21 Niet altijd begrip voor ambtenaren- acties AGENDA Booy Clean draait wél door! Chauffeur: 'Rietkerk moeten ze pakken' Directie Booy Clean B.V. Rotterdams Nieuwsblad vrijdag RL/RZ/RV/RY/3W/RS II november 1983 Rotterdam Vorige week vrijdag werd hij vader. Voor het eerst. Een zoon. Trots als een pauw bekijkt hij de ge boortekaartjes, klaar om ze te versturen. Eén klein probleem, de PTT staakt, en hoe moet dat nou met die kaartjes. Hij belt 0017, krijgt tot zijn grote vreugde te ho ren dat voor geboorte kaartjes een uitzonde ring wordt gemaakt. Eenmaal aan het loket krijgt hij van de ambtenaar te horen, dat het toch fout zit. „Neen meneer, geen uitzondering. Alleen voor rouwkaarten en medische post. Jammer, maar komt U later maar eens te rug." Woedend haakt de nieuwbakken vader af. Voi onbegrip en lak hebbend aan die 3,5 procent. De ambtenaren staken, het pu bliek moet improviseren. Plot seling stakende NS-mensen. trams die ineens stipt gaan rij den, strenge controle door de douane, het afval wat door de Roteb niet meer wordt opge haald, geen geld meer op ver schillende postkantoren en geen rekeningen meer in de bus. Niet altijd kan het publiek be grip opbrengen voor de ma nier, waarop de ambtenaar zijn doei wil bereiken. De agressie richt zich daarbij niet op de veroorzaker van de ac ties (de regering), ook niet op de uitroeper ervan (de vakor ganisaties) maar op die ambte naar zelf. Op de lokettist, op de conducteur, de douanier, kortom, op de man die het toch al niet makkelijk heeft. Problemen zijn er volop ont staan. Bij het Hilton-hotel bij voorbeeld, waar afgelopen dinsdagmorgen om kwart voor zeven toen nog actievoerende politiemensen binnenvielen. De vreemdelingendienst kwam even controle uitoefe nen, tot grote woede van di recteur Van der Vliet. „Hel heette dat zij de gasten, en vooral de buitenlanders, vi sueel wilden controleren. Dus gingen ze alle kamers af om de paspoorten te controleren en te informeren of de man in die kamer inderdaad wel Smith heette. Het is een onverkwik kelijke zaak, dat ze om zeven uur 's morgens mensen uit hun bed trommelen voor een der gelijke onzinnige controle." De Horecaf nam het niet en heeft inmiddels een telegram naar burgemeester Peper ge stuurd. Met de dringende vraag aan de burgervader om herhaling van dit soort contro les te voorkomen. Van der Vliet, nog steeds boos: „Er worden nu derden gedu peerd die totaal niets met die acties te maken hebben. Ik werk al zes jaar hier, maar zo iets, en zo massaal, heb ik het nog niet meegemaakt. Voor de gasten is het toch moeilijk om begrip voor deze zaak op te brengen. Bovendien, het brengt de stad negatief in de aandacht. Het zal ook zeker le- Geen treinen. Wat is er leuker om met de fiets aan de hand even te lezen wat er precies bij de NS gedaan wordt? -• S Droog vuil bij de Europomt-gebouwen. De Roteb staakt.. Rotterdammer H. Scholten, platzak het weekeinde in... rugslaan op de immage van Rotterdam." Chauffeur Mouriks uit Voor burg heeft net zijn kopje koffie weggewerkt. Hii leverde een door Marti jn Verwaai jen foto's Henk Speksnijder vrachtje af op de Waalhaven, maar stapt duidelijk geïrri teerd zijn combinatie weer in. „Lubbers of Rietkerk, die moeten ze lastig vallen, niet ons", zegt hij. „Wat heb ik er mee te maken dat die ambte naar moet inleveren, Ir, deze tijd moeten we dat toch alle maal?" Mouriks heeft vooral last van de douane, die stipt aan het werk is. „Ik ben hier vanoch tend gekomen met een vrach tje. Normaal gesproken duurt net lossen niet langer dan twintig minuten. Nu heb ik vijf kwartier moeten wachten voordat ik gelost was. Ze vra gen naar papieren, die nor maal gesproken niet aan de orde komen. Dat vind ik op z'n zachtst gezegd kinderach tig en onnodig." „Ik erger me rot aan die actie. Vandaag heb ik nog het geluk dat ik maar één adres heb waar ik mijn vracht moet afle veren. Maar het gebeurt heus wel eens dat ik zes verschil lende adressen heb. Mooi dat ik dan weer met de helft van de lading terugkom bij mijn baas." „Kijk, die ambtenaar moet niet zo lopen klagen. Als mijn baas morgen zegt dat er geen werk meer is sta ik op de kei en. Zo ligt dat. Die ambtenaar heeft die onzekerheid toch niet? En dan wordt er gezegd dat wij niet moeten zeuren. Dat wij het wachten wel ge wend zijn en dat het soms een dag duurt voordat we de Ita liaanse grens over zijn. Onzin, want dat weet je van tevoren. Dat calculeer je er bij in. Dit is onverwacht, dus komt dubbel zo hard aan." „Maar de douane 2al toch op moeten passen. Het mag niet „Rietkerk of Lubbers moeten ze pakken, niet ons", meent chauffeur Mouriks (rechts). te lang duren, want dan slaan onherroepelijk de stoppen door. Een chauffeur zit dag en nacht op de weg, is gespannen en wordt al genoeg geconfron teerd met lange wachttijden. Echt waar, ze moeten oppas sen, anders wordt het echt meppen geblazen." De beurs Op 12 november start in Ahoy' de beurs 'Eigenhandig'. Mede organisator J. Hofstee heeft ook duidelijk last van de ac ties. „Het is schandalig dat on dernemers, die bereid zijn geld te steken in een beurs, die het risico nemen om te investeren door een dergelijke actie wor den gedwarsboomd. Voor ons wordt het op deze ma mei moeilijk een beurs in Neder land te organiseren. Want als er ineens geen trams rijden, ol als de Maastunnel plotseling weer geblokkeerd wordt, dan komt er geen hond. De men sen nemen dat risico eenvou dig niet." Waarna hij vervolgt: „Mij kan het eventueel anderhalve ton gaan kosten. Want ik heb geen rekeningen kunnen versturen. En normaal gesproken mag een standhouder pas gaan op bouwen als hij betaald heeft. Nu dat onmogelijk wordt ge maakt moet ik maar afwach ten of dat geld er inderdaad ook komt. Ik heb gelezen dat één van de hobby's van een vakbondsbestuurder is om een flinke wandeling in het bos te maken. Wat mij betreft bieden wij hem een dergelijke wande ling aan, desnoods onvrijwil lig." De centen Optimistisch stapt Rotterdam mer H. Schotten naar het loket van een postkantoor in Zuid. Hij heeft gehoord dat als ie mand geen cheques meer heeft, de mogelijkheid bestaal om toch aan geld te komen. Helaas, Scholten gaat platzak het kantoor weer uit. „De centen zijn op, maar ze geven gewoon mets. Ik ben nu wel gedwongen om 'op de biets' te gaan bij mijn familie Stijlloos is het, Ik kan echt geen begrip opbrengen voor die acties. Er zijn toch we! an dere manieren? Maar goed, de giro, die zeg ik zo snel moge lijk op. Ik ga wel naar een bank, dan heb ik meer zeker heid." Het spoor „Staken ze? Och jee, dan heb ik het verkeerd in de krant gelezen. Ik dacht dat ze pas morgen zouden beginnen." Nog geen minuut geleden stormde Monique perron 7 van het Centraal Station op om nog net de trein naar Delft te halen. Maar die dag hadden de bonden besloten een 24-uurs- staking uit te roepen. „De acties op zich vind ik pri ma. Ze moeten gewoon vol houden. Die paar weken, of misschien maanden, die ko men we wei door. Een kwestie van improviseren, Het gaat om die 3,5 procent, dat is gewoon erg belangrijk. Ik kan me best voorstellen dat het voor veel ambtenaren niet meer op te brengen is En bovendien vind ik het wel goed dat op zo'n manier deze regering eens goed te kakken gezet wordt." De Roteb heeft cfe zaken hard aangepakt. Gewoon staken, niks geen stiptheid, plat die boel. Dus wordt al een week lang geen afval meer opge haald. Op de stoep van de Eu- ropoint-giganlen stapelt het 'droge vuil', afkomstig van de ambtenaren zelf, zich op. Bij de Roteb aan dc Westersingel idem dito. En restaurta nth ou ders weten met meer waar ze de vuilniszakken met vooral etensresten moeten laten. Dit probleem doet zich ook voor bij café-restaurant Capi- tool op de Nieuwe Binnenweg. Maar, de kastelein toont volle dig begrip voor de acties en is bereid enige tijd te schipperen met zijn restanten. „Ik zet die zakken natuurlijk buiten. Want ratten die krijg je toch, en dan heb ik 2e maar liever buiten dan binnen. Per dag hebben wij minimaal zes vuilniszakken afval. Nou ja. die slaan we dan maar even op Het is tenslotte voor een goede zaak, want ik kan me Vrijdag 11 november De Schouwburg; 20.15 Zuidelijk To neel Globe speelt 'Richard III' van William Shakespeare Regie: Peier de Baan Vertaling; Gerrit Komrij De Lantaren: 20 3Q 'Katarakt' van Dirk Groeneveld 21.00 Hesitate De monstrate. 21.00. Onafhankelijk To neel Dirk Groeneveld met 'Uitnodi- fmg voor een ontknoping*. Piccolo- beaten 20 30. Het gezelschap van de Witte Kraai speelt Honger' geschre ven en geregisseerd door Sam Bo- gaerts. met o a Lucas Vandervorst. Theater de Tcerstoof: Schiedam, 21 00 Theater Hollands Diep met 'De bruidssluier bloeit niet meer' met o a. Diana Dobbelman en Paul Beudel. Theatercafé De Schouwburg: 23 30 Hector Malamud speelt 'People love me urmne-comique) 23 00 Video Af ter Image (World Wide Video Festi val '83) Luxortheater: 20 15 'Eve naar'. de nieuwe musical van Jos Brink, Frank Sanders en Henk Bok kinga Met Jos Brink, Frank Sanders, Georgette Hagedoorn, Lucte de Lan ge. Siraone Kleinsma. Mary Michon, Fred Butter en Leendert Walig. Or kest o 1 v. Henk Bokkinga De Klim mende Beven IJsselmonde, 22 00- Cultureel café Folkgroep Sistrum. Hofpleintheaten 20.15- Robert Paul Theatershow, gast' Eileen Egas. mu zikale begeleiding, combo o.l v. Bert Siools. Arena; 2130. Midge Rider. Harbour Jazzclub; 21 30. Green Ri ver Jassband, Café De B: Maurit- straat 173. R'dam. 22.00: J.C. Tans Kwartet, 't Hof: Dordrecht. 20.15: Thuredrecht Cantonj FoLkbouse Matrix: 20 30. Veiling, Theater Zuidplein: 20.30: Nieuwe depressies van Mar gr eet Dolman. Treurige jeugdhennneringen, warme roman ces en schokkende ervaringen. Paul Haenen tn zijn fameuze creatie. Bi bliotheektheater: 12 00 Lunchpau zefilm 'Der stand der dtnge' van Wmi Wenders 20 00 Erasmus en Lu ther, lezing door Prof. dr Monnich De Stoep: Spijkemsse, 2015 Seth Gaaikcma met zijn nieuwe program ma "Het Orakel*. Zaterdag 12 november De Schouwburg: 20.15 Zuidelijk To neel Globe speelt 'Richard III' van William Shakespeare Regie Peter de Baart Vertaling Gerrit Komrij De Lantaren: 20 30. 'Katarakt' van Dirk Groeneveld 2100 Hesitate De monstrate. 21 00, Onafhankelijk To neel Dirk Groeneveld met 'Uitnodi ging voor een ontknoping'. Piccolo theater: 20 30' Het gezelschap van de Witte Kraai speelt Honger' geschre ven en geregisseerd door Sam Bo- gaerts, met oa Lucas Vandervorst. Theater de Teers too T: Schiedam, 21 DO. Theater Hollands Diep met 'De bruidssluier bloeit mei meer' met o a Diana Dobbelman en Paul Beudel Theatercafé De Schouwburg: 23 30 Hector Malamud speelt "People love me' (mime-comique) 2300 Video. Af ter Image (World Wide Video Festi val '83) Luxortheater 20 15- 'Eve naar', de nieuwe musical var» Jos Brink, Frank Sanders en Henk Bok kinga. Met Jos Brink. Frank Sanders. Georgette Hagedoorn, Lucie de Lan ge. Simone Kleinsma, Mary Michon, Fred Butter en Leendert V/alig Or kest o.l v Henk Bokkinga Hofplein theaten 20.15. Robert Paul Theater- show. gast. Eileen Egas, muzikale be geleiding, combo o I v Bert Stoots De Dubbelde Palmboom: 10.00 Ontbijiconcert. Bibliotheektheater: 11 00 Koffieconcert door leerlingen van bet R'dams Conservatorium 20.00, Skiffle, blues en dixieland mu ziek. De Doelen: 20.15: Westlands Mannenkoor Het Berenei: 22 00. Mathilde Santing Arena: 21.30: Pop groep Gruppo Sportivo. L'Espnt: Wendeldyk 25. 21 30. Ane van *t Hof. De Klimmende Bever: IJsselmonde, 20.00. Accordeon Sessie. Öe Laren- kamp; 2000- Noodweer en Spot the Looney (Nederpop) Folkhuuse Ma trix: 20 30 Dano Dormnques (Zuid- Amerikaanse muziek) Trefcentrum: 20 15: Liederenavond met Cantius Geysel, banton Oude Kerk; Delfs- haven, 20.15' Pelgrtmsconcert, Con certo Rotterdam Dirigent- Heinz Fnesen. Solisten. Mireille van der Wart, viool en Coen van der Heide, altviool, Werken van Mozart. Graun en Reznicek. Harbour Jazzclub: 21.30: La Vida Jazzband. Poppenthe ater Belle Psss: Waterloostraat 137b, 14.30 Het poppentheater speelt 'Bij de Binnenste Buitelaar' Theater Zuidplein: 20,30 Nieuwe c van Margreet een programma van Margreet Dolman Ahoy Complex: 10 30-17.00: 'Eigenhandig' beurs voor de doe het zeiver. Bioscopen Alhambra 1: 'Brandende liefde* (16) dag 200-7.00 en 9 30 u Alhambra 2 'Return of the Jedi' (16) dag. 2.00 en 6 45 u, en 'Sophie's Choice' (IS) dag 9.15 u. Calypso 1: "Trading places" (al) dag. 2 00-7 00 en 9 30 u. Calypso 2: 'De Illusionist' (12) dag. 1.45-6 45 en en 9.15 u Calypso 3: Tirolers we ten van hete wanten' (18) dag. 2 00- 7.00 en 9,30 u Centraal: do. t/m ma 'Ring van hartstocht' (18). di. en woe. 'Jong, blond en zonder schaamte' (18) dag 12 15-2 00-3 45-5 30-7 15 en 9.00 Cineac (Beurs): 'Caligula" (al) 9.30 u Lumiere 2: 'Wraak in Dallas' (16) dag 2 00-7 00 en 9.30 u. Lumiere 3: "The Bronx Warriors' (16) dag 1 45-6 45 en 9 15 u Lumiere 4: The meaning of life'(16) dag 145-6 45 en 9 15 u Metro-I: 'Vier vuisten op safa ri' (al) vrij en zat. 7 00 en 9 30. zat en zond 2 00 u. ma" di en woe. bingo Metro-2: The Star Chamber' (16). vrij. t/m zond 7.00 en 9 30 u 'Prui- menbloesem* (18) do en ma, t/m woe 8 00 u. Passage; (Schiedam) 'Doctor Zjivago' (al) do en vrii 2 00 en 8 00 u. zond 8 00 Li, woe. 200 u Jtex: 'De, veric-ider van Plage Pigaile' (18) dag van 10 00 u s' morgens tot 10 00 s' avonds, zat 1200-10 00 u. zond geslo ten Thalia: "La Traviata' (16) dag 2 00-7 00 en 9 30 u 't Venster-1 'Na- rayama' (16) dag 19 30 u en 22 00 u. ma. gesloten, 't Venster-2: 'Cinema thema-festival' met werk van oa Truffaut, Godard v va (16) dag 2000 er> 22 30 u, ma gesloten *t Venster-3: 'Het land van mijn ouders' (16) dag 29 30 u, ma gesloten NachtvoorstellJngen (16) Calypso-1: Trading, places' vrij en zat. 00 15 u Calypso-2: 'Magnum for ce* vrn en zat 0015 u Calypso-3: 'Cheeeh Chong's next movie' vrij en zal 00 15 u Cineac (beurs): 'De dag. 2.00-6.45 en 930 u Cineac (Bij enkorf): 'Octopussy' (12) dag 2.00- 6.45 en 9 30 u. Cinerama 1: The Os- dag 1 en 9 30 u Cinerama 2: *2001, A space odyssey' (12) dag 8 00 u, do vrij ma. en di, ook 2 00 u. Cinerama 3: 'Su- perman-3' (al) dag 1.45- 6.45 en 930 u. Cinerama 4: 'Man, vrouw en kind' (al) dag 1.45-7 00 en 930 u. Cinera ma 5: "The Horror show* (16) dag. 7,00 en 9,30 u Corso: 'Het huis bij t kerkhof (16) dag. 2 00-7.00 en 9.30 u Kriterion: "Being there* (al) dag. 7.30 u (beh. maandag) Lumiere H. 'Re turn of the Jedi' (at) dag. 2 00-^45 en wrekende vuisten' zat 0015 u Cor so: 'De nacht van wordt verwacht' zat 00.15 u Lumiere-1 'Return of the Jedt' vrij cn zat 24 00 u Lumiere-2: 'Snoepjes die vreugde brengen' vrij cn zat 24 00 u. Lumiere-3: "Die flam- bierle frau' vrn. en zat 24 00 u 't Venster-1: 'Andy Warhol's Frankes- tem' vrij en zat 00 15 u 't Venster-2: 'Cinema thema-festival' vni en zat DO 3D u 't Venster-3: 'Cet ooscur ob ject du d'esir' vnj. en zat 23 00 u. Kindervoorstellingen AIhambra-3: 'Vol gas met Herbie* dag 2 00 en 6.45 u. Cinerama-5: Walt Disney's lekenfilmparade' za- t en woe. 200 u, zond, 1.45 en 4.00 u Metro-2: 'De avon«j»en van Pietje Bel' zal, zond. en woe. 2.00 u. best voorstellen dat die ambte naren het zal zijn." „Kijk", vervolgt hij, „die men sen gaan er in poen op achter uit. Terwijl niemand rekening houdt met hun omstandighe den. Ambtenaren hebben door het systeem een bepaalde sta tus gekregen. Zo kan hij rustig bij een bank binnenstappen om een hypotheek of een per soonlijke lening af te sluiten. Zijn baan vormt voor de bank aitijd een uitstekende zeker heid." „Ik krijg vaak genoeg ambte naren in de zaak, maar ik weet bijna zeker dat tachtig procent in de schulden rit. Be taalbaar, als die 3,5 procent er niet af gaat. Want aan ineens komen de problemen. En gaat die bank zich roeren. En heus, dan laten ze die hypotheek op dat huis wel met rust. Maar die gefinancierde caravan, dat volkstuintje of dat bootje, dat komen ze wel halen. Én dat vindt die man natuurlijk erg vervelend." „Het systeem, daar klopt ge woon niets van. Iemand uit het particuliere bedrijfsleven die door korting op zijn salaris wat krap komt te zitten, die kan In zijn vrije tijd wat bij verdienen. Maar die ambte naar kan dat niet. En hij kan kwalijk naar de rechter stap pen om te verkondigen dat het hem verboden wordt om zwart bij te verdienen. Die man is dus afhankelijk van zijn netto loon, en als daar dan nog eens 3,5 procent af gaat, dan is dat rampzalig voor zo'n man." Het rattengif Gekoppeld aan de Roteb-sta- king zal het ook niet mogelijk zijn bij de ontsmettingsdienst rattengif te halen. Meestal blijft juist deze afdeling wel doorwerken, om werkelijk on hygiënische toestanden te voorkomen. Maar de dienst is momenteel onbereikbaar. Het ingesproken bandje maakt dat duidelijk: „Door zeer in grijpende financiële regerings maatregelen is onze service aan particulieren, artsen, zie kenhuizen, dierenartsen en anderen tijdelijk opgeschort. Wij vragen hiervoor Uw be grip." Hel clubblad Menig sportvereniging zal haar interne mededelingen verzenden via een clubblad oi weekbrief. Belangrijk hierin is natuurlijk het tijdstip waarop gespeeld moet worden en wie er wel en niet staat opgesteld. Dat clubblad verscheen deze week dus niet, omdat de PTT staakt. Bij Zwart Wit'28 heeft men dat in eerste instantie kunnen ondervangen, Pr-man Kees de Haan: „Toen de eerste signalen van een eventuele staking tot ons doordrongen hebben we meteen maatregelen genomen. Zo hebben we vantevoren briefjes bij de boekjes kunnen doen, waarop aanvangstijdstip en dergelijke staat vermeld. Bovendien hebben we ieder een die kwam trainen nog eens extra geïnformeerd over het programma." Maar problemen, die voorziet dc Zwart Witter zeker wel. „Eventuele wijzigingen moe ten we toch telefonisch door gaan geven. Bovendien moe ten we, vooral bij de jeugd, re kening houden met communi catie-stoornissen. Een senior zal tn twijfelgevallen nog wel de telefoon pakken, maar een junior, die denkt daar met aan. En zal dus m sommige geval len gewoon aannemen dat er niet gespeeld wordt." „Wat dat betreft kun je beter in een dorpje wonen. Dan spring je even op de fiets of huur je een dorpsomroeper in en breng je zo het nieuws even rond. Die mogelijkheid hebben wij dus met. Dit weekeinde hebben we het allemaal nog redelijk kunnen oplossen. De echte problemen komen voor ons pas in het weekeinde van 26 en 27 november. Want dat programma moet nog uitko men. En de KNVB-btaden, die zullen ook wel niet verschij nen." ADVERTENTIE De berichtgeving van de laatste dagen in diverse bladen suggereert sluiting van Booy Clean B.V. Niets is minderwaar! Onze scheepvaartafdeling, waar hoogstens 8 van onze omzet ligt, zou eve"h 'e>°l gesloten moeten worden. Onze landactiviteiten, de .- Je industrie, met de modernste apparatuur van Europa, waa> ,is door mevr. Smit-Kroes om geroemd zijn (dank, dank, hartelijk dank) gaan gewoon door! Hiermee hebben wij dan ook geen problemen. De industrie stond en staat achter ons. Wij waren uw vertrouwen waard en zullen tonen ook in de toekomst uw vertrouwen waard te zijn. Onze 150 gemotiveerde vakmensen staan nog steeds voor u klaar. Onze moderne units staan tot uw beschikking.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 5