Bazar in Zonnehuis razend druk Stadhuis maandag weer dicht 'Moet eerst een kind worden doodgereden Obstakels tegen snelweg in Zuid WD-fractie fluit Hoogendijk terug VAKBONDSMAN OVERLEDEN GTB: toch meer grote woningen VLAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Nieuwbouw in Hoofdstraat: begin hele GTB-terrein Sociale dienst Maassluis gaat langer werken Van Tilborg: 'Fout gemaakt...' 'Vasthouden aan vier wethouders' 'Kabinet zaait tweedracht' Pippi Langkous keek toe L Zonder voetpad over ChurchillsingeJ naar school Schiedam wordt duurder VRIJDAG 11 NOVEMBER 1983 Schiedam Om de woonwijk Schïedam-Zuid tegen ai te op dringerig snelverkeer te be schermen heeft de gemeente Schiedam deze week enkele obstakels in het wegdek laten aanbrengen. Deze moeten de automobilisten erop attent ma ken, dat er ook nog wel eens ander (langzaam) verkeer kan 2ijn, De gemeente hoopt op het effect, dat men dan snelheid mindert. Op de Havendijk lig gen nu enkele vluchtheuvels en zebrapaden. Waar de Ha vendijk aftakt naar de Lek straat is ook een vluchtheuvel aangebracht en daar was die inderdaad hard nodig. De rij baan is hier zeer breed en ver keer wilde nog wel eens voor het gemak een stuk wegdek afsnijden vla de verkeerde kant, Dat waren 'Parijse toe standen'. Met haar maatrege len heeft de gemeente willen onderstrepen, dat het niet haar bedoeling is tot de aanleg van de gevreesde Zuidelijke Rand weg over te gaan. Schiedam De tweede zogenaamde leerling bouwplaats in Schiedam is gistermiddag van start gegaan. SSSW- voorzitter Anton Wiegel sloeg in de Hoofdstraat een eerste paal voor zestien woningen. De vier etages hoge flat zal Maassluis „Laat eens mer ken dat Maassluis niet meer die dooie stad is jongens. Ac tie." Met die woorden riep PTT'er Coen van Dijk de an dere Maassiuisse ambtenaren gistermiddag op om de acties tegen de salariskortingen wat Imeer leven in te blazen. Be halve de PTT gaat nu ook de sociale dienst van Maassluis actie voeren. Volgende week is de GSD drie dagen lang tot acht uur 's avonds geopend. Zo'n tweehonderd Maassiuisse ambtenaren kwamen in FNV- gebouw de Kern bijeen om over de acties in Maassluis te praten. Een bijeenkomst in het stadhuis werd door het ge meentebestuur afgewezen, om dat onder de protesterende ambtenaren niet alleen ge- meentepersoneel is. Twee geüniformeerde agenten waren ook in de Kern. „Om 'oezicht te houden", zeiden ze \rolijk lachend. De twee wer den met applaus begroet Een telex naar kabinet en gemeen tebestuur en een protestop- tocht naar het stadhuis waren het resultaat van de ambtena- renbijeenkomst. „De politie is teruggefloten, dus wij moeten dubbelop actie voeren", vond districtsbestuur der Hendrik de Jong (Abva Kabo). Dat het publiek daar van soms de dupe wordt, zo hield hij de Maassiuisse ambte naren voor, moesten ze maar op de koop toenemen. „Het enige wat wij doen is diensten verlenen aan het publiek. Als wij in actie komen betekent dat, dat we die diensten niet verlenen", hield hij zijn toe hoorders voor. „Dat is onver mijdelijk," De sociale dienst liet echter zien, dat niet alle gevallen het publiek de dupe hoeft te wor den. Volgende week gaat die dienst niet korter, maar juist banger werken. door tien lts-schoolver- laters, die nog geen baan hebben gevonden, worden verwezenlijkt. Wethouder Cor van Til- borg sprak blij te zijn, dat er weer in Sehie- dam-Zuid wordt ge bouwd. Het begin voor het hele GTB-terrein, liet hij weten. De gestapelde nieuw bouw gaat vijftien vier- kamer- en één tweeka merwoning bevatten en zal medio 1985 zijn af gerond. Omdat het om een leerlingbouwplaats gaat, wordt het project gedeeltelijk gesubsi dieerd door de rijkso verheid en het NVOB, het Nederlands Ver bond Ondernemers Bouwbedrijf. De gemid delde huur zal ongeveer 450 gulden per maand gaan bedragen. Vlaardingen De WD- fractie heeft haar voor zitter, Mariëtte Hoogen- dijk, ernstig teruggeflo ten. De fractie wil er zonder meer aan vast houden, dat bij een coali tie met de PvdA slechts vier wethouders zullen worden benoemd: twee van de WD en twee van de PvdA, zo meldt een doorgaans betrouwbare bron. Vasthouden Mariette Hoogendijk had tij dens het voorbereidende overleg, dat vorige week met alle fracties werd gehouden, wat openingen in de richting van de PvdA gemaakt op dat punt: zo keihard als ze aan vankelijk aan die vier wet houders vasthield stelde ze zich toen tot verbazing van vooral de CDA-delegatic niet meer op. Die tege moetkoming in de richting van de PvdA was ook te vin den in de concept notulen van de eerste overlegverga dering; daarin waren, de har de opmerkingen over het in leveren van een PvdA-wet- houder niet terug te vinden. De VVD-fraetie heeft Hoog endijk nu echter laten weten, dat de liberalen onveranderd vasthouden aan de eis, dat de PvdA een wethouder moet laten vallen als deze partij met de VVD wil samenwer ken. Men blijft daarmee staan achter het argument dat Hoogendijk aanvankelijk had gebruikt: de PvdA heeft in de Vlaardingse gemeente raad slechts één zetel meer dan de VVD en daarom zijn er geen redenen om de PvdA een extra wethouder te ge ven. Zeker niet omdat de burgemeester, het niet-geko- zen lid van B en W. ook al een PvdA'er ls. Het over wicht van de democratisch- socialisten in het college zou dan veel te groot worden, vindt de VVD-fractie. Naar verluidt zou de VVD eerst de kwestie van het aan tal wethouders willen afron den, alvorens aan andere ge schilpunten begonnen zou worden. Als de VVD die kwestie inderdaad met voor rang wil behandelen, dan is het niet onmogelijk dat de besprekingen tussen de VVD en de PvdA al in een vroeg stadium zouden vastlopen. De PvdA heeft duidelijk la ten merken, er zeer weinig voor te voelen een van de drie huidige wethouders te laten vallen. Pas komende zaterdag ko men de onderhandelaars van de beide partijen weer bij el kaar om achter gesloten deuren verder te praten. Ook volle pond voor eenmalig verhuizen Hoek van Holland „Het ka binet zaait tweedracht tussen ambtenaren en andere werk nemers Met verkeerde voor lichting, intimidatie en cijfers die niemand begrijpt, probeert het kabinet onze eisen te ont krachten". Dit zei gisteren Ab- vaKabo-voorzilter Jaap van de Scheur in gebouw De Hoek stee In feite was de toespraak van de in Hoek van Holland wo nende vakbondsvoorzitter, reeds lang tevoren gepland op de gisteren gehouden jaarver gadering. Grote drukte voor de kraampjes in het Zonnehuis: de eerste bazar sinds twee jaar. Vlaardingen Razend druk was het gisteravond op de bazar in het Zonnehuis. Door renovatie kon twee jaar lang geen bazar worden gehouden en nu het weer zo ver was kwamen er zoveel bezoekers naar het ver pleeghuis, dat veel mensen moeite hadden om hun auto kwijt te raken. Maar het was de moeite waard. De bewoners hadden maanden gewerkt om voor een sprookjesachtige entourage te zorgen. Het oranje-rode tovervisje uit de boeken van Piggelmee was het eerste sprookjesfiguur dat bezoekers tegenkwamen, Iets verderop stond een levensgro te Roodkapje naast een schil derachtig huisje waarin de wolf al te bed was gegaan. In de grote zaal lachte een vier meter lange Pippilotta Lang kous met lange rode vlechten uit de hoogte naar de drom men bezoekers. De kunststuk ken oogsten veel bewondering, waar de bewoners van het Zonnehuis zichtbaar van geno ten. De medewerkers waren beduusd van de overweldigen de belangstelling, „On-ge-lo- fe-lijk", zeiden ze. In die grote zaal stond het vol kraampjes waar het publiek zich uitstekend bij vermaakte. Ze konden allerlei dingen ko pen die door de bewoners wa ren gemaakt, zoals kussens, kleertjes en poppen. In de gang konden jong en oud zich vermaken met spelletjes. Tus sen al die drukte stond een sneltekenaar en daarnaast draaide de orgelman, als een echte Willem Parel met witte pet en sjaal, vol overgave aan het wiel van zijn pierement. De opbrengst van de bazar gaat naar het ontspannings fonds van het Zonnehuis. Van avond om tien uur komt er een eind aan het sfeervolle feest. Vlaardingen Het Vlaardingse stadhuis blijft maandag voor de tweede Kiaal gesloten uit protest legen de kortingen op de ambtenarensalarissen. Ook via de telefoon zal het stadhuis die dag voor het publiek onbereikbaar zijn. Wel kan men er te recht voor aangiften van geboorten en overlijden. Afgelopen maandag hield 'het personeel op de secre tarie al een soortgelijke actie. Het enige verschil met de vorige actie is dat het stadhuis maandag avond wel open zal zijn voor vergaderingen. „Wij willen het functioneren van de lokale democratie met onze acties niet in de wielen rijden", zegt woord voeder A. Hoozemans van het actiecomité, daarbij wij zend op de fractievergade ringen die voor maandag slaan gepland en waarover de begroting zal worden ver gaderd. Burgemeester Fred van Lier was vanmorgen nog niet op de hoogte gebracht door het actiecomité. „In de wandel gangen neb ik wel wat opge vangen. Maar officieel weet ik nog van niets," aldus de burgemeester. De actie van begin deze week werd door het college van burgemeester en wet houders gedoogd, maar bur gemeester Van Lier laat uit drukkelijk weten dat dat al leen gold voor maandag. „Bij nieuwe acties zal het college zich opnieuw beraden." Vrouwenhuis krijgt geld 'toegestopt' Gaardingen Het Vlaarding se vrouwenhuis heeft van het landelijk comité Zomerpostze- gris vijf mille 'toegestopt' ge kregen. De vrouwen, die ruim jaar geleden met hun acti elenen van start zijn gegaan, 2lJllen deze gift gebruiken voor voor het aanschaffen van geiser, verwarmmgsele- menten en een film- en dia- scherm. Vlaardingen De secreta ris van de afdeling Vlaar dingen van de ambtena renvakbond AbvaKabo, Coen Scholte. is gistermor gen aan een hartaanval overleden. Scholte, die zestig jaar is geworden, was keurmees ter van technische appara ten bij Het GEWB. w Onder de Vlaardingse ambtenaren heerst gTOte verslagenheid door het overlijden van de man, die tientallen jaren actief is geweest binnen de vakbe weging. Bij de acties van de afgelopen weken heeft hij nog een centrale rol vervuld. Vooral bij de werknemers van het GEWB kwam het bericht van de dood van hun collega hard aan. De stiptheidacties die volgen de week dinsdag bij het GEWB zouden worden ge houden zijn voorlopig op geschort, omdat op die dag de overledene wordt gecre meerd. Schiedam Net voor de start van de renovatie van 305 huizen in Schiedam-Oost weten de bewoners, waar zij aan toe zijn. ledereen krijgt het volle pond aan verhuis kosten, 4000 gulden, ook als zij hun oude buurt verlaten. Het college van B en W be kende gisteravond tijdens de commissie stadsvernieuwing in de persoon van wethouder Cor van Tilborg, schuld en ging door de knieen. Uiterst onderdanig kwam de wethouder terug op de eerder op eigen houtje genomen "be slissing, die voor veel tumult zorgde. Wie de buurt voorgoed verlaat en niet terugkeert naar de gerenoveerde huizen, krijgt maar de helft van de verhuis kosten. Zo luidde het besluit. „Als het college heeft ge dwaald", hield hij de raadsle den eerlijk voor, „ben ik de eerste om de zaak te corrige ren. En het moet gezegd wor den. het was fout. Het omstre den element zal uit het colle- gebesluit worden gehaald." Daarmee kregen de politieke partijen hun zin, maar vooral CPN *er Eef Collé, die het be gin oktober voor Schiedam- Oost opnam en deze zaak m de commissie aanzwengelde. De overige raadsleden reageerden toen met verbijstering, omdat zij niets van het besluit van B en W afwisten. Van Tilborg kreeg voor het achterhouden van die beslissing gisteravond zo'n beetje de rekening gepre senteerd. Van vooral coalitie genoot PvdA kreeg de stadsbe stuurder enorme vegen uit de pan, Socialist Hans van Kleef, die langer aan het woord was dan alle andere raadsleden samen, betichtte Van Tilborg van maar liefst achttien fouten of onwaarheden. „Wanneer je eenmaal op het foute pad zit, duik je steeds verder het ra vijn in. Het leek er net op of het de goedheid van B en W was, die toewijzing van twee duizend gulden." Het college had met de botte bijl gehakt, riep Van Kleef uit. Machtsmisbruik was het en in strijd met het rechtszeker heidsbeginsel. „Als het rijk een verordening neerlegt voor een bedrag van vierduizend gulden aan verhuiskosten, moet Schiedam daar niet aan komen, U hebt die bevoegd heid niet. Daarom wordt het afgestraft." De andere leden waren min der breedvoerig bespraakt (Collé hield zich bijvoorbeeld opvallend op de achtergrond), maar waren wel dezelfde me ning toegedaan. PSP'er Her man Noordegraaf: „Het lijkt wel of er een vloek rust op de renovatie in Schiedam-Oost." Christen-democrate Els Heli- wig: „Ik ben het helemaal mei Noordegraaf eens." Waarop Van Kleef bekende „nu lichte lijk over zijn nek te gaan", omdat de PvdA net zo tegen het besluit was als de andere fracties. Tot tevredenheid van het groepje aanwezige bewoners, sneed Heil wig ook het tijdstip van betaling aan. Het CDA- raadslid is van mening dat de verhuiskostenbijdrage in één keer moet worden uitgekeerd en eigenlijk ruimschoots vóór dat bewoners hun pand verla ten. „We moeten voorkomen, dat de mensen zich niet onno dig in de schulden steken, om dat die vierduizend gulden pas achteraf worden betaald." De commissie stadsvernieu wing besloot dit punt voor de volgende keer op de agenda te zetten. 's i w&i'--' G' 'V'-?' Marijke van Klink Vlaardingen Het kan zo niet langer, vinden de meeste bewoners van de Vlaardingse Hoofdsteden- buurt. Ouders kunnen onmogelijk hun grut alleen naar school laten gaan, omdat er geen trottoir langs de Churchillsingel is aangelegd. Om nu bij De Ark en de Hugo de Grootschool dankzij de gevaarlijke weg verhezen zij steeds meer leerlingen te komen, moeten kinderen over een fietspad dat in de 'spits' door jeugdige en voortjakke rende bromfietsertjes wordt beheerst. Van enige veiligheid is geen sprake en wekelijks doen zich dan ook ongelukken voor. „Sinds de bouw klaar is", klaagt Marijke van Klink, „be slaat deze gevaarlijke situatie al." Ze laat haar eigen zoontje daarom in geen geval alleen over straat gaan „Dat jonge brom fiets ver keer raust maar raak; ontziet niets of niemand. Ook voor de mensen uit de flats is het levensgevaarlijk. Die welen gewoon niet hoe ze veilig bij de bushalte moeten komen." Nadat de wijk vereniging Hoofdsledenbuurt in juni al eens bij de collegeleden Gou- driaan en Van der Velden aan de bel trok, hebben ze gisteren een brief naar de gemeente ge stuurd. Met de regelmaat van de klok worden er kinderen aangereden, laten ze daarin niet misverstaan „Het loopt nog steeds met een sisser af, maar het gaai een keer goed fout Wordt er dan pas wat gedaan als er iemand is doodgereden7", vraagt de bewoonster zich af. „Zover willen wij het niet laten ko men Er moet een voetpad ko men Het heeft er wel van weg, dat ze bij de bouw van Holy-Noord de voetpaden zijn vergeten, ja De VJaardingers in de kop van Holy hebben van het college van B en W als enige reactie gekregen, dat er geen geld is. Van Klink „Een dooddoener, 't Hoeft helemaal niet zo vre selijk veel te kosten. We vra gen niet om asfalt of prachtige, rode tegels Het is toch te gek dat je nergens veilig kunt lo pen. En dat je kinderen niet alleen naar school kunnen." Schiedam De Schiedam mer moet volgend jaar meer betalen voor elektriciteit en het ophalen van huisvuil. De stijgingen zijn over het alge meen gering, maar het tarief voor naehtstroom stijgt met maar liefst 5,5 procent. Het reinigingsrecht stijgt met 3,1 procent. De prijs per kilowattuur wordt een cent hoger. De brandstoftoeslag op de elec- triciteitsprijzen daalt echter. Door die combinatie van verhoging en verlaging is de kleinverbruiker volgend jaar twee procent duurder uit. De winst van het electriciteits- bedrijf is voor volgend jaar ruim zestigduizend gulden lager geraamd dan in 1984. Schiedam In het bouwplan voor het GTB- terrein zijn uiteindelijk toch meer grote woningen opgenomen dan de gemeente aanvankelijk beoogde. De gemeente heeft rekening willen houden met wensen van de bewonersvereniging Schiedam-Zuid in die richting. En hoewel wat de vereniging betreft het aantal nog veel groter had mogen zijn „omdat de wijk jonge gezinnen met kinderen nodig heeft" is de bewonersorganisatie toch redelijk tevreden. Men heeft hierdoor hoop gekregen voor de volgende bouwfase op het GTB-terrein achter de Hoofdstraat.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1