzet tegen het regeringsbeleid, geen ondersteuning van de acties, nee. er komt een di rectief waarin staat dat bij verzuim op het salaris wordt ingekort. Dat noem ik 'pak ken' en B en W lijken daar een doel van te maken." „Ik kom deze week met een notitie over het kwijtschel- dingsbeleid. Ik ben toch be nieuwd, hoe de PvdA nu daarmee omgaat. Als zij niets doet aan kwijtschelding van onroerend-goedbelasting voor mensen met lage inko mens, laten ze toch hun ei gen mensen zitten." Ritselachtig Bruseker noemt het PvdA/VVD-college van 'ont zettend rechtse signatuur'. De rol, die de PvdA erin speelt, heeft niet zoveel te maken met het landelijk PvdA-beleid, meent hij. Hij ziet als oorzaak de coalitie met de VVD, zijn waarde ring voor Van Tilborg ten spijt. Niet dat hij het met Van Tilborg vaak eens is, maar: „Dat is een capabele persoon, die tenminste zijn standpunten nog goed ver woordt. Jammer, dat hij zich met de stadsvernieuwing steeds zo door Zijdeveld over zich heen laat lopen." Geldt hier een PvdA-invloed op de VVD? Bruseker: „In die zin: ik denk dat de PvdA-wethou- ders en de -fractie meer in- Ulferd Bruseker: „Kritiek wordt weggehoond." gesteld zijn op diplomatie dan op het opkomen voor de mensen. Als ze hun positie maar handhaven. Ik vind het machtspolitiek. Op een ritselachtige manier prohe ren ze dingen voor elkaar te krijgen. Voorbeeld: het op bouwwerk in Sehiedam- West, waar een kundig ie mand weg moet. Het is toch een fluitje van een cent, als je dat als PvdA wilt, om die zaak voor elkaar te krijgen? Maar nee, niks. Het college sluit zich af voor wat er bij de mensen speelt. Je ziet zelfs dat er een anti-stem ming ontstaat tegen mensen, die het beleid durven te be kritiseren." Luiheid Bruseker was deze week de gebeten hond, omdat hij ver trouwelijke informatie uit de school had geklapt. „Daar van wilden de fractieleiders van PvdA en WD overigens zelf de vertrouwelijkheid op heffen," zegt Bruseker. „Het is het risico, als je je werk doet en een eigen mening formuleert. Dan proberen ze je weer in het gelid te krij gen." De CPN'er ziet het als blik semafleiders voor de luiheid, die de PvdA-fractïe ontsiert. Met nadruk voegt hij steeds het woord 'fractie' aan 'PvdA' toe. Want hij kent verder in die partij vele goe de elementen. Maar in de praktische politiek blijkt daar volgens Bruseker niets van. Neem de PvdA-vragen over Schiecarton, waar ontslagen vallen. „Het is al heel wat, dat die vragen gestéld wor den. Maar jeetje, maanden geleden werd het ai bekend en al die tijd hoor je niks. Nu is het zover en dan willen ze nog weten, wat de gemeente eraan heeft gedaan. Want dat staat zo leuk om te vra gen. Ik vraag mij wel af, hoe die vragen nu door B en W beantwoord worden..." Puntje puntje puntje. Want Bruseker verwacht er niets van. Het zal de situatie al leen maar extra uittekenen, verwacht hij. Ondanks die situatie voelt Bruseker zich niet als een roepende in de woestijn van de Schiedamse politiek, want hij zweert op zij'n contacten met de burge rij. Dat voorkomt, meent hij, dat Eef Ulf als komisch duo de lokale geschiedenis ingaan. Daarom gaat hij niet verhuizen. Maassluis Ook Maassluis krijgt binnenkort een ram penplan. De gemeente is, in verband met de 'Wet Ram penplannen', verplicht een dergelijk stuk op te stellen. De bestaande Vredesram- penregeling voldoet niet aan de eisen van deze wet. Voor het plan nu naar de ge meenteraad gaat wordt het besproken met alle organisa ties, die met het bestrijden van rampen ie maken heb ben. De informatie-avond, die ook toegankelijk is voor inwoners van Maassluis, wordt donderdag 24 novem ber gehouden in de burger zaal van het Maassluise stad huis en begint om acht uur. Gaardingen Zonder al te veel franje viert het Vlaardings .Vrouwenbuis zaterdagavond, dat het een jaar bestaat. Een j^ar min een dag eigenlijk, want het pand werd op 13 no vember 1982 officieel geopend. Geld om er erg veel aandacht aan te besteden is er niet. Het .wordt gewoon een gezellige avond voor alle Waard ingse vrouwen met muziek, dans, hapjes en drankjes. H^x feestje in .het Vrouwenhuis aan de Pieter Karei Drossaartstraat 65 be gint om acht uur 's avonds. I Schiedam De CDA-fractie hikt aan tegen het vergader schema voor het komende jaar. Er blijkt uit, dat het hele jaar door twee commissies op dezelfde avond zullen verga deren. En dat leidt dan wel niet tot moeilijkheden binnen het CDA zelf, omdat in de commissies andere vertegen woordigers zitten, maar wel denkt CDA-woordvoerster Riet van Lambalgen dat het vervelend kan zijn voor het publiek. „Het is lastig om, als je de politiek op de voet wilt volgen, bij twee vergaderingen tegelijk aanwezig te zijn," al dus mevrouw Van Lambalgen. Loco-burgemeester Scheeres liet niet blijken, dat hij het schema voor 1984 nu zal aan passen, maar uitgesloten is dat evenmin. Mevrouw Van Lam balgen: „We hebben dit al eens eerder aan de hand gehad. Moet het nu weer zo?" Tino Simons: Blij dat er geen protesten zijn gekomen. Maassluis „We zijn reuze blij dat er vorig jaar vanuit de buurt geen protesten zijn ge komen toen bekend werd dat hier een ge zinsvervangend tehuis zou worden gebouwd. Nu we binnenkort open gaan hopn we dat dat ook zo blijft." Tino Simons, die de dage lijks leiding heeft van het gezinsvervangend tehuis voor geestelijk gehandicap ten dat binnenkort in de componisten wijk zijn deu ren opent, zegt dat hij het in andere gemeenten wel anders heeft meegemaakt. „We willen geen gekken huis in de wijk, kreeg je daar te horen. Hoewel ze nauwelijks weten waar het om gaat, staan de mensen vaak direct met een me ning klaar." Simons legt uit dat de be woners van het gezinsver vangend tehuis, dat de Luit als naam heeft gekregen, verstandelijk beperkt zijn. De term zwakzinnigen ge bruikt hij liever niet. „Dat woord is zo geladen. Het zijn mensen die het in de samenleving niet in hun eentje kunnen redden, die niet zelfstandig kunnen wonen. Op de een of ande re wijze hebben ze begelei ding nodig. Voor de een gelat dat veel meer als voor de ander. Er zitten mensen lussen van allerlei niveaus. Er zijn er die niet kunnen lezen en schrijven en bij anderen moet je er bijvoorbeeld iedere dag voor zorgen dat ze op tijd opstaan." Waarnemend-teamleidster Josephine van der Zanden vult aan:„Veel normale mensen reageren abnor- maal op geestelijk gehandi capten. Ze beginnen gelijk zelf anders te praten, om dat ze met een minder-be- gaafde te doen hebben. Zo'n soort verschijnsel zie je ook vaak als mensen te doen hebben met invali den. Dan spreken ze de be geleider aan en niet degene in het invalidenwagentje. Het is een soort angst voor het onbekende. We hopen dat de buurt hier goed rea geert wanneer de bewo ners komen. Aan ons zal het in ieder geval niet lig gen. Het gezinsvervan- gendtehuis zal proberen een goede buur te zijn. Wij hopen dat de buurt het ook voor ons is." Eigen kamer In het tehuis is plaats voor 24 bewoners, die worden begeleid door een team dat bestaat uit negen mensen. Verder zijn er vier huis houdelijke medewerksters en een kookster (allen part-time). De bewoners, die in drie groepen zijn in gedeeld, beschikken allen over een eigen kamer. Daarnaast zijn er drie huis kamers, waar de bewoners, die in leeftijd variëren van 20 tot 56 jaar, elkaar kun nen ontmoetem De eerste bewoners nemen volgende week al hun intrek. De twee andere groepen vol gen later. De meeste bewo ners werken in een sociale werkplaats of gaan naar een dagverblijf. Maar er zijn er ook met een baan in het bedrijfsleven. „We proberen hier zoveel mogelijk een normale ge zinssituatie te benaderen," verklaart Timo Simons. Het alternatief voor de be woners is een inrichting of verzorgd worden door ou ders en familie. De prak tijk leert dat dat echter vaak betekent dat ze nau welijks deelnemen aan het maatschappelijk verkeer en daardoor vereenzamen. Ze komen vaak niet aan ontplooiing toe, omdat toch alles voor hen wordt ge daan. In een gezinsvervan- gendtehuis wordt er juist naar gestreefd de bewoners zo zelfstandig mogelijk te laten leven. Tino Simons:„Voor enke len betekent dat dat ze na een aantal jaren op zichzelf kunnen gaan wonen en voor anderen dat ze leren iedere dag op tijd op te slaan om naar hun werk te gaan." Schiedam De Schiedamse wa tersportvereniging "De Vrije Lig ger heeft na een bestaan van een half jaar op twee fronten erken ning gekregen. De vereniging van botenbezïtters die een stek kie hebben in de Schie zijn toe gelaten tot de Rotterdamse werkgroep van het koninklijk Nederlandse watersportverbond en sinds deze week zijn ze ook toegelaten tot de Schiedamse sportraad. „We staan nu een beetje sterker", zegt een tevreden voorzitter Goof Hendriks van de Vrije Ligger. De vereniging werd opgericht naar aanleiding van de plannen van de gemeente Schiedam om plezierboten uit de Schie te we ren. Bovendien dreigde in mei van dit jaar een forse verhoging van de liggelden. Hendriks: „Het is allemaal reuzegoed verlopen. We gaan verder met de strijd voor het vrije stekkie en tegen absurde verhoging van de liggel den." Geheel lederen laars met sterke rubberzool. Heerlijk warm gevoerd. maten 30/35 maten 36/41 79,- ROTTERDAM OOK HOOGSTRAAT 177 (MODRt) VLAARDINGEN USSËLMONDE OEN HAAG LEIDEN HOOGVLIET RUSWUK. 9 DORDRECHT ROOSENDAAL GOUDA OMMOORD CAPELLE aJtt USSEL KRIMPEN a/cl USSEL WADDINXVEEN HILVERSUM MAASSLUIS Bent u een man of vrouw die in een dynamische buitendienst zou willen werken? Wilt u zelfstandigheid combineren met de zekerheid van een vast dienstverband? Beschikt u daarbij over doorzettingsvermogen, een zakelijke inslag en goede omgangsvormen? zoekt een VERTEGENWOORDIGER (STER) .voor het rayon: Schiebroek/Hiliegersberg U dient te voldoen aan de volgende eisen: leeftijd tussen 25 en 50 jaar algemene ontwikkeling op mulo/mavo-niveau Onder bepaalde voorwaarden is aanstelling op parttime-basis mogelijk. Geboden wordt: vast salaris en een gunstige provisieregeling: uitstekende secundaire arbeidsvoorwaarden: o.a. winstuitkering, 13e maand, premievrij pensioen: degelijke opleiding door Maatschappij; blijvende begeleiding van de inspekteur. Wilt u voor deze zelfstandige funktie in aanmerking komen, richt dan uw sollicitatie aan: De Verzeker! ngs Unie, Levensverzekering Maatschappij NV, t.a.v.afd. Marketing, Catharijnesingel 48, 3511 GC Utrecht. Ook kunt u telefonisch solliciteren onder nr. 01869-2051 (b.g.g. tot 16.45 uur 030-333417)

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 2